Právní poradna JUDr. Romany Lužné

Poradna

Rozvod, rozchod

Na otázky odpovídá

JUDr. Romana Lužná

Advokátka JUDr. Romana Lužná vám poradí v otázkách rodinného práva, zejména při úpravě výživného, při řešení rozvodu, úpravy péče o děti po rozvodu, při vypořádání společného jmění manželů apod.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Majetkové vypořádání
Prosím o radu pro mého manžela, jak a zda vůbec může donutit bratra a sestru, aby mu vyplatili 1/6 z rodičovského domu, který oba dva užívají k bydlení. Jejich maminka zemřela ještě, když byli malí, 1/2 dostal jejich otec a z druhé poloviny každé dítě 1/6. Otec /už zemřel/ rozdělil svou část mezi manželova bratra a sestru, manželovi tedy zbyla jen 1/6 po mamince. Nechtějí udělat odhad, nechtějí mu vyplatit přiměřenou částku /podle neofic. odhadu je cena reality 4 miliony Sk a oni mu chtějí dát jen 8000,- Euro./Manžel je Slovák, jedná se o realitu na Slovensku. Jsme zoufalí, nevíme, jak postupovat. děkujeme mnohokrát
Ing. Milena Bundzelová
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den paní inženýrko, pokud dohoda s ostatními spoluvlastníky není možná ani například na základě vypracovaného znaleckého posudku, pak se váš manžel musí obrátit na soud s žalobou o vypořádání podílového spoluvlastnictví.
Majetkové vypořádání
Dobrý den. Moji rodiče vlastnili chalupu, po smrti maminky před 30 lety se tatínek oženil a vzal si o dost mladší ženu. Mně byla po dohodě s bratrem připsána jako dědictví polovina. V té době jsem byla velmi mladá, plynuly roky, společně jsme trvale chalupu zvelebovali, já s manželem však především prací a tatínek nesl hlavní finanční odpovědnost i nadále. Brala jsem to jako klasické rodičovské jednání. Když šel do důchodu, nabízela jsem (ústně), že si pravidelné placení nákladů rozdělíme, nechtěl. Nyní se snažíme přispívat, ale v poslední době však stále zdůrazňuje, kolik za těch 30 let vložili se svojí novou manželkou peněz do údržby a oprav,atd. Má schované veškeré účty a doklady. Jak to, prosím, bude s vypořádáním po jeho smrti? Může jeho manželka vyžadovat mimo zděděného podílu i ony vložené finanční prostředky za minulá léta? Moc děkuji za odpověď.
Gabriela
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den paní Gabrielo, uvedené investice do nemovitosti nejsou předmětem dědického řízení. Manželka vašeho otce by je musela požadovat v rámci samostatného řízení o vydání bezdůvodného obohacení či na základě jiného právního titulu v rámci vztahu spoluvlastnického.
Majetkové vypořádání
dobrý den ráda bych si nechala poradit ohledně bytu. Moje matka si koupila byt je napsán na ní ale úvěr jsem si vzala já dcera s manželem. Byl chce matka samozřejmě napsat na nás oba protože ho platíme společně, ale chtěla jsem se zeptat zda se tam dá udělat v přepisu nějaká věc abych v případě že bysme se náhodou někdy rozvedli abych nezůstala s dětmi na ulici pokud nebudu moci manžela vyplatit. Přece jenom díky mé matce jsme byl koupili o polovinu levněji než kdybysme kupovali byt bez ní. Nechci samozřejmě manžela nijak lidově vyšplouchnout ale ráda bych se něčím pojistila co kdyby. Děkuji moc za radu.
Simona
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den paní Simono, pokud byt získáte od matky do společného jmění manželů, pak by v případě rozvodu manželství byl předmětem vypořádání a pokud byste se nedohodli, tak bude mít manžel nárok na finanční vypořádání, tedy polovinu tržní hodnoty bytu. Možností řešení je více, obraťte se na advokáta, se kterým záležitost podrobně. Při převodu můžete totiž byt s manželem nabýt také do podílového spoluvlastnictví, kdy váš podíl by byl větší, neboť podstatnou zásluhu na získání bytu má vaše maminka. Další možností, pokud máte ještě nějaký další majetek větší hodnoty, je uzavření dohody o zúžení SJM, kdy byste otázku vypořádání mohli řešit už nyní.
Majetkové vypořádání
Dobrý den,jsem vdaná 29 roků a bydlíme s manželem v rodinném domku.Ten začal stavět manžel ještě za svobodna na svém pozemku a já jsem se tam přivdala když byla hotova hrubá stavba.Takže dům i zahrada kolem je vše na manžela.Kdyby došlo k rozvodu jak bychom se správně měli vypořádat s majetkem když jsme tam celý život investovali společně.Děkuji za odpověď a přeji hezký den
Jana
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den paní Jano, dům a pozemek je ve výlučném vlastnictví vašeho manžela, proto by se do majetkového vypořádání v případě rozvodu nezahrnoval. Pokud byste chtěla vypořádat investice, které do domu byly za trvání manželství vloženy, musela byste (pokud by váš manžel tento nárok neuznal a nevypořádali jste se dohodou) prokázat výši a důvod těchto investic.
Majetkové vypořádání
Dobrý den chci se jen informovat.Jsem 3roky rozvedená s prvním manželem.Bohužel ještě za dob trvání manželství jsem mu v dobré víře podepsala směnku(dnes už vím že je to ta nejhorší věc co se může podesat) Figuruji tam jako avalista.Je nějaká možnost,protože samozřejmně že ex manžel nic neplatil,ba naopak směnky která sloužila na odběr zboží si myslím i zneužil.Dostala jsem se k dokumentům,které mi dokazují že zboží odebral,kdy už jsme nežili ve společné domáctnosti a byli podepsány rozvodové papíry.Bohužel při vyrovnávání majetku jsem na tuto směnku zapomněla,protože s jeho podnikáním jsem neměla nic společného.Jsem vdaná podruhé a můj současný manžel zaplatil celou částku ve výši 100tisíc a teď nevíme jestli má nárok na vrácení všech peněz.Doufám, že jsem to napsala srozumitelně.Moc děkuji
Romča
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den, podepsáním směnky jste se za směnku zaručila a stala jste se směnečným rukojmím, který je vázán jako ten, za koho jste se zaručila. Podle § 32/ 3 zákona směnečného a šekového : zaplatí-li směnečný rukojmí směnku, nabývá práv ze směnky proti tomu, za koho se zaručil a proti všem, kdož jsou této osobě směnečně zavázáni. Z toho vyplývá, že nárok na vrácení peněz byste měla. Je však nutné posoudit otázku převzetí dluhu za trvání manželství. Obraťte se proto na advokáta, který bude moci veškeré listiny, zejména ohledně vypořádání společného jmění manželů, prostudovat a věc dořešit.
Majetkové vypořádání
Dobrý den, jsme rozvedeni od ledna 2008 a nemáme vyřešen majetek s tím, že na to máme 3 roky, t.j. do ledna 2011. Chci se zeptat co nastane, když žádnou dohodu nevytvoříme?Moc majetku v osobním vlastnictví nemáme, byt je družstevní, jiné nemovitosti nevlastníme, takže o čem se vlastně máme domlouvat?Děkuji Vám za váš čas.
Radka
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den paní Radko, nedojde-li do tří let ode dne právní moci rozsudku o rozvodu manželství k vypořádání společného jmění manželů dohodou nebo nebyl-li do tří let od jeho zániku podán návrh na jeho vypořádání rozhodnutím osudu, platí ohledně movitých věcí, že se manželé vypořádali podle stavu, v jakém každý z nich věci ze SJM pro potřebu svou, své rodiny a domácnosti výlučně jako vlastník užívá. O ostatních movitých věcech a o nemovitostech (dům, byt v osobním vlastnictví, chata) platí, že jsou v podílovém spoluvlastnictví a že podíly obou spoluvlastníků jsou stejné. Totéž platí přiměřeně o ostatních majetkových právech, pohledávkách a závazcích manželům společných.
Majetkové vypořádání
Dobrý den, jaké jsou, prosím, soudní poplatky při podání žaloby o rozdělení SJM po rozvodu manželství? Předpokládám, že je platí navrhovatel. Může se stát, že by navrhovatel musel platit náklady na právní zastoupení protistrany, nebo si každý z bývalých manželů platí svého právního zástupce vždy sám? Děkuji. S pozdravem Věra
Věra
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den paní Věro, za návrh na zahájení řízení o vypořádání společného jmění manželů se platí soudní poplatek 1.000,- Kč a dále pak se tento soudní poplatek zvyšuje o 3.000,- Kč za každou nemovitosti a o 10.000,- Kč za každý podnik nebo jeho organizační složku, která je předmětem vypořádání.
Majetkové vypořádání
Dobrý den, jak určuje soud při vypořádání SJM po rozvodu cenu nemovitosti (bytu) a jak movitých věcí (vybavení bytu)? Dcera s byvalým manželem si nechali udělat znalecký posudek bytu, odhadkyně v něm uvedla cenu administrativní 2300000, zároveň uvedla, že je za tuto cenu byt neprodejný a cenu obvyklou lze uvažovat (přibližně k datu rozvodu) v rozmezí cen 1750000 až 1850000. Bývalí manželé se nemohou na ceně dohodnout. Mohl by být posudek použit pro soudní jednání, nebo by musel být vypracován nový? Měnila by se cena pokud by se řízení protahovalo? Děkuji za odpověď a zdravím Stáňa
Stáňa
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den paní Stáňo, znalecký posudek, který si dcera s bývalým manželem nechali vypracovat, by mohl být v soudním řízení použit pouze v případě, že by s tím oba bývalí manželé souhlasili. Jinak soud zadá vypracování znaleckého posudku znalci, kterého sám nezávisle vybere a ustanoví. V rámci soudního řízení se může stát, že z důvodu délky dojde k vypracování několika znaleckých posudků, protože soud musí při svém rozhodování vycházet z ceny věci v době vydání rozhodnutí. Pokud je tedy proti rozsudku podáno odvolání, může odvolací soud rozhodnout o nutnosti vypracování nového znaleckého posudku. Vycházet by se mělo z ceny tržní.
Majetkové vypořádání
Dobrý den,před dvěma roky jsem se rozvedla.Během manželství jsme společně v podnikání postavily dům,a na účtech měli velkou finanční čásku,Manžel mě donutil podepsat že se vzdávám majetku.Dá se nějak domáhat poloviny nabitého majetku?Nebe je to bez šance?Děkuji.
Eva
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den paní Evo, záleží na obsahu listiny, kterou jste podepsala a okolnosti uzavření dohody. Určitě vyhledejte pomoc advokáta, který s vámi věc individuálně projedná a pokusí se najít řešení ve vaší situaci.
Majetkové vypořádání
Dobrý den, prosím o radu. Rozvedená kamarádka má přítele, který je v poslední době dost násilnický - ( bije její děti, rozbil TV atp. ). Bydlí v jejím domku. Bude mu muset v případě, že se rozejdou zaplatit úpravy, které jí on udělal na domku? Děkuji za odpověd´. Hanka.Sevcikova@centrum.cz
Hana Ševčíková
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den paní Ševčíková, pokud by přítel vaší kamarádky požadoval náhradu investic či provedených prací na domě kamarádky, musel by prokázat jejich důvod (a zda tedy má nárok na vrácení, resp. náhradu) a jejich výši, což bývá v praxi dosti obtížné.
Majetkové vypořádání
Dobrý den, mám dotaz ohledně podpisů na žádosti o rozvod.S manželem jsme se shodly na rozvodu, chceme tedy postupovat formou nesporného.Jak moc je nutné aby byly naše podpisy úředně ověřeny na majetkovém vyrovnání? Jednou mi bylo řečeno, že podpis je nutné mít notářsky ověřený a z jiného zdroje zase, že to není nutné. Manžel již několik měsíců žije v jiném městě. Návrhy jsem sepsala já a zaslala manželovi k podpisu. Plně s návrhy souhlasí. Nestačil by jen podpis bez ověření, když se pak osobně zúčastní rozvodového řízení? Děkuji za brzkou odpověď
JANA
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den paní Jano, úřední ověření podpisu na smlouvě o vypořádání vzájemných majetkových vztahů a společného bydlení pro dobu po rozvodu zákon výslovně vyžaduje. Ověření postačuje na jednom vyhotovení, které je předkládáno soudu a je skutečně podmínkou, resp. jednou z podmínek tzv. nesporného rozvodu.
Majetkové vypořádání
Hezky den. Pred nedavnem jsme se s manzelkou rozvedli. V dohode o vyporadani SJM jsme jsme uvedli, ze dum prodame a z vytezku se vyrovname Je mozne, protoze ex-manzelka prisla se vstricnym navrhem, tuto dohodu zmenit na to ze ji vyplatim a dum bude tedy v katastru zapsan pouze na me?
David
JUDr. Romana Lužná
Ano, dohodu je možné změnit písemným dodatkem.
Majetkové vypořádání
Dobrý den, jsem 9let rozvedená,dosud jsme se nevypořádali s majetkem,protože býlý manžel se odtěhoval,je mi jasné,že nemovitý majetek, vnašem případě je to dům,se jednou rozdělí na ideální poloviny, ale já jsem doplatila půjčku na dům 30 000,-, dále jej stále udržuji a opravuji, provedla jsem výměnu oken.Bývalý manžel chce dát svoji polovinu nejmladšímu synovi. jak se ale projeví moje vklady do převodu?A ještě je tu jeden problém,dům stají na manželově pozemku.Na co to má vliv?Děkuji za odpověď.Helena
Helena
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den paní Heleno, pokud nebyla do tří let od právní moci rozsudku o rozvodu podána k soudu žaloba o vypořádní SJM, pak je uvedený dům v podílovém spoluvlastnictví vás a bývalého manžela. Jako podílový spoluvlastník máte nárok na vypořádání vložených investic do nemovitosti. Vzhledem k tomu, že se jedná o složitou právní záležitost (včetně toho, že se jedná o stavbu na pozemku bývalého manžela), obraťte se na advokáta, se kterým celou situaci projednáte podrobně.
Majetkové vypořádání
Dobrý den, s bývalým manželem jsme si brali úvěr ze stavebního spoření, při rozvodu jsme v dohodě o vypořádání majetku uvedli, že úvěr přebírá bývalý manžel, který v domku zůstal bydlet. Nyní jsem zjistila, že jsem zde stále jako spoludlužník a pokud od nepředloží potřebné doklady, nevím co mám dělat. Lze tohoto docílit nějak právní cestou? Navíc od 3/4 domku už převedl na svoji sestru.Tak i pokud by neměl potřebnou bonitu ať mu ručí ona.Ke mně i dětem se chová špatně.Moc prosím o radu jak mám postupovat. Děkuji Doležalová
Spoludlužnictví u úvěru ČMSS
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den, závazku splácet úvěr se můžete zbavit pouze se souhlasem stavební spořitelny. Zajděte se do spořitelny informovat, za jakých podmínek by vás spořitelna byla ochotna ze smlouvy vyvázat.
Majetkové vypořádání
Manžel dostal od rodičů dům. Asi dva roky jsme ho opravovali a následně prodali a společně koupili nový. Dnes se manžel chce rozvést a žádá po mě abych si našla bydlení a odstěhovala se. Samozřejmě nemám peníze na byt , proto bych chtěla vědět jestli manžel má nějakou povinost vůči mě, nebo opravdu jak říká - z mého domu si odneseš jen kartáček na zuby
Inna
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den, pro řešení vašeho nároku je důležité, zda jste druhý dům kupovali již za trvání manželství, nebo také ještě před sňatkem. Pokud se druhý dům kupoval již za trvání manželství a financovali jste jej alespoň zčásti ze společných prostředků, pak dům náleží do společného jmění manželů a máte nárok na vypořádání, po odečtení investice manžela.
Majetkové vypořádání
Dobrý den, chtěla jsem se zepta: Manželovi darovali dům v době našeho manželství. Jak to v případě rozvodu vlastně je. Je to jenom jeho, nebo se musí přepsat taky na manželku, aby dostala taky nějaké vyrovnání. Rozhodujem se jestli to přepsat na mě nebo ne. A samozdřejmě i v případě smrti.
Lidka
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den paní Lidko, majetek získaný darováním - a to i za trvání manželství - náleží vždy do výlučného vlastnictví obdarovaného. V případě rozvodu tedy není předmětem vypořádání. Nárokovat byste mohla pouze investice vložené ze SJM do zhodnocení domu, musela byste je však prokázat.
Majetkové vypořádání
Dobrý den, mám na Vás dotaz. Můj přítel je v rozvodovém řízení se svou (zatím ještě) manželkou. Přítel žije se mnou, od manželky se před více než rokem odstěhoval (ještě než mne poznal) a nechal jí celý dům i s vybavením a autem. Jelikož spolu mají 2 děti (jedno nezletilé, druhé zletilé), tak každý měsíc manželce dává 15 000 Kč. Jeho manželka má částečný invalidní důchod (což dělá cca 5 000 Kč měsíčně) a ještě je na nemocenské (což činí tak 2 000 Kč). Práci si momentálně nehledá, léčí se a na pár týdnů bude nastupovat na psychiatrii. Přítel na ni s rozvodem nechce tlačit, aby se nesložila úplně. Jak bude probíhat společné vypořádání majetku? A bude muset v budoucnu po rozvodu můj přítel své (již) bývalé manželce muset ještě finančně přispívat? Jen ještě podotýkám, že přítelovy děti žijí s námi, nikoliv s matkou.
Hubertka
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den, vypořádání majetku může probíhat formou uzavření dohody, nebo podáním žaloby o vypořádání. Vzhledem k tomu, že je váš přítel ochoten manželce nechat většinu majetku, je pravděpodobná možnost uzavření dohody. Pokud jde o výživné, v případě rozvodu náleží má rozvedená manželka nárok na příspěvek na přiměřenou výživu. Tento může být také dohodnut smlouvou, nebo o jej může určit soud na základě žaloby rozvedené manželky.
Majetkové vypořádání
Dobrý den v době manželství jsme dali své dceři 2,000000,.kč na RD a zbývajících potřebných 700000,-Kč si vzali manželé na hypotéku.Dnes je dcera rozvedená a má v péči obě děti přesto bývalý manžel v SJM požaduje vyplatit polovinu z ceny domu.Částku dva miliony jsme hradili z vlstního účtu a lze to prokázat. Má bývalý manžel nárok na podíl z částky kterou jsme uhradili my. Děkuji Zimová
Zimová
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den paní Zimová, jelikož již došlo k rozvodu dcery a nedošlo k dohodě o vypořádání majetku, bude potřeba rozhodnutí soudu na návrh kteréhokoli z nich. Pokud už je od rozvodu déle jak 3 roky, došlo k vypořádání tím způsobem, že movité věci, které užívá jenom jeden z nich, jsou už jeho výlučným vlastnictvím a o ostatních movitých i nemovitých věcech platí, že jsou v podílovém vlastnictví obou a podíly jsou stejné. Totéž platí i o jiných právech nebo závazcích. Pokud jde o požadavek bývalého manžela vaší dcery, je třeba, abyste se obrátila na advokáta, neboť se jedná o právně náročnou záležitost. Zřejmě došlo k daru pro vaši dceru, která tento svůj dar investovala do společného majetku. Vypořádání této investice lze požadovat v rámci majetkového vypořádání. Manžel však může uvádět jiné skutečnosti, proto doporučuji obrátit se na advokáta.
Majetkové vypořádání
Se ženou vlastníme nemovist kde 1/2 je ženy a 1/2 jsme od jejich rodičů odkoupili a je ve společném vlastnictví. Takto je vlastnictví zapsáno i v katastru nemovitostí. Nemovitost má v podstatě dvě zcela samostatné části s příslušenstvím v přízemí a v patře. V případě, že žena požádá o rozvod a budeme rozvedeni (děti již mají svoje rodiny i bydlení), žena bude požadovat abych se vystěhoval a já s tím nebudu zásadně souhlasit ani chtít odstupné za odstěhování. JAKÝ BUDE DALŠÍ POSTUP. LZE DOCÍLIT VYSTĚHOVÁNÍ SPOLUVLASTNÍKA? Děkuji
Dvořák
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den pane Dvořáku, po rozvodu a vypořádaní majetku, pokud by nedošlo k jiné dohodě mezi vámi a manželkou, nebo pokud nedošlo k podání žaloby o vypořádání SJM a rozhodnutí soudu, došlo by po třech letech od právní moci rozsudku o rozvodu ke vzniku podílového spoluvlastnictví nemovitostí v poměru 3/4 pro vaši ženu a 1/4 pro Vás. Vaše žena jako většinový spoluvlastník by mohla rozhodnout o tom, že nejste oprávněn nemovitost užívat. V případě, že by vaše žena chtěla toto spoluvlastnictví zrušit a opět by nedošlo k dohodě, může soud na návrh rozhodnout o vypořádání spoluvlastnictví. Vzhledem k podílům a původu vlastnictví nemovitosti by soud pravděpodobně rozhodl tak, že vlastníkem nemovidosti by se stala vaše žena a zároveň by ji zavázal vyplatit vám finanční vypořádání za váš podíl.
Majetkové vypořádání
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jakou roli hraje trvalé bydliště ve vypořádání SJM? jsme s manželem rozvedeni, ja už cca 2 roky bydlím mimo trvalé bydliště, manžel zůstal v našem domě. Ted bych chtěla přepsat své údaje o trvalém bydlišti a přihlásit se tam, kde skutečně bydlím. Otálím však stále, jelikož se bojím, že když se odhlásím, budu mít potom problém při majetkovém vypořádání. Má trvalé bydliště v tomto ohledu nějaký vliv?děkuji
Helena
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den Heleno, nemusíte se bát, údaj o trvalém bydlišti slouží jen k účelům evidence obyvatel a k dalším spíše administrativním účelům jako je např. kontakt státních orgánů s Vámi. Na vlastnické vztahy nemá tento údaj vůbec vliv.
Majetkové vypořádání
Dobrý den paní Lužná,zřejmě budeme s býv.manželem řešit vypořádání SJM soudně,proto bych chtěla znát váš názor na následující:stavěli jsme dům většinou z hypotéky a úvěrů,v době, kdy už byl hotov,manžel dědil.Dědictví kromě kuchyně,už do samotné stavby nešlo.z části se využ. na vybavení-TV,nábytek, z části na věci nesouvisející s domácností.(dovolená apod).Býv.manžel nyní chce po mně vrátit dědictví v plné výši a zaplatit vše,co se v té době(před osmi lety)koupilo,at z dědictví nebo z výplat.Nabízím mu pouze část hotovosti s tím, že vše ostatní si může vzít.s tím nesouhlasí.Jak oprávněné jsou jeho nároky?dále-chci vyplatit manžela,peníze by mi poskytl nový partner,býv.chce vyplatit mě (další hypotékou)nebo dům prodat.Já prodávat určitě nechci,skoro tři roky se starám o vše i zahradu sama,býv.manžel nedělá nic,dům využívá spíše jako ubytovnu.Navíc v domě bydlí ještě synové, kteří studují a mají tak zázemí.Jak může na tuhle situaci pohlížet soud,může mi dům zůstat?Děkuji a pěkný den
věra
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den paní Věro, v případě vypořádání SJM má každý z manželů nárok na vypořádání investic, které vynaložil na majetek v SJM, avšak v případě, že by došlo na sporné řízení, tak je nucen své investice do společného majetku prokázat. Úhrada dovolené apod. pochopitelně není investicí, která by se vypořádávala, nárok na vrácení peněz z dědictví v plné výši tedy váš manžel pravděpodobně nemá. Navíc nelze požadovat celou částku dědictví, ale jenom polovinu, která byla investována do vašeho podílu ze SJM. Pokud můžete doložit, že se o dům staráte dlouhodobě jenom vy a jste schopna vyplatit manžela, pak by soud pravděpodobně přikázal dům do vašeho vlastnictví.
Majetkové vypořádání
Dobrý jsem, jsem čerstvě rozvedená, nyní řešíme majetek. Mám nezletilého syna a dceru na vysoké škole.zůstávám v bytě, manžel se již v únoru odstěhoval po té, co jsem žádála, aby mi přispíval nejen na děti, ale i na nájem.Syn ztratil klíče od bytu, manžela jsem upozornila písemně, nyní trvá na klíčích od bytu. Vím, že jsem povinna mu umožnit vstup do bytu, ale je v tomto případě povinen mi přispívat na náklady? Vzhledem k tomu, že nemám peníze, abych manžela vyplatila mohu trvat o splátkovém kalendáři? Splácení úvěru u mě rovněž nepříchází v úvahu. Prosím poraďte mi jak postupovat a na co mám právo, neboť bych se nechtěla dostal a rovněž své děti do problémů. Děkuji moc.
Burešová Eva
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den paní Burešová, vzhledem k tomu, že jste rozvedená, bylo jistě rozhodnuto o výživném pro vašeho syna. Zletilá dcera musí výživné řešit samostatně. Pokud jde o majetkového vyrovnání, je možné uzavřít buď dohodu, nebo podat žalobu k soudu. Finanční vypořádání je závislé jak na majetku, který máte, tak na finančních možnostech bývalých manželů. V případě dohody je to skutečně o dohodě například i o výši splátek, v případě řešení vypořádání soudem může soud rozhodnout o určitém splátkovém kalendáři, majetkové vypořádání však musí být v tomto případě oboustranně vyrovnané.
Majetkové vypořádání
Dobrý den.jsem již 10 let rozvedená,majetkové vypořádání proběhlo o 2 roky později soudně.Zustal mi družst.byt který jsme získali v manželství.Musela jsem zaplatit dluhy které na bytě vznikly jelikož ex manžel neplatil nájemné.Po jeho odstěhování jsem provedla rekonstrukci celého bytu.Ted jsem byt prodala.Ex manžel chce abych mu uhradila polovinu z prodeje.Na žádný rozsudek se neodvolal a hrozí žalobou jakou mám šanci pokud to dá k soudu.
Evka
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den paní Evko, pokud je v soudním rozhodnutí o vypořádání SJM uvedeno, že družstevní byt, resp. členská práva a povinnosti v družstvu, připadají výlučně vám, pak exmanžel nemá žádný nárok na vyplacení části peněz za převod bytu. Pročtěte si podrobně rozsudek o vypořádání SJM.
Majetkové vypořádání
Dobrý den paní advokátko, ozývám se ještě jednou na Vaši výzvu. dotaz se týká vypořádání s majetkem mezi mnou a přítelem, se kterým splácíme hypotéku na rod. domek a letos na podzim bude splacena. Na hypoteční smlouvě jsme uvedeni oba. Náš společný vztah se rozpadá a nemůžeme se dohodnout čí bude domek, žádný se ho nechce vzdát, přítel si nechce vzít další hypotéku, aby mě vyplatil, prodat a rozdělit stejným dílem odmítá s tím, že prováděl staveb. úpravy, tudíž nemám na polovinu nárok a já jsem na MD, tudíž hypotéku také nedostanu. Hypotéka i další staveb.práce byly prováděny z našich společných příjmů a pak i mateř.příspěvku.Proto jsem se obrátila na Vás o radu jak postupovat. Děkuji
Jana
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den paní Jano, vaše situace je složitá, nelze ji obecně zodpovědět. Pokuste se vyhledat advokáta v místě vašeho bydliště, se kterým proberete všechny rozhodné skutečnosti, což takto na dálku není možné. Po prostudování dokladů advokát posoudí, zda je nějaká šance na vyřešení situace dohodou, nebo zda bude nutné se obrátit na soud. Jestliže máte s přítelem dům a pozemek v podílovém spoluvlastnictví, pak by se jednalo o žalobu o zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví.
Majetkové vypořádání
Dobrý den,manžel je 4 roky rozvedený a dodnes nedošlo na rozdělení SJM.Měli ve SJM zahradu která lze rozdělit na dvě poloviny.Mám tomu rozumět že když ani jeden po 3 letech od rozvodu tuto otázku nevyřešil,každému z bývalých manželů náleží polovina pozemku.Exmanželka se nechce dohodnout a říká že má právo na celou.(Manžel ji zanechal obecní byt s celým vybavením).
Kristýna
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den paní Kristýno, nedošlo-li do tří let od zániku společného jmění manželů k jeho vypořádání dohodou nebo nebyl-li do tří let od jeho zániku podán návrh na jeho vypořádání rozhodnutím soudu, platí ohledně movitých věcí, že se manželé vypořádali podle stavu, v jakém každý z nich věci ze společného jmění manželů pro potřebu svou, své rodiny a domácnosti výlučně jako vlastník užívá. O ostatních movitých věcech a o nemovitých věcech platí, že jsou v podílovém spoluvlastnictví a že podíly obou spoluvlastníků jsou stejné; totéž platí přiměřeně o ostatních majetkových právech, pohledávkách a závazcích manželům společných. Pokud tedy nedošlo k vypořádání, má nyní váš manžel a jeho bývalá manželka pozemek v podílovém spoluvlastnictví, každý k jedné ideální polovině. Váš manžel by mohl, pokud se s bývalou manželkou nedohodnou, podat žalobu o vypořádání podílového spoluvlastnictví.
Majetkové vypořádání
dobrý den paní doktorko:o) chtěla bych se zeptat, jestli je stanovená nějaká lhůta na podání majetkového vypořádání po rozvodu? jestli můžete čekat třeba rok než zažádáte o vypořádání? jestli vaše možnost se vypořádat nemůže propadnout? jde o to, že již manžel ještě ani po půl roce o majetkové vypořádání s bývalou ženou nepožádal?? děkuji za váš čas....Dagmara
Dagmara
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den paní Dagmaro, lhůta je tři roky od právní moci rozsudku o rozvodu manželství. Pokud nejpozději poslední den této lhůty nedojde k uzavření dohody (a v případě nemovitostí podání návrhu na katastr nemovitostí) nebo podání žaloby o vypořádání SJM k soudu, platí ohledně movitých věcí, že se manželé vypořádali podle stavu, v jakém každý z nich věci ze společného jmění manželů pro potřebu svou, své rodiny a domácnosti výlučně jako vlastník užívá. O ostatních movitých věcech a o nemovitých věcech platí, že jsou v podílovém spoluvlastnictví a že podíly obou spoluvlastníků jsou stejné; totéž platí přiměřeně o ostatních majetkových právech, pohledávkách a závazcích manželům společných.
Majetkové vypořádání
Dobrý den, prosím o radu, přitel vlastní rekreační domek v hodnotě 1.4 mio, já vlastním byt v hodnotě 1,8 mio který prodávám a peníze použijeme na přestavbu domku, auto, zařízení atd. Když zřídím zástavní právo k domku a pak se vezmeme, jaký vztah potom budu mít k dané nemovitosti? Mnohokrát děkuji za odpověď Iva
Iva
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den Ivo, právní vztah zůstane stejný i po uzavření manželství. Vzhledem k tomu, že přítel vlastní domek před uzavřením manželství, zůstane i po sňatku v jeho výlučném vlastnictví. Vzhledem k výši investice, kterou hodláte do domu vložit, byste měla zajít za advokátem a zkonzultovat věc osobně. Z vašeho dotazu není zřejmé, jakým způsobem zástavu řešíte, zda bude vázána na nějakou smlouvu o půjčce, jaké jsou podmínky atd., a zda je tedy toto zajištění dostatečné.
Majetkové vypořádání
Prosím i radu. V roce 2001 jsem se rozvedla a odstěhovala se z nájemního bytu, soudem jsem později měla nájem zrušený. Exmanželovi soud nájem potvrdil. Jedná se o byt ve vlastnictví města, kdy na základě smouvy o smlouvě budoucí /z důvodu státních dotací/ bude na nás oba přepsán až po 20-ti letech. Na byt jsme si vzali v době manželství úvěr/r.1998/, který jsme po rozvodu zpláceli každý jednou polovinou. Zajímalo by mě, jak se budu domáhat vyplacení poloviny hodnoty bytu v době, kdy městský úřad na katastru byt přepíše na mě a exmanžela?
Žaneta
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den paní Žaneto, vzhledem k tomu, že vám byl nájem zrušen, tak v případě převodu bytu do osobního vlastnictví by měl být byt převáděn pouze na exmanžela. Obraťte se na advokáta, který s vámi projedná vaši situaci a možnosti detailně, s možností prostudování potřebných listin.
Majetkové vypořádání
Dobrý den, manžel vybral dceři knížku kde bylo 50 tisíc. Neustále dělá dluhy. Společně už nebydlíme. Dceru mám ve své péči Podepsali jsme u advokáta smlouvu o vypořádání spol. majetku, kde bylo mimojiné napsáno i to,že se zavazuje mi tyto peníze zaplatit (jako vypořádání spol. jmění manželů) do 2 měs. od právní moci rozsudku o rozvodu. Já jsem teď nečekaně přišla o práci a půjdu se nahlásit na UP a na dávky v hmotné nouzi. A mám 2 otázky Musí mi ty peníze manžel vyplatit, když to podepsal? A co když mi je nedá? 2 měs. se mi zdá krátká doba. A vzhledem k tomu že na smlouvě je napsáno, že ty peníze dluží mě mohlo by se stát, že kvůli tomu nedostanu dávky v hmot. nouzi? Budu muset tuto smlouvu na sociálce ukazovat? Peníze jsou dcery.
Jana
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den paní Jano, jakým způsobem je vám manžel povinen peníze vyplatit záleží na obsahu smlouvy, kterou jste podepsali. Bez znalosti jejího obsahu vám nemohu poradit. Vzhledem k tomu, že vám smlouvu sepisoval advokát, bude jistě zajištěno, abyste peníze dostala. Zajděte se na výklad smlouvy zeptat tohoto pana advokáta.
Majetkové vypořádání
Dobrý den, prosím jak postupovat, když jsem v dohodě o vypořádání sjm převzal na sebe veškeré finanční závazky, jednalo se o značné dluhy, které z velké části nadělala moje bývalá žena. Jedná se např. o půjčky, které jsou u banky na její jméno. Je možné od smlouvy ustoupit pokud jsou k tomu vážné důvody jako nutnost zabezpečit především děti, které mám ve své péči a manželka se o ně nezajímá, nepřebírá si je a nehradí ani soudem stanovené minimální vý živné. Pokud ano, jak to formálně udělat? Dlouho jsem jí také platil výživné na její osobu, ačkoliv je schopna se samostatně živit a její životní úroven je vyšší než moje s dětmi. K takto nevýhodné smlouvě jsem přistoupil pod citovým nátlakem, že mi vezme děti. Nyní nejsem v dobré finanční situaci a chtěl bych, aby své finanční závazky hradila sama. Děkuji.
Petr Dvořák
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den pane Dvořáku, vzhledem k tomu, že jste smlouvu uzavřel dobrovolně a bez nátlaku, je pro vás závazná. To, že se vám nyní zdá nevýhodná není důvodem pro její odstoupení, tyto záležitosti si je nutné promyslet před uzavřením každé smlouvy. Ve vaší situaci by zřejmě bylo vhodné, abyste se obrátil na advokáta, který by vaši situaci posoudil komplexně a třeba najdete řešení. Zejména je třeba dlužné výživné vymáhat, případně požádat o zvýšení, atd.
Majetkové vypořádání
Dobrý den, společně s manželem jsme vlastnili rodinný dům, který po rozvodu přešel smlouvou o darování na naše dva syny. Ve smlouv je stanoveno věcné břemeno, kdy bývalý manžel zde nadále může bydlet. Kdyby se oženil, případně žil trvale ve svazku s družkou, vztahuje se i na ni právo věcného břemene, případně vyplývají synům nějaké další závazky vůči ní?
Irena
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den, záleží na obsahu, resp. rozsahu věcného břemene, zpravidla však bývá upravováno tak, že na jeho základě mohou společně s oprávněným užívat dané místnosti i členové jeho společné domácnosti. Oprávnění členů společné domácnosti by trvalo jen po dobu oprávnění vašeho manžela. Podívejte se proto na smlouvu o zřízení věcného břemene.
Majetkové vypořádání
Dobrý den, prosím o radu, s manželem máme společnou hypotéku na byt pořízenou v manželství. Manžel se chce dát rozvést a dal mi návrh vyplacení mého podílu, já bych ráda byt prodala a zaplatila veškeré dluhy které spolu máme abych po rozvodu nebyla finančně zatížena a mohla si vzít úvěr na bydlení. Chtěla jsem se zeptat, pokud se nedohodnem, jak bude postupovat soud, přikloní se k prodeji nebo budu manželem vyplacena. Jsem na tom finančně velmi špatně a nejsem schopna muži platit půlku nájmu a hypotéku, odstěhovala jsem se na chatu a můj muž v bytě také nebydli. Byt může užívat ale nevyužívá ho, prosím o radu, co by bylo nejideálnější. Děkuji
Jana Malá
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den paní Malá, pokud se manželem nedohodnete a dojde na soudní řízení, přikáže soud nemovitost tomu z manželů, který o ni bude mít zájem a bude schopen druhého manžela vyplatit. Pokud nebude žádný z manželů schopen druhého manžela vyplatit, bude nutné přistoupit k prodeji nemovitosti a výtěžek rozdělit mezi bývalé manžele.
Majetkové vypořádání
Dobrý den,rád bych se optal: rzvádím se a ještě nemáme vyřízené SJM, Já vlastním auto a motocykl, má žena vlastní dvě auta které jsem ji pořídil s darované nemovitosti která shořela. Já tedy prodal spaleniště a pozemek. Tak jsem ji pořídil auto a následně další, Na své jsem si vzal již dříve pujčku a ještě jí splácím.Motocykl jsem pořídil s osobních ůspor a části zbylích financí sprodeje. Mám nějakou šanci i přezto že se s ženou nedomluvím ji vyplácet?Děkuji
Petr
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den pane Petře, bude pro vás dobré, pokud se obrátíte na advokáta, který bude mít možnost s vámi věc prokonzultovat osobně. Pokud jste totiž auta pro manželku kupoval za trvání manželství, ale ze svých výlučných prostředků, je otázkou, zda náležejí do společného majetku, nebo zda jste je manželce daroval, či došlo k jiným právním úkonům. Ohledně vašeho auta a motocyklu je to obdobné.
Majetkové vypořádání
Dobrý den, jaká práva na užívání bytu v SJM ( SJM zatím nevypořádáno, dítě ve střídavé péči) mají rozvedení manželé? Mají zde oba stejné právo bydlet? S jakým užitím bytu (např. pronájmem) musí předem souhlasit druhý z bývalých manželů? Pokud by jeden z manželů uzavřel nový sňatek, má právo v bytě bydlet s manželem i bez souhlasu bývalého manžela? Děkuji Eva
Eva
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den paní Evo, pokud nebylo SJM dosud vypořádáno, tak oba bývalí manželé mají k bytu stále stejná práva, tzn. jak právo bydlení, tak rozhodování o event. pronájmu. S pronájmem by tedy museli souhlasit oba manželé. Přijetí dalšího člena domácnosti zákon neřeší, záleží mimo jiné na podmínkách v bytě, způsobu užívání atd.
Majetkové vypořádání
Dobrý den paní doktorko, před rokem jsem se spolu s dětmi pro agresivitu manžela odstěhovala z domu, který je v SJM a kde jsem měla provozovnu cukrárny. Ukončila jsem podnikatelskou činnost, našla si práci a podnájem. Rozvod manželství již proběhl, bez majetkového vypořádání. Mezitím si manžel udělal ŽL a provozuje živnost v domě sám. Nechce ho prodat ani nemá možnost se se mnou majetkově vypořádat. Dům je zatížen hypotékou, kterou bývalý manžel již splácí sám. Myslím si však, a také jsem mu dala o tom písemně vědět, že by mi měl platit nájem za mou část domu, když bytovou jednotku i prostor pro podnikání sám užívá. A to je v podstatě půl hypotéky, kterou bych měla platit já. Jak mám nyní postupovat, aby se se mnou vypořádal? Brání se tomu dům prodat a nechce otázku vypořádání řešit. Rozvod proběhl letos v březnu. Děkuji Vám za odpověď.
Pavlína Kučerová
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den paní Pavlíno, pokud se s vámi bývalý manžel nechce majetkově vypořádat, bude nutné řešit věc soudně. Po právní stránce je to náročnější záležitost, proto se obraťte na advokáta, případně požádejte o ustanovení bezplatného zástupce soudem, pokud vám finanční situace neumožňuje hradit služby advokáta. Ohledně vypořádání záleží na tom, jak je vysoká cena domu a doplatek hypotéky. Pokud cena domu zbytek dluhu převyšuje, máte pochopitelně na finanční vyrovnání nárok. Pokud by váš bývalý manžel neměl možnost vám finanční vypořádání vyplatit, rozhodne soud o prodeji domu.
Majetkové vypořádání
Majetkové vypořádání:dobrý den,chci se zeptat:jsem rozvedena po 22 letech manželství.Společně jsme koupili byt před dvaceti lety za velmi nízkou cenu,dvě třetiny pokryla půjčka,kterou dodnes sama splácím.Manžel se z bytu odstěhoval.Chce ale po mně polovinu současné kupní ceny bytu.Ta je ale několikrát vyšší, neboť jsem ho nechala zrekonstruovat na vlastní náklady (manžel tady již 8 let nebydlel,rozvod byl jen formalita).Má opravdu nárok na tak vysokou částku, když mohu doložit veškeré výdaje,kdy jsem byt rekonstruovala? Jestli má nárok na polovinu,proč tedy existuje tříletá doba na vyrovnání majetku,když je to stejně všechno na půl?Nelze to nějak "obejít"?
dara
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den, při vypořádání společného majetku při rozvodu se vychází z tržní ceny nemovitostí v době vypořádání, nikoli z ceny pořizovací. Při vypořádání je možnost přihlédnout k tomu, jak se každý z manželů staral o rodinu a k tomu, jak se zasloužil o nabytí a udržení společného jmění. Při určení míry přičinění je třeba vzít zřetel také k péči o děti a k obstarávání společné domácnosti. Tříletá doba pro vypořádání existuje proto, aby zde nepřetrvávaly nevypořádané majetkové vztahy, pokud by mezi vámi k vypořádání nedošlo, pak po uplynutí této lhůty, počítané ode dne právní moci rozsudku o rozvodu manželství, bude byt v podílovém spoluvlastnictví vás a bývalého manžela, každého k jedné polovině, což vaši situaci neřeší.
Majetkové vypořádání
Téměř veškeré zařízení a vybavení bytu jsem opět hradila já (od utěrek přes nábytek až po spotřebiče) a přítel i se svými dvěma dětmi toto vybavení užíval 8 let, přispíval pouze svým dílem na jídlo a služby. Před 2 lety odešel k jiné ženě. V současnosti do bytu investuji dalších 350.000,-jako podíl na regeneraci domu. Do této doby jsme s bývalým přítelem nebyli v kontaktu, momentálně si však začal dělat nároky nejen na svých 400.000,-, které do koupi bytu před 10 lety investoval, ale i na vlastnictví části bytu - nutí mne zpětně podepsat smlouvu o spoluvlastnictví bytu. Já (i když si myslím, že svůj vklad "probydlel) jsem ochotna vrátit mu částku, kterou do bytu investoval. Prosím o radu. Jaké možnosti můj bývalý přítel má při vymáhání svých požadavků. děkuji
Renata 2/2
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den paní Renato, váš bývalý přítel rozhodně nemá nárok na spoluvlastnictví bytu. Pokud jste ochotna mu nějaké finanční vypořádání vyplatit, je to pochopitelně možné, v tom případě si účel a převzetí takové částky nechejte potvrdit. Jinak ovšem nárok bývalého přítele záleží na tom, jakým způsobem je schopen prokázat nejen to, že danou částku vynaložil, ale také za jakým účelem a že bylo dohodnuto, že mu ji máte vrátit.
Majetkové vypořádání
Dobrý den, můj dotaz souvisí s finančním vypořádáním. Před 12-ti lety se do mého bytu nastěhoval přítel, do bytu nic neinvestoval, pouze přispíval svým dílem na chod domácnosti (jídlo, služby). Po čtyřech letech jsme se přestěhovali do většího bytu. Byt i garáž jsou napsány na mě ( na kupních smlouvách, v katastru figuruje pouze moje jméno), přítel do koupi bytu "investoval" cca 400.000,-(zhruba 1/5 ceny bytu) a to formou 1 splátky části kupní ceny na účet prodejce bytu. Já do koupi bytu investovala veškeré své úspory včetně peněz z prodeje svého původního bytu. Pokračování
Renata 2/2
JUDr. Romana Lužná
odpověď níže
Majetkové vypořádání
Dobrý den, v manželství jsem dostal darem byt v OV, který jsem následně prodal a zakoupil z těchto prostředků družstevní podíl jiného bytu. Nyní se budeme rozvádět, budou se považovat peníze mnou vložené jako výhradně mé prostředky? Děkuji a hezký zbytek dne.
Zdeněk S.
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den pane Zdeňku, peníze, které jste získal z prodeje bytu, který byl ve vašem výlučném vlastnictví, byly majetkem ve vašem výlučném vlastnictví. Pokud jste je použil jako část peněz na koupi družstevního bytu za trvání manželství, pak tento družstevní byt je ve společném jmění manželů a vy máte, v případě rozvodu, nárok na vypořádání této investice.
Majetkové vypořádání
Majetkové vyrovnání: Dobrý den, po rozvodu jsme s manželem vyřešili majetkové vyrovnání - mě zůstal dům, manžela jsem vyplatila. Z jemu vyplacené částky měla být i vyrovnaná jedna půjčka, kde manžel byl dlužník a já jsem byla jako spoludlužník. Teď mi přišel dopis od spořitelny, že půjčka stále je a že je na ní dluh. V dohodě o majetkovém vyrovnání jsme měli písemně stanoveno, že tato půjčka bude vyrovnána, což se zřejmě nestalo. Jak mám tuto situaci řešit? Musím dluh uhradit a vymáhat jej soudně na bývalém manželovi? Děkuji
Andrea
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den paní Andreo, smlouva o majetkovém vyrovnání není pro věřitele závazná, proto se může spořitelna i nadále obracet i na vás. Vzhledem k tomu, že vlastníte dům, je pro spořitelnu výhodnější dluh vymáhat po vás. Proto se pokuste bývalého manžela vyzvat, aby dluh začal splácet a pokud nebude reagovat, bude nutné, abyste dluh splatila (event. se se spořitelnou dohodla na splácení) a poté můžete na základě dohody o majetkovém vypořádání vymáhat vše, co jste takto musela zaplatit, po bývalém manželovi jako tzv. regresní nárok.
Majetkové vypořádání
DOBRÝ DEN,MÁM DOTAZ.CHTĚLA BYCH PODAT ŽÁDOST O ROZVOD.A POTŘEBOVALA BYCH VĚDĚT,ZDA MÁ MŮJ MANŽEL NÁROK NA MAJETKOVÉ VYROVNÁNÍ CO SE TÝČE BARÁKU,KTERÝ JSEM OBDRŽELA JÁ JAKO DAR OD MÍCH RODIČŮ.DŮM JSEM ALE DOSTALA V MANŽELSTVÝ.NA SMLOUVĚ JSEM PODEPSANÁ JEN JÁ.MOC DĚKUJI.MAGDA.
magda
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den paní Magdo, jestliže jste dům získala darem, je ve vašem výlučném vlastnictví, a to i v případě, že jste jej získala za trvání manželství. Manžel by se eventuelně mohl domáhat vypořádání investic, které byly do domu vloženy za trvání manželství ze společných finančních prostředků, musel by ale prokázat jejich výši, účel atd. Jinak samotný dům předmětem vypořádání nebude.
Majetkové vypořádání
Dobrý den, prosím Vás o radu. Jaká je lhůta na majetkové vypořádání po rozvodu? Pokud k vyrovnání nedojde co bude následovat s majetkem? Jedná se mi konkrétně o zahrádku, kterou jsem v manželství zakoupila. Velice děkuji za odpověď.
Gábi
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den, pokud jde o nemovitosti (pozemky, domy, byty v osobním vlastnictví), jestliže není do tří let od právní moci rozsudku o rozvodu manželství uzavřena dohoda a podán návrh na zápis změny vlastnického práva na základě této dohody do katastru nemovitostí, nebo není v této tříleté lhůtě podána k soudu žaloba o vypořádání společného jmění manželů, platí, že se bývalí manželé stávají podílovými spoluvlastníky nemovitostí, každý k jedné polovině.
Majetkové vypořádání
S manželem jsme spolu 35 let.Před rokem si manžel našel milenku u které tráví veškerý svůj čas a domů se vrací jen zřídka. Bydlím ve svém rodinném domku, a jediným vlastníkem domu jsem já.Dům jsem dostala darem od svých rodičů, za trvání manželství.Na opravu domu si vzal manžel úvěr ve výši 80 000Kč,- a já ve výši 170 000Kč,-, oba úvěry jsou již zaplaceny.Další úvěr je výší 160 000Kč,- kde je téměř polovinu dluhu již splacena.Dluh plátím já ze své mzdy, on mi za celou dobu na splátku ještě nepřispěl. Po uzavření úvěru, mi přestal dávat peníze. Jen přidal na elektriku a vodu. Od prosince minulého roku už platím vše já.Chci požádat o rozvod,ons rozvodem nesouhlasí a vyhrožuje, že mi dům podpálí nebo vše sekerou rozseká.Odmítá odstěhovat. On svou mzdu má celou pro sebe a svou milenku.Chtěla bych vědět jak to bude s rozvodem, s mým domem a jak s nesplaceným dluhem. Bude se muset manžel po rozvodu vystěhovat, pokud o to požádám? Děkuji
Jana
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den paní Jano, dům je ve vašem výlučném vlastnictví a proto nebude předmětem majetkového vypořádání po rozvodu. Pokud by to manžel navrhoval, mohlo by probíhat vypořádání investic ze společného jmění manželů, které byly vloženy do domu ve vašem výlučném vlastnictví. Tyto investice by však musel manžel prokázat, pokud byste s nimi nesouhlasila. Pokud jde o nesplacený dluh, předmětem vypořádání by byl zůstatek dluhu ke dni rozvodu manželství. Vzhledem k tomu, že je dům ve vašem výlučném vlastnictví, zaniká manželovi rozvodem manželství s vámi užívací právo k domu a je povinen se na vaši výzvu vystěhovat.
Majetkové vypořádání
Vážená paní doktorko jsem od roku 2004 rozvedena s bývalím man. jsme měli spol.vypořádání vzhledem k tomu že stavěl barák tak mě přenechal svoji 1/2 bytu který jsme měli společně ovšem jsem proásla zapsání do katastru nem. Nyni vyžaduje od bytu klíče protože má na to právo i přesto že v bytě mám své osobní věci. Vyhrožuje i tím že vymění zámek. Jak mám pokračovat Děkuji za odpověd.
Marcela
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den paní Marcelo, lhůta pro zápis vašeho vlastnického práva k celému domu do katastru nemovitostí, který jste si s manželem dohodli, skončila tři roky po právní moci rozvodu manželství. S manželem jste uzavřela dohodu, která nenabyla účinnosti, proto se na celou situaci hledí tak, jako by k vypořádáni SJM nedošlo. Nedošlo-li do tří let od zániku společného jmění manželů k jeho vypořádání dohodou nebo nebyl-li do tří let od jeho zániku podán návrh na jeho vypořádání rozhodnutím soudu, platí ohledně movitých věcí, že se manželé vypořádali podle stavu, v jakém každý z nich věci ze společného jmění manželů pro potřebu svou, své rodiny a domácnosti výlučně jako vlastník užívá. O ostatních movitých věcech a o nemovitých věcech platí, že jsou v podílovém spoluvlastnictví a že podíly obou spoluvlastníků jsou stejné; totéž platí přiměřeně o ostatních majetkových právech, pohledávkách a závazcích manželům společných.
Majetkové vypořádání
Dobrý den,manžel v době trvání manželství získal darem od od rodičů činžovní dům, do kterého jsme během 18let manželství investovali společné fin.prostředky.Nyní se chce rozvést.Já jsem nezaměstnaná, nemám žádné vlastní fin prostřdky a on mi tvrdí, že dům je jeho a nemám na zisky z něj nárok. Má pravdu? Děkuji Ivana
Ivana
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den paní Ivano, je pravdou, že dům, který manžel získal od rodičů darem, náleží do jeho výlučného vlastnictví. Nájemné z bytů a nebytových prostor v domě, které bylo vyplaceno za trvání manželství, však náleží do společného jmění manželů. V případě rozvodu manželství pak máte také nárok na vypořádání investic vložených ze společného jmění manželů do domu, v případném soudním sporu by však bylo nutné je prokázat.
Majetkové vypořádání
Dobrý den, měla bych dotaz ohledně možné odvolací lhůty při již ukončeném majetkovém vyrovnání. Po dvouletém manželství jsme s manželem koupili rodinný dům v hodnotě 4 500 000 Kč,financovaný hypotečním úvěrěm. Hypotéka byla na 10 let z čehož 2 roky ( do rozvodu)přispívali 1/4 částky rodiče manžela. Po dvou letech od začátku čerpání HÚ jsme se s manželem rozvedli. Při majetkovém vyrovnání jsme se s manželem dohodli: manželovi zústává nemovitost vázaná hypotékou (kterou již hradí sám), mne manžel vyplatil částkou 100 000Kč a přenechal mi věci movité. Jsem nucena žít se synem v podnájmu, moje finanční situace je tíživá, Máme s manželem střídavou péči a manžel mi na syna přispívá měsíčně částkou 2500Kč. Rozvod s polu s majetkovým vyrovnáním proběhl v červenci 2008. Je možné se ještě odvolat proti rozsudku o majetkovém vyrovnání a jakým způsobem? Za odpověď děkuji. Gabriella
Gabriella
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den, odvolací lhůta proti rozsudku je 15 dnů ode dne doručení písemného vyhotovení. Vzhledem k tomu, že uvádíte, že jste se s bývalým manželem na majetkovém vyrovnání dohodli, je možné, že jste se oba dokonce práva odvolání proti rozsudku vzdali. S ohledem na dobu od rozvodu manželství je však možné, že jsou splněny podmínky pro zvýšení výživného pro syna, za určitých okolností by pak mohly být splněny podmínky pro přiznání výživného rozvedené manželky.
Majetkové vypořádání
Dorý den. Již jsem zahájila kroky k rozvodu. Nyní ještě bydlím s manželem v rodinném domě, který je z větší části financovám společnou hypotékou a z menší části jeho fin. prostředky. Ovšem manžel mě přinutil, abych podepsala ZJM, v jeho prospěch. Bohužel společné bydlení již nepřipradá v úvahu. Pokud se tedy já nyní s dětmi přestěhuji jinam, mám právo na vypořádání poloviny společné hypotéky, kterou jsme si vzali, když si takto dělá na celý barák nárok? Děkuji
Jarmila
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den paní Jarmilo, z vašeho dotazu není zřejmé, co je obsahem listiny, kterou jste podepsala a která má být ve prospěch vašeho manžela.
Majetkové vypořádání
Dobrý den. Poskytli jsme za trvání manželství dceři a zeťovi půjčku na pořízení bytu. Dcera odešla ze společné domácnosti a s manželem se rozvádí. Máme jako věřitelé právní možnost ovlivnit, kdo bude po vypořádání dlužníkem? Pokud by nedošlo k dohodě o tom, že byt i závazek splácet půjčku připadne dceři, bude soud při rozhodování o vypořádání majetku k osobě věřitele nějak přihlížet? Nezletilá vnučka je ve střídavé péči rodičů. Zeť od dceřina odchodu (rok) půjčku nesplácí, přestože prostředky má a v bytě bydlí. Dcera zatím splácet nemůže, protože ukončuje studium a prostředky nemá. Máme obavu, že by zeť ani jako "samostatný" dlužník půjčku nesplácel. Mohli bychom případně žádat zaplacení celé půjčky, přestože tato možnost není ve smlouvě ošetřena? Děkuji. Eva
Eva
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den paní Evo, splatnost půjčky se řídí smlouvou. Pokud nemáte ve smlouvě dohodnuto, že splátkový kalendáře ke splacení půjčky byl sjednán pod ztrátou výhody splátek, pak neplacením splatnost celého dluhu nenastává. Pokud jde o vypořádání vaší dcery a zetě, tito se mohou v rámci vypořádání dohodnout, komu dluh připadne, tato dohoda však není pro vás jako věřitele závazná a nadále můžete žádat splacení celého dluhu po obou. Pokud by na základě toho uhradil dluh druhý z manželů, než který k tomu byl zavázán smlouvou, pak může žádat regresní náhradu této platby, protože mezi nimi dohoda závazná je. Pokud má dcera zájem na tom, aby byt připadl do jejího vlastnictví, pak je možné využít skutečnosti, že zeť dluh nesplácí, lze však předpokládat, že společně s vlastnictvím bytu by jí připadl i dluh z půjčky.
Majetkové vypořádání
Dobrý den.Mám bratra.Před půl rokem mi zemřela teta(manželka bratra mého otce),po ní zbyl její syn,který před týdnem zemřel.Jsme s bratrem dědici??? Děkuji
ŠÁRKA HÁJKOVÁ
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den paní Šárko, zda jste dědici záleží na tom, jestli teta nebo její zemřelý syn zanechali závěť, zda jsou děti od zemřelého syna, atd. Nicméně tyto záležitosti již nespadají do tématu této poradny.
Majetkové vypořádání
Ještě jednou dobrý den paní doktorko, moc Vám děkuji za Vaši odpověď, ale ještě bych chtěl doplnit, že smlouva byla sepsaná, takže jí podepisuji dobrovolně, plus něco jako v plném vědomí, svědomí, musel bych smlouvu najít, abych byl konkrétní. S advokátem jsme to už konzuĺtovali, ale on mi řekl, že spíš není šance, kór pokud nemám nějaké důkazy. Taky říkal něco o nějaké lhůtě? už nevím, jestli několik let po darování můžu o dar zpět požádat nebo něco podobného. Max. mě navedl, abych ex vyprovokoval, ona se vytočila, byla sprostá, já si ji natočil a pak to u soudu předal jako důkaz? ale pak zase říkal, že to soud jako důkaz v potaz brát nemusí, kór pokud nemám v rukávu něco jiného. Barák jsem dostal od mé matky, ta mě teďka nenávidí, protože jsem jí zatajil, že jsem tu polovinu přepsal na ex. Matka mi dělá scény, že i tak se barák nesmí prodat, ex taky barák nechce prodat a já žiju jako podvraťák v podnájmu a nevím, jak dál? je to nespravedlivé? prosím poraďte...děkuji Karel K.
Karel K.
JUDr. Romana Lužná
Ano, domáhání se vrácení daru a popírání platnosti smluv jsou náročné právní spory a je třeba být na prokazování tvrzení dobře připraven. Pokud vám advokát, který s vámi věc konzultoval osobně, řekl, že věc vidí jako spíše neúspěšnou, pak vám v rámci této poradny bohužel těžko mohu poradit víc. Můžete se však zkusit obrátit ještě na jiného advokáta, který snad najde právní cestu, jak věc úspěšně vyřešit.