Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Poradna gynekologa MUDr. Jana Šulce

Poradna

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Poradna je od 22.7. do 13.8. 2017 z důvodů dovolené pozastavena. Každý šestý pár má dnes problémy s početím, na vině jsou ženy i muži. Na otázky týkající se léčby neplodnosti vám bude odpovídat MUDr. Jan Šulc z Centra reprodukční medicíny GEST. Pomozte bourat společenská tabu v této oblasti.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

těhotenství
Zdravím, chci se zeptat mám za sebou anorexii s bulimií, dnes jsem relativně ok, jen bych řekla, že méně jím. Plánuji s partnerem miminko, nicméně vzhledem k anorexii a bulimii mi dělá vrásky přibírání, moje otázka zní, zda se racionálním jídelníčkem dá předejít velkému nabírání kil? Mám kamarádky, které běžně přibírají i více než 20 kilo, těch co přiberou třeba 10 je málo a všechny tvrdí, že to je málem ze vzduchu, zdá se mi to neuveřitelné a proto se na to ptám, velkého nárustu kil se bojím z důvodu relapsu poruch příjmu potravy. Moc Vám děkuji.
Alienka
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Regulovat váhový přírůstek v těhotenství není úplně snadné. Jeho část jde na vrub zadržování tekutin. To se po porodu rychle upraví.  Budete-li se stravovat racionálně a budete mít dostatek pohybu, myslím, že nemusíte mít obavy

MUDr. Jan Šulc

těhotenství
Dobrý den pán doktor. Mohli by ste prosím Vás vysvetliť, ako sa počítajú týždne tehotenstva, lebo som z toho už uplne zmatená. poslednu menstruaciu som mala 24. 11. 2016, na základe toho mi vychádza, že som v 37 tt. dnes som bola na poradni, sestrička mi zapísala 35/1, predtým bola poradna 18. 7. - vtedy mi písala 32/4, len neviem, ako sestrička vypočítala týzdne medzi týmito dátumami, teda od 18. 7. - do dnes (10. 8. 2017) Podľa Vás nepomýlila sa sestrička? Alebo napr.10. 5. písala 23/6 a 6. 6. - 27/3 - ani tu mi to dajak nevychádza. Mohli by ste mi to prosím Vám vysvetliť? Za Vašu pomoc Vám vopred ďakujem
denisa
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Termín porodu i délka těhotenství se počítá od prvního dne poslední menstruace. To platí pokud k otěhotnění došlo 13. nebo 14. den cyklu. Někdy k početí dojde o několik dní dříve nebo i o třeba týden i více později. Přesné stáří těhotenství lze pak určit měřením plodu kolem 12. týdne těhotenství. Ze zjištěného se pak termín porodu upravuje. Později v průběhu těhotenství by se už tento termín neměl měnit.

Byl-li 1. den poslední menstruace 24.11., vychází dle kalkulačky na http://www.happymum.cz/tehotenstvi/tehotenska-kalkulacka/ termín porodu na 31.8. 10.8. byste tedy měl být na přelomu 37. a 38. týdne (37+0). Zřejmě jste otěhotněla v cyklu později, než uvedený 13.-14.den -gravidita je tedy o něco mladší. Spolehlivě to lze říci jen dle UZ - viz výše.

Údaje zapsané sestrou si mírně odporují - nejspíše jde u  jednoho údaje o chybu

MUDr. Jan Šulc

těhotenství
Dobrý den,
musím se opravit ohledně věku je mi 33 a chci se ještě optat, od kdy je to riziko větší, myslím riziko vad plodu? Někde jsem četla, že čím je žena starší tím má v sobě více toxinů, které škodí plodu, tedy nic konkrétního nedoporučujete ani ze životního stylu? A jaký přípravek případně užívat?
Adéla podruhé
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Není žádná ostrá hranice, do kdy je početí snadné a bezpečné a od kdy již ne. Jde o křivku, která začíná strmě stoupat po 35. roce života.

Riziko nepředstavují toxiny, ale stárnutí genetického materiálu ve vajíčkách, které má každá žena v sobě od narození.

Samozřejmě je vhodné vyloučit či alespoň omezit potenciální škodliviny - kouření, alkohol, léky, drogy, apod. Pokud se s něčím léčíte, poraďte se o postupu s lékařem

S volbou přípravku Vám poradí v lékárně

MUDr. Jan Šulc

těhotenství
Dobrý den, je mi 32 a začala jsem uvažovat s partnerem o miminku nicméně jsem opatrná, bojím se zda není pozdě všichni straší, že jsem stará a porodím nějaké postižené dítě, případně potratím atd. Mám za sebou anorexii a bulimii, dnes normálně menstruuji. zajímá mě jaká vyšetření by bylo dobré podstoupit a případně jak minimalizovat riziko narození nemocného dítěte. Co pro to mohu udělat, aby to klaplo?
Adéla
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

V 32 letech je riziko potratu nebo narození postiženého dítěte poměrně nízké. Žádná vyšetření předem nedoporučuji. Vhodné je určitě užívat některý z multivitaminu s obsahem kyseliny listové

MUDr. Jan Šulc

těhotenství
Dobrý den, pane doktore,
jsem 22plus2- dle sona, podle ms o týden dříve, a už asi pět ní občas sleduji, že se mi na bříšku udělá boule, bud vpravo či vlevo, je to snad jen při poloze v leže s nataženými nohami, boule je cítit jen jako lehký tlak, a za chvíli zmizí. Nebolí to, problémy žádné nemám. Akorát nevím, zda je to miminko a může se takto brzy boulit, pohyby cítím už 14 dní (prvorodička) nebo je to tvrdnutí a mám se něčeho bát? Poslední kontrola při screeningu před 10ti dny. Děkuji.
Zdenka
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Velmi pravděpodobně jde jen pohyby plodu.

MUDr. Jan Šulc

těhotenství
Dobrý deň prajem. Mám trošku obavy ohľadom môjho babatka, preto sa na Vás obraciam, že Vy čo hovoríte na takéto výsledky. Menzes som mala naposledy 24. 11. 2016, teraz som v 32 - 33. týzdni tehotenstva, presne ani neviem, neviem, či sa pani doktorka náhodou nepomýlila v počtoch. 18. 7. 2017 mi robila ultrazvuk a vyšli nasledovné čísla:
BPDxFOCD- 81,1
TADxAPD - 262,1
FL - 63
Hmotnosť plodu je 1779g. Pani doktorka mi povedala, že bruško bábatka je malé. Vy čo hovoríte prosím Vás na tieto čísla? A aká by mala byť váha dieťatka v tomto týždni, v ktorom som.
Okrem toho mi tu uviedla aj iné čísla, mohli by ste prosím Vás vysvetliť, čo znamenajú tieto čísla. PI 0,79, RI - 0,45, ID - 1,83, FHR - 132. Za Vašu pomoc Vám vopred ďakujem.

S pozdravom

Denisa
denisa
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Podle menses byste měla být v 34. týdnu. Vše ale záleží na tom, kdy jste otěhotněla - zda uprostřed cyklu nebo třeba o něco později. Často pak bývá těhotenství mladší než odpovídá termínu dle menses

V 32. týdnu je průměrná hmotnost plodu kolem 1700 g, v 33. týdnu 1900g

Uvedené rozměry Vám přesně nezhodnotím - je třeba to vždy činit při měření.

Další čísla se týkají měření průtoků. FHR je srdeční frekvence.

MUDr. Jan Šulc

těhotenství
Zdravím Vás,taky píšu ohledně těch bolestí jako by menstruačních,jsem v 18 tt,a bolelo mě v podbříšku a dnes jakoby utne a nic necítím,je to v pořádku? a kdy jsou cítit první pohyby u prvorodičky? Děkuji
Edita
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Pokud bolesti ustaly, je to v pořádku. Prvorodička začíná obvykle cítit pohyby někdy mezi 20. a 22. týdnem

MUDr. Jan Šulc

těhotenství
Dobrý den pane doktore,jsem v 17 tt a občas mě píchne v podbřišku a občas cítím i takovou bolest jakoby menstruační,ale teď už to není tak často,je to jen chvilkové,je to v pořádku? K lékaři jdu až za týden,ale kolegyně má úplně to samé a té doktorka řekla,že je to tím,že se všechno v břichu roztahuje ta menstruační bolest,děkuju za odpoveď
Iveta
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Nemusí opravdu jít o nic nebezpečného. Bez vyšetření to ale nelze spolehlivě posoudit. Pokud by potíže zesilovaly, lékaře navštivte ihned.

MUDr. Jan Šulc

těhotenství
screening pozitivní kombinovane riziko T21 první trimestr1 1:190 T13+18 prvni trimestr 1:240 jsem obednana na genetiku co mohu očekavat je mi 33 mam myomy o velikosti 9,8,5 cm krvaceni ve 12 tydnu dekuji
svatava
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Pravděpodobně Vám budou navrhovat další vyšetření. Do úvahy přichází odběr plodové vody (hodně záleží na uložení myomů) nebo neinvazívní test z Vaší krve. U něj je ale problémem úhrada ze strany pojišťovny - většinou toto vyšetření zatím nehradí

MUDr. Jan Šulc

těhotenství
Dobrý den pane doktore, dnes jsem byla na kontrole u lékaře. Měřil a vážil mi miminko. Jeho závěr je ten, že míry odpovídají 33. týdnu těhotenství, ale váha je malá. Je jen 1600g. Za týden jdu na kontrolu. Je to opravdu tak malá váha? Ještě před měsícem lékař tvrdil, že miminko pěkné roste. Připustil však možnost, že minule špatně měřil, to mělo dítě 1535g. Mám se něčeho obávat?
Jindřiška
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den

Vždy jde jen o odhad hmotnosti, nikoli o vážení plodu. 1600 g je v 33. týdnu opravdu trochu málo. K podobné chybě, jde-li opravdu o chybu, by nemělo docházet. Záleží totiž hodně na tom, zda plod roste či neroste. Klíčový význam pak mají parametry průtoku krve placentou a plodem. Ty je především třeba změřit. Na těchto výsledcích záleží prognóza dalšího vývoje. Zatím se ale  nejspíše neděje nic dramaticky nebezpečného.

MUDr. Jan Šulc

těhotenství
dobry den jsem ve 29 tt muzu jit na koupaliste a byt ve vode ktera ma 24 stupnu..
nikol
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Probíhá-li těhotenství bez komplikací, nevidím v tom problém

MUDr. Jan Šulc

těhotenství
chybějící pupečníková arterie
Dobrý den. Při 2. screeningu na velkém UTZ ve 20.tt mi zjistili v pupečníku chybějící levou arterii, jinak všechno OK, žádné vady.Při 1.screeningu bylo vše také OK, celkově dopad negativně,riziko 1:2200, pouze v krvi mi byla naměřena nižší hodnota PAPP-A: 0,48 MoM, proto mě poslali na tripple test v 16. tt, vyšel pozitivně,(zvýšená hodnota AFP, riziko NTD 1:80) ve výsledných hodnotách se nevyznám a můj gynekolog mi řekl, že hrozí riziko roštěpových vad(Downův syndrom vyloučen). Roštěpové vady byly ve 20.tt vyloučeny. Žádné další vyšetření k vůli chybějící arterii mi doporučeno nebylo.
Nyní jsem ve 24. týdnu, pohyby téměř necítím, od začátku těhotenství jsem nepřibrala ani kilo, věk 25let. Je to normální? Po výsledku z 2.scr. můj gynekolog oznámil, že nehrozí žádné vad,y pouze dřívější porod, jelikož by se miminko mohlo přestat v posledních týdnech těhotenství vyvíjet. Jsem z toho dost neklidná. Jaký je Váš názor a rady?
Děkuji. Lucie
Lucie
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Chybění jedné cévy v pupečníku nemusí být opravdu spojeno s jinou vadou. Takže se domnívám, že nemusíte mít obavy. Žádné další speciální vyšetření bych neplánoval, pouze pravidelné  UZ kontroly - růst plodu , průtoky.

MUDr. Jan Šulc

těhotenství
Vážený pane doktore,
obracím se na Vás s dotazem týkajícím se volné tekutiny za dělohou. Jsem v 7+6 tt těhotenství a při posledním ultrazvuku před dvěma dny mě moje ošetřující lékařka kromě konstatování skutečnosti, že plod je v pořádku, srdeční činnost je přítomna, upozornila na přítomnost zmíněné volné tekutiny v prostoru za dělohou. Neuvedla nic bližšího, nicméně byla mírně zaražená, na nález se prý podívá až při příštím ultrazvuku za 4 týdny. Jsem však poněkud znepokojena, co tento nález může znamenat. V tuto chvíli nemám žádné bolesti ani jiné problémy či např. projevy zánětu.
Předem velmi děkuji za Váš čas strávený odpovědí na můj dotaz.
Markéta
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Malé množství volné tekutiny za dělohou je poměrně častým nálezem - v těhotenství i mimo něj. Často zdroj tekutiny neodhalíme. Potenciální problém, například krvácení, signalizuje až přibývající množství této tekutiny

MUDr. Jan Šulc

těhotenství
Dobrý den byla mi zjištěna teh cukrovka,ptz ráno na lačno sem měla hodnotu 5,96 po týdnu mi vzali znovu krev a měla jsem 5,6 ..dali mi glukometr a jak mi sestřička ukazovala jak se používá byla jsem cca dvě hodiny po snídani( chleba s máslem a sýrem plus káva s 2 cukry a namerily SME 4,3 což si myslím ,že je úplně v pořádku..myslím si že ani cukrovku nemám jen že ráno to vždy naměří .dr mi řekla ať si koupím diaphan a dvakrát týdně kontrolují moc ketony- zajímá mě mají být přítomny v mlčí nebo ne ..a mám ten test dělat jen ráno nebo i po jidlech? Rano hned jak jsem vztala udělala jsem si test s glukometrem hodnota byla 5,1 .rikam si jestli ty hodnoty krve nezkresluje to že přes den opcas kouří.
Nikola
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Ketony v moči být nemají.

Další své otázky musíte směřovat na specialistu v poradně pro těhotné s poruchou tolerance glukózy

MUDr. Jan Šulc

těhotenství
Dobrý den pane doktore,
jsem ve 31. týdnu těhotenství občas mívám bílý výtok. Je bez zápachu i jiných příznaků. Mám se něčeho obávat nebo je to normální nález. K lékaři jdu za týden.
Děkuji za odpověď
Jindřiška
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Hojnější výtok je v těhotenství běžným jevem.

MUDr. Jan Šulc

těhotenství
Dobrý deň,
som prvýkrát tehotná a bola som na prvom vyšetrení v 6. týždni. Doktor mi robil aj odber cytológie. Potom mi odovzdal stručný prehľad vyšetrení v tehotnosti. V 12. týždni je uvedený aj odber cytológie. Je potrebné robiť to vyšetrenie znovu? Mám strach a chcela by som vedieť, či to nejako neuškodí plodu. Ďakujem.
Petra1990
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Cytologický stěr plodu vůbec nijak nemůže ublížit. Odběr ale stačí 1x za těhotenství. Takže se nejspíše nebude, neobjeví-li se ve výsledku nějaký problém, opakovat

MUDr. Jan Šulc

těhotenství
Dobry den.dnes mi prakticka lekarka predepsala antibiotika DUOMOX 1000 na strep.agalactia ktera mi byla zjistena v moci.jse 33tt chci se zeptat zda to nevadi brat tyto antibiotika kdyz jsem tehotna.spatne se mi cura a trochu to pali.ke svemu gynekologovi jdu ve ctvrtek.tak nevim zda je mam brat nebo pockat az na ten ctvrtek.a nemuze ta bakterie ublizit miminku.dekuji za odpoved.
martina
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Určitě antibiotika užívejte. Plodu neublíží a zabrání tomu, aby mu ublížil tento streptokok

MUDr. Jan Šulc

těhotenství
Dobrý den, po delší době porodu a špatně vyrotovaném miminku jsem musela na sekci 03/2017. Chtěla bych se zeptat kdy je vhodné další těhotenství. Moje paní doktorka nebyla po 6-ti nedělí a delší dobu nebude, zastupující doktor byl velmi skoupí na slovo a říkal dva roky, ale nevím jestli těhotenství a nebo porod. Také jsem chtěla víc dětí, ale říká se, že sekcí (už předpokládám i druhý porod sekcí) jsou možné dvě děti, pak hrozí prasknutí dělohy. Děkuji
Ester
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Otěhotnět byste neměla dříve než rok po porodu

Další porod nemusí být nutně sekcí.

Pokud císařský řez proběhne bez komplikací, je možné jeho i vícenásobné opakování.

MUDr. Jan Šulc

těhotenství
Dobry den jsem 32tt+3dny a maly je otoceny koncem panevnim.co to pro nas znamena a muze se jeste otocit jak ma?dekuji za odpoved
Kateřina Č
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Plod se stále ještě může otočit. Pokud se neotočí, bude záležet na řadě okolností - Váš věk, zda jste zdráva, zda jste již rodila, odhad váhy plodu, aj. Dle výše uvedeného se může někdy přistoupit k pokusu o obrat plodu nebo může být i plánován císařský řez

MUDr. Jan Šulc

těhotenství
Dobrý den,čtu tady různé dotazy na bolest břicha v těhotenství,já jsem z toho taky jelen,jeden mě jakoby pichalo v podbřišku,druhy den občas bolest jako při MS,takové tlaky a dnes nevim,že bříško mám.Jsem v 15 tt,kdyz jsem se ptala měsíc zpátky dr.řekl mi,ze je to normální,že vše pracuje,co myslite vy?
Eva
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Občasné mírné potíže podobného typu se mohou objevit a nemusí nic znamenat Ale vždy doporučuji kontrolu lékařem, protože pouze vyšetřením lze potvrdit, že nejde o nic vážného

MUDr. Jan Šulc

těhotenství
Udravim vas,je normalni ze na zacatku 2 trimestru nic necitim? Zadne pobolivani bricha,jen obcas me sem tam pichne v podbrisku a nekdy bolest jako pri menstruaci?Dekuju
Jana
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Je to běžné a má to tak být

MUDr. Jan Šulc

těhotenství
Dobrý den,chtěla bych se zeptat,jestli se ve 4 měsíci objevují bolesti,takové tlaky v břiše jako při menstruaci,dělalo mi to na začátku těhu,pak skoro nic a ted zase,Děkuji za odpoved
Petra
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Občas se mohou podobné obtíže objevit a nesignalizují nic nebezpečného. Nelze ale ani vyloučit nějakou vážnější příčinu bolestí. Určitě navštivte lékaře - jen vyšetřením lze posoudit, o co se jedná

MUDr. Jan Šulc

těhotenství
Vážený pane doktore Šulci, nyní jsem v 29 týdnu tehotenstvi. Bohužel placenta je 3 cm nad děložním hrdlem, na zadní straně. Můj gynekolog se k tomu moc nevyjádřil, jen nařídil klid. Hrozí riziko krvácení a nebo předčasná hospitalizace a následně císařský řez? Dekuji
Eliška
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den

Popsaný nález považuji v 29. týdnu za zcela normální. Nevidím v něm důvod pro nějaká omezení, natož pro hospitalizaci čí císařský řez.

Rizikový by byl nález, kdyby placenta přesahovala přes vnitřní branku, tedy přes vyústění kanálu čípku děložního do děložní dutiny, což ale není popsaná situace

MUDr. Jan Šulc

těhotenství
Dobry den,jsem ve 4 mesici tehotenstvi a dnes me zacalo pobolivat v levem podbrisku,vzdy to chvilku prejde a pak zase,neni to velka bolest,co to muze byt?Dekuji
Iva
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Příčin může být více z oblasti gynekologie (cysta, srůst, těhotenský problém, aj.) i mimo ní - z oblasti zažívadel, močového systému, od páteře. Určitě navštivte lékaře

MUDr. Jan Šulc

těhotenství
Zdravím pane doktore,chci se zeptat,jestli může orgasmus nějak uškodit miminku? začínám 4 měsíc těhotenství,děkuji za odpověd
Eva
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Probíhá-li těhotenství bez komplikací, orgasmus plodu nevadí

MUDr. Jan Šulc

těhotenství
Dobrý den, jsme v 36 tt a večer když jsme šla močit se objevila čerstvá krev na toaletní papíře. Na pohotovosti mě vysetrili, a vše bylo v pořádku bez známek krve. Pozdeji opět troška krve na toal.papire. nakonec jsme zjistila,že ta neni z rodidel, ale z močových cest.Moc však zabarvena od krve nebyla. Prosím vás o radu,co by to mohlo být. Je možné ze mi miminko tlačí na mocovy mechyr a me tam praskla cevka , nebo by se mohlo jednat o zánět či infekcí. Dekuji
Kacka
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Mohlo by jít o zánět močových cest. Určitě bych doporučil vyšetření moče

MUDr. Jan Šulc

těhotenství
dobry den mam trochu vic dotazu.jsem ve 27 tt a p.doktorka mi predepsala na krece v nohou magnesolv muzu ho brat kdyz uzivam nepravidelne femibion2.. taky se chci zeptat yla jsem na test teh.cukrovky,odebrala mi krev ale ptz hodnota na lacno byla 5,94 tak rekla ze se mamporadit se svym gynekologem..ten madovolenou ,takze mi sestricka rekla,ze za tyden mam prijit ze mi vypisou zadanku,nekam kde mi znovu vemou krev a zdeli co dal..ze asi naka dieta a tak..na internetu sem se docetla ze hodnota 5,1 je v norme jinak uz je to cukrovka,ale zas tak vysoke to nemam..taky psaly ze to zeto tak vyjde jednou neznamena ze ji mam
.zajimalo by me jaky je pak procs pri te cukrovce..jak me omezi v jidle a tak..a taky bych chtela lajtsky vysvetlit cim to vznika - otázka upravena poradcem
nikola
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Magnesolv můžete užívat s Femibionem.

Těhotenská cukrovka obvykle vzniká na základě vrozených předpokladů pro toto onemocnění. Jak přesně Vás tento nález omezí záleží na tom, jak se bude stav dále vyvíjet. Vše Vám objasní v poradně pro těhotné s poruchou metabolismu cukru, kam jste pravděpodobně odeslána. Tam také odběr zopakují - je samozřejmě možné, že se nález nepotvrdí

MUDr. Jan Šulc

těhotenství
Dobrý den pane doktore, dnes jsem 39+6, zítra mám termín porodu a chtěla bych se zeptat na Hamiltonův hmat. Při poradně mi ho nabízí, ale já mám trochu obavy, protože jsem měla pozitivní stěry na streptokoka a četla jsem, že je to pro tento hmat kontraindikace. V nemocnici mi ho ale stále nabízí. Ráda bych už porodila, ale mám kvůli toho obavy. Je to při pozitivním streptokoku opravdu nevhodné, nebo mohu Hamiltona bez obav podstoupit? Moc děkuji za odpověď! Markéta
Markéta Stolařová
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Podle mého názoru je možné Hamiltonův hmat provést

MUDr. Jan Šulc

těhotenství
Těhotenství

Dobrý den, pane doktore,
menstruace mi začala 28.5. a skončila 2.6., 19.6. jsem na testu našla poprvé dvě čárky, k doktorovi jsem objednaná 11.7. Chtěla bych se zeptat, zda to není brzy, půjdou již slyšet srdeční ozvy? Nebo se mám přeobjednat na později? - otázka upravena poradcem
Anna
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

11.7. byste při počítání dle menses měla již být v 7. týdnu. Tomuto stáří odpovídá i pozitivita gravitestu. Odchylka by neměla být větší než několik dní.

Srdeční akce by tedy měla být na UZ pravděpodobně viditelná

MUDr. Jan Šulc

těhotenství
Dobry den.zacaly mi bolesti v pravem boku.nedalo se to vydrzet tak jsem jela na gyn.pohotovost.jsem ve 32tt.tak jsem se bala o mimi.tak me vysetrily mimi uplne v poradku ale zjistily mi nejaky utvar na prave ledvine.tak me poslali na urologii a tam mi rekli ze mam cystu na ledvine o vel.7cm na 5cm.mam caste bolesti ale ted s tim zatim delat nic nebudou.na gynekologii mi napsali algifen kapky ujistovali me ze to nevadi ze to malymu neublizi ty kapky myslite si to taky.davam si je jen kdyz uz se to neda vydrzet ato jen 10kapek misto 20.snad se nhjc nestane skrz tu cystu nebo co byste mi doporucil vy.dekuji za odpoved
martina
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Nízké dávky Algifenu plodu neublíží.

Pokud jde o cystu, postupoval bych dle doporučení urologů. Očekával bych od nich kontrolu nálezu v určitém časovém odstupu.

MUDr. Jan Šulc

těhotenství
Děkuji Vám pane doktore za odpověď týkající se pohybů. Mohla bych se ještě zeptat, zda je tedy normální, že se miminko tak dlouho hýbe - řadu hodin a bez přestávky? Je normální, že tak dlouho nespí? Přišlo mi právě zvláštní, že se hýbe tolik hodin. Mám z toho strach. Děkuji Vám
Lucie
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Není to úplně běžné, ale ani až tak úplně výjimečné

MUDr. Jan Šulc

těhotenství
Dobrý den pane doktore,
prosím Vás, jsem těhotná 3 trimestr. A včera jsem cítila pohyby miminka dost dlouho, několik hodin (cca od 2 až do 22:00), nebyly bolestivé, ale jela jsem pro jistotu na monitory večer, ale pohyby se zklidnily a monitor byl v pořádku i průtoky. Mám strach, aby miminko v bříšku neprodělalo nějakou hypoxii. Myslíte, že se obávám zbytečně? Děuji Vám. - otázka upravena poradcem
Lucie
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Byl-li monitor v pořádku a průtoky byly v normě, obáváte se zbytečně

MUDr. Jan Šulc

těhotenství
Dobry den, chtěla bych se vás zeptat, dneska jsem byla na kontrole a měla bych být 6+1tt a nebyla ještě vidět srdeční akce plodu. Může ještě srdíčko začít bít?Navíc mám ještě hematom. Poslední menstruace byla 18.5 a plodné dny dle ovulačních testů 16-17 den od prvního dne menstruace. Před půl rokem jsem prodělala zamlklé tšhotenství, nerada bych aby se to opakovalo.Děkuji za odpověd
Lenka
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

V takto časném těhotenství hraje každý den roli. Pokud byla ovulace až 17. den, nemusí ještě být srdeční akce patrná. U hematomu záleží na jeho velikosti. Vždy je ale známkou určitého ohrožení těhotenství. Určitě doporučuji šetřící režim, tedy omezení fyzické i sexuální aktivity

MUDr. Jan Šulc

těhotenství
Dobrý den pane doktore, prosm o Váš názor na to jak vést porod. Je mi 39, jsem po IVF a mám zjištěnou protrombinovou mutaci faktoru II. Před 5ti lety jsem rodila předčasně - odtok plodové vody a pro KP byl indikován CŘ. Nyní mi již dva lékaři dávají "vybrat" zda chci rodit přirozeně nebo opět CŘ, což mne trochu znepokojuje... Je mi jasné, že přirozený porod je pro miminko lepší, ale popravdě bojím se v tomto věku již komplikací (jedná se určitě o mé poslední těhotenství). Mám zkoušet irodit přirozeně i za cenu, že může nastat koplikace a poté aktuní císař a nebo je v mém připadě a věku "větší" jistota jít na plánovaný CŘ.? Děkuji za Váš názor. Radil jste mi už i při IVF, moc si Vás vážím. Iveta - otázka upravena poradcem
Ivet
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

V této situaci Vám moc neporadím. Obě varianty mají svá pro a proti. Záleží na mnoha okolnostech - velikost plodu, stav plodu,  kdy porod začne, aj.

MUDr. Jan Šulc


těhotenství
Mléko v těhotenství

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat na to, co si myslíte o pití mléka v těhotenství. Více lidí mi tvrdí, že nemám mléko vůbec pít a mléčné výrobky omezit, že miminka pak po narození trpí atopickými exémy. Je na tom něco? Lékař mi toto tvrzení nevyvrátil ani nepotvrdil. Jsem v prvním trimestru.

Děkuji Katka.
- otázka upravena poradcem
Katka
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Podobné informace nemám. Osobně svým pacientkám v pití mléka nebráním

MUDr. Jan Šulc

těhotenství
Dobrý den,
ráda bych znala váš názor. Momentálně jsem 36+4tt. Na začátku těhotenství mi byla zjištěna hypotyreoza (nasazen Euthyrox 50). Celé těhotenství probíhalo jinak bez problémů včetně screeningu. Minulý týden mi lékařka sdělila, že plod je o cca 3 týdny menší (hlavička, bříško), stehenní kost odpovídá týdnu gravidity. Za týden došlo k přírůstku 150g - váhový odhad nyní přibližně 2200g. Průtoky, monitory jsou v pořádku. Jaká je pravděpodobnost, že dítě bude mít nějakou vývojovou vadu? - otázka upravena poradcem
Lenka
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Riziko vady považuji, byly-li dosud všechna vyšetření v normě, za velmi nízké. Vývoj plodu je ale třeba dále pečlivě sledovat  (průtoky, kardiotokograf) a případně i těhotenství předčasně ukončit

MUDr. Jan Šulc

těhotenství
Dobrý den pane doktore,
brala jsem inofolic combi 2 kapsle denně. Na testu mi konečně vyšly 2 čárky. Chtěla bych se zeptat, zda mám pokračovat v užívání inofolicu se stejným dávkováním nebo mám snížit dávkování na 1 kapsli. Popřípadě jej přestat brát a užívat jen kyselinu listovou? Peníze v tomto případě nehrají roli, chtěla bych pro plod udělat to nejlepší.

Předem děkuji za odpověď. - otázka upravena poradcem
Šárka
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Osobně doporučuji spíše některý multivitamin s kyselino listovou a stopovými prvky. Inositol je ale také možné užívat. Dle návodu jsou vhodné 2 tbl denně

MUDr. Jan Šulc

těhotenství
Krásný den pane doktore. V únoru jsem byla informována o nástupu klimakteria. Před dvěma týdny jsem pro obrovské problémy (otoky - 15 kg váhy navíc za dva týdny, vynechaná menstruace, pocení, pozitivní gravitest) navštívila gynekologa, který mě poslal domů s doporučením navštívení obezitologa. Jen abych definitivně neotravovala, odebrali mi krev. Po víkendu mi volali že jsem těhotná. Objednaná jsem až 13.7. a mám opravdu strach, jsem ročník 73. Celý život mi tvrdili, že nemohu otěhotnět, teď že jsem v přechodu, nakonec že jsem těhotná, ale nedostala jsem žádné informace co mám dělat. Mám navštívit jiného lékaře, nebo nemocnici, nebo jsem opravdu jen z leknutí přecitlivělá a návštěva za více jak dva týdny je v pořádku ? Děkuji
Eva
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den

Těhotná pravděpodobně opravdu jste. Otázkou je, jak se těhotenství vyvíjí a co způsobuje Vaše potíže. Myslím, že by bylo vhodné odběr krve opakovat, aby se jednak nález potvrdil a jednak aby bylo možno sledovat vývoj hladin HCG. A také bych doporučil UZ vyšetření. Obé bych radil uskutečnit dříve než za 2 týdny

MUDr. Jan Šulc

těhotenství
Dobrý den pane doktore. Minulý měsíc jsem.měla zánět močového měchýře a krev v moči. Gynekolog mi předepsal Triprim, ale při kontrole se zjistilo, že krev v moči mám stále. Předepsal mi Furolin, ale mám podezření, že jsem těhotná, jelikoz jsm kratce po ovulaci, tehotenske testy ukazují slabou druhou čárku na TT. Mám 4 dny do ms. 2x jsme o dítě přišli, vždy zamlkle těhotenství a chtěla bych se zeptat, zda Furolin nevadí ted na počátku těhotenství. Mám ho i nadále brát, nebo raději si nechat předepsat něco jiného, aby Furolin nezpůsobil nějaké vady nebo dokonce potrat. Děkuji za odpověď.
Laura
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Riziko užívání Furolinu v  těhotenství není přesně určeno, ale není podle mne nijak dramatické. V období časného těhotenství je nejlepší neužívat žádné léky. Pokud jste tedy Furolin ještě nezačala užívat, vyčkejte, jak se stav dále vyvine. Po potvrzení těhotenství bych doporučil léčit dle výsledku kultivace moče.  Nicméně začala-li jste již užívat, nevysazujte.

MUDr. Jan Šulc

těhotenství
Dobry den,

jak jste mi jiz odpovedel, ze ve 20. tt je CS 1 na hrane normalu...mam se treba vyvarovat nejakym cinnostem apod.? Mam 14ti mesicni dceru (vazi 9kg), kterou denne dost casto musim zvedat, nosim...muze to stav nejak zhorsit?

Dekuji - otázka upravena poradcem
Veronika
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Nebude-li se nález zhoršovat, nemusíte se nějak zásadněji omezovat

MUDr. Jan Šulc

těhotenství
Dobrý den pane doktore, jsem v 16. týdnu těhotenství. Byly mi naměřeny hodnoty glykemie pod spodní hranicí intervalu, a to 1,09 mmol/l. Co to přesně znamená, je to špatné a měla bych to nějak řešit, popř. jak? Pak mi ještě jedna hodnota vycházela mimo doporučovaný interval, a to cholesterol, který mám 5,33 mmol/l. Jestli Vám to pomůže v odpovědi z hlediska orientace, jak na tom zdravotně jinak jsem z hlediska toho, jaké mám např. BMI a z toho vycházející možné zdravotní "komplikace", tak je mi 33 let, měřím 170cm a nyní v tomto týdnu těhotenství vážím 55kg (předtím jsem před otěhotněním měla 52kg), již jedno dítě mám (dceři je 13 měsíců a stále ji kojím, nyní už nějaký čas tak 2x denně). Děkuji
- otázka upravena poradcem
Veronika
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Nízká glykemie je způsobena pravděpodobně delším lačněním. Dejte si pozor na pravidelný přísun stravy. Lehce vyšší cholesterol nevadí

MUDr. Jan Šulc

těhotenství
Dobry den,

jsem ve 20. tydnu tehotenstvi (presne 19+6 a je to moje treti tehotenstvi, kdy prvni skoncilo potratem kvuli velmi vazne VVV) a mam CS 1. Je to v poradku?

Dekuji - otázka upravena poradcem
Veronika
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

CS 1 je ve 20. týdnu ještě na hraně normálu. Nález by se ale neměl zhoršovat

MUDr. Jan Šulc

těhotenství
Děkuji za odpověď, jen jsem zapomněla dodat že mám placentu 3 cm nad brankou, proto se trochu obávám, aby nedošlo k abrubci. Díky Tereza
Tereza
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Jde o normální uložení placenty

MUDr. Jan Šulc

těhotenství
Dobrý den pane doktore,
Nyní jsem v 27 týdnu tehotenstvi a z důvodu krvácení a hlenu ve stolici mě čeká rektoskopie. Před výkonem ale musím použít klistyr. Nemůže klistyr vyvolat předčasný porod? - otázka upravena poradcem
Tereza
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Lékař plánující rektoskopii,který klystýr doporučil, ví že jste těhotná a ví, co je k přípravě před výkonem třeba. Šetrné klyzma by nemělo porod vyvolat.

MUDr. Jan Šulc

těhotenství
dobry den nevim jak svj dotaz polozit a jak to primo popsat..sem ve 25 tt a uz tak pres mesic,ale ne pravidelne treba v tydnu dvakrat,kdyz sedim delsi dobu,citim v podbrisku takovy zvlastni tlak,jako by mi tam tekla voda..takovy proud jakoby citim..netrva to dlouho asi tak 30 sec pak nic a pak zas..to cele trva tak dve minuty.rikam si treba zrovna kope do mocoveho mechire..nic jine me nenapada.proste jakobych curala vevnitr
nikol
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Váš pocit je velmi neobvyklý a dosud jsem se s tím nesetkal. Je.-li ale jinak vše v pořádku, tedy gynekologický nález je normální, netrápil bych se s tím

MUDr. Jan Šulc

těhotenství
dobrý den
som v 35tt
včera som sa bola prejst večer s manželom presli sme 8 km

par metrov pred domom som si musela sadnuť strašne ma začalo boliet v pravom boku ako keby vaječnik

ked sme došli domov oddychla som si a prešlo to

dnes som bola na pošte a cestou spat som opat zacitila tu istu bolesť

je to niečo čo by osm mal konzultovat z ošetrujucim dr: ? čo to moholo byt?
dakujem za odpoveď - otázka upravena poradcem
Jana
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Může jít o banalitu (bolest vazů) ale nelze zcela vyloučit nějakou vážnější příčinu. Určitě lékaře co nejdříve navštivte. Vážný problém se dá vyloučit jedině vyšetřením

MUDr. Jan Šulc

těhotenství
Dobry den,som v 34.tyzdni tehotenstva a vytvorilo sa mi na chodile pod malickom kurie oko ( clavus)...mozem si z lekarne kupit a pouzivat napladte na kurie oko,alebo mam pockat a riesit to az po porode
Aďa
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Náplast na kuří oka obsahující kyselinu salicylovou lze podle mne v těhotenství užít. Případně Vám poradí v lékárně

MUDr. Jan Šulc

těhotenství
dobry den rekl jste,ze neni vhodne plavarůt pokud mam zkraceny cipek..ale pokud bych vylozene jen chodila ve vode a osvezovala se tak by to nemelo vadit ne?
nikola
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Pouhé osvěžení nevadí. Jde ale také o to, jak daleko to na koupaliště máte

MUDr. Jan Šulc

těhotenství
Vyšší beta HCG, výsledek negativní
Dobrý den, mám na vás prosbu, byla jsem na velkém ultrazvuku v 13tydnu a vyšlo my negativní, že je vše v pořádku..ale našli mi tam vyšší volný beta HCG ekvivalentní k 3,102Mom.. trizomie 21 1:2726..stále mi nutí genetiku za 15tis nebo ještě možnost odběru plodové vody..tak nevím, co teď, zda je to byznys nebo se jen můj gynekolog kryje..nebo je to opravdu tak špatný..Moc děkuji - otázka upravena poradcem
Karolína Pincová
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Myslím, že riziko postižení plodu není vysoké. Přesný postup by měl určit genetik. Gynekolog Vám nejspíše nabízí speciální velmi spolehlivý test z Vaší krve. Přinesl by jistotu. Nejde o byznys - tyto testy jsou opravu velmi drahé. Jeho cena již ale klesla, na našem pracovišti aktuálně stojí něco málo pod 10 tis Kč

MUDr. Jan Šulc

těhotenství
dobry den mam trochu vic dotazu..jaka je spravna hodnota cs ve 25 tt..a je mozne chodit na bazen a prehrady kdyz mam zkraceny cipek.pokud pouziju teh.tapony..a byl mi zakazan sex do pristi kontroly,je zakazany i oralni? a jeste jeden dotaz je normalni ze pohyby zatim citim jen kdyz sedim nebo lezim..je to tim,ze kdyz chodim nejsem v klidu tudis neregistruji pohyby,nebo tou chuzi miminko uspavam..dekuji za odpovedi
nikol
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Normální hodnota CS v 25. týdnu je 0 nebo maximálně 1. Máte-li zkrácený čípek, měla byste polehávat doma a nesportovat. Tedy ani cesty na přehradu nepovažuji za vhodné. Nedoporučuji ani orální sex - vzrušení může vyvolat stahy dělohy. Samozřejmě ale záleží na konkrétním nálezu.

Pohyby se obvykle více vnímají v klidu než při pohybu.

MUDr. Jan Šulc


mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.