Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Farářka: Lidé mě občas hodnotí s nevědomým předsudkem

Třicet let před Vendulou Kalusovou vedl evangelickou farnost ve Hvozdnici populární duchovní a písničkář Svatopluk Karásek. "Je to můj vzor. Když mám problém, zavolám mu," říká farářka, která na rekonstrukci své fary získala grant Evropské unie.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Host

pane Bože odpusť pánovi co kecá takové blbosti

Ježiši ,

vždyť je to děsné jaké ten pán píše zlobou vedené texty.Je mi vás líto když neuznáváte ženu farářku,které  dělá ve většině svého vyměřeného životního času bohulibou činnost.Káže vězńům v kriminále a  na malé faře  ,která je úžasně pozitivně nabitá energí laskavých lidí.Kteří se radují .

Zajděte se podívat,budou moc rádi a otevřou vám náruč přijetí  a každému z vás,kterému bude smutno nebo zacítí potřebu duchovna.....to přeci není málo.Je to úžasné když máme v naší demokratické republice takové místa.......Venduli kázání miluji,jsou ze života a otvírají duše.

Počet duchovních míst  je zlomek poroti tomu kolik máme u nás heren se zoufalími  hostmi.... kteři snad možná někdy najdou cestu do léčebny(v lepším případě),kterou platí ze 100% stát a daňoví poplatníci.VPřeji vám pokoj v duši  a lásku k bližnýmu.

0/0
22.7.2009 0:23

l e o

.

Také jsem měla od 1.třídy kamarádku Kateřinu, katoličku, s níž jsme se

o těch věcech bavily, a tak jsem odmala věděla, že Bůh je.

0/0
20.7.2009 3:44

Host

Chtěl jsem napsat

bohajeho, ale tady se to moc nehodí. Tak se ptám - proč se do té paní navážíte, když má pravdu?!? Tedy - nejsem věřící, ale tahle paní mi připadá normální. Dovolil bych si říct, že i moudrá.

0/0
16.7.2009 23:24

blecha1

Hmmm

Mimochodem, podporuji návrh tušímŠmajlíka, aby bylo anonymní označení host doplněno na ho-dement. Aspoň se někteří lidé uřáčí si něco vymyslet, aby tak mohli být v diskusích identifikováno s kým je vůbec řeč. Jinak se tato masa entit splachuje spolu s nabalenými YntelYgenty z Novinek. A dost to odrazuje.

0/0
16.7.2009 19:49

Host

Charizma.

To jestli má člověk charizma záleží, podle mně, taky jaký život žije od dětství. Jestli je člověk vychovávanej jako samolibej, nevychovanej sebestřední parchant,kerý si myslí, že si může dělat co chce, tak z něj charizma určitě nečiší. Když  dítě od malička učíme spolucítění a lásce k bližnému /samozřejmě odsad podsad!/, učíme ho kde jsou

jeho hranice, učíme ho malinko k pokoře /vše s mírou/, k tomu nějaké rozumné IQ, tak to by bylo,aby nebylo.

Já k životu boha nepotřebuji,mám vlastní rozum, city. Myslím si ale, že vychovávat dítě ve víře je dobré.  Alespoň u některých dětí. Např. nechtěných a jim pod.A až bude dospělé, tak si zvolí sám cestu  ve víře, nebo nevíře. 

0/0
16.7.2009 18:59

zipx

Re: Charizma.

charisma mají většinou právě ti samolibí sebestřední parchanti... bohužel tak to je. Víra dává jistotu, pravidla a jasný žebříček hodnot. Je neštěstí, že u nás církve ztratili důvěru a není to jen otázka předchozího režimu, ten problém začal mnohem dřív. Píšu to tím že sám jsem ateista a ten problém vidím při výchově vlastních dětí i těch kolem dokola. Nastavit pravidla a hodnoty bez pomocí víry je zapeklitá věc.

0/0
16.7.2009 23:33

Host

Kdo ví jakej je rozdíl

mezi katolickým a evangelickým farářem? Evangelický suší plíny na dvoře, katolický na půdě:-)

0/0
16.7.2009 17:46

blecha1

No

katolickej farář nemá právo druhejm kecat do života, bo jestli je pravej katolikocvok už do mládí, tak ofíko ho bůh trestá max mokrými sny, ve kterých souloží např. s dírama od krtků na mezi, jako se to zdálo třeba mě coby pubertálnímu panicovi. Zajímavý že takový kraviny zmizeli po fyzickém sexuálním prozření to se mi taky od té doby zdají samozřejmě různé úchylárny, ale žena je již klasicky přítomna. ;-D Samozřejmě lze některé katolické faráře uznávat, od toho, aby byly v realitě je udržovala na faře tzv. kuchařka. Ti ostatní se jinak napůl pomátnou nebo jsou chlapaři nebo klukaři. Kdepak katolíci to jak vás panbů stvořil neovlivníte a max trestá provalenými průsery s ministranty. :-P

Ježíšmarjá, vidíte jak jsem hnusneeeeej.

0/0
16.7.2009 16:33

blecha1

Re: No

Celibát byl zaveden taky tuším někdy v 11 - 12. století, aby se církvi nedrobil majetek. Vzpomeňme katolického faráře kosmu, který byl normální bo to bylo před zavedenímcelibátu a Kosma měl normální manželku.

0/0
16.7.2009 16:35

Host

Re: No

Je téměř pravidlem, že na každé podobné debatě se vyskytne "historik", jenž přesně ví, proč byl zaveden celibát. Jenže už by nedovedl vysvětlit a specifikovat, o jaký církevní majetek by šlo. Řádoví kněží (v klášterech) skládají mimo jiné slib chudoby a žádný osobní majetek nemají. Tzv. diecézní kněží mohou mít svůj osobní majetek, ale ten je přísně oddělen od církevního. Církevní majetek jsou kostely, pozemky, farní budovy, ev. bohoslužebné nářadí (kalichy, monstrance, pateny), které patří farnosti, nebo příslušné diecézi. Když kněz zemře, osobní majetek dědí rodinní příslušníci, nebo osoby uvededné v závěti. Církevní majetek zůstává církvi a spravuje ho nově ustavený farář. Celibát v dědictví nehraje žádnou roli, církevní majetek v církvi zůstává bez ohledu na to, jestli by kněz byl ženatý nebo svobodný. 

0/0
16.7.2009 18:43

Host

Re: No

Opravdu úsměvné, jak poněkud duševně i mentálně insuficientní prosťáček se cítí být oprávněn určovat, kdo co smí a nesmí a určovat diagnózy, kdo je pomatený, anebo sexuálně aberantní, osobnost kněze posuzuje (uznává) výhradně podle jediného kritéria, které je schopen akceptovat a zřejmě i rozeznávat - a to pohlavního styku. Dál jeho horizont nesahá. Zaujatost sexem je tak silná, že mu už nezbylo dostatek mentálních sil na zvládnutí základů pravopisu mateřského jazyka. Zřejmě těch děr na mezi bylo přespříliš nejen ve snech.

0/0
16.7.2009 19:18

blecha1

Re: No

Nebudou mě tady poučovat existence, které jsou duševně tak na výši, že se skrývají za anonymitu,předem podotýkám, že sem pod tímto nickem plácám už nějaký ten rok. A když už nevědí coby, tak vytáhnou pravopis. Inu asi tady je někdo věřící katolík. Z praxe vím, že lidi co nemají co říct k tématu, tak žačnou rejpat do pravpYsu. Anonymním hostům ZDAR! ;-D

0/0
16.7.2009 19:44

Host

Re: No

Zatímco ty se za nickem neskrýváš, že? Věřící katolík nejsem a, bohužel, ani nerozumím všemu na světě jako ty. Jenom souhlasím s předchozím pisatelem v tom, že redukovat lidskou osobnost na jeho sexualitu může jen osoba velice jednoduchá a povrchní. Inu, podle sebe soudím tebe. A host jsem, ANONYMNÍ BLECHO, proto, že jsem líná se přihlašovat.

0/0
16.7.2009 20:11

Host

Re: No

Sexualita je jedním (né jediným) ze základních vlastností každého lidského jedince. Její zhůry nařízené potlačování není niormální. Viz např. doby nedávno minulé a potlačování jiného než oficiálního názoru... Tím to bych hostovou debatu hostesko ukončil. :-P

0/0
16.7.2009 20:27

Host

Re: No

Řekla bych, že jsme ve všem za jedno. Včetně toho nařízeného potlačovaní. Knězem se člověk stává dobrovolně, a proto i celibát přijímá dobrovolně. A teprve teď tu debatu ukončíme - pochop, že jako žena mám právo na poslední slovo :-P

0/0
17.7.2009 9:24

Host

Re: No

Jsme zviřátka. Kdo si to nepřizná, je na tom hůř. Přežít a rozmnožit se jsou základní pudy, navíc působící blaho. Takže žereme, souložíme a občas i děláme něco dalšího nutného k tomu, abychom mohli dělat první dvě zmíněné činnosti.

0/0
16.7.2009 23:31

Host

Re: No

Zato ty jsi na takovou kravinu vyplytval more nic nerikajicich souveti.

0/0
17.7.2009 8:02

Host

Protestantské farářky jsou úžasné. Klaním se.

.

0/0
16.7.2009 14:21

Host

Bože, smiluj se ...

... a odpusť všechny hereze a pomýlení. Vnes sem Světlo Tvého Ducha, aby se odlišila Pravda od lži, aby se tvá Moudrost a Láska k nám všem sama vymanila z pomatení pojmů (charisma x sex-appeal; Terezie z Avily x M. Monroe; farář x "farářka") a nepochopení tvé Zvěsti. Požehnej paní Kalusové a dej ji zakusit plnost Tvého Ducha. Amen.

0/0
16.7.2009 13:36

l e o

Amon

.

0/0
20.7.2009 3:53

Host

To charisma - klasická řečtina

To charisma = dar z milosti

Tedy jak řekl Dr. Martin Luther:" sola fide, sola gratia, sola scriptura."

Ale ještě nikdo nedefinoval tedy tu milost - gratia

Tedy sex- appeal, zajímavá teorie...

0/0
16.7.2009 13:35

Host

Kdo ji platí, desátky deseti důchodců nebo stát

To je podobný luxus, jako když v naší armádě je na jednoho podplukovníka 23 vojáků. Počítám, že tam budou ještě nějací důstojníci, takže "mužů" bude pod 20. V normálních armádách četám o 35 lidech (či více) velí poručíci, čerství absolventi vojenských akademií.

Ptám se nač ta fara, nač ta placená farářka. Mít promluvu deseti chodícím členům by mohl jednou týdně i laik, co zařizuje jinak? Kostel, který zůstane prázdný?

Chtělo by to samofinancování. Je to divné, že tu jsou "oficiální" církve, které stát financuje. Jehovisty nechci, ale ti mě nic nestojí, na rozdíl o katolíků nebo této farářky. Jak funguje její víra? Rozvádí se jako každý jiný, přínos tu nevidím.

0/0
16.7.2009 12:43

anžto

Re: Kdo ji platí, desátky deseti důchodců nebo stát

no podle mě se nerozvádí - jde o to, že evangelický kněz můžet být ženatý a mít svou rodinu, na rozdíl od katolického, který má žít v nesmyslném celibátu:-P 

0/0
16.7.2009 13:25

Host

Re: Kdo ji platí, desátky deseti důchodců nebo stát

V článku píšou, že se rozvedla a nyní je podruhé vdaná.

0/0
16.7.2009 15:31

Host

Re: Kdo ji platí, desátky deseti důchodců nebo stát

Otázka zněla kolik lidí chodí na bohoslužby, farníků (tedy oficiálních členů círke) může být ve skutečnosti mnohem více. Mimo to faráři/ky jezdí za nemocnými do nemocnic, oddávají, pohřbívají, učí naboženství, dělají administrativní práce atd. Kromě toho pracují každou neděli. Za průměrný plat kolem 12.000 hrubého si myslím, že se nikterak neflákají. 

S oddělením církve od státu by myslím souhlasila většina členů církví, ale politicky je to neprůchozí.

A konečně, pozor, Jehovisti totiž také patří mezi, jak píšete, oficiální církve.

0/0
16.7.2009 14:31

casino

Re: Kdo ji platí, desátky deseti důchodců nebo stát

Co vím tak jehovisti jsou jedni z mála co dokonce odmítli zákonem daný příspěvek. Takže ono to jde, když se chce. Ale stejně mi není jasné z čeho to pak vše financují, ví někdo?

0/0
16.7.2009 14:46

Host

Re: Kdo ji platí, desátky deseti důchodců nebo stát

To je ono, katolíků je u nás až 4 miliony, lidi do dotazníku zaškrli, že se cítí katolíky. Matrikový člen, který se v kostele nikdy neukáže nebo jednou do roka, co to znamená? Fungovalo by takové členství v nějakém sportovním či turistickém oddíle apod? V něděli tam má deset staříků či spíš stařenek, to je hlavní práce. Funusů pár bude, svateb asi ne. Ovšem proč to má platit stát? Za služby kněze si každý může zaplatit, kdo si platí občanského řečníka na funus, tak to taky není zdarma. Administrativní práce mě nezajímá a není pro stát, nebo minimálně. Já neříkám, že se fláká, zabavit se ale lidi můžou neužitečnou činností.

Jehovisti jsou sice státem registrovaní, ale dotace nedostávají. Takže v tomto směru mi nevadí. Jen tvrdím, že platit pro pár lidí úředníka je luxus. Pokud by měla 500 farníků a v neděli 50 lidí (někteří chodící občas, třeba 200 lidí), tak proč ne. Ale platit řečníka, který nemá posluchače? I učitelé musí mít počet žáků ve třídě, jinak zkrachují.

0/0
16.7.2009 15:49

Host

Re: Kdo ji platí, desátky deseti důchodců nebo stát

Myslím, že duchovní mají platy sš učitelů, takže základ nějakých 20 tisíc plus další částky, celkem nějakých 24 tis. Což není moc, ale stát to něco stojí.

0/0
16.7.2009 15:51

Host

Re: Kdo ji platí, desátky deseti důchodců nebo stát

Ad host 16.7.2009, 15:51

Myslíš chybně-duchovní (kněží) mají plat cca 11- 12tis. hrubého, dobrovolné sbírky jdou na provoz, údržbu a opravy. Na platy duchovních stát vynakládá jen nepatrnou část úroků z výnosů majetku převážně katolické církve, který jim komunisti ukradli v r. 1948. Církve by raději byly samostatné, stát to ovšem nechce připustit, poněvadž by se tím snížil jeho vliv na církve a navíc by jim musel vrátit majetek.

0/0
16.7.2009 19:39

l e o

cirkvim

zadny cesky majetek !!

0/0
20.7.2009 3:52

Host

Re: Kdo ji platí, desátky deseti důchodců nebo stát

Máš sice kus pravdy, ale v něčem se podstatně mýlíš. Katoličtí a evangeličtí faráři tebe nestojí vůbec nic.  Jejich platy jsou jen nepatrné procento úroků z výnosů majetku převážně katolické církve, kterou jim komunisti sebrali v r. 1948. Každý občan tohoto státu, včetně tebe má z těchto úroků svůj podíl - pokud ho politici "nepřerozdělili" v privatizacích jinak. 

0/0
16.7.2009 18:30

Host

a hergot..

tak my si platime farare pro deset lidi a stavime mu kostel a opravujeme lavice.. no to mi je vec....

nase rodina ma pet lidi.. s vedlejsi sousedovic uz bychom asi taky meli dostat kostel, ne ???

Hej state, neflakej to!

0/0
16.7.2009 11:36

1gomez

evangelická farářka ? protestantky byly známy

jako velké poběhlice.

0/0
16.7.2009 10:38

Host

Re: To je ale opravdu nesmysl

Asi je lépe takový příspěvek nechat bez komentáře, svou hloupostí se diskredituje sám. Již každá generalizace je totiž zavádějící, natož taková pomluva. Abych ale tvrzení nicka Igomeze uvedl na pravou míru: Obecně, už vzhledem k jejich počtu (alespoň v našich zemích) je počet protestantů jen zlomek oproti katolíkům. V evangelikálním prostředí se navíc pohybuji a nějaké poběhlictví protestantských žen jsem tu nezaznamenal - rozhodně je tu sexuální promiskuita o několi řádů nižší, než v běžné společnosti (a v minulosti to nebylo jiné). Dalo by se dlouho pokračovat, ale byla by to jen ztráta času...

0/0
16.7.2009 11:18

Host

Re: To je ale opravdu nesmysl

Je tam promiskuita daleko lépe skrývána :) toť vše.

Polished turd is still the turd

0/0
16.7.2009 11:39

Host

Re: To je ale opravdu nesmysl

Zřejmě podle sebe soudíš jiné.

0/0
16.7.2009 19:46

kafy

Re: To je ale opravdu nesmysl

Ano, já jsem promiskuitní :) No a ? Já nemám potřebu to skrývat :)

0/0
16.7.2009 19:59

rik_killer

Re: To je ale opravdu nesmysl

je to tak, tato vec se traduje...

0/0
16.7.2009 12:42

Host

Re: evangelická farářka ? protestantky byly známy

tak ty musis byt inak zakomplexovany blbec!

0/0
16.7.2009 13:19

Host

Re: evangelická farářka ? protestantky byly známy

No tahle přiznala rozvod, takže křesťanům dobré jméno rozhodně nedělá.

0/0
16.7.2009 18:39

Host

?

A ani jedna fotka...

0/0
16.7.2009 7:19mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.