Alergologická poradna dr. Nouzy

Poradna ukončena

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

MUDr. Nouza

Trpíte alergiemi? Máte problémy s imunitou? Na vaše dotazy odpovídá renomovaný imunolog MUDr. Martin Nouza. Poradna je již uzvařena, další dotazy nepokládejte.

Nejvíce se ptáte

Autoimunita
Dobrý den, dcera je alergik (roztoči), užívala vakcínu, během léčby ji byly zjištěny zvýšené protilátky pro štítné žláze. Léčí se na endokrinologii, užívá Euthyrox v malých dávkách, štítná žláza je bez známek poškození, protilátky při poslední kontrole mírně klesly, byly přes 500, nyní přes 300. Při zjištění autoimunitního onemocnění jí na alergologii vysadili vakcínu, užívá při potížích xyzal. Opravdu není možné alergii léčit vakcínou? Přineslo by to riziko zhoršení onemocnění ŠŽ? Děkuji za odpověď a přeji hodně vyléčených pacientů :-) Bára
Barbora
MUDr. Nouza
Dobrý den, Báro, děkuji za milé přání. Otázka podávání vakcíny při autoimunitním onemocnění štítné žlázy je otazná. Nelze říci, že by byla tyreoiditida vyvolána vakcínou, ale přeci jenom, je to zásah do imunitního systému. Možná by se dalo uvažovat o tom zkusit pokračovat ve vakcíně a sledovat aktivitu autoprotilátek. Je to na vzájemné dohodě alergologa a endokrinologa, samozřejmě spolu s vámi. S mnoha pozdravy, MUDr. Martin Nouza, CSc. Centrum klinické imunologie, Praha 1
Autoimunita
Dobrý den, může těhotenství ovlivnit krevní testy na určení alergie na lepek? Jak? Mohou testy v těhotenství vyjít jako negativní, i když by "normálně" tedy v netěhotenství vyšly pozitivní?
Nikola
MUDr. Nouza
Dobrý den, Nikolo: není to moc pravděpodobné. Ostatně diagnoza celiakie nemůže být stanovena z krevních testů. Nutné je vyšetření trávicího trakt - to je rozhodující. Přeji vám pevné zdraví a Veselé Velikonoce, Váš MUDr. Martin Nouza, CSc., Centrum klinické imunologie, Praha.
Autoimunita
dobry den,mam 11 letého syna u ktereho zjistena alergie na plísně,pyl, trávy a nejake autoimunitní protilátky.Lékařka požaduje odbery krve opakovat za mesic znovu. Jake jsou prognozy a rizika pokud budou testy opět pozitivní.
gabriela
MUDr. Nouza
Milá Gabrielo, z vašeho dotazu nelze příliš odhadnout. Je potřeba zjistit povahu těchto autoprotilátek a zjistit, zda mají nějaký vliv na zdravotní stav vašeho syna. A s tím vám jistě poradí vaše lékařka. Přeji Vám hodně zdraví, Váš MUDr. Martin Nouza, CSc., Centrum klinické imunologie, Praha.
Autoimunita
Dobrý den,chtěla bych požádat o vysvětlení výrazu polyvalentní pozitiva antifosfolipidových protilátek izotopu IgM.Děkuji mnohokrát za odpovd.Petra.
Petra Š.
MUDr. Nouza
Milá Petro, jedná se o průkaz autoprotilátek proti buněčným strukturám. Přítomnost těchto protilátek může mít různé dopady a je třeba výsledek hodnotit spolu s klinickým obrazem, obtížemi pacienta, apod. Přeji Vám hodně zdraví, Váš MUDr. Martin Nouza, CSc., Centrum klinické imunologie, Praha.
Autoimunita
Je mi 44 let,od mládí po reciduvujících infektech ,zejm. několik let trvající sinusitidě,porucha imunity vyúsŤující v SLE, atypický.Iobdobí trvalých , i léta trvajících subfebrilií,nevyslovitelné únavy, bol. koubů, očních potíží, několik let trvajících dyzurických problémů...MOje setsra 37let t.č považována pro podobné otíže za hypochondra,není, žije v HOlandsku, nemá možnost podrobnějšího vyšetření.Myslím na Chlamydiovou infekci.Můžete mi poradit, jestli má serologie cenu?PO některých ATB přechodně úleva.Já jsem 15 let na kortikoidech, po Ca štítnice,t.č vcelku bez větších potíží, recidivující drobné infekty a únavu již nevnímám...Já i sestra máme rodinu, pracujeme,já mám navíc jedno ze 3 dětí osvojené a postižené, potřebuju být co nejdéle v produktivním věku atd...myslím na to, že jsme se mohly dávno v minulosti Chlamydií obě nakazit /podobné potíže naše matka/ a souč. stav je chronickým výsledkem.Moc děkuji za odpověĎ ev pomoc.smetanova@centrum.cz
MUDr. Lenka Smetanová
MUDr. Nouza
Vážená paní doktorko, s chlamydiemi je to hodně složité, chybí zatím konsensus jak postupovat. Asi by nebylo od věci pro vás obě, podstoupit vyšetření včetně protilátek proti chlamydiím, vč. druhových a hsp60. Podle výsledku je možné uvažovat i o déledobé léčbě kombinací ATB (viz www.chlamydie.info). Přeji Vám hodně sil a co nejpevnější zdraví, Váš MUDr. Martin Nouza, CSc., Centrum klinické imunologie, Praha.
Autoimunita
dobrý den . Můj dvouletý syn má podezření na kavasakiho syndrom doktoři mi to vysvětlujou ale já jim moc nevěřím a proto se vás chci zeptat může mít vážně následky děkuji
michal baca
MUDr. Nouza
Vážený pane, Kawasakiho syndrom je vážné onemocnění dětské věku, které je však dobře léčitelné. Nevím, v čem lékařům nevěříte, ale musíte si najít takové lékaře a komunikovat s nimi takovým způsobem, abyste měli vzájemně důvěru. Chápu vás, jde přeci o vašeho syna. Přeji Vám i jemu pevné zdraví, MUDr. Martin Nouza, CSc., Centrum klinické imunologie, Praha.
Autoimunita
Dobrý deň pán doktor,obraciam sa na Vás s prosbou o Váš názor.Môj 12-ný syn je sledovaný v imunol.ambulancii pre Dg.alerg.rinitída stabiliz.-celoročná ľahká,sezónny kašeľ-stabiliz.Je dlhodobo na Xyzale a Tilade mint p.p.Boli mu robené krvné testy s nasled.výsledkami:latex-negat.,ANA-pozit.,anti dsDNA -205-vysoké,ostatné autoprotilátky-negat.,špecif.IgE inhal.test-pozit.najvýraz.lieska,ambrózia,ostatné minim.Záver-vzhľadom na výsledky bez stimul.liečby.Minulý týždeň sme boli na kontrole,kde mi p.doktorka oznámila,že syn má pozitívne autoimunitné protilátky,ale že to teraz nebudeme riešiť a opýtala sa,či nebol pri odbere chorý(chorý nebol,iba ak nachladnutý).Kontrolu máme až 10/09 s tým, že bude v ANA v sledovaní. Som vet.lekárka a niečo som si naštudovala,ale keďže sa jedná o vysoko odbornú špecializovanú problematiku rada by som poznala Váš názor.Na záver by som ešte doplnila,že syn nebýva často chorý (okrem bežných nachladnutí) a nemá žiadne zdravotné problémy.Ďakujem za odpoveď.
Jana
MUDr. Nouza
Milá Jana, z výsledků vyplývá pozitivita anti dsDNA, což by mělo vést k došetření autoprotilátek. Pokud byly vyšetřeny nejen ANA, ale i ENA a jsou negativní, a nejsou žádné obtíže charakteru autoim. onemocnění, je možné syna pouze sledovat. Často se jedná pouze o tzv. autoim. laboratorní syndrom. Já bych však každopádně požádal ošetřujícího lékaře o schůzku a probral bych veškeré nejasnosti. Přeji Vám i Vašemu synkovi pevné zdraví, MUDr. Martin Nouza, CSc., Centrum klinické imunologie, Praha.
Autoimunita
Dobrý den pane doktore, mé dceři zjistili protilátky proti bílým krvinkám ve 30 letech. Od 4 let, kdy měla zánět mozkových blan, je velmi často nemocná. Je nějaká šetrná léčba, která by neměla takové vedlejší účinky, jako kortikoidy? Má ještě šanci porodit zdravé dítě? Má 1 porod a 2 samovolné potraty. Moc o další dítě stojí. má nárok na imunoglobuliny? Děkuji moc a přeji krásný den. J. Mat.
Jaroslava Matoušková
MUDr. Nouza
Vážená paní, léčebných postupů je více, ale kortikoidy se považují za nejúčinnější a přitom šetrné, není se třeba bát, nepředstavují významná rizika. Útlumem špatné imunitní reakce může podpořit i udržení eventuálního těhotenství. Dcera jistě vše probere se specialisty z oboru hematologie. Držím vám moc palce, MUDr. Martin Nouza, CSc., Centrum klinické imunologie, Praha.
Autoimunita
Dobrý den pane doktore, chtěla bych se zeptat na váš názor. Má vliv každoroční očkování proti chřipce na autoimunní trombocytopenii? Může se tím stále snižovat počet trombocytů? Děkuji za odpověď.
Eva
MUDr. Nouza
Dobrý den, paní Evo, je to možné. Očkování stimuluje imunitu, a tím i autoimunitu, takže může podporovat aktivitu vašeho onemocnění. Moc pozdravů, držím vám palce, MUDr. Martin Nouza, CSc., Centrum klinické imunologie.
Autoimunita
Dobrý den, prosím o radu ohledně celiakie. Manžel si sám v 35 letech nasadil bezlepkovou dietu, protože měl tak vážné zažívací problémy, že už to nemohl dál snášet. Je citlivý i na lepek ve stopovém množství, s dietou se stav upravil. Vyšetření krve na IgE, enzymy a protilátky na lepek však bylo negativní. Na vyšetření sliznice střev nebyl, protože se v krvi nic neprojevilo, přitom na dietu reaguje jednoznačně. Celiakii mají v rodině. Je možné, že by byl alergický na nějakou jinou obilnou bílkovinu, než je lepek, kterou neumí medicína diagnostikovat? Může se jednat o celiaki, i když je IgE negativní? Také jsem se chtěla zeptat, jestli každý, kdo má celiakii, má pozitivní aberaci určitých genů (nějaké alely)? U dítěte byl rizikový gen pro celiakii pozitivní, i když dítě má jen drobné potíže a dietu nedrží - čili kdo má rizikový gen, celiakii mít nemusí? Ale platí to i obráceně? Má každý celiak ten gen narušený, nebo jsou i celiaci, u kterých se ta aberace nevyskytuje? Děkuji za odpověď.
Monika
MUDr. Nouza
Milá Moniko, s celiakií je to na dlouhé povídání, proto vás odkážu do specializované ambulance - pro děti je třeba ve Fak. nemocnici Motol a pro dospělé jsou kontakty uvedené na internetu. Hodně informací najdete také např. na http://coeliac.cz/. Ale nyní alespoň vzkaz pro manžela: jestli mu dieta vyhovuje, nechť ji drží, protože tělo si řekne co chce a co ne. Pokud by měl o dietě pochyby, pak by byl dobrý histologický průkaz z vyšetření střeva. Hodně zdraví celé rodině a krásné Svátky, MUDr. Martin Nouza, CSc., Centrum klinické imunologie, Praha.
Autoimunita
Dobrý den pane doktore,prosím vás o radu.Před dvěma lety,po přechozené angíně a zánětu průdušek mi lékaři zjistili zánět štítné žlázy,tetanii,zvýšené ASLO/už třičtvrtě roku chodím na pendepon,ASLO mi pokleslo ze 450 na 300,a v krvi protilátky ACLA igm +-.Pan doktor z infekčního mi jen řekl že se mi tvoří protilátky které nemají..můžete mi prosím říci co je to za hodnotu,a jak to souvisí s tou neustálou únavou,svalovými slabostmi,/někdy takovými že mám problém se nadechnout,a bolestí kloubů,trpím šuměním v uších/..mám zvýšené FW,CRP v normě.Moje lékařka mi tvrdí že je to od psychiky,neustále mi píše antidepresiva/bez účinku/ ale mě se to nezdá,předtím jsem byla naprosto zdravá,i psychicky,ani teď nemám pocit psychické nemoci,ale tělesně se cítím hodně špatně a nevím kam se mám obrátit o pomoc.Přemýšlela jsem i o detoxikaci dle dr.Jonáše,ale mám strach jestli to není jen vyhazování peněz.omlouvám se za délku mého dotazu,a předem moc děkuji za odpověď..
Kateřina M.
MUDr. Nouza
Milá Kateřino, chtělo by to endokrinologické nebo imunologické vyšetření. Podle mé zkušenosti samotný zánět štítné žlázy může způsobovat velkou únavu... Nenechte se odbýt. I kdyby to bylo "jen" od psychiky, stejně je potřeba najít řešení, aby vám bylo lépe. Držím vám moc palce. MUDr. Martin Nouza, CSc., Centrum klinické imunologie, Praha.
Autoimunita
Dobrý den, po kolice břicha a zánětech žaludku a střev byla provedena apendoctomie.Horečky a kruhovité vředy se zánětem na kůži ovšem přetrvávaly. Byla mi vysazena mouka a teploty,vředy ustály. Přesto mám stále kruté bolesti pod levým žebrem, byla mi zjištěna nateklá střevní klička se ztluštělou stěnou v několika místech,zarudnutí v žaludku s afty a angiodisplazií, mám hašimotovu strumu a hodně mi padají vlasy s obočím, podstoupila jsem několikrát kolonoskopii a neteroklýzu,during / alergie na lepek kožního typu / mi nebyl potvrzen ani vyvrácen, prý nemám protilátky proti transglutamináze, v roce 2000, kdy mi problémy začaly jsem na imunologii měla potvren protilátky proti gliadinu a autoimunitní - slinivku.Držím bezlepkovou dietu,jinak mám horečky,přesto mám ukrutné bolesti, PROSÍM VÁS JE NĚJAKÁ MOŽNOST VYŠETŘENÍ, STÁLE VĚŘÍM, ŽE NAJDU LÉKAŘE, KTERÝ MŮJ PŘÍPAD DOTÁHNE DO KONCE. DĚKUJI VÁM kalpasa@atlas.cz, monika 28 let
Monika
MUDr. Nouza
Milá Moniko, z vašeho příběhu je patrné, že trpíte autoimunitním onemocněním, které se může vzájemně překrývat. Je jisté, že se podařilo již hodně vyšetřit a nalézt alespoň z části řešení. Sám bych to nyní viděl na propojení harmonizace imunitního systému přírodní cestou s dietou, detoxikací, ad. V případě potřeby se jistě můžete obrátit i na naše pracoviště, nejlépe cestou mailu: objednani@centrum.cz. S mnoha pozdravy, MUDr. Martin Nouza, CSc.
Autoimunita
Dobrý den.Mám problém se kterým mi lékaři zatím nepomohli. Údajně se jedná o nějaké autoimunitní onemocnění se kterým se doposavad nesetkali. Jde o toto: nejdřívěe mě začne šíleně svědět kůže na noze, nelze toto místo nepoškrabat.Toto svědění se čím dál více zhoršuje, udělá se na místě červenohnědý flek, mterý po dotyku značně bolí a čím víc svědí a poškrábu jej, tak flek začne modrat až do tnavo-černo- fialové barvy. Hned v okolí se začnou dělat další tyto fleky, přenese se to na druhou nohu.Nejedná se o modřiny, protože když to začne po delší době mizet tak to nemá barvu jako modřiny. Tento problém se mi objevil prvně před 11-ti lety,byla jsem hospitalizována, ale lékaři nevěděli o co jde.Teď se to objevilo podruhém ve stejném průběhu, ale mám další potíže a domnívám se, že s tím souvisí. Tenkrát i nynáí mi byl odebrán vzorek tkáně z postiženého mista. Nynáí z rozboru vyplynulo, že by se mohlo jednat o autoimunitní onemocnění , ale neznámého původu.
Ludmila
MUDr. Nouza
Milá Ludmilo, bohužel jsou v medicíně stále stavy, se kterými si nevíme rady. Pokud je podezření na autoimunitní onemocění, možná nějakou formu vaskulitidy, existuje i tlumivá léčba. S tou vám nejlépe poradí vaši lékaři, ať již dermatologové nebo imunologové. Sám bych určitě doporučil vyzkoušet Wobenzym, s tím vám nejlépe poradí můj otec na mailu knouza@mucos.cz. Přeji vám pevné zdraví, MUDr. Martin Nouza, CSc., Centrum klinické imunologie, Praha 1.
Autoimunita
Dobrý den pane doktore, jsem takový místní hlavolam..od třinácti jsem alergik, v šestnácti jsem podle všeho prodělala meningokoka a od té doby to jde z kopce, přišlo těžké perzistující astma, po těhotenství střední, dál přibývají prolaps chlopně, autoimunitní hypertyreóza, momentálně vklidu, artróza zas, autoimunitní postižení kolene, tachykardie neznámé etiologie, chronická gastritida a obzvlášť mne zlobí má imunita..trpím převážně virovými infekty, záněty malé pánve, těžšími, kandidózy celého těla, afty a puchýře v puse, herpetické angíny..no tedy zatím tak vysvětlovány ty puchýře ..časté otoky krkčních uzlin, a nyní bojuji se synkopami a presynkopami a náhle objjevenou hypertenzí i supravetrikulárkami..prostě se to nějak sype, podle základních odběrl nic moc průkazného, ví, že tu něco je, ale netuší co..Neporadil by jste mi? děkuji mnohokrát.
Adriana
MUDr. Nouza
Milá Adriano, často bohužel vidíme rozvoj autoimunitních onemocnění po prodělání těžké infekce. S tím souvisí dále se rozvíjející imunitní porucha, kterou není jednoduché upravit. Sám bych se asi přiklonil k přírodní léčbě - kombinaci vyladění imunity s tzv. očistou vnitřního prostředí. Pokud byste to chtěla s námi zkusit, domluvte si termín u nás - nejlépe mailem objednani@centrum.cz. S pozdravy, MUDr. Martin Nouza, CSc., Centrum klinické imunologie, Praha 1.
Autoimunita
Dobrý den pane doktore, byla jsem na alergologii pro zjištění alergií a byly mi zjištěny kočky, psi, roztoči a jarní pyly..v imunologii snížení lymfocytů a autoprotilátky +++. Půjdu na další odběry, kde se budou autoprotilátky specifikovat.. Je to stav neměnný nebo může ta tvorba autoprotilátek ustat? Co to může znamenat? Může to souviset s projevy alergie? Děkuji moc za Váš čas, vím, že se mám ptát svého lékaře, ale otázky se vynořují postupně :-)
Lenka
MUDr. Nouza
Milá Lenko, děkuji za váš dotaz. Tvorba autoprotilátek není konstantní, často se zvyšuje po infekci, po stresu, apod. Souvislost s alergií je spíše okrajová. Hodně zdraví, Váš MUDr. Martin Nouza, CSc.
Autoimunita
Dobrý den pane doktore, již rok docházím na endokrinologii,kde mě bylo zjištěno autoimunní onemocnění štítné žlázy a předepsán lék Euthyrox... Dočetla jsem se však, že se u tohoto onemocnění má hledat a léčit nejprve příčina a ne důsledek, což mají v tomto případě často na svědomí odpadní produkty vyvolané přemnožením plísněmi a kvasinkami typu candida albicans nebo jiné viry a bakterie. Obranný systém pak zuřivě reaguje na tyto chemické produkty a ničí a napadá vlastní bunky organismu. Po odstranění příčiny se může dostavit i vyléčení. Ráda bych se Vás zeptala, zda-li je to pravda. Moc děkuji za odpověd a přeji krásný den.
Lena
MUDr. Nouza
Milá Leno, je to vysvětlení, které pochází z řad alternativní medicíny. Nic vám nebrání pokusit se o léčení zaměřené podle této teorie. Já vidím většinou spouštěcí faktor ve stresu... S mnoha pozdravy, Váš MUDr. Martin Nouza, CSc.
Autoimunita
Dobrý den, pane doktore. Moje desetiletá dcera trpí alergií na břízu a další kvetoucí stromy na jaře. Současně u ní byl zjištěn autoagresivní imunitní systém, takže nám paní doktorka řekla, že nemůže být léčena klasickými cestami pro léčbu alergie a předepsala jí Xyzal, Flixonase a Livostin. U mne se také občas v průběhu života např. během těhotenství, projevily problémy s autoagresivitou. Je možné s tím něco dělat? Máme vyhledat nějaké specializované imunologické pracoviště? Děkuji moc za odpověď.
Larisa
MUDr. Nouza
Milá Lariso, jste v péči specialistky - alergoložky - imunoložky, takže nic jiného hledat nemusíte. Pokusil bych se přírodními prostředky modulovat tuto autoagresivitu -vhodný by mohl být Wobenzym. Chce to však brát ho dlouhodoběji. Váš MUDr. Martin Nouza, CSc.
Autoimunita
Omlouvám se , ale doplňuji dotaz, zda je v mém okolí-Olomouce- nějaké specializované pracoviště? Zdena
Zdeňka
MUDr. Nouza
V Olomouci nejlépe na Ústavu imunologie Fakultní nemocnice. Váš MUDr. Martin Nouza, CSc.
Autoimunita
Zdravím, prosím o radu, kam se obrátit o pomoc? Od1/08 hyperfunkce štítné žlázy, postupně nasazen lék - Throzol,Propycil,Carbimmazol a všechny vysazeny pro alergickou reakci. Byla jsem na kožním i na alergologii, téměř všude negatívní výsledky, až na chlamydie slabě pozitívní. užívám Clacid , ale jsem přesvědčená, že příčina je někde jinde? Léky na thyreoiditídu neberu a alergii mám stále- zarudlé a pálivé celé tělo, včetně sliznic. Nezabral ani Hydrocortison inj. a ani Medrol 4mg.Nemohu být dlouho bez lék§ na štítnici, ale co mám dělat? Potíže trvají moc dlouho a jsou úporné.Děkuji !! Zdena
Zdeňka
MUDr. Nouza
Milá Zdeňko, podle mé zkušenosti je problém v komplexní imunopatologické reakci, která se nejvíce projevuje v autoimunitní tyroiditidě, nyní asi ve fázi hyperfunkce. Pokud nesnášíte léčbu, je potřeba pokusit se o celkové zklidnění (tato porucha hodně souvisí se stresem) a harmonizaci nejen imunity, ale celého organismu. Pokud byste měla zájem, přihlašte se na známem mailu u nás: objednani@centrum.cz. Váš MUDr. Martin Nouza, CSc.
Autoimunita
Dobrý den pane doktore,obracím se na Vás s prosbou o Váš názor a radu. Nedaří se nám otěhotnět, po vyšetření u mě zjištěna alergie na manželova spermie.Užívala jsem Prednison a nedělal mě dobře.Je možné tento problém léčit a jak? IVF po druhé ale neůspěšně.Předem VÁM děkuji a přeji pěkný den
Dana
MUDr. Nouza
Milá Dano, jestliže byla zjištěna imunitní reakce proti manželovým spermiím, je třeba utlumit tuto imunitní reakci a zabránit opětovné senzibilizaci. K tomu se používá mírné potlačení prednisonem a tzv. chráněný sex po nezbytnou dobu. Pokud byste to chtěla odborně konzultovat, domluvte si konzultaci v poradně mého otce, doc. Karla Nouzy - mail objednani@centrum.cz. S pozdravy, dr. M. Nouza
Autoimunita
Vážený pane doktore,mam zánět štítné žlazy,mužete mě napsat jak dlouho trva neš zánět zmizý?Snažím se jíst sdravěji a kvuli oslabené imunite užívám ted citrovital. Děkuji
olga
MUDr. Nouza
Milá Olgo, předem se nedá určit, jak dlouho zánět trvá, je důležité užívat pravidelně předepsané léky. Ale počítejte, že léčba trvá spíše leta než měsíce. Přeji Vám pevné zdraví, s pozdravy, MUDr. Martin Nouza, CSc., Centrum klinické imunologie, Praha.