Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Autistické děti jim změnily život, do ústavu je ale matky nedaly

Všechny ženy z následujících příběhů spojuje jedno – narodilo se jim postižené dítě, které vyžaduje neustálou péči. Všechny odmítly dát svého syna nebo dceru do ústavu a starají se o ně samy. Co zažívá člověk, když se dozví, že má doma autistu, a co je na péči o něj nejtěžší?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

azazzelo

Syndrom vyhoření a respitní péče

Tak trochu se opět pletu, tak trochu nosím dříví do lesa. Podíval jsem se po odkazech a pár prvních sem dávám pro inspiraci.

Jedno je článek lékařky "syndrom vyhoření v kostce", a týká se i rodičů, pak se tématu kdysi věnoval Klíč a nakonec zajímavá diplomka na téma jak rodičům pomoci.

http://www.mamaaja.cz/ActiveWeb/Article/2901/postizene_dite.html

http://www.ceskatelevize.cz/porady/1096060107-klic/206562221700013/

http://is.muni.cz/th/66051/pedf_m/

0/0
1.10.2012 23:13

azazzelo

Re: Syndrom vyhoření a respitní péče

Dle vlastních zkušeností jsem již potkal ledacos. Nezájem, naschvály, týrání, teror, urážky, alkohol, prášky, apatii lékařů... Osobně mě zajímají témata, kdy pečující přejde k týrání svěřenců, zda to může souviset se syndromem vyhoření a zda se to týká i rodičů, a pak, proč tak často selhává péče hned na začátku, to se týká mladých začínajících asistentek, kdy nemůže jít o syndrom vyhoření, a mohlo by se to týkat i rodičů.

Podle mě neumí současná generace pracovat. Jak dojde na lámání chleba, je z toho stressová situace končící v konfliktech a selháních.

0/0
1.10.2012 23:37

Carrallina

Materialisticky zamereni lide

vazne ? No vite vy mate sveho syna rada protoze je vas ale pro ostatni je to nejspis "ten urvany spratek" a uprimne kazdy chce mit doma materialista nebo ne. Krome tohp co presne je trochu hlucnejsi ?

0/0
27.9.2012 16:24

Carrallina

Re: Materialisticky zamereni lide

doma klid

0/0
27.9.2012 16:25

azazzelo

Re: Materialisticky zamereni lide

"60.000 říšských marek stojí "tento uřvaný spratek" naši společnost za dobu jeho života. Vážení spoluobčané, jsou to i vaše peníze!"

Že by takto nějak vypadala reklama cílená na materialisty? ;-D

0/0
28.9.2012 18:29

miirrkkaa

Autismus může souviset s očkováním!!!

Chtěla bych vzkázat všem co tvrdí, že souvislost mezi očkováním a autismem neexistuje a nikdy nebyla prokázána se mýlí!! Italský soud rozhodl, že vakcína MMR způsobila autismus(odkaz mi to zřejmě nedovolí vložit). To, že to neřekl nikdo v ČR neznamená, že to není! A ty řeči jak může někdo dát přednost dítěti před manželem a že by někdo nedokázal se o takové dítě postarat jsou jenom hromada planých řečí. Ten kdo ničemu takovému nečelí to nemůže posoudit, takže víc tolerance a pochopení .... na hodnocení je vždycky času dost....

+1/0
26.9.2012 16:53

astrudina

Re: Autismus může souviset s očkováním!!!

je to fáma, hoax, průzkum byl konán jen na vzorku 12 dětí a doktor Wakefield chtěl touto podvodnou studií odbourat výrobce očkovacích látek a prosadit jinou očkovací látku, kterou sám připravil. Proto vymyslel takovouto věc. Netušil, kam takováto fáma dovede poplašenou veřejnost.

Podívejte se na odkaz The British Medical JOurnal z roku 2011 - zde se od celého podvodu distancují 

http://www.bmj.com/content/342/bmj.c7452

Chápu zoufalé rodiče, kterým se hroutí celý svět po zjištění, že mají těžce nemocné dítě a kteří se rozhlížejí po viníkovi, protože tak by našli pro svůj problém "vysvětlení", ale v očkování to není.

+4/0
26.9.2012 19:05

akrim100

Re: Autismus může souviset s očkováním!!!

v příspěvku se mluví o rozhodnutí soudu a informace jsou z června 2012, myslím že instituce, která takto rozhodla určitě nezaložila rozsudek pouze na nějaké, jak uvádíte pochybné studii. Bezpochyby se jedná o složitější problém a očkování v něm má své místo....časem se možná dozvíme na základě nějaké zaručeně ověřené studie jaké...já očkování rozhodně slepě nedůvěřuji!

+1/0
26.9.2012 23:09

Lunruj

Re: Autismus může souviset s očkováním!!!

Jeden rozsudek neznamená nic oproti vědeckým studiím, které zkoumali souvislost autismu a očkování a žádnou nenašly. Soudy nejsou neomylné.

+2/0
27.9.2012 0:35

astrudina

Re: Autismus může souviset s očkováním!!!

no, to je rozhodnutí soudu - nic to nevypovídá o tom, zda dítě s těžkou poruchou bylo skutečně poškozeno vakcinací. Doporučuji si k tomu přečíst článek z Independentu http://www.independent.co.uk/life-style/health-and-families/health-news/italian-court-reignites-mmr-vaccine-debate-after-award-over-child-with-autism-7858596.html

Prostě výzkum Dr. Wakefielda byl podvod a pokud dnes nějaký soud vychází z této fámy a bere ji jako rozhodující pro rozsudek, je to na zamyšlení kam až dokážou chapadla takového vypuštěného hoaxu dojít.

Samozřejmě že článek patřičně přibarven se objevil na řadě webů protiočkovacích fanatiků.

Přečtěte si také diskuse pod články - protože v Británii nyní umírají mladí lidé na následky těžkého průběhu příušnic a spalniček anebo jsou doživotně postižení (neplodností, hluchotou atd.)

+2/0
27.9.2012 0:41

azazzelo

Xenofobie nebo lenost?

Již to tady zaznělo? Ono nejde ani tak o stát a jeho podrazy. To je jen špička ledovce. Nejvíc ubližuje okolí. Sobečtí závistiví občánkové s hloupými předsudky bez vychování, ale schopní přes všechny nadávky věci řešit. Sobci s pokryteckou empatií dobří jen pro působení škod. Neochotní leniví flinkové páchající zlo. Vyberte si.

Tak nějak funguje, pokud má být člověk šikovný a užitečný, musí být trvale pod zátěží a musí v tom vidět smysl svého bytí. Jak začne jeden lenivět a vyhledávat lenošení, není k ničemu i když by nakrásně chtěl. Takže zapřáhnout a tradá. Stav dětí nerozhoduje. Rozhoduje jen to, zda je náš život naplněn nebo pro nic zmařen. ;-)

0/0
26.9.2012 7:10

xena123

Re: Xenofobie nebo lenost?

někoho ovšem péče o postižené dítě, či jeho řev od sousedů nenaplňuje....

+6/0
26.9.2012 10:22

azazzelo

Re: Xenofobie nebo lenost?

Pojem "postižené dítě" je v podstatě nadávka. S ohledem na to, jak zde odborně diskutujete, je s podivem, že takovou hloupost neznáte, pokud zde ovšem nehodláte apriori na takovou péči nadávat, což zde ostatně také činíte.

Odhaduji vás na sobeckou studentku medicíny třetí uvedené kategorie, tedy flink páchající zlo. Pokud snad skutečně někdo vašeho ražení na fakultě medicíny působí, měl by okamžitě letět na chodník, neb zde aspirujete na lékařku se specializací leda tak na eutanazii dle vlastního deviantního úsudku.

S výjimkou uvedené nadávky neshledávám ve vašem sdělení smysl takovéto reakce. Tak snad sociologický průzkum. Pět podobných s vámi aktuálně souhlasí. Je zde tedy pět žen, co si zkusili péči o své "postižené dítě", aby zjistily, že je opravdu nenaplňuje, jinak by přece nemohly souhlasit, ehm. Dovolím si tento spolek označit za spolek postižených žen. A obávám se, že v populaci současných žen je takto pěkně demonstrovaný egoismus dominantní.

0/0
26.9.2012 22:33

Politicky korektní lež

Re: Xenofobie nebo lenost?

postižené dítě je označení stavu dítěte, žádná nadávka. No....možná by bylo vhodnější používat moderní termín handicap, že.

Reakce je naprosto legitimní, vzhledem k tomu že v předchozím příspěvku je uvedeno: "Rozhoduje jen to, zda je náš život naplněn nebo pro nic zmařen"

ano, někoho to prostě nenaplňuje. je tam napsáno "někoho" nikoliv "nikoho" a to je rozdíl.

A člověk nemusí vše zažít na vlatní kůži, aby se dokázal vžít do poscitů ostatních. Například nemusíte přijít o nohu, abyste pochopil, že ten zraněný z toho asi nebude skákat radostí? nebo jo?

+2/0
26.9.2012 23:26

astrudina

Re: Xenofobie nebo lenost?

nicku "azzazelo", možná vám zatím uniká, že to, co tu provozujeme, se nazývá diskuse - věcný rozhovor nad určitým tématem, jehož cílem není

rozhodovat, nýbrž věc pečlivě rozebrat z různých stránek, shromáždit argumenty atd.

Nikdo z nás tu druhé diskutující nekádruje, nesnaží se je urazit, ponížit anebo odradit od další diskuse tak, jak jste to udělal ve svém příspěvku vy.

Můj názor je zřejmý a vyjádřila jsem ho v několika příspěvcích. Upozornila jsem na to, že sebeobětování má své hranice a ženy, jejichž příběhy jsme si mohli/y přečíst, tuto hranici zřejmě překročily.

Vy máte právo si to nemyslet, to je celé.

+1/0
27.9.2012 0:58

azazzelo

Re: Xenofobie nebo lenost?

Reaguji tímto i na příspěvky shodné autorky ve stylu "Já bych se zas nesrovnala s tím obětovat všechny moje záliby a koukat denně na to postižené stvoření bez naděje na uzdravení." Trochu se v péči o lidi s postižením pohybuji a na první pohled vnímám především urážlivé texty lenocha a velkého sobce, navíc s odbornými znalostmi. O to více děsí. Přitom nepředpokládám, že si zde podobní diskutující vůbec někdy přičichli k jakékoliv péči o kohokoliv. A protože má autorka plno souhlasných reakcí, domnívám se že mé "kádrování" a odsuzování takového jednání je na místě.

Nadávat mohu na cokoliv a na kohokoliv. Je to dobré na dvě věci. Pokud jde o věcnost, tak otevírám téma jak sobcem a lenochem nebýt. Nejde o názory a hloupé plky na netu. Jde o ochotu pracovat. Což je o osobním přesvědčení. Pokud zde padají pojmy jako "sebeobětování", je zřejmé, že jsem zde doposud žádného lenocha líného o jeho nanicovatém zbytečném hnití na tomto světě v souladu s jeho "úžasnými zájmy" nepřesvědčil. ;-)

0/0
27.9.2012 7:58

fenekCDN

Re: Xenofobie nebo lenost?

každý by měl v tomto směru začít sám u sebe a pak teprve kritizovat a hodnotit druhé. Něco jiného je s těmito dětmi pracovat a.. pak jít domů, a něco zcela jiného je být v tom až po uši 24 hodin denně, dnes a zítra, za měsíc, za rok - pořád, navždy.

Pokud někdo považuje vše jiné než absolutní celoživotní sebeobětování všeho včetně zdravých dětí a manžela kvůli navždy postiženému dítěti za - "nanicovaté zbytečné hnití na tomto světě" - tak prosím - může sám jít příkladem...;-)

+2/0
27.9.2012 8:30

azazzelo

Re: Xenofobie nebo lenost?

Pokud je řeč o dětech, moderním výrazem kupodivu je "dítě". Ne "opruz", jak zde neustále uvádíte. Tedy, když už, tak "dítě s postižením". Je to drobnost, ale rozlišuje, zda se hodláte vyjadřovat pejorativně.

Obávám se, že uvedenou problematiku musí člověk zažít na vlastní kůži, aby se k ní mohl věcně vyjadřovat. Péče o druhé bývala celoživotní součástí života. Zdejší příspěvky bohužel prozrazují, že zde plno žen netuší o péči o druhé ani to nejmenší a jejich "virtuální pochopení" je pak vcelku o ničem. Aneb, o tom je nepochopení okolí s kterým se lidé s postižením setkávají denně. Čím dál tím víc je třeba současníkům nediskutovat, ale prostě se zapojit a získat zkušenosti "sami se sebou".

Takové téma jsem otevřel a reakce byla především hloupá. Dozvěděl jsem se, že některé ženy nehodlají žít, neb je život nenaplňuje, aniž si přitom zkusily žít. No fajn. Určitě máte právo na své objevné virtuální názory. ;-)

0/0
27.9.2012 8:29

xena123

Re: Xenofobie nebo lenost?

postižené dítě není nic pejorativního. Tento výraz se běžně používá a používají ho i rodiče těchto dětí. Řekněte mi, proč se stránky http://postizenedeti.cz/ teda jmenujou jak se jmenujou a ne detispostizenim.cz.

Ne, člověk si nemusí všechno zažít na vlastní kůži. Kolik lidí dnes zažilo třeba válku, a přesto se k tomu plno lidí vyjadřuje.

A péče o druhé nemusí být jen péče o postižené, ale i péče o zdravé děti a vlastně i o manžela. A to tu dost lidí zažilo včetně mě. A že dříve byla péče o druhé celoživotní součástí života? To bych neřekla. Dřív se makalo na poli, lékařská péče byla na horší úrovni a spousta postižených prostě umřelo. Ano, lidi měli rodiče na vejminku. Ale pokud byli rodiče nesamostatní, tak jim tam tak akorát donesli jídlo, protože nebyl čas.

+1/0
27.9.2012 9:26

xena123

Re: Xenofobie nebo lenost?

A tímhle "Dozvěděl jsem se, že některé ženy nehodlají žít, neb je život nenaplňuje, aniž si přitom zkusily žít." jste chtěl říct co? Jakože život bez péče o postiženého není život?8-o

+1/0
27.9.2012 9:27

astrudina

Re: Xenofobie nebo lenost?

;-D

0/0
27.9.2012 10:14

azazzelo

Re: Xenofobie nebo lenost?

Je zcela lhostejné, čemu svůj život zasvětíte. To je osobním rozhodnutím. Vše v životě funguje obdobně jako sportovní trénink. Dovednosti si osvojujeme soustavným opakováním. Jen to nám dá schopnost vynikat v čemkoliv. A také, jak si člověk osahá jak jít na boj sám se sebou, v jedné konkrétní oblasti, umí podobně přejít na jiné činnosti snáze a s pochopením věci.

Za užíváním pojmu "co mě naplňuje - nenaplňuje" vidím jen šikovnou omluvu pro vrozenou lenost, s kterou autorka výroku nehodlá nic dělat. A pokud s ní nehne, svůj život promarní.

0/0
28.9.2012 12:05

Politicky korektní lež

Re: Xenofobie nebo lenost?

Já zasvětila svůj život svému zdravému synovi, práci a sportu. takže ne ne, není promarněn, myslete si co chcete.

Sportovní trénink je jedna věc, talent druhá. Docela ráda bych viděla třeba jak vzpěrači vynikají v gymnastice.

0/0
28.9.2012 19:00

azazzelo

Re: Xenofobie nebo lenost?

Je to nově považováno za pejorativní výraz. Vymýcení takových výrazů je moderním přístupem v potlačování předsudků, nálepkování a stigmatizace. Od takové drobnosti se odvíjí zlepšování přístupu veřejnosti k lidem s postižením. Nic na tom nemění, že se tradičně užívá dřívější slovník. Odborníci a média by se ale měli dnes již vyjadřovat korektně. Portál "Postiženéděti" je to samé. Laická chyba.

Samozřejmě že péči uvažuji v širším rozsahu. A nevěřím, že zdejší diskutující zvládnou třeba péči o manžela lépe, než o děcko, kterému přisuzují ústavní péči.

Patrně se mýlíte. Uvažovat lze v případě péče o lidi s postižením v zásadě trend zlepšující, stagnující a klesající. O tom se vedou diskuse. Viděl jsem práce, které dokazují obecný úpadek, kde současnost je oproti minulosti obdobím necitlivosti, teroru a šikany, která zde v minulosti nikdy nebyla. 20. století vynalezlo vyhlazování a eutanazii lidí s postižením a jejich celoživotní zavírání do ústavů. Toho naši předkové schopní nebyli.

0/0
28.9.2012 11:37

iVčera.iDnes.iZítra

Re: Xenofobie nebo lenost?

Netuším, kdo, kdy, kde a proč určil, že slovní spojení "postižené děti" je urážlivé a namísto něj má být používáno slovní spojení "děti se postižením" - já osobně v tom nevidím rozdíl, stejně jako bych neviděla rozdíl mezi "bílým autem" a "autem bílé barvy". Děti trpící nemocí jsou nemocné děti, děti trpící alergií jsou alergické děti, děti trpící postižením jsou postižené děti.

O péči můžete uvažovat, jak chcete. Ale sebelepší úvahy jsou vám k ničemu, když se dostanete do situace, kdy máte denně pečovat o člověka, který je na vás naprosto odkázán. Praxe se bude od teorie lišit, a to velmi. Vím to, zažila jsem to.

A řeči o předcích si ušetřete. Dnes medicína udržuje celé roky při životě lidi, kteří by dříve zemřeli sice v kruhu rodinném, ale během pár dnů nebo týdnů - můžeme se maximálně tak dohadovat, co z toho bylo nebo je lepší. Ještě prosím upřesněte, jak to myslíte s tím vyhlazováním a eutanázií.

+1/0
28.9.2012 13:28

iVčera.iDnes.iZítra

Re: Xenofobie nebo lenost?

Chybička: "děti s postižením"

0/0
28.9.2012 14:23

azazzelo

Re: Xenofobie nebo lenost?

Od drobností "se slovíčky" se odvíjí velké důsledky. Osobně mi ty rozdíly výrazů jsou jasné, obdobně jako např. rozdíl mezi pojmy "cikán" a "Rom" a způsoby jejich užití.

Také doufám, že zde jde jen o planou diskusi a realita pak bude jiná, mnohem civilizovanější. ;-)

Osobně znám obojí, realitu jako peklo i jako fungující stav bez ohledu na rozsah poskytované péče. Jsem přesvědčen, že čím je člověk ochoten víc dát, tím se stává schopnější víc dávat. Opakem je mudrování nad jinými zájmy, které se zvrhává do egoismu bez užitku pro nikoho.

Zdejší úvahy mi velmi silně asociují následující témata, tak je doporučuji k prostudování:

http://en.wikipedia.org/wiki/Action_T4, http://en.wikipedia.org/wiki/Eugenics, http://en.wikipedia.org/wiki/Law_for_the_Prevention_of_Hereditarily_Diseased_Offspring, http://en.wikipedia.org/wiki/Social_Darwinism

0/0
28.9.2012 18:00

azazzelo

Re: Xenofobie nebo lenost?

Za povšimnutí stojí, že zabíjení dětí s postižením aj. opatření se netýkala výhradně nacistického Německa, ale také Spojených států, Švýcarska, Švédska, Dánska, Finska, Číny, Japonska, Koree aj. A že selekce geneticky vadných jedinců probíhaly do 70.-80. let, kdy teprve byly tyto metody odsuzovány. Podobné programy zcela zjevně existovaly i ve východním komunistickém bloku.

0/0
28.9.2012 18:18

iVčera.iDnes.iZítra

Re: Xenofobie nebo lenost?

Jen jestli to není přecitlivělost... Já opravdu nevidím rozdíl mezi dítětem bez zubů a bezzubým dítětem, ale budiž, asi to máte nastaveno jinak. Osobně taky nevidím nic urážejícího na slově "cikán" - ostatně Gipsy kings se taky nepřejmenovali na Romské krále. A měla bych se cítit uražena, když o mně budou Romové mluvit jako o gádžovce? Neměli by snad vymyslet nějaké jiné označení pro bílé lidi? To, co píšete o selekci, to se táhne celou historií, jen dřív té selekci pomáhala více příroda než lidé. Děti umíraly při porodu, na nemoci, na úrazy, postižené...pardon, děti s postižením umíraly, protože tehdejší úroveň medicíny je neumožňovala zachránit (krom toho, kdo by si mohl dovolit lékařskou péči pro takové dítě?). No a neduživé novorozence shazovali ze skály už ve starověké Spartě.

Nechci vám brát ani vaše přesvědčení o tom, že čím víc člověk dává, tím víc posiluje svou schopnost dávat. Ale existuje taky něco jako syndrom vyhoření.

+1/0
28.9.2012 20:27

azazzelo

Re: Xenofobie nebo lenost?

Konečně se velkou oklikou blížíme k podstatě tématu, které jsem otevřel. Bohužel jsme přidělený čas a prostor vyčerpali "plky o Spartě". Slabé děti ve Spartě nutně nekončily jako oběti. Mohly být vychovány "v méněcenných rodinách" a sloužily později k výcviku pravých statných Sparťanů v zabíjení nepřátel. Zde čerpáte inspiraci? ;-)

Především se domnívám, že umíralo i plno zcela zdravých dětí. Úmrtnost dětí bývala vysoká. (A to ještě i před pár lety.) Pokud jde o péči o lidi s postižením, dokladuje se plno případů z historie, kdy byla potřebná péče prokazatelně poskytována např. i v době kamenné. Prostě si připusťme, že lidé 20.-21. století patrně nejsou vzorem všech ctností.

Syndrom vyhoření, je rozhodně blíže tomu, co by se mělo v případě péče o děti a lidi s postižením řešit. Protože se syndrom týká práce, jde spíše o pečovatelky a sestry. Shodné příznaky ale řeší rodiče, příbuzní a asistenti. Zde je třeba hledat profesionální přístup. Základem je osvojit si péči a rozdělování sil.

0/0
1.10.2012 8:32

azazzelo

Re: Xenofobie nebo lenost?

U začínajících pečovatelek o žádný "syndrom vyhoření" ale nejde. Ten nastupuje roky. Nejprve, po nástupu omezení "zájmů", se dostavuje v prvé řadě "ponorka". Pocit nespokojenosti a nevraživosti vyvolaný ztrátou "stávajícího stavu pohody". Vychází ze žebříčku životních hodnot a často nereálných představ. Psychický stav je podobný jako při vyhoření. Téma by bylo dobré odborně zpracovat. Mám pocit, že raději se nechává bez povšimnutí.

Tak mě napadá, on to bude patrně stejný princip, na kterém padají partnerské vztahy. Nejprve žena trpí nespokojeností, přichází "ponorka" a pak radikální řešení. Co z toho je ale zvládnutelné "osobní změnou postoje"?

0/0
1.10.2012 8:48

xena123

Re: Xenofobie nebo lenost?

jenže v případě běžné ponorky v manželství se dá ta ponorka poměrně snadno řešit tím, že si člověk najde koníčky, nové zaměstnání, začne se více stýkat s přáteli.

V případě péče o těžce postižené dítě jsou tyto možnosti značně limitovány.

Navíc spousta lidí prostě trpí faktem, že jejich dítě je postižené, tím spíš když se jedná o dítě jediné (což je dost časté, protože při postiženém dítěti už člověk třeba péči o další dítě nezvládne). A když si pak člověk vyrazíkonečně s přáteli, a hovor se točí kolem jejich zdravých dětí, tak je to pro něj depresivní, takže už příště třeba radši ani nikam nejde.

0/0
1.10.2012 10:16

iVčera.iDnes.iZítra

Re: Xenofobie nebo lenost?

Azazzelo, syndrom vyhoření není z nějakého pocitu nespokojenosti, nudy a jednotvárnosti. Ten pramení z toho, že už nevidíte žádný další smysl v činnosti, ve které jste "vyhořel", a přestože nechápete, jak se to mohlo stát, nemůžete dál. Nejde to.

A opravdu nemluvím o pečovatelkách, mluvím o lidech, kteří se starají o nemohoucí příbuzné, a starají se o ně 24 hodin, sedm dní v týdnu, žádné volné víkendy, žádná dovolená. Roli hraje ještě jedna věc: totiž když se staráte o někoho blízkého, o kom víte, že se jeho zdravotní stav bude už jen zhoršovat, a není naděje na zlepšení, je to nesmírně psychicky vyčerpávající. A kdo si to nevyzkoušel, může o tom maximálně planě filozofovat.

0/0
1.10.2012 20:52

azazzelo

Re: Xenofobie nebo lenost?

Ženy snadno propadají fabulacím a předsudkům. Věřím, že je negace psychicky vyčerpává, otázkou je nakolik je skutečná a nakolik virtuální. To je patrně role partnera, udržet v rodině psychickou pohodu. Ženy se umí vzájemně vyslechnout, vypovídat se, ale kamarádky jsou dobré jen na dvě věci, zpravidla negace utvrdí a zesílý.

Co radit matce, která je samá negace, získala návyk na prášky a probíhá její sebezničení, přitom stav rodiny je v normě a perspektiva budoucnosti rodiny je dobrá? Postrádám jakési osvícení. Poznání, že to co dělám je dobré a má to smysl a význam.

Nikdy mě jako muže nenapadlo chválit. Přijde mi to nemístné. Chyby se v mužském světě kritizují, dobré výsledky jsou samozřejmost. To přece každý vidí, že je to dobré a je to jak, jak to má být. Partnerka mě vyvádí s omylu. Ženy ty pochvaly potřebují. Bez nich jsou nejisté a netuší, zda mají dobré výsledky. A je to docela fuška, naučit se "přirozeně" chválit. ;-)

0/0
2.10.2012 6:18

MARV_SIN CITY

Politicky korektní lež

Politicky korektní lež - přeji Vám krásné dítě s velkýma např. modrýma očima. Dále plno koníčků a zážitků. Na slevomatu to mažná seženete ještě dneska večer za akční cenu. Mějte jenom krásné dny. :-)

0/0
25.9.2012 22:10

Politicky korektní lež

Re: Politicky korektní lež

na modré oči vám kašlu (ostatně to s nacismem a modrýma očima je mýtus). jinak díky, koníčků a zážitků mám dost.

Ovšem musím se potupně přiznat, že jsem již dvakrát ve svém životě využila slevomatu.

0/0
25.9.2012 22:26

astrudina

Re: Politicky korektní lež

"Mějte krásné dny" to mě vždy může čert vzít  - Have a nice day (nice days)..... česky se říká: Přeji vám hezký den!

+3/0
25.9.2012 22:48

veselabublinka

Re: Politicky korektní lež

Četla jsem vaše příspěvky a Vy už se raději vůbec nevyjadřujte. Je mi zvás opravdu zle. ;-(

0/0
25.9.2012 22:55

astrudina

Re: Politicky korektní lež

Taky vás mám ráda!;-)

+3/0
25.9.2012 22:58

Lanta 20O4

Můj názor

Pokud lékař odhalí závažné postižení plodu ještě před narozením tak by se podle mého názoru měla jak matka tak lékař rozhodnout pro bezbolestné ukončení těhotenství a to i v případě,že je už těsně před porodem. Předešlo by se tak v podstatě bezbolestně dalším útrapám jak dítěte samotného tak i celé rodiny. Když ale dojde k postižení až po narození a nebo když se postižení projeví až po porodu,pak je s obdivem a musí se ocenit každý kdo je schopný se vzdát vlastního pohodlí a o dítě se starat doma. Osobně smekám a skládám velkou poklonu všem,kteří to dokážou. Osobně bych to sám asi nedokázal. O to víc to ale dokážu ocenit u druhých. Musí to být opravdu neskutečně těžké a stát místo toho aby to takovým rodinám trochu ulehčil jim ještě hází klacky pod nohy. Holt dnes je doba zdravých,úspěšných a dravých. Smutné :-(

+2/0
25.9.2012 22:05

Vážný

Re: Můj názor

Vtip je v tom, že autismus se takto nemá šanci určit, a těch poruch co se takto určit dá je malé procento a navíc jsou často smrtelné v ranném věku. Autismus je spíš svázán s problémy při porodu atd., ale také nikoli 100%.

A co hůře - i amniocentéza má falešně pozitivvní výsledky, takže se může stát, že mamince s pozitivním výsledkem se může narodit zdravé dítě. (A to ještě nepočítám se zázraky, i ty se dějí...)

0/0
25.9.2012 22:41

iVčera.iDnes.iZítra

Re: Můj názor

Amniocentéza je vyšetření buněk plodu na genetice, ta falešně pozitivní či negativní výsledky nedává. Možná jste si to spletl se screeningovým vyšetřením krve matky na specifické hladiny určitých látek - tam je ta spolehlivost nižší a výsledek může být zkreslený.

+1/0
26.9.2012 7:35

xena123

Re: Můj názor

I amniocentéza dává někdy falešné výsledky. To proto, že v některých případech jsou postižené jen některé buňky. Pokud je poměr postižených buněk vůči zdravým nízký, narodí se dítě bez postižení, pokud je vysoký, tak dítě postižené je.

Poměr v nabraném vzorku se ovšem nemusí shodovat s poměrem těchto buněk v organismu.

0/0
26.9.2012 10:26

iVčera.iDnes.iZítra

Re: Můj názor

Pokud má dítě chromozomální vadu, nebude ji mít jen v některých buňkách, ale ve všech, protože všechny buňky dítěte mají stejnou DNA. Spolehlivost amniocentézy je tuším víc, než 99% . Odhalí vrozené vady, ne vývojové, které mají jinou příčinu, než chromozomové aberace.

+4/0
26.9.2012 10:38

xena123

Re: Můj názor

i chromozomové aberace mohou být i jen na některých buňkách. Viz třeba mozaicismus. Ten se vyskytuje i u downova syndromu a postižení je pak mírnější.

Existují i případykdy je nějaké postižení jen na velmi malém procentu buněk a dítě se pak narodí zdravé

0/0
26.9.2012 10:49

iVčera.iDnes.iZítra

Re: Můj názor

To dítě z hlediska genetické zátěže zdravé rozhodně není, i když postižení se může projevovat mírněji.

0/0
26.9.2012 11:14

xena123

Re: Můj názor

nemusí se projevit vůbec. I vy můžete mít nějaké zmrzačené buňky a pravděpodobně jich i pár máte. I např. nádory mají pozměněnou DNA a to i nádory benigní.

0/0
26.9.2012 12:05

iVčera.iDnes.iZítra

Re: Můj názor

Ale to je snad něco jiného. Ano, během života dochází ke změnám v buněčné DNA - buď je schopna buňka takové změny opravit nebo zanikne nebo zmutuje, a pokud není zneškodněna imunitním systémem, může vzniknout rakovinné bujení. Ale u mě samotné už nemůže dojít ke změně genetické informace - aspoň jsem neslyšela o případ, kdy by někdo dodatečně dostal třeba Downův syndrom. Může ovšem dojít k poškození vajíček a Downovým syndromem pak může trpět potomek.

+1/0
26.9.2012 12:22

iVčera.iDnes.iZítra

Re: Můj názor

- o případu -

0/0
26.9.2012 12:22

xena123

Re: Můj názor

ale můžete mít nějaké malé procento buněk s postižením od narození aniž by se to nějak projevilo.

Nebo jsou i například vzácné případy chimér, kdy část buněk vlastně patří někomu jinému a mají jinou genetickou informaci.

Je znám případ kdy se žena přetahovala s otcem o určení otcovství a během testů vyšlo na jevo, že nejsou děti její. Následně se zjistilo, že její jsou, ale že její vajíčka nesou jinou genetickou informaci - zřejmě zaniklého dvojčete.

Prostě určitý počet buněk s poškozenou genetickou informací ještě neznamená postižení.

0/0
26.9.2012 12:37mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.