Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Překonala jsem zimu i stísněný prostor a spala v záhrabu pod sněhem

Proč nocovat pod sněhem? Zjistila jsem tak, že i v zimě dokážu venku ve správně vyhrabaném úkrytu přežít noc. Naštěstí nejsem klaustrofobik, on je ten záhrab totiž docela malý. A když mě z něj pak ráno vyhnala zima do probouzející se krajiny, odměnou byl nádherný východ slunce.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Lvy

Těch -6C mě fakt rozesmálo...

Ale pro pro některé lidi z města to je asi fakt velká zima. ;-D

0/0
22.2.2011 11:58

celim

No to je toho!

Každoročně vyrážíme na běžky s báglem na zádech. Stany nevedeme. Stačí si pomocí lopaty vyhrabat jámu a cihly dát na boky jako zeď .Navrch běžky a přes ně igelit. Na bocích se to musí utemovat sněhem a za dveře slouží celta, nebo kus igelitu. Dovnitř se vejdou tři lidé(je to dáno délkou běžek)V noci je tam poměrně teplo. Já mám spacák s 1kg draného peří s prachovým a kosu jsem neklepal ani když bylo málo sněhu a spal jsem jern pod celtou přes lyže opřené o padlý strom. Je dobré mít raději dvě karimatky a pod nimi roztáhnutý igelit, který zamezí navlhnutí(alespoň trochu) spacáku.  Bohužel je čím dál tím méně lidí, kteří jsou ochotni tu trochu nepohodlí snášet. Holt seniorský věk s mnohými kamarády dělá divy!

0/0
21.2.2011 16:25

Rigo

Re: No to je toho!

stany si nevozite, ale cihly na steny jo !!! ;-D

0/0
21.2.2011 19:30

TarasBulba

Re: No to je toho!

Každej deset kilo nahřátejch šamotek v ruksaku a pak tady s tím chtěj honit machry.

0/0
21.2.2011 21:03

celim

Re: No to je toho!

Jo a případně z těch cihel si děláme iglů jako předloni. Ale jestli si myslíte, že Eskymáci si staví iglů ze šamotek, tak Vás musím zklamat . Jsou to cihly sněhové.Ta eventualita Vás nenapadla?;-)

0/0
21.2.2011 22:08

Rigo

Re: No to je toho!

ale napadla, ale jsme pro kazdou srandu !!;-D

0/0
21.2.2011 22:25

celim

Re: No to je toho!

Já to tušil:-)

0/0
21.2.2011 22:38

tojsouveci

Teplo se ztratí?

"Spacák prý sám o sobě nehřeje, ale jen udržuje lidské teplo, které se do něj ale žádné neuvolní, když je člověk moc oblečený. Takže čím více vrstev, tím je v něm, paradoxně, větší zima. "

.1. Kam se tedy ztratí teplo vyprodukované lidským tělem?

2. Jde o to, aby bylo teplo mezi oblečením a spacákem nebo mezi oblečením a kůží?

3. Nejlepší izolací je vzduch, kterého je ve vrstvách spacáku stejně, ať jsem oblečený více, či méně. Takže fakt nevím.

Toto neberte jako pokus o nějakou hádku, ale jen chci od někoho slyšet, v čem je logika. Rád se poučím a ještě poděkuji.

0/0
21.2.2011 16:00

Jan__K

Re: Teplo se ztratí?

"Spacák prý sám o sobě nehřeje, ale jen udržuje lidské teplo,

které se do něj ale žádné neuvolní, když je člověk moc oblečený. Takže

čím více vrstev, tím je v něm, paradoxně, větší zima. "

Autor článku evidentě čerpá z reklamy výrobce spacáků, možná i od samothého Horsta Fuchse.

Do spacáku je potřeba jít v SUCHÉM oblečení, samozřejmě, že čím větší vrsvu na sobě máte, tím více to hřeje. Než spát ve vlhkém, tak raději nahý, z  toho možná pramení ta podivná úvaha. PS. jsem zimomřivý a jezdím ven do přírody léta letoucí. Mnohokrát jsem prakticky jsem ověřil, že více materiálu izoluje více...

0/0
21.2.2011 19:17

hellblazer

Re: Teplo se ztratí?

jasně že vzduchu v tom spacáku je stejně, navíc je i v oblečení, který máš na sobě. Je otázka, jestli jí to zkušený horal fakt řekl nebo je to umělecká licence.

Já mám ověřeno, že se mi líp spí v jenom prádle, protože je to prostě pohodlnější, než ve víc vrstvách. Mockrát už jsem řešil dilema, jestli si vzít malej lehkej spacák a spát v hadrech, který s sebou stejně mám, nebo teplej zimní a spát v pohodě "nahej" (obvykle nakonec táhnu teplou svini a to kilo se snažím ušetřit jinde :-/)

0/0
21.2.2011 23:48

_martan

Autorka by si měla něco přežít o přezití nebo se aspoň

Občas podívat na diskavery.

průřez vykopanou jeskyní by měl být ve tvaru T.   Podobne jak je obrázku, ale postale by neměli být tak blízko u sebe. Oddělovat by je měla šachta, kde kdy se zdržovat vydechovaný oxit uhličitý a studený vzduch.

Dále by měli mít v něm  výjklenek  s otevřeným ohem nejlépe svíčkou, která by jim signalizovala na nebezpečí oxidu uhličitého.

a taby komím kde by k nim proudil čersvtvý vzduch a připadě závalu jim dýchat . Podle jejich návodu by  se člověk tak akurád zabyl,  pokud by kolem sebe neměl spostu lidí a hezké počasí.

Našel jsem si čas a za 5 minut jsem našel Jak správně postavit sněhovou jeskymi.  http://www.youtube.com/watch?v=XOJQPz1s-1c

0/0
21.2.2011 13:44

fitzie

Re: Autorka by si měla něco přežít o přezití nebo se aspoň

ježíš, a proč stavět sněhovou jeskyni? úplně stačí stan. když si ho dva lidi rozdělí mezi sebe, je lehčí než lopata, a když ještě zasněží (nebo se částečně do sněhu zahrabe, to je ideální) není nad něj.

0/0
21.2.2011 14:06

hellblazer

Re: Autorka by si měla něco přežít o přezití nebo se aspoň

no to bych ten stan děleno dvěma, kterej je lehčí než lopata, chtěl vidět. Pochopitelně záleží na lopatě, ale většina lidí si do hor nebere pozinkovou uhelku s dvoumetrovou násadou... A mimochodem, díru pro stan je taky snazší vyhrabat lopatou než lyžema, rukama nebo třeba lžící. Navíc pokud se pohybuju v lavinozním terénu (což nemusí být váš případ), lopatu beztak mám (ale já s sebou stan nepotáhnu)...

0/0
21.2.2011 23:23

fitzie

Re: Autorka by si měla něco přežít o přezití nebo se aspoň

stará dobrá Gemma (prostě jsem si na to konstrukci s vyztuženými stěnami zvykla, mám ji ráda, věčná škoda, že se už nedělá) vážila 3 kg, takže na osobu 1,5 kg. Jeden vzal tyčky, druhej tropiko. Kolíky se do sněhu brát nemusí. Místo pro něj jsme ušlapali, takže odhrabovat nebylo nic třeba, podle množství sněhu to bylo tak 20-30 cm do hloubky, další sníh z okolí se prostě jen přihrnul. to se snadno udělalo rukama v rukavicích. Vevnitř bylo sucho, přece jen člověk měl o jednu izolační vrstvu navíc, bylo to postavený raz-dva a pro větší tepelný komfort se daly ještě nalámat nějaké spodní větve a podložit s nimi karimatku. samozřejmě, je to "mastňácké", ale nám to maximálně vyhovovalo. Bylo tam fakt teplo. a západy a východy slunce byly to nejkrásnější.

0/0
23.2.2011 9:56

hellblazer

Re: Autorka by si měla něco přežít o přezití nebo se aspoň

jo Gemma... akorát se do ní leze snad hůř než do toho záhrabu ;-)

každopádně je ta půlka pořád dvakrát až třikrát těžší než lopata. Ale že je stan postavenej o hodně dřív uznávám, při nějakým skitouringu to může vadit, když se má hodinu dvě dělat záhrab. Hodně pochopitelně záleží na terénu, kterým se pohybuješ, na horách jsou často otevřený chaty nebo aspoň winterraumy, kde budu vždycky spát radši než ve stanu nebo záhrabu... Ale jinak proti stanu nic nemám, každému co jeho jest, jen jsem se původně ohradil proti tý úspoře hmotnosti stan versus lopata.

0/0
23.2.2011 10:28

chudacek.blbecek

Re: Autorka by si měla něco přežít o přezití nebo se aspoň

R^ já bych ti dala karmu, kdyby to šlo. Díky

0/0
21.2.2011 14:35

TarasBulba

Re: Autorka by si měla něco přežít o přezití nebo se aspoň

Autorka to místo čučení na telku a jůtůb šla raději zkusit na vlastní kůži. Když tam píše, že bylo i na stavbu záhrabu málo sněhu, tak by jí tyhle rady byly platný jak mrtvýmu zimník.

0/0
21.2.2011 21:02

hellblazer

Re: Autorka by si měla něco přežít o přezití nebo se aspoň

taky sis mohl najít ještě minutu navíc a ten příspěvek si po sobě přečíst, vyluštit to je docela boj...

Ty jsi spíš praktik nebo teoretik? Jak by měl vypadat komín, který by vydržel zřícení záhrabu a umožnění dýchání? Hadice s náústkem vražená do pusy? Neproudí náhodou ten vydechovaný vzuch ven třeba tím vstupním otvorem sedmdesát čísel v průměru? A tak dál...

0/0
21.2.2011 23:59

sn63

blbost

v dobrým spacáku se dá spát v pohodě do mínus 5 st a scela jistě i méně ale nemám to vyzkoušené. A v dobře udělaném záhrabu neklesá teplota pod dva plusový stupně. A ten kdo dokáže jít v klidu do sklepa s trochou sebeovládání zvládne i zavřený záhrab. Nemluvím o lidech kteří opradu trpí klaustrofobií. Netrpím žádnou fobií tak nemůžu soudit.

0/0
21.2.2011 13:39

hellblazer

Re: blbost

a co je blbost? Pochopitelně se dá v dobrým spacáku spát ve velký zimě, já se ve svým spacáku vyspím v klidu v -10 (v neklidu v -18), manželce je v něm zima i těsně nad nulou. To, že holce, která není moc otužilá, je v záhrabu zima, je úplně normální. Osobně bych taky v jejich případě vynechal ten žďárák, nejspíš jim byla kosa proto, že měli spacák mokrej...

0/0
21.2.2011 23:40

fitzie

další článek

od odvážné krásky v nesnázích...:-/

0/0
21.2.2011 12:17

HoPPíK

Re: další článek

Jj v pohodě počtení

0/0
21.2.2011 14:26

myskamiki

Re: další článek

;-D;-D8-o k clanku se nebudu vyjadrovat, stalo by to dukaty

0/0
21.2.2011 14:57mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.