Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

BLOG: Já si to šetřím

Babička si všechno šetřila. Marně jsme jí nakupovali nové prádlo, šaty a zástěry. Když jsme za ní přijeli, opět na šňůrách vlály ty staré, vybledlé a zašívané modely, které snad pamatovaly císaře pána. Když dostala nový kabát, měla největší starost, kdo ho po ní bude nosit, když my s mámou jsme tak vysoké.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Inkvizitor Johny

Jediné ponaučení

z článku je...Když si něco syslíte, tak vám to Velký bratr nakonec ukradne :D

0/0
24.4.2011 15:42

elanorqa

Re: Jediné ponaučení

alebo velka sestra, ako to bolo u nas doma ;) teda... bracha je trochu specialny pripad, este som nestretla niekoho ineho, kto by odkladal sladkosti, raz do mesiaca urobil inventuru a vyclenil na zjedenie to, comu sa coskoro bude koncit (resp. uz skoncila) zaruka... trochu extrem :(

0/0
26.4.2011 17:56

opportunity

Kdysi se to dalo

Nejen že se móda neměnila každou sezónu, ale věci taky vydržely po mnoho let.

0/0
24.4.2011 15:23

chudacek.blbecek

Re: Kdysi se to dalo

Myslim, ze moc dame na to, co je v mode. Cesky by se na to mely vykaslat a nosit, co jim slusi a co se jim libi, pak bychom na ulicich videli vic osobitosti. A veci by vydrzely, kdyby se kupovaly s rozmyslem.

0/0
25.4.2011 9:42

Kartony

Čím je člověk starší, tím více ho obtěžují změny

Je mi 79 let a chápu, že staří lidé si neradi zvykají na novou bundu s kapsami jinde, novou televizi a jiné novoty, protože jsou zvyklí na ty staré.

0/0
24.4.2011 12:17

Anahir

Moje

maminka si každé koupené oblečení šetřila. Uložila ho do skříně s tím, že si ho musí šetřit. A pak když jí už nebylo, tak byla smutná, že si to oblečení ani neužila a že už ho ani není komu dát, protože ho po x letech nikdo nechce nosit a že vlastě vyhodila peníze oknem. Jednou jsme spolu měly spor, protože jí vadilo, že jsme si tenkrát poprvé chtěli s maželem vyrazit k moři. Prý bychom si ty peníze měli šetřit a sedět doma. Tenkrát jsem jí řekla, že možná má pravdu, ale ať se podívá na sebe - celý život jen šetřila, spořila, když něco měla nebo si vyjímečně koupila, tak si to stejně neužila, protože to zavřela do skříně, kde to leželo bez užitku a stejně ve výsledku nic nemá. A stalo se něco nevídaného - maminka se nad tím zamyslela a já se dneska s radostí dívám na to, jak si kupuje oblečení, které se jí líbí a nosí ho HNED, kupuje si věci které jí dělají radost a používá je. Vybalila porcelán, který skladovala x let a vyhodila ten starý otlučený, neúplný, vyměnila staré povlečení..

0/0
24.4.2011 9:24

jmen0.prijmeni

hmm

To, že si někdo šetří oblečení, které dostal na později mi tak zvláštní nepřijde. Mysleli jsme si, že moje prababička byla stejný typ. Ale když jsme po jejím pohřbu řešili pozůstalost, tak jsme v její skříni našli nerozbalené dárky, které kdy od příbuzných dostala. Ona ani nerozbalila balící papír, aby se podívala co je uvnitř. Mě by zvědavost nedala a rozerval bych papír hned jak bych něco dostal.

Se svým otcem jsem míval problém týkající se jídla. Když maminka koupila čerstvé voňavé rohlíky, tak jsem si vždy šel namazat rohlík máslem a vychutnat si to četstvé pečivo. Otec mi vždy nadával, proč jím ty česrtvé, když tam jsou ještě rohlíky ze včerejška. Nejdřív se musí dojíst ty staré a pak teprve ty čerstvé. Nedal si vysvětlit, že ten starý rohlík bude i zítra starý rohlík, ale že čerstvý rohlík bude následující den gumový starý rohlík, a že mám chuť právě na ten čerstvý. Jen doufám, že v jeho věku nebudu stejný.

0/0
24.4.2011 8:27

orinka3

Re: hmm

slyšela jsem o rodině, která podobně konzumovala jablka - pokaždé se brala stará, moučnatá, bylo třeba je dojíst a ta čerstvá měla počkat až na ně dojde řada;-D  Tak na takové šetření bych se skutečně mohla vykašlat!;-D

0/0
24.4.2011 10:49

DahliaPinata

Re: hmm

Nejste náhodou příbuzný? S těmi jablky to tchán s tchýní taky tak dělali. Vlastně se pořád jedla ta ošklivá jablka, protože na ta pěkná ještě nedošla řada. A když tchýně zemřela, našli jsme celé muzeum vánočních dárků, zčásti nevybalených. Ale kdo ví, jací budeme, až nám bude osmdesát, pokud se toho vůbec dožijeme.

0/0
25.4.2011 13:54

Skippik

Jojo

Expert je děda mého manžela. Je skoro hluchý, tak se jeho děti složili a koupili mu taková ta drahá naslouchátka, co se dají do ucha a nejsou skoro vidět. Stáli přes 30 000. A pak mi bylo divné, že kdykoli voláme, děda nezvedá telefon, zvoníme, děda neotvírá, mluvíme na něj, reaguje jen z jedné strany .... a on si je šetří, takže je doma nenosí (jenže on je pořád doma) a když čeká návštěvu, tak si dává jen jedno, aby šetřil baterku :-)

0/0
23.4.2011 22:31

orinka3

Re: Jojo

jen jestli je to kvůli šetrnosti. Naslouchadlo musí být totiž na míru po předchozí návštěvě lékaře ORL, jinak nesedí, píská - to není jako hodinky na ruku;-D Jestli mu to není pohodlné a je taktní, tak to svede na šetření;-)

0/0
24.4.2011 6:39

IfčaX

Re: Jojo

Přesně - tady jsou dva důležité parametry. Za první ušní koncovka musí být udělaná na míru ucha, jinak netěsní a píská. Ale hlavně musí být sluchadlo naprogramované tak, aby přesně zesilovalo v tom výškovém rozsahu, kde má nedoslýchavý největší pokles. Jinak se může stát, že mu bude do hlavy sice bušit hlasitý randál, ale třeba v něm lidský hlas vůbec nerozezná. I když - ta cena by vypadala, že to snad "opravdové" naslouchadlo bylo a ne jen nějaký  zesilovač inzerovaný na zadních stranách časopisů.

0/0
24.4.2011 10:16

Skippik

Re: Jojo

Ale on to od doktora samozřejmě seštilované má. To bylo taky kuriózní, protože pořád tvrdil, jak to hučí, a pak přišel na to, že slyší zvenku hluk ze stavby, jak byl tolik let skoro hluchý, tak to nečekal :-)

0/0
24.4.2011 14:23

IfčaX

Re: Jojo

Tak to jo... Mimochodem, víte značku? Widex nebo něco jiného?

0/0
24.4.2011 14:53

vzdyt_to_rikam

taktak

Přesně. Typickým případem je např. moje tchýně. Z hrnečků je smytá už i glazura, jsou to nějaké křápy zděděné po pratetičce, která je měla už jako staré na chatě, ale tchýně je stále používá, ač jsou neumytelné, špinavé a hnusné, ale proč by si kupovala nové, tyhle přece stačí - každý pes, jiná ves. Ze starých odraných jakýchsi špinavých závěsů si vyrobila potah na gauč. Povlečení bílé s modrými pruhy a razítky OÚNZ Praha, záplatované a flekaté. To nové leží nevybalené ve skříni, protože je ho škoda. A je marné něco říkat.

0/0
23.4.2011 21:30

Tobinka

Re: taktak

A co? nechte tychni spát v čem chce :-P

0/0
23.4.2011 21:46

FoDa

Hmm...

podle mnoha příspěvků je článek hezký. Bohužel není, spíš smutný. Samozřejmě také neschvaluji nesmyslné plýtvání a vyhazování a neustálou, leckdy nesmyslnou obměnu věcí. Na druhé straně, z případů z okolí vůbec nechápu šetření mnoha starších lidí, nesmyslné lpění na starých, ošklivých a leckdy už i nefunkčních věcech a hlavně naprostou neschopnost udělat si v životě radost tím, že si pořídím novou, hezčí a funkční věc nebo tuto přijmu od někoho jako dar. A hlavně tuto novou věc používat, aby mi dobře sloužila a tím činila můj život lepším a příjemnějším. Život přece není určitě o tom, že jsem celou dobu šetřil a něco ušetřil, ale nezažil nic hezkého a nic nového a pěkného si nikdy nekoupil :-/

0/0
23.4.2011 21:01

Holnes

Re: Hmm...

A taky možná cesta do osidel splátkových firem a osobnímu bankrotu.

Všeho je třeba s Mírou, nebo jen s mírou?

0/0
24.4.2011 1:50

Jaguška

hezky napsaný článek

Musím říct, že se mi tenhle článek moc líbil. Sice nepojednává o ničem velkém, vlastně nic neřeší, ale asi proto na mě tak zapůsobil.

0/0
23.4.2011 20:11

net.Xtreme bojuje s eXtrémismem

Nevím, jestli jsem autorku pochopil

Ale ač jsem také zastánce konzumu, tak nemám potřebu ho komukoli vnucovat, nevidím nic špatného na tom, když někdo žije jinak...některé věci není třeba měnit každý rok jen protože se zmenila barva z krémově bílé na smetanově bílou:-)

0/0
23.4.2011 19:11

yaru

Dnes to nejde...

Dříve to šlo......spousta věcí byla 40let stejná - vzory na povlečení, utěrkách, prostíráních, servisech.......takže když je někdo po deseti letech ve skříni vytáhl tak byly pořád " v kurzu "....dnes je každý rok nová kolekce od všeho a tak se nedá ani pomalu schraňovat výbava pro dcery, protože kdyby to pak vytáhly byly by za "dinosaury..."!

0/0
23.4.2011 18:15

orinka3

Re: Dnes to nejde...

to myslíš vážně, že je nutné spát v módních vzorech? Aspoň tedy já naprosto kašlu na veškeré trendy a mám to, co se líbí mně  - a ne to, co se líbí obchodníkům, kteří nutí snoby, aby s nimi sdíleli každý rok jiný vkus;-)

0/0
23.4.2011 18:54

net.Xtreme bojuje s eXtrémismem

Re: Dnes to nejde...

Tak já módou se zrovna neřídím, ale dvacet let stré oblečení se mi také moc nelíbí...nicméně pokud v tom někdo chodí je to jeho věc. Z toho důvodu mám většinou to co se líbí obchodníkům, někdy je docela těžké sehant něco "out";-D

0/0
23.4.2011 19:16

Holnes

Re: Dnes to nejde...

Předpokládám, že chápete rozdíl mezi oblečením a povlečením.

Možná se mýlím .........................

0/0
24.4.2011 1:52

yaru

Re: Dnes to nejde...

Opravdu se vám líbí spát v těch těžkých kanafasových povlečeních? Myslím, že nejde jen  o "módní trendy" v potiscích, ale i materiálech, ale každému dle jeho vkusu.......jistě spíte i v pravých duchnách, že.

0/0
24.4.2011 10:12

orinka3

Re: Dnes to nejde...

nejradši spím v hedvábném damašku, protože chladí. Duchny nevlastníme;-D Nesnáším froté napínací prostěradla, mám ráda lněná nebo vébová. Takže spím v tom, v čem moje babička a vůbec mě to neštve.:-P

0/0
24.4.2011 15:32

orinka3

šetřit se má, když je z čeho

Tímto mottem se řídím a zatím mi to vychází. ;-)

0/0
23.4.2011 17:35

zdenkajanska

Babička

Při čtení článku živě vidím vlastní stařenku, chodívala vždy čistě upravená, ale jen minimálně v novém. Po její smrti jsme našli plnou skřiň látek na šaty, nerozbalených svetrů, pečlivě zabalených šátků, zástěr, povlečení. Dříve bývali lidé velmi skromní, dodnes nechápu, jak mohla ušetřit a všem nám dávat dárky. Je to letos již 35 let od její smrti, alle nikdy na svoji milovanou babičku nezapomenu!

0/0
23.4.2011 17:35

FoDa

Re: Babička

ano, znám také spoustu podobných příkladů ze svém okolí... Ale co je obdivuhodného a pozitivního na tom, že má někdo pořízeno nové hezké oblečení nebo jiné věci, které celý život nikdy nepoužije ? A když nakonec umře, s dobrým pocitem, že snad něco ušetřil, tyto věci jsou už nefunkční a/nebo vhodné akorát tak na vyhození ? Naprosto nic... Věci jsou tu přece na to, aby činily náš život příjemnějším a používaly se - tím samozřejmě nemyslím druhý extrém nesmyslného rozhazování. :-/

0/0
23.4.2011 21:09

Holnes

Re: Babička

Jenže oni si nic takového nekoupili, o čem se hovoří, jsou jen dary.

A tím pádem i ten proces je jiný

0/0
24.4.2011 1:57

Martin Soušek

jen se smějme a plýtvejme dál

Nechápu, co je na tom hrdinského, smát se lidem, kteří se nechtějí aktivně podílet na této plýtvavé době a vadí jim, když se vyhazují funkční věci anebo jídlo.

 

Já tedy nejsem žádný stařík, ale opravdu mi vadí, když se věci ničí jen tak ze srandy anebo kvůli zisku (např. reklamy will it blend, nebo "pitva" na zive.cz), když teď o velikonocích někdo dostane vajíčko a hodí s ním o zem, když se místo opravy zahodí drahá věc, ve které se rozbila součástka (bohužel často nesehnatelná) za pětikorunu.

 

Až totiž začnou naším způsobem žitova žít všichni v Číně a Indii, tak tahle planeta končí.

0/0
23.4.2011 17:31

FoDa

Re: jen se smějme a plýtvejme dál

tento článek ale přece není o konzumu a plýtvání. Naopak o opačném a minimálně stejně špatném extrému. Nechápu, co je hrdinského na tom, obdivovat se lidem, kteří si koupili nějakou novou věc a místo aby ji používali a dělala jim radost ji nesmyslně šetřili tím, že ji nikdy nepoužijí. A až umřou, je buď už nefunkční nebo zralá akorát tak na vyhození. Vždyť to celé nedává absolutně žádný smysl ! :-/

0/0
23.4.2011 21:14

Lord Havelock Vetinari

Re: jen se smějme a plýtvejme dál

Nesmyslné plýtvání nesnáším. K extrému těch popisovaných babiček mám daleko, ale stále používám tatíkovu 30 let starou kalkulačku. Pořád je dobrá.

Jinak, kvalita současných věcí je většinou HROZNÁ. Například dálkové ovladače- člověk s tím musí přijít až k přijímači a namířit to přímo na senzor, a i tak to funguje až tak na třetí pokus, i s plnými bateriemi. Ovladač od dvacet let staré televize Tesla fungoval skoro z vedlejší místnosti a ještě obrácený naopak.

Stejně tak sluchátka. Ty 15 let staré pořád fungují, ale kterékoliv nové nevydrží déle než několik měsíců (v lepším případě) a pak jdou do koše, protože prostě přestanou fungovat. Důvody výrobců znám, ale stejně mě to štve.

Nebo mp3ky..jedna z těch nejstarších, co má 128 MB paměť, pořád jede. Ale se sestrou jsme si pořídili nové, úplně stejné a ve stejný čas, a po dvou letech se nám odebraly do křemíkového nebe, asi tak týden od sebe.

0/0
23.4.2011 22:27

Brian Griffin

Re: jen se smějme a plýtvejme dál

s tím ovladačem to je dobrý příklad.....Tesláckej funguval tak, že se dala přepínat telka i sousedům.

0/0
24.4.2011 1:40

mustela

Re: jen se smějme a plýtvejme dál

a co tahle používat 30 let starý počítač, a ten, z kterého píšete zabalit a uložit do skříně, vždyť ten starý je ještě dobrý. Nenechte se vysmát, vždyť to co píšete jsou nesmysly, kterým sám nevěříte

0/0
24.4.2011 3:26

Lord Havelock Vetinari

Re: jen se smějme a plýtvejme dál

Proč bych tomu neměl věřit, když vidím, že mi ty věci fungují? A kalkulačka a počítač jsou docela rozdílné věci.

0/0
24.4.2011 10:44

Lord Havelock Vetinari

Re: jen se smějme a plýtvejme dál

Zatímco 30 let starý počítač by bylo možné rozjet i dneska, u těch současných to asi možné nebude, neb z důvodu miniaturizace součástek dojde k difuzi na úrovni atomů, kdežto u těch starých se vlastně nemá co zkazit, vzhledem k velikosti a relativní jednoduchosti. To je logické, a pochopitelné. Stejně tak rozumím tomu, že u mp3ky po nějakém počtu nabíjecích cyklů odejde vestavěná baterie (což ale nebude můj případ, já tu moji používal o dost více). Nepochopím ale nedostatečné provedení spojů, špatné dimenzování součástek, nebo předpokládané užívání věcí zvaných 'k*rvítka', které způsobí samozničení věci týden po ukončení doby záruky.

0/0
24.4.2011 11:05

psipsinajky

...

Pred chvili jsem vymyla sklenice od marmelady...jeste se budou na neco hodit... a ted tu sedim s jehlou a niti a presivam stary dziny na kratasy... a to je mi teprve lehce pres tricet :o))) Babicky by ze me mely radost!

0/0
23.4.2011 16:55

hermína

Re: ...

přidám se k vám. právě jsem zachránila balík látek při likvidaci pozůstalosti a už při balení do krabic jsem přemýšlela, co z nich půjde ušít. babička by měla radost, že jsem se odvážila koupit stroj a učit se šít - já pověstná nešika

0/0
23.4.2011 18:50

Tobinka

šetření

Kdyby nás někdo přesadil do roku 1932, ale co i do roku 1972, tak bychom taky rychle začali "šetřit" věci. Dělí nás jedna generace od hladu a už zapomínáme.

Když moje babička rozlila čerstvě nadojené mléko, bylo to obrovské neštěstí. Dneska

Bychom si řekli: takhle vyvádět kvůli mlíku? Jenže ona rozlila půlku kalorickýho příjmu rodiny. Jak bychom asi dneska vyváděli, kdyby dítě roztrhalo dvoutisícovku...

0/0
23.4.2011 15:46

Toranoko

Re: šetření

To je bezesporu pravda, tady se spis ale mluvi o setreni, kdyz uz mas i to nove.. podle me je nejlepsi kompromis, neplytvat, ale (pokud na to je) doprat si v zivote i hezke a kvalitni veci. Samozrejme to zalezi i na financni situaci, daleko vic ale podle me na vnimani osob, protoze ono udelat neco pekneho ci neco obnovit se da i s minimem nakladu :-)

0/0
23.4.2011 16:16

Tobinka

Re: šetření

Třeba koupit si nový servis nebylo za socialismu tak jednoduché. Když jste ho roztřískal, koupit nový bylo jedna těžké (sehnat ho a zaplatit). Proto se používal jen ve svátek.

0/0
23.4.2011 19:07

ttata

Takto se nemám žít

věci se mají užívat hned a nic nešetřit. Mít plný skříně hadrů a nechávat je na lepší je blbost. Žena porád šetřila oblečení na kluka na lepší až ji z toho vyrostl. Dalším dětem už dávala lepší oblečení i do bláta.:-)

0/0
23.4.2011 14:48

mikril

Re: Takto se nemám žít

no taky při vytřiďování malých věcí, z kterých syn vyrostl najdu pár "kousků" , které jsem mu šetřila "na lepší" a měl je párkrát..

0/0
23.4.2011 20:24

FoDa

Re: Takto se nemám žít

R^R^R^ ano, přesně tak to je

0/0
23.4.2011 21:16

Damik

rodiče

Rodiče si zase šetří jídlo, a pak ho vyhodí, protože je zkažené. Přece to nebudou jíst jen tak když je to tak dobrý. A když už je k tomu dokopu, tak se jim těžko vysvětluje, že italský pršut je nejlepší samotný a ne narvaný mezi dva chleby.

0/0
23.4.2011 13:36

vzdyt_to_rikam

Re: rodiče

Protože si myslí, že je "moc drahej". Můj táta třeba žije v představě, že letenka do Londýna musí stát "aspoň dvacet tisíc", protože "je to přece daleko". Nějaké aktuality, realita, to mu nic neříká.

0/0
23.4.2011 21:33

sarah123

Re: rodiče

italský pršut??? :D

0/0
23.4.2011 22:05

radim36

Mě by zajímalo,

kolik tady z těch píšících proti šetření ke konci měsíce střádá korunky nebo dokonce si půjčuje z kreditky nebo rovnou má naflákané úvěry a půjčky na televizi, pračku, auto a na všechno možné, hlavně že musí mít furt nejnovější věci. Nebo kdo rád žvaní o ochraně přírody, o udržitelném životě, o velikosti uhlíkové stopy.....

Není důvod  chodit v roztrhaném oblečení. Nebo používat mixér či vysavač, všelijak podomácku pospravovaný a polepovaný, jen aby se to nějak točilo, jako to bylo běžné za socialismu. Na druhé straně nemá cenu všechno, co je jen trošku opotřebené, vyhazovat do popelnice nebo do sběrného dvora a kupovat místo toho nové.

Chce to trochu rozumu a trochu patřičné míry tady v tom.

0/0
23.4.2011 13:34

Holnes

Re: Mě by zajímalo,

R^

0/0
24.4.2011 1:58mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.