Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rodičovská poradna Kateřiny Novotné

Poradna

ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

Katka Novotná je spoluzakladatelkou Akademie rodičovství. Lektorka a autorka...

Poraďte se s Kateřinou Novotnou, spoluzakladatelkou Akademie rodičovství , lektorkou a autorkou kurzů pro rodiče a dospívající děti. V soukromé praxi řeší problémy s výchovou dětí a pomáhá nastartovat změny v rodinách – aby se jim spolu dobře žilo. Když se zrovna nevěnuje své rodině, superviduje případy svých kolegů terapeutů, koučů i asistentek v domově pro mentálně postižené.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Mimoškolní aktivity
Díky, teď už je mě to jasné:-) Přeji hezký den.
Karolína
Katka Novotná je spoluzakladatelkou Akademie rodičovství. Lektorka a autorka...

Děkuji. Krásný adventní čas a hodně zdraví a pohody celé vaší rodině. S úctou Katka

Mimoškolní aktivity
Díky moc za odpověď, opravdu o žádný paradox fakt nejde, mě to unavuje spíš duševně, ale dám to , to není problém, jde o to že slyšíte pořád : mami mě se nechce na angličťinu a apod, no a moje jedna půlka matky vlčice by jí hned odhlásila a ta druhá vysvětluje pozitiva, v podstatě její názory zatím ignoruji a nevím do cca kolika let to mám dělat....?.
Karolína
Katka Novotná je spoluzakladatelkou Akademie rodičovství. Lektorka a autorka...

Dobrý den,
ano to jsem tím přesně myslela "moje jedna půlka matky vlčice by jí hned odhlásila a ta druhá vysvětluje pozitiva". A dcera "jedna její půlka na kroužek jít nechce a ta druhá si ho pak užívá".


K tomu, aby děti byly úspěšné potřebují:
1. mít pocit sounáležitosti s ostatními
2. pocit sebedůvěry (mít možnost spolurozhodovat o věcech, zažívat pocity, že jsou dobré a schopny se o sebe postarat, řešit problémy – aniž bychom nálepkovali)
3. se cítit důležití (významní).

Moje doporučení je přestat ignorovat její názory dnes a začít se ptát na její pocity, názory, nápady. Podpoříte tak její sebedůvěru (která je pro její život klíčová), dcera se bude cítit jako důležitý člen vaší rodiny. Vzájemný respekt by měl být udržován stále a je důležitý pro vztahy v rodině i mimo ni.


Děkuji za váš doplňující dotaz – snad nyní je má odpověď jasnější. S úctou Katka

Mimoškolní aktivity
Dobrý den, do kolika let je dobré motivovat dítě k mimoškolním aktivitám a kdy už to nechat na nich? Dcera 8 let nechce nikam (asi to má genetické, její bratránek je to samé), nechce ale musí (chodí od pěti let, má dva sportovní a jeden jazykový kroužek,3x týdně dohromady) když jde z kroužku tak je nadšená, ale mě už to unavuje, já musela chodit až do 13 let do hudebky (nesnášela jsem jí,bavil mě sport), nechtěla bych jí dělat to samé, ale zase když vidím co vyrostlo z toho jejího příbuzného, tak si říkám že je fajn něco umět, mít zažité nějaké základy. Snažím se jí co nejvíce z našeho světa tak nějak ukázat..i mimo kroužky, ale i do kola, bruslí apod jí musím ukecávat, pak je nadšená a spokojená, a chce znovu. V jakém věku jí dát možnost výběru? Třeba tancování místo gymnastiky apod., aby už z toho měla rozum? Děkuji, přeji hezký den.
Karolína
Katka Novotná je spoluzakladatelkou Akademie rodičovství. Lektorka a autorka...

Dobrý den Karolíno,

líbí se mi, že se snažíte dát vaší dceři rozhled a nabídnout jí možnosti, které dnes jsou.


Malé děti mají dané to, že chtějí a zajímají se o vše kolem sebe – učit se je pro ně přirozené. Jsou motivované naučit se lézt, chodit, psát… Stejně tak se maximálně snaží najít způsob, jak zapadnout do své rodiny, aby se jim dostalo péče, kterou potřebují. Z tohoto důvodu jsem přesvědčena, že to, že dcera nikam nechce není genetické.


Když čtu váš příběh napadá mě, že dcera žije ve vašem zmatku/paradoxu vaší snahy, aby někam chodila a toho že vás to unavuje. Vašeho strachu, že vy jste hudebku nesnášela a nechcete jí dělat to samé. Že má někam chodit, ale asi má geneticky dané, že se jí nechce…Ona pak již toto chování/paradox nevědomě napodobuje – na začátku se jí nechce, ale pak je to fajn – kroužek jí baví.  


Dcera je nyní ve věku, kdy je schopná si vybrat co by jí bavilo. Zároveň hledá, zkouší, objevuje, testuje. Do budoucna bude velmi potřebovat mít schopnost vybírat si z velkého množství možností a informací – dnes je ideální doba s tím začít.


Moje nabídka vám je, zkuste se prosím zamyslet nad tím, jak by to vyhovovalo vám. Kolik aktivit týdně zvládnete, aby vás to neunavovalo – abyste vy byla v pohodě. Je 2x týdně maximum? Pro toto období a vztah matka x dcera je fajn mít i naplánované jedno odpoledne/podvečer s domácím kinem/pečením/vařením/šitím…cokoliv na pohodu a trochu lenošení, ale i nabídnout dceři ten náš ženský svět.


Jakmile budete mít jasno vy – předneste své představy dceři. Tím jí dáte určitý rámec / hranice. Například: „dnešní doma nabízí mnoho možností. Moc ráda bych ti je nabídla a poskytla. Chápu, že jsi ve věku zkoušení a hledání co tě bude bavit – a to je v pohodě. Chtěla bych, aby ses věnovala jazyku 1x týdně – v dnešní době nezbytná nutnost. Další kroužek, aby byl sportovní.  Co by tě bavilo? Co bys chtěla toto pololetí zkusit. Pokud tě to po skončení pololetí bude bavit – budeš pokračovat, pokud ne můžeme zkusit jiný sportovní kroužek na další kurzové období.“ Nebo ještě volněji – 1x jazykový a další je na tobě – chceš sport nebo umělecký směr (hudebka, keramika, malování…).


A hodně si s dcerou povídejte o tom, co jí baví, v čem si myslí ona, že je dobrá, co jí jde. Učíte jí tak pojmenovávat její silné stránky a nezávislost v hodnocení na autoritách.  Tím se hodně naučí a zároveň bude mít zažité zásady – vč. dotahování věci do konce.


Děkuji vám a pokud by vás cokoliv dalšího zajímalo – jsem vám k dispozici. S úctou Katka


mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.