Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Homeopatie: šarlatánství, nebo fungující léčebná metoda?

Pouhé placebo, tvrdí jedni. Šetrný a efektivní způsob léčby samotných příčin nemocí, namítají druzí. Homeopatie je ve vědeckých kruzích kritizována pro svou nepodloženost fakty. Homeopati si přesto na nedostatek klientů nemohou stěžovat.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Quick

platím to JÁ

Mě zejména zajímá kdo za MOJE peníze odvádí jakou práci.

Sde mi o to abych za MOJE peníze si mohl najmout ke SVÉ léčba koho JÁ

uznám za vhodného. tzn .alopata,homeopta,bylináře,léčitele,atd.

Ne že tady bude jakési ministerstvo zdravotnictví které mi bude diktovat kam mám jít.

0/0
10.3.2009 15:22

MaryN

Jak fungují homeopatika

http://mujweb.cz/Zdravi/darius/k%20teorii%20homeopatie.htm?r=9075

0/0
10.3.2009 15:03

zvedavy

Vírou ke zdraví

Homeopatie, proč ne, všichni jsou spokojeni: 1/Farmaceuti mají co vyrábět, žádné vedlejší účinky a rizika, zisky vysoké. 2/ Lékaři-homeopati mají co předepisovat, opět s minimálním rizikem, vše se téměř vždy dá napravit formulkou o individuální příčině vzniku nemoci. 3/ Pacienti jsou velice spokojeni, osobní přístup, vysvětlení příčin choroby. A výsledkem je často uzdravení, to je to hlavní. Sugesce a autosugesce, i podvědomá (např. u dětí,zvířat apod.)je mocný hybatel.Zajímavé je z tohoto úhlu pohledu např. koloidní-iontové stříbro, je to asi skutečně nejúčinnější přírodní látka proti mikrobům, virům a další havěti, zná se a užívá (blíže např. povídání o koloidním stříbře atd.). Tady je to doopravdy,bez  „magie“.Ale už to není byznys.

0/0
10.3.2009 12:13

Destroyer7

Re: Vírou ke zdraví

R^

0/0
14.3.2009 8:02

Gaelen

Me by docela zajimalo

jake by bylo procento uzdraveni u dvou skupin lidi - jedni by byli leceni homeopatem a druzi by dostali placebo.

0/0
10.3.2009 9:32

kozel

Re: Me by docela zajimalo

Pozor , neexistuje stejný případ , takže není možné přímé srovnání.

0/0
10.3.2009 9:40

jan-v

Neznalost neomlouvá

Jak bylo v některém příspěvku zmíněno, veškeré informace jsou dnes snadno k získání. Všem chteří pochybují o účincích homeopatie, bych přál vidět v Africe dětská ghetta, na kterých farmaceutický výrobci testují své výrobky odměnou za jídlo. Jenom v našich podmínkách co se stahuje léků, z důvodu prokázaných těžkých kontraindikací. Jeden příklad za všechny: http://www.ockovanie.org/randall.html

Stačí se porozhlédnout po vyspělých zemích, homeopatie běžná věc u praktiků, terapeutů atd.. Jedna z nejbohatších žen na světě, královna Alžběta II, mohla by si koupit kohokoliv. A kdo je její osobní lékař? Homeopatka, která studovala Královskou homeopatickou fakultu v Londýně! Neznalost neomlouvá a každý naštěstí je strůjcem svého štěstí.

0/0
10.3.2009 9:12

Gaelen

Re: Neznalost neomlouvá

Az budes mit slepe strevo nebo jinou banalitu pujdes do nemocnice nebo budes doufat, ze te uzdravi homeopat?

0/0
10.3.2009 9:30

kozel

Re: Neznalost neomlouvá

Slepé střevo , jako výborně zvládnutelná chirurgie jednoznačně patří na chirurgii. Přesto dobrý chirurg zvažuje zákrok.

0/0
10.3.2009 9:37

Kartony

Re: Neznalost neomlouvá

Závidím lidem, kteří neznají, ale věří. Je jedno, jestli věří v léčebnou moc homeopatik, jejichž léčebná síla se zvyšuje neustálým ředěním a správným protřepáváním tou správnou osobou, nebo v Boha, který nás všechny řídí a vyžaduje od nás, abychom se k němu modlili, anebo v zázračné prameny.. Tito lidé jsou asi šťastnější (blahoslavení chudí duchem), protože na všechny otázky dostanou jednoduché odpovědi a nemusí přemýšlet., nepotřebují lékaře ani psychiatra. Na druhé straně musím uznat, že práce s věřícími je výborný kšeft.

PS.: Je mi 77 let, nikdy jsem neužíval homeopatika, neřídím se t.zv. zásadami dobré výživy (margarin nesnáším) a jsem v pohodě. Moji rodiče se mého věku nedožili a zemřeli na srdeční selhání.

0/0
10.3.2009 10:30

gagaryn

Re: Neznalost neomlouvá

margarin jako součást zdravé výživy ??? 8-o ;-D

0/0
10.3.2009 11:01

Destroyer7

Re: Neznalost neomlouvá

A co chceš vyvodit z toho, že Hitler byl vegetarián?

0/0
14.3.2009 8:05

kozel

Homeopatie ....

Zásadně : homeopatie není jedinou ozdravnou metodou alternativní léčby .

Zásadou pro diagnostika ať alopata , či homeopata je co nejpřesněj stanovit příčiny problému . Když se mu to nepodaří , nemůže dosáhnout trvalé žádané změny zdravotního stavu , nebo může zdravotní stav více , či méně  zhoršit/myslím , že pharmaka pro svou razantnost jsou nebezpečnější ,homeopatie alespoň neublíží/.

Jsem praktikující amatér/30 roků,často v sočinnoti s profesionály- což je nejlepší , protože nejde o teorii , ale o pacienta/ , používám homeopatii a mohu ji vřele doporučit , při dodržení výše uvedených zásad. ve svém názoru se opírám o statistiku , kterou si celou dobu vedu.Z toho vyplývá , že pokud zálad / diagnosa příčiny / není dostatečný , pak metoda- terapie ve velké většině nevede k cíli.

0/0
10.3.2009 6:49

gogol_jl

Proc ? 2x

Proc nejdou do statistickych testu ?  Skupina 100 a 100, jedni s placebem, druzi s homeopatikem .. Tomu se vyrobci a propagatori homeopatik brani uz 40 let.

Proc tady nikdo nerekl, ze pro mnoha onemocneni plati, ze 40 az 80% pacientu by se uzdravilo samo - tedy s pomoci sveho imunitniho systemu ?

R^

0/0
9.3.2009 22:52

kozel

Re: Proc ? 2x

Máte pravdu , mnohokrát je stanovena neexistující diagnosa. To závisí na odbornosti , jako u každého řemesla.

0/0
10.3.2009 9:34

Kartony

Homeopatie je placebo

U placeba je důležité, aby ten kdo jej podává pacientovi účinku věřil a ta víra se přenáší i na pacienta.  Tento princip samozřejmě funguje i u nemluvňat a u zvířet. Mám zkušenosti s naší fenkou, která dobře reaguje na jakoukoliv léčbu, když ví že jí to pomůže, protože jí o tom přesvědčíme, i když víme, že ji klameme. Nepoužíváme ale homeopatika ale neškodné tablety. Řada klasických léků má vedlejší účinky, které přestanou po vysazení. Po požití  léku proti vysokému tlaku jsem vždy  začal kašlat. Výměnou léku to přestalo. Kdybych místo toho použil homeopatikum, přestalo by to také. Totéž bylo se sprejem na průdušky, který místo toho aby mi pomáhal mě dusil. Později se ukázalo, že hnací plyny  obsahují sojový lecithin .

Homeopatie byla založena na  heslu alkoholiků "špatné špatným napravíš". Ale Hahneman se prý mýlil, protože nejdůležitější v homeopatii je podávat co nejnižší koncentrace příslušné látky.  Čím nižší koncentrace, tím je prý účinnější. To mě jako chemika irituje

0/0
9.3.2009 21:40

Vit I.

Re: Homeopatie je placebo

R^

0/0
9.3.2009 21:50

Hekynen

Re: Homeopatie je placebo

Já tomu taky moc nevěřím, nicméně jedno vysvětlení mne celkem (a vlastně jako jediné) přesvědčilo. Homeopatika neobsahují žádnou účinou látku, pouze mají schopnost nastartovat v těle procesy, které si s daným neřádem poradí. Či-li opravdu se tělo léčí "samo". Otázka je, jestli obdobný proces nenastartuje třeba gumový medvídek...

0/0
9.3.2009 22:13

salimali1

Re: Homeopatie je placebo

Tak to jste položil dost zásadní otázku. A to tvrdíte, že vás to přesvědčilo?

0/0
10.3.2009 13:27

Hekynen

Re: Homeopatie je placebo

Jsem to asi trochu špatně zformuloval. Myslel jsem tím, že mne přesvědčilo v tom, že by to fungovat mohlo. Ne, že to funguje.

0/0
11.3.2009 12:43

_Aleister_

Nejdůležitější je interakce lékař (léčitel) a pacient.

studie J. Randiho ukázaly na celulární a tkáňové úrovni neúčinnost antialergických homeopatik

často choroba sama zmizí, já byl od 6 do 15 let alergik na prach, pyly, med apod .a poté jsem už měl imunitu jako ze železa a v prachu se můžu klidně válet ...

0/0
9.3.2009 19:59

PAVEL5

syn trpěl odmalička angínami

do jeho 4 letech mu ta sv.ně, která by měla vrátit diplom, napsala tolikrát antibiotika, že by to zabilo i slona. Stačil pohled od počítače a už jí to bylo jasné...no tak jsme si řekli, že takto opravdu dál ne a šli jsme za homeopatkou na doporučení. Návštěva byla poměrně dlouhá, zajímalo ji od těhotenství do současnosti vše, no a lék trefila tak dobře, že od té doby angínu neměl. A pokud mi tady bude někdo tvrdit, že 4-leté dítě, placebo apod, tak by se měl nechat vyšetřit. Pro takové dítě uvyklé brát prášky stejně jako běžné jídlo, je tvar nebo barva dalších tabletek naprosto bezvýznamná.

0/0
9.3.2009 19:41

dikobraz

Re: syn trpěl odmalička angínami

Hmm, doktor je podle vás sv.ně. že mu tolikrát napsal antibiotika, jen tak od počítače bez vyšetření. A co jste vy rodiče, že jste to nechali dojít tak daleko? To se nedokážete ozvat rovnou v té ordinaci, že se vám jeho postup nelíbí? Já si antibiotika psát nenechávám, homeopatika nežeru, když na mě něco leze, držím se klasického "vitamíny, hodně tekutin, do poslete a vyležet". On totiž problém s klaisckou chemickou léčbou je ten, že obvykle značně oslabí imunitní systém. Navíc na antibiotika si bakterie vytvářejí odolnost, mrchy, takže už dávno nestačí jeden typ antibiotik na všechno. I to je problém, vůbec trefit ten správný typ antibiotik, který zabere. Takže když pak nevhodně zvolená (a proto nefunkční) antibiotika vysadíte a nahradíte "ničím", k tomu dodáte pevné odhodlání konečně s tou nemocí něco dělat - to si asi neuvědomujete, ale souvisí to s tím, tak zázračná homeopatika zázračně zafungují. Kdybyste dávali se stejným odhodláním a úsilím synovi cucat gumové medvídky .....

0/0
9.3.2009 20:40

lusi

Re: syn trpěl odmalička angínami

Musím souhlasit. Když bylo mému dítěti něco po prvním roce, začal trpět na opakované záněty středního ucha. Přestože se velmi brzy naučil dobře smrkat. Homeopatička doporučila léky, které jsem dávala dlouhodobě a pak další při rýmě - od té doby byl syn bez problémů.

0/0
10.3.2009 10:57

annakkk

Nedavam prednost alternativni medicine

a ani na homeopatii jsem neverila. Ale potom, jak jsem dostala tezkou alergii na vsechno mozne, ztracela hlas i cich a po drahych lecich jsem zaspala v praci, jsem si nic jineho nemohla vymyslet. Neverila jsem na to, takze placebo efekt to neni. Ale pomohlo to. Jiz 10 let nic jineho proti alergii neberu. Nerikam ze vas to vyleci na 100%, ale dostala jsem svuj zivot zpatky.(muzu ven i kdyz jsou pyly, jist cokoliv a nejsem na smrt unavena od leku.) Vedlejsi ucinky to nema, kdyz je nouze vsechno se ma zkouset.

0/0
9.3.2009 19:02

mekon2

Co je to homeopatie

Autor by mohl ten clanek trosku rozvest, kdyz uz je stejne o nicem. Vice o homeopatii na http://cs.wikipedia.org/wiki/Homeopatie

0/0
9.3.2009 18:10

kango

vsechno je to pravda!

jeden muj kamarad dostal rakovinu, a zadna normalni lecba nepomahala, tak zacal zkouset vsechno mozne - bylinky, sex s mladsimi, homeopatika, hypnozu, drzet si penis pri moceni druhou rukou, prestat kourit, zacit kourit, prestat chlastat, prestat jist zeleninu, prestat chodit do prace a dokonce i lecitele s magnetickyma rukama. nakonec rakovina sama zmizela, a protoze vsichni samozrejme vime ze ze bylinky, sex s mladsimi, hypnoza, drzet si penis pri

moceni druhou rukou, prestat kourit, zacit kourit, prestat chlastat,prestat jist zeleninu, prestat chodit do prace a dokonce i lecitel s magnetickyma rukama jsou nesmysly, tak zbyvaji jen homeopatika!! to bylo to co ho vylecilo!

ja kdybych si rano nedal svoji davku obarvene vody tak ani nedojdu ke dverim, takovou maji homeopatika moc!

0/0
9.3.2009 16:27

René, já a Rudolf

Re: vsechno je to pravda!

chlape, pulhodiny jsem se valel smichy po stole...;-D;-D;-D

tohle bylo lepsi, nez vsechny leky sveta ;-D;-D;-D

az priste dostanu chripku, tak zkusim to drzeni penisu druhou rukou ;-DR^

0/0
9.3.2009 20:56

Hermes C

Re: vsechno je to pravda!

hahaha :-) genialni prispevek;-)

0/0
9.3.2009 22:50

Mar__tanka

pořád se tu operuje s tím...

že homeopatická léčba funguje na principu placeba  a teze, že věř a víra tvá tě uzdraví....

jak je tedy možné, že ač lidé často plně důvěřují klasické medicíně, tak se teda  neuzdravují, a místo toho hledají alternativy, pokud je to vše jen o víře?

0/0
9.3.2009 15:58

albert10

Re: pořád se tu operuje s tím...

Efekt placeba funguje u každé léčby, u některých typů nemocí může být sám o sobě dostatečný, i jiných nikoliv.

0/0
9.3.2009 16:57

salinka

léčba šokem

Dávám přednost alternativní medicíně před chemickou, už proto, že se snaží hledat příčiny. V lékařství to jaksi neplatí. To je možná 1 doktor ze sta, který bere svoje poslání vážně. Spíš se však držím rčení Doktor léčí, příroda uzdravuje. Ovšem homeopatie si mě nezískala. Při představě, že se léčím jen vodným roztokem, se mi prostě myšlenky na neúspěch samy derou do mysli.

Klasickou medicínu však nezatracuji, první pomoc, operace, technické vymoženosti jsou dnes asi nenahraditelné. Doléčit už se musíte sami.:-)

0/0
9.3.2009 15:53

Tinah

Re: léčba šokem

Souhlas

0/0
9.3.2009 18:21

gagaryn

***

Homeopatie vznikla vlastně omylem, na základě chybného závěru pana Hahnemanna.

0/0
9.3.2009 14:48

Mynonaj

Dotaz

A co je to ten zákon podobnosti? (či jak se to jmenuje).

Nemohu najít žádný důvěryhodný odkaz.

0/0
9.3.2009 14:46

nihilistic.bird

Re: Dotaz

Pokud oba myslime totez, pak neco malo je zde http://altmed.creighton.edu/Homeopathy/philosophy/similia.htm ale urcite existuje mnoho dalsich odkazu.

0/0
9.3.2009 15:02

Mynonaj

Re: Dotaz

Pro mě důvěrohodný odkaz znamená, že tam najdu informace/argumenty, kterým se dá uvěřit, tzn. že jsou podpořeny logickou konstrukcí, nezávislou a prlkaznou studií, měřením atp. V odkazu jsou pojmy jako, "věří", "cítí", "princip života" atd. To pro mne není důvěryhodný odkaz.

(Během studia si chodili mí známí "přivydělat" testováním nových léků. Nejprve prošli důkladným vyšetřením, pak několik dní leželi v posteli a polykali nějaké prášky, doktoři jim pořád něco měřili, zkoumali a odebírali - tak si představuju zkoušky, které mají něco prokázat. (To, že léky působí na různé lidi trochu odlišně, je jasné. ))

Na homeopaticích  jsem  ale vždy našel "Klinicky netestováno" !!! Pročpak asi?

0/0
9.3.2009 15:42

nihilistic.bird

Re: Dotaz

Odkaz je v poradku, ale uplne jsme si nerozumneli. Domnival jsem se, ze chcete definici teoremu (nikoliv zakonu) podobnosti. Jedna se pouze o definici, nikoliv jakykoliv dukaz prislusnych tvrzeni.

Ovsem verohodnou studii dokazujici neco z prislusnuch tvrzeni bych chtel videt take. Duvod, proc jste ji Vt ani ja jeste nenasel take asi oba zname...

0/0
9.3.2009 15:51

Tinah

Re: Dotaz

No, ono vsechno zmerit nejde a presto to funguje.

Ja ani tak studii nepotrebuju, pokud neco pomuze. A me homeopatika proste funguji (napr. oscillococcinum nebo ricinus communis, kdyz jsem vlivem nemoci malem prisla o mleko). Stejne tak i u me, nyni 1,5lete dcery (ta si to asi nevsugeruje). O malicka ji davam na kasel Stodal a vzdy rychle zabere, i lek

pomahajici pri prorezavani zoubku.

Takze - ja to nikomu necpu, at si kazdy uziva co chce. A i kdyby to treba fungovalo jako placebo (o cemz diky vlivu na miminka i zvirata pochybuji), tak mi to vadit nebude, protoze by mi to prislo porad lepsi, nez cpat do sebe prasky (ac je to samozrejme nekdy nutne.

0/0
9.3.2009 16:04

albert10

Re: Dotaz

Kdyby se na základě takovýchto "důkazů" účinnosti registrovali léčivé přípravky, tak bude trh zaplaven nefunčními léky, ve kterých se žádný lékař nedokáže vyznat. Jsou indikace, kde pro prokázání účinku jsou třeba desetitisíce účastníků studie. To, jestli jeden konkrétní pacient má či nemá subjektivně dojem účinnosti, je pro hodnocení jakéhokoliv léku samo o sobě nulová informační hodnota. Na zvířatech a miminkách nikdy účinek homeopatik spolehlivě prokázán nebyl.

0/0
9.3.2009 17:10

Tinah

Re: Dotaz

V clanku se ale neresila problematika registrace leku. Kdyz uz jsme ale u toho, tak faktem je, ze zkratka homeopatika registrovana byla.

Z hlediska studie mozna fakt, ze u jednoho konkretniho pacienta homeopatika ucinkuji, nehraje zadnou roli. Ale garantuji vam, ze pro onoho konkretniho pacienta to vyznam ma.

Pokud z mnoha zkusenosti slysite, ze homeopatika i u miminek a zvirat funguji, tak vam to nestaci? Uprimne - me staci, ze vim, ze u me dcery funguji a ze ji funguji. A v tom pripade me studie nezajimaji. Me totiz zajima praxe, zvlast, kdyz jde o zdravi meho ditete. Takze z meho hlediska ucinek homeopatik prokazan byl :-).

0/0
9.3.2009 18:21

René, já a Rudolf

Re: Dotaz

pletete dohromady dve veci - u leku k registraci potrebujete prokazat jejich ucinek, homeopatika (podobne jako vitaminy) ucinne byt nemusi - staci ze jsou zdravotne nezavadne (neskodi, ale nikdo nepotvrdi, ze pomahaji...)

faktem zustava, ze ucinnost homeopatik nebyl nikdy standartnimi vedeckymi postupy prokazana a je to tudiz klasicke sarlatastvi...

0/0
9.3.2009 20:45

Tinah

Re: Dotaz

co se registrace tyce, ano, mate pravdu.

nicmene,  co se druhe casti vaseho prispevku tyce - ono snad vestere lidske poznani nebylo v jiste dobe prokazano - do urcite doby napr. nebylo prokazano, ze se zeme otaci kolem slunce, co zpusobuje priliv a odliv, ze urcite latky pusobi jako alergeny nebo napr. ze koureni je zdravi skodlive. vyvoj je kupredu a muze se stat, ze treba nase deti se budou podivovat nad tim, ze cast nasi generace homeopatikum  neverila (a nebo taky naopak :-)). To ale nic nemeni na fakt, ze zkratka me i me rodine pomahaji.

0/0
9.3.2009 23:54

martinova

Re: Dotaz

Známé úsloví SIMILIA SIMILIBUS CURANTUR (= podobné nechť podobným se léčí ) znamená , že když  nějaká látka dokáže při požití určité dávky vyvolat nějaký příznak, dejme tomu drásavý suchý kašel,tak v maličkém,mnohokrát zředěném (homeopatickém) množství naopak kašlajícímu pacientovi uleví.

0/0
9.3.2009 16:29

Lzoch

A co cena ?

Pominu úvahy o účinnosti, ať homeopatika klidně léčí třeba metodou "víra Tvá Tě uzdravila". To, co mě zaráží, je cena homeopatik. Vzhledem k obrovským ředěním až téměř k nule účinné látky by se cena měla skládat z ceny tabletového základu, ceny obalů a nějaké ty drobné náklady navíc. V reálu jsou ceny značně vyšší, tedy s obrouským ziskem (porovnávám s cenami běžných léčiv). Má-li někdo takový zisk, vkládá se úvaha, čím je ve skutečnosti motivována kampaň o účinnosti homeopatik - opravdu fungují, nebo jsou jen ideálním nástrojem na vytváření zisku?

0/0
9.3.2009 14:31

ondra112

Re: A co cena ?

Kde je nizsi poptavka, tam je vyssi cena. Rohova digestor, napr., stoji trikrat vice nez klasicka...

Proc stoji Paralen 15 Kc? Protoze se denne prodaji tisice baleni...

Ve Velke Britanii nebo v Indii, kde jsou lide homeopatii hodne nakloneni (a spotreba je zde obrovska), jsou ceny nizsi.

0/0
9.3.2009 14:47

Mar__tanka

Re: A co cena ?

no homeopatika stojí většinou od padesáti do asi stodvaceti korun....Pokud nebudeme mluvit zrovna o paralenu, zkus se podívat, kolik léků kolik stojí - když ti na ně nepřiplatí pojišťovna.

Zase tak velkej rozdíl to neniR^

0/0
9.3.2009 15:31

Mynonaj

Re: A co cena ?

Jenže u "klasických" léků tvoří velkou část ceny jednak vývoj nových léků a pak testování  ( hodně  pokusů prostě nevyjde - buď nefungují dle představ nebo  mají silné vedlejší účinky - někde jsem četl, že zhruba každá stá testovaná látka se dostane do prodeje jako lék).

Ani jedno se u homeopatik neuplatní. Látky se používají známé ( a navíc a tak nízkých koncentracích, že se prodává vlastně fyziologický roztok) a klinické testování  neprobíhá. Homeopatika by tedy měla být VÝRAZNĚ levnější, ale to nejsou. Nemohu se tedy zbavit dojmu, že jde snadný a nepřiměřený zisk bez rizika (fyziologický roztok ještě nikoho nezabil).

0/0
9.3.2009 15:53

m. l.

Re: A co cena ?

Cena homeopatik je v podstatě cena za distribuci léku (tj. od dopravy až pro marži všech článků distribučního řetězce), protože vlastní výrobní a vývojové náklady jsou nízké. Homeopatika tak mohou pomoci vystopovat proč jsou normální léky tak drahé :-)

0/0
9.3.2009 17:20

ondra112

Placebo?

doporucuju si o homeopatii neco malo vygooglit...

Homeopatie s uspechem funguje i na kojence, zvirata... Co Ti si dokazi vsugerovat?

0/0
9.3.2009 12:26mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.