Týrá vás partner? Poradí vám socioterapeutka Zdena Prokopová

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Obecné
Dobrý den,Ráda bych se zeptala na:jsem 2 Roky rozvedená byt jsme každý polovinu daroval dětem,Polovina syn a polovina dcera,kde žijí se mnou do jejich plnoletosti. Může mě bývalý manžel z bytu vystěhovat??Předem děkuji Kateřina
Kateřina
Zdena Prokopová
Pokud vaše nezletilé děti byly svěřeny do vaší péče a váš bývalý manžel již není vlastníkem bytu, pak nemá možnost vás vystěhovat. Mohl by tak učinit pouze v vašich dětí, které jsou vlastníky bytu, pouze v případě, že by užívání bytu z vaší strany mělo pro děti nějaký negativní dopad. Vše by samozřejmě muselo probíhat formou soudního řízení.
Výživné pro děti
DOBRÝ DEN,MOHU SE PROSÍM ZEPTAT NA ALIMENTY,?DCEŘI BYLO 18 LET A STÁLE STUDUJE,KOMU NÁLEŽÍ ALIMENTY,??MĚ NEBO DCEŘI???DÍKY MOC MARIE
MARIE
Zdena Prokopová
Výživné je placeno vždy ve prospěch dítěte, do nabytí zletilosti k rukám rodiče, do jehož péče bylo dítě svěřeno, po dosažení zletilosti by výživné mělo být hrazeno již přímo k rukám dítěte.
Výživné pro děti
Dobrý den, moje devatenáctiletá dcera v květnu odmaturovala a v září začala pracovat. Bydlí se mnou v mém bytě. Myslím, že mám morální nárok na úhradu části nákladů na byt. Má tato moje domněnka oporu i v zákoně? Nebo jsem nucena ji živit až do doby kdy se dobrovolně odstěhuje?
Dagmar
Zdena Prokopová
Vyživovací povinnost k dětem končí, jakmile je dítě schopno se samo živit. V případě, že dcera nastoupila do zaměstnání tedy vaše vyživovací povinnost skončila, tzn. i vaše povinnost zajišťovat dceři bydlení. Pokud jste se domluvily na tom, že budete bydlet společně, je vám dcera povinna na bydlení přispívat.
Obecné
Dobrý den, jsem 2 měsíce rozvedená. Manžel se odstěhoval, ale ještě nezměnil trvalé bydliště. Vypořádání majetku proběhlo již při rozvodu. Chtěla bych se zeptat zda v případě dluhů manžela, může exekutorský úřad na adresu jeho bydliště. Dále bych se chtěla zeptat, zda v případě, že by se sbývalým manželem něco stalo, i když to nepředpokládám, zda náš syn zdědí i jeho dluhy, nebo může dědictví odmítnout? Děkuji Anna
Anna
Zdena Prokopová
Pokud by situace došla až do stadia provádění exekuce, je nutné počítat s tím, že exekutor půjde vždy tam, kde se domnívá, že by povinný mohl mít nějaký majetek. Běžně se řídí předpokladem, že se dlužník zdržuje v místě svého trvalého pobytu a že tam má i své věci. Ale na soukromý majetek jiné osoby než dlužníka exekutor nemůže - někdy ovšem může být docela problém dokázat, že některé věci nepatří do vlastnictví povinného. Pokud by tedy došlo k zabavení vašich věcí, je třeba ihned podat vylučovací žalobu (žalobu na vyloučení věcí z výkonu rozhodnutí). V tomto soudním řízení byste musela prokázat, že jste vlastníkem těchto věcí. Než se rozhodne o této žalobě, bude provedení exekuce přerušeno. Nyní byste měla především zrušit trvalé bydliště bývalého manžela na adrese vašeho bytu. To lze na oddělení evidence obyvatel na městském úřadu podáním žádosti o zrušení údaje o místu trvalého pobytu. K tomu je nutné doložit, že užívací právo osoby k bytu zaniklo (rozvodem) a že se již v bytě nezdržuje. Pokud jde o dědictví, dědic může dědictví odmítnout; musí tak učinit ve lhůtě jednoho měsíce ode dne, kdy byl soudem o této možnosti a a o jejích následcích vyrozuměn, písemně nebo ústně u soudu. Toto prohlášení již nelze odvolat. Odpovědnost dědice vůči zůstavitelovým věřitelům je omezená cenou nabytého podílu z dědictví. Na druhé straně však soud v řízení, které bylo zahájeno na návrh věřitele proti dědicům o splnění zůstavitelova dluhu, není cenou zajištěnou v dědickém řízení vázán a otázku ceny zděděného majetku posuzuje soud samostatně, nezávisle na rozhodnutí v dědickém řízení. Věřitel tak může dokazovat, že stav dědictví je pro něho příznivější, neboť jednotlivé věci, které do něho spadají, mají vyšší cenu, než je uvedena v usnesení o obecné ceně majetku a čisté hodnotě dědictví. V případě předluženosti je také možné přenechat dědictví po dohodě věřitelům na úhradu jejich pohledávek.
Výživné pro děti
Děkuji za odpověď, ano jde o výživné na dítě. Ale jak mám prokázat, že k vyplacení výživného nedošlo? Moc děkuji za rady.
Lucie
Zdena Prokopová
Vzhledem k tomu, že jste manželovi podepsala potvrzení, že vám výživné pro dítě uhradil, tak je prokazování samozřejmě složité. Možné to je například svědecky. Záleží pak samozřejmě na posouzení soudu, zda takovému důkazu uvěří.
Obecné
Jsem rozvedená, když jsem se stěhovala býv. manžel mě pod nátlakem donutil podepsat, že jsem dostala alimenty, které ve skutečnosti mi nedal. Můžu o ně soudně požádat? Děkuji.
Romana Lužná
Zdena Prokopová
Ve svém dotazu neuvádíte, zda se jedná o výživné pro děti, nebo výživné pro vás. V obou případech by však bylo v rámci soudního řízení o stanovení vyživovací povinnosti nutné, abyste prokázala, že k vyplacení výživného nedošlo a že jste potvrzení podepsala pouze pod nátlakem.
Společný majetek
Se současným manželem žiji již 10 let,ve společné domácnosti 4 roky, z toho 2 rok y manželé. Než jsme se vzali, tak si manžel pořídil 3 nemovistosti, jednu splácíme ještě nyní ty dvě ostatní koupil v hotovosti. Žiji s dětmi v jeho domě, který prý opravoval pro nás aby jsme měli kde žít. Vše je psané na něj. Už od uzavření manželství mi manžel zdůrazňuje,že dům bude jeho dcery, nechce mi udělat ani věcné břemeno, prostě kdyby se s ním něco stalo , tak musím odejít. Mám byt, který pronajímám, ale připadá mi, že když se třeba po 20ti letech budu muset vrátit do bytu, že to třeba ani neutáhnu finančně, nehledě na to, že nyní dům manžela považuji za svůj domov a děti taky. Manžel mi přispívá 4 tis. na domácnost, vše jinak platím sama, vše co se týká dětí atd. - děti jsou oba studující. Manžel má velký příjem, když chce tak si koupí co chce, např. motorku, nebo si jede sám na dovolenou a n ám stále zdůrazňuje, že musíme šetřit. Nejradši bych odešla už teď.
Martina
Zdena Prokopová
Ráda bych Vám poradila, ale z Vašeho popisu nedokážu přesně odhadnout, co je pro Vás vlastně důležité a čeho chcete dosáhnout. Záleží na tom, jestli máte v úmyslu svou stávající životní situaci vyřešit se zachováním manželství, nebo od manžela odejít, podat žalobu o rozvod a návrh na úpravu poměrů nezletilých dětí pro dobu po rozvodu a stanovení výživného. Hmotná i kulturní úroveň manželů by měla být v zásadě stejná - mají vůči sobě navzájem vyživovací povinnost, jejíž rozsah může na návrh jednoho z nich určit i soud, přičemž přihlédne k výdělkovým schopnostem manželů a také k péči o společnou domácnost.
Institut vykázání
Dobrý den,nikdo mě nedokáže pomoci a nebo to jen všechno dlouho trvá?Můj 20letý syn který má stejné trvalé bydliště jako já,mě týrá,vyhrožuje napadá slovně uráží,kde se dá nesmyslně udává.V místě trvalého bydliště se nezdržuje jíž déle jak dva roky,ale vstupu se pokaždé domáhá,vždy pod nějakou záminkou a to si volá policii.Opatřeních jsem již udělala dost,vše je v šetření (3měs) dělá mu dobře,když mě vidí zhroucenou usmívá se jakou on to má moc .Na své akce které podniká vůdči mě si zve publikum.Už nevím jak dál jde vše nějak popohnat?Nebo se musí čekat,až dojde k něčemu vážnějšímu,už jednou se mě pokusil otrávit.
Jana
Zdena Prokopová
Ve svém dotazu neuvádíte,jaká opatření jste již udělala. Ve vaší situaci můžete požádat Policii ČR o vykázání syna z bytu a podat návrh na vydání předběžného opatření podle občanského soudního řádu (§ 76b). Vykázání trvá po dobu deseti dnů, podáním návrhu předběžného opatření se tato lhůta prodlužuje až do pravomocného rozhodnutí soudu. Předběžné opatření trvá po dobu jednoho měsíce od jeho vykonatelnosti, lhůtu však lze prodloužit podáním návrhu na prodloužení - pak neskončí lhůta dříve, než bude o návrhu rozhodnuto. Bylo-li před uplynutím doby výše uvedené zahájeno řízení ve věci samé, může předseda senátu na návrh navrhovatele rozhodnout o prodloužení doby trvání předběžného opatření; vezme přitom v úvahu trvání stavu ohrožení navrhovatele, obsah a důvody podaného návrhu na zahájení řízení ve věci samé, majetkové či jiné poměry účastníků včetně vlastnických a jiných vztahů ke společnému obydlí, na které se vztahuje předběžné opatření, a další rozhodné okolnosti. Předběžné opatření však zanikne nejpozději uplynutím doby jednoho roku od okamžiku jeho nařízení. Výkon rozhodnutí o vykázání ze společného obydlí a nenavazování kontaktů s oprávněným se provede tak, že soud v součinnosti s příslušnými státními orgány vykáže povinného ze společného obydlí, odebere mu všechny klíče od společného obydlí, které povinný drží, a popřípadě mu zakáže setkávat se s označenou osobou nebo ji jinak kontaktovat. Soud zároveň poskytne povinnému příležitost, aby si bezprostředně při výkonu rozhodnutí vyzvedl ze společného obydlí své osobní cennosti a dokumenty, jakož i věci, které slouží jeho osobní potřebě; během trvání předběžného opatření pak povinnému umožní vyzvednout i věci nezbytné k výkonu jeho podnikatelské činnosti nebo výkonu povolání. Dále pak můžete podat na Policii ČR podnět k prošetření podezření ze spáchání trestného činu týrání osoby žijící ve společném bytě nebo domě podle § 215a trestního zákona. Dále pak pokud nemá syn k bytu vlastnické nebo nájemní právo, můžete podat civilní žalobu na vyklízení, neboť trvalý pobyt má jenom evidenční charakter, nezakládá právo bydlení, pokud již k synovi nemáte vyživovací povinnost.
Výživné pro děti
Potřebuji se nějak bránit a nevím jak.U soudu se jedná o mě beze mě. Přítel má z manželství 2 děti,požádal před rokem o snížení výživného z důvodu že spolu máme dítě a má plnit vyž.povin.i ke mě do 2 let věku dítěte.Z platu 13tis.platil 6tis.výživné. Nyní je jeho příjem již půl roku 9tis.,má 4 vyž.povin.a soudkyně mu snížila výživné na děti z manž.na 5tis.Na mě nemá platit nic a na naši dceru 1tis./mezi dětmi jsou 3 roky rozdíl/ Jak se mohu bránit,když přítel mi dává na dceru nic nedává,domácnost táhnu sama za pomoci rodiny a ještě přítele pomáhám splácet dluhy za bývalou manželku. Důvod proš soudkyně vynesla takový rozsudek je prý můj majetek.Mám dům-velmi starý a byt,který chci prodat a dům opravit.Toto je dědictví pro mou dceru.Přeci nelze takto rozhodnout.Brát dědictví mé dcery pro výši výživného na děti z jiné ženy.Též se mi nelíbí,že soudkyně upřednostňuje děti z manželství,na každé 2.500Kč a na mé dítě 1.000,-Kč,pro mě 0 kč.Nejsem účastník řízení,jak se mohu bránit ......pokr.
Markéta
Zdena Prokopová
Při určování výše výživného zákon ani soud nerozlišuje mezi dětmi narozenými v manželství a mimo ně, zohledňuje však věk dítěte a jeho potřeby a pak také to, jaké jsou majetkové poměry rodičů. Mezi majetkové poměry rodiče se započítá i nemoviný majetek, který rodič vlastní (dům, byt) a to se pak také odrazí ve výši výživného. To, že ještě dobrovolně pomáháte splácet otci svého dítěte dluhy z jeho bývalého manželství, na určení výživného nemá mít vliv. V současné situaci byste měla podat k soudu návrh na zvýšení výživného a odůvodnit ho změnou poměrů a pečlivě současnou situaci popsat. O bezplatné právní zastoupení můžete požádat u soudu, a pokud vám soud nevyhoví, můžete požádat ještě o ustanovení advokáta Českou advokátní komoru, pobočka v Brně. Pokud splníte podmínky a bude vám vyhověno, přidělí vám advokátní komora advokáta zdarma.
Výživné pro děti
Dobry den,moc Vam dekuji za odpoved!Tykala se vyzivneho pro deti a manzelku po dobu trvani manzelstvi.Obracim se na Vas jeste s prosbou-nevim,kam mam se svou zadosti jit?Zda na OSSZ nebo si mam najmou pravnika?Tam se ale jedna o velke penize,ktere v zadnem pripade nemam!Jeste se Vas chci zeptat,zda si mam dat prepsat deti na sebe?Zda je v tom nejaky "bod zlomu"?Jeste jednou Vam moc dekuji a jsem rada,ze jsem nasla v sobe tu silu se branit!Nemuze JIM prece stale prochazet to,co si zamanou a cim nas tyraji a vydiraji!Drzim palecky vsem!
iva
Zdena Prokopová
Návrh na určení výživného pro děti a pro manželku se podává u soudu. Návrh na stanovení výživného pro děti vám pomůže sepsat pracovnice OSPOD, pokud jde o žalobu o výživné manželky, můžete se obrátit na soud o ustanovení bezplatného advokáta a pokud vám soud nevyhoví, můžete se obrátit na Českou advokátní komoru, pobočka v Brně. Dále pak v řadě měst působí různá občanská sdružení, která také poskytují právní pomoc bezplatně.
Společný majetek
Dobrý den, četla jsem tu v jednom dotazu, že dohoda o vzájemném vypořádání SJM závazná. Také jsem před rozvodem takovou dohodu uzavřela s vidinou bezproblémového rozvodu. Podpisy obou stran byly na dohodě ověřeny matrikou. Jenomže než došlo k soudnímu jednání, dnes již ex-manžel si vše rozmyslel a dohodu popřel. Byli jsme rozvedeni, ale majetek vyrovnán nebyl a teď mě čeká dlouholetý soudní spor, kde není vítězů. Mám nějakou možnost, jak se dovolat platnosti a závaznosti dohody o vyrovnání SJM? Děkuji
Dagmar
Zdena Prokopová
V případě, že jste uzavřeli dohodu o vypořádání vzájemných majetkových vztahů a společného bydlení ve smyslu ust. § 24a zákona o rodině, který upravuje rozvod tzv. nespornou cestou, avšak vaše manželství bylo následně rozvedeno spornou cestou podle ust. § 24 zákona o rodině, nenabývá taková dohoda účinnosti. V tomto případě je nutné až po právní moci rozsudku o rozvodu uzavřít dohodu novou a v případě, že dohoda s bývalým manželem není možná, je nutné se obrátit na soud s žalobou o vypořádání SJM.
Výživné pro děti
Dobrý den, prosím o radu.Synovi bude v únoru 17 let a jeho otec doteď přispíval částou 2000Kč.Rok má novou vyživovací povinnost a o našeho syna nejeví vůbec žádný zájem,pouze mu jednou za měsíc dá do ruky alimenty,když si syn k němu přijde.Platím mu školné a chtěla jsem po něm,aby synovi začal dávat o 500Kč víc,nacož mi bylo řečeno,že si zažádá o snížení..Prosím o radu,zda mu soud může vyhovět.V dnešní době mi příjde výše alimentů kterou synovi platí opravdu směšně nízká pro téměř dospělé dítě. Děkuji...
Xena
Zdena Prokopová
Ve svém dotazu neuvádíte, kdy naposledy byla výše výživného upravována, tj. od kdy otec platí na syna částku 2000 Kč. Pokud otci vznikla nová vyživovací povinnost, pak by se, za předpokladu stále stejného příjmu otce, vyživovací povinnost k vašemu synovi snížila. V případě vašeho syna, kdy zřejmě výživné nebylo upravováno již několik let, však již jistě v mezidobí došlo ke zvýšení výživného, které by mělo být ve prospěch vašeho syna ze strany otce placeno a proto lze předpokládat, že současné výživné by mělo zůstat minimálně ve stejné výši. Vzhledem k tomu, že váš syn dosud není zletilý, doporučovala bych vám využít toho, že výživné u nezletilých dětí je možné upravovat až tři roky zpětně a podat takto zpětně návrh na zvýšení výživného. Nová vyživovací povinnost otce by se zohledňovala až za poslední rok, tj. za první dva roky (před novou vyživovací povinností) by soud mohl stanovit vyšší výživné, za poslední rok (po vzniku nové vyživovací povinnosti) do budoucna pak přiměřeně upravit, nicméně i tak by se mohlo jednat o výživné vyšší, než pobíráte doposud. Dále upozorňuji, že vzhledem k tomu, že váš syn je dosud nezletilý, měl by otec poukazovat výživné k vašim rukám, nikoliv syna.
Společný majetek
Chtěla bych vědět, jak se mohu chránit před půjčkami, které manžel uzavírá bez mého souhlasu. Sám je nemá z čeho splácet a já se bojím, že je budu muset jednou splácet za něj. Má několik půjček z předchozího manželství , které mu byly určeny majet. urovnáním , alimentační povinnost a za našeho manželství si oobnovil úvěrovou kartu, využil nákupu na splátky a rozšířil si na svém účtu kredit. Všechny peníze využil pro svou osobní potřebu. Naše manželství to natolik rozvrátilo, že jsem ho donutila odejít ze společné domácnosti, nicméně manželé jsme pořád a trvalý pobyt má u mne / domek mám ve vlastnictví pořízený před svatbou / . Teď mi hrozí, že si vezme další půjčku ať na něho mám vzpomínku - jak tvrdí . Prosím , je nějaká obrana před nechtěnými dluhy ? Děkuji
Lenka
Zdena Prokopová
Podle občanského zákoníku do společného jmění manželů nespadají závazky, týkající se majetku, který náleží výhradně jednomu z manželů a závazků, jejichž rozsah přesahuje míru přiměřenou majetkovým poměrům manželů, které převzal jeden z nich bez souhlasu druhého. Nicméně pokud dojde k exekučnímu vymáhání těchto dluhů, je exekutor oprávněn na tento dluh zabavit i majetek, který náleží do společného jmění manželů. Nemůže tedy zabavit pouze majetek, který je ve vašem výlučném vlastnictví. Pokud má váš manžel ve vašem domě trvalé bydliště, pak exekutor může zabavit k úhradě dluhu movité věci, které se v tomto domě nacházejí, neboť se může důvodně domnívat, že se jedná o majetek vašeho manžela, příp. o majetek ve společném jmění. Pokud by se jednalo o věci, které jsou ve vašem výlučném vlastnictví, pak se musíte bránit vylučovací žalobou u soudu. Pokud váš manžel dělá dluhy a míní v tom pokračovat, pak jedinou vaší obranou je rozvod manželství, kterým bude ukončeno další trvání společného jmění manželů. V této souvislosti ještě uvádím, že v rámci exekučního vymáhání dluhů nemá zúžení společného jmění manželů význam, neboť k těmto exekutor ze zákona nepřihlíží.
Výchova dětí po rozvodu
Chci požádat o styk s dětmi soudně.Pokud bude určen styk soudně a nevyzvedne si bývalý manžel děti,je to bráno jako maření úředního rozhodnutí? Když bude nemocen,mohu žádat předložit doklad o jeho nemoci a musí se mi omluvit,že děti nevyzvedne. Jaký postih mu hrozí,když si děti nebude brát? Mohu jej žalovat? Děkuji. (Dotaz píši od kamarádky z pc)
Martina
Zdena Prokopová
Postih rodiči, který má nárok na styk s dítětem, za nerealizaci tohoto nároku nehrozí. Pokud však k takovému jednání dochází opakovaně, je to důvod pro změnu rozhodnutí o úpravě styku ve smyslu omezení, případně zrušení úpravy styku.
Výchova dětí po rozvodu
Dobrý den, chci podat žalobu o rozvod z důvodu agresivního chování mého manžela, které vrcholí, když se muž napije. Potýká se pak s tzv. patologickou detoxikací (před dvěmi lety jsme byli kvůli jeho chování v této fázi na konzultaci u psychiatra), jehož jediná rada zněla - nepožívat alkohol. Manžel to vydržel rok, od té doby se zase občas napil. Sice mě nenapadl, ale odmítám už čekat až se to znovu stane. Chci chránit sebe i naše tři děti (17, 13 a 6 let). Nemůžeme se dohodnout na výši výživného pro děti. Oba splácíme půjčky, které jsme si v posledních letech vzali, ale na druhou stranu, mají děti právo na určitý životní standard. Chci po něm 2500 na dítě. Manžel nesouhlasí. Manžel se chová nevyzrále i vůči dětem. Pak mi volá do práce, že malej pláče a nechce k němu. Chtěla jsem, požádat o úpravu poměrů dětí před rozvodem, ale u opatrovnického soudu v Chomutově mi řekli, že bude trvat 2 roky než se můj návrh dostane k projednání. Nevím, jak dál postupovat.Můžete mi poradit, prosím?
Leona Hradecká
Zdena Prokopová
Návrh na úpravu poměrů k soudu podejte, tato informace se zřejmě vztahovala k jinému typu řízení, opatrovnické soudy zpravidla jednají ve věci rychleji. Spolu s návrhem na zahájení řízení podejte návrh na vydání předběžného opatření, zejména pokud jde o vyživovací povinnost. Návrhu na předběžné opatření soud vyhoví, jestliže bude prokázáno, že je třeba, aby byly zatímně upraveny poměry účastníku. Soud o předběžném opatření rozhoduje v týdenní lhůtě. S přípravou návrhu se můžete obrátit na sociální pracovnici na orgánu sociálněprávní ochrany dětí.
Výživné pro děti
Dobry vecer,prosim o radu-jsem vdana 20let,mame 3deti.Manzel vzdy inklinoval k alkoholu,ale posledni 3roky a nejhorsi je ten posledni,je situace neunosna.Psychicke i fyzicke tyrani...A absolutne mi nedava zadne penize-ma ZL,prijem tak 25tis a ja beru ani ne 10tis.Musim hradit chod domacnosti-jidlo,drogerie+veskere vylohy deti-obleceni,skolu,jizdne kapesne..Pritom deti ma na sebe napsane on,odecita si je z dani a bere na ne pridavky!Bydlime v dome jeho rodicu,kde po smrti otce ma napsanou polovinu a druhou ma tchyne.Me stale s detmi vyhazuje.Nemame ale kam jit,protoze "neutahnu" najem.Mam narok,v pripade rozvodu,na vubec nejake vyrovnani?Moc vam dekuji za odpoved
Iva
Zdena Prokopová
Ve svém dotazu neuvádíte, že byste s manželem měli nějaký společný majetek významnější hodnoty, který by bylo třeba po rozvodu vypořádat, zřejmě tedy máte ve společném jmění manželů pouze obvyklé vybavení domácnosti. Tyto věci se zpravidla vypořádávají faktickým rozdělením věcí. Pokud vám manžel žádným způsobem nepřispívá ani na děti, ani na chod domácnosti, ačkoliv jsou jeho příjmy dosti vysoké, máte nárok na výživné manželky, které vám má zajistit stejnou životní úroveň, jakou má manžel. Tento nárok trvá až do právní moci rozsudku o rozvodu manželství. Po rozvodu by vám event. mohl vzniknout nárok na příspěvek na výživu rozvedeného manžela, zde se však jedná pouze o zajištění přiměřené životní úrovně, kritéria pro přiznání tohoto příspěvku jsou přísnější než u výživného manžela. Dále, pokud vám manžel žádným způsobem nepřispívá na výchovu dětí, můžete požádat u soudu o určení výživného pro děti, a to i když manželství stále trvá a nehodláte zatím podávat žalobu o rozvod. Podle zákona o rodině nežijí-li rodiče nezletilého dítěte spolu, upraví soud rozsah jejich vyživovací povinnosti nebo schválí jejich dohodu o výši výživného. Stejným způsobem postupuje soud, žijí-li rodiče spolu, avšak jeden z nich neplní dobrovolně své povinnosti k nezletilému dítěti.
Společný majetek
Dobrý den ,letos jsem se rozvedla.Máme dvě děti s bývalým manželem.Bydleli jsme v rodinném domku.Jelikož bych se o dům nemohla starat,dohodli jsme se ,že že v něm bude bydlet manžel.Vzal si půjčku a koupil mi byt.Je ale pravda, že na tom pořád prodělávám,i když manžel stále splácí dům a ještě byt.Mohu po něm ještě něco chtít ?Předmanželskou smlouvu jsme neměli a je pravda ,že já do manželství žádný majetek nepřinesla.V péči o děti se střídáme,na děti platí.Jak je dohoda závazná ?DĚKUJI
Petra
Zdena Prokopová
V případě, že jste uzavřeli řádně dohodu o vypořádání společného jmění manželů a vzájemných majetkových vztahů, je tato dohoda závazná i v případě, že nerespektuje rozdělení majetku přesně na poloviny. Uzavření mimosoudní dohody je dobrovolné a záleží pouze na účastnících, jakým způsobem si majetek vypořádají. To, zda je určitý způsob majetkového vypořádání výhodný, je nutné zvážit před uzavřením dohody.
Obecné
Dobrý den, máme syna, který se seznámil s přítelkyní se dvěma dětmi. Syn bydlí v domku, který vlastníme my - tedy jeho rodiče a on tam má trvalý pobyt. Pokud bychom přítelkyni a jejím dětem povolili trvalý pobyt v tomto domku a oni se rozešli jaké následky by to mělo pro nás? Museli bychom jim hledat náhradní bydlení? Děkuji za odpověď.
Věra
Zdena Prokopová
Zápis trvalého bydliště má pouze evidenční charakter a nezakládá právo užívání nemovitosti. I přesto může mít užívání nemovitosti na vaše vlastnictví nemovitosti určitý dopad. Jednou okolností jsou případné exekuce, vedené proti přítelkyni vašeho syna, neboť exekutor vyhledává majetek na všech místech, kde se povinný zdržuje a může tedy zabavit i věci v místnostech, které přítelkyně užívá. Pokud by se jednalo o vaše věci, nikoliv synovy přítelkyně, museli byste podat k soudu vylučovací žalobu. Další okolností je faktické vystěhování přítelkyně. Na základě pouhého trvalého pobytu jí nárok na náhradní bydlení nevzniká. Ovšem v případě, že by se z domu odmítala v případě nějakých neshod vystěhovat, musíte podat žalobu o vyklizení a v rámci tohoto řízení může soud rozhodnout, že jste jí povinni zajistit bytovou náhradu. S ohledem na okolnosti důvodu užívání však toto rozhodnutí nepředpokládám, a v případě, že by takto soud s ohledem na nezletilé děti rozhodl, jednalo by se nejspíše o zajištění pouze náhradního ubytování, např. formou zajištění bydlení v ubytovně.
Společný majetek
Dobrý den.Manžel mě už po několikáté fizicky napadl a já s dětmi (2) odešla k rodičům.S manželem bydlíme v rodiném domku,kde žije i jeho matka.Po smrti otce zdědil dům a matka tam zůstává s podmínkou na dožití.Teď mi znemožňuje dojít si pro své věci.Do domu se dostanu,ale do bytu ne.Jáké mám právo,když on je majitel domu? Já i děti tam máme trvalé bydliště již 2roky.Můžu si tam kdykoliv dojít sama,nebo pouze s doprovodem policiie?Může mě obvinit z krádeže i když je vybavení bytu společné?Chci si pouze vzít své osobní věci,ale bez jeho asistence. Jak mám dále postupovat,když dojde k rozvodu.Dělali jsme přestavbu podkroví na tomto domě v manželství.Na co vše mám právo a jaké doklady o tom potřebuji mít? Co když nebudu mít možnost je u soudu předložit. Vyhrožuje mi ,že odejdu s igelitkami.Prosím poraďte. Děkuji
Monika
Zdena Prokopová
Za trvání manželství máte právo v domě bydlet z důvodu trvání rodinněprávního vztahu, máte tedy i právo jít do bytu. Trvalé bydliště sice není právním titulem k bydlení v nemovitosti (má pouze evidenční charakter), ale vaše právo k bydlení podpůrně dokazuje. Pokud jde o věci v bytě, máte právo vzít si jak své osobní věci, resp. veškeré věci, které jsou vaším výlučným majetkem, tak i věci, které máte s manželem ve společném jmění manželů. Disponovat nemůžete pouze s věcmi, které náleží do výlučného vlastnictví vašeho manžela, event. dalších osob (jeho matky atd.). Pokud jde o investice do domu, zanikne-li společné jmění manželů, je každý z manželů povinen nahradit, co ze společného majetku bylo vynaloženo na jeho výlučný majetek. K uplatnění nároku je důležité, jak jste tento nárok schopna prokázat.
Společný majetek
Dobrý den,jsem před rozvodem manželství a bydleli jsme v domě jehož vlastníkem je tchyně,která mě vyhodila,dům jsem rekonsruovala společně s manželem mám vůbec na něco nárok
InnaPavelek@seznam.cz
Zdena Prokopová
Jedná se o investice ze společného jmění manželů do majetku třetí osoby. Vymáhání těchto investic je právně složité, je nutné prokazovat výši a důvod vložených investic. Vzhledem k tomu, že lze předpokládat, že manžel s vámi v této záležitosti nebude spolupracovat, nelze výsledek případného sporu nijak předjímat. Obraťte se na advokáta v místě vašeho bydliště, neboť tato záležitost vyžaduje podrobný rozbor všech rozhodných okolností, což v rámci této internetové poradny není možné.
Výchova dětí po rozvodu
Půjčili jsme si na koupi bytu jeho rodičů, on 300 000,já jen 100 000,on spoléhá,že tento byt zatíží hypotékou, jenže já se obávám,že bych přišla o svou jedinou jistotu,kam bych mohla složit hlavu kdyby bylo nejhůř,investovali a bydlíme v domku, který je majetkem jeho rodičů,manžel je právník.Děti mají z manžela až nezdravě velký respekt,a já nemám chuť se milovat s člověkem,se kterým je život jako na houpačce.:(Je hodně sobecký a arogantní,důvod,proč jsem se k němu vždy vrátila byl strach a touhla po něm.Poslední odchod byl hodně ošklivý,nedovolil, aby se mnou odešli děti, nemohla jsem si vzít nic kromě osobních věcí.Děti jsem mohla vídat až po předběžném opatření od soudu,pocházím s jižní Moravy a já byla tímo opatřením nucena kvůli dětem zůstat (úplně sama).bojím se,abych tímto martiriem nemusela projít znovu.:( Děkuji za odpověď.II. část
Adéla
Zdena Prokopová
Ve svém dotazu uvádíte několik právních problémů, přičemž bez upřesnění řady okolností není možné vám poradit. Pokud jde o péči o děti, obraťte se na sociální pracovnici orgánu sociálně právní ochrany dětí (OSPOD) v místě vašeho bydliště, která vám poradí, zda máte předpoklady pro svěření dětí do vaší péče a případně vám pomůže i se sepsáním návrhu. Pokud jde o majetkové záležitosti, je možné vymáhat investice vložené do domu tchýně, je to však složité na dokazování výše a důvodu investic. Pokud jde o byt, který vlastníte s manželem společně, není možné, aby jej zatížil právem třetí osoby (např. zástavní právo pro banku) bez vašeho souhlasu.
Společný majetek
Děkuji za odpovědi,zažila jsem velmi špatné zkušenosti s bývalým manželem i psych.týrání a přišla o část majetku,proto se nyní jistím.Pokud tedy investuji peníze na rekonstrukci domu,který mi daroval přítel(dům je tedy v mém vlastnictví) nemusím se obávat,že přijdu o částku,kterou tam investuji? Napadnout vrácení daru-že bych se špatně chovala k dárci nebo jeho rodině,by se ale muselo prokázat.(kdyby přítel někdy tvrdil,že to tak je)...... a co prosím v případě,že mne někdo nařkne,že se chovám špatně k přítelovým dětem z manželství? není to tak,ale bývalá žena dětmi manipuluje a lže jim a ony začínají mít ode mě odstup a opakují ošklivé věci po své matce.Pokud se s nimi přestanu stýkat,pak mne snad nikdo nemůže nařknout že se k nim špatně chovám,když s nimi nebudu v kontaktu?
Markéta
Zdena Prokopová
Domáhat se vrácení daru může pouze dárce, nikoli jiné osoby. Za členy rodiny dárce je třeba považovat především manžela (nikoliv ovšem bývalého manžela), rodiče a děti, zpravidla též i další příbuzné v řadě přímé i sourozence. Podle konkrétních okolností lze ve výjimečných případech za členy rodiny považovat i další osoby v poměru rodinném či obdobném, pokud by dárce jejich újmu důvodně pociťoval jako újmu vlastní. Předpokladem úspěšného uplatnění práva dárce není jakékoliv nevhodné chování obdarovaného nebo pouhý nevděk, ale takové chování, které s ohledem na všechny okolnosti konkrétního případu lze kvalifikovat jako hrubé porušení dobrých mravů. Jde buď o porušení značné intenzity nebo porušování soustavné, a to ať už fyzickým násilím, hrubými urážkami, neposkytnutím potřebné pomoci apod. Musí jít o takové chování obdarovaného vůči rodině dárce, které lze objektivně s přihlédnutím ke konkrétním okolnostem, za nichž k němu došlo, posoudit jako hrubé porušení mravních a etických norem společnosti. Rozhodující je hledisko objektivní, nikoliv jen subjektivní pocity dárce.
Společný majetek
Přítel mi daroval nemovitost,může chtít vrátit dar zpět? Budu investovat velkou částku na rekonstrukci a mám obavy. /ze zákona je to pouze pokud bych se k němu špatně chovala??/
Markéta
Zdena Prokopová
Dárce se může domáhat vrácení daru, jestliže se obdarovaný chová k němu nebo členům jeho rodiny tak, že tím hrubě porušuje dobré mravy.
Výživné pro děti
A ještě jeden dotaz. Pokud se provdám za svého přítele se kterým mám dceru a on zemře,budu muset hradit výživné na jeho 2 nezl.děti z předchozího manželství? Posuzuje se toto jinak,když spolu pouze žijeme jako druh a družka ve spol.domácnosti a jinak kdybychom byli manželé?
Markéta
Zdena Prokopová
K dětem vašeho přítele vám vyživovací povinnost nevznikne na základě žádné skutečnosti, a to ani v případě, že byste uzavřeli manželství. Pro určení výše výživného je důležité, zda s partnerem vedete společnou domácnost, tj. zda společně hospodaříte, a i v době, kdy žijete jako druh a družka. Za trvání manželství se vedení společné domácnosti předpokládá. V případě vedení společné domácnosti se, při rozhodování o výživném pro děti vašeho přítele, budou zjišťovat příjmy vašeho přítele i vaše a vaše celkové majetkové poměry.
Výživné pro děti
Dobrý den,přítel se kterým mám dceru mi daroval nemovitost.Jeho bývalá žena s kterou má 2 děti chce nějak napadnout darování. Je to možné? Obávám se,jelikož do nemovitosti investuji spoustu peněz na rekonstrukci.
Markéta
Zdena Prokopová
Podle občanského zákoníku se dárce může domáhat vrácení daru, jestliže se obdarovaný chová k němu nebo členům jeho rodiny tak, že tím hrubě porušuje dobré mravy. Pokud měla darovací smlouva všechny náležitosti a byla katastrálním úřadem řádně zavkladována, nemá bývalá manželka jak smlouvu napadnout. Mohla by však tuto skutečnost uvést v případném řízení o určení výživného pro své děti, zde by však záleželo na soudu, jakým způsobem zhodnotí skutečnosti, že se váš partner vzdal určitého majetku. Zde by tedy byly důležité okolnosti darování, např. to, že bylo nutné nemovitost rekonstruovat a na to neměl dostatek finančních prostředků.
Společný majetek
Dobrý den, jsem vdaná, mám 2 děti - z předchozího manželství mám 1 syna a s nynějším mužem také 1 syna. Jsme spolu pře 10let. Bydlíme v rodinném domě, kde polovina domu je manžela a druhá polovina je tchýně. Chtěla bych se zeptat, na co bych ohledně bydlení měla v případě rozvodu nárok? Mohl by mě muž příp. i vystěhovat s dětmi na "ulici"? Nebo bych měla nárok na náhradní bydlení-jaké? Peníze, které jsem do bytu investovala bych mohla dostat zpět? Mohu něco pro zajištění budoucnosti mé a dětí ještě před rozvodem udělat? Děkuji
Lucie
Zdena Prokopová
Za trvání manželství jste oprávněna v domě bydlet na základě rodinněprávního vztahu ke svému manželovi - spoluvlastníkovi domu, stejně tak vaše děti. V případě rozvodu není zákonem stanoveno právo na zajištění bytové náhrady. Pokud se ovšem nemáte s dětmi možnost odstěhovat, manžel vás nemůže vystěhovat "na ulici", ale musel by podat k soudu žalobu o vyklizení. V rámci tohoto řízení by pak soud, s ohledem na vaše nezletilé děti, mohl rozhodnout, že vám je manžel povinen zajistit bytovou náhradu a vy jste povinna se z domu vystěhovat až po jejím zajištění. Bytovými náhradami jsou náhradní byt nebo náhradní ubytování. Náhradním bytem je byt, který podle velikosti a vybavení zjišťuje lidsky důstojné ubytování nájemce a členů jeho domácnosti. Náhradním ubytováním se rozumí byt o jedné místnosti nebo pokoj v svobodárně nebo podnájem v zařízené nebo nezařízené části btu jiného nájemce.
Společný majetek
Chci se rozvést. Než jsem se vdala,měla jsem byt 3+1 v osobním vlastnictví.V říjnu 2005 jsme se s manelem vzali,v té době jsme už vyřizovali hypotéku.Do konce r. 2005 jsme si koupili dům. Prodávající dostal 1 milion,který jsem získala právě z prodeje MÉHO bytu, zbývající potřebné 2 miliony jsme dostali od banky jako hypotéku.Chci vědět,jestli, když je dům ve SJM, mám nárok na ten 1 milion, co jsem dala na jeho koupi (to jsou ty peníze za můj byt, co jsem měla před svatbou v osobním vlastnictví). Byt jsem prodala přes realitku a smlouvu jsem s ní uzavřela ještě před svatbou, nicméně peníze za byt mi přišly na účet, když už jsem byla vdaná. Odstěhovala jsem se z bytu rovněž v době, kdy jsem byla provdaná. Vůbec nevím, jestli byl tedy můj byt krátce po svatbě, než jsem ho prodala, automaticky i manželův, i když jsem ho prokazatelně získala před tímto sňatkem? Mohu nárokovat ten 1 milion? Moc děkuji za odpověď, Mirka
Rozvod a komplikované dělení majetku
Zdena Prokopová
Pokud jste byt koupila před svatbou, náležel do vašeho výlučného vlastnictví, i když jste v něm bydlela ještě za trvání manželství, nebo i když jste peníze za jeho prodej získala také za trvání manželství. Podle občanského zákoníku je v případě vypořádání společného jmění manželů po rozvodu každý z manželů oprávněn požadovat, aby mu bylo uhrazeno, co ze svého vynaložil na společný majetek a je povinen nahradit, co ze společného majetku bylo vynaloženo na jeho ostatní majetek. Na vypořádání vložené investice tedy v případě rozvodu máte nárok, bude ovšem nutné tuto investici v případném sporu prokázat.
Společný majetek
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda majetek - byt, který jsem získala dědictvím za trvání manželství se po rozvodu vypořádává při dělení společného majetku? A dále, když bych tento byt ještě za trvání manželství prodala, tak jestli peníze získané prodejem zděděného bytu jsou součástí dělení společného majetku? Moc děkuji
Lucka
Zdena Prokopová
Majetek získaný dědictvím náleží do vašeho výlučného vlastnictví, a to i v případě, že se tak stane za trvání manželství. Do výlučného vlastnictví pak náleží i majetek nabytý jedním z manželů za majetek náležející do výlučného vlastnictví tohoto manžela. To znamená, že peníze, které za byt získáte, případně další věc, kterou za tyto peníze pořídíte, nadále zůstává vaším výlučným vlastnictvím a při rozvodu se nevypořádává. Pro případ rozvodu, pokud by druhý manžel namítal, že tato věci náleží do společného jmění, je ovšem nutné prokázat, že jste tyto peníze nebo věc získala na základě prodeje bytu získaného dědictvím. To lze prokázat např. prostřednictvím výpisů z účtů, kde na sebe budou finanční transakce navazovat, resp. hodnoty věcí budou vzájemně odpovídat, apod.
Společný majetek
2.Co se týče SJM - auto, motorka, cenné papíry, vybavení bytu. Auto, motorka - to je jasné, problém je ale vybavení bytu, protože když jsem podala návrh na rozvod celý byt vystěhoval (pračku, myčku, veškerý nábytek, kameru, televizi, dokonce dveře u pokojů, vestavěnou skříň, celou kuchyňskou linku včetně spotřebičů a robotů) - nemám na to důkazy a on chce u soudu tvrdit, že jsem to ukradla já. Cenné papíry také vybral a utratil, když se dozvěděl, že podávám žádost o rozvod. Nevím, jestli může soud přikázat, aby mi vyplatil půlku cenných papírů (když to vybral před 2 lety). Takže nejspíš by se dělilo pouze auto a motorka. Nevím, jak by probíhalo dohadování o to vybavení. Komunikujeme přes právníky - teď jeho poslední návrh byl: že se tedy s bytem se mnou rozdělí milostivě napůl, až se prodá, ale já mu budu muset podepsat, že už nikdy nebudu požadovat dělení SJM.
Jana
Zdena Prokopová
Společné jmění manželů zaniká zánikem manželství - tj. dnem právní moci rozsudku o rozvodu manželství. V rámci vypořádání společného jmění manželů se vypořádávají věci, které náležely do SJM k tomuto dni. Věci, které ve společném jmění byly dříve, se do vypořádání nezahrnují. Ve svém dotazu uvádíte, že máte svého právníka, obraťte se proto na něj, jistě vám veškeré právní záležitosti, týkající se vypořádání majetku, podrobně vysvětlí.
Společný majetek
PSYCHICKÉ NÁSILÍ - Dobrý den. Ukončila jsem rozvodem 25 let manželství, kdy jsem byla psychicky týraná nejen já, ale i moje děti. Děti v té době již dospělé se rozhodly zůstat s otcem v rodinném domě, kde vyrostly a tak jsem v ramci majetkového vyrovnání se vzdala své poloviny domu a převedla ji na děti, každé vlastní 1/4 domu a bývalý manžel 1/2. Nyni 4 r. po mém odchodu se situace vyhrotila tak, ze na mé 23l. dceři studentce VŠ je pácháno psychické násilí jak ze strany otce, tak bohužel i jejího bratra, u kterého jsem od mala pozorovala genetickou podobnost se svým otce. Teď po návratu dcery z ročního zahraničního studia se situace vyostřila natolik, ze soužití s otcem a bratrem v domě začíná být pro ni neúnosné. Finanční vyrovnání ze strany jejího bratra ani otce nepřichází v úvahu, chtějí ji z domu každý po svém vyštvat. Potřebuji, prosím, poradit jakou má dcera šanci po právní stránce na získání financí ze 1/4 domu, který ode mne dostala, aby se mohla osamostanit. Moc děkuji.
HANITA
Zdena Prokopová
V případě podílového vlastnictví (na rozdíl od společného jmění manželů) může každý ze spoluvlastníků svojí polovinou relativně svobodně disponovat a proto by dcera mohla svoji čtvrtinu prodat s tím, že však musí předem udělat ostatním spoluvlastníkům nabídku odkoupení, neboť podíloví spoluvlastníci mají ze zákona předkupní právo, ledaže jde o převod osobě blízké. Prodej podílu nemovitosti, zejména pak menšinového, je však finančně velmi nevýhodný a v některých případech ani nerealizovatelný. Dcera má proto možnost podat k soudu žalobu o vypořádání podílového spoluvlastnictví. Nedojde-li mezi spoluvlastníky k dohodě o vypořádání spoluvlastnictví, soud zruší spoluvlastnictví a provede vypořádání na návrh některého spoluvlastníka. Přihlédne přitom k velikosti podílů a k účelnému využití věci. Není-li možné reálné rozdělení domu (tj. na samostatné bytové jednotky), přikáže sud věc za přiměřenou náhradu jednomu nebo více spoluvlastníkům. Nechce-li věc žádný ze spoluvlastníků, nařídí soud její prodej a výtěžek rozdělí podle podílů.
Společný majetek
Dobrý den, žiji delší dobu v nespokojoném manželství a uvažuji o rozvodu.Chtěla jsem se zeptat, jestli bych měla v případě rozvodu nějaký nárok na část domu, kterou zřejmě zčásti manžel nyní zdědí. Jde o dědictví po tchánovi, který vlastnil velký rodinný dům - předpokládám, že část zdědí tchýně, část manželův bratr a část manžel. Nevím ale, jak velkou část kdo z nich zdědí. V každém případě ale bych snad jako manželka jednoho z dědiců nějaký nárok měla, nebo se pletu? Předem moc děkuji.
Pavla
Zdena Prokopová
Majetek získaný dědictvím, byť za trvání manželství, je výslovně ze společného jmění manželů vyloučen. V případě rozvodu by se tedy tato část majetku žádným způsobem nevypořádávala, jednalo by se o výlučné vlastnictví vašeho manžela. Pouze v případě, že by za trvání manželství byly na zhodnocení tohoto majetku vynaloženy nějaké prostředky ze společného jmění manželů, lze vy případě rozvodu vypořádávat tuto investici. Je ovšem potřeba, aby byla řádně prokázána výše vynaložených prostředků.
Výživné pro děti
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jakým způsobem zaručit pravidelné placení výživného na zletilého syna, který studuje SŠ jeho otcem? Bylo by možné žádat soud o exekuci na jeho plat u jeho zaměstnavatele? Prosím o radu, co je v tomto případě nutné udělat. Děkuji za odpověď Markéta
Advokátka Romana Lužná
Zdena Prokopová
V případě, že je výživné stanoveno pravomocným rozsudkem soudu (ať již soud sám stanovil výši výživného, nebo schválil dohodu rodičů) a není ze strany povinného rodiče hrazeno řádně a včas, můžete podat návrh na exekuci. Exekuční vymáhání je možné buď prostřednictvím soudního vykonavatele nebo prostřednictvím soudního exekutora. V případě výkonu rozhodnutí prostřednictvím soudního vykonavatele musíte určit sama způsob provádění výkonu, v případě vymáhání prostřednictvím exekutora tento sám prověří veškerý majetek povinného a vybere nejvhodnější způsob vymožení dlužného částky. V případě výživného je možné vést exekuci i pro budoucí výživné. Ozvěte se mně na mail info@advokatka.net , pokusíme se věc vyřešit.
psychické násilí
Dobrý den, jsme s příelem již rok, a skoro stejně dlouhou dobu spolu i bydlíme. Prošli jsme si docela krušnými časy a myslím, že po všem čím jsme si prošli se náš vztah docela upevnil a konečně se stal vztahem (přítel se bál zamilovat, jelikož mu jeho bývala dost ublížila, ale asi jí tak uplně nevypustil z představy společného bytí), ale teď uˇy je to dobré, konečně mi začal ukazovat jak mě má rád a že to jsme já ta jeho vyvolená. Můj dotaz se týká tohoto: Vím, že byl kvůli své bývalé v nemocnici(má nervozní žaludek), a občas ho to i chytne, ale někdy když něco chci, třeba si sním promuvit a vyřešit pro mě důležitou otázku v našem vztahu, řekne že ho to nebaví řešit a nasledně na to, ho chytne ona bolest v žalůdku a občas mám pocit, že to na mě hraje, jen proto abych ho litovala a starala se o něj a nechtela nic řešit apod. Nevím co s tím mám dělat a jak ho pŕimět aby se tak nechoval. Jsem dost citlivá osoba a tohle mi nijak v našem vztahu nepomáhá. Děkuji
Alenka
Zdena Prokopová
Doporučuji Vám vyhledat manželskou poradnu, pokud Váš přítel bude ochoten tam jít.Každý si neseme svou vlastní životní zkušenost a pokud ta jeho byla špatná, určitě to ovlinuje i Vaši současnost. Snažit se tlačit na partnera, aby se změnil, nepovede k žádoucímu výsledku. Spíše můžete očekávat, že bude Vaše snahy cítit jako nepřiměřený nátlak a zaujme obranné postavení. Bude hájit sám sebe a může mít i žaludeční potíže. Nemusí to být vědomé.Naučte se s partnerem komunikovat bez nátlaku. Nekritizovat, pouze věcně popisovat situaci, stručně ho informovat, co Vám vadí a co byste si přála. Zbytek nechte na něm.Změnit se může jenom tehdy, když to bude sám chtít, ale ne když se Vás bude bát. Když neuspějete s manželskou poradnou, zkuste to sama, abyste se naučila komunikovat nenásilně.
Co je domácí násilí
Dobry vecer.Prosim vas o radu.Je mi 28 let,memu manzelovi je 48 let.Jsem za nej vdana 3 roky,mame 18mesicniho synka.Manzel je chronicky lhar,za tu dobu co jsme manzele jsem mu ted nedavno prisla na druhou milenku.Navic bere drogy-pervitin,a tahle druha milenka je brala s nim.Prestal brat asi pred 14 dny,protoze se z toho pomatl.Nejdrive byl doma agresivni a potom jen chodil a trapil se.Nakonec mi ho jeste bylo lito a kdyz se trochu vzpamatoval sel ke sve psychiatricce a kdyz ji pry vse popsal,jak si myslel,ze je nas syn loutka apod.rekla mu,ze to je tezka psychoza a schizofrenie.Jeho deda mel schiz.a on k ni ma take sklony a drogama se mu to rozjelo.Ted bere nejake prasky,ma ale abstak a celkove je nas zivot hrozny.Rok jsme spolu nemeli sex a on nenavidi moji matku,protoze si mysli ze me navadi.Mysli si ze nemam vlastni nazor.Psychicky me depta.Kdyz se nekde zpozdim muze se zblaznit a vyvadi.Rekla jsem mu ze se rozvedu a on mi vyhrozuje,ze mi vezme syna,ze ma vice penez a zaridi to.
Mirka
Zdena Prokopová
Manželovi o svých úmyslech nic neříkejte a udělejte to, co je pro Vás a pro syna nejlepší. Utečte od něho, co nejdál. Nemáte důvod ho litovat. Do současného stavu se dostal svým vlastním chováním. Vy to nemůžete nijak ovlivnit, ale ohrožujete sebe i syna.O tom, kdo se bude starat o dítě rozhoduje soud a dbá na zájmy dítěte. Váš manžel se svojí drogovou závislostí, může být těžko považován za odpovědného rodiče. Obraťte se na Intervenční centrum ve Vašem kraji, abyste na to nebyla sama. Hledejte pomoc u své rodiny a přátel. Své kroky před manželem tajte. V zájmu Vaší bezpečnosti byste měla podat žádost o rozvod a odstěhovat se. Kontaktujte také péči o dítě na příslušném sociálním odboru,
Co je domácí násilí
Dobrý den,je mi 45 let manželovi 61 let máme pětiletou dceru.Manžel využívá toho že vydělává peníze zatím co já nevydělám ani životní minimum protože malá je často nemocná,pokud jsem poslušná podle jeho představ peníze dostanu,pokud ne mám smulu.vždy mi řekne abych si taky vydělala a budu mít peníze taky.Pokud se zeptám jak si mám vydělat když málá je furt nemocná neodpoví a je schopný na mě nemluvit třeba měsíc a baví se jen s dcerou a to takovim zpusobem že si připadám jak prašivý pes.Chci podat rozvod,mužete mi prosím napsat jestli mužu žádat výživné i na mě a co se týká dcery,vím že se o ní dokáže postarat ale ne celý den.Několikrát ji hlídal když jsem musela do práce,zapoměl ji dát celý den najíst a nechal ji nemocnou lítat po bytě nahatou nebo usnul a malá si hrála v koupelně s žiletkou.Mužu uplatnit aby se s dcerou stýkal kdykoliv ale v mé přítomnosti?děkuji za odpověd.
janina
Zdena Prokopová
Pokud jste rozhodnutá se rozvést, je to asi to nejlepší, co můžete v této situaci udělat. V zájmu svého duševního a tělesného zdraví a také v zájmu zdravého psychického rozvoje dcery. O výživné samozřejmě můžete požádat. Chtělo by to však právníka, protože Váš manžel Vám dobrovolně nic nedá. Je velmi pravděpodobné, že bude dělat potíže a bude Vás vydírat tím, že bude chtít dceru do své péče. O tom ovšem rozhoduje soud a to vždy v zájmu dítěte.Kontaktujte péči o dítě na příslušném sociálním odboru podle Vašeho bydliště. Manželovi rozvodem nevyhrožujte, raději mu předem nic neříkejte. Mohlo by se to obrátit proti Vám.
Co je domácí násilí
Ráda bych věděla, jak mám postupovat. Již dva roky jsem rozvedená s člověkem který mě fizycky i psychycky týral. Do dnešního dne bydlí u mě, nepracuje je samý dluh a dluhy nadále dělá a žije z mých peněz všehcny náklady na bydlení platím já a to vše ze strachu z dalšíhoho týrání. Žiji v chatě, která byla mým majetkem již před manželstvím. Vím, že bych měla podat k soudu žalobu o zrušení jeho tvalého bydliště, ale kdo mi pomůže s tím,když dojde k tomuto zrušení a on bude neustále v podnapilém stavu, kdy je hodně agresivní chodit a dobývat se na mě. Bohužel Policii nevěřím ani po zkušenostech s nimi nemůžu, setkala jsem se s takovým přístupem, že jsem musela odejít já a podle rad policie nechat jeho vyspat. Nikoho nezajímalo a nezajímá kam půjdu já, přesto, že žije v mém a já všechno hradím sama ze svého.Institut vykázání podle mého vbec nefunguje. I zbitá jsem musela odejít já.
Irena
Zdena Prokopová
Zkuste se obrátit na Intervenční centrum ve Vašem kraji. Bez žaloby k soudu to zřejmě nepůjde. Mohla byste se také na nějakou dobu ukrýt v nějakém azylovém domě, avy vás nenašel.Pokud by Váís ohrožoval, je dnes možné požádat o předběžné opatření, aby Vás ex manžel nesměl kontaktovat. Také byste měla dát žalobu na vyklizení bytu,Do té doby se obraťte na majitele bytu, vysvětlete mu situaci a domluvte se, že budete platit jen polovinu, druhou část ať účtují exmanželovi. Pokud manžel ve Vašem bytě bydlí,nikdo mu trvalé bydliště nezruší. Teprve až se ostěhuje je možné o to požádat. Někde jsou s vykázáním dobré zkušenosti, jinde to tak dobře nefunguje, jak ukazuje Váš případ. Nevzdávejte to a zkuste to zn ovu ve spolupúráci s Intervenčním centrem. Budou Vám pomáhat zadarmo.
Co je domácí násilí
Dobrý den.Před osmi lety jsem poznala muže,kvuli němu se rozvedla,přemluvil mě k dítěti,já nechtěla ale moc jsem ho mylovala a tak ve 40 letech porodila holčičku.Byla to láska ale manžel se ze dne na den změnil.Od třetího měsíce těhotenství na mě nepromluvil jen seděl a luštil křižovky neřekl mi duvod jen se mi uškleboval nepromluvil na mě celý těhotenství.Jsem astmatička,když jsem se dusila nechal mě samotnou v pokoji a šel pryč.Z jeho mobilu jsem pochopila proč se změnil.Jeho dospělí děti mu vyčítali že bude mít dítě,jeho třicetiletá dcera mu psala sms že ho miluje,že nemuže spát,že se budí ze sna a všude ho vidí.A jestli za ní nebude jezdit sám tak at nejezdí vubec.Dala si podmínku že já tam nesmím a on mi nesmí volat a psát sms když tam bude.Manžel už na mě sice mluví ale já to nedokážu překousnout.Bylo toho mnohem víc prožila jsem v těhotenství muka a co ted?řekl mi že já k nim nesmim ale malá jo.Nechci jí pustit jsem její máma,navíc podivné sms?Prosím o názor.Děkuji
Jana
Zdena Prokopová
Manželství by nemělo být místem, kde jeden partner týrá toho druhého. Měla byste vyhledat psychologa a právníka. Nejsem si jistá, že se jedná o lásku, když se partner ze dne na den změní a náhle je z něho tyran. Je pravděpodobnější, že se snažil chovat dobře, dokud Vás neměl jistou. Pak už se snažit nemusel a chová se jak je pro něho obvyklé.Neomlouvejte ho a nehledejte vinu v jeho dětech. Problém je ve Vašem manželovi. Nedá se očekávat v jeho věku, že se změní k lepšímu. Začněte se připravovat na život bez něho. Manželovi o svých úmyslech neříkejte. Pomoc hledejte u odborníků a také u přátel a příbuzných. Dcera by měla poznat své příbuzné i ze strany otce. Pokud se k ní budou dobře chovat, není důvod jí v tom bránit. V jejím věku už nemusí být stále s maminkou.
Společný majetek
Dobry den,muzete mi prosim poradit? Mam 3leteho syna a byt v osobnim vlastnictvi. Jsem rozvedena. Nini mam pritele s domem a cekame rodinu. Chce,at prodam byt a bydlim u něj.Kdyz si me nechce vzit,budu mit na neco ( z domu)narok,kdyby nam to spolu nevyslo?(penize bych asi investovala do opravy domu,ale dum je jen v jeho vlatnictvi. A fasadu si asi pak neodnesu. :-) ) Kdyz spolu budeme bydlet jako rodina 10 let? Abych pak neskoncila s detmi na ulici,jsem neduveriva. Dekui
alena
Zdena Prokopová
Vaše obavy jsou bohužel na místě. Dům je ve výlučném vlastnictví vašeho partnera a zůstane tak i v případě, že byste uzavřeli sňatek, neboť se jedná o majetek nabytý před uzavřením manželství. Pokud byste svůj byt prodala a peníze vložila jako investici do domu, máte v určitých případech nárok na vypořádání této investice, avšak pokud byste se s partnerem na takovém vypořádání v případě rozchodu nedohodla, je soudní vymáhání dosti obtížné (je nutné prokazovat výši investic, důvody, tj. zda se nejednalo o dar atd.) a hlavně zdlouhavé a finančně náročné. Dále pak, pokud jde o samotnou otázku bydlení - v případě, že budete s partnerem žít v jeho domě jako druh a družka, nemáte v případě skončení tohoto soužití nárok na zajištění náhradního bydlení. V případě, že byste uzavřeli manželství, pak máte za trvání manželství nárok v domě bydlet z důvodů rodinných vazeb, v případě rozvodu však toto právo zaniká a je na úvaze soudu, zda by vám v případě žaloby o vyklizení přiznal právo na zajištění náhradního bydlení ze strany partnera. V žádném případě by však náhradním bydlením nebylo zajištění bytu v osobním vlastnictví, tak jak, jej vlastníte nyní, ale pouze pronájem. Prodej bytu a investici získaných prostředků tak, jak uvádíte ve svém dotazu, vám tedy nedoporučuji.
zachránce
Dobrý den, chci se zeptat, jak je možné řešit náznaky domácího násilí - moje dobrá kamarádka má problém se svým přítelem, který ji mlátí a zamyká doma. Jak je možné tohle řešit? Ona nemá odvahu od něj odejít.. děkuji
Nikoletka
Zdena Prokopová
Postarejte se, aby měla co nejvíc informací o tom, co je domácí násilí. Pokud ji přítel mlátí, tak už se nejedná o náznaky domácího násilí, už jsou v tom až po uši. Kamarádka se bojí udělat něco na svoji obranu, ale když nic neudělá, tak to bude stále horší a může být ohroženo její zdraví a život. Není na co čekat, násilná osoba se sama od sebe nezmění k lepšímu. Informace najde na www. domacinasili,cz, www.donalinka.cz nebo www.bkb.cz. Může také kontaktovat příslušné Intervenční centrum, kde jí pomohou odborně a zdarma. Partner by o tom, co dělá neměl vědět. Až si všechno promyslí a připraví, měla by odejít. Když je ve vztahu fyzické násilí, už není co zachraňovat,je čas myslet na vlastní záchranu. Dobrá kamarádka může být velkou oporou. Do ničeho ji nenuťe. Nevydržela by všechny nepříjemnosti spojené s odchodem a pravděpodobně by se vrátila k partnerovi. Tím by si ovšem poškodila. Podpořte ji až Vás o pomoc požádá.
Co je domácí násilí
Dobrý den,prosím poraďte nám zda jako rodiče můžeme něco začít dělat pro naši dceru.Dcera žije rok a půl s přítelem se kterým má 8měsíční holčičku.Asi po měsíci společného bydlení skončila v nemocnici s naraženou hrudní kostí.Klečel na ni a škrtil.Mysleli jsme že z nemocnice se vrátí domů,ale on si ji zase odvezl.V návalu zlosti jsem na něj do mobilu řvala,že jestli ještě na ni někdy šáhne,tak ho zabiju.To jsem řekla i policii.Dcera obvinění stáhla.Sousedi na její volání přivolali policii.Pak otěhotněla,věděli jsme,že to tam není v pořádku.Před 14 dny mi volala z nemocnice že musíme pro malou,napadl ji a do levé ruky ji jékaři dali dráty.Dali jsme ji ložnici a mysleli že zůstane doma pod naší ochranou.Druhý den už byla pryč,přijel si pro ni.přiznala mi že se ho bojí a musí vážit každé slovo,vše otočí proti ní.Byla to hodná chytrá hezká holka a teď je to rozklepaná,očima vystrašená ženská.Asi 3x demonstroval sebevraždu.Bojíme se o ni a vnučku.Kdysi se prý léčil,teď to prý to nepotřebuje
Eva
Zdena Prokopová
Pokud si Vaše dcera přeje odejít od násilnického partnera, ale bojí se cokoli udělat proti jeho vůli, je nezbytné, aby s Vaší pomocí zcela zmizela z jeho dosahu. Nemůžete ji vzít k Vám, protože tam půjde jako první. Existují azylové domy s utajenou adresou( informujte se na DONA lince 251 511 313)nebo najděte jiné místo, o kterém násilník neví.Změňte SIM kartu, aby jí nemohl telefonovat. Zajděte na příslušný sociální odbor - péči o dítě (OSPOD), požádejte je o spolupráci, ale nesdělujte adresu pobytu. Také policii uvědomte, že dcera není nezvěstná, pouze ukrytá. Její partner ji bude aktivně hledat a bude naléhavý na úřadech, kde bude cíleně vyvolávat soucit. Až bude dcera z jeho dosahu požádejte soud, aby dítě bylo svěřeno do její výhradní péče.Nebude to snadné dostat dceru z jeho vlivu a bude to trvat dlouho. Bez souhlasu dcery nemáte naději na úspěch. Zapojte do akce další osoby a instituce např. policii( pokud by Vás obtěžoval), kontaktujte příslušné Intervenční centrum. Pokud jste z Prahy můžete vyhledat moji soukromou praxi. Hodné dívky jsou snadnou obětí, právě proto, že jsou hodné. Neumí se bránit, jsou zvyklé respektovat autoritu a nemají zkušenost s podobným typem chování.
Společný majetek
Dobrý den, po 34 letech jsme se s manželem dohodli na rozvodu. Domácí násilí bylo u nás časté, manžel byl vojákem z povolání a neustále mě fyzicky i psychicky týral.Napsali jsme k žádosti o rozvod i smj s tím, že po rozvodu bude vlastníkem bytu manžel a vyplatí mě částkou 460.000 za byt 3+1. Takovou částku zvolil on s tím, že mi nepřipadne vůbec nic. Od roku 1988 jsme si rozdělili peníze, ale na domácnost, byt atd.jsme každý platili společně. Když se byt kupoval, manžel jej koupil za 56.000 . Já v té době neměla takový příjem jako on, tak jsem mu půl této částky nemohla dát, ale o něj i domácnost, naše dcery, úklid bytu i domu, jsem se vzorně starala. Já jsem již 3 a 1/2 roku vedena na ÚP, jsem OZZ, nemohu najít zaměstnání, nemám příjem. Za 460.000 si byt nekoupím. Tvrdí, že když jsme si peníze rozdělili a on si za 56.000 byt koupil, tak je celý jeho.Nemůžeme se dohodnout, jak mám jednat dál? Je to agresivní člověk, nemohu s ním do vypořádání smj bydlet, nemám ale kam jít, děkuji
Alena
Zdena Prokopová
Pokud nebylo společné jmění manželů formou notářského zápisu zúženo nebo rozšířeno patří do něj patří veškerý majetek nabytý některým z manželů nebo jimi oběma společně za trvání manželství, s určitými výjimkami, především s výjimkou majetku získaného dědictvím nebo darem, majetku nabytého jedním z manželů za majetek náležejícího do výlučného vlastnictví tohoto manžela, jakož i věcí, které podle své povahy slouží osobní potřebě jen jednoho z manželů. Není rozhodné, jakým způsobem na pořízení věci který z manželů přispěl. Pokud u vás nedošlo ke zúžení společného jmění manželů, pak i když jste měli s manželem dohodu o rozdělení svých finančních prostředků, máte byt ve společném jmění a vy máte nárok na polovinu jeho hodnoty.To stejné platí o movitých věcech, tzn. o vybavení bytu. Jestliže je byt v osobním vlastnictví, pak je nutné v případě vypořádání provést záznam o výlučném vlastnictví jednoho z manželů v katastru nemovitostí. Pokud nedojde k vypořádání ve lhůtě tří let od právní moci rozsudku o rozvodu manželů (nebo není v této lhůtě podána žaloba o vypořádání k soudu), pak byt připadne do podílového spoluvlastnictví manželů. Pokud se tedy s manželem nejste schopni dohodnout na majetkovém vypořádání, budete muset po právní moci rozsudku o rozvodu manželství podat žalobu o vypořádání společného jmění manželů. Pokud jde o zajištění vašeho samostatného bydlení, informujte se na příslušném bytovém odboru o možnosti přidělení sociálního bytu, případně s ohledem na domácí násilí na intervenčním centru o možnosti dočasného ubytování v některém z azylových center.
Co je domácí násilí
Dobrý den, potřebovala bych od Vás poradit. S přítelem žiji už dva a půl roku a není to s ním nějak v pořádku jednou je hodnej a pak když ho třeba naštvu tak chytne normálně nějakej záchvat a začne mě mlátit ranama do hlavy atd. chtěla bych se zeptat jestli by byl nějak trestán kdybych ho udala .Moc děkuji předem za odpověd
Sandra
Zdena Prokopová
Pokud podáte trestní oznámení, Policie ČR případ prošetří a podle zjištěných důkazů případ buď odloží, nebo předá k projednání jako přestupek, nebo věc předá státnímu zástupci k podání obžaloby a projednání věci před soudem. V rámci soudního řízení může být obžalovanému uložen trest, a to podle zjištěné viny. Vy byste však v každém případě měla velmi důkladně zvážit další setrvávání v takovém vztahu, neboť ublížení na zdraví ze strany násilnického partnera pro vás může mít trvalé následky. Pokuste se kontaktovat intervenční centrum v místě vašeho bydliště a svoji situaci zkonzultovat s psychologem osobně.
pronásledování
Dobrý den.Jsem svob.matka na MD,přítel(otec mého dítěte) žije s námi.Jeho otec mě napadá slovně i fyzicky před mým dítětem,které se ho samozřejmě bojí.Žila jsem ve strachu z jeho dalších návštěv a tak jsem mu zakázala přístup do mého bytu.Moji nejbližší mají o mě i o mé dítě strach,obávají se že nás napadne třeba na ulici.Matka mého přítele na svého manžela volá 158 pokaždé,když ji fyz. napadne.Byla kvůli tomu na sociálce,kde se jí dostalo právní pomoci.Před pár dny se od manžela odstěhovala.A co mám dělat já?Otec mého přítele neuznává,žádný jiný názor než ten svůj,jinak je agresivní.Neuznává ani zákony tohoto státu.Je mu 73 tak už nemá co ztratit.Podává na své vlastní děti nesmyslná trestní oznámení,protože ty už s ním nechtějí ani komunikovat,kvůli jeho agresivnímu chování,ale nevědí co s tím.Musíme tedy čekat až někoho z nás zabije,aby se nejednalo pouze o přestupek,ale o trestný čin?Musíme mu umožnit vídat vnouče?
Iva
Zdena Prokopová
Z vašeho dotazu není zřejmé, proč jste stále v otcem vašeho partnera v kontaktu. Vzhledem k tomu, že s ním nežijete ve společném bytě, snažte se kontakty omezit. Pokud by vás i přesto napadal, obraťte se na policii a podejte trestní oznámení. Záleží na intenzitě útoků, zda bude věc projednána jako trestný čin, či pouze jako přestupek. Pokud jde o vaše dítě - pokud je otec partnera takto agresivní a jeho jednání ohrožuje i dítě, pak samozřejmě kontakty umožnit nemusíte. Pokud by existovalo soudní rozhodnutí o úpravě styku dědečka s vnoučetem, bylo by nutné podat návrh na zrušení tohoto rozhodnutí. Nepředpokládám však, že by takové rozhodnutí existovalo, neboť se o něm ani nezmiňujete, proto stačí pouze styky neumožňovat.
psychické násilí
Dobrý den,potře bovala bych poradit.S manželem máme 2 děti 6 a 3 roky.od 1.12.08 s nim nežijeme ve společné domácnosti.Začal mě psychicky vydírat,že pokud se k němu nevrátim,ýe mi veme obě děti,tím že mě srazí až na dno.v době kdy jsem s ním žila,jsem začala brát antidepresiva,nijak mě to neomezovalo v péči o děti,ale mam strach,že mi je vezme.Kontroluje mě kam chodim,s kym si píšu na internetu,sprostě mi nadává a dělal to i před dětma.nejhorší však je,že si tu zlost vybíjel i na dětech.Proto jsem se rozhodla rozvést se.Můžete mi poradit,co mam dělat? může soud svěřit děti do jeho péče když beru ještě antideprasiva?O děti se nikdy nezajímal,jen když měl náladu a staršímu synovy dával od začátku narození najevo,že ho nechtěl.předem moc děkuji za odpověď.Nashledanou Kacka
kacka.schwarzerova@seznam.cz
Zdena Prokopová
Vyhrožování je velice účinná metoda, zejména když se jedná o děti. Čím rychleji požádáte o rozvod tím lépe, protože u soudu nebude rozhodovat Váš manžel, ale soudce. Ten se bude řídit plůatnými zákony. Počítejte s tím, že manžel bude rozvod protahovat, protože současná situace mu vyhovuje. Dělá si co chce, necítí se za nic odpovědný a pokračuje jeho psychická nadvláda nad Vámi. Obraťte se na Intervenční centrum podle Vašeho místa bydliště. Pomohou Vám odborně a zdarma situaci řešit. Pokud si to můžete dovolit, doporučuji i rozvodového právníka, aby hájil Vaše zájmy.
pronásledování
Dobrý den, před 2 roky jsem se rozešla se svým druhem s kterým mám čtyřeletou dceru. Od našeho rozchodu se toho moc nezměnilo, kromě toho, že mě začal být a psychicky vidírat. Včera mě opět udeřil, nějaké ty stehy a pracovní neschopnost. Poraďte mi, jestli je dobrý nápad se raději odstěhovat nebo zůstat. V této době mám nového přítele, který o mě opravdu stojí a tuto možnost mi nabídl. Mám strach už vyjít i na ulici, včera jsme to vyřešili policií a zápisem, ale mám takový pocit, že se to opět pro něj vyřeší pouze přestupkem nebo podmínkou. Ten člověk potřebuje psychiatra, poraďte.
Zdena Prokopová
Obraťte se na soud se žádostí o předběžné opatření, které by exdruhovi zakazovalo Vás kontaktovat. Snažte se vyhýbat osobnímu kontaktu. Odstěhování by mohlo být účinné, zejména pokud se odstěhujete z místa bydliště bývalého druha. Od ledna 2010 je pronásledování trestným činem. Pokud by pokračoval ve Vašem pronásledování i po tomto datu, můžete na něho podat trestní oznámení na Policii ČR nabo na Státní zastupitelství.Pronásledování působí velmi nepříznivě na psychiku pronásledované osoby, proto bych Vám doporučila vyhledat ve svém okolí psychologa.
Výchova dětí po rozvodu
Dobrý den, jsem vdaná za Egypťana necelé tři roky. Máme 20 měsíčního syna. Žijeme v ČR. Manžel se změnil. Nepřispívá na domácnost, uráží mě, sprostě mluví, syna si nevšímá, zakazuje mi chodit ven, hlavně k našim a s kamarádkama. Je agresivní, vyhrožuje mi, že odveze syna do Egypta. Dokonce už použil i fyzické tresty, modřiny jsem si vyfotila , ale nevěřím tomu, že to pomůže. Chtěla bych se nechat rozvést. Už to trvá dlouho a nevěřím, že se to změní k lepšímu. Tady jsem vyjmenovala jen zlomek věcí, co dělá. Ve skutečnosti je toho mnohem více... Potřebovala bych poradit, kam se obrátit a co dělat, abych nepřišla o syna.. o to jediné mi jde. nemůže přece syna dostat osoba, ketrá si ho celou dobu nevšímala a která se neumí postarat ani o sebe...
dotaz
Zdena Prokopová
Kontaktujte sociální pracovnici na orgánu sociálně-právní ochrany dětí, kterou o chování otce vůči synovi informujte a se kterou sepište návrh na svěření syna do vaší péče pro dobu před i po rozvodu. S ohledem na státní občanství vašeho manžela se spojte také s Úřadem pro mezinárodněprávní ochranu dětí v Brně, Benešova 22, tel. 542 215 522.
pronásledování
dobrý den,žila jsem s partnerem,týral nás,bil,vyhrožoval a zneužíval mé dcery z prvního manželství,nyní vše řeší soud,ale už se to táhne rok a pořád se nic neděje,už s námi nebidlí ale stále nás vyhledává a obtěžuje nevím na koho se obrátit,mám s ním dceru kterou mu musím dávat i přes to co udělal a soudy to nezajímá mám strach že ji také ublíží,už nevím na koho se obrátit.děkuji za odpověd.
martina
Zdena Prokopová
Ohledně pronásledování bývalým partnerem se obraťte na Policii ČR a podejte podnět k prošetření podezření ze spáchání trestného činu omezování vaší osobní svobody. Dále je možné podat k soudu návrh na vydání předběžného opatření, kterým by mu soud zakázal vás kontaktovat. V této záležitosti byste se však měla obrátit na advokáta nebo intervenční centrum v místě vašeho bydliště. Ohledně dcery můžete k soudu podat návrh na zákaz styku otce s dcerou, případně omezení rodičovské zodpovědnosti otce tak, aby se dcera nemusela s otcem stýkat, pokud na ni mají návštěvy u otce negativní vliv.
Obecné
Dobrý den,prosim vas chtěla jsem vas poprosit o radu na přídavky jak se toto v teto situaci řeší,momentalně 3 měsíce neberu žáden příjem,byl mi uznán invalidní duchod tak čekám na vyměr ten asi velky nebude,Taky jak se řeší že jsem onemocněla v době manželství a chtěla bych požadovat od byv.manžela doplatek životní urovně jakou ma on,Po rozvodu mi zustala polovička domu,2 polovice byla vyplacene majitelem co jsi jej koupil.Nemovity majetek si všechen vzal byv.manžel.a zanecha nehorazny nepořádek v onom domě kde nechal i odřezat kotel na tuha paliva.Onemocněla jsem epilepsii,kde jem měla už i přiznaky v manželství ale ma lékařka to nijak neřešila a tvrdila že se jedná o psychickeho razu.jelikož mě ps.vydíral i 3x napadnul kdy jsem musela vyhledat lek.ošetření.2 děti mu byly svěřeny jelikož mě s tohoto domu vyštval,a ja musela odejit jelkož ma vaha klesla na 45kg.Nasledky nesu dodnes,touto nemocí kterou mi zjistili nedavno kdy jsem navštivila odborne honeur.lekaře.Děkuji s pozdravem J
Janča
Zdena Prokopová
S dotazem na sociální příspěvky se obraťte na příslušnou správu sociálního zabezpečení, kde vám poradí, na které dávky máte nárok a jaké doklady je nutné k žádosti předložit.
pronásledování
Dobrý deň, muž je policajt, máme pred rozvodom,po hádke nie prvej, ma vyhodil z domu,vedel,že niekoho mám tak si priateľa prelustroval do špiky,vyhráža sa mi,že sa mu pomstí, prídem o deti čo sa aj stalo,doteraz muž nekupoval dary na vianoce ,teraz deťom kúpil to čo chceli,staršia dcera bola do včerajšieho dňa so mnou a včera odišla pod jeho vplyvom,mladšia ostala s ním aby nebol sám,momentálne má obe už. Stále sa mi vyhráža,volá mojim rodičom aká som k.....,neviem ako mám sa postaviť k tomu všetkému,nežili sme dobre a nespali spolu asi tak 8 rokov,keď sme sa hádali tak sa vždy vyhrážal ako ma dostane o deti,že z majetku nič nebudem mať,proste chcel ma donútiť a dať mi najavo,že nemôžem od neho nikdy odísť lebo na to nemám. Vyhráža sa,že ked nezdvihnem telefon,tak príde s policajtami a so socialkou...neviem ako dalej ... prosim o radu , Ďakujem
Adriana
Zdena Prokopová
Z Vašeho dotazu předpokládám, že s manželem nežijete ve společné domácnosti. Návrat by pro Vás byl nebezpečný, proto urychleně dokončete rozvod. Manžel se dopouští pronásledování, které je trestným činem. Vemte si právníka.Podejte žádost o předběžné opatření, ve kterém by měl manžel zákaz Vás kontaktovat. Všechno by projednával jen s Vaším advokátem. Vy nejste povinna mu zvedat telefon a pro policii to není věc, kterou by měla řešit. Pokud by to manžel udělal je to zneužití pravomoci a je možné si stěžovat u jeho nadřízených.Manžel rozhodně není tak mocný, jak se Vám snaží namluvit. Najděte si na internetu informace o pronásledování např. www.bkb.cz. Pronásledování je psychicky velmi vyčerpávající, doporučuji kontaktovat psychologa.
Co je domácí násilí
dobrý večer, prosím potřebuju poradit. mám manžela, který mě psychicky i fizycky týrá. naposled jsem dostala včera večer před celou rodinou! Pak to zchytala i tchýně. nevím si rady, mám manžela ráda, ale jeho týrání a ponižování už přesáhly všechny meze. je to velký sobec. prosím poraďte mi, mám tři děti.
jarka
Zdena Prokopová
Pokud se budete chovat pořád stejně, bude manželovo násilnické chování stále pokračovat a pravděpodobně se bude ještě stupňovat.Manžel se sám dobrovolně nezmění, proto může změna vyjít pouze od Vás.Měla bysre se svěřit přátelům a příbuzným a požádat je o pomoc.Vyhledejte ve svém okolí psychologa, aby Vám pomohl jak dát manželovi hranice pro jeho chování, co už dále nebudete tolerovat. V případě napadení manželem volejte policii číslo 158 a nechte se ošetřit u lékaře, aby o tom byl i zápis. Pokud jsou děti malé informujte sociálku o tom, co se u Vás děje. Můžete také kontaktovat Intervenční centrum ve Vašem kraji, kde najdete odbornou pomoc zdarma. Také se můžete obrátit na nonstop DONA linku 251 511 313 a promluvit si o problému .Někdy pomůže jen samotná možnost promluvit si s někým otevřeně.Vaše situace se dá změnit.Není to snadné, ani rachlé, ale je to možné. Vaše šance na změnu je větší,když do problému zapojíte další osoby, odborníky i přátele.