Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Poradna lékárníka a dietologa PharmDr. Martina Staňka

Poradna

Léky

Na otázky odpovídá

Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk

Lékárny jsou plné doplňků stravy a volně prodejných léků, ale jak se v nich orientovat? Jak vybrat ten nejvhodnější přípravek? Tyto otázky a mnoho dalších z oblasti volně prodejných léčiv a parafarmaceutik vám zodpoví lékárník s dlouholetou praxí PharmDr. Martin Staněk.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Léky na předpis
Dobrý den, pane doktore, prosím Vás, do oddílu k dětem na akce zvažujeme jako první pomoc EpiPen. Jakým způsobem se dá získat? Předpokládám, že má různé dávkování, krátkou expiraci a je drahé. Ale po zkušenostech z loňských let, kdy šlo některým o život bychom se k němu rádi dostali. Moc děkuji za informace. Dá se něčím případně nahradit? jedná se o první pomoc v případě silné alerg.reakce.
Alena
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den Aleno. Epipen je na lékařský předpis . Je osobně bych na Epipen upozornil rodiče, aby si jej pro své dítě získali, pokud pro ně pobyt v přírodě znamená zvýšené zdravotní riziko či dítě trpí nesnášenlivostí různých potravin. Určitě by se ale dal zakoupit i z rozpočtu školy. Lékař může pro příslušné ditě Epipen předepsat a lékárna jej vydá s tím, že jej vyfakturuje škole ( škola by zároveň měla vystavit objednávku). Plnou úhradu Epipenu by mohl schválit i revizní lékař příslušné zdravotní pojišťovny. Nyní je slušně hrazen.
Léky na předpis
Dobrý den,už asi 2 roky mám problémy se spákem.Nemůžu zaspat a velmi často se budím.Nejdřív tritace- hrozné sny ,musela jsem vysadit.Nyní Zolpidem a 1,5 mg lexaurin.Zkoušela jsem léky na spaní bez předpisu,ale ty mě nezabírali.Snažím se chodit spát ve stejnou dobu ale dřív než kolem 1 hod.neusnu.Je mě 60 a chtěla bych se těch léků zbavit.Dříve se spánkem žádné problémy jsem neměla.Jinak užívám hypotylin a Letrox 100. Nemají tyto léky vliv na spánek?děkuji Vám za odpověď
ZINA
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Letrox může zhoršovat spánek, Zino. Je to zejména na počátku léčby, než se tělo na substituční léčbu dostatečně adaptuje, nebo v případě, že je dávka vyšší, než by měla být. Poraďte se prosím s lékařkou zda není prostor pro snížení dávky. Zhoršit tento nežádoucí účinek může i pití kávy, či pravého čaje, nebo i dalších výrobků obsahující kofein. Je teoreticky možné nahradit Hypotylin lékem ze skupiny  betablokátorů ( či betablokátor v kombinaci) a tím tento negativní účinek na sympatický nervový systém utlumit a zároveň i kontrolovat TK. Předepsání Trittica je nesmyslné a v této indikaci je možné jej, podle mého názoru, akceptovat jen od psychiatra. Trpíte-li ale depresemi, betabloktor pro vás vhodný není. Na vašem  případě je vidět, že medikaci je třeba posuzovat z mnoha hledisek a dobrá znalost zdravotního stavu pacienta je naprosto nezbytná, má-li léčba přinést něco pozitivního. PS: předpokládám, že lékařka nepředepsala na spaní Tritace ale Trittico....Tritace je lék na snížení TK  Trittico je antidepresivum.
Léky na předpis
Dobrý den, poraďte prosím - manželovi (45let), zjistili zvýš. cholesterol a dali mu TORVAZIN 20mg, 100tbl. dostal ho zdarma přímo v ordinaci.Doporučil byste ho, je to kvalitní preparát?? ..zvláštní, že je zdarma, tak nevím jaká je jeho kvalita.Existuje něco lepšího, šetrnějšího s menším množ. vedlejších účinků?
A nebo stačí třeba dieta??
Děkuji za Vaší radu a vstřícnost.
Boženka
Boženka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, na základě jedné zvýšené hodnoty by se určitě tyto léky neměly předepisovat. Musí předcházet dietní opatření po dobu minimálně 6 měsíců. Změnu jídelníčku by měly doprovázet i zvýšené fyzické aktivity. Při dostatečné disciplinovaností je poměrně snadné hladinu cholesterolu normalizovat, nejedná-li se o dědičnou poruchu. Léky ze skupiny statinů mají celou řadu nežádoucích účinků a měly by se předepisovat s rozvahou a jen v dostatečně odůvodněných případech (vrozené poruchy metabolismu krevních tuků a cholesterolu).
Léky na předpis
Dobrý den, byl mi předepsán Letrox 50 na štítnou žlázu. Bylo mi řečeno, že se má užívat nalačno 30 minut před jídlem. V příbalovém letáku je však uvedeno nalačno MINIMÁLNĚ 30 minut před jídlem. Jenutné dodržet tedy přesně těch třicet minut, nebo je lék možné brát i dvě hodiny a více před snídaní? Děkuji za odpověď. Ještě bych se ráda zeptala, zda je možné při snížené funkcí štítné žlázy užívat chlorellu a spirulinu. Ty se nemají užívat při autoimunitních onemocněních, ale sníženou činnost štítné žlázy způsobuje nejčastější právě autoimunitní zánět. V tomto případě jsem se dočetla, že by to snad vadit nemělo, ale chci se ujistit. Děkuji za odpověd.
Monika
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano, Moniko, můžete jej brát i dvě hodiny před snídaní, ale nalačno. Žaludek musí být prázdný k tomu, aby došlo k optimálnímu vstřebání hormonu štítné žlázy, který lék obsahuje a kterého se tělu nedostává. Je dobré dodržovat interval 24 hodin, aby se tělo lépe na léčbu adaptovalo a vedlejší účinky byly minimální, nebo naprosto žádné.
Léky na předpis
Dobrý den, kdo je výrobce léku Vasilip, který se přestal dodávat v lékárnách, taky bych chtěl vědět, který lék ho plně nahrazuje a nemá vedlejší účinky. Děkuji. Můj email je turelibu@seznam.cz.Tureček
Tureček
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Vasilip vyrábí firma Krka ze Slovinska. Látka, kterou obsahuje se jmenuje simvastatin a patří do skupiny statinů. Ty mohou mít poměrně závažné vedlejší účinky a lékař musí posoudit, zda míra rizika určitého nežádoucího účinku nepřeváží nad prospěchem  z léčby.  Předepsání těchto léků by měla předcházet úprava jídelníčku po dobu minimálně 6 měsíců. Příjem tuku by neměl  dlouhodobě překračovatt 30% z celkové energetické hodnoty celodenního jídelníčku. Součastí dietních opatření musí být i dosažení normální váhy, má-li pacient nadváhu, či dokonce trpí obezitou.
Léky na předpis
Dobrý den,
začala jsem brát antikoncepci evellien. Od třetího dne, co jsem tuto antikoncepci začala užívat nemám chuť k jídlu.
Simona
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
To by se mělo upravit, Simono a není třeba se zatím nijak znepokojovat. Těhotenství je předpokládám vyloučené. Nemusí to také s užíváním antikoncepce souviset.
Léky na předpis
Dobrý den,
mám dotaz dostala jsem lék Forcan, jedná se o tobolku, vevnitř je prášek, podařilo se mi natrhnou tobolku a část prášku jsem vysypala, přesto jsem natrhlou tobolku polkla a zbytek vysypaného prášku užila, chci vědět, zda to něčemu vadí. děkuji
Klára
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Nemusí to vadit, Kláro, jestliže jste opravdu celý obsah využila. Dostupnost účínné látky se tím ale mohla snížit a tím pak také léčebný účinek.
Léky na předpis
Dobrý den, v březnu letošního roku mě zjistili zánět jícnu, dle histologie slabý Barretův jícen. Po zaléčení kombinace ATB + Nolpaza. Nyní kontrola po půl roce, zánět zahojený, odběr z histologie v pořádku, ale Nolpaza40 ponechaná (2x/den) je jiný lék bez vedlejších účinků?....děkuji Naďa
Naďa
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Já bych volil ranitidin 150mg na noc. To se mi zdá rozumnější, šetrnější a dostačující, Naďo. Poraďte se prosím o tom s lékařem. Trpíte-li pálením žáhy je dobré upravit jídleníček a zbavit se také případné větší nadváhy, Žaludeční šťávy se nesmějí dostávat do jícnu.
Léky na předpis
Moc děkuji. A myslíte, že mám šanci na zlepšení, hodnoty v kyčlích jsem při posledním měření měla ještě v rámci osteopenie, v obratlech na páteři to bylo už jako osteoporóza. Byla bych ráda, kdybych se dostala alespoň na hodnoty osteopenie ve všech oblastech páteře a aby nedocházelo ke zlomeninám. Chci si přeci jen užít ještě nějakého toho sportu, turistiky atd. děkuji I.
Iveta
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano. Určitě máte. Setkal jsem se  vícekrát s pozorohudným zlepšením a měl jsem možnost porovnávat snímky před zahájením léčby a po delším čase. Přiměřené fyzické aktivity jsou velmi žádoucí a jsou jedním z předpokladů, aby došlo ke zlepšení současného stavu.
Léky na předpis
Dobrý den, mléčné výrobky jím každý den (hlavně bílý jogurt a jiné zakysané), různé tvarohy, sýry typu eiam a často také žervé atd. Mléko jako takové piji méně, to spíš přidávám do musli nebo do kaší. Léky: Vigantol - 3 kapky denně (v létě 1 kapk denně) - dle rady lékaře, Calcitral 1 tableta denně, Magnosolf 1 sáček denně. Děkuji
Iveta
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Tak to je vše v nejlepším pořádku. Doporučuji určitě Bonvivu užívat. Jiná možnost není, aby se stav zásadně zlepšil. Rizika pramenící z osteoporózy (zejména v pozdějším věku) jsou příliš velké a na léčitele bych ve vašem případě určitě nedal.
Léky na předpis
Dobrý den, úspěšně se léčím z anorexie s pomocí psychiatra, psychoterapie i kvalifikované dietní sestry (nikoliv výživový poradce). Váha se mi téměř vrátila do normálu. Bohužel mi ale vznikla kvůli zmíněným problémům osteoporóza, léčím se, stav se mírně +/- zlepšuje, dva roky beru na doporučení lékařky krom CA, D3 a Mg také tablety Bonviva (klasicky perolálně, 1x měsíčně). V mnoha článcích na internetu (lékařsky neověřených - spíše ve stylu alternativních medicín) jsem se dočetla, že Bonviva a podobné léky jsou pro kosti naopak největší zlo, tím spíše v období před menopauzou, zabraňují novotvorbě kostí atd. Lék mi byl nasazen asi i z důvodu, že jsem měla zvýšenou ztrátu CA močí. Sama se snažím pestře jíst a přiměřeně se hýbat. Lze v mém případě ještě stav zlepšit a je pro mne Bonviva vhodná? (je mi 37 let). Vím, že během užívání nesmím otěhotnět, s tím jsem ale srozuměna, před případným těhotenstvím jsem chtěla být hlavně v pořádku. Moc děkuji, hezký den. Iveta.
Iveta
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Jaký vápník užíváte a v jakém množství, Iveto?  Pijete mléko a jíte mléčné výrobky?
Léky na předpis
Dobrý den,

užívám antidepresivum Zoloft 50mg ráno a nyní jsem začala užívat i antikoncepci Qlaira, také ráno. Chtěla bych se zeptat, zda tato kombinace léků není nežádoucí, případně zda by pomohlo, kdybych antikoncepci užívala večer. Je mi 28 let, nekouřím, krevní tlak i jaterní testy mám v pořádku. Trpím lehkou sideropenickou anémií, která pravděpodobně vznikla ze stresu (užívám železo). Chodím na psychoterapii a antidepresivu se budu snažit brzy vysadit, ale zatím to není možné.

Děkuji za vaši poradnu a čas, který tomu věnujete. Vaše názory mi přijdou inspirativní.
Sára L.
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Sáro, není třeba cokoliv měnit a nedoporučuji to. Je výborné, že chodíte na psychoterapii a že usilujete o vysazení léčiv. Je to nejsprávnější cesta a v úsilí nepolevujte. Přeji hodně zdraví.
Léky na předpis
Dobrý den pane doktore, mám problém - beru nyní 3 měsíce lék Trexan, lx týdně 10 mg - rozdělené na ráno a večer. Netuším jestli ty problémy mohu mít od léků, ale silné pocity na zvracení, někdy i průjem. závratě, pocity horka a zimy a silnější padání vlasů. Trexan beru na již počtvrté se opakující sarkoidozu plic a kůže, předtím jsem 11 let brala Medrol. Jinak užívám Euthyrox 50, Betaloc 50, Detralex (jen přes léto), kyselinu listovou 1x týdne a na dráždivý tračník dle potřeby probiotika.
Lékařka tvrdí, že nikdo z jejich pacientů problémy s Trexanem nemá. Můžete mi prosím poradit. Moc děkuji a zdravím.
Věra
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Kdy naposledy udělala paní doktorka laboratorní vyšetření krve a moči, Věro? Jak dlouho užíváte Euthyrox? Spíte dobře? 
Léky na předpis
Dobrý večer, chci se zeptat jestli je možné požívat alkhol při léku Diclofenac Duo 75 mg.
Děkuji za odpověď Dana
Dana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Dano, nedoporučuji pravidelně konzumovat alkohol ani Diclofenac Duo. Kombinujeme-li je návzájem platí to dvojnásob. Při pití tvrdého alkoholu a současném užívání diclofenacu je reálné  zvýšené riziko poškození sliznice žaludku a dvanáctníku a také jater. Při pravidelném pití piva či vína je riziko menší, ale existuje také. Občasná kombinace většině lidí neuškodí, pokud odhadnou rozumnou míru a uvědomují si dostatečně svůj zdravotní stav..
Léky na předpis
Dobrý den,užívám Atoris 10,cholesterol jsem měla pouze zvýšený,ale jako vedlejší příznaky se u mě bohužel objevily xantelasmata,které jsem si nechala už 2x odstranit.Proto se paní doktorka rozhodla Atoris nasadit.Teď jsem si zažádala o antikoncepci a dostala jsem Cleodette.Můžu tyto léky užívat současně? Děkuji a přeji hezký den
Martina
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano, Martino. Je to možné.
Léky na předpis
Moc Vám děkuji za vaše rady pane doktore. Jediným mým problémem je nízký tlak (klidně 90/60) a poměrně velká zimomřivost, na tom bych ráda nějak zapracovala, ale nevím jak. Nízký tlak se neléčí a zimomřivost to nevím.
Elen
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Nízký tlak může souviset i s podávání Trittica, Elen. Může tomu napomáhat i nízká váha. Kdy se problém s tlakem objevil?  Tak nízký tlak ovlivňuje i prokrvení tkání a zásobování těla kyslíkem. Chlad pak můžete pociťovat intenzivněji. Určitě by pomohlo  velmi pozvolna zvýšit váhu o 3-5kg.
Léky na předpis
Děkuji za radu, mohl by jste prosím říci dle vašich názorů a zkušeností, které nežádoucí účinky mi hrozí? Příbalový leták znám nicméně mi bylo opakovaně mnohými lékaři řečeno, že příbalové letáky nemám číst, že jsou přehnané takže co si z toho vybrat nevím. děkuji
Elen
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Elen, nechci ve vás vzbuzovat zbytečné obavy. Vznik nežádoucího účinnku je vždy podmíněn více faktory najednou. A právě lékař, který zná váš zdravotní stav musí posoudit, zda případné zdravotní riziko převáží nad prospěchem, který vám může léčba přinést. Ve vašem případě se zdá, že Tritico dobře posloužilo, že spíte lépe a že lékař usiluje o jeho postupné vysazení. Takto je to správně. Konečným výsledkem ale nesmí být, že tento lék nahradíte hypnotiky. Je třeba se propracovat k fyziologickému spánku bez použití léčiv, který vám zajistí odpočinek a hodně síly do nového dne i k  snadnému překonání každodenních překážek, které k životu patří.
Léky na předpis
Děkuji za odpověď, ale s tím Triticem jste mě překvapil, beru ho již dva a půl roku a od července snižuji dávky, ale psychiatrička ani praktická lékařka mi nic takového neřekly, ač jsem se na to ptala. Co by mohlo tritico dle Vás způsobovat?
Elen
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Tritico má celou řadu vedlejších a a nežádoucích účinků ( jsou uvedeny v příbalové informaci) a je třeba jej užívat co nejkratší dobu. Postupné snižování dávek je správný postup, aby mohl být lék ve správnou dobu vysazen. Věřím, že jste v dobrých rukou. Tritico nenavozuje přirozený spánek, který je pro skutečný tělesný odpočinek nezbytný a  jeho vysazení je dobré neodkládat. Ne vždy je to ale tak jednoduché, jak se to může z mého komentáře zdát.
Léky na předpis
Děkuji, beru Tritico 50 mg na noc, kvůli špatnému spaní, nemám ho na úzkosti, protože těmi netrpím, měla jsem jen strašně špatný spánek, letos jsem prodělala zmrzlé rameno, které ještě doléčuji, neví se z čeho, možná ta borrelie? Dva doktoři dva názory. Nevím. Mám 160 cm a 50 kg
Elen
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Někdy  rameno bolí jen kvůli tomu, že je dlouhodobě odkryté během noci. Vaše tukové zásoby jsou minimální a i to může hrát roli. Rameno byl ale nijak nespojoval s boreliosou. Takový příznak  sám o sobě je neobvyklý. Během těhotenství je třeba dbát na dostatečně výživný jídelníček. Věřím, že se spánek upraví ( minimálně postupně  v těhotenství) a Tritico bych se snažil po dohodě s lékařem vysadit. Každodenní užívání nemůže vézt k ničemu dobrému.
Léky na předpis
Dobrý den,
prosím o radu, v červenci mě začala svědit pochva a konečník, zastupující gynekoložka mi řekla, že je to smíšená infekce a napsala dafnegin globule+krém, 1 tbl Forcan a 1 tableta Unidrox, po týdnu jsem šla na kontrolu ke svému gynekologovi a ten mi napsal Macmiror globule 8 dní, neboť prý v té pochvě ještě něco bylo. Po léčbě přišla menstruace a po ní jsem cítila diskomfort občas zasvědění, gynekolog chtěl psát další globule bez kultivace, tak jsem šla na kožní a ve stěrech mám E.Coli a entrococus fecalis na dva křížky. gynekolog radí fermalac a vitagyn a kožařka antibiotika tablety ústně. Chci znát váš názor na situaci a léčbu. Samotné mi přijde, že ATB by mohla pochvě spíš uškodit. Fermalac jsem zkusila, jen mám pocit, že způsobuje velkou kyselost pH a pak diskomfort při pohlavním styku. Vitagyn neznám je dobrý? Je to celkem drahé. Jen podotýkám, že se nekoupu v žádných bazénech jedině v moři a to mě teprve čeká. dříve jsem poševními záněty trpěla dost,
Alice
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Neznám celou historii Alice, ale snažil bych se volit lokální léčbu, pokud to jen trochu jde. Při pohlavním styku bych použil Glide For You. Samotný Fermalac či Vitagyn ale nemá proti zmíněným mikrorganismům žádnou šanci a jejich kombinace smysl nedává. Pokud selhala lokální antimykotika, celková léčba je  nutná.
Léky na předpis
Dobrý den pane doktore,
prosím, mám dotaz, jsem ve 35.týdnu těhotenství a lékař mi předepsal Klacid. Mám strach,aby užívání neškodilo, tak dlouho, očekávanému miminku. Děkuji moc za odpověď.
Marie
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Z jakého důvodu byl Klacid předepsán, Marie?
Léky na předpis
Dobrý den pane doktore,
mám diabetes 2.typu a medikaci mám: Januvia 100 a Glyclada 60 a to užívám 5 měsíců a nyní mám silné bolesti břicha, jako zánět slinivky, čím to je způsobeno a co pro to mám udělat ?Pro zmírnění bolesti si beru Acylpirin. Děkuji Šíp
Josef
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, pane Josefe. Zánět slinivky je reálný. Zvýšit riziko tohoto nežádoucího účinku (Januvia) může i nevhodný jídelníček  bohatý na tuk, alkohol, či bílkoviny. Předpokládám, že příjem sacharidů, včetně škrobu, si hlídáte. Doporučuji ihned vyhledat ošetřujcího lékaře. Může se jednat o velmi vážný stav a můžete být ohrožen na životě. V užívání Januvie bych nepokračoval, dokud nebudete vyšetřen. PS: Acylpyrin zatím vysaďte. Může podpořit krvácení do dutiny břišní. Veškerá medikace musí být na základě lékařského rozhodnutí po důkladném interním ev.  také chirurgickém vyšetření.
Léky na předpis
Pane doktore, tak trochu mimo téma této poradny chci vyjádřit dík za Váš dnes tak výjimečný názor na instituci manželství. Kéž by takových mužů bylo více..
Jitka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Snad není až tak vyjímečný, Jitko. Ženy se musí také přičinit, aby muži nebyli takové bačkory, nebáli se větší odpovědnosti a dokázali ji i naplnit svým jednáním. V politice a ekonomice jim to očividně nejde, tak by se mohli  více soustředit na rodinné povinnosti. Na světě by určitě bylo více klidu.
Léky na předpis
Pane doktore,
byl jsem u lékaře, který mne posílá na CT mozku. Jde o arachnoideální cystu v zadní jámě. CT i MR byla dělaná v roce 2009 a 2010. Kontrola má být 8.9. t.r. Neurolog mi přidal ráno Ropinidol a stanovil dávku na 10 mg. Jinak Nakom užívám ve stejných dávkách. Snažím se být více aktivní přes den (nespat) , abych mohl mít kvalitnější a delší spánek. .Ozvu se po vyšetření.
Také půjdu na sonografii dolních končetin a po vyšetření budu brát pravděpodobně Detralex. Můžu tyto léky brát, aniž by se navzájem "bily"? Děkuji. - otázka upravena poradcem
Otmar
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Jsem zvědavý jak vyšetření dopadne, pane Otmare. Myslím si, že cysta s vašimi problémy souvisí, jak jsem již dříve uvedl a je možné, že došlo k jejímu zvětšení.  Uvidíme. Detralex určitě užívejte a nemějte obavy. Je to jeden ze skutečně zdravých léků. Kombinace s Nakomem a Ropinidolem je možná. Ve vašem případě, ale obtíže mohou souviset i s vaším onemocněním, které je centrálního původu a které ovlivňuje nervové dráhy, kde je mediátorem acetylcholin. Průchodnost cevního systému dolních končetin s tím dosti souvisí. Ná základě výsledků vyšetření by možná bylo dobré se zamyslet nad medikací hlouběji,
Léky na předpis
Dobrý den, užívám lék Olwexya a asi víc jak měsíc Geratam a Akutil na podporu soustředění, poslední dobou se ale cítím velmi unavená a naopak neschopná se soustředit. Je možné, že by to bylo způsobeno kombinací těchto preparátů?
Děkuji.
Alena
Alena Malá
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den Aleno, Akutil je zdravý doplněk stravy a v něm problém nevidím. Geratam však problém dělat může a poruchy soustředění jsou relativně běžným vedlejším učinkem. Může být narušen i spánek. Z něho pak může částečně pramenit zvýšená únava. Osobně bych nedoporučoval kombinovat Geratam s lékem Olwexya, pokud to  neschválí psychiatr, .

Léky na předpis
Pane doktore, zdravím Vás, prosím o Vaše sdělení k užívání hormonální antikoncepce. Jsem v situaci, že bych ji potřebovala užívat dlouhodobě. Po přečtení diskuzí se toho i začínám bát. Nemám ale jinou možnost.. Jak moc to ovlivňuje ženu, mozek, fyzično. Je to skutečně tak nežádoucí věc? Nebo je to stejně škodlivé jako cokoli jiného (prach, smog..) a pokud je to potřeba užívat, tak nemám koukat na negativní věci kolem. Děkuji za Váš pohled na věc, i případně zkušenosti, které se k Vám dostanou.
Alena
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Aleno, antikoncepce má svá  zdravotní rizika. Na druhé straně nechtěné otěhotnění může přinést řadu problémů a natrvalo úplně změnit váš život, který pak nenaplní vaše představy.  To platí i o interupci a psychických následcích, které  mohou přetrvávat po zbytek života.  V prvé řadě musí lékař posoudit, zda váš zdravotní stav umožňuje předepsání antikoncepce. Dávky hormonů jsou nyní velmi malé v porovnání s dobou, kdy se s těmito přípravky začínalo. Zdravotní rizika jsou menší. Doporučuji si přečíst příbalovou informaci některého z přípravků. Dlohodobé používání antikoncepce považuiji za méně rizikové, než přerušované a k dnešní době patří. Na druhé straně si myslím, že ženy by měly usilovat o otěhotnění nejpozději  do 30. roku života a uzavírat včas manželství. K sexu by měly být rezervované více než nyní jsou a partnery si pečlivěji vybírat.. Dlouhohodobé žití na hromádce neschvaluji a považuji to za slabost a neodpovědnost ze strany muže. Uzavřít sňatek, slíbit věrnost své ženě  a prožít s ní celý zbytek života je asi největší hodnota o kterou je možné na světě usilovat. Rozvod pak je největší životní prohra muže a měl by udělat všechno proto, aby. k němu nedošlo. Ne vždy se to může podařit.
Léky na předpis
Dobrý den, beru na zánět močových cest antibiotika Duracef a jednou za měsíc Bonvivu můžu tyto dva prášky kombinovat. Děkuji za odpověd
marie
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano.
Léky na předpis
Dobrý den,beru Lanzul a Rosucard. Ťeď mám anginu a dr. mi předepsala Klacid. Mohu užívat v pohodě,nebo je kombinace s Klacidem nevhodná? Děkuji předem za odpověď
Jiřina
Jiřina
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, kombinace je možná.
Léky na předpis
Pane doktore, moc mně záleží na Vašem názoru a pohledu na věc - kamarádce předepsal ortoped nějaké léky od bolesti a proti zánětu a dostaly jsme se do sporu. Mně kdysi mladý lékař tvrdil, že pokud takové léky nezaberou během 3až 5 dnů, je zbytečné je dál užívat. Kamarádka tvrdí, že se musí využít celé balení jako u antibiotik. Mohl byste mně odpovědět? Nač zásobovat tělo chemií, která evidentně neslouží. Děkuji.
Marie
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Marie, lékům je třeba se vyhýbat, jak jen to je možné. Je třeba je užívat  správně a s rozmyslem.  Léky na předpis by se měly skutečně užívat jen tehdy, jsou-li lékařem předepsány. S rozmyslem a velkou odpovědností by měli  léky předepisovat i lékaři. Bohužel češi od návštěvy lékaře očekávájí, že jim také něco vždy předepíše a rádi si pak léky schovávají ve svých spížárných a kuchyňských linkách a díky tomu i různě improvizují, když mají zdravotní problémy. Cestou pražských lékáren   také vyhodí asi 30tun léků ročně - často to má souvislost s úmrtím někoho z rodiny a s následným úklidem .  Protizánětlivé léky mají vedlejší účinky, které mohou vézt k vážnému poškození zdraví (například poškození žaludeční sliznice, či jater).Mohou také ovlivňovat chování jiných léků v organismu a zvyšovat riziko nežadoucích účinků. Určitě není třeba dobírat předepsané balení a je dobré je užívat jen po zcela nezbytnou dobu.Doporučení lékaře by mělo být v souladu s  odbornými informacemi , které jsou mu k dispozici po registraci příslušného léčiva.
Léky na předpis
Dobrý den pane doktore, mam takový problém. Beru novou antikoncepci Cleonitu, beru ji již třetím měsícem a poslední asi měsíc a půl, možná měsíc ji spíše rozkousu a pak az spolknu, než abych ji jen spolkla. Před 3dny, v druhe řadě prášku, jsem si zapomněla vzít tabletku. Nevzala jsem ji ani do 12h, vzala jsem si az večer. Mela jsem s přítelem pohlavní styk, bez kondomů. A dnešní problém zni takto: Ráno jsem šla na brigádu, bylo mi nadherne, jenže okolo 9h mi začalo hucet uších, zatmelo se mi jakoby před očima, málem jsem omdlela, po chvíli jsem šla na WC a zvracela. Pote mi bylo zase dobře, jen jsem mela takový divný tlak v podbřišku. Po hodině a půl pracovani se mi udělalo zase zle, tentokrát velka bolest v podbřišku, letěla jsem na WC a zvracela asi 10min. Pak už jsem nezvracela. Došla jsem domu a celý zbytek dne pouze lezim, boli me podbrisek, když si na něj sahnu, jakoby se mi tam něco hybalo, vlnilo nebo Já nevím jak to popsat. Co by to mohlo byt? Jim pravidelne. Mužů byt těhotna?
Mirka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Mirko, je to možné, že jste těhotná. Prosím, udělejte si těhotenský test. Kdyby se obtíže stupňovaly, vyhledejte lékaře.
Léky na předpis
Dobrý den, je mi 61 let , beru léky na tlak a nyní mi byl na vysoký cholesterol 6 ,mi byl předepsán Rosucard 20 MG.Vzhledem k informacím od známých i z netu o vedlejších účincích,bolesti kloubů,svědivé červené fleky apod. bych raději brala nejdřív něco přírodního,např.kůru od Mgr.Podhorné. Nejím tučné,používám rostlinné tuky,pohybu mám docela dost.Je to rodové, z otcovy strany,
Jak se na to díváte Vy? Zkontrolovat jídelníček a vyzkoušet kůru a nechat potom zkontrolovat cholesterol? Nebo začít léky brát hned s rizikem vedlejších účinků?
Děkuji
Zuzka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Zuzko, statiny jsou poměrně rizikové léky a jejich předepisování je třeba zvažovat, zda prospěch u konkrétního pacienta převáží   zdravotní rizika. Jedním z rizik je i zvýšená insulinoresistence a zvýšené riziko diabetu II.typu. Zjištění  jedné hodnoty kolem 6mmol/l  samo o sobě by nemělo vézt k předepsání léku a není to nic alarmujícího. Mělo by to být zjištění opakované a prvním krokem by měla být, podle mého názoru, úprava jídelníčku alespoň po dobu 6 měsíců, než dojde k dalšímu odběru. Podle mých zkušeností však lze většině lidí upravít hodnotu cholesterolu na doporučovanou hladinu dietním režimem během tří měsíců ( záleži na  přesnosti nastavení výživové hodnoty jídelníčku) a jen  relativně nízké procento lidí skutečně statiny potřebuje, díky závažnější a vrozené metabolické poruše. I rostlinné tuky je třeba užívat přiměřeně. Příjem tuku doporučuji  nyní udržovat na 25% celkové energetické hodnoty celodenního jídlelníčku. Máte-li nadváhu, je třeba snížit váhu. Pravděpodobně pak dojde i ke snížení TK. Pokud kouříte, je třeba  přestat. Před odběrem nalačno (10-12 hodin bez jídla) vypijte 250ml vody. I to má vliv na biochemické parametry a jejcih špatnou interpretaci. Nesmyslně se léky předepisují stále častěji, protože odborná kontrola prakticky chybí. Je to však všude na světě a zdravotnictví je řízeno jen na základě statistik a ekonomických ukazatelů ( v lepším případě).
Léky na předpis
Dobrý den, nedávno jsem vysadila antikoncepci kvůli přibrání 10 kg. Chtěla bych se zavodnění co nejdříve zbavit a chtěla bych se zeptat, jestli mě léky z lékárny na odvodnění účinně dlouhodobě odvodní.
D.
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den. K užití diuretik není žádný důvod, pokud jste zdravá. Má to také svá rizika jako  například ztrátu draslíku s následným srdečným kolapsem, či snížení tlaku, které klidně může vézt k neštěstí, nebo vážnějšímu zranění. V teplém počasí nyní může snadno dojít k dehydrataci a poškození ledvin. Nedoporučuji experimentovat. Snížte příjem soli a volte jídelníček se sníženým příjmem energie. Toto je přirozený způsob jak se  snadno zbavit nejen nadbytečné vody, ale i nadbytečného tuku.
Léky na předpis
pěkný den pane doktore, mohu se zeptat jak se díváte na očkování kojenců/dětí? Mají podle Vás smysl nepovinná očkování (pneumokoky, žloutenka, meningitida,...-typy proti kterým očkovat lze). Nyní zvažuji klíšťovou encefalitidu, u starších dětí 7,5 a 6 let, a také u nás s manželem. Nejmladší má 2 roky a bohužel nyní 7 dní poté co jsem mu objevila klíště má teploty a příznaky virózy. Sleduji ho abych co nejdříve odhalila případné příznaky onemocnění. Moje děti bohužel mají nepříznivé reakce na očkování v podobě nekolikadenních teplot, hlavně ten nejmladší měl vždy 38,5 - 39 a to téměř týden po každém očkování. Lékařka mi doporučila očkování jen pro nás s manželem, že děti nemívají po nemoci následky. Do lesa občas chodíme, ale nebydlíme v kritické oblasti a na dovolenou jezdíme na hory. Prozatím se stále přikláním k tomu, že běžná ochrana a repelent postačí, ale váhám vzhledem k aktuální situaci..moc děkuju!
Klára
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den Kláro. Jsem jednoznačně zastáncem očkování. Co se týká klíšťové encefalitidy musíte  zdravotní rizika  zvážit tak, jak jste udělala.  Pokud se ale přírodě vyloženě nevyhýbáte a nechodíte jen na procházky do obchodních domů, které jsoiu zdrojem hlavně respiračních infekcí, očkování má smysl. Každé očkování podporuje  i nespecificky imunitní systém a aktivuje obranné mechanismy. I v tom vidím pozivní přínos očkování u zdravých lidí.
Léky na předpis
Pan doktor brala som 10 dni Adipex a dozvedela som sa ze budem matkou bude to mat nejako vplyv na dieťatko ?dakujem
Iva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Nebude Ivo. Buďte klidná a gratuluji!
Léky na předpis
Dobrý den,
navazuji na předešlý dotaz. V současné době mi neurolog nedává žádné léky. Kromě imunosupresiv vyzkoušel Copaxone, který ovšem na mě neměl vůbec žádné účinky. Plánují mi dát PEG. Doufám, že se brzy objeví tyto léky , jinak zůstanu úplným ležákem.
Nikol
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Věřím, že ano, Nikol. V  klinickém zkoušení je celá řada  velmi nadějných látek a do dvou let se určitě některá z nich na trhu EU objeví. Kortikosteroidy na vás také neměly žádný pozitivní účinek? Užívejte denně kvalitní multivitamin-multiminerál (např.Dietline VitAmin), Cvičte, rehabilitujte. nevzdávejte se. Mám stále před očima jednu naší milou a usměvavou pacientku, která měla  v blízkosti malý obchůdek (než se musela vystěhovat) s oblečením (myslím, že i šila atd.) a díky spoustě činnnosti a trochu štěstí jsem na ni RES vůbec  nepozoroval, přestože zde v ulici pracovala asi 15 let.
Léky na předpis
Dobrý den,
je mi 37 let a mám roztroušenou sklerózu.I přes veškerou snahu lékařů je mi čím dál hůře. Mám problémy s polykáním a začínám být plně závislá na péči svých rodičů. Neexistuje nějaký potravinový doplněk či lék, který by mi výrazně pomohl. Děkuji
Nikol
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Nikol, na roztroušenou sklérózu se objevilo několik nových léků, které vám mohou pomoci. Jsou ve stádiu klinického zkoušení. Co prosím nyní užíváte? Jste v péči nerologa?
Léky na předpis
Dobrý den, jak správně snídat euthyrox, Itoprid, Helicid a stadamet? Co beru tyto léky je mně od rána špatně. Někde dělám chybu a nevím kde.
Předem děkuji za odpověď Vlková M.
Marcela Vlková
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
To se vám nedivím paní Vlková. Proč prosím užíváte Helicid? Jaké všchny zažívací problémy máte, že vám byl ještě předepsán i Itoprid? Nejrozumnější by bylo počet léků zredukovat na nezbytné minimum (Euthyrox). Správným jídelníčkem se můžete většinou zbavit i perorálních antidiabetik (Stadamet). .
Léky na předpis
Děkuji za odpověď, pane doktore.
Cysta nebyla už nikdy kontrována a také nebyla mi podána žádná informace, jak by mohla souviset s mými zdravotními obtížemi. Také nevím, kde je lokalizována. Budu muset se obrátit na svého lékaře a tyto otázky mu položit. Detralex si nechám předepsat a hořčík si zakoupím. Jsem optimista a věřím, že Vámi doporučené léky mi zaberou a budu líp chodit a také se lépe cítit.
Moc Vám děkuji za rady, čas a porozumění. Otmar
Otmar
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Mohu se samořejmě mýlit. Nic o vás nevím a o neurologii vím také málo. Jak ale vše popisujete, na klasickou parkinsonovu chorobu to úplně nevypadá. Cysta může tlačit na bazální gaglia, která jsou odpovědná za motoriku.Ten pád mohl také s cystou souviset a stav bezvědomí se může opakovat.zejména v tom případě, pokud se cysta pozvolna zvětšuje. V cystě se také mohou kumulovat léčiva, který mají afinitu k tukové tkáni včetně antiparkinsonik. To pak může mít vliv na chování léku v organismu .Lidé mohou žít s cystou v mozkové tkáni řadu let bez jakýchkoliv obtíží...
Léky na předpis
Vážený pane doktore, moc děkuji za rychlou odpověď.
Mozkovou příhodu jsem neměl, ale třikrát trombózu v pravé noze, po každé týden v nemocnici. Warfarin už doživotně. Asi před pěti lety jsem upadl na chodníku, pár lidí mi pomáhalo a já jsem zvládl je navigovat domů. Sanitka do nemocnice, CT mozku, zjištěna cysta, neurolog z Ostravy operaci nedoporučil. Už se to neopakovalo. Ještě v nemocnici mi začali dávat nakom mite. Noční podání byl můj nápad a paní dr. to schválila. Nový pan dr. už ne. Noční podání je plus minus když se vzbudím. Pokud jde o Ropinrole ten mi dělá dobře i když těžké nohy eliminovat nedokáže. Třes rukou nemám, chvění v pravém stehně ano. Ropinrole to dokáže úplně zastavit. Mám 78 roků. Noční močení přičítám láhvi piva před
spaním. Otmar
Otmar
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Problém může se zjištěnou cystou úzce souviset. Závisí na její lokalizaci. Je cysta kontrolována? Byla souvislost vyloučena? Doporučuji užívat po dobu 3 měsíců Detralex, mohl by problém s nohou zmírnit. Vždy je to jak o inervaci končetiny  tak i o prokrvení tkání a jejich zásobení výživnými látkami, včetně již zmiňovaného hořčíku.
Léky na předpis
Děkuji, pane doktore. Noční dávku můžu dále brát, protože vstávám okolo 2.00 hod . Nespím nepřetržitě. Dospávám někdy celé dopoledne. Možná proto se ptám, abych upravil svůj spánek. Budím se ale stejně na močení. Není to první medikace. Neužívám hypnotika. Beru jen ještě Varfarin. Jiné léky neužívám. Obtíže začaly v roce 2012. Stav se mi zhoršil nyní od nového roku. Zhoršená chůze (mobilita), těžké nohy zejména pravá strana, zhoršené písmo.Před tím jsem bral jen lék s pozvolným uvolňováním a Nacom 100 mg ve všech dávkách.. Ráno beru oba léky. Ano, Ropin. 8 mg mám jen ráno 1x denně.Mám za to, že mi nejvíce pomáhá. Třes zmizí po podání ranní dávky obou léků za hodinu. Chtěl bych být trochu čilejší a nedospávat. Kuřák nejsem. Mám dodržovat 6 hod. interval nebo mám vzít lék tenkrát když se objeví třes? Jak upravit dávkování ,tak abych spal alespoň 5 hod. vkuse.? Co byste mi doporučil k posílení svalů / kromě tělocviku). Mám jako doplněk stravy brát magnézium? Otmar
Otmar
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Spánek by měl být co nejméně přerušovaný, aby se jeho kvalita zlepšila. Jak jste nastaven od přírody? Vyhovovalo by vám spát spíše ráno, nebo jste  "ranní ptáče", Co vidíte jako hlavní příčinu nucení na močení ( přirozeně zvětšená prostata věkem, pití kávy a pravého čaje, ...)? Hořčík bych určitě užíval -300mg za den. V pozdějším věku je prostupnost do svalové tkáně velmi pomalá a může trvat týdny i měsíce, než  je tkáň nasycená tak, aby dostatečně kryla aktuální potřebu. Nekvalitní spánek, nedostatečný příjem vápníku a hořčíku se mohou na obtížích částečně podílet i když nejsou jejich hlavní příčinou, je-li diagnóza správná. S léčbou Parkinsonovi choroby bohužel nemám velké zkušenosti a chybí mi zpětná vazba od pacientů z poslední doby. Nakom, podle mého, moc třes neovlivňuje a je to spíše vyjímka. Zlepšuje právě spíše tu mobilitu. Kvůli němu bych nevstával a raději lépe dávkování léků vypiloval Můžete ale právě být tou vyjímkou. Nevím. Musel bych o vás vědět mnohem více.. PS: Co byl důvod k předepisování Warfarinu? Neměl jste mozkovou příhodu?
Léky na předpis
Pane doktore, prosím Vás o radu. Neurolog mi stanovil diagnózu "parkinson". Beru lék s prodlouženým uvolňováním jen rán -. Ropinirole STADA 8 mg a k tomu beru NAKOM mite v v intervalu 6 hod. Ráno 250 mg, odpoledne l00 pak 250, večer 100 a v noci 100 (okolo druhé hod.)
Můžu vynechat noční dávku? Pokud ji nevezmu mám ráno v noze třes. Nejlépe působí lék s prodlouženým uvolňováním, chci se zeptat, jak dlouho lék působí v těle. Díky! Otmar - otázka upravena poradcem
Otmar
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den ,Proč jí prosím chcete vynechat? Spíte celou noc nepřetržitě? Kdy ráno stáváte? Je to vaše první medikace na tento zdravotní  problém? Užíváte ještě další léky včetně hypnotik? Kdy se dostavily první obtíže? Ráno užíváte Ropinirol i Nakom? Rozumím dobře, že Ropirinol 8mg užíváte 1x denně? Po ranní dávce třes zcela zmizí? Za jak dlouho? Jste kuřák?
Léky na předpis
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak správně podávat Vigantol novorozenci? Dceři jsou necelé tři týdny a již v nemocnici ji Vigantol kapali 2 kapky večer. Mám pokračovat dále ale v jedné lékarně mi řekli kapat přímo do pusinky před kojením ( takto to dělám ) a jinde zas nekapat přímo do pusinky ale podat na lžičče. Tak jak tedy správně aplikovat? A taky bych se chtěla zeptat, již jsem psala že používám způsob kapání přímo do pusinky a pak hned nakojím. Jednou se mi stalo že jsem třepla lahvičkou při kapání o něco víc a kapek jsem dceři kápla 3 místo 2. Může to být problém? Děkuji.
Dara
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Myslím si, že nakapání do pusinky může být přesnější, Daro, protože na lžičce trochu látky zůstane. Zásadní rozdíl v tom ale nevidím. Podání lžičkou se mi zdá podle vlastních zkušeností snadnější. Nepřesnost, kterou jste uvedla, miminku uškodit nemůže. Tělo si dokáže příjem vitamínu D částečně regulovat a některý den může být  naopak aktuální potřeba vitaminu D vyšší. Nijak bych se tím tedy netrápil.Příroda si poradí.
Léky na předpis
Fentanyl II. Děkuji Vám. A prosím Vás, dokážete přiblížit, po jak dlouhé době vzniká závislost, pokud by se začínalo na nejnižší možné dávce? Jsou to měsíce nebo roky? Když budu na světě (dá-li Bůh) ještě 30-40 let, a budu mít lék stále (i při zvyšování dávky), bude mi dávka za 20 let ještě stačit? Co se jinak dělá léčebně dále? Mám pocit, že nic silnějšího už není.. Jak se pak řeší závislost, pokud by bylo potřeba lék dlouhodobě vysadit? A jak dlouho návrat do normálu trvá? Jsem zcela neznalá. Moc děkuji! Vážím si informací v této podobě. Informovaný pacient, lepší pacient. Alena
Alena
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
K lékové závislosti jsou rozdílné předpoklady. U někoho může vzniknout velmi rychle. Postupně dochází i k navyšování dávek. Při léčbě závislosti se používají léky, které se váží na stejné receptory ale mají antagonistický účinek. Vysazování léku by mělo probíhat postupně.  Veškeré léčebné postupy musí individuálně reagovat na aktuální zdravotní stav pacienta. Je vždy třeba zvážit možnost kombinace analgetik anodyn s jinými látkami s analgetickým a protizánětlivým účinkem. Hledal bych i možnost lokálně působících mastí s analgetickým, protizánětlivým či derivačním účinkem ke zmírnění chronické bolesti. Váš problém vyžaduje zkušeného odborníka neurologa či fyziatra, který projeví dostatek zájmu vážné zdravotní problémy řešit.
Léky na předpis
Dobrý den, pane doktore, již jsme si jednou psali ohledně Fentanylu v náplasti na utržený nerv v ruce. Chtěla bych se ještě doptat. Psal jste mi, že lék způsobuje útlum dechového centra (nebo tak nějak). Můžete mi vysvětlit podrobněji, co si pod tím mám představit? Potřebuji se dobře rozhodnout.. Že se může zcela zastavit dýchání - což mne může ohrozit na životě? Nebo mi bude jen špatně a klesne saturace O2 a budu muset na kyslík do nemocnice? Nesmím řídit auto/kolo, nebo jak si to mohu představit? Je to tak, že pokud se dobře postupem doby odhadne dávka, už nic takového hrozit nebude? Vůbec nyní neřeším, co jste mi spal, že jsem mladá a mám vzít v úvahu těhotenství. Mladá už tak nejsem..A to bez léku na bolest stejně nepřichází v úvahu, to je až nadstandard. S takovou bolestí těhotenství vůbec nedávám. Jsem po další atace a už mám chycenou zase širší oblast. Už začínám "bolest nezvládat". Tak hledám další možnosti. Moc děkuji za přiblížení účinků tohoto léku. S pozdravy a poděkováním. - otázka upravena poradcem
Alena
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Aleno, zhorší se zkrátka dýchací funkce se všemi možnými dopady. Významné je to ale zejména  u kriticky nemocných, či starých lidí kde to může být i jednou z hlavních příčin úmrtí. Významně to také působí na plod. Ve vašem případě bych se toho neobával, jste-li jinak zdravá. Vážně  je třeba brát u vás hlavně riziko závislosti. Momentálně se mi zdá, že to může být správné řešení. Paralelně je třeba hledat alternativu, kterou vidím  částečně ve fyzikální léčbě a v balneologii, bude-li postupováno správně. Přeji vám, aby jste se citila lépe a bolest zázračně ustoupila. Malý zázrak asi bude  potřeba. PS: Jestli můžete poslat někoho do naší Paralékárny, K.Světlé 11, Praha 1, dám vám mast, kterou připravují jen pro své rodiče, . Třeba to trochu od bolesti uleví. Na některé typy bolesti je výtečná.
Léky na předpis
Zdravím Vás, již druhým měsícem beru antikoncepci Cleonita, před ni jsem brala 4roky Regulon, ale musela jsem to změnit kvůli vedlejším účinkům. Jenže antikoncepci Cleonita nejsem schopna spolknout. Polknu ji pouze 2x týdne, někdy pouze jednou. Jindy ji musím trochu rozkousat na menší kousky a az pak spolknu. Mohu byt tehotna (když máme s přítelem sex někdy i 2x denne) nebo jsem chráněna i přes to rozkousani? Děkuji za odpověď.
Jitka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Rozkousání by nemělo vadit, pokud se celý obsah tablety dostane každodenně do trávicího ústrojí, Jitko. Pokud jste s Regulonem tento problém neměla, požádejte lékaře o předepsání jiné antikoncepce, která se vám bude lépe polykat. Můžete mi prosím prozradit, jaké vedlepší účinky jste zaznamenala u Regulonu?
Léky na předpis
Doplnění dotazu. Lanzul jsem dostala předepsaný po odebrání dotazu, pro zánět v žaludku a nefunkční záklopku, velkou kýlu. Před dvěmi měsíci nic nenalezeno. Problémys kyselostí v ústech a říháním mám prakticky po jakékoliv stravě , i vodě. Bolesti nemám, jen lehké nadýmání. Večeřím okolo půl sedmé, poté si dávám např. syrovou papriku rajče, broskev nebo mrkev. Spát chodím okolo jedné v noci, pokud vůbec usnu. Pro úplnost , léčím se s maniodepresí, užívám Detrex. Děkuji za radu.
Marcela Pechová
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Co prosím znamená nic nenalezeno, paní Pechová? Velká hiátová hernie sama od sebe zmizet nemůže. Možná jsem to ale špatně pochopil. Bez ohledu na doplnění informace bych zkusil užívat pravidelně po dobu jednoho týdne Gaviscon roztok. Užíval bych 3x1 nebo 3x2 polévkové lžíce za den mezi jídly, asi hodinu před konzumací jídla.. Začal bych nižší dávkou. Po týdnu užívání mi dejte vědět, zda jsou obtíže menší.
Léky na předpis
Dobrý den. Před dvěma měsíci jsem byla na gastrosk. vyšetření. Sonda ukázala, že mám jen velice mírný zánět jícnu, laboratoř, že se tam nacházejí bakterie, které jsou normální a neškodné. Dostala jsem Kinito, který beru k Lanzulu - ten užívám již deset let od odebrání žlučníku. Krátce potom mě začalo trápit silné překyselení v ústech, prakticky po čemkoliv. Řešila jsem to Anacidem, ale ten to vyřeší jen chvilkově, po dalším jídle nebo napití je to zpět. Mám z toho podrážděný krk. Byla jsem znovu v gastroporadně, kde mi lékař řekl, že nic v trávicím systému nenaznačuje tomu, že bych měla ty problémy z toho. Že to bude spíše psychické. Ať zkusím přírodní léčbu. Nevím, co mám dělat, případně co použít z přírodní léčby. Nekouřím, nepiju, tak jednou týdně si dám na vycházce jedno pivo, čaj ani kávu nepiju, pod hlavou mám při spaní zvýšeno, až mě bolí krční páteř. Čokoládu a jiné sladké už skoro nejím. Můžete mi poradit? Děkuji
Marcela Pechová
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Jaké jste měla problémy po odebrání žkučníku, paní Pechová? Proč vám byl následně předepisován Lanzul? Jaké obtíže jste měla?  Po jaké stravě máte větší trávicí obtíže?  Kdy naposledy večeříte? Trpíte větší nadváhou?  Máte problémy s nadýmáním, zácpou, či průjmy? 
Léky na předpis
Dobrý den, končím 36tt a při poslední kontrole mi můj gynekolog předepsal na infekci Macmiror Complex 500 vag. tobolky. Chci se zeptat jestli je normální že po prvním zavedení jsem ráno měla až silně žlutě zabarveno prádlo? A během dopoledne to dál ,,vytéká,, samozřejmě pořád žlutě. Doktor ani v lékárně se o tom nezmínili, tak by mě zajímalo jestli je to barvení při užívání tobolek zcela v pořádku. Děkuji.
Elena
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Těžko se mi to posuzuje, Eleno, ale může to být v pořádku. Během víkendu však musí dojít ke zlpešení současného stavu.  Pokud ne, obraťte se prosím znovu na lékaře.
Léky na předpis
Dobrý den, patří Cefzil mezi taková antibiotika (vliv na mléčné zoubky)? Synek jej užíval (zánět nosohltanu a středního ucha), jinak nic... Děkuji.
Viola
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Nejde to zcela vyloučit. U cefalosporinonových antibiotik jsem se s tím setkal častěji než u penicilinových.  Toto podezření jsem však nemohl nijak ověřit. Cefalosporiny pronikají lépe do tkání i do kostí než jiné příbuzné látky. Z Cefzilem osobně takovou zkušenost nemám. Záleží ale hodně i na zvolené dávce. Účinnost mnoha antiobitik se bohužel snižuje,a proto je často nutné volit vyšší dávkování než v minulosti. To pak může mít  větší negativní zdravotní dopady, protože navyšujeme jejich koncentraci i tam, kdo to nepotřebujeme..  Podle mého se riziko poškození dentice antibiotiky u dětí přehlíží a nijak nesleduje.
Léky na předpis
Dobrý den, jsem ve 36tt. Objevila se mi po těle nepříjemná vyrážka svědivá. Šla jsem s tím na kožní a tam mi řekli že jde o kopřivku a předepsali mi Dithiaden 3x denně 1tbl. ráno, odpoledne, večer. Chtěla bych se zeptat četla jsem že by se Dithiaden neměl užívat v těhu. Když ho mám ale předepsaný mohu jej tedy brát beze strachu na vliv těhotenství? Užívá se ten Dithiaden na lačno? Děkuji.
Elena
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Doporučuji Dithiaden neužívat, Eleno. Vyrážku natřete tekutým pudrem, nebo Excipialem Hydrolotio. Vyrážka může souviset  například s větší konzumací ovoce, či některé zeleniny. Vypozorujte si, co ji způsobuje a udělejte případně změny ve vašem jídelníčku. Často  je to jen otázka volby přiměřené porce.mobilní verze
© 1999–2016 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je součástí koncernu AGROFERT ovládaného Ing. Andrejem Babišem.