Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Aktivních otců přibývá. Část zvládne při péči o děti i pracovat

Mužů, kteří se zapojují do péče o děti i domácnost, je stále víc. Otcové pobírají rodičovský příspěvek a houfně se radí s odborníky na novém informačním portálu ministerstva "Táto, jak na to".

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

aji

Jak kojí?

Myslím, že role otce v rodině je nezastupitelná a pokud otec chybí ať už tím, že je neustále v práci nebo prostě není, je to problém. Přesto mi přijde logičtější rozvržení, aby se žena starala o děti, je k tomu nějak od přírody přirozeněji vybavená. Vážím si otců, kteří si vybrali péči o potomky jako hlavní náplň, ale tak úplně nerozumím tomu, co je k tomu vede a hlavně nerozumím jjejich ženám, že si nechají to nejhezčí období dětí ujít. Já bych neměnila, i když bych uvítal větší zapojení otce v pomoci v péči o dítě, bohužel doba je taková, že kdo má práci, je v ní dlouho, tak alespoň o víkendech.

0/0
27.8.2011 7:21

kacinecka

Re: Jak kojí?

Ono to není vždycky jen na čistě svobodné volbě. Má-li ženská kupříkladu dvakrát vyšší plat, než chlap (a mluvím jen o aktuální finanční situaci, nikoli o inteligenci), přijde mi - čistě z hlediska finančního zajištění - celkem logický, dohodnou-li se na tom, aby byla doma dejme tomu půl roku po dobu standardní mateřské (teda tuším, že to je půl roku) a na rodičovskou nastoupil partner. Nevidím na tom nic špatnýho a nemyslím si, že to chlap nemá šanci zvládnout, i když uznávám, že například to kojení je asi "trochu" oříšek :-) A to nejsem založením nikterak velká feministka ;-) Prostě mi to jen přijde logický, to je vše :-)

+1/0
27.8.2011 16:59

aji

Re: Jak kojí?

Vím, že je těžká doba, ale nenechala bych si vzít čas být s dítětem kvůli penězům a kariéře. Nedá se ničím nahradit. Je to ale volba každého.

0/0
28.8.2011 21:18

kacinecka

Re: Jak kojí?

Je to každého volba a je to těžká volba, ale já nemluvím o touze mít víc, než ostatní, nebo o kariérismu, mluvím o potřebě alespoň trochu slušného zajištění rodiny, a v tom je, myslím si, rozdíl ;-) Nemůže-li partner v danou chvíli sehnat lépe placenou práci (a víme, jak to teď s prací je - neříkám, že je to nemožné, ale těžké ano), je potom pravda chválihodné, že žena zůstane doma s dítětem třeba tři léta a užije si ty nejkrásnější chvíle (jejichž důležitost nijak nesnižuju), ale k čemu to je, když se díky tomuto rozhodnutí bude rodina potýkat s existenčními problémy? :-)

0/0
29.8.2011 12:01

Nikol83

Re: Jak kojí?

Ale vždyť se nejedná přeci o kariéru, ale o pouhé existenční zajištění a to je přeci hodně důležité. Známá šla 1/2 roku po porodu do práce, neboť vydělávala kolem 25 tis. čistého. Její partner zrovna přišel tou dobou o práci a bylo tedy logické, kdo poté půjde na mateřskou.

Nepřipadá mi moc odpovědné, žít či spíše živořit na dávkách jen proto, aby žena byla tři roky doma s dítětem. Mluvím o této konkrétní situaci.

0/0
31.8.2011 23:23

provarenec

Re: Jak kojí?

Já ti to řeknu z mýho pohledu Ájo. U nás v práci jsou takový svině, že bych šel na mateřskou hned. Není to ani náhodou "dovolená" jek je v názvu, ale myslím, že bych to zvládnul. (zkušenosti s neteří a synovcem) A už jen ten pocit ukázat na ty svině v práci prostředníček by to stálo za to. ;-)

+1/0
29.8.2011 20:52

paulina

Re: Jak kojí?

Dítě je třeba kojit asi šest měsíců, vychovávat dvacet let. Rodičovská dovolená je jen krátkým časovým úsekem a tatínci mají spoustu let na to, aby se potomkům věnovali.

0/0
31.8.2011 5:57

www.stridavka.cz

Pozor na tento web!

Pod pláštíkem rádoby prootcovského webu "Táto jak na to" se skrývá zpochybňování významu rodiny a jejího udržení, jakož  i zpochybňování rovnoprávné střídavé péče obou rodičů o děti. Zdá se, že feministky si našly v tomto webu i mužské spojence...

+1/0
26.8.2011 23:04

skylark

Re: Pozor na tento web!

jak může jednom chorý člověk tak zaplevelit web jako vy! A mimochodem, na feminismu není nic špatného - špané je pouze překrucování významu toho slova lidmi jako jste vy!

+1/0
27.8.2011 16:14

www.stridavka.cz

Re: Pozor na tento web!

http://www.stridavka.cz/nahota-feminismu-cast-1.html

+1/0
27.8.2011 16:24

tabasco

Re: Pozor na tento web!

feminismus je velice nebezpečná totalitní ideologie. dříve možná nějáký smysl měla ale dnes je již zbytečná. ženy dnes mají stejná práva jako muži a rovnoprávnost je již zavedená a běžná, proto nechápu proč stále existuje a snaží se omezovat muže a rozbíjet rodiny pod falešnými a lživými záminkami.

0/0
29.8.2011 11:57

tabasco

Re: Pozor na tento web!

a pokud nekdo nekoho nazve chorym jen proto, ze nesdili jeho nazor je sam chorý

0/0
29.8.2011 11:58

bibi

Domácí práce

Mně tyhle nářky nad domácíma pracema neustále fascinujou. Moje zkušenost je navíc taková, že ženský, který maj jen jedno dítě, jsou úplně doma (ale přesto nestíhaj), tak maj navíc plně vybavenou domácnost takovejma záležitostma jako je myčka, sušička, robotickej vysavač - a stejně nestíhaj. protože nádobí do tý myčky se musí nandat, prádlo do sušičky taky, a pak - ó hrůzo - složit (žehlit už většiunou netřeba) a ten robotickej vysavač se taky musí zapnout. Jedna taková to dotáhla do dokonalosti, že jí tchýně nosí obědy z jídelny, protože ona toho má "tolik", že nestíhá vařit! Naopak ženský, který při nejméně dvou dětech v malém časovém odstupu zvládnou i pracovat, se z domácnosti nehroutěj - my máme byt poměrně velkej, ale uklizenej je za dvě hodiny a každej večer věnuju asi deset minut tomu, že lehce poklidím.

+2/0
26.8.2011 13:05

kuzlej

Re: Domácí práce

Dvě děti v malém časovém odstupu se totiž sami navzájem zabaví, alespoň občas. Já mám jednoho ročního prcka a pořád mi visí na noze...ano, můžu dát prádlo do pračky, umyju nádobí. žehlit mi opravdu nedovolí:-):-)Alespoň zatím. Jasně někdo si stěžuje, ale štvou mě ty komentáře od bezdětných vševědů...:-P Já opravdu nemůžu dvě hodinu uklízet. V kuse. A když dítko jednou za den usne? To poslední, co chcete dělat je uklízet. Ale musí se.

0/0
27.8.2011 0:28

bibi

Re: Domácí práce

Aha, takže dle této logiky je jedno dítě horší než dvě a více. Něco vám prozradím : protože jsem neměla dvojčata, vím, jaké to je, když vám "jedno dítě visí celý den na noze", a to v mém případě dokonce i ve vysokém stádiu rizikového těhotenství. Když bylo staršímu rok a půl, měla jsem druhé, které jsem musela každou hodinu a půl kojit. Další tajemství je: Rok a půl staré dítě a novorozenec se spolu opravdu nezabaví, ti si spolu začnou hrát až mnohem, mnohem později. A proč neuklízet, když dítě spí? Já v týdnu, když jde mladší dítě spát, starší nějak zabavím a pracuju, o víkendu využiju toho spánku k uklízení. Takže "to poslední, co chcete dělat, je uklízet" - to nějak nechápu. To mám celou dobu sedět s nohama nahoře a odpočívat? Mám kamarádku se čtyřma dětma a když vidím, jak má vše perfektně zorganizováno a zvládnuto (manžel v práci každý den do večera), tak blednu závistí. Když však vidím ty, co nezvládají s jedním, tak si myslím, že jsem na tom dobře.

0/0
28.8.2011 17:36

skoog

Co sis vzala, to mas

Malokdy slysim/ctu od zenskych "co sis vzala, to mas" na adresu stezovatelek nebo i tech, co konstatuji fakta. Vetsinou s tim vytasi chlapi a hlavne se nezapomenou pochlubit, jake oni udelali terno :-)

0/0
26.8.2011 11:28

Maxx V.

Re: Co sis vzala, to mas

a právě ty ufňukané, kterým chlap nepomáhá, si myslí, že tak to musí být všude, a nedejbože, když to tak není - to je potom jen vychloubání se, nemám to tak já, tak to tak nemůže mít přece nikdo :-). Stačí negeneralizovat, a říct, že doma dělá služku, že ji to štve, ale co už, ne hned psát, že chlapi nic nedělaj a ještě se chvástaj...

0/0
26.8.2011 11:39

skoog

Re: Co sis vzala, to mas

co to?

0/0
26.8.2011 12:12

skylark

no ooože

Tady se zase pustilo do morgiany zneuznalých otců :-) ....

Sami dobře víte, že domácnost je 1000 a jedna drobná povinnost .., ale hol když se o tom mluví, tak se prostě napíše : praní-žehlení-vaření-úklid ..., no boooože, to vás tak irituje?

To máme psát - vyklepání rohožky, utření prachu, vymetání zásuvek, oprášení svítidel, dávání věcí do pračky, jejich vyndávání, věšení prádla, skládání, žehlení, zametání, luxování, vytírání podlahy, zalévání květin, nakupování, vaření snídaně-oběda, večeře, čitštění dudlíků a jiných dětských hraček, utírání oken a parapetů, zašívání, šití, drhnutí koupelny, čištění sporáku, úklid hraček, umývání nádobí.... už vás to tak neštve? ;-) Prostě přispěvatelsce šlo o to, že i muž namateřské by měl mít i jiné povinnosti než se "jen" starat o dítě, toť vše.

+1/0
26.8.2011 9:56

Maxx V.

Re: no ooože

no vždyť jo...my to máme rozděleno, já dělám některé otravné dokola se opakující práce, a stejně tak moje přítelkyně! Občas si něco prohodíme. O tomto nudném koloběhu je vlastně celý život, pokud zrovna člověk není syn B. Gatese! Takže vaše nářky jsou jen střelba do vlastních řad - co jste si vzaly, to máte...jaký si to uděláte, takový to máte! Jde o to, že se kňourá, ale přitom dřív ženská doma musela zastat daleko víc věcí, a ty byly náročnější jak časově, tak pracností.

A k té poslední větě - no tak to se taky musíte domluvit, ne? Ok, budeš na mateřské za mně, panáčku, ale normálně se budeš starat i o domácnost, víc, než by ses staral normálně.

0/0
26.8.2011 10:31

opportunity

Re: no ooože

R^

0/0
26.8.2011 10:35

skoog

Re: no ooože

R^ Nekteri chlapi nejsou s to pobrat, ze tyhlety cinnosti se furt prolinaji. Malokdo se JENOM pere, tzn. rozhodne se nezmackne tlacitko a pak se v intervalech lelkuje.

0/0
26.8.2011 11:22

qawadar

Re: no ooože

jenze si uvedom, ze chlapi maji vetsinou trochu jiny naroky na cistotu bytu, my nemusime mit vsechno nalesteny a krasny bytecek. Zensky uklizej pro sebe a uspokojeni svych pedanstkych choutku ;-D

0/0
26.8.2011 12:07

_m-

Re: no ooože

Myslíš? Až jednou přijdeš do neuklizenýho bytu tak se budeš sakra divit.

0/0
26.8.2011 13:27

Maxx V.

Re: no ooože

a věříte, že ne? Nemluvíme o tom, že se nebude uklízet absolutně nic, ale garantuju vám, že si těžko běžný chlap všimne, zda se utíral prach včera, nebo minulý týden, nebo 2 týdny dozadu...

0/0
26.8.2011 13:37

netykavka

tenhle clanek

je copy + paste z nejakeho jineho webu. mozna novinky, nevim. ale presne tohle jsem uz nekde cetla. chce to trochu invence, vazeni.

0/0
26.8.2011 9:51

Hroznej_puberťák

Re: tenhle clanek

Prakticky všechny články tady jsou recyklát již recyklovaného.

0/0
26.8.2011 9:55

Morgiana

Emancipace

No pro mě je tohle zas jen dusledek experimentu, ktery se nepovedl. Každy at si zije jak se mu libi, pokud neomezuje ostatni, ale pro me by tohle nebylo. Chlap na matersky. Jinak k tem cinnostem, Muj muž děla a taky syna koupal a koupa a kdyz jedeme na plavecak zastane veskere pripravy a nevidim v tom teda zas nic vyjimecneho. Nejak v clanku nevidim to nejotravnejsi co zeny stve. Nikoho nestve prebaleni mimina a hrani si. Me nejvic stve uklizeni, prani a tyhle nikdy nekoncici otravne cinnosti a to u tech v clanku dela kdo?Kdyby aktivni rodicovstvi bylo jen o hraní, koupaní a krmení pak by si materska dovolena pravem mohla rikat materska dovolena.)

+1/0
26.8.2011 8:31

ivoš

Re: Emancipace

Patrně pereš na valše jako za našich prabáb.:-)

+1/0
26.8.2011 8:38

všeplatič

Re: Emancipace

Sim tě, až pokročí technika a baba bude sedět celej den na zadku, kde jenom sem tam  zmáčkne tlačítko, tak stejně bude držkovat, že má otlačený prsty...;-D

+1/0
26.8.2011 8:48

3dzery

Re: Emancipace

R^;-D

0/0
26.8.2011 11:10

Maxx V.

Re: Emancipace

zase nářky nad praním! Perete snad na valše nebo co? Ve věšení prádla se můžete střídat, a to samé je o úklidu. Pokud nemáte barák jak hrad anebo plný serepetiček, tak to snad taky tolik nezabere. A že je to nekončící? Co v životě až do smrti není? Jak píšete, každý ať si žije, jak se mu líbí. Jestli to máte s mužem hozeno tak, že on občas něco udělá, a zbytek je na Vás (a Vám to vyhovuje, když by to, o čem je článek, pro Vás nebylo, jak píšete v příspěvku), tak to je vaše věc.

0/0
26.8.2011 8:38

akademik Richard

Re: Emancipace

podivne, krome zehleni - je to zeny konicek, zastanu vse. Ale uplne vse. Zadny prispevek nepobiram, pracuji napul z domu / stridame se se zenou. Clanek je napsan stylem, ze otec, ktery se stara (o dite, o rodinu, o praci) je nejaky exot, coz me urazi. ;-D

0/0
26.8.2011 9:16

Hroznej_puberťák

Re: Emancipace

Ach to nepřežitelné a strašně těžké praní, kdy musím posbírat prádlo, naházet ho do pračky a navolit správný program, potom musím vždy odpočívat minimálně do té doby, než pračka dopere, abych načerpal síly na ještě horší, téměř smrtící věc - vyndání prádla z pračky a jeho POVĚŠENÍ. Tato činnost mě vždycky úplně dorazí, takže po zbytek dne už nejsem schopen se ani pohnout a druhý den kvůli tomu ještě přijdu pozdě do práce :-P

+2/0
26.8.2011 9:35

honda_mrkos_pajdusakova

Re: Emancipace

Hele, ono se tomu snadno vysmívá, já taky pamatuju sobotní velká prádla a máchání ve vaně a hafo práce, jasně že dnešní pračky to dělají vlastně všechno samy a my jsme rozmazlený, když skuhráme. Přesto s tím nějaká práce je a přiznám se, že když chci jít večer utahaná spát a maximálně si číst a vzpomenu si, že v pračce je prádlo, tak mám chuť vraždit. Teda od té doby, co mám sušičku, tak je to lepší, ale zase to vždycky znamená načasovat sušení tak, abych přesně měla čas to poskládat , jakmile je to hotový.

Takže práce samozřejmě žádná těžká nebo náročná, jenom docela obyčejná stále, se opakující a nikdy nepřestávající příšerná votrava, a když se zkombinuje s dalšími úplně stejnými prudivými pracemi typu uklízení, žehlení, pletí a sekání trávy, tak to prostě časem se_e. Rozumná flegma se s tím smíří, případne deleguje ty největší otravnosti na členy domácnosti, kteří si netroufnou se bránit (děti, v některých domácnostech manžel), no a někdo furt skuhrá.

0/0
26.8.2011 10:05

Hroznej_puberťák

Re: Emancipace

Ono se snadno vysmívá hlavně notorické fňukně věčně kdákající o tom, jak jsou chlapi neschopní a nic nedělaj, ačkoliv to může posuzovat tak akorát podle toho otřesnýho případu, co má doma, o kterým občas píše, jak je úžasnej a občas jak jí nedá ani na léky pro děti a říká ji, že má jít v noci doplňovaat regály do Teska, aby na ty léky měla. To musí bejt rodinka za všechny prachy.

Samozřejmě že ta stále se opakující nikdy nekončící činnost člověka se.e. Zvláště když ji dělá nárazově jaká já, úklid až když je velký bordel, hecnutí se, udělání velké akce s předsevzetím, že pak už se to snadno udrží a za čas to samý. Taky vím, co je to věšet plíny ve tři ráno, když v šest vstávám, poté, co se k takové velké akci kulový blesk rozhodnu v 11 večer pod vlivem půl litru vína :) Zahrádku taky nechám občas zarůst tak, že je lepší něco rovnou zarejt, no co už, taky se kvůli tomu nemá cenu věšet, natož pak někde kvákat o neschopnosti protějšku, když jsme na to dva a záleží na tom, jak se podělíme.

0/0
26.8.2011 10:36

honda_mrkos_pajdusakova

Re: Emancipace

Počkej, takovej tady skutečně někdo je, nebo jsi syntetizoval vzorovou skuhru??

Jinak to mám velmi podobně jako ty... uklízím, až když mi ty chuchvalce prachu a psích chlupů lítaj do talíře, zahradu sekáme, až když si ukopnu palec o nějaký půlmetrový pozůstatky dětskej hraček, co nejsou v trávě vidět...

A věšet se nebudu, je s tím moc práce a ten můj to za mě zase syčák neudělá... ;-)

0/0
26.8.2011 11:54

Hroznej_puberťák

Re: Emancipace

No jasně, autorka tohoto vlákna sama. To je ta selektivní paměť, na leccos jsem sklerotik, ale takovýhle blbosti si pamatuju.

0/0
26.8.2011 12:13

opportunity

Re: Emancipace

No když je to tak jednoduché, tak to doma určitě budeš dělat bez reptání. Další jednoduché práce jsou: vynášení odpadků, mytí nádobí, luxován í, utírání prachu,.... Jenomže ono se říká: 100 krát nic umořilo osla.

0/0
26.8.2011 10:36

Hroznej_puberťák

Re: Emancipace

No, jestli to dělat "budu" navždy, to asi zaručit nemůžu, ale nějakou dobu už to světe div se dělám. Nějak nemáme větší problém se o to doma podělit. Odpadky vynáším hlavně já (ale těch 10 metrů k popelnici by žena určitě zvládla taky, je šikovná), nádobí tak napůl (vaří ona a skvěle, tak co bych jej neumyl), luxovat u nás není moc co, koberce jsme vyházeli, "jen" se zamete a vytře. O zahrádku se starám především já, o výrobu věcí do domácnosti a údržbu taky, auto opravuji výhradně já - uznávám, to je dáno tím, že je to pro mě víceméně hobby, ale občas je to taky otravná nutnost. Ještě něco? Taky občas padám na hubu, kdo ne. Ale beru, že je to prostě svým způsobem nutnost, a navíc, když se člověk do něčeho pořádně pustí, má pak z výsledku aspoň nějaké uspokojení, i když jde jen o ten uklizený bordel.

0/0
26.8.2011 10:56

honda_mrkos_pajdusakova

Re: Emancipace

No, taky buďme dámy trochu rozumný. Dokud jsou doma jen dva dospělí, je práce okolo domácnosti nula nula prd.

Když jsou děti malinký, tak to dost stoupne, ale to je s nima snad někdo doma na mateřský/rodičovský a má hafo času se tomu věnovat. No a když děti odrostou, tak se plno těch jednoduchých domácích prací přesune na ně. Je to výchovné a osvobodivé...

0/0
26.8.2011 11:59

qwe111

Re: Emancipace

takove nany jako ty by se mely parovat po dvou mezi sebou - jednak aby si samy vyskousely jake to je zit s necim takovym a druhak aby neotravovaly zivot normalnim lidem :-P

0/0
26.8.2011 11:36

Starochoff

Re: Emancipace

;-DR^

0/0
26.8.2011 11:54mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.