Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Naučit dítě plavat není legrace. Svěřte proto radši potomka odborníkům

Mohlo by se zdát, že vysvětlit dítěti, jak se dělají správně tempa, není zase taková věda. Nejste-li ale sami výborní plavci, je lepší nechat do základů plavání vašeho dítěte promluvit i odborníka. Zamezíte vzniku nesprávných návyků a lépe tak potomkovi pomůžete překonat třeba i strach z vody.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Kytiii

Kurzy ano, ale nejsou všemocné...

na kurzy chodíme... synovi jsou 4 roky... kratší vzdálenost uplave s přehledem (styl prsa), plave dobře pod vodou, teď se učí nádechy... miluje vodu, skákání, potápění... skočí šipku, i po nohách... ve vodě udělá kotrmelec... z vody ho musím dostávat pomalu násilím :D - nemá rád pokládání na záda, takže na znak si ještě počkáme...

- máme skvělou instruktorku a díky ní je syn tam, kde je... ale na rozplavání se dítě potřebuje hlavě vodu, takže chodit plavat i mimo kurzy je nezbytné...

- já se naučila taky plavat sama už mezi 4. a 5. rokem, ale správnému stylu až v dospělosti...

0/0
9.9.2012 11:36

Milos1913

A pak bude dítě v dospělosti říkat

Jo, na to si pamatuji, jak mě maminka zaplatila odborníka na výcvik plavání, zatímco tatínek popíjel své vychlazené pivo u stánku a maminka si slunila ty své špeky na dece..;-D

0/0
10.8.2012 11:00

Koudelka-STS-Brod

Divná doba

..moji rodiče plavali a nikdy nevyprávěli, že chodili k "odborníkům", já a sourozenci také plaveme a "odborníky" jsme nepotřebovali, moje děti také plavou bez "odborníků". Kde se stala chyba, nejsme my nějaký divný rod? A nebo je to tím, že se prostě vždycky v létě chodilo k vodě.... ?

0/0
9.8.2012 22:12

mamsrb

Poměrně rozšířený mýtus, že se dítě naučí plavat ve třech

letech jsem osobně splnil. Jednoho vnuka jsem naučil ve čtyřech a dva ve třech letech. Pravda jen prsa, znak a skok po hlavě. ;-)

0/0
9.8.2012 21:39

PatrikChrz

Já bych to nelámal přes koleno

Sám jsem se naučil plavat hodně pozdě - někdy kolem 12. roku života. Předtím mi to nešlo, samozřejmě jsem prošel i plaveckými kurzy v rámci školní docházky. Bez kruhu či záchranné vesty jsem do vody nevlezl.

No a pak přišel ten "pravý čas" a já se naučil plavat naprosto bez nějakého násilí. Nejdříve jsem to zkusil v bazénu s korkem, pak jsem ho sundal a šlo to taky.

Mě to přijde, že toho po dětech chceme moc. Chceme aby uměly lyžovat, bruslit, plavat, jezdit na kole, šplhat a já nevím co ještě. Prostě aby v rámci průměrnosti uměly od všeho něco. Výsledkem je, že jim to zbytečně znechucujeme když je nutíme do něčeho co neumí a co je hlavně nebaví. Nechme to na nich, ono se to poddá a až to bude potřebovat, tak se to naučí - a nebo nenaučí. Já např. neumím lyžovat a taky žiju. Zima a zimní sporty mi nic neříká, na Vánoce jedu raději k moři, než na hory, tak proč se do toho nutit?

+3/0
9.8.2012 20:39

Rado1988

myslel jsem si že špatně vidím, ale bohužel jsem se spletl

To budem za chvíli pro děti najímat i učitele pro správnou chůzi?? Lidi a především rodiče vzpamatujte se a radši než dětem platit zbytečné kurzy, tak se jim snažte sami věnovat ;)

+3/0
9.8.2012 17:59

Tomi480

Re: myslel jsem si že špatně vidím, ale bohužel jsem se spletl

Že vy učíte děti sám doma a neposíláte je do školy?

Problém je, že spousta lidí si myslí, že naučit plavat znamená "nějak to uhrabat, aby dítě zůstalo na hladině". To je ale docela omyl, na který bohužel už dost lidí doplatilo, když se dostali do nějaké divočejší vody (nebo stačí mezi divočejší společnost).

+2/0
9.8.2012 18:12

mamsrb

Hloupost.

Plavání není žádná věda. Pokud se dítěti věnujete (předpoklad je, že nejste neplavec) hravě ho naučíte dobře plavat. Když to chcete v nízkém věku je vhodné chodit do kurzu, kde plavou rodiče třeba od 2 let věku a to jen z důvodu působení kolektivu a taky pomůcek, které by jste zbytečně kupoval. Jakmile se dítě sžije s vodou plavat ho naučíte i individuálně. Pouze pokud je dítko trochu kopýtko je dobré použít služeb odborníka stejně jako v jiných činnostech (logopedie atd.).

+2/0
9.8.2012 21:47

k.01

...

Já jsem byla jako dítě vždycky vodní živel, nebála jsem se potápět, rychle jsem zvládla dýchání do vody a splývání. Můj taťka byl taky dobrý plavec, takže mě učil on. Pak ale začly školní kurzy. Probíhalo to tak, že neplavcům cosi teoreticky vysvětlili, pak je rovnou nahnali do vody a z těch zoufale se plácajících dětí vybrali to nejzoufalejší, které vytáhli ven, zostudili ho před celou třídou a následně na něm začali předvádět ty správné pohyby. Nás plavce nechali plavat na vytrvalost a nikoho nepustili ven, dokud neměl odplavanou potřebnou vzdálenost. Všechno doprovázel řev naší instruktorky, z které jsem měla regulérní trauma. Naštěstí jsem si ho nepřenesla celkově na vodu, doteď plavu ráda, ale kvůli té ženské jsem přestala chodit na plavecký kroužek (mimo školu), který střídavě vedla i ona. Takže bych poradila rodičům, kteří chtějí dítě svěřit odborníkovi, aby si nejdřív zjistili, co je ten odborník zač.

+2/0
9.8.2012 17:59

LSD

Re: ...

Něco podobného si taky pamatuju. Plus ještě "odšťouchávání" těch, co se báli hloubky, dřevěnou tyčí od břehu.

0/0
10.8.2012 9:49

budu_bojovat_nez_me_smazou

lepší je se dítěti věnovat

dát mu nějaké základy plavání atd. a pak ho přihlásit do nějakého kroužku, ať už samotného plavání, nebo třeba Vodní záchranné služby, kde se naučí nejen plavat, ale i pomáhat.

0/0
9.8.2012 17:14

Amálie

Řvoucí plavčíci

Odborníkům na plavání se bohužel často daří spoustu malých dětí od plavání spíš odradit tím, že umějí  na děti většinou jen řvát a nadávat jim. Že by to bylo tím hlukem u bazénu? Citlivějšího mrňouse, který zažije nějakou věčně řvoucí a zamračenou plavčici-partyzánku, už po takovém zážitku na další hodinu plavání nedostanete. Rovněž metoda, kdy plavčík nechá 4leté začínající "plavce" nastoupit zády podél bazénu a pak spolu s pomocníky naháže nic netušící důvěřivé děti do hluboké vody, takže děti zažijí akutní šok z topení, mi přijde úchylná.

+1/0
9.8.2012 17:14

budu_bojovat_nez_me_smazou

Re: Řvoucí plavčíci

plavčík není trenér plavání a naopak. Každý má učit to své. A ty metody jak popisujete, buď je to vymyšlené, nebo to žádní odborníci nebyli. Pak je to spíš na trestní oznámení.

0/0
9.8.2012 17:16

Amálie

Re: Řvoucí plavčíci

Ne, není to vymyšlené, zažila jsem to sama v hlubokém dávnověku v Praze v plaveckém bazénu na Klárově, kde jsme jako malí měli kurz plavání.

0/0
9.8.2012 17:28

Tomi480

Re: Řvoucí plavčíci

To byl zřejmě legendární trenér pan Čermák, mne udělal před více než 40 lety to samé. Hodil mne na jedné straně bazénu do vody a tyčí "kontroloval", abych plaval na druhou stranu a ne zpátky. Já půl metru pod vodou, oči na vrch hlavy. Ale nakonec jsem přežil a dokonce začal plavat závodně - to ovšem díky rodičům a ne kurzu na Klárově.

0/0
9.8.2012 17:41

Tobinka2.0

Re: Řvoucí plavčíci

Házení nic netušícího neplavce do vody jsem zažila coby škvrně v roce 89 v Axe naproti Bílé labuti...:-P

0/0
9.8.2012 18:29

Gmurr

Re: Řvoucí plavčíci

pripojuji se. To jsem na Klarove videla taky. Merla jsem silenou hruzu. Ten stykl uceni byl gestapacky, hodit dite do vody a pak ho nechat skoro utopit se a odstrkovat holi.

Nastesti jsem se neucastnila. Ale spouste rodicu to vubec nevadilo. To byl silena vychova.

0/0
10.8.2012 9:36

Toranoko

Dekuji,

ani ne. Radsi se diteti budu venovat sama, nez ho sverovat (za patricny peniz samozrejme) odbornikum na kazde uprdnuti. Pocetim pocinaje. :-)

+3/0
9.8.2012 16:07

Loren79

plavání a plavání

Mně odborníci naučili akorát tak strachu z vody. Plavat jsem se naučil sám později, kdy už jsem nebyl povinen dělat to, co mně vlastně předtím akorát překáželo a topilo. Dítě si na to musí přijít samo s mírnou jemnou pomocí nejlépe rodičů. Pak, až to bude umět, se může učit od odborníků, jak dělat správně tempa spojená s různými plaveckými styly.

+1/0
9.8.2012 15:15

Tobinka2.0

Re: plavání a plavání

to většinu lidí...

U nás ve třídě byla holka, která měla z plavání noční můry. manžel zase vyprávěl, jak ho pomocí bidla drželi vysmátí mladíci-plavčíci pod vodou (vodu nesnáší doteď... nekoupe se ani na dovolené). já jsem kurz přežila, ale s vypěstovaným strachem z vody, který se velmi pracně odbourával několik let. Takže kurzy Rv

+1/0
9.8.2012 15:18

Tobinka2.0

Záleží na kurzu

Záleží asi na typu kurzu. Typický buzerkurz s bidlem a gestapáckými plavčíky naučí dítě max strachu z vody, draze placené kurzy s individuálním přístupem asi nějaký efekt mají.

+4/0
9.8.2012 15:14

semperparatus

Moje

dítě dostalo 3 z plavání v první třídě od soudružky že má špatný styl.Pravda dalších 25 dětí bez korků se neodvážilo do bazénu.O plavání docela dobře psal časopis děti a my za hlubokého bolševika. Článek pojednával o výuce plavání.Soudružka učitelka dle příručky na břehu položila děti na prsa a začala je kontrolovat jak provádí pohyby rukama a nohama.Výsledek: kdo uměl dle soušky učitelky pohyby, za to dostal za jedna.Ostaní horší známku.Problém nastal když se šlo do vody.Souška ihned odvolala svoje jedničkáře,ti se topili přestože vykonávali pohyby na jedna.Zbytku asi dvou dětem dala za pět,protože ji uplavali do hloubky 2m kam nemohla.Neuměla totiž plavat.To je dnes komedie na idnes.Kam se ČR dostala za 20let nebo že by za 64 let.:-)

0/0
9.8.2012 15:13

Tobinka2.0

Re: Moje

urban legend ;-D

0/0
9.8.2012 15:15

budu_bojovat_nez_me_smazou

Re: Moje

;-D;-D jasný, to vám tak žeru.. za vše můžou komunisti.. vy musíte být hodně nemocný člověk ;-D

0/0
9.8.2012 17:19

Conqueror_777

jak co

Já jsem se naučil "plavat" v kurzu znak a kraul a na to moje přemísťování po bazénu mi to stačí. Horší to bylo s potápěním, to byli instruktoři absolutně neschopní.....hned po první hodině jsem měl k vodníkovi(naše pojmenování) absolutní odpor a díky tomu jsem se nenaučil pořádně skákat do vody a vždycky, když se mám potopit si zacpávám nos......prostě mi strčili hlavu pod vodu a pak že jsou to profesionálové. 8-o8-o

0/0
9.8.2012 15:08

AmalkaVila

vcelku pravda

Je vidět že o plavání ví většina diskutujících opravdu prd. Většina lidí plave špatně. Pro zábavu je to celkem fuk, ale až se budou jednou topit.. :-/ Drtivá většina dětiček se naučí plavat někde s rukávkama a blbé návyky jim zůstanou navždy. Rv

Mimochodem i pán odborník se plete "Plavecký styl znak může sice zvládnout". Nás vždycky učitel na plavání káral za označení "styl". Styl je jestli se plavě dobře nebo blbě. Znak je plavecký ZPŮSOB!!;-O

+3/0
9.8.2012 14:58

Yesname

Re: vcelku pravda

A v zápase je to taky řecko-římský způsob?

+2/0
9.8.2012 15:00

JituleD

Re: vcelku pravda

V čem spočívá špatné plavání a čím to vaše špatné plavání ovlivní případné topení?

0/0
9.8.2012 15:08

Tobinka2.0

Re: vcelku pravda

Na břehu dostanete od přihlížejících málo bodů za styl.;-D

+2/0
9.8.2012 15:11

_m-

Re: vcelku pravda

;-)R^

0/0
9.8.2012 15:18

JituleD

Re: vcelku pravda

A pod vodou si řeknu, že mě neučil plavat odborník, tak se raději dobrovolně utopím ;-D

+2/0
9.8.2012 15:43

003_Radin

Re: vcelku pravda

to by mě také zajímalo :-) zrovna letos jsme se na Berounce otočili dosti nečekaně s lodičkou a osmiletá dcera kterou sem učil plavat to zvládla uplně ale uplně bez problémů 8-o asi pod tou vodou zapoměla že není cvičená od "odborníka" a místo toho aby se v rámci principu utopila raději nemoderně vyplavala a byla vysmátá 8-o No nic budu se stydět jak mám hloupé dítě, že neví že když není naučené plavat od profika že se má utopit ;-(

+2/0
9.8.2012 15:15

JituleD

Re: vcelku pravda

;-DR^

0/0
9.8.2012 15:44

jalsaghar

Re: vcelku pravda

Spatne provedene pohyby, spatne dychani a tim padem i zbytecne plytvani silami. Kdyz se takovy "plavec" dostane do nesnaze, ma problem se z ni dostat bez pomoci.

0/0
9.8.2012 22:46

Tobinka2.0

Re: vcelku pravda

Až se bude někdo topit, je důležité, jestli umí plavat. Je jedno jak...

A pak jakou má fyzičku. Člověk, kterého učili s rukávkama, ale pravidelně se udržuje v kondici, se zachrání spíš, než někdo, chodil před čtyřiceti lety na kurz a teď nevyjde schody.

+1/0
9.8.2012 15:11

Yesname

Re: vcelku pravda

To bylo dobrý. Až se bude někdo topit, tak je důležité, jestli umí plavat. Takový divná kombinace. Asi mělo být - až někdo spadne do vody. ;-D

0/0
9.8.2012 15:36

Tobinka2.0

Re: vcelku pravda

Já teda plavat umím a dvakrát jsem se topila. Prostě jsem se dostala nečekaně do vody a lehce si lokla. Ale vždycky jsem to vybalancovala.

0/0
9.8.2012 15:50

Toranoko

Re: vcelku pravda

no a ? Dulezite je, aby to ty lidi bavilo, a aby vedeli, co delat v pripade, ze je chyti krec, vezme vlna, atp. A je jedno, jestli si x dalsich lidi mysli, jestli je to "dobre" nebo "spatne".  Ty ostatni detaily at si resi odbornici.

Stejne tak vetsina lidi vi prd, protoze lidi spatne ji, spatne spi spatne chodi, mluvi, zijou, spatne si uprdavaji a vubec... jestli by se nemeli preventivne strilet ;-D

0/0
9.8.2012 16:10

stará moudrá makovice

já jenom zírám,

jak se to tu hemží maniakálníma plavčíkama s bidlem v ruce. asi jsem měla štěstí na jedinej bazén v republice, kde se taková osoba nevyskytovala :-P

+1/0
9.8.2012 14:38

Tobinka2.0

Re: já jenom zírám,

Asi jo. Z vyprávění takový neznám ;-D

0/0
9.8.2012 15:12

_m-

Re: já jenom zírám,

Já ano. Náš mladší to zažil ve školce před 22 lety  a znechutili mu tam vodu na několik let. Sousedův vnuk měl stejný zážitek před 5 lety - loni poprvé ho dostali na "hloubku" tedy tam, kde měl vodu nakd kolena........

Mně naučil plavat otec poměrně podobným způsobem, ale přece jenom......... když mě naučil na mělčině splývat a tempa a já pořád tvrdila že na hloubku nemůžu, tak mě tam prostě hodil,  skočil mezi mě a okraj bazénu a zařval "PLAV, NEBO SE UTOPÍŠ!" .....a šlo to

0/0
9.8.2012 15:17

Tobinka2.0

Re: já jenom zírám,

Já píšu, že neznám bazény, kde by nebylo řvaní a bidla...

0/0
9.8.2012 18:30

_m-

Re: já jenom zírám,

OK nepochopila jsem

0/0
9.8.2012 20:54

Adlytolk

"odborníci" na nic

V první třídě nás povinně nutili chodit na plavání, chodila jsem do ZŠ, kde byla jedna třída plavecká, chodili na soutěže a tak chtěli rekrutovat od mala... V té době jsem v životě nebyla v bazénu, neplavala jsem ani s kruhem. Ty odbornice, co tam šťouchaly do malých vystrašených dětí dlouhými dřevěnými tyčemi, když byly unavené a chtěly ven z bazénu, byly fakt výjimečné. Po třech návštěvách jsem dostala stresový ekzém a už tam naštěstí nemusela. Naučili mě plavat naši. Kdybych měla zaplatit za něco podobného, musela bych si nafackovat. Plavat může naučit svoje děti každý sám a do školy ho dát, pokud bude chtít, aby to mělo dítě jako sportovního koníčka....

+1/0
9.8.2012 14:18

Atlasie

Re: "odborníci" na nic

Dokud mě učili plavat rodiče, neměla jsem s tím žádný problém. Potom ale přišla škola a její povinné plavání. Naše milé 'odbornice' sice dřevěné tyče neměly, zato učily zadržovat dech tím stylem, že nám potopily hlavy do bazénu a minutu nás nepouštěly ven. Při první hodině 2 děti omdlely. Naše učitelka přitom celou dobu seděla u stolku a sledovala, co se v bazénu děje - ne že by ji to nějak zvlášť zajímalo.

Další týden se tam dostavila ani ne polovina z původního počtu dětí. Rodiče řekli, že třeba další hodiny nebudou tak zlé, takže jsem odtrpěla i 2. lekci plavání. Proces byl stejný jako při první hodině.

Přestože jsem tam poprvé vstupovala s tím, že plavat v podstatě umím, po 2 lekcích jsem odešla s hrůzou z vody a když mě dnes někdo přinutí jít do bazénu kde nedosáhnu na dno, okamžitě se začnu topit, protože se neudržím na hladině.

Pokud chcete naučit své dítě plavat, udělejte to sami. Strčit dítě do rukou takového 'odborníka' totiž může být největší chyba, jakou v životě uděláte.

0/0
9.8.2012 14:40

petrdoktor

Re:

ono jde o to, co toje za kurz.. Ten s tím bidlem si moc dobře pamatuju, byť mi bude už 42 roků:-) Ale naše děti chodí plavat od narození, strojí to docela dost peněz, ale mladá ( 7r. ) plave prsa, znak a kraula s předpisovým dýcháním do vody ;-) mladý má teprve 4, ale prsa i znak už docela zvládá, opět s dýchámím do vody. Děcka budou za chvíli plavat líp než já a mají celkem dobrý vztah k vodě. Školkový kurz plavání ( s bidlem ) jsem jim zakázal;-)

0/0
9.8.2012 14:54

Yesname

Re:

Rozumím tomu tak, že ty odbornice v podstatě ty dvě děti utopily? A paní učitelka se na to jen tak koukala? Vy jste nějakej drsnej kraj. Není to razovita Ostrava?

0/0
9.8.2012 14:59

kuntakynte

kuntakynte@seznam.cz

Mě učil plavat strjda, řekl, když nepřeplavu bazen tam a zpatky, tak mi nekoupi cigáru z udírny, točenou limošku a zmrzlinu - a hned sem plaval;-D a nějak podobně mě učil na kole, to mi zase řekl, že pokaždý když spadnu, tak mi dá pár facek;-D

+2/0
9.8.2012 14:16

gogan

Re: kuntakynte@seznam.cz

;-D pragmatik

0/0
9.8.2012 14:51

lajika

tak v článku píšou,

že se dítě naučí plavat až od osmi let, ale v tom šedým čtverečku "co všechno dětem nabízejí plavecké školy" nám podsouvají kurzy pro začátečníky od 4 let. Buď je někde chyba nebo to znamená čtyři roky zcela zbytečného kurzu, ne? Až si budete příště chtít udělat náborovou reklamu, milé plavecké školy, dohodněte se s redaktorkou nějak přesněji....

0/0
9.8.2012 14:04mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.