Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Právní poradna JUDr. Romany Lužné

Poradna

Rozvod, rozchod

Na otázky odpovídá

JUDr. Romana Lužná

Advokátka JUDr. Romana Lužná vám poradí v otázkách rodinného práva, zejména při úpravě výživného, při řešení rozvodu, úpravy péče o děti po rozvodu, při vypořádání společného jmění manželů apod.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Výživné
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kdy končí placení alimentů, když přítele syn bude v červnu končit školu a v srpnu mu bude 19 let. Platí se alimenty do doby než si najde práci? A platí ještě po dobu prázdnin? Děkuji za odpověď
gábina
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den paní Gábino, vyživovací povinnost trvá do doby, než je dítě schopno se samo živit. Pokud syn ukončí studium a nastoupí do zaměstnání, případně bude brát podporu v nezaměstnanosti, má se za to, že nabyl schopnosti sám se živit a vyživovací povinnost končí. Prázdniny náleží ke školnímu roku, obecně tedy vyživovací povinnost trvá, pokud však již o prázdninách nastoupí syn do zaměstnání či bude pobírat podporu, jak bylo uvedeno, zaniká vyživovací povinnost již tímto okamžikem.
Výživné
Dobrý den,chci se zeptat, mám syna 12 let, s otcem dítěte jsem nebyla sezdaná, již spolu nežijeme, otec dítěte alimenty platí po dohodě se mnou, dítě si bere tak jednou za 3 týdny, nic nemáme stanoveno soudně, nyní se s ním chci domluvit na zvýšení výživného, pokud nebude souhlasit, chci jít k soudu, ale bojím se, aby mu soud nestanovil částku nižší než na mi platí, podniká a přiznává minimum příjmů,. Mělo by být výživné a styk otce s dítětem upraven soudně? Nebo pokud se domluvíme, nemusíme to řešit soudně? Co je pro dítě nejlepší? Děkuji
Jana
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den paní Jano, dohoda o úpravě péče a o výživném pro nezletilé dítě vyžaduje schválení soudem, dohoda o styku s dítětem schválení nevyžaduje. Výživné by otci nemělo být stanoveno nižší, než vám v současné době přispívá, protože skutečnost, že vám určitou částku na výživné již delší dobu poskytuje, znamená, že je v možnostech otce takovou částku plnit a není důvod, proč by měla být stanovena částka nižší.
Výživné
Dobrý den. Chci se zeptat na situaci své kamarádky. Z prvního manželství má syna (je již plnoletý) a nyní je znovu vdaná a na mateřské dovolené. Syna mají s bývalým manželem ve střídavé péči( týdenxtýden),a ten vyžaduje, aby se finančně stále podílela na výžívném přesnou polovinou, i když má pouze mateřskou a on normální plat. Je možné po tuto dobu náklady na syna upravit ? Děkuji za odpověď. Renata P.
Renata P.
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den paní Renato, výše výživného pro děti vyplývá jak z potřeb dítěte, tak z možností rodiče, tj. zejména z výše jeho příjmů. V případě střídavé péče to platí také s tím, že každý z rodičů přispívá určitou výší výživného druhému rodiči. Vzhledem k tomu, že příjmy každého z rodičů mohou být rozdílné, pak i když má každý z rodičů dítě ve své péči po stejnou dobu, např. jeden týden či měsíc, může přispívat každý z rodičů druhému na výživu téhož dítěte rozdílnou částkou. Pokud je situace taková, jak uvádíte, pak vaše kamarádka skutečně nemůže plnit vyživovací povinnost stejně jako její bývalý manžel. Vzhledem k tomu, že je syn již zletilý, nemusí se však vaše kamarádka na tomto domlouvat s bývalým manželem, ale přímo se synem, k jehož rukám je v současné době povinna výživné platit.
Výživné
Přeji pěkný den paní Lužná! Žiji s přítelem, který je rozvedený a platí výživné na jedno dítě. V současnosti plánujeme založit vlastní rodinu a mě zajímají majetko-právní vztahy mezi mým přítelem a jeho bývalou ženou a dítětem. Mohou se mě nějakým způsobem dotknout? Má bývalá přítelova rodina nárok na majetek vlastněný mým přítelem, který ovšem nabyl ve vztahu se mnou? Změní na tom něco fakt, kdybychom se vzali? Děkuji Vám, M.
Marta M.
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den paní Marto, v případě, že se váš přítel s bývalou manželkou již majetkově vypořádal, pak majetkoprávní vztahy mezi nimi již nejsou. Nadále však bude mít váš přítel vyživovací povinnost k synovi a syn bude vždy neopomenutelným dědicem, pokud by nedošlo k jeho vydědění. Majetek, který váš přítel získá, bude do doby trvání vyživovací povinnosti synovi vždy zohledňován při stanovení výše výživného a bude vždy předmětem dědictví. To, zda uzavřete manželství má ten význam z hlediska vyživovací povinnosti mezi manžely, která mezi druhem a družkou neexistuje, a dále v případě dědění ze zákona je manžel zařazen společně s dětmi zůstavitele v první skupině dědiců.
Výživné
Dobrý den. Pani doktorko, chtěla bych si požádat o zvýšení výživného. Otec mého dítěte ovšem nemá prokazatelné příjmy, pracuje již delší dobu "načerno". Jak by soud toto posuzoval, podle čeho by popř. vyměřil výživné? Pokud bych si o zvýšení požádala a otec neprokázal žádné příjmy, nemohl by mi soud výživné naopak snížit?Děkuji Vám za odpověď.
Martina B.
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den paní Martino, podle zákona o rodině přispívají rodiče na výživu svých dětí podle svých schopností, možností a majetkových poměrů. V případě, že je otec vaše dítěte osobou samostatně výdělečně činnou, je povinen soudu prokázat své příjmy, předložit podklady pro zhodnocení svých majetkových poměrů a umožnit soudu zjistit i další skutečnosti potřebné pro rozhodnutí ve věci. Nesplní-li rodič tuto povinnost, má se za to, že jeho průměrný měsíční příjem činí 12,7 násobek životního minima jednotlivce. V případě, že otec vašeho dítěte vykazuje stále nulové příjmy, nebo je-li trvale nezaměstnaný, zjišťuje soud u úřadu práce možnosti jeho zaměstnání a jakého příjmu by dosahoval, a vychází z takto zjištěného příjmu.
Výživné
Dobrý den, paní doktorko. Chtěla jsem se zeptat, pokud je soudně určen (nařízen) styk s dítětem např. 1 x za 14 dnů, a toto není ze strany rodiče plněno, je toto neplnění soudně napadnutelné nebo jak se tento problém řeší, když se rodič s dítětem stýkat nechce. Děkuji předem
Alice N.
JUDr. Romana Lužná
Dobrý den paní Alice, při odpovědi na váš dotaz záleží na tom, zda se bavíme o možnostech řešení situace ze strany rodiče oprávněného, tj. kterému má být styk s dítětem umožněn, neboť dítě nemá trvale ve své péči, nebo ze strany rodiče povinného, který má dítě ve své péči a je tedy povinen styk umožňovat. Pokud jde o rodiče oprávněného, může se na základě pravomocného rozsudku domáhat výkonu rozhodnutí - obrátit se může na soud nebo soudního exekutora. Výkon probíhá tak, že povinný rodič je nejdříve vyzván k umožnění styku, dále mu mohou být ukládány peněžité pokuty a v krajním případě může dojít na odebrání dítěte. Neumožňování styku je také významnou změnou poměrů v rámci péče o dítě a může být proto i důvodem pro změnu rozhodnutí o svěření dítěte do péče oprávněného rodiče. Povinný rodič může k soudu podat návrh na zahájení takového řízení. Pokud jde o situaci povinného rodiče, pokud se oprávněný rodič dlouhodobě nedostavuje pro dítě v termínech stanovených pro styk, pak i v tomto případě platí, že se jedná o významnou změnu poměrů a povinný rodič může podat návrh na zúžení termínů styku či zrušení termínů. Pokud by soud takovému návrhu vyhověl, neznamená to, že by druhý rodič neměl právo se s dítětem vídat, nebyly by však stanoveny pevné termíny, jejichž plnění by bylo vynutitelné a o styku by se s rodičem, který má dítě v péči, musel vždy dohodnout.

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.