Poradna gynekologa MUDr. Jana Šulce

Poradna

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Každý šestý pár má dnes problémy s početím, na vině jsou ženy i muži. Na otázky týkající se léčby neplodnosti vám bude odpovídat MUDr. Jan Šulc z Centra reprodukční medicíny GEST. Pomozte bourat společenská tabu v této oblasti.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Umělé oplodnění
Dobrý den pane doktore,
je mi 38 let, s manželem jsme se od mých 30-ti let snažili o těhotenství. Po dvou letech jsme byli vyšetřeni, vše v naprostém pořádku. 3xIUI, asi 5x monitorovaný cyklus s podpořením ovulace. Pak v mých 34 letech IVF s dlouhým protokolem - hned úspěšný, máme zdravého syna. Pak opět dva roky snaha. 3xKET neúspěšně, IVF krátký protokol, KET neúspěšně, IVF dlouhý protokol - potrat v 8. týdnu, KET neúspěšně. Nyní se chystám na poslední pokus, AMH 4,2 měřeno před rokem. Mám dva dotazy - vzhledem k tomu, že jsem dvakrát otěhotněla jen při použití dlouhého protokolu, ráda bych ho podstoupila znova, ale nedoporučuje se u starších žen, proč? 2. dotaz - nenaznačuje to, že otěhotním vždy jen po dlouhém protokolu něco o příčině, proč nemohu otěhotnět přirozeně? Mockrát Vám děkuji za odpověď.
Lucie
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Dlouhý protokol se u žen nad 35 let spíše nedoporučuje, protože je při něm blokáda vlastního cyklu hlubší a je-li ve vaječnících již nižší zásoba vajíček, stimulace může hůře fungovat.
Máte-li AMH 4,2 a opakovaně jste otěhotněla po dlouhém cyklu, opakoval bych ho.
O příčině neplodnosti úspěch jen dlouhého cyklu nic nevypovídá
MUDr. Jan Šulc
Umělé oplodnění
Hezké odpoledne pane doktore .
Chtěla bych se zeptat. V sobotu jsem podstoupila Kryoembryo transfer , (6denni HB), od večera mám tlaky v podbřišku a občas pobolívají vaječníky. Zaráží mě ty tlaky , není to hrozné, ale cítím to , vcera jsem mela 3x prujem , dnes se cítím dobře, tlaky cítím stále. Na test ještě nemám odvahu . Co to může znamenat?beru pouze utrogestan 1-0-1 a pred ovulaci ovitrelle 6500 jednotek. Myslíte, že je šance, že se KET povedl ? Děkuji Mia
Mia
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Na test je ještě opravdu brzy.
Co je příčinou obtíží je na dálku těžké odhadnout. Teoreticky by mohlo jít o zánětlivou komplikaci nebo o cystu. Potíže ale nemusí nutně souviset s transferem.
Bez vyšetření nelze poradit. Obraťte se na svého lékaře
Šance, že KET "vyjde" je stále reálná
MUDr. Jan Šulc
Umělé oplodnění
Zapomněla jsem napsat , že zavadim utrogestan, děkuji
Zuzana
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
již zodpovězeno
Umělé oplodnění
Dobrý den pane doktore , včera jsem měla KET, před ovulaci jsem dostala kvasinky , pan doktor mi dovolil Canesten , mohu ho dál užívat? Neublíží to nějak embryu? Zapomela jsem se ho zeotat .Mazala jsem 3x denne , děkuji Z.
Zuzana
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Pokud již nemáte obtíže a užívala jste alespoň 6 dní, Canesten vysaďte. Máte-li ještě obtíže nebo bylo-li podání kratší, ještě užívejte. Riziko pro embryo je minimální
MUDr. Jan Šulc
Umělé oplodnění
Dobrý den, jsem po prvním IVF. Bohuzel nedoslo k ET. Byl mi zjisten nizký AMH 0,2. Při OPU se odebralo 10 oocyst akorat žadný nebyl vhodny k oplození. Simulace probíhala krátkým protokolem Gonalem 300 jednotek a Centrotide. Chci se zeptat můžu hned v dalším cyklu na nativ nebo minimalni simulaci? Co byste ted doporucil? Děkuji moc za odpoved
janicka
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Záleží na Vašem věku, na spermiogramu partnera a také na tom, zda ještě máte nárok na úhradu IVF ze zdravotního pojištění.
Máte-li ještě nárok na úhradu, tedy je Vám jistě méně než 39 let, doporučil bych v krátkém odstupu (vyžaduje pojišťovna) další cyklus s plnou stimulací.
Nemáte-li na úhradu nárok, zkusil bych cyklus s minimální stimulací pravděpodobně již hned po menses.
A je -li Vám výrazně přes 40 let zvažoval bych program darovaných vajíček
MUDr. Jan Šulc
Umělé oplodnění
Dobrý den, v úterý mám plánovaný ket , nakazila jsem se roupy , mohu použít vermox ? Bude to mít nějaký vliv ohledně uhnízdění nebo na sliznici ? Děkuji, hezky den
Martina
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Léčba před transferem by neměla mít   žádný negativní  vliv. Ovšem problém je doporučená druhá tableta po 2-4 týdnech, pokud byste otěhotněla. V časném těhotenství se Vermox spíše nedoporučuje.
Možná by tedy stálo za úvahu KET o měsíc odsunout
MUDr. Jan Šulc
Umělé oplodnění
Děkuji Vám za odpověď. Mám obavy z rakoviny , protože si říkám, jestli to není pro tělo moc. Mám 3 porody za sebou , a jeden potrat ( mifegyne) a nyní podstupovat ivf. Do toho naše známá.. M.
Michaela
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Těhotenství zakončené porodem snižuje riziko výskytu většiny zhoubných nádorů.
Riziko  jednoho či několika málo IVF cyklů z hlediska vzniku malignit rozhodně není nijak dramatické,
MUDr. Jan Šulc
Umělé oplodnění
Dobrý den pane doktore, podstoupila jsem IVF. Krátký protokol Gonal 250, luveris, orgalutran,ovitrelle.Ze 7 vajíček zůstala 2 oplodněná, obě vydrzely 6 den kultivace , prý nejlepší kvality. Je mi 33 let Hor.prof.v pořádku, manžel spermiogram horší, ale nic závažného. Vajíčka jsme nechali geneticky vyšetřit metodou pgs, obě jsou v pořádku.Já 2 děti mám přirozeně.Jsou léky co jsem měla nebezpečné?Všude na netu píší, že je Ivf nebezpečné,že zvyšuje rakovinu prsu nebo vaječníků. Nyní se chystám na KET, v pondělí byl utz , folikul 21mm , sliznice 10 , měla jsem si píchnout ovitrelle , ten jsem pichla o půl 1,nyní je středa, mám brát utrogestan0-0-2 ,v pondělí je plánovaný KET na 13.00,mám tedy KET naplánovaný správně? V letáku ovitrelle jsem četla, že ovulace totiž proběhne za 36 hodin.A hrozí prosím riziko , že embrya nepřežiji rozmražení?Všude čtu jen diskuze, ale raději bych chtěla názor i odborníka. Memu lekari také věřím,ale čím víc se to blíží,tím mám větší obavy.Dekuji
Lucie
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
1) Dle mých znalost nikdo po 1 či 2 cyklech spolehlivě neprokázal vyšší riziko rakoviny prsu či vaječníků. Spekuluje se o možném riziku při opravdu mnoha neúspěšných cyklech.
2) Na našem pracovišti časování KETu pomocí Ovitrelle neužíváme - takže s tím nemám příliš zkušeností a doporučuji věřit zkušenostem daného pracoviště. V uvedeném postupu ale nevím zásadnější problém.
3) Riziko, že embryo po odběru buněk pro genetické vyšetření nepřežije následné zmrazení a rozmrazení je dle mých zkušeností cca 5% čili nízké.
MUDr. Jan Šulc
MUDr. Jan Šulc
Umělé oplodnění
Dobry den pane doktore,zitra me ceka punkce vajicek po minimalni stimulaci po IVF a vecer jsem mela teplotu 38 stupnu,po paralenu teplota klesla,ala pote opet stoupla a dnes rano 37,5 stupne. Nebude mit teplota vliv na kvalitu vajicek? Dekuji.
Lucie
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Určitý negativní dopad vyloučit nelze. Nemyslím, že by ale šlo o nějak zásadní ovlivnění. Obtížně se to odhaduje. Záleží především na příčině vyšší teploty.
MUDr. Jan Šulc
Umělé oplodnění
Dobrý den pane doktore,

velice Vas prosim o radu. Podstoupila jsem 2. cyklus IVF. A minuly tyden v sobotu 22. září jsem podstoupila embrii transfer jednoho čerstvého embria po pětidenní kultivaci.
V den transferu jsem měla endometrium 8,5.
Dnes jsem bohužel začala spojit (hněde, s kousky) a mam bolesti podbřišku jako na začátku menstruace.
V nemocnici mi dnes zjistili z krve HCG 57, ale endometrium pouze 5,5.
Prosím, je šance, ze těhotenství muze byt ještě prosperující?

Velice Vam dekuji za odpověď

Marcela
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den
7 dní po transferu je ještě brzy na dělání závěrů. Slabé krvácení není sice příznivou informací, ale stále ještě nemusí být vše ztraceno. Více řekne další stanovení HCG z krve a případně UZ vyšetření.
MUDr. Jan Šulc
Umělé oplodnění
Dobrý den pane doktore. Chtěla bych se zeptat ohledně IVF. Mám 3 děti přirozeně.(33) Manžel (43) by chtěl společné miminko , byl na spermiogramu, výsledky moc dobře nedopadly , doporučili nám IVF. Snažíme se 2 roky . Bojím se ale píchání hormonů a také se obávám rakovina. Přece jen už 3 děti mám. Známá podstoupila 2 ivf , po 12 letech měla agresivní typ nádoru (vajecniky)a za rok podlehla rakovině. Četli jsme různé články na toto téma, onkologove ivf neschvalují a jsou prý zásadně proti. Co myslíte vy? Jaký na to máte názor? Moc děkuji za Vaši odpověď, hezky den
Michaela
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Neznám studii, která by jednoznačně prokázala zvýšení výskytu rakoviny vaječníků po IVF. Spekuluje se o riziku po opakovaně (5 a vícekráte) neúspěšných pokusech. Podle mne jeden nebo dva cykly žádné riziko směrem k onkologickým onemocněním nepředstavují
MUDr. Jan Šulc
Umělé oplodnění
Dobry den pane doktore,ceka me 1 IVF a jim hodne mlecnych vyrobku a piji vice mleka. nemuze to mit negativni vliv na kvalitu vajicek? Dekuji.
Lucie
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Žádný efekt na kvalitu vajíček bych neočekával
MUDr. Jan Šulc
Umělé oplodnění
Dobrý den, je mi 42 let, jsem po KETu v přirozeném cyklu, užívám pouze Utrogestan 0-0-2. Jsem sledovaná v mamologické poradně kvůli prodělané prekanceroze prsu(pokus o těhotenství mi tam schválili, ale Utrogestan se jim moc nelíbil, mám ho používat co nejkratší dobu, jak to jde.) Chtěla jsem se zeptat, zda užívání Utrogestanu opravdu zvyšuje riziko rakoviny prsu. Za poslední rok je to již můj 3.KET, dva předešlé bohužel skončily oba potratem, tak se bojím, jestli tyto hormonální výkyvy nejsou škodlivé a jestli nemám Utrogestan vysadit dřív, vím, že někde ho vysazují již po pozitivním TT a někde po potvrzení srdeční akce. Neměla jsem odvahu zkusit KET zcela bez hormonů, ale teď se stresuji, že si Utrogestanem něco spustím. I v tisku se teď pořád píše o tom, jak IVF zvyšuje riziko rakoviny prsu, ale to se snad netýká KETu pouze s gestageny, ne? Myslíte, že můžu Utrogestan vysadit už v 8.týdnu po potvrzení srdeční akce nebo je to zbytečný risk? Moc Vám děkuji za odpověď.
Katka Dvořáková
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc

Dobrý den.

Obavy z užívání Utrogestanu jsou zcela zbytečné. Jde o přirozený hormon progesteron, kterého bude Vaše placenta v případě otěhotnění produkovat mnohonásobně více. Lékařům z mamologické poradny nerozumím - pokud schválili těhotenství, nemohou mít žádné námitky vůči Utrogestanu!! Osobně bych s ohledem na předchozí potraty dávku i zvýšil. Užívat doporučuji minimálně do zmíněného 8. týdne

Pokud má vůbec  IVF vztah ke vzniku rakoviny prsu, jde pouze o cykly se stimulací.

MUDr. Jan Šulc

Umělé oplodnění
Dobrý den pane doktrore, podstupuji IVF a užívám utrogestan vaginálně (ráno a večer) a zítra odpoledne mám jít na transfer. Měla bych si třeba změnit podání ústně, abych zamezila výtoku přebytečného léku před tím vyšetřením? Děkuj moc
vivian
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Pokračujte dále v doporučeném způsobu užívání.
MUDr. Jan Šulc
Umělé oplodnění
Dobrý den. Chci se zeptat,je v současnosti možné,aby se z darovaného neoplodněného vajíčka odstranila DNA dárkyně a nahradila DNA příjemkyně,která nemá vlastní vajíčka a zároveň děloha pozitivně reagovala na uměle dodavané hormony a teprve pak oplodnilo? Nebo je to až hudba budoucnosti.
Děkuji
Petra K
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Podobně jako u klonování jde o hudbu budoucnosti. A i kdyby se tento postup někdy podařilo zavést do praxe, nebude úspěšnost vysoká, manipulace s vajíčky bude spojená s řadou rizik a  jistě půjde o léčbu extrémně finančně náročnou
MUDr. Jan Šulc
Umělé oplodnění
Dobrý den, pane doktore,
máme s přítelem za sebou neúspěšný pokus IVF . Já - 40let, AMH 2, gynekologické i genetické vyšetření v pořádku, přítel 45let - spermiogram na jedničku.
První IVF - krátký protokol, stimulace Menopurem, odebráno 7 vajíček,oplodněna 4, žádne nedošlo do stadia použitelného k zavedení. Nyní se chystáme na druhý pokus, doktorka nás přesvědčuje k dlouhému protokolu, zřejmě abychom udělali "něco jinak". Já se však všude dočítám, že dlouhý protokol je vhodný pouze pro mladé ženy s dostatečnou ovariální zásobou. Prosím o Váš názor, předem děkuji - otázka upravena poradcem
Alexandra
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Osobně bych dlouhý protokol  spíše neplánoval. Tím ale není řečeno, že by to s ním  při uvedené hodnotě AMH nemohlo vyjít
MUDr. Jan Šulc
Umělé oplodnění
Dobry den pane doktore,pred 8tydny jsem podstoupila revizi kuli zamlklemu tehotenstvi po IVF.Nasadila jsem si s manzelem 3mesicni kuru doplnkem stravy PROTECT od RAMISSIA, 2-0-2 tbl obsahuje lapaco cervene,oresak cerny,berberin,pelynek pravy,kozinec blanity,bromelain,peprovnik cerny,lekorice lysa,moringa olejodarna,jeto na vycisteni tela od parazitu a skodlivych latek. V polovine zari chceme podstoupit minimalni IVF,nebude pri stimulaci vadit uzivani PROTECTU? nebo radeji vysadit? dekuji moc za odpoved.
Lucie
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Osobně podobné doplňky stravy příliš nedoporučuji.  Za mne bych určitě doporučil vysadit.
MUDr. Jan Šulc
Umělé oplodnění
Dobrý den, pane doktore,
Jak moc vadí, když měl manžel ejakulaci zhruba 1-2 měsíce před ivf. Je lepší mít "cerstvejsi" spermie? - otázka upravena poradcem
Jana
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Nemělo by to podle mne nijak vadit
MUDr. Jan Šulc
Umělé oplodnění
Dobry den, absolvovali jsme s manzelem jiz 2x ivf. Poprve provedena metoda PICSI, avsak 3.den se embria prestala vyvijet - ze čtyř vydrželo pouze jedno do 5. dne kultivace. Při druhém ivf použita metoda ICSI a MACS - 3. den tři embria, do 5. dne nic. Hodnoty spermiogramu z posledního ivf jsou: koncentrace:56,9mil/ml, celkový počet:130,87mil/ml,rychle progresivní: 29%,pomalu progresivní 38%,neprogresivní 8%,nemotilní: 25%,celkem progresivní: 67%, celkem motilní: 75%, index motility: 171. Morfologie: normální spermie: 0,5%,defekt hlavičky:100%,defekt střední část:17%, defekt bičíku:5%.
Rádi bychom absolvovali 3.ivf. Jakou metodu pro manžela byste prosím doporučil?
Katka K.
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den. 
Lze zvážit kombinaci MASC a PICSI.
A nejspíše bych před tím doporučil  vyšetření DNA fragmentace spermií, aby bylo jasnější, co vůbec můžeme od užití vlastních spermií očekávat.
A konečně by možná stálo za pokus oplodnit část vajíček spermiemi partnera a část spermiemi dárce. To nám nejlépe ukáže, nakolik je problém ve spermiích a nakolik třeba i ve vajíčkách
MUDr. Jan Šulc
Umělé oplodnění
Dobry den, radi bychom s manzelem absolvovali 3. ivf. V prvním ivf cyklu jsem mela kratky protokol, stimulace probehla Gonalem 175j-odebrano bylo 12vajicek z toho 9 zralych, do tretího dne 4 embria v poradku. Při druhém ivf byl dlouhy protokol - stimulace menopurem 300j - odebrano 12 vajicek z toho 8 zralych, avsak do 3. dne jen 3 v poradku. Jaky postup byste prosim zvolil nyni? Je velky rozdil mezi Gonalem a Menupurem? Je mi 32 let, z prvniho ivf mame zdraveho syna, hormonalni profil mam zcela v poradku. Predem moc dekuji za odpověd.
Katka K.
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den. 
Opakoval bych stimulační protokol, který vedl k otěhotnění.
Gonal obsahuje pouze hormon FSH, Menopur LH a FSH.
MUDr. Jan Šulc
Umělé oplodnění
Dobrý den, jsem po transferu, úspěšně...ale kombinací Utrogestanu, Estrofemu, bohužel Stilnoxu pro silnou nespavost, a osamělosti na nemocenské rizikového těhostenství pozoruji úporné deprese, které mi kalí radost z miminka. Je to takto, aspoň medikamentózně možné, abych alespoň vypátrala příčinu? Děkuji
Lucieee
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Estrimax a Utrogestan deprese prakticky nikdy nezpůsobují. Vliv Stilnxu, obzlváště, je-li dlouhodobě užíván, bych nevylučoval. Více ale může říci  jedině odborník - psychiatr. Určitě jeho pomoc vyhledejte
MUDr. Jan Šulc
Umělé oplodnění
Dobrý den, 27.8. jsme byli na první konzultaci s tím, že mi pan doktor dělal vyšetření kudy se dostanou k vaječníkům. Manžel říkal že to byla pěkně velká jehla.. ale teď k dotazu. Druhý den po vyšetření jsem začala špinit s tím že i další den ale bylo to silnější, spíše už krvácení s kousky. Volala jsem na kliniku kde mi řekli, žr jestli to má čistě červenou barvu ať začnu s užíváním. (MS měla dorazit až za týden) jenže po dalších dvou dnech a tím pádem po dvou dnech užívání HA krvácení úplně vymizelo. Je tedy možné že se nejednalo o MS a já tím pádem jsem začala brát prášky špatně a tím celý cyklus následné stimulace oddálím? :( moc děkuji za odpověď
Lucie
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Netuším, o jakém vyšetření píšete. Žádná jehla se při vyšetření běžně neužívá
Pokud jste začala užívat hormonální antikoncepci, je běžné, že krvácení skončí dříve. 
Na dálku více neporadím
MUDr. Jan Šulc
Umělé oplodnění
Dobrý den, pane doktore,
chtěla bych se Vás zeptat na Vas názor ohledně ivf
Jsem bez vejcovodů. 2x GEU

1. Ivf gonal 225j, cetrotide, ovitrelle,decapeptyl-získáno 8 oocytu 7 oplodněno. Do druhého dne zůstalo poze jedno. Zavedeno 5 den-7tyden potrat

2.ivf mám za sebou první aplikaci menopuru 300j. Další dny mám 225j menopuru. Asi 7 den orgalutran.

Mam obavy zda je ten menopur nakonec vhodny, není první dávka opravdu vysoká?

Měla jsem raději zvolit opět gonal +Luveris, ktery u 1.ivf chyběl?

Dekuju za Vas nazor a Vaše zkušenosti s Menopur atd..


Tereza
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Nemám dostatek informací (Váš věk, hormonální hladiny, gynekol. nález, průběh první stimulace, aj).
Těžko proto radit. Doporučuji důvěřovat Vašemu lékaři. Dávka není až tak neobvyklá. Lékař od ní pravděpodobně očekává zisk většího počtu vajíček
MUDr. Jan Šulc
Umělé oplodnění
Doplním věk, mě je 26let a partnerovi 32let Lenka
Lenka
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
již zodpovězeno
Umělé oplodnění
Dobrý den pane doktore,
O miminko se snažíme s partnerem 4,5roku. Od dubna tohoto roku chodíme na kliniku, kde byl zjištěn špatný spermiogram, já bych měla být zcela v pořádku, vše se děje sponntane a pravidelně. Proto nám byla doporocena návštěva u androloga. Spermiogram bývá v těchto hodnotách, počet 5mil., Pohyblivost 8%, živé spermie 40% ,morfologie pod 1. Partner užíval třikrát denně pentomer retard, 1*clostylbegyt, 2*folandrol,zinek,selen,E4000, macu. Po tenhle 3mesicni léčbě, jediné zlepšení v pohyblivosi,, která byla před tím 8% a tento měsíc 20%, a o 5% více živých spermií. Morfologie se bohužel nespravila vůbec ani počet. Nyní ma partner užívat 2*týdne Ovitrelle a každý den Anastrozol mylan. Poslední sance, na zlepšení pak už jen Ivf, ale bohužel s touhle morfologii to nevypadá nejlepe.Doporučil byste mi prosím co by pro nás bylo vhodné jaké metody použít při Ivf při takto špatném spermiu, nebo pokud znáte nějaký přípravek pro zlepšení morfologie spermií. děkuji za odpověď
Lenka
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
V rámi IVF bych doporučil oplozování vajíček metodou PICSI, při horší pohyblivosti ICSI.
Žádný přípravek, který by zlepšil morfologii spermií, bohužel neznám
MUDr. Jan Šulc
Umělé oplodnění
Dobry den,
jaky je váš názor na létání v časném stadiu tehotenství? Zvazuji trihodinovy let 3 tydny po embryotransferu.
Dekuji za odpoved.
Jana
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
V časném těhotenství let nejspíše nevadí. Ale několik dní po transferu bych let spíše nedoporučil. Jde o to, abyste měla pocit, že jste pro pozitivní výsledek udělala maximum
MUDr. Jan Šulc
Umělé oplodnění
Dobrý den pane doktore, podstupovala jsem ivf s darovaným embryem. První dva pokusy se zamraženými embryi nevyšel, nyní mám od soboty zavedené čerstvé embryo. Jde mi o to, že ve všech případech jsem dostala diphereline, pak v určitých dnech estrofem, kys. listovou a utrogestan, do této chvíle tomu rozumím, čemu ale nerozumím je, že cca pět dní před et jsem si píchala jeden ovitrelle, den před et druhý ovitrelle a ted čtyři dny po et, třetí ovitrelle. Nikde jsem se ale nedočetla, že by takový postup byl. ještě den po et jsem dostala decapeptyl. všude čtu, že ovitrelle je na ovulaci, ale že by se takto hojně píchal při ivf s darovanými embryii, jsem se nedočetla. bojím se, zda ten neúspěch není právě v tom, že si k tomu všemu pícham ještě ovitrelle, když svoje vajíčka nepoužiji a mám v sobě diphereline. Děkuji za odpověď
Renata
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Ovitrelle kromě spuštění ovulace povzbuzuje činnost žlutého tělíska. Právě pro to ho pravděpodobně Vaši lékaři doporučují
MUDr. Jan Šulc
Umělé oplodnění
Dobrý den pane doktore, před dvěma měsíci jsem neúspěšně podstoupila IVF. Žádně embrio nevydrželo do 5. dne kultivace. Odebrali mi celkem 12 vajíček, z toho 8 zralých, 5 se oplodnilo, do 3. dne 2 embria v pořádku, 5. den již nic. U manžela špatný spermiogram – morfologie 0,5, ostatní hodnoty v pořádku. U mě byl zvolen dlouhý protokol. Hormonální vyšetření před IVF jsem měla zcela v pořádku, užívala jsem od 16DC proveru, následně od 23DC píchala diphereline, pak 1DC Menopur po pár dnech navýšen na 300j. Metody ISCI, MASH. Prosím jaký postup byste doporučil dále, popřípadě kdy je nejvhodnější IVF opakovat? Předem děkuji za odpověď

Katka K
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Další IVF pokus doporučuji opakovat v odstupu několika měsíců, v závislosti na nálezu u partnera -viz dále. Zkusil bych jiný typ stimulace - nejspíše krátký protokol s antagonisty či s agonisty. Více o protokolech viz. event. https://www.gest.cz/stimulacni-protokoly
Problémem je asi opravdu nález u partnera. Zvážil bych vyšetření u androloga o pokus o zlepšení.  Asi by bylo i na místě doplnit vyšetření fragmentace DNA. Byl-li by výsledek nepříznivý a andrologická léčba nepřinesla úspěch,  nelze vyloučit ani nutnost užití spermií dárce.
MUDr. Jan Šulc
Umělé oplodnění
Dobrý den, moc prosím o radu, s přítelem máme za sebou první neúspěšně ivf. Moje tělo špatně reagovalo na stimulaci. Pan doktor navrhuje další ivf opakovat již za 3 měsíce, dokud jsou vaječníky ještě aktivní z předchozích hormonů. Souhlasíte prosím s tímto názorem, že by 2. ivf v tak kratké době mohlo být úspěšnější? Po ivf jsem odmenstuovala a další MS přišla až 37DC, přestože mentruaci mám jindy pravidelně po 27 dnech. To my přijde spíš jako by mě tělo odpočívalo než než by ho stimuace nějak „nakopla“. Moc Vás prosím o názor. Zdraví Nikola.
Nikola
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Osobně si nemyslím, že by v odstupu 3 měsíců vaječníky reagovaly lépe než třeba za půl roku. Nicméně opakování IVF cyklu po 3 měsících je běžný postup, pokud se snažíme vše maximálně urychlit. Důležitý je samozřejmě Váš věk. Je-li Vám výrazně přes 35 let, je opakování co nejdříve jistě rozumné
MUDr. Jan Šulc
Umělé oplodnění
Dobrý den, plánujeme cca po 2,5 letech opět zkusit IVF. Je dobré znovu odebrat krev na hormonální profil a AMH? Máme jedno dítě po IVF, mi je 34 let. děkuji
Hana
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Podle mne je odběr hormonálního profilu včetně AMH určitě vhodný
MUDr. Jan Šulc
Umělé oplodnění
Dobrý den, je metoda MACS vhodná i při použití zamražených spermii? O kolik cca % je tato metoda úspěšnější, než když ji centra nepoužívala. Hradí ji pojišťovna? děkuji
Jana
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Metodu MACS je dobré užít k výběru kvalitních spermií před mražením. Podle mého názoru  ji lze užít i u zamražených vzorků-  ovšem záleží na kvalitě a množství zmrazených spermií
Vylepšení úspěšnosti se odvíjí od toho, k čemu spermie užíváme. Do úvahy při tom přichází IUI, IVF, IVF-ICSI, IVF-PICSI. Spolehlivé odhady navýšení úspěšnosti u jednotlivých postupů neznám, odhaduji to v řádu procent, nikoli desítek procent.
Pojišťovna metodu MACS nehradí
MUDr. Jan Šulc
Umělé oplodnění
Dobrý den pane doktore, mám partnera, který je neplodný, již podstoupil i operaci M/T a bohužel ani po té nenašli žádné spermie. Nechala jsem si zamrazit vajíčka, cizího dárce nechceme, zvažujeme dárce z rodiny a to partnerovo otce, který s tím souhlasí. Již byl na vyšetření spermiogramu a vše dopadlo dobře. Je možné zažádat o umělé oplodnění s partnerovo otcem, který s tím souhlasí a jak dlouho se zhruba čeká na tento zákrok po podání žádosti o umělé oplodnění. Děkuji za odpověď.
Monika
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Podle platné legislativy je v ČR možné oplodnění pouze spermiemi anonymního dárce. Užití spermatu známého dárce není možné.
MUDr. Jan Šulc
Umělé oplodnění
Dobrý den, mám v jistém centru asistované reprodukce zmražená vajíčka. Je mi již přes 40 let, jedno dítě již mám a nyní žiji s ještě starším partnerem než jsem já bychom chtěli založit rodinu. Partner byl již na vyšetření spermiogramu u něj je též vše v pořádku. Z předchozího vztahu má 2 děti. Je možné si zažádat o umělé oplodnění s tímto partnerem, ale již na jiné klinice než kde mám zamražená vajíčka? Je možný převoz vajíček?
Petra
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Převoz vajíček je v absolutní většině případů možný. Obvyklý postup je, že  se obrátíte na pracoviště, kam vajíčka chcete převézt, a oni zařídí vše potřebné
MUDr. Jan Šulc
Umělé oplodnění
Dobry den, podstoupila jsem neuspesne ivf cyklus s dlouhym protokolem. Prvni menstruace po ivf prisla jako obvykle po 26 dnech, nyni jsem 36Dc a 2. menstruace stale nikde. Tehotna nejsem. Jaky postup byste prosim doporucil? Dekuji za odpoved.
Katka K.
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Po dlouhém protokolu může být cyklus v závislosti na užitých lécích  zablokovaný i na řadu týdnů. První krvácení je důsledkem neúspěšného transferu, další se ale může opozdit i o měsíc a déle. Doporučuji to zatím neřešit. Cyklus se obvykle bez jakéhokoli zásahu upraví. Snad jen pro jistou - zkuste gravitest. Někdy se otěhotnění podaří bezprostředně po neúspěšném IVF cyklu, třeba i po dlouhém protokolu
MUDr. Jan Šulc
Umělé oplodnění
Dobrý den,
7.6.proběhl transfer 5ti denního embrya (Ket). Hcg roste 5.7.je to 4602. Ale stále je vidět jen dutinka která taky poměrně dost vyrostla nicméně stále bez plodu. Pan doktor říkal že se embryo mohlo chytit později a stále může být všechno v pořádku. Není hcg hodnota příliš vysoká na to aby plod ještě vidět nebyl?Jiná pí.doktorka říkala že hcg nad 3000 stále s tím ze nejde vidět plod je spíš raritou. Jak moc se v tomhle případě mám bát mimoděložního těhotenství a na kolik mohu doufat že může být všechno v pořádku.Děkuji moc
Vladimíra
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Není-li měsíc po transferu jasně vidět plod, nejedná se o prosperující těhotenství. Pokud dutinka v děloze roste, je pravděpodobné, že se těhotenství uchytilo v děloze a ne mimo ni.
MUDr. Jan Šulc
Umělé oplodnění
Dobrý den,
jsem 22dni po Ket 5ti denního embrya test je pozitivní, ale pí.dobtorka včera viděla jen zvýšenou sliznici. Vzala krev výsledky bohužel neznám ještě nebyly hotové.V neděli na další odběry kmjak hcg stoupá. Myslíte si,ze ještě může být všechno v pořadku?Touhle dobou uz by měla být vidět alespoň dutinka,že. Mám strach z mimoděložniho těhotenství,už jsem ho jednou prodělala, ale na rozdíl od minule mě nic nebolí ani nešpiním.Jak se pozná jestli je to mimoděložně není možné, že pokud to nebude dobré že to odejde samo s nenstruací?Děkuju moc ...
Vladimíra
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
22 dní po KETu 5 denního embrya by na kvalitním UZ přístroji mělo být těhotenství v děloze vidět. Takže se obávám, že spíše nejde o správně se vyvíjející graviditu v děloze. Ovšem záleží na kvalitě UZ přístroje a zkušenosti vyšetřujícího. Roli hraje každý den. Takže určitá šance, že vše bude v pořádku, stále možná existuje
MUDr. Jan Šulc. 
P.S. I kdyby to tentokráte "nedopadlo", je fakt, že máte pozitivní gravitest, jednoznačně pozitivní zprávou a do budoucna je šance, že vše dopadne, jak má, vysoká.

Umělé oplodnění
Dobrý den pane doktore. Prosím o Váš názor. Je mi 29 a přiteli 27. Jsme oba zdraví a snažíme se už dva roky o dítě. Přítel má spermiogram v pořádku a já mám za sebou hsg vyšetření také v pořádku, léčili mě clostilbegytem a ovitrelle, neúspěšně avšak folikuly prý na utz byly. Nyní od února navštěvujeme ivf zlín, tam zjištěno AMH 0,02 a FSH z krve brané 8dc bylo 28, oznámeno selhání a malá zásoba vajíček. Nyní mi nasadily gonal 450jednotek denně a dva dny zpět při utz a krvi oznámeno, že nereaguju, ani jeden folikul 6 den cyklu. Nevím co ted máme dělat, můj gyn. lékař mi dělal také vyšetření z krve dva měsíce zpět a 3dc jsem měla fsh 7,5 tak nevím, proč každý říká něco jiného a hlavně nevím, co ted dělat. Děkuji za Vaši odpověď. Irena
Irena
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Podstatná část dotazu již byla zodpovězena. 
Jen doplňuji - pokud již byla stimulace přerušena, nelze v ní pokračovat. Návrh dalšího postupu jsem již napsal.
Pokud jde o FSH, test 8. den cyklu nemá příliš význam. AMH se dá hodnotit kterýkoli den cyklu. Tento test má z hlediska šance na úspěch podstatně vyšší vypovídací hodnotu než stanovení FSH
MUDr. Jan Šulc
Umělé oplodnění
Dobrý den, mám na Vás také dotaz.Již dva roky se snažíme o miminko. Je mi 29, jsem zdravá a přítel také. Mám eza sebou spermiogram uplně v pořádku, já vyšetření hsg taky vše v pořádku.Genetiku máme taky v pořádku. Můj lékař mě před 4 měsíci poslal do ivf zlín, tam mi dělali vyšetření na AMH které bylo 0,06 a fsh 28 které brali 8dc, a oznámili nízkou zásoby vajíček a strašili darovanými. Můj gyn. lékař v místě bydliště mi však vzal znovu krev a u něj vyšlo fsh 3dc 7,5 a začal mě léčit clostilbegytem, po pravidelných utz nasazoval ovitrele při velikosti 20mm a folikuly jsem dle něj měla, avšak takto dva měsíce neúspěšné, neotěhotněla jsem. nyní jsme se rozhodli k umělému oplodnění kdy mis druhý den cyklu nasadili nejvyšší dávky gonalu deně 450jednotek, a nyní v úterý na utz mi řekli že nereaguju a chtějí léčbu ukončit. Jsem zoufalá a nevím co ted dělat a jak postupovat. Prosím o Váš názor. Děkuji
Irena
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Hladina AMH je hodně nepříznivá. Bez ohledu na výsledek FSH je šance na otěhotnění z vlastních vajíček snížená. Na darovaná vajíčka máte ale podle mne ještě dost času. Také bych zkoušel nejprve získat vajíčka vlastní. A určitě bych vyšetření AMH ještě zopakoval, aby se vyloučila chyba
K aktuální situaci:
Neuvádíte, po kolik dní je nyní Gonal aplikován. Je-li to 6 a více dní a není-li patrná na vaječnících žádná odezva, je rozumné stimulaci ukončit. Byla-li stimulace dosud kratší, zkusil bych ještě po 2-3 dny aplikovat trochu jiný lék - Menopur - v dávce 5 amp denně. Někdy se tím vaječníky "proberou". Musíte ale počítat s tím, že budete pravděpodobně na léky připlácet, protože dávka hrazená z pojištění je limitovaná.
Neuspějete-li v tomto cyklu, je možné v dalším cyklu zkusit jiný stimulační protokol a od počátku nasadit Menopur. A nebo je možné zkoušet tzv. cykly s minimální stimulací nebo cyklus nativní
MUDr. Jan Šulc
Umělé oplodnění
Název jednotlivých stadií vývoje embrya není úplně standardizován. 

U Vás pravděpodobně šlo o stadium kompaktace embrya, kdy nelze již odlišit jednotlivé buňky, tedy o vznik moruly. K tomu dochází obvykle 4. den po oplození. 

https://www.gest.cz/vyvojova-rada-embryi

DĚKUJI za odpověď. Ještě bych se chtěla zeptat zda toto stadium embrya má šanci na uchycení? Znamená to že jeho kvalita je zhoršena? ET byl 5. den


- otázka upravena poradcem
Tereza
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
5. den bych očekával vyšší stádium než je morula.  I tak existuje šance na úspěch. některé embryo je "prostě pomalejší".
Je možné, že význam popisu je jiný. Jen jsem tipoval
MUDr. Jan Šulc
Umělé oplodnění
Dobrý den pane doktore. Prosím vás co znamená embryo ve stádiu comp. Dnes jsem byla na ET. Jsem po stimulaci clostilbegytem 2x1. Dekuji
Tereza
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Název jednotlivých stadií vývoje embrya není úplně standardizován. 
U Vás pravděpodobně šlo o stadium kompaktace embrya, kdy nelze již odlišit jednotlivé buňky, tedy o vznik moruly. K tomu dochází obvykle 4. den po oplození. 
MUDr. Jan Šulc
Umělé oplodnění
Dobry den pane doktore,chystam se na 1 KET,mam zamrazenou 1 hatchujici blastocystu,mrazenou 6 den. KET mam ve spontanim cyklu jen utrogestan 2 tbl na noc. kolikaty den po ovulaci mi budou embryo zavadet? Dekuji.
Gabriela
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Embryo se po rozmrazení obvykle zavádí za tolik dní po ovulaci, jak dlouho bylo zmrazené. Tedy ve Vašem případě za 6 dní od ovulace
MUDr. Jan Šulc
Umělé oplodnění
Dobrý, z genetického vyšetření mi zjistili homozygotní genotyp Ser680Ser FSHR genu spojený s nižší senzitivitou FSH receptoru na gonadotropiny. Před genetickým vyšetřením jsem podstoupila 2IVF s dlouhým protokolem, tedy s decapeptyl a stimulované Puregonem 300IU/den. Z prvního IVF jsem měla 6oocytů a z nich jen 2 Blasto k transferu a u druhého 8oocytů a jen 3 blasto. Ani jeden transfer se nepovedl. Je mi 32, myslíte, že tak špatná reakce na stimulaci může mít spojitost s tím, co mi zjistili na genetice, tedy nižší senzitivitu FSH receptoru na gonadotropiny? A jaký postup byste mi doporučil dále? Doposud žádná příčina neplodnosti zjištěna nebyla. Děkuji
Lenka
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Souvislost s nálezem v genetice nelze vyloučit.
K tomu, abych se mohl vyjádřit k případné další stimulaci, mám málo údajů - neznám výsledky hormonálního profilu. Pravděpodobně bych se přikláněl ke krátkému protokolu a zvažoval bych užití přípravku obsahujícího nejen hormon FSH, ale i LH (tedy za předpokladu, že hladina LH není zvýšená).
MUDr. Jan Šulc
Umělé oplodnění
Dobry den pane doktore, za 3 dny mam jit na odber vajicek v ramci cyklu ivf. Dnes vecer jsem zjistila, ze mam ve stolici roupy. Mohu si vzit Vermophyt nebo Vermox? Transfer tento cyklus urcite neprobehne.. Predem dekuji za odpoved.
Katka K.
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Přípravek na odčervení můžete užít
MUDr. Jan Šulc
Umělé oplodnění
Dobrý den,
plánujeme Ket.Od kdy mam počítat první den menstruačního cyklu?Začala jsem lehounce špinit kolem 14h jen co se otřelo na toaleťák.Zakrvácela jsem až kolem 2h ráno.Asi až ten den od ranního krvácení?Děkuju hezký den
Vladimíra
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Jako první den se počítá ten, ve kterém začnete krvácet nejpozději dopoledne a to normální intenzitou
MUDr. Jan Šulc
Umělé oplodnění
Dobry den pane doktore,13 den cyklu podle ultrazvuku folikul 14mm a vyska sliznice 7mm,ale ovulacni testy stale negativni ani naznak druhe carky. Probehne ovulace? Chytame se na KET,ma cenu ho delat nebo pockat do pristiho mesice?
Lucie
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Ovulace může stále proběhnut - za 2, 3 nebo i za 4 dny. Folikl obvykle roste o 1-2 mm za den a ovulace někdy nasává u folikulu 18 mm v průměru, jindy třeba 22 mm v průměru
Na našem pracovišti  sledujeme vývoj folikulu pomocí UZ v odstupu 1-3 dní
MUDr. Jan Šulc
Umělé oplodnění
Dobry den pane doktore,podstupuji prvni KET ve spontannim cyklu,13DC deloha EE 7mm,vlevo folikul velky 14mm, 15 DC pichnout Ovitrelle a od 17 DC zavadet Utrogestan 0-0-2. a 22 DC cyklu na KET 6denni hatchujici blastocysty. Pridal by jste jeste neco za zvyseni delozni sliznice? Dekuji.
Natalie
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Endometrium 7 mm 13. den cyklu považuji za dostatečně vysoké
MUDr. Jan Šulc
Umělé oplodnění
Dobrý den, který den cyklu se prosím dělá Era test? A co když odběr vychází na víkend? Děkuji
Hana1
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
ERA test se provádí v den, kdy by měl být plánován embryotransfer.  
Přidání gestagenů lze plánovat, takže i odběr na ERA test lze naplánovat, jak to vyhovuje pacientce i pracovišti
MUDr. Jan Šulc
Umělé oplodnění
Dobry den pane doktore,6 den prodlouzene kultivace byla u hatchujici blastocysty provedeno odber na PGS,dnes prisel vysledek,ze nevysetreno pro nezdarenou amplifikaci!!! Co to znamena? Dekuji moc.2 embryo 6 den melo spatne ryhovani a bylo 3 kvality,z toho vzorky odebrany nebyly ani se nemrazilo.
Gabriela
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Jde o chybu metodiky. Nepodařilo se embryo analyzovat.
MUDr. Jan Šulc
Umělé oplodnění
Dobrý den,
Po několika neúspěchach IVF jsem se rozhodla podstoupit IVF s darovanymi vajíčky. Moje jsou již prý nekvalitní. Jak dlouho se přibližně čeká na dárkyni vajíček? Žádné speciální požadavky na dárkyni nemáme. Snad jen, aby mi byla aspoň trochu podobná a měla stejnou krevní skupinu. Jsem štíhlá modrooka blondýna. Mám krevní skupinu 0. Také bychom chtěli, aby měla minimálně středoškolské vzdělání. S manželem máme oba VŠ. Děkuji. M. K.
M. K.
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Na dárkyni se na našem pracovišti aktuálně čeká cca 2-3 měsíce. Pokud budete trvat na modrooké blondýně s alespoň středoškolským vzděláním, může to být o něco déle. Krevní skupina 0 není až takový problém, ovšem potíž by nastala, kdybyste byla Rh negativní. Takových dárkyní je málo
MUDr. Jan Šulc
Umělé oplodnění
Dobrý večer, lze brát místo Utrogestanu v IVF programu Duphaston? Bylo mi po Utrogestanu tak atypicky špatně - tachykardie, hypertenze (brala jsem p.o., 100 mg). Děkuji.
lucka
MUDr. Jan Šulc - Gynekolog MUDr. Jan Šulc
Dobrý den.
Ano, Duphaston lze po IVF užít. Jeho vedlejší účinky jsou ale často  podobné. 
MUDr. Jan Šulc