Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Jste feministka? Odpovězte si v testu na deset otázek

Mužatky s knírem, naštvané na veškerý testosteron, jejichž cílem je dobýt svět. Tak většina Čechů vnímá feministky. Přitom si svou představu o nich modeluje jako Karel May indiány. Jste či nejste vlastě feministka? Udělejte si test.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

JJJaaajjjaaa

To je test na té nejvyšší úrovni.......

;-D;-D;-D

0/0
11.8.2010 23:19

NumLk

umele problemy

vyvolavaji umela reseni coz jsou ruzne kvoty a regulace myslim si ze za soucasneho stavu veci muze zena si zaridit zivot jaky chce s vysokym i s nizkym platem s detmi i bez s konicky i bez s partnerem i bez jinak podle otazek testu nebude feministou snad radikalni muslim nebo navstevnik ze stredoveku , otazky mi prijdou hodne sugestivni

0/0
11.8.2010 14:44

m. l.

Re: umele problemy

0/0
11.8.2010 16:31

m. l.

 

:-)

0/0
11.8.2010 16:31

m. l.

Rád bych se zeptal cenzora

proč mi smazal příspěvek z 11.08.2010 10:57  ve kterém jsem se na příkladu (vycházejícím z vlastní praxe) zmiňoval o tom, že jeden z důvodů proč ženy mají nižší plat, je nezdravě nízké sebevědomí při vyjednávání o výši platu?

0/0
11.8.2010 11:10

m. l.

Re: Rád bych se zeptal cenzora

Děkuji (a nebo to byla technická chyba, už je to ok).

0/0
11.8.2010 11:17

rejca

ženský berou méně,

ale jen proto, že chlapské profese jako zedník, elektrikář, instalater, mistr, .... jsou lépe placené než prodavačky, uklízečky, atd. :-)

jinak ve vedoucích pozicích žádnou diskriminaci nevidím

0/0
11.8.2010 8:48

rejca

Re: ženský berou méně,

jinak samozřejmně jsou také odbornější a náročnější, vyšší plat je zcela v pořádku :-P

0/0
11.8.2010 8:49

_m-

Re: ženský berou méně,

Ale o to nejde. Samozřejmě, že ředitel má vyšší plat než uklízečka. Ale proč má mít uklízeč vyšší plat než uklízečka, to mi rozum nebere.

0/0
11.8.2010 9:50

m. l.

Re: ženský berou méně,

Co se týká uklízečů to netuším, ale třeba u odborných profesí bych věděl. Schválně jestli to poznáte z popisu situace:

Situace A: "...a jaký si představujete plat?"  "50000"  "No to nepůjde, na tuhle pozici je maximum 35000"  "Tak 38000"  "Ok, beru vás".

Situace B: "...a jaký si představujete plat?"  "... ... ..."  "Promiňte, neslyšel jsem vás?"  "Že by ... snad ... třeba ... 25000 ?"  "Ok, beru vás".

Schválně jestli poznáte který z těchhle uchazečů je typický chlap a která je typická ženská :-) 

0/0
11.8.2010 10:57

_m-

Re: ženský berou méně,

:-) To je taky dáno výchovou

0/0
11.8.2010 11:07

m. l.

Re: ženský berou méně,

Ano, výchova v tom určitě hraje významnou roli. Osobně bych si myslel, že by se mělo "něco udělat" hlavně s tím :-) Kvóty to samozřejmě nevyřeší.

0/0
11.8.2010 11:16

zadluzenicz

Re: ženský berou méně,

No podle toho feministického testu (čímž myslím tendenčního a nevyrovnaného) mají výchovu na starosti ženy.

0/0
11.8.2010 13:07

_m-

Re: ženský berou méně,

jistě - každý/každá z nás vychovává děti podle modelu, který si přinesl/přinesla z vlastního domova.  To je běh na hodně dlouhou trať a právě feministické - čti ženské - hnutí by mělo ženy učit zvyšovat si sebevědomí.Že tak nečiní je věc jiná.

0/0
11.8.2010 13:10

zadluzenicz

feministky dnes mají ideály,které jsou v rozporu s původními

A opravdu je pro vás jako pro ženu (předpokládám že jste žena) ženským ideálem asertivní průbojná žena? Jak byste definovala rozdíly mezi mužem a ženou, pokud pomineme ty fyzické?

Je-li ideálem dnešního feminismu muž v ženském těle, pak nechápu tu nenávist k "mužskému světu". A je tam opět ambivalence, kdy žena lišící se pouze fyzicky nemá být současně brána jako kus masa.

Dříve feminismus usiloval o rovnoprávnost mužů a žen. Právo ženy, chovat se svobodně a mít stejné možnosti jako muž. Toho bylo dosaženo, někde toto již dokonce čáru překročilo a ženy mají větší práva než muži.

Ale dnes se zdá, že feministky tato práva pro ženy mění ve vynucování si vlastní představy o správném ženském chování. Dříve feministky ženám otevíraly nové možnosti, dnes jim je naopak zapovídají. Dostaly se na úroveň těch, proti komu původně bojovaly.

Dříve muži ženám bránili studovat, budovat kariéru atd. Dnes feministky ženám brání projevovat se žensky. Pečovat o rodinu, přenechat muži obživu, submisivitě.

0/0
11.8.2010 13:37

_m-

Re: feministky dnes mají ideály,které jsou v rozporu s původními

Budete se divit, ale já jsem strašně staromódní.

Mým ideálem je žena - matka. Žena, která má právo získat tak vysoké vzdělání jaké chce a na jaké má schopnosti, žena, která svoje vrozené i získané znalosti věnuje v maximální míře rodině a která  - když děti odrostou, nebo když sama uzná za vhodné - bude dále studovat nebo pracovat ve svém oboru. A muž, který ji  a celou rodinu materiálně zabezpečí a který dokáže ocenit její přínos rodině a potažmo společnosti. A společnost, která si bude vážit mateřství a nebude ženu v domácnosti odsouvat na poslední kolej.  Společnost, která ale současně nebude ženu bezdětnou považovat za méněcennou, tak jako nepovažuje za méněcenného bezdětného muže.

Celý život tvrdím, že feminismus je od počátku uchopený za špatný konec - místo, aby muže donutil uznat ženu a ženskou práci, sám odsoudil ženskou práci jako méněcennou a z žen začal dělat prsaté muže. Ale bohužel - dnes jsme tam kde jsme, a ženám nezbývá nic jiného, než bojovat každá svů vlastní boj.

0/0
11.8.2010 13:49

zadluzenicz

Re: feministky dnes mají ideály,které jsou v rozporu s původními

Tak to máme ženský ideál rodinného života podobný.

Asi jen nevidím některé problémy, které vy popisujete. Společnost podle mne matky nikam neodsouvá, ani společenským uznáním, ani faktickým omezováním. A bezdětné ženy jsou odsuzovány IMHO výhradně zase jen ženami, muži takové věci neřeší.

Já nezpochybňuji právo(!) žen zvolit si jinou cestu. Ale nechci společnost, která můj ideál rodiny bude považovat za méněcenný a odsuzovat ho. Feminismus byl IMHO dříve uchopen správně: požadoval práva. Dnes naopak práva potlačuje.

Proto dnešní feminismus považuji za zlo, ale jsem současně schopen zastávat ideály feminismu v jeho počátcích. A obdivovat jedince, kteří se dokázali za ně postavit ve společnosti, která byla zcela proti.

0/0
11.8.2010 14:10

m. l.

Re: feministky dnes mají ideály,které jsou v rozporu s původními

Aktivistky prohlašují, že ženy jsou ve všech výkonnostních parametrech stejné jako muži. Ok, může být, ale tak proč se k nám na vedoucí pozice hlásí (pokud se vůbec nšjaké hlásí) ženy, které nezvládnou ani svůj "nultý" manažerský úkol - prosadit si příslušný plat? 8-o Vždyť celá jejich příští kariéra na téhle pozici má být jen a pouze přijímání rozhodnutí a jejich prosazování.

0/0
11.8.2010 13:53

zadluzenicz

Re: feministky dnes mají ideály,které jsou v rozporu s původními

K tomuhle nemám kvalifikaci se vyjádřit. Tak jen z pohledu zvenku:

Managerská pozice snad nemusí být jen o průbojnosti. Mohou se uplatnit i organizační schopnosti či schopnost zvládat problémy. Teoreticky by tedy mohl existovat i výkonný zaměstnanec-manager, který současně není příliš průbojný.

Ale máme evidentně stejný názor: ženy si za nízké platy mohou sami. Tím, jaké obory studují, a tím, že jsou neprůbojné a neřeknou si o vyšší plat. Žádná faktická diskriminace neexistuje.

0/0
11.8.2010 14:14

sluny

Takže jsem si udělal test

a jsem feministka činy i náturou, musím to hned doma říct manželce ;-D;-D;-D

Jo, a toho, kdo plácá něco o zavedení kvót a jiné podobné diskriminaci bych naplácal, akorát nevím, jak to jde dohromady s tím výsledkem testu ;-D;-D;-D

0/0
11.8.2010 8:04

zadluzenicz

Re: Takže jsem si udělal test

Také jsem si udělal test a za sedm bodů. Jsem tedy feministka. Akorát jsem si u poloviny otázek říkal, která slepice to vymýšlela. Takhle tendenční text, podsouvající autorky světonázor.

Ano, žena nemá povinnost mít děti a má právo se rozhodnout, zda rodinu či kariéru. Ale dodal bych, že bez dětí nemá mít nárok na penzi s průběžného pilíře (to platí IMHO i pro muže). A že o ženu, která nechce děti bych sám nestál. Ta je pak dobrá právě jen do postele a na některé typy zábav. Ambivalentní, stejně jako většina feministických ideí (současných, v minulosti šlo skutečně o ženská práva!).

A jako jsem poznal typického muže, který přijde z práce domu a padne, poznal bych i v opačně tendenční otázce typickou ženu, která denně stráví hodinu líčením, česáním, oblékáním a pod. A utratí za sebe daleko více peněz než muž. A sice se nevěnuje koníčkům, ale prodrbe hodinu s kamarádkou/příbuznou na telefonu. Ano, zobecňuji, ale to mnou kritizovaný text otázky také.

0/0
11.8.2010 13:16

m. l.

Z vlastní zkušenosti

vím, že kvóty jsou nesmysl. Například: když hledáme lidi pro nějakou odbornou nebo vedoucí pozici, skoro vždy se přihlásí převaha mužů. Programátor tak 5:1, strojírenský technolog 20:1 a o pozici vývojáře elektroniky se ještě nikdy, za celou dobu existence firmy, neucházela žena. A co teď s tím? Když potřebuju vedoucího týmu programátorů, samozřejmě lovím napřed ve firmě mezi programátory - a většinou chytnu. Když je potřeba šéf vývojové skupiny, hledá se mezi vedoucími týmů software a hardware - což jsou logicky opět samí muži. Atd. Dokud ženy nebudou samy od sebe mít větší zájem o profese které jsou ve firmách nejžádanější a nejprestižnější a ze kterých se tudíž dobře startuje kariéra, tak prostě kariéru dělat nebudou.

0/0
9.8.2010 19:32

zadluzenicz

Re: Z vlastní zkušenosti

Pravda je, že ženy mají v průměru vyšší vzdělání než muži. Akorát studují vysoké školy "humanitního" zaměření, pro kterém není v praxi mimo státní sféru poptávka.

Pak vyjde někde statistika, že ženy s VŠ vzděláním berou o tolik a tolik procent méně než muž. Ale feministky již souvislost mezi touto a statistikou platů podle oborů již nevidí. A nebo vidí a hledají v tom spiknutí: to je určitě mužský komplot, že technické obory jsou od firem žádanější než absolventi filozofie, ženských otázek nebo žurnalistiky!

0/0
11.8.2010 13:21

Jack777

...

V dnešní době u nás žádná diskriminace neexistuje. Před zákonem jsme si všichni rovni a je jen na nás jak se umíme bránit. A to že někdo narazí na někoho, kdo mu dá nižší plat než mají ostatní za stejnou práci je protizákonné, to není diskriminace.

Ostatně to samé se děje i u mužů, jen se o tom tolik nemluví...

Skutečná diskriminace je, když si podle zákona nejsou nějaké skupiny rovny a to tady samozřejmě není. Navíc ty rozdíly v platech se týkají nějakého malého procenta, možná na vedoucích pozicích atp...

Kvóty a pozitivní diskriminace je samozřejmě nesmysl. Je to zas jen diskriminace někoho jiného...

0/0
9.8.2010 18:09

marionetta

všichni jsme

Gogo;-D 

Test absolutně o ničem, ani pro pobavení ne, chtěla bych poznat autora. Nebo autorku?Rv

0/0
9.8.2010 17:06

johny55555

já jsem prej taky feminista :-)

to byl fakt sofistikovaný test...

0/0
9.8.2010 16:17

tappat

jak rika Charles E. Winchester III. : Muj hlas zazni!!!

ten test delal naprostej mimon (at uz zenska nebo chlap). Musite odpovedet na vsechny otazky NE, aby vam nevyslo, ze jste feministka (a to dokonce i na otazku 5, kde tato odpoved jde zcela  proti vysledku testu). Kdyz mate 1-4 ANO, napise vam to, ze vam "vadi soucasne postaveni zen" - jak rafinovane ;-D;-D  no a 5-10 jste skryta feministka. No musim rict, ze server ona.dnes se prekonava. Jeden clanek vic o nicem nez druhej. A za tenhle test plnej sugestivnich a naprosto marne polozenych otazek, bych prislusneho redaktora (redaktorku) rovnou vyrazil.

0/0
9.8.2010 16:01

Hroznej puberťák

Hi hi

Jsem feministka náturou i činy, i když to možná ani nevím ;-D R^

0/0
9.8.2010 14:11

Klara L

Re: Hi hi

Jo, já prej taky ;-€

0/0
9.8.2010 14:45

Hroznej puberťák

Re: Hi hi

A to jsem odpovídal podle pravdy, třeba na otázku "Chodíte někdy do restaurace pouze v doprovodu žen" jsem prostě musel odpovědět ano :-)

0/0
9.8.2010 14:54

zadluzenicz

Re: Hi hi

:-D

Ten test je určen pro ženy. V rámci objektivity jsem to vyplňoval tak, jak to platilo pro mé přítelkyně i tu současnou. Samozřejmě že ANO a já byl jako chlap rád, že mám taky večer volný pro sebe. Co tohle má dokazovat netuším.

0/0
11.8.2010 13:24

Winebibber_už šestý

koukám na to...

tak jsem ten test zkusil a vyšlo mně, že nejsem feministka... to je dobře... to bych se sebou nevydržel... :-)

0/0
9.8.2010 13:37

dscs

takove nesmysly

nejlepsi je ten test - jak se k feminismu zadna ROZUMNA ZENA nezhlasi, tak je to udelane tak, aby cloveku vyslo, ze je feministky, i kdyz o tom nevi:-)) haha.

clanek je padly na hlavu. jaky vetsi odrikani nez muzi? jake prehlizeni? nic takoveho neznam, a to jsem zena, mam vedouci pozici a nejsem dekorativni, abych snad neco dostala kvuli sve krase. staci normalne pracovat a trochu chtit. myslim, ze dikriminace je v CR nesmyslny blabol. nikdy jsme nic tkaoveho nevidela, spis to mame jednodussi (stejna prava jako muzi, ale jeste clovkeu pomohou s tezkymi predmety:)

0/0
9.8.2010 10:10

_m-

Re: takove nesmysly

No to mi před 20 lety moje švagrová tvrdila taky. O to bolestnější bylo její rozčarování.

0/0
9.8.2010 10:21

dscs

Re: takove nesmysly

opravdova osobnost se nejakymi drobnymi trably nenecha rozhodit

0/0
9.8.2010 10:46

alkhazali

Re: takove nesmysly

to je pravda. proc by melo opravdove osobnosti vadit, ze bere o x% mensi plat nez chlap za stejnou praci  ;-D

0/0
9.8.2010 10:58

_m-

Re: takove nesmysly

;-)R^

0/0
9.8.2010 11:00

miniBazarek

Re: takove nesmysly

Bohužel se ještě dnes vychází z hodnocení výkonu při fyzické práci. Jsou odvětví případně pozice, kde je žena o 20 % lepší.

0/0
9.8.2010 11:45

alkhazali

Re: takove nesmysly

o 20% lepsi ve vykonu myslite? a jak je na tom s platem? taky o 20% lepsi?

0/0
9.8.2010 11:56

dscs

Re: takove nesmysly

jeste nikdy jsme tohle nevidela v praxi, krome pripadu, dky muz delal o 30% vic prace. je to oblibeny mytus feministek. v realu vidam platy stejne, pripadne pro zenu vyssi, pokud je schopna.

0/0
9.8.2010 11:52

alkhazali

Re: takove nesmysly

aha, takze oblibeny mytus. to myslite vazne? doufam, ze se vam tu ozvou nejake myticke zeny. ja muzu poslouzit jedine svym prikladem. akorat, ze ja jsem ten muz, takze mam vic.

jenom by me zajimalo proc tento "mytus" podporuji i ekonomicke servery. predpokladam, ze nejsou placene zaskodnickymi feministickymi spolky a jenom proste vychazi ze statistickych udaju.

treba zde http://www.penize.cz/duchody-a-davky/73047-meli-by-otcove-vice-chodit-na-rodicovskou-dovolenou

0/0
9.8.2010 12:03

_m-

Re: takove nesmysly

Mladý muži, vy se mi začínáte líbit. Nechtěl byste to vzít za Drábka?:-)

0/0
9.8.2010 12:09

alkhazali

Re: takove nesmysly

kdo je drabek? :-)

0/0
9.8.2010 12:17

_m-

Re: takove nesmysly

;-D;-D ministr práce a sociálních věcí. (taky jsem si ho musela najít)

0/0
9.8.2010 12:21

alkhazali

Re: takove nesmysly

a jo jezisi. ja tyhlety novy ministry jeste nemam namemorovany :-)

johna si ale pamatuju :-P

asi nechtel. jinak predpokladam ze ministri a ministryne (poslanci/poslankyne, senatori/senatorky) maji stejne, jinak uz by se kolem toho strhl davno hukot.

0/0
9.8.2010 12:27

_m-

Re: takove nesmysly

škoda. Rozumnýho ministra bysme potřebovali (a ten plat bych vám přála ;-))

0/0
9.8.2010 12:36

zadluzenicz

Re: takove nesmysly

Odkazovaný článek pouze řeší, že muži chodí méně na rodičovskou. To je evidentní fakt.

Pravděpodobné důvody:

-Ženy mají blíže k dětem. To je dáno výchovou i geneticky. Já bych se rodičovské tak nebál.

-Ženy berou méně. To ale nemá nic společného s diskriminací a nelze z toho vyvozovat, že berou méně za stejnou práci. Ženy studují častěji humanistické obory, dělají méně ceněné práce a nejsou průbojné, jako muži. Žádná diskriminace v tom není, která chce, má tytéž možnosti jako muž.

Píšete, že máte víc. Asi tím myslíte více než žena. Můžete nastínit, zda srovnávaná žena dělá stejnou práci u stejného zaměstnavatele? A pokud s tím nebudete mít problém, o jaký obor jde?

0/0
11.8.2010 14:29

_m-

Re: takove nesmysly

moje milá, že jste něco ještě neviděla neznamená, že to neexistuje. A jak vás tu tak čtu, ještě jste toho neviděla moc.

Tvrzení o rovnoprávnosti je oblíbený mýtus 15letých kluků (protože dospělí muži už vědí, třeba podletoho, jak jsou na tom jejich manželky) a těch správných žen, které se ve všech dovednostech vyrovnají mužům (aspoň ve svých představách) a nemají nic společného s těmi ufňukanými slepicemi okolo.

Já jsem ještě neviděla, že by žena měla za stejnou práci vyšší plat než muž - ale netvrdím, že to nemůže v jednotlivých případech existovat, i když  mi to trošku připomíná  Utopii :-)

0/0
9.8.2010 12:05

dscs

Re: takove nesmysly

ja jsem to videla v mnoha pripadech.

netvrdim, ze se ve vsem zeny vyrovnjai muzum, kazdy je jiny. pokud maji nejake zamestnani, muze dle vykonu a prinosu firme nekdy dostavat vic ten, nekdy onen.

ani ja se ve vsem muzum nevyrovnam, a nemyslim jen zvedani bremen - muzi s epodle me lip soustredi, napriklad. a ja zas umim jine veci. nevim, proc kvuli tomu delat quo quoty:)

0/0
9.8.2010 12:24

_m-

Re: takove nesmysly

Tak ještě jednou a pomalu.

1) Ani já nejsem zastánce kvót.

2) bylo by ideální, kdyby lidé byli odměňováni tak jak říkáte, ale není tomu tak. Krom výkonu a přínosu firmě ještě JE do funkčního i platového zařazení promítán vztah k vedení (nejen v kladném smyslu - manžel mojí známé třeba nedostal už 3 měsíce plat, protože dělá v synově firmě a syn teď zrovna nemá - a tata počká...) sympatie a pohlaví. Ať se vám to líbí nebo ne, tak to na světě chodí.

0/0
9.8.2010 12:29mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.