Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Poradna lékárníka a dietologa PharmDr. Martina Staňka

Poradna

Léky

Na otázky odpovídá

Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk

Lékárny jsou plné doplňků stravy a volně prodejných léků, ale jak se v nich orientovat? Jak vybrat ten nejvhodnější přípravek? Tyto otázky a mnoho dalších z oblasti volně prodejných léčiv a parafarmaceutik vám zodpoví lékárník s dlouholetou praxí PharmDr. Martin Staněk.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Léky na předpis
Dobrý den,
prosím o info.Jak dlouho a v jakém množství je možné užívat ergotaminové čípky a jaký vliv by mohlo mít pravidelné dlouhodobé užívání ergotaminu /v řádu 5-10 let/ na lidský organismus?Děkuji za odpověď,Eva.
Eva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Zdravotní rizika  rizika vyplývají i z určitého zdravotní stavu, Evo. Jaké problémy máte? Trpíte migrénami?
Léky na předpis
Dobrý den, již 10 dní beru Dalacin C 150 mg po 6 hodinách. Jde o dlouhodobou léčbu doporučenou imunologem. Délka užívání by měla být cca 6 týdnů a to kvůli vysokým hodnotám ASLO 900. Včera mi v kultivaci objevili masivní nález cotrobacter koseri. Na to doporučili Cotrimoxazol AL Forte po 12 hod. Prosím o radu s jakým časovým odstupem užívat? A zda je vhodné užívat dvoje ATB naráz? Nerozhodí mi zažívání, případně nezatíží játra neb ledviny?
Děkuji a přeji hezký den
R.Z.
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Na základě jakých obtíží vám infekci zjistili? Užíváte ještě jiné léky?
Léky na předpis
Dobry den,
rada bych se Vas zdvorile zeptala,zda je mozne uzivat lek na cholesterol-konkr. Atorvastatin actavis 20mg spolecne s Adipex retard-lek na potlaceni chuti k jidlu.
Dekuji za informaci.
Pekny den.M.
Marie
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano. Je to možné. Adipex je ale určen ke krátkodobém použití. Doporučuji max. 14 dní.
Léky na předpis
K mému dotazu ohledně kombinace léků.
Loseprazol jsem vysadila,nesnášela jsem jej. Mám Omeprazol 10mg a užívám jej večer.Jak jsem již psala užívat musím / cholest.6,9/ Torvacard 10mg,Eutyrox, Seropram,Caltrate a vit.D.Vitamíny C ,B ,omega 3 a Mg
užívám trvale,jiné doplňky stravy občas. Nadváhu nemám 170/72,můj jídelníček je v podstatě celý život
stejný-sladkosti mi nic neříkají,klasická těžká strava také ne.Preferuji lehká jídla,zeleninu a ovoce nikoliv exotické.Piji vodu a minerálky. Vypadá to dokonale,ovšem potíže se mi nevyhýbají. Mým koníčkem je práce v zahradě a tu zřejmě reflux nemá rád.Myslíte,pane doktore,že mám ty " nepovinné" léky vynechat? Děkuji za Vaše odpovědi.Eva - otázka upravena poradcem
Eva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Užívání B-komplexu a hořčíku považuji za racionální. V případě ostatních záleží na složení jídelníčku a životním stylu. Smysl užívání Caltrate posoudit nemohu ( osteoporóza?). Možná by stačila Ondráškovka a mléčné výrobky. Jestliže vám nezpůsobuje zácpu, není v užívání zásadní problém. tělo si poradí. Hodnota 6,9 se objevuje stále i po používání Torvacardu? Užívání léků a doplňků stravy bych omezil na nezbytné minimum. Např. chlorela je velmi málo výživná v běžném dávkování a není-li z dobrého zdroje, může být i  komplikací. Většina prodejců původ netuší a  slibují co možné není. Reflux je nepříjemná funkční vada. Často lépe pomůže Gaviscon roztok než blokátory protonové pumpy, Šetrnější jsou blákátory H2 receptorů ( ranitidin150mg na noc). Nepředepisují se jen kvůli nízké ceně. Osobně se mi zdá, že jsou nejlepší. Zejména v kombinaci právě s Gavisconem, který pojišťovna nehradí. PS: práce na záhrádce se určitě nevzdávejte. Zvýšení viskozity žaludečního obsahu Gavisconem může pomoci.
Léky na předpis
Prosím,poraďte,kvůli chronické gastritidě a nyní i zánětu
jícnu mám užívat Loseprazol 20mg a to ráno před jídlem.V tutéž dobu užívám Eutyrox a Chlorelu. Se snídani pakTorvacard 10mg.Seropram 10mg. plus vit.C
B komplex a Magnesium. Snese se to všechno dohromady? Je mi 75 LET. Děkuji za odpověď.Eva
Eva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Těžko říci,  Evo. Nemohu posoudit, zda si váš žaludek  dokáže s tabletkami poradit a že konzumace více léčiv v tak krátkém časem  nepřispívá k udržování trávicích obtíží. Loseprazol může zhoršovat i trávení bílkovin a škrobu a je třeba udělat i dostatečná dietní opatření. Nemohu věc posoudit. Trpíte nadváhou? Které potraviny vám vyvolávají trávicí obtíže? Máte stanoven dlouhodobý jídelníček ?
Léky na předpis
Dobrý den, prosím o info.Kde by bylo možné si přečíst příbalový leták na čípky ERGOTAMIN ? Bohužel ho nikde nemohu najít.Děkuji za odpověď,Eva.
Eva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Evo. Žádný hromadně vyráběný léčivý přípravek s obsahem ergotaminu není momentálně registrován. Proto nemůže být příbalová informace běžně k dispozici. Ergotamin obsahují některé léčivé přípravky přípravované v lékárnách. Například některá analgetika.
Léky na předpis
Dobrý den. Pane doktore, napište mně prosím, jak dlouho platí recept vystavený ambulantním psychiatrem. Děkuji Vám pěkně.
Pavel
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
14 dní.
Léky na předpis
Dobrý den. Mám hypofunkci štítné žlázy na autoimunním podkladě. Užívám denně 50 mg Letroxu. Lze užívat i Kelp 650 mikrogrgamů a snížit tak dávkování Letroxu? Děkuji. Renata.
Renata
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Určitě ne, Renato. Nedává to smysl. Kelp má jen zvýšený obsah jódu. Netrpíte-li jódovým deficitem, což je velmi málo pravděpodobné a lékařka by na to přišla, substituční léčba hormonem štítní žlázy, která ve své struktuře jód obsahuje je naprosto nezbytná. U autoimunního onemocnění štítné žlázy nedoporučuji zvyšovat příjem jódu formou doplňku stravy a léčbu bych nechal pod plnou kontrolou lékaře.
Léky na předpis
Dobrý den, je v pořádku současné užívání Xadosu a Eliquisu?

Děkuji
Jakub
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano. Kombinace je možná.
Léky na předpis
Dobrý den.Je mi přes 60 a beru dlouhodobě kvůli vyššímu tlaku 2x Lozap a 1x Moduretic.Jenže Moduretic má jako vedlejší ůčinky bolest svalů a to na sobě pocitiji velmi.Lékařka už provedla pár pokusů nahradit Moduretic jinými léky,ale vždy jsem celá otekla.Takže se konal návrat k Modureticu a ke svalové bolesti.Názvy těch léku si nepamatuji.Ráda bych se optala jak zmírnit nepříznivé dopady Modureticu?Děkuji.
Věra
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Věro, Zkusil bych nahradit Moduretic Hydrochlorothiazidem a přidal bych Kalium chloratum, jestli neužíváte ještě další léky, které by mohly bolesti způsobovat (statiny). Je nyní hladina draslíku v krvi v pořádku? Nižší hladina by mohla také přispívat k otokům.
Léky na předpis
Dobrý den, Tento problém se netýká mě, ale jednoho mého známého. Věk 38 let, váha normální, alkohol nepije, biopsií prokázaný NASH. Příčina nezjištěna. Dlouhodobě užívá Zyrtec na alergii, další léky na astma (přesně bohužel nevím) a inhalační sprej Seretide Diskus 500 - 2x denně. Dočetl jsem se, že kortikosteroidy mohou steatozu jater způsobovat. Je to možné?
Marek Šimon
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Je to velmi málo pravděpodobné, Marku. Dávka inhalačních kortikosteroidů není velká ( mikrogramy). Jen malé množství se  pak dostává do travicího ústrojí během inhalace ( inhalační formy se zdokonalují).  To je pak rychle transportováno do jater portální cestou.  Kostikosteroidy jsou následně rychle  v játrech ( mluvíme-li o novějších strukturách, které jsou u nás běžně k dispozici). Nemyslím si, že by významně ovlivňovaly v tomto případě látkovou výměnu tuků a sacharidů a steatózu podpořily. Příčina může být mnohem hlubší např. na autoimunním základě a spojitost s. astmatem  (nikoliv s jeho léčbou)  může existovat. Příčinou může být třeba i infekční onemocnění jater v minulosti.
Léky na předpis
Dobrý den pane doktore, v srpnu 2016 mi byla diagnistikována porucha štítné žlázy - hypotyreóza. Tři měsíce jsem brala denně půlku Euthyroxu, poté mi to zvýšili na jeden prášek denně. Od té doby se mi však velmi tvoří akné, zvýšené ochlupení, a menstruaci mám třeba pouze jeden den. Není možné, že mám toho hormonu v sobě najednou až příliš? Je mi 30 let. Děkuji.
Renata
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Renato. Užíváte ještě nějaké jiné léky? Změnila jste způsob stravování? Přibrala jste?
Léky na předpis
Dobrý den. Chtěla bych se zeptat na očkování proti tetanu. Byla jsem očkována v roce 2002 a pak po úraze přeočkována Na průkazu pojištěnce záznam TAT : 7,2007, Počítá se doba tohoto přeočkováni , nebo budu muset na očkování 3 inj. Je mi 65 let.Děkuji za váši odpověd
Věra
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Věro, protilátky mohou přetrvávat velmi dlouhý čas, Já bych to řešil tak, že bych si je nechal stanovit. Je dost pravděpodobné, že je máte v těle v dostatečném množství a že další očkování není nutné.
Léky na předpis
Dobrý den pane doktore,
při posledním odběru krve u mého praktického lékaře jsem měl hodnoty cukru nalačno (momentální 6,8 a dlouhodobou 45). Lékař mi předepsal Stadamet 500 - 1x, později 2x denně. Trochu mě vyděsily možné nežádoucí účinky (zvracení, průjem...) a komplikace při vysazení léku (nekontrolované zvýšení hladiny krevního cukru...). Moc se mi do užívání nechce. Mám věc ještě jednou probrat s lékařem, nebo bez obav zahájit léčbu.
Děkuji za odpověď.
Jaroslav
Jaroslav
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milý Jaroslave, mějte spíše respekt a obavy z naměřených hodnot, než z tohoto léku, který je velmi dobře snášen a nežádoucí účinky nejsou časté. Jestliže si diabetik II.typu začně udržovat normální váhu a jeho strava zároveň  neobsahuje příliš tuku ( vysoký příjem tuku snižuje citlivost tkání k insulinu), pak často léky užívat nemusí vůbec , nebo jen velmi omezeně. Jděte proto touto cestou a snažte se lékům co nejvíce vyhnout.  Momentálně bych ale lék užíval a glykemii si denně měřil. Zároveň bych se snažil změnit výživové složení jídelníčku tak, aby došlo ke zlepšení současného stavu. Přeji hodně zdraví.
Léky na předpis
Zdravím pane Staněk ,
psal jsem Vám 26 února,takže problém s pálením v krku vyřešen jednalo se o reakci na Prestarium neo combi 10/2,5. Vysazením 3. března se stav zlepšil o 80%. Ještě jednou dík za Váš čas.
Jiří
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Tak to mám radost!  Zbavte se také Apo-Panto, pokud byl předepsán kvůli tomuto problému. Přeji hodně zdraví.
Léky na předpis
Dnes beru posledni prasek kojici antikoncepce Evellien a zitra bych mela brat 1. prasek Asumate, nemam s ni zkusennosti, zajima me zda se menstruace dostavi behem prechodu nebo az v 7 denni pauze? Od porodu jsem menstr. nemela, dekuju za odkaz na stranky nahlednu tam.dekuji
Marketa
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Měla by se teoreticky dostavit až 4. týden užívání ASUMATE, Markéto. Poslední týden užíváte jen placebo tablety.
Léky na předpis
Dobrý den,
pane doktore, chci se zeptat.1.6. odjíždím na dovolenou a je celkem reálné, že tak nějak dostanu i menstruaci. Šlo by nějak udělat, abych odmenstruovala dříve?, např. píchnout Agolutin např 18.5. nebo Postinor (ten způsobí příchod menstruace dříve nebo ne?). Nechci Norethisteron, neboť dovolená je dlouhá a tak moc oddalovat fakt nechci navíc norethisteron mi způsoboval jako by předmenstruační potíže typu nafouklosti a cizlivosti prsou. Antikoncepci neberu a menstruaci mívám v rozmezí 28-31 dní. Díky za odpověď.
Alena
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Já bych osobně volil Norethisteron, Aleno a neexperimentoval, abyste si nepokazila dovolenou. Po Postinoru jsou navíc poruchy menstruace trvalejšího rázu a jsem si skoro jistý, že by Murphyho zákony platily i v tomto případě.
Léky na předpis
dobry den mohu uzivat soucasne lek detralex a zoviraxpreji hezky den
lenka kroupova
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano.
Léky na předpis
Děkuji za Váš čas a odpovědi
Jiří
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Přeji hodně zdraví, Jiří.
Léky na předpis
Játra, žlučník, slinivka až po prostatu vše v pořádku. Tuky používáme minimálně jen jsem vyjmenoval jaké, čokoláda sladké maximálně 1x za měsíc. Proč se domnívám, že mi problémy způsobuje právě Anopyrin a Trombex? Mají to napsané v přílohovém letáku.Co se týče Helicobakter pyroli můžu provést vyšetření stolice imunochromatografickým testem na Helicobacter pylori. Při posledním odběru vše v pořádku. Tyto potíže jsem měl již jednou a to v prosinci 2016 v ORL mi byla diagnostikovaná pharingitia ac. Je pravdou že někdy cítím podivný zápach při dýcháni nosem v automobilu když začne topit topení na maximum někdy to cítím také doma. Navštívím tedy i ORL. Může se jednat vlastně i o nějakou alergii na polétavý prach a pod. Takže vina pálení v krku může být někde jinde. Nyní si uvědomuji že právě v době začátku inverzí tady na Ostravsku začaly i mé potíže. Užívám Müllerovy pastilky, panthenol jenže po 14 dnech nedošlo k zlepšení jako minule tak jsem myslel že to způsobují léky na ředění krve.
Jiří
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
V případě Anopyrinu a Trombexu to není příliš častý nežádoucí účinek. Osobně jsem se nesetkal s tím, že by riziko zvyšovala i tato kombinace.Kyselina acetylosalicylová je v dávce 100mg za den snášena velmi dobře.  Riziko poškození žaludeční sliznice  s následným krvácením je malé, pokud je lék správně předepsán a jsou respektovány kontraindikace. Spíše bych hledal příčinu jinde.
Léky na předpis
Děkuji za odpověď pane Staněk. Tu dietu držím kvůli cholesterolu takže nepoužívám živočišné tuky a když tak minimálně. Používám Řecký panenský olivový olej, arašídový, rýžový,řepkový méně ve studené kuchyni pak lněný, dýňový,konopný a Mollers . Zkusím zítra změnu a prodiskutuji to se svým ošetřujícím lékařem.
Mám doma ještě Apo-Famotidine také se chová jako Apo-panto?
Ještě jedna otázka, existuji prosím Vás léky jako náhrada na ředění krve, které nemají takový vedlejší účinek abych se vyhnul braní prášku na sníženi kyselosti ? Cena nehraje roli jde o zdraví.
Jiří
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
To není úplně ideální cesta ke snížení hladiny cholesterolu, pane Jiří, pokud celkový příjem tuků bude vysoký. V každém případě řepkový a olivový olej  by měly být základními rostlinnými tuky. Je otázka, co vám kyselost způsobuje. Máte poměrně velkou nadváhu a břišní tuk musí utlačovat okolní orgány, včetně žaludku. S velkou pravděpodobností trpíte i steatózou jater, která snižuje jaterní kapacitu a která může, díky zvýšené přítomnosti některých látek, podporovat syntézu cholesterolu. Apo-Famotidin považuji za vhodnější lék, bude-li se používat na noc, nikoliv 2x denně ( přepokládám, že netrpíte vážnějším poškozením žaludku, či dvanácterníku). Byla vám v minulosti provedena gastroskopie? Byla vyloučena infekce helicobacter pylori v žaludku?  Proč se domníváte, že vám problémy způsobuje právě Anopyrin a Trombex? Jaká hladina cholesterolu vám byla naposledy naměřena?
Léky na předpis
Dobrý den pane Staněk,
Apo panto jsem dostal v nemocnici po příhodě od té doby ho beru prý jsem měl zvýšený cholesterol ovšem zde se jedná o rodové zvýšeni. Držím x let dietu. Váha 100 výška 185 nadváha nesportuji jsem po trimalleolární zlomenině hlezna a zlomenině lýtkové kosti v oblasti hlezna, ČID, pracuji středně těžce jako OSVČ malíř pokojů po úrazu s prací spojená deformace páteře. 62 let váha před úrazem 90 kg tlak normál, vše následek úrazu v roce 2005.
Jiří
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Je to nějaké podivné, pane Jiří. Protože vážíte 100kg nelze hovořit o tom, že držíte dietu. Pro vás je zásadní držet váhu okolo 90kg. Příjem tuku by neměl dlouhodobě přesahovat 30% z celkové energetické hodnoty jídelníčku ( pozor 1g tuku= 9kcal, 1g sacharidů a bílkovin=4kcal). Při vašem rodinném zatížení by to mělo být ještě méně. Apo-Panto je lék, který výrazně snižuje kyselost žaludku. Můžete proto hůře trávit bílkoviny a škrob a to vám může způsobovat zažívací obtíže. Pokud nemáte závažnější poškození sliznice žaludku či dvanáctníku, bylo by dobré lék zaměnit za jiný ( např.Ranisan 150mg -1-2 tablety na noc, aby nebylo narušeno trávení živin), nebo léky s touto indikací nepoužívat vůbec. Doporučuji tedy se zaměřit na snížení váhy a dodržovat dietní režim, který má racionální smysl.
Léky na předpis
Dobrý den pane Staněk vzhledem k srdeční příhodě vloni v srpnu jsem dostal po zavedení stentu tyto léky: ráno Betalox ZOK 1, Apo panto 1, Anopyrin 1x 100 mg , Detralex 1, Prestarium neo kombi 10/2,5 , Trombex 1,
večer: detralex 1 a 1 Apo-Atorvastatin.
Posledních 14 dní mám pálení v krku snad reakce na Anopyrin nebo Trombex jsou léky na ředění krve které nedráždí žaludek a sliznici?
Jiří
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den Jiří, máte poměrně dost léků a kombinace vám může způsobovat trávicí problémy.  V jarním a podzimním období se pak přirozeně stupňují.Sám Anopyrin v této dávce zpravidla problémy nedělá, pokud netrpíte žaludečnímu, či dvanáctníkovými vředy. Kdy vám lékař nasadil Apo-Panto v dávkování jedna tableta ráno a jaký byl hlavní důvod?  Máte  zvýšenou hladinu cholesterolu? Kolik vážíte a měříte? Sportujete? 
Léky na předpis
pane magistře ,

je možné současně užívat Asentru 50mg a bylinu Maca peruánská?
Pavrys
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, tuto kombinaci doporučit nemohu. Nelze vyloučit ovlivnění mechanismu účinku Asentry.
Léky na předpis
Děkuji za odpovědi. Ne, dávkování Caltrate nemá na vyprazdňování žádný vliv. Podle mne na to má vliv i poměrně vysoká pohybová aktivita. Ještě poslední otázka: je pravda, že konzumace celozrnného pečiva působí proti vlivu Caltrate a je třeba mezi konzumací tohoto pečiva a léku dodržovat dvouhodinový rozestup? To je to jediné, s čím mám osobně problém.
Hana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Celozrnné pečivo obsahuje více látek, které mohou pevněji vázat vápník a tím snižovat jeho biologickou dostupnost, Hanko (fytáty). Na druhé straně pokud uměle užíváme 1200 mg vápníku nepřirozenou cestou, mění to zcela přirozené poměry, které ve stravě existují. Osobně preferuji zvýšený příjem vápníku cestou přirozené stravy. Způsob, který byl zvolen ve vašem případě, považuji za málo efektivní, ale možný. Myslím si to na základě vlastních profesionálních zkušeností se stovkami klientů, které jsem za svoji praxi poznal. Je to postup velmi pohodlný pro lékaře  a   prospívá výrobcům. Velmi zřídka přináší  prospěch pacientům. PS: Pohybová aktivita je velmi důležitá pro využitelnost vápníku. Může  proto  neefektivní způsob léčby pozitivně ovlivnit. Skutečně celozrnného pečiva bych se v této souvislosti nevzdával a dbal na jeho pravidelný příjem. 
Léky na předpis
Detralex mi kdysi lékařka napsala na hluboký žilní systém, protože mi otékaly nohy od kotníků až ke kolenům. Problémy s otoky teď nemám, bojím se ale sama od sebe vysadit. Caltrate 600 na diagnostikovanou osteopénii, původně jsem brala 1-0-1, posléze v osteocentru změnili na 0-0-2.
Hana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Já bych jej nevysazoval, Hano. Když jej vysadíte, zhorší se prokrvení dolních končetin. Po opětovném nasazení samozřejmě pocítíte zlepšení a můžete mít pocit, že lék po vysazení zase zabral. 2 tablety za den je vhodná udržovací dávka. Není nezbytné ji rozdělit na dvě dávky. Detralex je lék velmi zdravý, pokud se vhodně dávkuje. Dávka Caltrate se mi zdá zbytečně vysoká, ale možná je k tomu důvod a osteocentrum pro vás hledá  optimální dávkování. Nezpůsobuje vám Caltrate v této dávce zácpu?

 
Léky na předpis
Dobrý den,
užívám Detralex 2-0-0 a Caltrate 600 0-0-2, Vigantol 10 kapek 1x týdně. Dotaz mám na Detralex - užívám jej dlouhodobě, nedávno mi bylo řečeno, že je dobré dělat přestávky, že pak lépe působí. Jak dlouho tedy brát a jak dlouhou přestávku dělat? Děkuji za odpověď.
Hana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Proč prosím berete 2 tablety Caltrate na noc, Hano?  Za jakým účelem užíváte Detralex?
Léky na předpis
Močení se nezhoršilo, jdu jednou v noci a přes den tak 2x třikrát. Subjektivně potíže s močením nemám.
Jaroslav Zámek
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Díky za upřesnění. Nevidím tedy problém v kombinaci léků, ani si nemyslím, že by  popisované nepříjemné pocity měly souviset s hyperplazií prostaty. V každém případě, kdyby se problém stupňoval, v prvé řadě bych se obrátil asi na urologa.
Léky na předpis
Dobrý večer!
Mám otázku,jaké používat léky při bolestech,od krční páteře,když beru trombex. Mám potíže s krční páteří.MRI C páteře: prim.relativní stenoza pát.kanálu na 11,5 mm sagid., zobrazené ploténky jsou snížené intenzity signálu při lehkých deg.změnách, C5/6 snížená i výše gr lev.-med, spondylosis de. cerv, praec C4-6, včetně dors.osteofytů vícevpravo,C4/5pravostr.foramin.hernie disku do 2-2,5mm a společně se spondylart.změnami zužující dx.neuforamen,C5/6 patrná biforaminální hernie disku do 2,5mm a společně se spondylart. změnami zužující neuroforamina na 1/3.také bych se chtěla zeptat,co hrozí po operaci a co bez operace,a zda je nutné šetření se.Moc děkuju a přeju hezký zbytek večera.
Liba
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Líbo, neznám historii vašich obtíží ani zdravotní stav po interní strance. Nemohu se proto  vyjádřit k protisrážlivé léčbě spojené s užíváním léků  s protizánětlivým a analgetickým účinkem. Určitě je dobré se lékům vyhnout co nejvíce se zaměřit se na pravidelné cvičení pod vedením zkušeného odborníka, aby cvičení obtíže ještě nezhoršovalo. Nález, který máte, je podle mého, relativně běžný. Nové moderní zobrazovací a diagnostické metody umožňují udělat nemocného člověka prakticky z každého.  Míra vašich obtíží,  ev. jejich zhoršovaní by mělo ovlivnit  rozhodování, zda podstoupit operační zákrok, který může a nemusí zdravotní problém uspokojivě vyřešit. Bude také záležet na vás, jak budete po případné operaci spolupracovat, protože správná rehabilitace je mimořádně důležitá. V každém případě vaš dotaz musí směřovat na internistu a neurologa a nedoporučuji  ve vašem případě konzultaci elektronickou cestou.
Léky na předpis
Nebilet užívám cca půl roku a důvodem nasazení byl zvýšený krevní tlak a rychlejší tep. Na posledním vyšetření prostaty jsem byl v tomto měsíci a PSA 5,7. Loni v únoru mi dělali biopsii (měl jsem 5,2) a z osmi odebraných vzorků - výsledek v pořádku. Mám hyperplazii prostaty.

Děkuji
Jaroslav Zámek
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Zhoršily se obtíže s močením v poslední době?
Léky na předpis
Prosím o vyjádření, zdali nemůže být problém, když užívám Lescol, Anopyrin, Nebilet a Prostakan forte. Poslední dobou mám pocit tlaku v ledvinách nebi játrech, prostě někde v břiše.

Děkuji
Jaroslav Zámek
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Zhoršují se vaše obtíže související s prostatou, Jaroslave?  Jak dlouho užíváte Nebilet? Co bylo hlavním důvodem k jeho předepsání?  Trpíte nadváhou?
Léky na předpis
pěkný den, ráda bych se s Vámi poradila. Při 3. těhotenství mi byla náhodně zjištěna mírná nedostatečnost štítné žlázy a nasazen euthyrox 50 (hodnota TSH byla nepatrně nadlimitní s ohledem na přísnější těhotenskou normu). V předchozích dvou těhotenstvích jsem porodila obě zdravé děti v 39. týdnu těh. Třetí dítě jsem přenášela a porodila jsem teprve co jsem po vlastním uvážení vysadila euthyrox (měla jsem vysadit po porodu, hrozilo mi už umělé vyvolání). Mimo těhotenství lék indikován nemám, také jsem otěhotněla vždy přirozeně. Nyní jsem na konci 4. těhotenství (39 týden) a lék jsem raději už postupně vysadila. Myslíte, že zde existuje souvislost s možným přenášením? Dítě ze 3. těhotenství mělo i vyšší porodní váhu a celkově mi více "vyhovovala" těhotenství a porody první a druhé v pořadí. Děkuji za odpověď Radka - otázka upravena poradcem
radka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Myslím si, Radko, že souvislost mezi hypofuncí štítné žlázy a případným přenášením existuje. Vyplývá to i z fyziologických účinků hormonů štítné žlázy, které mimo jiné zvyšují účinnost hormonu adrenalinu. Tuto oblast ale nijak detailně nesleduji. Myslím si také, že endokrinologové někdy předepisují  substituční léčbu předčasně a vedlejší účinky léčby pak zbytečně komplikují lidem život.
Léky na předpis
Clarinasse mi napsala paní doktorka na ORL kvůli otoku nosní sliznice, rýmu s místy žlutým hlenem mám přes týden, léčená jsem byla jako s chřipkou. Rýma se ale nelepšila a tak mi dnes na ORL napsali právě Clarinasse. Tlak mám ale stabilizovaný, dobře zaléčený.
Eva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Díky za upřesnění. Platí tedy to, co jsem napsal. Přeji brzké uzdravení.
Léky na předpis
Dobrý den, na vysoký tlak beru Sectral (1 tbl denně) a Orcal (1 tbl denně). Na ORL mi dnes předepsali Clarinasse repetabs. V příbalovém letáku se ale píše, že se Clarinasse nemá brát, pokud pacient bere léky na tlak. Je to tedy tak, že se mám užívání Clarinnase raději vyhnout?
Eva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano, Evo.. Alternativou je, že si budete měřit krevní tlak častěji  a v případě jeho nárůstu Clarinase vysadíte.  Jestli nemáte léčbu dostatečně stabilozovánu, osobně nedoporučuji Clarinase užívat. Proč vám lékař Clarinase předepsal? Jaké obtíže máte?
Léky na předpis
Jak říkáte, musela jsem si zvyknout a zvykla jsem si.

Dávkování bylo dle mé paměti 2x denně 1 tableta a později s kombinací s trentalem to bylo 1x trental, 1x tanakan (snad si to dobře pamatuju)
Sára
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Děkuji, Sáro. Jen jsem si chtěl potvdit, že nedošlo k nějaké chybě při dávkování Tanakanu a tím i k potenciálnímu riziku závažnějšího nežádoucího účinku. Tanakan považuji za  lék mimořádně bezpečný. I z tohoto důvodu je volně prodejný.
Léky na předpis
Děkuji za rychlou odpověď, pamět se mi po vysazení prášků vrátila do normálu. Teď je mi 23. Ohledně těch rukou vím, že mám Raynaudův syndrom, ruce mám studené jak v zimě tak i v létě, občas mi bělají prsty.
Ale zvykla jsem si.
Sára
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Myslím si, Sáro, že je třeba se naučit s tímto problémem žít. Do léčiv ani doplňků stravy za tímto účelem neinvestujte.  Mohla byste mi ještě prosím  napsat, jak byl dávkován Tanakan?
Léky na předpis
Dobrý den, mám takový dotaz. Před pár lety když mi bylo 18 jsem měla problémy s prokrvováním rukou (v létě bělaly, bolelo to) mi neurolog předepsal lék tanakan, ten nepomohl tak mi k němu přidal trental. Poté jsem začala mít problémy s pamětí, kratkodobá pamět mi úplně vynechávala. Mohla za to kombinace těchto léku dohromady? (od té doby jsem je přestala brát, na problém s rukama jsem si radši zvykla)
Děkuji moc za odpověď
Sára
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Myslím si Sáro, že tato kombinace nemohla problém zapříčinit. Máte problémy s pamětí i nyní?  Zhoršené prokrvování rukou jste zaznamenala jen v létě? Bylo to v souvislosti s teplým počasím?  Kolik je vám prosím let?  Krátkodobá paměť se přirozeně s postupujícím věkem zhoršuje. Za to, na oplátku, si lidé začínají vzpomínat na detaily z mládí. Myslím, že je to docela příjemné. Ne však pro ostatní, pokud se jim tyto zážitky vyprávějí..
Léky na předpis
Dobrý den.
Dostal jsem v lékárně jako levnější lék bez doplatku generikum LIPANTHYL S 215 mg. Je to ale již delší dobu a nikam jsem si nenapsal na místo kterého léku to bylo. Zkoušel jsem Googlit ale marně. Je možné že to bylo na místo TULIP 20 mg? Nějak se mi to ale nezdá.
Děkuji za odpověď
Petr
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Je to teoreticky možné, Petře. Záleží na tom, jaká porucha látkové výměny tuků vám byla zjištěna. Lipanthyl ale není účinným lékem na snížení hladiny cholesterolu. K tomu je určen právě Tulip. Mechanismus účinku zmíněných léků je rozdílný.
Léky na předpis
Dobrý den, prosím o radu, zda je možno používat čaj PULMORAN spolu s Warfarinem. Děkuji.
Řehoř Hrdlička
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano.
Léky na předpis
Dobrý den, dostala jsem na 15 dní antibiotika Doxybene. Vím, že se nesmí konzumovat minimálně 2 hodiny před a po užití mléčné výrobky, ale nejsem si jistá, zda mohu jíst potraviny, kde bylo mléko použito při zpracování. Např. pečivo, kde bylo mléko použito do těsta. Chtěla jsem si koupit již hotové ovesné kaše, ale zjistila jsem, že je v nich zase sušené mléko. Takže ty také nemohu? Stejně jako protein, na který jsem zvyklá po cvičení? Děkuji moc za odpověď.
Romana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Doxycyklin může vytvářet chemické komplexy s vápníkem, Romano a tím se může snížit jeho využití. Je dobré se proto vyhnout takovým potravinám, které obsahují hodně vápníku  To může platit o o proteinovém nápoji, pokud je připravován s mlékem nebo čistota mléčné bílkoviny není dostatečná. Podívejte se prosím na etiketu výrobku.  Proteinové nápoje mohou obsahovat i další bílkoviny ( např.sójovou, vaječný albumin, či kolagenní hydrolyzát) Užíváte-li Doxybene  jen ráno, jak je obvyklé, mléčné výrobky zkrátka zařaďte v průběhu dne. Přestávka 2 hodiny je zpravidla dostatečná.
Léky na předpis
Dobrý den,
před dvěma týdny jsem dostal Helicid 20 mg 2x denně. 4. den den jsem omylem vzal druhou dávku už po čtyřech hodinách po první. Pátý den jsem Helicid ukončil, neboť bolesti žaludku zmizely (spíše díky dietě) a pocítil jsem příznaky nedostatku kyseliny v žaludku (říhání). Mám steatozu jater a nyní mám bolesti v pravém podbřišku. Mohl Helicid takto způsobit zánět jater nebo něco podobného?
Marek
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ne, Marku. Trávicí potíže však ano, protože snížením acidity žaludku se může zhoršit trávení škrobu a bílkovin. Zvýší se tím zátěž pro slinivku břišní, která musí uvolnit více trávicích enzymů.. Pokud ale netrpíte sníženou funkci slinivky břišní, tělo si s tím nějak poradí. Trávicí obtíže se mohou projevit pálením žáhy, nadýmáním, či říháním. Pokud je steatóza jater způsobena nadváhou, jak je běžné, snižte váhu a udržujte si jídelníček, který nepovede k jejímu nárůstu. Trávicí obtíže se zpravidla vytratí. Helicid se předepisuje většině lidí zcela  zbytečně a měly by se s ním řešit závažná onemocnění trávicího ústrojí, nikoliv banality, vyvolané jen nevhodným stravováním. 
Léky na předpis
Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda je pravda, že když beru dlouho antikoncepci, a pak ji vysadím, abych se s přítelem snažila o miminko, že to nepůjde hned. Antikoncepci beru 5 let, mám štitnou žlázu(jsem hubená) a ráda bych se s přítelem snažila o miminko. Je možné, že budu mít kvůli toho nějaké problémy? Děkuji
Tereza
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Terezo, myslím si, že hyperfunkce štítné žlázy může být problém a je třeba ji řešit, pokud se skutečně o hyperfunkci jedná. Může mít na průběh těhotenství i samotné otěhotnění velký vliv. Představuje zdravotní riziko.. Současná antikoncepce obsahuje opravdu"prahové dávky" hormonů a není žádný důvod, pokud se normálně dostaví po vysazení menstruace, brzy neotěhotnět. Myslím si, že hormonální poruchy po vysazení antikoncepce jsou nyní méně obvyklé než v minulosti. Na druhé straně tento dotaz by měl patřit  spíše gynekologovi, který provozuje aktivně praxi. Data z této oblasti nesleduji, nejedná-li se o nežádoucí účinky antikoncepce.
Léky na předpis
Dobrý den, reaguji na předešlý dotaz a na Vaše otázky. Obsah v doporučené denní dávce je L-METHIONIN 500 mg , MLÉČNAN ŽINEČNATÝ DIHYDRÁT 15 mg (150%DDD)* . Jde o jeden výrobek, kde jsou tyto dva prvky společně. V upozornění je však uvedeno, že se nemá při autoimunitním onemocnění užívat, ale není uvedeno proč. Hned při prvním nálezu vyšší TSH jsem začala brát Letrox 50 1x denně, po té kontrola krve po 3 měsících, sníženo na 0,5 tabletky denně. Děkuji za odpověď.
Monika
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Myslím si, že v této dávce  zinku nemůže být žádný problém. Využitelnost není také ani zdaleka 100% i když se jedná  o lépe využitelný mléčnan . Methionin je běžná sirná aminokyselina. Je součástí prakticky všech bílkovin. V rostlinných bývá v malém množství. V tomto množství nemůže mít žádné významnější metabolické dopady(lidé konzumují běžně 70-100g bílkovin denně) , spíše řeší aktuální deficit, protože je esenciální aminokyselinou. Není mi také známa žádná významná souvislost mezi vyšším příjmem methioninu a zvýšeným výskytem strumy, či zhoršení stavu při autoimunním onemocněním štítné žlázy. Neužíval bych ale najednou tento doplněk stravy s Euthyroxem. Nelze vyloučit, že by došlo ke sníženému využití hormonu, který obsahuje, díky tvorbě komplexu.  Vazba v trávicím může ale vzniknout i mezi zinkem a  methioninem a tak se navzájem využitelnost sníží. Podávání obou látek v jednom přípravku považuji z odborného hlediska, budeme-li se zabývat jen využitelností obou látek, za diskutabilní.
Léky na předpis
Dobrý den, objednala jsem si vitaminové tablety methionin + zinek. Teď jsem však četla, že se nemá používat při autoimunitním onemocnění. Mám pravděpodobně sníženou činnost štítné žlázy, neboť jsem měla vyšší hodnoty TSH. Už asi třičtvrtě roku beru Letrox. Nevím však původ, zda za to mohou protilátky a tedy jde o autoimunitní onemocnění. Nevím zda můžu tyto tabletky či nikoliv. Může to zhoršit případný autoimunitní zánět? Děkuji za odpověd
Monika
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Je to velmi nepravděpodobné, Moniko. Pochybuji o tom. Kolik  mg zinku obsahuje denní dávka? Byla vyšší hodnota TSH naměřena opakovaně v průběhu jednoho roku?
Léky na předpis
Dobrý den, děkuji, ano s očním jsem mluvila a on říkal, že to může mít vliv a že tyto NŽ léků nejsou detailněji zkoumány, že se zkoumá a prověřuje hlavně vliv na srdce, játra, ledviny, tlak...a že každá chemie tělu škodí stejně jako třeba v umělých slzách s konzervanty.Doplňky stravy pro oči s luteinem a vitaminy prý nemá smysl. Jak mohu tedy očím ulevit a prospět když lék brát musím? Prý na prokrvení oka doporučuje ginkgo - kolik ho brát? Beru omega 3 mastné kyseliny to prý je dobré, kolik mg denně je vhodné? Děkuji Saša
Saša
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Očím  nejlépe pomůžete, když je nebudete nepřiměřeně namáhat a budou mít možnost střídat vzdálenosti ( pobyt v přírodě). Televize, počítač, mobil, určitě zraku neprospívají  a přispívají k únavě nejen očí, ale celého organismu. Ginkgo osobně nijak doporučit k k prokrvení sítnice nemohu. Za běžných okolností nemá na ni vliv. EPA/  DHA doporučuji užívat mezi 1-3g za den.   Jaký lék konkrétně užíváte?  Kolik je vám let? Podívám se, jaké nežádoucí účinky byly hlášeny. Poruchy vidění při používání léků jsou ale podle mého názoru jasně rozeznatelné od běžné oční vady. Při klinickém zkoušení léků se samozřejmě sleduje i tato oblast. Některý nežádoucí účinek se ale může objevit jen ojediněle i v případech kdy je lék masově užíván.Většinou se pak na něm podílí více příčin.
Léky na předpis
Dobrý den, mohou mít antidepresiva typu ssri a jim podobná vliv na zrak? Zaznamenala jsem rozmazané vidění na dálku, říkala jsem to očnímu, předepsal brýle a řekl, že je to možné. Může tak vzninout nenávratné poškození očí? Problémy se zákalem, nitroočním tlakem a jiné? Mám se tím zabývat nebo prostě mít na televizi brýle? Pracuji denně x hodin na počítači, což také oči vyčerpává, bojím se jak do budoucna, nevím jak dlouho budu léky brát - beru je už dlouho z důvodu vracejících se problémů. Děkuji
Saša
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Oční lékař by měl být schopen rozpoznat běžnou oční vadu od vedlejšího účinku léku, Sašo. Mluvila jste s ním o svých pochybnostech?  Nevratné poškození zraku tak, jste uvedla, je velmi nepravděpodobné.
Léky na předpis
Dobré ráno pane doktore.Lék Sirdalud beru na silné bolesti zad.Při PBC držím dietu,hlavně málo tuku atd.Ted i málo zeleniny a ovoce,jelikož jdu na kolonoskopii.Jsem deset let po rakovině tlustého střeva.Moc děkuji za Vaši ochotu.
Monika
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Díky za upřesnění, Moniko. Nemohu posoudit všechny souvislosti, domnívám se však, že Sirdalud není v tomto případě až tak jedinečný a ne vždy pro tuto indikaci prospěšný. Pokud nemáte problémy s vyprazdňováním, zeleninu a ovoce bych  vysadil až 3 dny před výkonem. Spíše bych si dal pozor na různá jadérka, díky kterým se dá ledacos přehlédnout ,či zbytečně vyšetření prodlužovat. Ta mohou přetrvávat  na sliznici  trávicího traktu delší dobu. Klasickým příkladem jsou nyní populární semínka chia.  Na ta je i Fortrans krátký.
Léky na předpis
Dobrý den, ráda bych znala váš názor na kombinaci léků . Ráno beru Pantoprazol 40mg /reflux jícnu/ večer caltrate 600mg a vigantol /osteopenie/ a Monopost 50 na glaukom.Očním lékařem mi byl doporučen Ocuvite lutein a zubařem koenzym q 10 na dásně..Je mi 60+ a mívám křeče rukou - předepsán dimexol. Mám nadváhu a tím i cholesterol 6,6.,,steatozu jater a cystu v pánvi. Dlouhodobě mám zažívací potíže - nadýmání,Piji bylinkové čaje s mátou ,meduńkou, řepíkem..Byl mi doporučen geriavit na posílení organismu. Tak nevím, brát vše? Děkuji za radu.
Vera
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Věro, začal bych zespoda. Snížíte-li váhu na normální úroveň a budete-li se stravovat tak, aby to  vašemu tělu vyhovovalo, steatóza jater ustoupí a zlepší se jaterní funkce. Břišní tuk také nebude utiskovat okolní orgány, tím se upraví reflux a nebudete muset užívat pantoprazol, který může zhoršovat trávení bílkovin a škrobu a může přispívat k zažívacím obtížím, jejich příčinou bývá přirozeně i nadýmání. Pravděpodobně dojde ke snížení hladiny cholesterolu, nepřesáhne-li denní příjem tuku 30% z celkové energetické hodnoty jídelníčku.  Dimexol mi při křečích v rukou moc smysl nedává a je třeba najít příčinu obtíží. Myslím si, že pomůže jen v ojedinělých případech.. Pracujete manuálně? Jsou ruce zatíženy více než je běžné? Caltrate a Vigantol mohou být důležité přípravky. Záleží ale na složení jídelníčku. Vyšší dávky vápníku mohou zase přispívat ke snížení vyvužítí vápníku z potravy a přispívat k zácpě. U CoQ 10 30-60mg za den, jsem se opravdu setkal s tím, že se snížila vyklavost zubu i když pro to vysvětlení nemám. Jiné příznivé učinky jsem nikdy nezaznamenal. Je to doplněk stravy s velmi omezeným účelem použití.  Shrnuli- to, jako u většiny lidí v této zemi vede cesta ke zlepšení zdraví přes změnu jídelníčku a rozumný životní styl.
Léky na předpis
Dobrý den.Pane doktore,potřebovala bych vědět,jestli mohu při PBC onemocnění jater,užít lék SIRDALUD.Předepsal mi ho lékař,ale nejsem si jistá.Velmi děkuji za odpověd.
Monika
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Je to možné Moniko. Zásadní je pro vás dobře stravitelný jídelníček, který odpovídá potřebám organismu. JInak je třeba sledovat jaterní funkce a lékař musí posoudit, zda případný prospěchz léčby pro pacienta převáží zdravotní riziko. Z jakého důvodu byl lék předepsán?
Léky na předpis
Pan doktor po pôrode som užívala 2 týždne adipex retard možem mat nejaké dôsledky ?
Ada
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
S velkou pravděpodobností ne. Nejčastější nežádoucí účinek je podle našich dlouholetých zkušeností zvýšení krevního tlaku.

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.