Poradna gynekologa MUDr. Jana Šulce

Poradna

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Každý šestý pár má dnes problémy s početím, na vině jsou ženy i muži. Na otázky týkající se léčby neplodnosti vám odpovídá MUDr. Jan Šulc (v době od 15.12. do 22.12. je poradna vypnutá z důvodu dovolené) z Centra reprodukční medicíny GEST. Pomozte bourat společenská tabu v této oblasti.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

cysta
Dobrý den pane doktore, prosím o odpověď. Jsem 11 dnů po hysterektomii kvůli myomu a krvácení (vaječníky ponechány). Dnes mi pan doktor při ultrazvuku našel cituji: nad pahýlem poševním kulovitý ohraničený echogenní útvar prům. 40mm. Dle jeho vyjádření se nejspíše jedná o cystu - není si jist zda normální nebo hemoragickou. Je normální, aby od zákroku před 11ti dny cysta takto vyrostla? Je pravděpodobnost vstřebání? Děkuji.
Dana
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Cysta může vyrůst během několika dní a většinou se vstřebá
MUDr. Jan Šulc
cysta
Děkuji .V lednu operace a nemocnice Krč .Thomayerova nemocnice .
Petra
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Již zodpovězeno
cysta
Dobrý den.Čeká mě laparoskopicka operace cysty na veječníku.Ale,mám pupeční kýlu.Bude to problém.
petra
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Nález by měl posoudit lékař, který bude výkon provádět. Nebo ambulantní lékař nemocnice, kde je laparoskopie plánována
MUDr. Jan Šulc
cysta
Dobrý den,
mám na levém vaječníku cystu cca 18-14 mm, je tam již dva měsíce. Chtěla jsem jít na umělé oplodnění, ale pan doktor musí nejdříve cystu odstanit - navrhl, že udělá punkci 2. den cyklu během menstruace. Menstruace vyšla na víkend, tak jsem šla až příští cyklus a ordinovala jiná paní doktorka. Ta mi sdělila, že se cysta během menstruace odstraňovat nemůže. Prosím o názor, kdy je možné takovou cystu punkcí odstranit.

Velmi děkuji
Jana
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Aniž nález vidím, je těžké se vyjadřovat.
Většinou ale lze podle mne punktovat  cystu kdykoli. A hlavně - cystička 14-18 mm málokdy brání IVF a nemusí se vůbec punktovat. To by bylo třeba pouze v případě, kdyby při stimulaci rostla.
MUDr. Jan Šulc
cysta
Dobrý den, pane doktore. Chtěla jsem se zeptat zda se může cysta zmenšovat. Jsem po stople stimulaci menopur 300iu kdy se u této stimulace objevila i cysta. V tu dobu měla 36mm Nyni 15dc od menstruace má 26mm. (Nebo 22 teď nevim)
Jaký máte prosím názor na dlouhý protokol, kdy se doporučuje? Mam amh 0 .99 30 let fsh a Lh v norme. Bez vojcovodu. 1.ivf gonal 225iu jedna blastocysta-potrat. Bojím se při dl.protokolu jelikož se navozuje umělý přechod.
Děkuji za rady
Cysta, dlouhý protokol
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Je zcela běžné, že se cysta zmenšuje. Většina cyst se bez jakéhokoli zásahu vstřebá.
Obavy z přechodu jsou u dlouhého protokolu zbytečné. Většina žen nepocítí žádnou změnu. A i kdyby ano, jde jen o krátkodobý stav.
Pokud jste otěhotněla, byť gravidita skončila potratem, opakoval bych stejnou stimulaci
MUDr. Jan Šulc
cysta
Dobrý deň,
píšem Vám zo Slovenska.Pán doktor mám na Vás otázku.Mám 36 rokov a po opakovanom náraste myomov mi vybrali maternicu , vaječníky a krčok ponechaný.Vytvrorila sa mi vodnatá cysta okolo 4cm na vaječníku, ktorá mi nechce prasknúť.Doktorka mi opakovane nasadila aescin tablety na vysušenie cysty, ale to nezaberá.Ak sa mi bude zvacsovať vraj ma čaká operácia, nedá sa to riešiť nejako inak? ďakujem
Petra 48
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Záleží na  UZ obrazu cysty. Doplnit je také vhodné stanovení tzv. tumormarkerů v krvi. V některých případech je možné provést jen punkci cysty, většinou je ale třeba operace - obvykle laparoskopie
MUDr. Jan Šulc
cysta
Dobrý den,
je mi 36 let a 2 roky mám cystu na levém vaječníku cca 38 mm. Žádné bolesti ani problémy nemám. Před rokem jsem podstoupila kvůli neplodnosti IVF, těhotenství proběhlo bez problémů, mám 3 měsíční dceru. Před měsícem mi můj gynekolog kvůli cystě odebral krev a výsledek CA 125 - 46,0 CEA 0,1. Posílá mě na laparoskopické odstranění cysty. Zajímalo by mě, zda je v mém případě tento zákrok nutný. Momentálně nemám nikoho, kdo by se mi o dceru postaral. Myslíte si, že je rozumné, nějakou dobu vyčkávat a cystu dále sledovat, nebo je operativní odstranění nutné? Děkuji za odpověď. Dědičová
Marta Dědičová
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Podstatný  je UZ obraz cysty. Na dálku je obtížné se vyjadřovat. U CA-125 pak záleží na tom, jaké normální hodnoty má konkrétní laboratoř. Myslím, že jde ale o hraniční hodnotu. Osobně bych se při abnormální  hodnotě CA-125 spíše přimlouval za odstranění cysty. Ale jak píši výše, aniž nález vidím...
MUDr. Jan Šulc

cysta
Dobrý den, je mi 67 při preventivní prohlídce mi doktor objevil cystu na vaječníku. Žádné bolesti nemám. Protože máme zaplacenou dovolenou na Krétě odjezd příští týden Byla mi odebraná krev , objednala jsem se i na pravidelnou prohlídku na mamograf a pak mám prý přijít a pošle mě do nemocnice.
Chtěla jsem se zeptat nemám dovolenou stornovat nebo mohu odjet. děkuji
Vlasta
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Předpokládám, že byla krev odebrána ke stanovení tzv. tumorových markerů. Bude-li výsledek negativní, odjet jistě můžete. V případě pozitivity bych zrušení dovolené  zvažoval - samozřejmě ale nejvíce záleží na UZ nálezu, bez jehož přesné znalosti je obtížné radit
MUDr. Jan Šulc
cysta
Dobrý den,
na vaječníku mi byla zjištěna hemoragická cysta cca 5cm.
Chtěla bych se zeptat, zda je nějaké alternativní řešení k vymizení této cysty / doplňky,vitaminy, injekce, léky/.Nedělá mi problémy, ani o ní nevím.
Děkuji za odpověď.
Ivana
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Často se cysta sama vstřebá bez jakýchkoli zásahů. 
Někteří lékaři doporučují injekce s vitaminy skupiny B, někteří Wobenzym.  Dle mých zkušeností ale ani jeden z doporučovaných postupů nefunguje. Buď se cysta vstřebá nebo je třeba invazivní zásah, obvykle laparoskopie.
MUDr. Jan Šulc
cysta
Dobrý den pane doktore, je mi 39 let a na preventivní kontrole zjištěna cysta 5x6cm je Vodova. Chci ještě otěhotnět. Jeden Mudr. Doporučuje punkci a druhý laparoskopii. Prosím vás o radu, kterou metodu vybrat. Nebo se jít poradit někde do třetice. Děkuji.
Alena
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Nemáte-li potíže, doporučuji především UZ opakovat po menses, možná dokonce i po 2 měsících. Cysta se může vstřebat. Pokud bude nález přetrvávat, záleží na vzhledu cysty a je i vhodné doplnit tzv. tumorové markery. Punkci považuji za možnou volbu pouze při zcela nesuspektním obrazu cysty a negativních tumorových markerech. Jinak bych doporučil laparoskopii.
MUDr. Jan Šulc
cysta
Dobrý den, pane doktore, trpím bolestmi v podbřišku. Při utz vyšetření mi byla diagnostikována cysta na vaječníku - 5 cm (a předepsána analgetika na bolest). Již jednou jsem cystu měla, zmizela sama. Je mi 25 let, bezdětná, hormonální antikoncepci jsem brala (při předchozí cystě), nyní ji neberu. Chci se zeptat: proč se cysty tvoří? Lze je nějak léčit (předcházet vzniku)? A jaký je vliv na plodnost (je důvod spěchat s početím)? Děkuji Vám moc, že jste ochoten zde odpovídat na to, co mě v ordinaci hned nenapadne...
Kateřina
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Záleží na typu cysty.  Je jich více typů a popsat zde cesty jejich vzniku není dost dobře možné. Tedy jen k těm nejčastějším
Nejčastější jsou tzv. funkční cysty, které vznikají jako důsledek "nepovedené" ovulace. Ty obvykle samy mizí a na plodnost vliv nemají. 
Vážnějším problémem jsou cysty endometroidní. Vznikají jako ložisko děložní sliznice, které se uchytí na vaječníku a roste. Obvykle samy nezmizí, bývá nutná léčba a mohou i negativně ovlivnit plodnost.
MUDr. Jan Šulc
cysta
Dobrý deň, bola mi zistená cysta na ľavom vaječníku vo veľk. 25 mm. U lekára mi bola odobratá v nasledujúcich dňoch krv na CA125. Odber krvi bol uskutočnený počas prvého dňa menštruácie. Môže menštruácia tento výsledok krvi ovplyvniť? Mala som výsledok 70,5 kIU/l. Som odoslaná ku onkogynekológovi. Ďakujem za odpoveď
Jarka
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Menstruace výsledek zásadněji neovlivní

MUDr. Jan Šulc

cysta
Dobrý den,měla jsem opoždenou menstruaci asi o 12 dní ale vím, že to bylo stresem. Ted mám 3 den menstruaci a začalo mě bolet břicho jako první den. Bolest ustoupila ale bojím se, že by se mohlo jednat prasklou cystu do břicha ikdyž bolest ustoupila. Děkuji za odpověď
Mirus
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Pokud bolest ustoupila, není třeba mít obavy, i kdyby šlo o prasklou cystu. 
MUDr. Jan Šulc
cysta
Dobrý den pane doktore,
snažíme se s přítelem o dítě a mně byla nyní diagnostikována cysta (cysta ov. l. dx 4cm - konkrétnější specifikaci cysty mi lékař nesdělil). Cysta byla odhalena kvůli bolestivosti v podbřišku. Lékař mi doporučil laparoskopii. Nechce se mi hned absolvovat operaci. Jak je problematická situace, kdybych otěhotněla a cystu neřešila? Nebo zda byste doporučoval raději před otěhotněním absolvovat LPSK? Je možné aby se cysta zvětšila za 2 dny o 1cm? Děkuji za odpověď.
Jana M.
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Velmi záleží na typu cysty. Často jde jen o tzv. funkční cysty. 
Ty se obvykle vstřebají. Po dobu, kdy jsou přítomny, žena většinou neotěhotní. Pokud by však k početí došlo, není to problém.
Další možností je endometroidní cysta. Ta se většinou nevstřebá a může dlouhodobě bránit početí.
Konečně může mít lékař podezření i na nádor vaječníku. To je naštěstí vzácný stav.
Cysta se může za 2 dny zvětšit o 1 cm.
Aniž nález vidím, je obtížné se vyjadřovat. Spíše bych ale vyčkal a sledoval vývoj nálezu
MUDr. Jan Šulc
cysta
Dobrý den,
chci se zepat dneska ráno jsme by na bezne kontrole u pana doktora a ten mi řekl že mam cystu 3,5 mm a že uvidíme po menstruaci jestli tam pořád bude ,nedlo mi to a hned po kontrole u pana doktora jsme si udělal test jestli se nespletl a měla jsme pozitivní test tak jsme si udělala další dva a všechny byli pozitivní ..myslíte že se pan dokrot mohlo splest nebo je to nějaka faleš ??

děkuj za odpověd.
Monika,Těhotenství
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Nejde ani o chybu testů ani o omyl lékaře. Jste těhotná a současně máte cystu na vaječníku. To není nic až tak neobvyklého. Lékaře o pozitivitě testu informujte
MUDr. Jan Šulc
cysta
Dobrý den, od listopadu 2017, mám silné bolesti podbřišku a v místě leveho vaječníku. Byla mi zjištěna cysta o velikosti 3,8cm, bylo mi řečeno, že k operavi to není, dostala jsem léky na bolest a antibiotika, kvůli bolestrm jsem byla na gynekologii opět v únoru, kdy byly nesnesitelné, odeslali mne do nemocnice, tak jsem byla dva dny a pustili mě domů, že cysta sama praskne. Psali mi stále leky na bolest a 3x jsem měla antibiotika. Od ledna mám silné nažloutlé výtoky a nesnesitelné bolesti. Cysta praskla, ale nevstrebala se a opět dál roste. Operovat mě odmítají. Mám dvě děti a hsem samozivitelka a už jsem opravdu vyčerpaná. Vážně se operace neprovádí, když obtíže trvají tak dlouho? Prý se jedná o hemoragickou cystu. A pokud vím, tak ta nezmizí. Je na čase navštívit jinou nemocnici nebo mi reknou to samé? Moc Vám děkuji za odpověď, už jsem opravdu vyčerpaná.
JANA
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Aniž nález vidím, je těžké se vyjadřovat.
Je otázkou, zda jsou bolesti opravdu způsobené cystou. Myslím ale, že laparoskopie a odstranění cysty, je vhodné.
Určitě zkuste konzultovat jiného lékaře
MUDr. Jan Šulc
cysta
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, beru antikoncepci Lindynette 20 a od srpna minulého roku má cystu na vaječníku o velikosti cca 28mm, stále se nemizi, tak mi gynekolog píchl hormonální injekci ve čtvrtek, jak jsem dobrala plato, vzdy se mi po dobrání plata menstruace dostavila do soboty a tedka pořád nic, čím to může být? Děkuji za odpověď
Katka
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Možná jde o efekt aplikované injekce??? Jelikož ale přesně nevím, co v injekci bylo, je těžké  to posoudit
MUDr. Jan Šulc 
cysta
Pri prevencii mi bola zistená cysta na vajecniku. Chcem sa opýtať aká by mala byť životospráva a čo je zakázané. Môže sa mi stratiť ? Prípadne niake doplnky. Ďakujem pekne.
Ing. Alexandra Mihalovitsová
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Záleží na velikosti a obrazu cysty. U větších nálezů (větší průměr než 4 cm) existuje  riziko torze (zkroucení). Je proto dobré omezit prudké rotační pohyby. Tato komplikace je ale poměrně velmi vzácná. Jinak není třeba životosprávu nikterak měnit a ve většině případů cysta sama od sebe zmizí
MUDr. Jan Šulc
cysta
Dobrý den, pane doktore, je nález cyst v oblasti vaječníků a dělohy fyziologický? Př sono vyšetření jsme měla jednu za dělohou a jednu u vaječníku. Také mi byla diagnostikována rektokéla. Jaká je prognoza, když se nepodaří dosáhnout zlepšení stavu cvičením pánevnho dna? Je mi 46 let. Děkuji za odpověd. Bára
Bára
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Záleží na velikosti cyst a jejich charakteru. Malé (do 3cm) nesuspektní cysty, které se objevují a opět mizí jsou v 46 běžným nálezem
U rektokely záleží na tom, zda činí obtíže. Pokud ne, nemusí se řešit. Léčba je operační
MUDr. Jan Šulc
cysta
Dobrý den,
minulý měsíc jsem měla velké bolesti v pod bříšku na gynekologii mi zjistili že mám 5cm cystu, ale že by měla s menstruací zmizet a ať tedy příjdu po menstruaci na prohlídku cysta nezmizela, tak mi paní doktorka nasadila na 3 měsíce proveru 5mg 2x deně každý den bez pauzy s tím že nebudu mít kvůli ní prý menstruaci a mělo by to samo zmizet. Co si o tom myslíte vy ?
Iwett
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Hodně záleží na typu cysty. Ale je to možné zkusit. Ovšem nelze vyloučit, že se objeví nepravidelné krvácení
MUDr. Jan Šulc
cysta
Dobrý den,
moje dcera (21 let), má cystu za dělohou 7 krát 4 cm, přestala se sice zvětšovat, ale lékařka jí doporučila laparoskopické odstranění. Je operace nutná nebo je tady možné i jiné řešení? A jaká je pravděpodobnost, že se po operaci vytvoří znovu?
Děkuji za odpověď.
Anna
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Je-li cysta přítomna po několik měsíců, je určitě třeba jí odstranit. Nejspíše opravdu laparoskopicky. Pravděpodobnost opakování nelze bez znalosti o jakou cystu jde, odhadnout. 
MUDr. Jan Šulc
cysta
Dobrý den pane doktore. .Chci j se zeptat, jsem po operaci, odebráni dělohy s myomy, vejcovody. Vaječníky byly v pořádku. Po 14 dnech se mi na jednom z vaječníku objevila nesuspektní cysta velikosti 30mm. Co to znamená. Děkuji
Gabka
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Neznamená to vůbec nic. Jde o častý nález na vaječníku. Prakticky vždy cystička bez jakéhokoli zásahu zmizí
MUDr. Jan Šulc
cysta
Dobrý den,
minulý měsíc jsem měla velké bolesti v pod bříšku na gynekologii mi zjistili že mám 5cm cystu, ale že by měla s menstruací zmizet a ať tedy příjdu po menstruaci na prohlídku cysta nezmizela, tak mi paní doktorka nasadila na 3 měsíce proveru s tím že nebudu mít kvůli ní prý menstruaci a mělo by to samo zmizet. Co si o tom myslíte vy ?
Iweta
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Neuvádíte, jak přesně máte Proveru užívat - v jaké dávce, v které dny. takže se nemohu vyjádřit. 
MUDr. Jan Šulc
cysta
Dobry den pan doktor mam cystu na lavom vajecniku anecho 4 cm to bolo v oktobri teraz v novembri mam 3 cm hypoecho v januari bola 3 cm cysta haemorrhagica, ca125 negativne je potrebna operacia. predtym som mala cystu krora praskla velmi bolestivo a ta co mam teraz asi sa otocila mala som zachvat.dost ma poboluje Doktor mi v sprave napisal o mesiac kontrola ked pozitivne ad Dg.Isc co to znamena operacia
Daniela
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Aniž nález vidím, je těžké se vyjadřovat. Pokud ale cysta po řadu měsíců nemizí, je její odstranění vhodné. Plánovaná operace je laparoskopie. Ta obnáší pobyt v nemocnici po 2-3 dny, narkózu a 2-3 malé jizvičky
MUDr. Jan Šulc
cysta
Dobrý den pane doktore, mám asi zvláštní dotaz. Je možné, že by praskla cysta (nenaplněný váček) mohla odejít přes vejcovody a následně být vypuzena ven porodními cestami? Mám cystu, kvůli které beru antikoncepci, teď při menstruaci mi odešel nějaký kus tkáně, který rozhodně nebyl endometriom, byla to spíš vazivová tkáň, po bližším zkoumání to bylo jako nějaký prasklý váček, nedovedu si to jinak vysvětlit, než že by to byla praskla cysta, je to vůbec možné? Na ultrazvuku jsem byla naposledy před třemi týdny, kromě cysty bylo vše v pořádku. Děkuji za odpověď.
Milena
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Cysta nemůže projít vejcovodem a nemůže být vyloučena při menstruaci ven z těla.
MUDr. Jan Šulc
cysta
Dobry den, pred pol rokom som podstupila laparoskopiu, mala som cysty na obidvoch vajecnikoch. Doktorka mi na pol roka nasadila liecbu visanne. Dnes som bola na kontrole a na lavom vajecniku mam stale cca 2 cm cystu. Doktorka mi ale povedala, ze v liecbe uz nemam pokracovat, o dva dni doberiem poslednu tabletku, ze mam pockat na prvu menstruaciu a potom sa mame zacat snazit otehotniet. Chcem sa opytat ci je tento postup spravny ked mam stale malu cystu a preco musime pockat az do prvej menstruacie a az potom sa snazit o babo. Je nejake riziko pri otehotneni kebyze sa zacneme snazit hned po ukonceni liecby? Je vobec mozne otehotniet ked mam stale jednu cystu na vajecniku? Nebude sa ta cysta zvacsovat ak prestanem uzivat hormony? Dakujem za odpoved.
Veronika
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Doporučený postup se mi jeví jako správný. Snažit se o početí až po menstruaci je logické, protože až v té době bude plně obnoven Váš cyklus.

Aniž nález vidím, je těžké se k prognóze vývoje cysty vyjadřovat. Růst může a nemusí. Běžná cysta otěhotnění nebrání. Pokud ale jde o endometriózu, může být šance na početí snížená

MUDr. Jan Šulc

cysta
Dobry den pane doktore nemam menstruaci dlouho mam PCOS, lekar mj nasel vysokou sliznici psal jste ze to muze byt tim ze nemenstruluju . Chci se zeptat jake leky se berou na to ze mam vyssi muzsky hormon? Mam ochlupeni vsude jako muz,jsem obezni ,mam vysoky krevni tlak na ktere beru leky a je to dobre!Moje cysty jsou velke kolem 5x4 cm na obou vajecnikach. Mam pozadat o laparoskopii? Muzu uzivat femingard?
Ivana
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Vyšší hladinu mužských pohlavních hormonů může snížit například přípravek Androcur. Dobrý efekt mají i některé hormonální antikoncepce. Otázkou je, zda jedno či druhé můžete při vyšším tlaku užívat. Někdy se zkouší Metformin. Určitě pomůže redukce váhy - tuková tkáň se podílí na metabolismu pohlavních hormonů.

Pokud jde o cysty, záleží na tom, jak cysty vypadají a jak dlouho jsou přítomny. Zda je laparoskopie na místě, musí rozhodnout Váš lékař. Pokud jsou cysty přítomny po řadu měsíců, je jejich odstranění nejspíše vhodné.

Femingard užívat nejspíše můžete, ale příliš nevěřím, že by to nějak výrazněji pomohlo

MUDr. Jan Šulc

cysta
Dobry den pane Doktore,


mam cystu na levem vajecniku. Pravdepodobne ji mam od roku 2014, byla videt na sonu v roce 2015, 2016, v prosinci 2016 ji pan doktor nevidel a pred mesicem se na kontrole objevila znovu. Nevim jestli je to ta sama. Muj gynekolog mi pred mesicem odebral krev na biochemii a onkomarkery a pred tydnem odber opakoval. Vse vyslo v norme krome CA 125, ktery vysel lehce zvyseny 67,8. Tato hodnota je nizsi nez pred mesicem. Zdravotni problemy nemam, bolesti necitim. Gynekolog me objednal do laparoskopicke poradny az za mesic. Jedna se o karcinom vajecniku?


Dekuji za odpoved
Oksana Malá
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Aniž cystu přímo na UZ vidím, je těžké posoudit, o co jde. Jsou-li ale tumor markery s výjimkou Ca 125 negativní (a jeho hodnota klesla), považuji za hodně nepravděpodobné, že by šlo o karcinom vaječníku. Jistotu ale může přinést jen histologický rozbor odstraněné tkáně

MUDr. Jan Šulc

cysta
Dobrý den,
je mi 54 let, 1,5 roku nemenstruuji, bolesti žádné. Mám cystu 4Ox43 mm na vaječníku (jednokomorový, anechogenní, cystický útvar), za 2 roky sledování mírně roste. Nyní nově i cysta na druhém vaječníku 11 mm. Návrh lékaře: LAVH s bilat. adnexectomií. Jinak děloha v AVF norm. vel. volná, okolí bpn, čípek cylindrický, hrdlo uzavřeno. Je nutné odstranění i dělohy nebo stačí odstranit vaječníky? Nerada bych podstupovala něco zbytečně. Pan doktor říkal, že při odstranění obou vaječníků se bere už i děloha (prý ji stejně již nepotřebuji). Jaký je Váš názor? Jinak markery i cytologie v pořádku. Děkuji za odpověď. JV. - otázka upravena poradcem
Jiřina
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Nutné odstranění dělohy podle mne není. Ale jednoznačně odpovědět nedokážu. Děloha má určitý význam pro architektoniku  malé pánve. Její odstranění může mít i vliv na kvalitu sexuálního života. Může a nemusí  Na druhou stranu nejsou úplně vzácná s dělohou spojená závažná onemocnění, jejichž riziko odstraněním dělohy zmizí.

MUDr. Jan Šulc

cysta
Dobrý den pane doktore
Mám cysty na obou vajecnikach velké kolem 5x4 cm.
Diagnostikoval mi pcos.
Ale nikdo nic semnou nedělá . Můžete mi prosím říct ó co mám lékaře požádat aby mětoho syndromu zbavil?děkuji ik.
Ivana
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Aniž cysty přímo vidím, je těžké se zodpovědně vyjadřovat. Nejspíše stačí cysty sledovat - obvykle se vstřebají. Pokud ne, je třeba jejich laparoskopické odstranění.

Některých příznaků syndromu polycystických ovarii (PCOsy) Vás může zbavit nasazení hormonální antikoncepce

MUDr. Jan Šulc

cysta
Dobrý den. Ráda bych se zeptala, včera mi gynekolog zjistil cystu na vaječníku velikosti většího grapefruitu. Odebral mi nádorové markery a bude potřeba ji odoperovat. Jsem zvyklá denně aspoň hodinu cvičit a nevím, jestli tímto riskuju prasknutí a nebo další problémy. Mám omezit fyzické aktivity? Děkuji Vám za odpověď.
Mirka
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Aniž nález vidím, je těžké se vyjadřovat. . Záleží na tom, jak Vaše cvičení vypadá. Určité omezení je nejspíše vhodné.  Omezte zejména prudké rotační pohyby. Riziko torze (=zkroucení) je vyšší než riziko prasknutí. K prasknutí cysty může také dojít při pohlavním styku. I zde bych zvažoval  určité omezení.

MUDr. Jan Šulc

cysta
Dobrý den pane doktore , děkuji za vaší odpověd ,,, ..ve sledování jsem rok s cystou ,, která se zvětšila o jeden cm ,nyní tedy má cca 3cm,,nerozumím tomu ,že záleží na vzhledu,mužete být konkrétní ,tím,že nemám lékařskou zprávu ,nemohu blíže definovat.jaký vzhled má,. ..jeden pan doktor mi napsal ,že cysty do velikosti 4cm pouze sleduje ,dle dotazu zde ,maj ženy cysty až ve velikosti 6cm a 8cm ,.. ...pane doktore ,, jaký je rozdíl mezi cystou a ložiskem,... ..a poslední dotaz ,, cysta se tedy muže změnit na melanom???? ......víte vždycky je nějaké nebezpečí změn ,,, ...to chápu ,,,.....jen po jedné špatné zkušenosti ,, prostě nevěřím názoru jednoho
lékaře ,, proto asi směřuji dotazy také k vám ,,
Jste velmi laskav ,, ,,, pan doktor mě sledoval jednou za pul roku ,což je asi dobré,,a dostačující ,,,, ...pane doktore ,jsem proti operacím ,, které neohrožují život ,,, ......tak to prostě ,, je ,,, děkuji ,,
Simona Praha
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den ještě jednou

U cyst je na UZ možno pospat jejich tvar, velikost, pravděpodobný obsah, přepážky, cévní zásobení, aj.

Cysta má tekutý obsah, ložisko může mít obsah různý.

Cysta se nemůže změnit na melanom. Melanom je nádor kůže. Mohla by se ale změnit na nádor vaječníku

MUDr. Jan Šulc

cysta
Dobrý den,

je mi 26 let, v lednu jsem vysadila po 7 letech HA a od té doby mám každý měsíc menstruaci- v rozmezí 30- 34 dní. Od srpna máme s manželem nechráněný styk. Poslední MS přišla 12. srpna. Dne 25. srpna jsem byla na prevenci u gynekologa, který objevil cystu 3mm na pravém vaječníku. Tento měsíc ještě menstruace nepřišla, zpoždění 10 dní, těhotenský test negativní. Může být zpoždění způsobeno cystou nebo se stále může jednat o těhotenství? Jak dlouho mám vyčkat s návštěvou gynekologa? Dnes jsem vzhledem k hlenu zkoušela i ovulační test, který byl pozitivní, což mi přijde divné.
Děkuji za odpověď.
Alice
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Ovulační test tako dlouho od menses nemá smysl. Jeho pozitivita je podivná. Některé ovulační testy jsou ale schopné "zachytit" těhotenství. Proto gravitest ještě zopakujte

Jinak cysta (myslím, že jste zaměnila mm a cm - 3 mm cysta neexistuje)  může zbrzdit nástup menses. Nemáte-li potíže, vyčkejte s návštěvou lékaře ještě cca týden

MUDr. Jan Šulc

cysta
Dobrý den pane doktore ,, měla bych dotaz ,, zda je nutná operace nesusp. cysty velikosti cca 3cm na P ovariu , a myomu velikosti cca 1cm,pan doktor mě bez milosti poslal na laparoskopii a HSK,..,, Upřímně nemám žádné obtíže ,, bolesti při menzes mám od 15let...trochu mě zaráží , že se s tim tak pospíchá ,,, nestačilo by pouze častější sledování ,, menzes mám pravidelně každý 27den... ..postupy lege artis ... mě někdy trochu děsí ,,, mám cystu v prsu,,, chtěli mi ji též vyndat , ale změnila jsem lékařku , která mě 2 roky sleduje ,,, a cysta se zmenšuje ,, opravdu je nutné řezat a podstupovat celkovou anestetii,.... ,, děkuji za odpověd ,
Simona Praha
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Myom 1 cm nejspíše řešit třeba není. S cystou je to složitější - záleží na jejím vzhledu, na vývoji a trvání nálezu, atd. Vždy jsou na místě obavy, aby se v cystě neskrývalo něco potenciálně nebezpečného. Určitě bych ale nález minimálně 2 měsíce  sledoval.

MUDr. Jan Šulc

cysta
Dobrý den,

dnes mi doktorka sdělila, že mám nádor na vaječníku. Mám měsíc počkat a vrátit se po další menstruaci, že prý ten nádor (ne cysta) může vymizet sám, že se tak děje v 90%. Je to opravdu možné?

Případně pokud tam stále bude, řekla, že musí jít ven. To znamená, že mi vezmou vaječník? Nebo hůř?

Děkuji za odpověď.
Kristýna
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Rozdíl mezi cystou a nádorem je mnohdy velmi malý.  Cysta mizí často. Pokud by ale šlo o jasný nádor, je pravděpodobnost, že zmizí menší. Nicméně existuje

MUDr. Jan Šulc

cysta
Dobry den, pred mesicem mi gynekolog pri bezne prohlidce nasel na vajecniku cystu cca 2,5 x 3 cm, rikal ze je to bezne ( mam poprve -jsem plasan) , doporucuil nejaky inofolic, ze ji lepe rozpusti? Beru jej, nyni jsem 28.8. dobrala posledni antikoncepci, dosadilo se krvaceni z vynechani a nezacala jsem jiz brat ( mela jsem najet 4.9.) nove plato, chcem se snazit o 2. potomka ( prvni 9/15) chtela bych se zeptat za jak dlouho by telo melo opet nastartovat, mela by se dostavit ovulace a pak az krvaceni? Nebo mam cekat nejdrive krvaceni? Jiz si to nepamatuji, jak to bylo pri snaze pri prvnim diteti,ceka nas spolecenska udalost a nerada bych krvacela v prubehu. Pri prvnim diteti si ejn pamatuji ze jsme v tuto dobu take vysadili antikoncepci byli dva anovulacni cykly a na prvni ovulacni jsme otehotnela,ale s tim krvacenim nevim, nevadi cysta-ohledne tehotenstvi ? KO na gynekologii az na konci rijna, dekuji
Marketa
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Podobný nález cystičky je opravdu běžný. Vše se obvykle vyřeší bez jakéhokoli zásahu.

O početí se můžete snažit ihned. Ovulace se může dostavit již hned v prvním cyklu - může ale nemusí - není od věci ji sledovat (testy z moče nebo alespoň měřením bazální teploty)

MUDr. Jan Šulc

cysta
Mám cystu za delohou 6cm 3dny beru norethisteron a stejně pořád krvácením sice ne tak moc jak ze začátku ale pořád břicho mně neboli ale záda je to normální
Jitka
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Je-li cysta za dělohou, může být příčinou bolestí zad. Efekt norethisteronu se může ještě projevit - někdy k zástavě krvácení dojde až po 5-6 dnech i při dávce 3x1 tbl

MUDr. Jan Sulc

cysta
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat. Je mi 46 let. Mám tento nález:
ovarium vpravo s dvoukomorovým foliclem 25 mm, ovarium vlevo též s dvoukomorovým foliclem 23 mm. CA 125 je zvýšené na 50 kU/l. Můžu se zeptat, jak byste postupoval dál?
Děkuji
- otázka upravena poradcem
Jitka
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Aniž nález vidím, je těžké se vyjadřovat. Záleží nejen na velikosti, ale též na vzhledu cyst. Určitě je vhodné sono zopakovat a to nejen s prostým popisem cyst, ale i s posouzením cévního zásobení.

MUDr. Jan Šulc

cysta
Dobrý den, v roce 2005 jsem prodělala operaci cysty. Nyní jsem v patologické zprávě z té operace našla, že se jednalo o serózní parovariální cystu. Může mít tato cysta (operace) nějaký vliv na to, že se mi nedaří otěhotnět? Předem děkuji za odpověď
wicky
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Parovariální cysta v plodností obvykle nijak nesouvisí

MUDr. Jan Šulc

cysta
Dobrý deň,
pred mesiacom mi lekár našiel 5 cm hemarogickú cystu na ľavom vaječníku. Včera som bola na kontrole a vaječník je už v poriadku. Zrejme cysta praskla, lebo lekár videl aj voľnú tekutinu v podbrušku. Pýtal sa ma niekoľkokrát či boli bolesti, ale ja som fakt žiadnu bolesť necítila. Len sa pamätám, že pri cvičením ma dvakrát pichlo v podbrušku, ale fakt to nebolo nič strašné a vôbec ma nenapadlo, žeby to bola tá moja cysta, ktorá praskla. Hemarogická cysta je cysta naplnená krvou však? Nič mi nehrozí, ak nepociťujem žiadne problémy? Tá tekutina (asi krv) sa sama vstrebe? Potom sme s lekárom riešili skôr šance na otehotnenie, tak toto ma vôbec nenapadlo sa opýtať. Ale už nemám prísť ani na kontrolu, tak asi sa nemusím báť a malo by byť OK, nie? Ďakujem :) - otázka upravena poradcem
Marta
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Cysta může prasknout a nemusíte nic extra cítit. Může se i vstřebat. Obsah cysty - u hemorhagické cysty krev - se po prasknutí rovněž vstřebá. Do budoucnosti nejspíše nepřinese tento, již zmizelý, nález žádné problémy

MUDr. Jan Šulc

cysta
Dobrý den, před půl rokem mi byla laparoskopicky odstraněna 9cm cysta na levém vaječníku (zbyla z něj jen nepatrná část). Nyní mi lékařka našla 4cm útvar opět u levého vaječníku, není si ale jistá, zda jde o cystu nebo pooperační srůsty. Jde prý každopádně o benigní záležitost (odběr krve jsem ale neabsolvovala), na kontrolu mám přijít za 6 měsíců. Žádné potíže nepociťuji - přesto - není tato doba příliš dlouhá? Obávám se, že pokud je to znovu cysta, doroste do rozměrů, kdy bude opět nutná operace. Předem děkuji.
Marie
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Aniž nález přímo vidím, je těžké se jednoznačně vyjadřovat.

Pokud jde o cystu, stejně ale není jiné řešení než operace - ať již třeba za měsíc nebo za půl roku. V intervalu kontroly proto nevidím problém

MUDr.Jan Šulc

cysta
Dobrý deň, mám 41 rokov a už tretí rok mám na vaječníku cystu, ktorá je veľká 6 cm a na maternici myom, ten má asi 1 cm. Doktor mi už dvakrát dal Thiamin injekčný na zasušenie cysty, ale nepomohlo to. Cysta síce nerastie rýchlo, ale rastie. Už približne tri roky si musím pichať Agolutin injekčný každý 21. deň cyklu kvôli silnému krvácaniu. Lekár mi odporúča operáciu - vybrať maternicu aj vaječníky. Prosím Vás o Vás názor. Ďakujem.
Júlia
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Určitě bych doporučil odstranění cysty. Zda je třeba vyjmout i dělohu, si nejsem jist. Myom 1 cm není dostatečným důvodem. Zálež na tom, nakolik se daří řešit nepravidelnost v krvácení

MUDr. Jan Šulc

cysta
Dobrý den,chtěla bych se zeptat,je nějaký rozdíl mezi cystami na vaječnících a polycystickými vaječníky? děkuji za odpověď
Jana
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Cysty na vaječníku mohou vnikat na podkladě polycystických vaječníků. Je to ale jen jedna z možností. Cysty na vaječníku mohou vzniknout i jiným způsobem a to i u ženy, která nemá polycystické vaječníky

MUDr. Jan Šulc

cysta
Dobrý deň, nedávno som vám písala o tom, že ma bolí ľavá strana podbruška (pred mesiacom a pol som prišla o celú pravú stranu kvôli endometrickej cyste). Dnes som bola o gynekológa a na tej ľavej strane mám zase cystu :( Má 4 cm a vraj to nevyzerá na endometrickú cystu....ale lekár spomínal niečo o zakrvácaní do prasknutého folikulu....dá sa to dobre na sone odlíšiť? Vravel že pri operácií som síce mala zničenú tú pravú stranu, ale ľavá strana bola OK a že okrem jedného malého ložiska endmetriózy kdesi vzadu za maternicou (vypálil mi ho), som iné ložiská nemala. Myslíte, že sa nemusím báť a malo by sateda jednať len o funkčnú cystu? O mesiac mám ísť na kontrolu...
Marta
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Myslím, že vzhledem k odlišnému zobrazení na UZ, se pravděpodobně nejedná

o endometriózu. Aniž ale nález přímo vidím, je těžké ho hodnotit

MUDr. Jan Šulc

cysta
Dobrý den,
dnes mi z ultrazvuku paní doktorka zjistila cystu o velikosti 3x4cm na pravém vaječníku. Sdělila mi, že mám za 2 měsíce přijít znovu a uvidí se co dál. Tvrdila, že jde o cystu s nehomogenním obsahem. Můžete mi prosím sdělit o jaký typ cysty se jedná? Může tato cysta sama od sebe zmizet? Je mi 24 let. Jsou tyto cysty v tomto věku běžné?
Děkuji předem moc za odpověď. - otázka upravena poradcem
Petra K.
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Aniž nález vidím, je těžké se vyjadřovat. Pravděpodobně ale jde o tzv. corpusluteinní cystu, což je běžný nález - ve 24 letech i kdykoli později- a obvykle se vše upraví

MUDr. Jan Šulc

cysta
Dobrý den, lékařka mi diagnostikovala dle ultrazvukového vyšetření cystu na vaječníku cca 5cm. Objednala mě za 3 měsíce na kontrolu a pak se rozhodne jak budeme pokračovat v léčbě. Jen jsem se chtěla zeptat, jak se musím v těchto 3 měsících šetřit. Jsem zvyklá pravidelně cvičit na vibrační plošině a plavat. Teď bych si nerada ublížila, třeba aby cysta nepraskla vlivem vibrací. Děkuji
dana nová
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Riziko komplikací způsobených prasknutím nebo častěji torzí (="zkroucením") cysty je nízké. Plavání ani běžné cvičení ho nezvyšuje. Rozumné je ale vyvarovat se extrémně prudkých rotačních pohybů

MUDr. Jan Šulc

cysta
Dobrý den pane doktore, jsem v 7 tt. Při té příležitosti mi byla objevena cysta o velikosti 8 cm na levé straně před dělohou. Cystu nahmatá snadno i laik. Paní doktorka říkala, že to není moc obvykle, aby se cysta objevila před dělohou, většinou se prý objevuje v zadní části dělohy. Jsem objednána do laparoskopické poradny a bude nutná operace. Chtěla jsem se zeptat, zdali je nějaké riziko pro plod. Děkuji
Věrka
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Celková anestézie i laparoskopie může pro plod v prvním trimestru představovat určité riziko.

Záleží na mnoha okolnostech. Klíčovým je hlavně vzhled cysty. Uložení před dělohou opravu není obvyklé. Mohlo by jít v tom případě o dermoid. Možností je ale více. Někdy se při příznivém nálezu může i vyčkat do trimestru druhého. Lékař určitě zvolí takový postup, který pro Vás i pro plod bude nejšetrnější

MUDr. Jan Šulc

cysta
Dobrý den, byla mi zjištěna dermoidní cysta na levém vaječníku o velikosti 4,5 cm. Čeká mě laparoskopický zákrok. Mohu mít do té doby pohlavní styk s přítelem? Cysta mně jinak nečiní žádné problémy. Děkuji za odpověď.
Hana
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den

Jde-li o dermoid, pohlavní styk je možný

MUDr. Jan Šulc

cysta
Dobrý deň, mám 29 rokov a idem na operáciu cysty na vaječníku - 7 cm. Cysta mi bola zistená v lete, čakali sme, či sama nezmizne, ale nemizla, dokonca sa zväčšovala, tak musím teda pod nože. Bola mi vzatá aj krv na onkomarkery a tie vyšli v poriadku. Chcem sa opýtať, aké veľké je riziko (aké máte Vy s tým skúsenosti), žeby mohlo ísť o neičo horšie (napr. zhubný nádor) a nie obyčajnú cystu? Operácie sa vôbec nebojím, skôr toho, čo mi povedia po prebudení :( a v prípade takej veľkej cysty musia vziať aj celý vaječník? Za Vašu odpoveď veľmi pekne ďakujem.
Marta
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Při negativních onkomarkerech je riziko, že by se jednalo o něco vážného, extrémně nízké. Zda odeberou celý vaječník nebo cystu pouze "vyloupnou", nelze na dálku odhadnout

MUDr. Jan Šulc

cysta
Dobrý den,
dnes mi pan doktor našel cystu na vaječníku asi 5x4 cm, říkal, že to vypadá na dermoid, vzal mi krev a čekám na výsledky. Co se z krve vlastně všechno zjišťuje a jakým způsobem se pozná, o jaký druh cysty jde? Poslední dva roky jsem měla velmi pravidelnou menstruaci (vždy přesně 28 dní), poslední dva měsíce 26 a 27, předpokládám, že za tu nepravidelnost může asi právě ta cysta, která tam postupně roste, je to tak? Asi si nemám dělat moc velké naděje, že by nakonec šlo o vstřebatelnou cystu a vyhla jsem se operaci, že?
Děkuji za odpověď. - otázka upravena poradcem
Jarka
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

V případě nálezu cysty apod. na vaječníků se v krvi stanovují tzv. onkomarkery. Tyto testy jsou výrazně pozitivní v případě, že by nález byl potenciálně zhoubný

Cyklus v rozsahu 26-28 dní považujeme stále  za pravidelný. Tato drobná odchylka s nálezem cysty či dermoidu s vysokou pravděpodobností nesouvisí.

Aniž nález vidím, je těžké se vyjadřovat. Pokud by ale šlo o dermoid, vstřebání není dost dobře možné.

O jaký typ cysty jde, se definitivně pozná až při histologickém rozboru po jejím odstranění. UZ vyšetření, stejně jako krevní testy, poskytují jen určitý odhad.

MUDr. Jan Šulc