Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Zachrání naše zdraví aneb nejčastější mýty o vitaminech

Čím více vitaminů člověk užívá, tím lépe. Vitaminy není třeba uměle doplňovat. Při chřipce vám pomohou zvýšené dávky vitaminu C. Přinášíme vám největší pověry, které panují kolem vitaminů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Baltikova

vitamín C

Vždy jsem trpěla na opary a lehce vracející se virózy - beru pravidelně vitamín C, B a Zinek a mám pokoj. Ta informace o nadbytku vitamínu C není úplná, vit. C škodí jen v megadávkách 3 gramy na den a více, hrozí nebezpečí že to nemusí zvládat ledviny a další problémy. 3 gramy vit.C je obrovské množství, těžko si představit že to někdo normální do sebe bude cpát. Např. špičkoví sportovci berou poměrně velké dávky vit. C.

0/0
3.11.2011 22:35

net.Xtreme bojuje s eXtremismem

Ale ne

"Syntetické a přírodní vitaminy jsou co do složení a struktury zcela shodné. Jedinou výjimkou je vitamin E, jehož přírodní forma je pětkrát účinnější než syntetická varianta,"

Ale nesmysl, přírodní a syntetické jsou stejné, tečka. Viamín E je jen označení skupiny látek a jedna ze syntetických variant ( i když předpokládám, že ta běžně prodávaná) je pětkrát méně účinná než přírodní směs, případně dokonce jeden (náhodně?) vybraný zástupce...

+1/0
31.10.2011 15:11

danax

Ale jo

některé vitamíny apod. jsou v přírodním podání doprovázeny dalšími látkami, které fungují jako katalyzátory, což ne vždy tušíme či kombinujeme

0/0
31.10.2011 18:36

Petrovsky

Jak asi paní doktorka zvládá dojíždění z práce do práce?

říká lékařka Jitka Housová z 3. Interní kliniky 1. LF UK Praha a Glangwill Hospital ve Velké Británii.Zdroj: http://ona.idnes.cz/zachrani-nase-zdravi-aneb-nejcastejsi-myty-o-vitaminech-pjy-/zdravi.aspx?c=A111027_131232_zdravi_pet

0/0
31.10.2011 13:35

nannymcfee

Re: Jak asi paní doktorka zvládá dojíždění z práce do práce?

Pani doktorka to zvlada tim, ze je nyni ve VB na stazi, na ktere je zadarmo, kdybyste zacal rozvirovat teorie o vydelku lekaru.

0/0
31.10.2011 16:51

rafton

Polopravdy a

nedokazatelné teze, hodící se farmaceutickému průmyslu.

Jaktože článek je tak jednostranný?

A co studie dokazující větší vstřebávaní některých vitamínů z přírodních zdrojů oproti syntetickým vitamínům, což je přisuzováno spoluúčasti dalších látek obsažených v přirozené potravě.

Co prokázána "závislost" na umělých vitamínech, kdy při častém používání si tělo zvykne na přísun některých vitamínů v pohodlné podobě a má pak problémy při vysazení.

A tak by se dalo pokračovat. Ale obecně se dá říci nic není 100% prokázáno, tak hlavně s rozumem.

+4/0
31.10.2011 11:47

net.Xtreme bojuje s eXtremismem

Re: Polopravdy a

Na druhou stranu některé syntetické vitamíny se vstřebávají lépe než když sníš nějaké ovoce, z kterého to tělo má problém dostat a uložit...u chemie má člověk jakousi jistotu přesného složení a ověření účinků, u jablka netušíš nic, protože obsahuje tisíce různě působících látek a každé jablko je jiné...

Glorifikovat syntetické vitamíny je nesmysl, mají své výhody a nevýhody, ale z velké části jsou známé jejich účinky (pozitivní i negativní), u "přírodních" vitamínů to tak docela neplatí, vlastně nevíme skoro nic...

0/0
31.10.2011 15:15

zadluzenicz

Re: Polopravdy a

klasika, vytrhaná fakta zasazená do jiného kontextu. Třeba ten fluor u dětí jistě zlepšuje zuby, ale co dělá se zbytkem organismu? Vitamín C tuším u psů organismus vytváří nadměrně jako mechanismus proti nemocem a funguje to, existují testy prokazující jeho přínos při boji s rakovinou. Nebo fakt, že vegetariáni se obvykle dožívají vyššího věku, prostě proto, že sice mají deficit ve vyvážené stravě, ale daleko nižší než průměr mezi "masožrouty".

Prostě brát to s rozumem, nevychylovat se v žádném směru do extrému a nepovažovat názory lékařů (potažmo jedné vybrané lékařky) za dogma.

0/0
31.10.2011 22:23