Právní poradna JUDr. Romany Lužné

Poradna

Rozvod, rozchod

Na otázky odpovídá

JUDr. Romana Lužná

Advokátka JUDr. Romana Lužná vám poradí v otázkách rodinného práva, zejména při úpravě výživného, při řešení rozvodu, úpravy péče o děti po rozvodu, při vypořádání společného jmění manželů apod.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Majetkové vypořádání
Dobrý den,můj manžel si vzal hypotéku od ČMSS po 1roce jsme se vzali.Nyní jsme spolu 4rokem.Nemáme spolu děti.Mohu se zeptat,jak by se rozdělil majetek v případě rozvodu nebo úmrtí manžela-má 15l syna z prvního manželství.Děkuji s pozdravem Romana
Romana
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den paní Romano, vzhledem k tomu, že váš manžel uzavřel smlouvu o převzetí hypotečního úvěru před uzavřením manželství, náleží do jeho výlučného vlastnictví a nespadá do SJM. V rámci eventuelního vypořádání SJM by se pak mohla řešit otázka vypořádání investic ať již ze SJM na splácení hypotéky, nebo prostředků z hypotéky na váš společný majetek po uzavření manželství (v dotazu neuvádíte, na co byla hypotéka čerpána). V případě úmrtí vašeho manžela by docházelo v rámci dědického řízení nejdříve k vypořádání SJM a do dědictví by spadala část, která by manželovi připadla na základě vypořádání. Syn z prvního manželství je tzv. neopomenutelným dědicem, musí mu v každém případě připadnout jeho zákonný podíl.
Majetkové vypořádání
Dobrý den, mám byt v mém os. vlastnictví. Jeden pokoj na zákl. písemné dohody užívá můj exmanžel, do doby než mu zařídím náhr. bydlení (není vlastníkem bytu). Teď si pořídil psa a má jej ve "svém" pokoji. Nepřeju si, aby byl pes v mém bytě. Písemně jsem mu to sdělila. Tvrdí, že ve "svém" pokoji si může dělat, co chce. Jak to vlastně je a jak postupovat, aby psa odstranil? Díky za odpověď.
Bára
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den paní Báro, bez vašeho souhlasu váš bývalý manžel pochopitelně psa v bytě mít nemůže, v praxi je však řešení této situace obtížné. Můžete se například obrátit na přestupkovou komisi v místě vašeho bydliště, doporučovala bych však věc řešit tím, že co nejdříve zajistíte bývalému manželovi náhradní bydlení.
Majetkové vypořádání
Dobrý den paní doktorko, jsem rozvedený a čeká mě(nás) ještě majetkové vypořádání. Chtěl jsem se, ale zeptat, jestli je možné chtít nazpátek dar, který jsem ex dal za trvání manželství. Jde o polovinu rodinného domu. Z jakých důvodů můžu chtít dar zpět? je potřeba asi nějakých důkazů, ale jakých? exmanželka mi byla nevěrná, s milencem se ukazovala v našem městě, on je taky odtud, byla na mě sprostá, vyhrožovala mi i on a dokonce i děti se k ní přidaly. Důkazy, ale nemám, ty jsem vlastní blbostí smazal, asi abych zapomněl? myslím sprosté emaily, sms.Jedině možná sousedy, kteří to ví a viděli jí s ním, ale upřímně se k soudu bojí jít, nechtějí se do toho montovat, je to prý naše věc. Ona se měla jako v bavlnce, vše zničila. Barák byl můj. Abych to na ní přepsal bylo v období, když jsem byl na neurolu- po bouračce. Byl jsem hodně slabý, chodil jsem i k psychologovi. Je možné tohle použít u soudu jako důvod, důkaz a jaká je pravděpodobnost, že uspěju?? Moc Vám děkuji. S pozdravem Karel K.
Karel K.
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den pane Karle, vrácení daru se dárce může domáhat, jestliže se obdarovaný chová k němu nebo členům jeho rodiny tak, že tím hrubě porušuje dobré mravy. V případě, že obdarovaný nevrátí dar dobrovolně na základě výzvy, musel byste se vrácení daru domáhat soudně, což znamená, že byste musel svá tvrzení prokázat. Skutečnost, že jste smlouvu uzavíral v době, kdy jste byl pod vlivem léků, by eventuelně mohla znamenat, že jste nebyl způsobilý smlouvu uzavřít a je tedy neplatná. Obraťte se na advokáta v místě vašeho bydliště a zkonzultujte svůj problém individuálně. Podmínky pro vrácení daru i napadení platnosti smlouvy jsou dosti přísné a posouzení, jaké máte možnosti, vyžaduje osobní konzultaci s advokátem.
Majetkové vypořádání
Dobrý den,můj přítel se v r.2008 rozvedl.Bývalá manželka zůstala bydlet v jejich společném rodinném domě,který se teď prodává.O dům sice je zájem,ale bývalá žena dělá stále s prodejem problémy,navíc nechce vůbec přítele do domu pouštět,s argumentem,že je to její domácnost a on tam nemá co dělat.teď si ještě vymyslela,aby dodělali přípojku na plyn a zkolaudovali garáž...s čímž přítel samozřejmě 2 roky po rozvodu nesouhlasí.Přítel navíc ještě platí společnou bezúročnou půjčku,kterou si před 10 lety vzali.Bývalá žena mu nechce platit polovinu,až prý po prodání společ.domu.Chci se zeptat,jestli má přítel nárok na nějakou peněž.částku za to,že bývalá žena bydlí bezplatně v i v jeho polovině domu??Předem děkuji za odpověď.
Věra Šturcová
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den paní Šturcová, pro zodpovězení vašeho dotazu je nutné vědět, zda váš přítel s bývalou manželkou uzavřeli nějakou dohodu o vypořádání vzájemných majetkových vztahů pro dobu po rozvodu, nebo ne. Pokud dohodu o vypořádání neuzavřeli, je nutné upozornit na to, že nedošlo-li do tří let právní moci rozsudku o rozvodu manželství k vypořádání dohodou nebo nebyl-li do tří let podán návrh na vypořádání rozhodnutím soudu, platí ohledně movitých věcí, že se manželé vypořádali podle stavu, v jakém každý z nich věci ze společného jmění manželů pro svou potřebu, potřebu své rodiny a domácnosti výlučně jako vlastník užívá. O ostatních movitých věcech a o nemovitých věcech platí, že jsou v podílovém spoluvlastnictví a že podíly obou spoluvlastníků jsou stejné; totéž platí přiměřeně o ostatních majetkových právech, pohledávkách a závazcích manželů společných.
Majetkové vypořádání
V průběhu manželství si dcera s manželem koupili auto a byt, na který si vzali půjčku. Ke svatbě od nás dostala dcera darem 300000Kč, které použili na nákup auta a na částečnou splátku kupní ceny bytu. Dále měla dcera stavební spoření 120000Kč, které použila na částečnou úhradu půjčky na byt. Má dcera nárok na to, aby se tyto částky zohlednily jako její osobní pohledávka při vypořádání SJM v souvislosti s rozvodem manželství? Naopak zeť si platil splátky na dvě stavební spoření. Má být částka uspořená v průběhu manželství k SJM připočtena? Děkuji za odpověď a zdravím Eva
Eva
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den paní Evo, dochází-li k vypořádání společného jmění manželů, je každý z manželů oprávněn požadovat, aby mu bylo uhrazeno, co ze svého vynaložil na společný majetek, a je povinen nahradit, co ze společného majetku bylo vynaloženo na jeho ostatní majetek. Pokud existuje nějaký doklad o provedených investicích, pak ať je dcera rozhodně v rámci vypořádání uplatňuje. Pokud si zeť za trvání manželství spořil na stavebním spoření, pak tyto úspory náležejí do společného jmění manželů. Je však nutné připomenout, že se vypořádává majetek, který do společného jmění manželů náležel ke dni rozvodu.
Majetkové vypořádání
Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o radu: manžel se odstěhoval před 5 lety k jiné ženě, v té chvíli měl samozřejmě výčitky svědomí, tak mi velkoryse sdělil, že si na byt (družstevní) nebude dělat nároky. Ovšem po nějaké době, když mu otrnulo, si to rozmyslel a požaduje z bytu vyplatit. Před 2 lety jsme se rozvedli, on se loni znovu oženil. Máme teď již poslední rok na to, abychom vyřešili otázku bytu, poněvadž jsme se nebyli schopni dohodnout. Bývalý manžel od r. 2005 nepřispívá ani korunou na nájem, opravy v bytě a ani se o byt nijak nezajímá. Chtěla bych se zeptat, jaké mám možnosti, poněvadž na vyplacení sumy 1 200 000, kterou požaduje, nemám peníze a byt bych prodávala jen nerada, jelikož bydlím pořád s našimi dvěma dětmi, 24letou dcerou a 17letým synem. Taky bych se ráda zeptala, když bude synovi v září 18, jak to bude s vyplácením výživného. Syn studuje 2. ročník gymnázia. Děkuji předem za odpověď.
Radka
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den paní Radko, při vypořádání členských práva a povinností k družstevní bytu se vychází z tržní ceny. Pokud se bývalí manželé nejsou schopni dohodnout a rozhoduje o věci soud, určuje tuto cenu znaleckým posudkem. V rámci znaleckého posudku se hodnotí celkový stav bytu, lokalita atd. Cena, kterou požaduje váš bývalý manžel proto nemusí být odpovídající. Při vypořádání se vychází z toho, že podíly obou manželů na majetku patřícím do jejich společného jmění jsou stejné. Každý z manželů je však oprávněn požadovat, aby mu bylo uhrazeno, co ze svého vynaložil na společný majetek, sem spadají i vaše současné investice do bytu. Při vypořádání soud přihlíží k potřebám nezletilých dětí, k tomu, jak se každý z manželů staral o rodinu, a k tomu, jak se zasloužil o nabytí a udržení společného jmění. Při určení míry přičinění je třeba vzít též zřetel k péči o děti a k obstarávání společné domácnosti. Pokud jde o výživné pro syna, platí že dokud nebude váš syn schopen samostatně se živit (například právě z důvodu studia), vyživovací povinnost vašeho manžela k synovi trvá. Jediné co se mění je, že po nabytí zletilosti se výživné platí přímo k rukám dítěte.
Majetkové vypořádání
Dobrý den paní Lužná, mám přítele, který není rozvedený a stále žije s manželkou ve společné domácnosti. S manželkou si vzal úvěr na stavění domu. Manželka podepsala souhlas s úvěrem na 20let (sám by na úvěr nedosáhl) ale majetkem v úvěru ručí jeho rodiče.Chtěla jsem se zeptat jaký má na dům nárok manželka v případě rozvodu? Hlavně si myslím, že pokud podepsala žádost o úvěr který jim byl poskytnut tak jí žádná jiná banka nepůjčí po dobu splatnosti toho úvěru. Podotýkám, že žijí v bytě manželky, který jí byl darován uzavřením manželství, tudíž jí zůstane. Děkuji za odpověď Petra
Petra
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den paní Petro, v případě, že váš přítel s manželkou neuzavřeli dohodu o zúžení společného jmění manželů (SJM), náleží dům do SJM a v případě rozvodu má manželka nárok na majetkové vypořádání i z tohoto domu. Do vypořádání SJM by byl zahrnut i případný zůstatek úvěru. Byt manželky do vypořádání nebude náležet.
Majetkové vypořádání
Dobrý den, jsme s manželem těsně před rozvodem, se kterým on nesouhlasí a nedá se čekat nějaká spolupráce s majetkovým vypořádáním. Vlastníme rodinný dům, každý ideální polovinu. Manžel dům dostal darem jako malé dítě, já zase přinesla do manželství peníze, za které byl dům rekonstruován a následně mi manžel daroval polovinu. Nyní chci manželovi svou polovinu prodat, ale on s tím nesouhlasí a říká, že mu nynější staus quo vyhovuje. On bude bydlet a já budu sice majitelem poloviny domu, ale bez možnosti bydlení. Mám já nějakou šanci dostat od něj peníze za polovinu domu? Je mi jasné, že prodej mé půlky někomu cizímu by byl asi nemožný, dům je sice velký, ale má 1 bytovou jednotku, 1 vchod. Netrvám ani na plné hodnotě poloviny domu, nechci manžela dostat do finančních potíží, ale musím si také pořídit nějaký byt. Jediné, co je jasné je, že manžel důstane v domě a já odejdu. Děkuji za radu, Monika
Monika
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den paní Moniko, můžete podat k soudu návrh na vypořádání podílového spoluvlastnictví. V případě, že dům není možné reálně rozdělit na dvě samostatné bytové jednotky, může váš manžel žádat, aby byl celý dům přikázán do jeho vlastnictví a soud určí finanční částku, kterou vám bude za váš podíl povinen vyplatit. Pokud by váš manžel neměl zájem o vlastnictví domu za těchto podmínek, soud může nařídit prodej celého domu a rozdělení peněz. Z důvodů zvláštního zřetele hodných může soud rozhodnout, že podílové spoluvlastnictví nezruší a nevypořádá spoluvlastnictví přikázáním věci za náhradu nebo prodejem věci a rozdělením výtěžku.
Majetkové vypořádání
Dobrý den p.doktorko.Manželka si našla přitele a chce rozvod.chtěl bych se zeptat.Se setrou jsme zdědili garaž po matce,sestru jsem vyplatil penězi z dědictví.Má manželka nárok na polovinu garáže,v té době jsme byli manželé.Mohu darovat garáž na dceru jenom já,nebo musíme oba dva dohodou.Muže se po určité době dar zrušit nebo převest na jinou osobu.Též máme byt oba vlastníci,ale nemáme na vyplaceni druhého,jak řešit,mohu splácet po dobu několika let nebo rozhodne soud.Též chce určité vybavení bytu,zda se mám dohodnout před rozvodem a zda stačí sepsat dohodu mezi námi,čestné prohlášení.Předem děkuji za odpověd a přeji vám krásný den. Vašek.
VAŠEK D.
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den pane Vašku, vzhledem k tomu, že jste garáž získal dědictvím, náleží do vašeho výlučného vlastnictví a vaše manželka nemá nárok na vypořádání z této části majetku. Vzhledem k tomu, že jste sestru vyplatil financemi, které jste získal také v dědictví, pak se nebude vypořádávat ani tato finanční částka. Garáž proto můžete dceři darovat výlučně vy. Vrácení daru byste mohl po dceři žádat pouze v případě, že by se k vám nebo členům vaší rodiny tak, že by tím hrubě porušovala dobré mravy. Řešení spoluvlastnictví bytu záleží na vaší dohodě s manželkou, případně můžete po rozvodu nechat ve věci rozhodnout soud. Ohledně splátek záleží na tom, jak dlouhou dobu byste pro splácení potřeboval.
Majetkové vypořádání
Dobrý den, paní doktorko,mám takový dotaz: s manželem prožíváme již delší dobu těžkou krizi manželství, on chtěl odejít z družstev.bytu a pronajmout si jiný byt.Ale je mu líto peněz za pronájem a tak si vzal do hlavy,že ve stejném družstvu si koupí jiný byt - garsoniéru.Nemá na ni ale peníze, chce to řešit překlenovacím úvěrem a půjčkou.K tomu překlen. úvěru potřebuje můj podpis a pak by byl ochotný se odstěhovat.Protože výše splátky bude dost vysoká, není schopen mi platit na obě děti, které spolu máme /10,16 let/a ani není ochoten se dohodnout na částce, kterou by mi na děti dal v případě,že by odešel.Řeší taky, abych vyplatila já jeho, ale to není vůbec možné, tržní hodnota našeho dr.bytu je okolo 4 mil.Zatím jsme manželé.Když mu podepíšu překlen.úver a on odejde,bude si splátky platit ze svého platu/máme ještě společný účet/.Můžem sepsat dohodu spolu, nebo je nutné mít nějakou dohodu s právníkem i v případě,že se zatím k rozvodu nepřikláníme?Nerada bych udělalachybu.Moc děkuji.
Petra
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den paní Petro, řešení vašeho případu si vyžaduje individální konzultaci, rozhodně vám doporučuji obrátit se na advokáta. Například už jen váš souhlas s překlenovacím úvěrem za trvání manželství by vás mohl zavázat k úhradě dluhu, pokud by jej váš manžel přestal splácet. Pokud se zatím nechcete rozvádět, je možné vaši situaci řešit například zúžením společného jmění manželů.
Majetkové vypořádání
Dobrý den paní doktorko, uvažuji velmi vážně o rozvodu po 25 letech manželství. problém je, že do manželství manžel majetkově dal zlomek toho co já, vydělávám mnohem více než on, dnes jsou to násobky. Všechen majetek máme ale v SJM. Bohužel. Jak mám zařídit, aby si manžel vzal ze společného bytu co chce, vzal si i auto, ale byt náš a byty obou synů, které jsou v SJM, mně resp. synům zůstaly? Můžu nějak třeba dokázat, že jsem vše platila já a on se v manželství jen vezl? Děkuji za odpověď.
Irena
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den paní Ireno, společné jmění manželů funguje tak, že podíly obou manželů jsou zásadně stejné, bez ohledu na výši příjmů. Proto zanikne-li rozvodem společné jmění manželů, provede se vypořádání, při němž se vychází z toho, že podíly obou manželů na majetku patřícím do jejich společného jmění jsou stejné. Každý z manželů je oprávněn požadovat, aby mu bylo uhrazeno, co ze svého vynaložil na společný majetek (tím se ovšem myslí výlučný majetek ve smyslu občanského zákoníku, což není mzda či plat pobíraný za trvání manželství), a je povinen nahradit, co ze společného majetku bylo vynaloženo na jeho ostatní majetek. Určitou možností, jak řešit vaši situaci by bylo ustanovení občanského zákoníku, podle které se při vypořádání se přihlíží také k tomu, jak se každý z manželů staral o rodinu, a k tomu, jak se zasloužil o nabytí a udržení společného jmění. Při určení míry přičinění je třeba vzít též zřetel k péči o děti a k obstarávání společné domácnosti.
Majetkové vypořádání
Dobrý den,chci požádat o rozvod, ale manžel se nechce rozvést, i když se mnou nechce být a má milenku.Myslím, že důvod je v majetku.Chci se zeptat, jestli mám nárok na vypořádání, když máme nově dostavěný dům, ale 2 roky mě tam manžel nepustil a na jeho výstavbě jsem se podílela sporadicky, ale dům je ve společném jmění manželů. já vlastním 2. dům, který je ze společného jmění vyjmut, ale postavili jsme ho za trvání manželství. Má manžel právo vyžadovat vyplacení z tohoto domu?Prozatím žijeme v jedné domácnosti, i když odděleně.Děkuji
mirka
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den paní Mirko, pokud je nově dostavěný dům ve společném jmění manželů, máte nárok na vypořádání, i když jste se podílela na jeho výstavbě sporadicky. Pokud je druhý dům vyjmut ze společného jmění manželů, předpokládám, že jste uzařeli smlouvu o zúžení společného jmění manželů, tento nebude předmětem vypořádání a manžel nárok na finanční vypořádání nemá.
Majetkové vypořádání
Prosím o radu: Se svým ex-manželem řešíme rozdělení SJM. On dostal za manželství dar- nemovitost, tu spolu se svým bratrem investicemi několikanásobně zhodnotil a po bratrově smrti prodal svému synovi. Bratr fakticky dával do nemovitosti peníze výměnou za neplacení nájmu v objektu. Mám dnes jako bývalá manželka nějaké právo na část prostředků za manželství tam vložených?Nájem nejspíš bratr platit měl a manžel z nich měl asi odvádět daň???
Helena
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den paní Heleno, máte právo na vypořádání investic vložených ze společných prostředků do domu jako výlučného majetku bývalého manžela. Nicméně tyto spory jsou dosti náročné, neboť byste musela prokazovat realizaci investice, tak její výši. V tomto případě vám rozhodně doporučuji obrátit se na advokáta, se kterým věc důkladně zkonzultujete a zjistíte, zda je možnost vypořádání investic žádat.
Majetkové vypořádání
děkuji za odpověď k vypořádání spolupodílového vlastnictví. Jedná se o natolik složitý spor, že je nutné k němu mít právního zástupce? Přítel argumentuje, že nemám nárok na polovinu bytu, byť je to tak v katastru, protože jsem se po dobu soužití nepodílela na polovině nákladů (nebyli jsme manželé, ale máme dítě, se kterým jsem byla na RD a později pracovala na zkrác. úvazek, tedy měla nižší příjmy než on). Přihlíží se k tomuto u soudu nebo je rozhodující zápis v KN? děkuji za odpověď
nina
JUDr. Romana Lužná
Rozhodující je, že jste podílovým spoluvlastníkem nemovitosti. Vzhledem ke stanovisku vašeho bývalého přítele by bylo lepší, abyste se obrátila na advokáta, minimálně za účelem právní porady, jak ve sporu postupovat. Pokud jsou vaše příjmy nízké, můžete zkusit požádat u soudu o ustanovení bezplatného právního zástupce.
Majetkové vypořádání
Dobrý den, s přítelem jsme oba polovinoví vlastníci bytu v OV, takje to i v KN. Odstěhovala jsem se, rozešli jsme se a nemůžeme se dohodnout na vypořádání - přítel nabízí směšně nízkou částku. Jak můžu dále postupovat - znalecký posudek, soud? děkuji
nina
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den, pokud se s přítelem nemůžete na vypořádání dohodnout, bude třeba podat k soudu žalobu o vypořádání podílového spoluvlastnictví. Vzhledem k tomu, že rozdělení věci, tedy bytu, patrně nebude možné, bude se soud snažit byt s ohledem na jeho účelné využití za přiměřenou náhradu přikázat jednomu ze spoluvlastníků, tedy vám, nebo bývalému příteli, pokud to nebude možné, nařídí jeho prodej a výtěžek rozdělí podle podílů, tedy každému z vás by připadla polovina výtěžku z prodeje bytu. V průběhu případného soudního řízení o návrhu na vypořádání podílového spoluvlastnictví bude potřeba stanovit hodnotu bytu, ať už za účelem stanovení oné přiměřené náhrady, nebo za účelem stanovení prodejní ceny bytu. Tato hodnota by se pak určovala pomocí znaleckého posudku. Návrh na vypořádání podílového spoluvlastnictví k bytu je třeba podat k soudu, v jehož obvodu se daná nemovitost nachází.
Majetkové vypořádání
Dobrý den ,mám otázku ohledně rozdělení majetku.Manžel si koupil pozemek ještě před tíim než jsme byly manželé ale dům se postavil na pozemku až po svatbě,není však napsaný na nás oba pouze na něj.Budu mít tedy právo na podíl z prodeje domu?Manželé jsme 3 roky.Děkuji za odpověd.
Pokojiček
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den, majetek, který manželé nabudou za trvání manželství, s výjimkou majetku získaného dědictvím nebo darem, nebo z výlučných prostředků jednoho z manželů, se ze zákona stává součástí společného jmění manželů, pokud není smluvně upraveno jinak. Záleží tedy na tom, kdy bylo započato se stavbou a dalších okolnostech. Pokud by se vašemu manželovi nepodařilo prokázat, že dům postavil z prostředků, které náležejí do jeho výlučného vlastnictví (např. které získal prodejem jiné nemovitosti, kterou získal před uzavřením manželství), lze však předpokládat že dům je součástí společného jmění manželů, i když nejste zapsaná v katastru nemovitostí.
Majetkové vypořádání
Dobrý den,půl roku jsme rozvedeni,před měsícem byl ex omezen ve způsobilosti,předtím ještě podepsal se mnou dohodu o vypořádání SJM, teď dělá problémy, že nesouhlasí s dohodou, asi podniká i jiné kroky,za mými zády si nechal vypracovat odhad domu atd. Ptám se, zda je jeho podpis platný, když v době uzavření dohody o SJM bylo proti němu vedeno jednání ve smyslu omezení způsobilosti, ale nebylo uzavřeno, rozsudek padl až po podpisu naší dohody. Zůstala jsem s dětmi v domě, on se odstěhoval do podnájmu.
Martina
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den paní Martino, i když rozhodnutí o omezení způsobilosti k právním úkonům nabylo právní moci až po podpisu dohody, v případě, že v době podpisu jednal váš bývalý manžel už pod vlivem duševní poruchy, i když jenom přechodně, bude tento jeho úkon posuzován jako neplatný. Jinak dohoda platná je. Záleží tedy na psychickém stavu vašeho bývalého manžela v době uzavření smlouvy. Také záleží na tom, v jakém smyslu a na jaké úkony byla jeho způsobilost omezena. Jelikož však dispozice s majetkem jako je vypořádání SJM patří mezi ty nejzávažnější, omezení způsobilosti se na něj téměř jistě vztahuje. Kdyby tak soud rozhodl, že vaše dohoda je neplatná, muselo by k vypořádání dojít znova. Za vašeho manžela by pak jednal opatrovník, který by mu byl ustanoven soudem. Pokud do 3 let od rozvodu nedojde k vypořádání SJM bude platit, že k věcem movitým, které užíváte, máte vlastnické právo. O ostatních movitých a nemovitých věcech bude platit, že vzniklo mezi vámi a bývalým manželem podílové spoluvlastnictví a vaše podíly na těchto věcech jsou stejné.
Majetkové vypořádání
Dobry den, pani doktorko. Manzel pomahal sve matce splatit hypoteku,kterou si vzala na vyplaceni manzela po rozvodu. Pred nekolika mesici dum prodala a manzel z prodeje nedostal nic. Ma nejakou moznost jak penize na matce vymoct? Pokud by mu nic nedala (je mozne ze uz penize nema) a nekdy v budoucnu se dostala do tisnive situace, je povinnen ji i po tomto financne vypomoct? Dekuji Za odpoved
Jana
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den paní Jano, záleží na tom, z jakého titulu váš manžel peníze matce dával. Pokud šlo o dar, vymožení by bylo možné jenom v případě, že by se obdarovaná chovala k vaší rodině způsobem, kterým by hrubě porušovala dobré mravy. Za těchto okolností by váš manžel mohl požadovat vrácení daru. Pokud šlo o půjčku, je vaše tchýně samozřejmě povinna peníze vrátit, a to v domluvené nebo přiměřené době. Předpokládám, že celá věc probíhala bez nějaké písemné smlouvy, což znamená, že v případě, že by jste se nedohodli a věc by skončila u soudu, soud by musel nejdříve zkoumat jaký závazek tu vlastně vznikl, což by bylo vzhledem na neexistenci písemné smlouvy náročné a spíše ve váš neprospěch. Proto doporučuju, i pro zachování vztahů v rodině, aby jste se dohodli. Pokud jde o druhou otázku, v případě, že by to vaše tchýně skutečně potřebovala, je váš manžel povinen přispívat podle svých možností na její slušnou výživu. Pokud má jěště sourozence, tahle povinnost by se dělila poměrně i mezi ně.
Majetkové vypořádání
Mám prosím dotaz.Po rozvodu bývalý manžel vybral v bance všechny společné peníze a když dochází u soudu na rozdělení peněz, tak lže soudu,že mi je dal,nemá k tomu žádný můj podpis o převzetí peněz.Já neviděla své peníze ze spol.účtu skoro 2 roky. Jak to asi dopadne? Děkuji.
lázecká
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den, pokud nemá váš bývalý manžel doklad o tom, že vám polovinu společných úspor vyplatil, pak neunese důkazní břemeno a soud by měl vycházet z vašeho tvrzení.
Majetkové vypořádání
Dobrý den,chtěla bych se zeptat na majetkové vypořádání. Po více než 20ti letech se s manželem rozcházíme, z jeho strany (je v tom další žena)klasický případ dnešní doby. V SJM máme byt v OV, peníze,auta,spoření, několik cennosti v bytě, vybavení bytu je staré více než 20 let. Problém nastal hned u bytu. Chci,aby svůj podíl přepsal na naše dítě. Je nutné k tomuto úkonu mít odhad nemovitosti?Domnívám se,že pravděpodobně ano. Děkuji za odpověď.
Marie
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den paní Marie, v případě darování nemovitosti z rodičů na děti se neplatí darovací daň a není tedy nutný ani znalecký posudek. Pokud však máte byt ve společném jmění manželů, neexistují spoluvlastnické podíly a váš manžel nemůže sám svůj podíl na vaše dítě přepsat. Možný by byl pouze převod celého bytu, tj. vy společně s manželem jako převodci.
Majetkové vypořádání
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jsem rozvedená a můj bývalí manžel je OSVČ si nikdy neplatil zdravotní pojištění a na sociálním měl několikrát exekuci. Chci si založit novou rodinu a mám strach jestli dluhy bývalího manžela nemohou spadnout na mojí hlavu. Majetkové vyrovnání máme dohodou. Moc děkuji za odpověď Šárka S.
Šárka S.
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den paní Šárko, za dluhy bývalého manžela, které učinil či převzal výlučně sám, svým majetkem neodpovídáte.
Majetkové vypořádání
Dobrý den.Prosím o radu..po 40ti letech dochází k rozvodu ze str.manžela.Máme už od doby kdy manžel začal podnikat,dohodu o bezpodíl.vypořádání..jako ochrana zbývajícího majetku.Prý více méně jen formalita.žijeme ve společné domácnosti,o kterou celá léta pečuji.Nyní jsem postavena před rozhodnutí..buď příjmu to co navrhuje jako odchodné,nebo nic.Jaká mám práva -byt z prvního vyrovnání je přenechán dětem.Děkuji M.
Marie
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den paní Marie, záleží na obsahu dohody o vypořádání dřívějšího bezpodílového spoluvlastnictví manželů. Bez jejího prostudování vám nelze poradit, jak vaši současnou situaci nejlépe řešit. Předpokládám však, že vaše bezpodílového spoluvlastnictví bylo úplně zrušeno a že tedy žádný majetek k vypořádání nezbývá. Je však možné, že byste mohla splňovat podmínky pro přiznání výživného rozvedené manželky, pokud jste například opustila zaměstnání a věnovala se plně péči o domácnost. V této chvíli nevím, zda finanční vyrovnání, které vám manžel nabízí, není například platbou na toto výživné. V případě, že by vám bylo vyplaceno takto jednorázově, tak byste se již v budoucnu nemohla domáhat dalších plateb na výživné. Je tedy nutné důkladně prostudovat všechny dohody, které případně s manželem ohledně rozvodu budete uzavírat.