Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

České ženy zbytečně umírají na rakovinu, nechodí k doktorovi

Rakovina děložního čípku patří mezi velké strašáky českých žen, hned po nejrozšířenější rakovině prsu jde o nejčastější nádor. Podle gynekologa Vladimíra Dvořáka se u nás vyskytuje tolik také proto, že na pravidelné prohlídky k ženskému lékaři chodí jen polovina žen ve věku 25 až 59 let.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Calinda

Obsah článku

jsem nečetla, tak jen k titulku - ona nebude vždy chyba jen v českých ženách, ale především v českém zdravotnictví. Máme v rodině případ rakoviny prsu, po chemoterapii a ozařování vše ok, pacientka chodí dva roky na pravidelné kontroly, nyní, při poslední kontrole znovu jakýsi nález na prsu, na podrobnější vyšetření je zmiňovaná žena objednána až na září! A to je žena, která již rakovinu prsu měla a není tedy důvod na cokoliv čekat, naopak. Podobnou zkušenost mám i svou vlastní s podezřením na melanom. Od prvního objevení podezřelého znaménka jsem musela čekat tři měsíce na konečný verdikt (!) Takže asi tak.  

0/0
14.6.2010 11:13

MissKim

Re: Obsah článku

Já vim no... proto se nikdy nenechávám odbýt. Tlačim na doktory jak se dá, snažim se využívat všeho, na co mám nárok, a pokud mám opravdu vážný problém, vždycky trvám na stoprocentním vyšetření. Nechce jeden doktor, bude muset chtít druhý. Moje okolí má s lékaři špatnou zkušenost, bohužel v dnešní době to chce tvrdé lokty úplně všude :-( a nedat se.

0/0
14.6.2010 12:25

mobidik

Je to mnohdy problém jiný!

Někteří zaměstnavatelé za návštěvu lékaře dávají menší výplatu např. o 500Kč (snížení osobního ohodnocení, protože se pracovník neúčastnil plné pracovní doby), někde mají stanoveno, že doba nezbytně nutná k návštěvě lékaře je 1,5-2 hodiny, ostatní se nadělává. Matky po návratu z mateřské někde musí podepsat, že když budou 1 den doma na hlídání dítěte, tak je propustí, podepíší dohodu, zaměstnavatel říká, jak budete den doma, doplním datum a podpis. Atd., divná doba, odposlechnuté příběhy. Ženy, ani muži k lékaři se bojí chodit, nedělají se ani prohlídky po 50 letech, lidé se bojí o práci. To asi víte, tak čemu se divíte? Divná doba!

0/0
13.6.2010 15:42

Prickrose

Re: Je to mnohdy problém jiný!

Opravdu by mě zajímalo co je zaměstnavateli po vasem zdravi? Zaměstnavatel se ma starat o to, aby mu business dobře jel a aby nezkrachoval a ne o vaše zdravi. Za to je člověk zodpovědný sám a to něco stojí.

0/0
13.6.2010 17:22

kamor

Re: Je to mnohdy problém jiný!

Za prvné - existuje zákoník práce a přílohy k němu, kde se uvádí, že zaměstnavatel poskytne zaměstnanci pracovní volno s náhradou mzdy na nezbytně dlohou dobu k návštěvě lékaře, nejvýše však na 1 pracovní den, pokud zaměstnanec nemůže návštěvu u lékaře vykonat mimo svou pravidelnou pracovní dobu. Jiná věc je, když toho zaměstnanec zneužije a vyřizuje v tuto dobu i své osobní záležitosti.

Za druhé - zaměstnavatele by měl měl zdravotní stav jeho zaměstnance zajímat, neboť zaměstnanec, který zanedbanou péčí o své zdraví onemocní, způsobí zaměstnavateli svou dlouhodobou nepřítomností více škody, než dvěma hodinami strávenými na pravidelné preventivní prohlídce.

0/0
13.6.2010 17:49

MissKim

Re: Je to mnohdy problém jiný!

Ono ženy obecně mají horší postavení. Nejsem žádná feministka, ale vím co je to někdy za trápení. Například kvůli PMS a velikým bolestem musím každý měsíc dva dny zůstat doma a nemám jinou volbu. Doktor mi na toto potvrzení nenapíše... A u gynekologa, z důvodu dlouhé čekací doby strávím vždy cca 4 hodiny čekání. Někdy i dvakrát ročně... Mělo by se ženám začít vycházet více vstříc..jenže opět nesmím zapomenout, že jako češi bychom toho začali opět zneužívat. Jako všeho :( proto je to bludný kruh.

0/0
13.6.2010 21:22

IfčaX

Re: Je to mnohdy problém jiný!

Jasně, ale málokdy zaměstnanec nemůže jít k lékaři mimo pracovní dobu. Lékaře, který by neměl aspoň dvakrát v týdnu odpolední ordinační hodiny, jsem už dlouho nepotkala.

0/0
14.6.2010 15:08

VBL

Re: Je to mnohdy problém jiný!-ordinacni doba

Je treba rici, ze v U.K. jsou ordinacni hodiny doktoru i do odpoledne, resp. vecera.

Zacinaji v 8.oo hod. rano a ordinuje se az do 18.oo hod. vecera. Pres poledne byva hodina ci dve pauza. Ted dokonce nektere dny maji i od 7.oo hod. rana a az do 8.oo hod. vecera. Tyto navic hodiny jsou vzdy dopredy vypsany, neni jich moc.

0/0
14.6.2010 16:13

medvěd brtník

K čemu je doporučení známých, když lékař nové

pacientky nebere. Po konfliktu s gynekologem již několik let nemohu v okruhu svého bydliště najít jiného. Všichni mají plno.

0/0
13.6.2010 15:08

kamor

Re: K čemu je doporučení známých, když lékař nové

Otázkou je, kde bydlíte. Pokud v Praze či na Praze-východ s dobrou dostupností na Černý Most, doporučuji MUDr. Radku Vetešníkovou-Koubovou. Je výborná a nové pacientky stále bere.

0/0
13.6.2010 17:50

takinobori

Náchylnost k rakovině způsobená dietou

Pokud jde o četnost výskytu onemocnění, tak tu asi pravidelnost vyšetření moc neovlivní (narozdíl od úmrtnosti), příčinu bych proto hledal jinde. Organismus má za normálních okolností schopnost se s mutujícími buňkami vyrovnat a včas je zlikvidovat. Je-li tato schopnost narušena, je výskyt zhoubného nádoru možná jen otázkou času (přidá-li se nějaký další faktor jako např. změna hormonů v menopauze apod).

V našich končinách může mít velký výskyt rakoviny na svědomí nevyvážený poměr omega-6/omega-3 mastných kyselin v dietě. Obě látky jsou pro organismus nepostradatelné, při jejich zpracování si ale v organismu konkurují, proto nadměrný příjem jedné způsobuje nedostatek druhé. Jedním z mnoha důsledků pak je i špatná funkce imunitního systému a náchylnost ke vniku rakoviny. Redakce to může klidně vzít jako typ na nový článek.

0/0
13.6.2010 12:51

takinobori

Re: Náchylnost k rakovině způsobená dietou

Podle odhadů je u nás průměrný poměr příjmu n-6:n-3 asi 50:1 (a to je jen průměr), doporučovaný je asi  6:1 až 4:1. Ta nevyváženost je daná jednak nadměrným příjmem n-6 například díky rozšířenému používání běžného slunečnicového oleje (obsahuje neuvěřitelných cca 67% n-6) a jednak snižujícím se obsahem n-3 v potravinách (daň za výrobu potravin nepřirozenými umělými metodami). Možnosti zlepšení: náhrada klasického slunečnicového řepkovým a olivovým (existuje i varianta slunečnicového oleje složením podobná olivovému), vajíčka a maso z biochovů, mořské ryby, eventuelně i rybí tuk jako doplněk stravy (zde ale dejte velký pozor na kvalitu). Středomoří to má celkem vyřešené: zelenina, ryby a olivový olej. Jen pozor, olivový olej nebrat jako lék, n-3 nemá skoro žádné (těch n-6 má ale o dost méně než slunečnicový).

0/0
13.6.2010 13:23

takinobori

Re: Náchylnost k rakovině způsobená dietou

S těmi mořskými rybami to není potřeba nějak přehánět, PCB, DDT, olovo, kadmium a spol taky není to, po čem zrovna zdraví kypí.

0/0
13.6.2010 14:59

kamor

Re: Náchylnost k rakovině způsobená dietou

V případě rakoviny děložního čípku stačí k rozvoji infekce pouhé oslabení imunity způsobené např. těžkou chřipkou, či přecházením lehčí chřipky. Osobní zkušenost...:-/

0/0
13.6.2010 17:52

takinobori

Re: Náchylnost k rakovině způsobená dietou

Od infekce a vzniku papilomů je to ke zhoubnému bujení ještě další krok, v něm právě hraje nedostatek látek vznikajících z omega-3 podstatnou roli. Stejně tak i u častých nádorů prsu, prostaty a tl. střeva.

0/0
13.6.2010 23:10

kamor

Re: Náchylnost k rakovině způsobená dietou

Ano, jistě, ke zhoubnému bujení je to ještě dlouhá cesta. Však jsem taky na konizaci byla až 16 let po nakažení HPV viry. Ovšem mohla jsem tu konizaci podstoupit mnohem dříve, kdyby ovšem moje tehdejší gynekoložka cytologické stěry odesílala do kvalitní laboratoře a nenechala je zkoumat jejího manžela veterináře...:-/ Tehdy jsem však kvůli chabé informovanosti absolutně nevěděla, oč jde. Kdybych byla řádně informována, okamžitě bych přešla k jinému lékaři. Takhle to došlo až k tomu, že jsem měla počínající rakovinu, což se zjistilo po histologii odebrané tkáně. A rozhodně jsem si to nezpůsobila nedostatkem omega mastných kyselin. O zdravou výživu se zajímám několik let a nemyslím si, že bych něco v péči o své zdraví opomenula. Což ovšem nemůžu říct o své bývalé lékařce.

0/0
14.6.2010 11:16

takinobori

Re: Náchylnost k rakovině způsobená dietou

Pokud jde o vliv omega-6/3 MK, tak v lékařké litelatuře u jednotlivých nádorových onemocnění běžně naleznete: omega-6: prokarcinogenní účinek, omega-3: protektivní účinek. Samozřejmě jsou i další faktory podporující vznik těchto onemocnění, tento mi ale připadá dost důležitý a zcela opomíjený.

Trochu mne překvapuje Vaše jistota ohledně správné zdravé výživy, dnes běžné informace o zdravé výživě jsou celkem tendenční a z lidí často spíš dělají pacienty, jako určitou bernou minci bych mohl doporučit:

http://www.vyzivaspol.cz/rubrika-dokumenty/konecne-zneni-vyzivovych-doporuceni.html

Je to ale opravdu jen minimum bez souvislostí pro pochopení, naše vesnické babičky toho o přirozené výživě nakonec věděli víc než my. Než kvantita potravin víc rozhoduje kvalita a ta je dnes vlivem moderních metod v zemědělství úplně jinde (vajíčko od čiperné slípky hrabalky nelze srovnávat s vajíčkem z velkochovu).

0/0
14.6.2010 19:29

Adriena

Vakcína

Nevíte někdo, která z těch vakcín je proti 4 typům viru a která jen proti dvěma? V článku to neuvedli ...

0/0
13.6.2010 11:42

fitzie

Re: Vakcína

google?

čtyřvalentní Silgard nebo také Gardasil, bivalentní je Cervarix

0/0
13.6.2010 11:53

fitzie

no a pak je tady ještě vhodné zmínit

sexuální chování a postoje české populace, které jsou liberální, až libertinské.

http://hn.ihned.cz/c1-14373490-cesi-jsou-tolerantni-k-nevere-a-nezodpovedni-v-nahodnych-stycich

rakovina děložního čípku je pohlavní nemoc, to je informace, která mi na těch dojemných plakátech propagujících očkování proti HPV /a obecně při všech debatách o tomto tématu/ chybí.

0/0
13.6.2010 11:35

kamor

Re: no a pak je tady ještě vhodné zmínit

To je otázka. Já se například HPV viry nakazila od svého prvního přítele v 19 letech. Infekce se rozjela za pár let po přechozené chřipce.

0/0
13.6.2010 17:55

opportunity

Re: no a pak je tady ještě vhodné zmínit

Přesněji řečeno pohlavně přenosná nemoc. A stačí jeden partner a chytněš to, je to jako s chřipkou v autobuse.

0/0
13.6.2010 19:13

fitzie

Re: no a pak je tady ještě vhodné zmínit

stačí jeden partner... který měl více než jednu partnerku. Panna se od panice nenakazí. A "vo tom to je". Panic se pro většinu holek rovná neschopný moula, panna je synonymem pro dřevo. Ačkoliv je obecně všechno nové a nepoužité považováno za lepší než second hand, sexuální partneři jsou žádáni "zajetí". Proč, to fakt nevím.

Statistika je přesná věda nepřesných čísel a nepříjemné náhody jistě existují, platí ovšem, že s rostoucím počtem partnerů roste i riziko nákazy.

bohužel údaje o promořenosti české populace virem HPV snad ani neexistují, tím méně bude k nalezení nějaké srovnání se zahraničím.

Přesto si myslím, že místo plakátů "očkování chrání" by byly více na místě plakáty "sexuální zdrženlivost chrání". Infekce HPV není  to jediné, co se pohlavním stykem přenáší. Nadšení nad antikoncepční pilulkou a "bezpečným sexem" bylo skutečně předčasné.

0/0
13.6.2010 21:34

fitzie

Re: no a pak je tady ještě vhodné zmínit

tak to si dovoluji nesouhlasit. dýchat musím. souložit ne.

0/0
13.6.2010 21:43

fitzie

tak předně je třeba říct

že pokud jde o spolehlivost laboratoří provádějících testování stěrů, kontroly nedopadly zrovna nejlíp. Tuším že půlka neprošla. Přitom každý gyndaři si může vzorky posílat, kam chce. A proč by je neposlal do té nejlevnější?

Ono "mávání" výsledky z ČR tedy nemusí opravdu nic znamenat. Vím o několika případech "pozitivních" výsledků, které se následně při kontrole v zahraničí nepotvrdily.

A pak je tady fakt, že velká část českých gynekologů jednoduše nenávidí ženy a hnusné chování k nim si přímo užívá. Nevím, čím to je, ale pak se nedivím, že dost velká část pak na vyšetření raději nechodí. Zvlášť když si to užijí v koncentrované podobě v těhotenství a při porodu.

Konkrétně pan Dvořák by si měl udělat pořádek ve svém gyncentru v Brně. Lékařka, které v něm pracuje, (shodou okolností) Milada Dvořáková, má jedno z nejhorších hodnocení na znamylekar.cz Jednou jsem u ní byla, když jsem hedala nového gynekologa, a musím potvrdit, že negativní názory na ni jsou zcela oprávněné.

0/0
13.6.2010 11:29

culi13

Re: tak předně je třeba říct

Ono "mavani" mi bylo dobre k tomu, ze jsem se dostala k zakroku, ktery me treba od rakoviny deloz.cipku zachranil. Testy jsem si nechala udelat od 2 ruznych gynekologu, aby se vse opravdu potvrdilo. Oba vysledky - displazie 3.Vydupana prohlidka u gynekologa v nemocnici v UK byla smesna - skoro se do me ani nepodival, natoz aby si bral mikroskop..a pak mi tvrdil jejich oblibene"youre fine". Az moje mavani pana mudr. presvedcilo udelat "podrobnejsi prohlidku" a nasledne mi ihned zarizoval appointment na zakrok.

Z Brna nejsem, ale moje gynekolozka v Liberci je vyborna a chodim k ni roky -chovani skvele, idividualni a profesionalni.

0/0
13.6.2010 14:14

fitzie

Re: tak předně je třeba říct

tak v tom případě vidím jediné řešení -  platit si minimální pojištění a zůstat v systému ČR, pokud jste tady spokojena. Já mám zas naopak pocit, že tady lékaři na ekonomiku moc nehledí a nutí pacienty i k vyšetřením, které nejsou nutné, popřípadě vysloveně škodlivé, a to i za situace, kdy je pacient přesvědčuje, že ví, co mu je, a co s tím, neboť to má už patnáct let.

0/0
13.6.2010 16:22

VBL

Re: tak předně je třeba říct-dvoji pojisteni

Tak nevim, neni to tak davno a informovala jsem se na VZP a bylo mi receno, ze pokud dotycny ma pojisteni -zdravotni- v jedne zemi  (mluvim o EU), nelze mit zaroven pojisteni-zdravotni, paralelne v jine evropske zemi. Neco jineho je platit za konkretni pojisteni "na drevo."

0/0
13.6.2010 17:47

VBL

Re: tak předně je třeba říct-dvoji pojisteni- OPRAVA

.. platit za konkretni vysetreni "na drevo."

0/0
13.6.2010 17:49

culi13

Re: tak předně je třeba říct-dvoji pojisteni- OPRAVA

to je pravda. Je nelegalni mit dvoji pojisteni. V CR si proto platim kazdou navstevu mudr. (gynek. + zubar) ze sveho. Niceho nelituji, penize to nejsou tak strasny...a ja jsem spokojena, bo slavne NHS tu vazne stoji za ..Rv Vzdyt i zubari tady umi snad jen predepisovat antibiotika, nebo trhat. Do vetsich zakroku, jako napr. cisteni kanalku se radeji ani nepousteji...

Ani nebudu popisovat jejich pristup k memu trimesicnimu synovi, ktery by mel podle nich asi vyhladovet nez aby se zacali venovat nejakemu problemu..dokonce jsem se setkala s odpovedi, ze je na svuj vek i tak dost velky, ze mu min mlicka neublizi..

0/0
13.6.2010 18:35

fitzie

Re: tak předně je třeba říct-dvoji pojisteni

záleží na tom, jestli v zahraničí vykonáváte "výdělečnou činnost".

na druhou stranu, pokud ano, tak vzhledem k zahraničním výdělkům je tady i placení vyšetření "v hotovosti" docela v pohodě. ceny jsou tady opravdu nízké.

no a pak je tady ještě možnost, že vám vyšetření u českého lékaře bude platit vaše zahraniční pojišťovna :-). Ale to by vás asi hnali - jak pojišťovna, tak doktor, protože za to papírování by mu to nestálo.

a pak je tady ještě varianta "žena v domácnosti v ČR" a "není žalobce, není soudce"

0/0
13.6.2010 21:42

culi13

Re: tak předně je třeba říct-dvoji pojisteni

Mam sveho zamestnavatele, ale me NINo a taxy mi odvadi z kazde mesicni vyplatni pasky WRS. S porovnanim odvadeni zdravotniho pojisteni v CR je to vazne vysoka castka...Ale jak rikate, zaplatit si pak doma preventivni prohlidku u zubare + zakrok je opravdu nizsi s porovnanim placeni zubnich sluzeb v UK...Pro porovnani - navsteva+vymena napr.plomby-cca 600Kc - v UK cca 45liber

Vysetreni u meho CR lekare platit UK zdravotnictvi nemuze - existuje tu pouze vyjimka s form E112 - chci rodit doma - ktery je (zatim) celkem snadny ziskat (plati,tusim,10tydnu). Naopak jeste existuje form E106 - tj. pokud jste zamestnanec ceske spolecnosti a ta vas vysle pracovat do zahranici - potom veskere vase vydaje za navstevy lekaru plati CR pojistovna. Take existuje karticka EHIC,ktera vam zajisti akutni peci v CR zdarma..

No a zena v domacnosti je prijemna varianta:-)

0/0
14.6.2010 8:45

fitzie

Re: tak předně je třeba říct-dvoji pojisteni

když mě už se po letech vykouřily z hlavy ty ceny v librách, ale tuším, že tam i pitomá zmrzka stála šedesát kaček v přepočtu :-). O vlacích a busech nemluvě. Proto si můžu hlavu ukroutit, když slyším leckoho vykřikovat, jak tam či onde je tráva zelenější a lidé z té a té profese berou platy takové a takové. podobné výkřiky už bohužel nebývají vztaženy na celkovou cenou hladinu v dané zemi.

Momentálně mám kámošku v Itálii a ta o místní gyndě vypráví podobné storky. Získání předpisu na antikoncepci znamená návštěvu 1) praktického lékaře 2) gynekologa. Bod 1) nelze obejít, a to ani tehdy, když jde o preskripci opakovanou.

0/0
14.6.2010 10:58

culi13

Re: tak předně je třeba říct-dvoji pojisteni

To je pravda. Kazdy sice vykrikuje,ze se tu daji vydelat stale jeste pekne penize,ale o nakladech se nikdo uz moc nezminuje..Pokud je clovek aspon trochu sporivy,nepotrebuje kolem sebe samy blbosti a min.2x/tyden navstevu hospy, je stale schopen neco usetrit.

Aspon neco pozitivniho-antikoncepce tu je zcela zdarma a jeste vam daji vybratR^.Nechci tu NHS jen spinit,i v CR jsem se uz setkala s mnoha "ochotnymi" doktory...Ono je vsude neco.

0/0
14.6.2010 11:16

VBL

Re: tak předně je třeba říct-dvoji pojisteni

K cenam zubaru v UK: 1.pasmo - jen kontrola za  cca 17 liber( vc. rentgenu jednou za nevim presne to obdobi); 2.pasmo-vytrzeni zubu ci plomba za 45 liber a 3. pasmo -proteticke prace za 200 liber.   Deti do 18 let zdarma.

0/0
14.6.2010 12:29

culi13

Re: tak předně je třeba říct-dvoji pojisteni

Prvni navsteva u NHS zubare v UK - prohlidka + rentgen +diagnoza=17liber. Druha navsteva - mensi zakrok - plomba, cisteni kanalku...(do 45liber - tzn. 45-17). Pak uz je ta horsi/drazsi varianta do 200liber - korunka...

0/0
14.6.2010 16:29

fitzie

Re: tak předně je třeba říct-dvoji pojisteni

tak zrovna dneska jsem byla u zubařky. Je to zlatíčko, se vším si opravdu pohraje. Což znamená, že třeba plombu dělá nadvakrát: nejdřív ji udělá z dočasné hmoty, "bílou", s tím, že uvolňuje fluoridy, tu pak odvrtá, kus nechá jako podložku, aby to přes amalgám "neprobíjelo" do nervů, a udělá amalgám nebo bílou, podle volby pacienta.

S tímhle přístupem samozřejmě nemůže dělat na pojišťovnu, takže si všechno platím.

Takže první návštěva (včetně rentgenu zubu) a bílá plomba 500 Kč, druhá návštěva a definitivní plomba 750 Kč. Dohromady, když to přepočtu, nějakých 40 liber.

Zdá se to drahé, ale musím říct, že od doby, co chodím k ní, nemám nové kazy, a to jsem během té doby absolvovala jedno těhotenství. Spravujem jen staré věci od předchozích doktorů, co se rozpadnou. Zase se ty ceny tak neliší, co? ;-)

0/0
14.6.2010 22:19

culi13

Re: tak předně je třeba říct-dvoji pojisteni

Je super najit takoveho zubare/ku. Ja to same stesti mam v Pze.Chvili mi taky trvalo nez jsem nasla zubare, ktery si opravdu vyhraje a radeji leci, nez trha. Take vzdy povyspravi stare plomby a hlavne-u nej se citim prijemne a nejdu tam se strachem...at to stoji treba i tech 40liber:-)

0/0
14.6.2010 22:32

VBL

Re: tak předně je třeba říct-dvoji : zubar v Praze

Bylo by mozne zverejnit jmeno te zubarky v Praze ? diky.

0/0
15.6.2010 10:36

bitterfitta

Eine grosse simulanten bande

Ve Svedsku se take na cytologii predvolava jednou za tri roky. Ja si ji platim sama jednou za rok. Neni tu vetsi vyskyt rakoviny delozniho cipku.

Holt Cesi jsou Eine grosse simulanten bande. Az zdravtnictvi zkrachuje tak se budou lide divit.

Myslim ze by testy v CR mely byt standartizovane protoze kvalita soukromych laboratori se vyrazne lisi.

0/0
13.6.2010 10:13

skoog

Re: Eine grosse simulanten bande

zajímavý nick

0/0
13.6.2010 10:16

Al.Pra

Re: Eine grosse simulanten bande

tak nevím já si zatím nic neplatím a kontrolní vyšetření na cyto mám jednou za rok, v rámci preventivní prohlídky. A nebo je to jinak?

0/0
14.6.2010 17:49

Jezdím na neutrál

Nechodí k doktorovi.

;-D Třeba k doktorovi práv? Nebo přírodních věd nebo teologie nebo filosofie nebo veterináři? Nechodí spíš k lékaři. ;-D

0/0
13.6.2010 9:59

culi13

Slavne zdravotnictvi v UK

Copak skvele UK zdravotnictvi (NHS).

Ziju tady uz 5 rokem a na kazdy muj problem slysim od vsech mudr. jen "dont worry, youll be fine!".Co se tyka primo cytlogie - vysledek testu jim trva i 2 mesice a pokazde jsem byla bezvadne zdrava. Zadna navsteva gynekologa, pekne jdete k GP (u nas obvodak), kde vam ster udela sestra a zasle do labor.. Na gynek. se chodi az opravdu v urgentnim pripade, kam vas zase musi jen doporucit GP, podle ktereho jste samozrejme "all right".. Nicmene, co navsteva v CR, zajdu ke sve mudr. a necham se prohlednout a udelat cytologii - prima, ze mi v CR 2x za sebou oznamili dysplazii 3, ale ve slavne UK mi testy ukazovaly, ze jsem max zdrava. Nikdo mi neveril, nechtel se se mnou bavit. Az kdyz jsem jim zamavala pred ocima vysledky z CR, dostala jsem milostive appointment na gynekologii, kde mi mudr. po prohlidce opet tvrdila, ze jsem "fine"!! Opet jsem musela zamavat vysledky z CR a paxem se dockala zakroku!!

0/0
13.6.2010 9:48

petbet

Re: Slavne zdravotnictvi v UK

Ano, naprosto souhlasim.... v UK je to silene. Zeny v CR by si mely uvedomit jak vysokou uroven pece dostavaji a vazit si toho, ze muzou jit rovnou ke gynekologovi a nechat se radne vysetrit. Ja ziji v UK terpve rok a pul ale kazdeho pul roku pekne sednu do letadla a razim na vylet do ceske gynekolgicke ordinace... i kdyz me to stoji spoustu penez - zdravi je nejlepsi investice.

0/0
13.6.2010 12:47

fitzie

Re: Slavne zdravotnictvi v UK

ke gynekologovi co půl roku? nepletete si to se zubařem?  ten má taky křeslo... ;-)

0/0
13.6.2010 13:17

Micha(e)la

Re: Slavne zdravotnictvi v UK

Pokud bere HA, dělají se prohlídky co půl roku.

0/0
13.6.2010 16:14

fitzie

Re: Slavne zdravotnictvi v UK

Asi jak kdo, když jsem brala antikoncepci, tak jsem si chodila jen pro recept k sestře a kontrola byla jednou ročně... Ani snad to ne.

Podle článku chodí ke gynekologovi polovina žen ve věku 25 až 59 let, podle statistik bere antiko 54% žen ve věku 15 a 49 let. Tipovala bych, že navzdory posunutému věkovému rozsahu se ty dvě skupiny fakticky kryjí.

Koukám, nebýt antikoncepce, tak gynekologové umřou hlady 8-o

0/0
13.6.2010 22:02

johnymistr

kritická situace

Obávám se, že pokud nenastane nějaký zvrat, v budoucích 5 až 10 letech, vzhledem k neutěšeným platovým podmínkám a letargii ministerstva zdravotnictví, radioterapeutická péče o onkologicky nemocné dospěje do tak kritické fáze, že nebude mít lidi kdo ozařovat. Už teď nastal např. v severních čechách na radioterapeutických pracovištích kritycký nedostatek radiologických asistentů (lidí, co technicky zajišťují lékařské ozáření lidí) a situace se, vzhledem k nárůstu onkologicky nemocných pacientů, zhoršuje prakticky každým dnem.

0/0
13.6.2010 9:31

Matyas Sandorf

jakže to tvrdí pravice?

.. no přece - že jsme banda simulantů a že zneužíváme lékařskou péči !!

0/0
13.6.2010 8:54mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.