Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

OnaDnes.cz

  • Středa 17. září 2014. Naděžda

Poradna lékárníka a dietologa PharmDr. Martina Staňka

Poradna

Léky

Na otázky odpovídá

Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk

Lékárny jsou plné doplňků stravy a volně prodejných léků, ale jak se v nich orientovat? Jak vybrat ten nejvhodnější přípravek? Tyto otázky a mnoho dalších z oblasti volně prodejných léčiv a parafarmaceutik vám zodpoví lékárník s dlouholetou praxí PharmDr. Martin Staněk.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Léky na předpis
Dobrý den,doktor mi zjistil na sonu ze mám hlubokou žilní trombozu v levé noze-v lytku..aplikovala jsem si 3 dny injekce a ted beru warfarin a neustále mi hapruje ta inr hodnota a slyšela jsem ze mi pomůže omega 3-rybí olej od znacky Walmark..je to pravda?mohu po používat společně s warfarinem?dekuji
marketa
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, omega-3 mastné kyseliny je možné s Warfarinem užívat. Akutní stav však nezlepší. Doporučuji užívat  dlouhodobě Paralékárna Rybí olej, kde je pravděpodobně nejvíce omega-3 v jedné tobolce. Trombóza se vám objevila poprvé? Nezměnila jste antikoncepci?
Podváha
Dobrý den,
celý život bojuji s váhou,od 15 let mám stále stejnou.Potřebuji tak o 5kg víc a nedaří se mi.Je mi 50 let vážím 61-63kg,měřím 175cm.Bylo mi řečeno že mám rychlé spalování. Chodím jednou týdně plavat a cvičit jogu.Dá se s tím něco dělat?
Děkuji za každou vaši radu..
Jana - otázka upravena poradcem
Jana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Cvičení jógy 1xtýdně a plavání 1x týdně nemusí nijak významně zvyšovat energetický výdej. Zvýšení váhy lze dosáhnout pouze velmi důsledně dodržovaným jídelníčkem, který bude obsahovat dobře stravitelné pokrmy a který bude každý den minimálně o 4200 kJ vydatnější než nyní. Musí obsahovat také správný poměr bílkovin, sacharidů a tuků. Klidový energetický výdej vám můžeme přesně změřit v naší ordinaci indirektní kalorimetrií. Hodnota může být určitým vodítkem jak jídelníček sestavit Můžete mi prosím napsat jak vypadal váš jídelníček tuto sobotu a neděli?
Léky na předpis
Mohu použít čaj Pulmoran současně s antibiotiky?
vLASTA kŘÍŽOVÁ
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano, určitě.
Léky na předpis
Dobry den,ĺze pri akut. zachvatu dny aplikovat vakcinu proti chripce?Dekuji
Jana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, teoreticky ano. Může dojít krátkodobě ke zhoršení obtíží. Nevidím ale důvod, proč očkování o 14 dní neodložit. Nyní bych se soustředil na správný dietní režim a v případě nadváhy, bych se snažil i snížit váhu na normální úroveň.
Léky na předpis
Dobrý den, před časem jsem se Vás ptala, zda musím užívat Euthyrox 25 ráno nalačno i přes těhotenské ranní nevolnosti - dodatečně děkuji za odpověd. Nyní se ukázalo, že čekám dvojčata, chci se poradit, zda mám kontaktovat endokrinologii kvůli zvýšení dávky, když jsou miminka dvě, a také zda bych měla brát dvojnásobnou dávku kyseliny listové (ze stejného důvodu). Omlouvám se za asi naivní pohled na věc, ale obojí mi vrtá hlavou. Moc děkuji za odpověď.
marie
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, o substituční léčbě musí rozhodnout endokrinolog a mírné zvýšení dávky ve správný čas o cca 50% je  podle mého na místě. Podle znalosti vašeho jídelníčku bych rozhodl o případném doplnění jódu, který je pro správný vývoj plodu nezbytný. Zvýšil bych také dávku kyseliny listové. Uvažujete logicky a je dobře, že se o léčbu zajímáte. Pro zdraví vašich miminek  to je mimořádně důležité.
Léky na předpis
Dobrý den, působí Degan na Hormonální antikoncepci? Děkuji.
Michaela
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, mezi Deganem a hormonální  antikoncepcí  není žádná významná interakce. Z jakého důvodu Degan užíváte?
Léky na předpis
Dobrý den, gynekoložka mi předepsala antikoncepci Jangee. V příbalovém letáku jsem se dozvěděla, že tablety obsahují laktózu. Mléko v tekutém stavu vůbec nepijuí, protože mi je po něm často špatně. Mléčné výrobky konzumuji jen občas. Má smysl Jangee vůbec začít brát? Díky moc
Jana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Jano, antikoncepci můžete užívat, netrpíte-li intolencí laktózy. I  lidé, kteří intolerancí laktózy častečně trpí , nemají s tak malým množstvím laktózy kterou dražé obsahuje problém, protože enzym který štěpí laktózu se v určitém množství v  jejich trávicím ústrojí vyskytuje. Intoleranci laktózy je třeba odlišovat od nesnášenlivosti některých mléčných bílkovin.
Doplňky stravy
Dobrý den,
chci se zeptat, co by jste doporučil za doplněk, nebo doplnky s obsahem vitamínu A+D. Vyráběla ho na předpis firma Slovakofarm, ale ten už není k dostání. Mám brát 2-3 krát týdně přes zimu, na zlepšení imunity sliznic (jsem mírná alergička a trpěla jsem na gynekol. záněty.Nedokážu si vybrat vhodný přípravek jako náhradu.Děkuji moc - otázka upravena poradcem
Alice
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Alice, kupte si prosím třeba tento přípravek od Natures Bounty. Budu rád, když se za čas ozvete, zda jste zaznamenala nějaké zlepšení  zdravotního stavu.
Léky na předpis
Dobrý den zhruba před třemi týdny jsem byl propuštěn z plicního JIP, kde jsem byl na NIV větší hodnoty kysličníku uhličitého a k tomu ještgě zápal plic.(mám CHOPN III)Po čtrnácti dnech doma mě začalo bolet v krku na pravo druhý den to přešlo do pálení další den to bylo už malinko ale přidala se silná vodnatá rýma a posléze drářdivý kašel, při ko na plicním jsme se dohodli že s antibiotyky počkáme kd\yby se to zhoršilo)vykašlavání zel. hnědého nebo žlutého sekretu který doposud byl sklovytý jak z nosu tak ve sputu bakterka ještě není.Zkošel jsem erdomet po tom sem se mohl kašlem strhat, dále jsem zkoušel inhalovat čistou vincentku hůře se mě dýchalo a m+ěl jsem bolest na prsou ve prostřed. Užívám Simbicort 2x2 vdechy atrovent N 4x4 vdechyrůzné čaje echinaceu, vincentku ve spreji do nosu společně střídavě mořskou vodu ve spreji.Je to trochu lepší ale teď mě to chrčí trochu na prsou a mám záchvaty dráždivého kašle třeba 1/2 hodiny s přestávkami několikrát za den nejvíce ráno a večer pomáha kečného vychrchlání hlenu který je čistý a dále pití teplého čaje.Můžete mě prosím poradit co na ten dráždivý záchvatový kašel ještě mohu použít. děkuji za radu F.U.
- otázka upravena poradcem
Ferda Uher
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den,  na vykašlávání bych u vás volil lék s prodlouženým účinkem např. Mucosolvan Retard. Obecně  léky tohoto typu nejsou vhodné k užívání ve večerních hodinách. Držte se proto příbalové informace ohledně dávkování a užívání. Mohou sami nutit ke kašli v nočních hodinách. Pijte jen vlažné nápoje. Dostatečně doma větrejte a příliš netopte. Udržujte přiměřenou vlhkost vzduchu, která vám vyhovuje. Připravky, které omezují dráždivý kašel nejsou příliš účinné a ve vašem případě bych je nedoporučil. Kodeinových léků, které jsou na předpis, bych se také pokud možno vyvaroval. Zhorší zároveň dýchací funkce a riziko je pro vás větší než přínos. V současné době jsou běžné virové respirační infekce. Antibiotika tedy nejsou účinná. Ve vašem případě je však dost pravděpodobné, že se přidá i infekce bakteriální a podání antibiotika může superinfekci zabránit. Věřím, že lékař pro vás zvolí optimální léčbu. Dostatečně odpočívejte.
Parafarmacie
Dobrý den,můžete mně doporučit doplněk stravy,který obsahuje výtažky z ryb?
Andrea
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Doplňků stravy , které obsahují rybí olej je nyní na trhu velké množství. Rybího tuku je totiž velký nadbytek a hledá se proto jeho využítí kde se dá. Rybí tuk se musí  různým způsobem technologicky upravit podle účelu použití a standardizuje se co do obsahu mastných kyselin. Chcete-li zvýšit příjem omega-3 mastných kyselin, které mají celou řadu příznivých účinků na lidské organismus, používejte vždy přípravek, který obsahuje standardizované množství EPA a DHA. Nejvíce EPA a DHA v jedné tobolce má pravděpodobně Paralékárna Rybí olej. Některé výtažky z ryb ale mohou mít zcela jiné složení a zcela jiný účel použití.
Léky na předpis
Dobrý den,chtěla jsem se zeptat,dostala jsem antibiotika Xorimax 500 mg.Co na ty tabletky mohu jíst za ovoce a zeleninu?Děkuji za odpověd.
Katka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Cefuroxium axetil, který přípravek obsahuje, se vstřebává lépe s jídlem. Volte stravu takovou, aby odpovídala obecným doporučením. Trpíte-li nadváhou, měla by jste omezit příjem sacharidů a tuků. V tomto případě je třeba omezit i příjem ovoce a  je nutné volit přiměřenou velikost porcí.. Některým druhům ovoce je pak lepší se vyhnout např. banány, dokud váhu nesnížíte na normální úroveň. Příjem vitaminu C je možné potom zvýšit doplňky stravy např. Paralékárna Šípek, který obsahuje 100% přírodního vitaminu C nebo Paralékárna Flavonoidy, který obsahuje přírodní vitamin C s dalšími  ochrannými látkami. Oba výrobky přispívají ke správné funkci imunitního systému.
Léky na předpis
Dobrý den,
urolog mi předepsal Triprim (2x denně 200 mg) na léčbu zánětu. Před třemi týdny jsem byl hospitalizován z důvodu selhání ledvin. V současné době nevím, jak se bude můj zdravotní stav dále vyvíjet a po přečtení příbalového letáku Triprimu mám obavy, zda mi při tomto dávkování nemůže ublížit?
Děkuji za odpověď - otázka upravena poradcem
Jára
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den Járo, myslím si, že urolog ví co dělá a doporučuji lék užívat. Je to lék, který se dobře snáší a vedlejší účinky se projevují spíše ojediněle. Ve vašem případě bych se hlavně soustředil  na správný jídelníček s přiměřeným příjmem kvalitních bílkovin, Těch nesmí být příliš, aby to nezhoršilo funkci ledvin (cca 0,5g/ kg a den).  Nesmí jich být ale ani málo, protože nízký příjem ohrožuje prakticky všechny metabolické pochody a imunitní systém. Zde je riziko o dva řády větší než potenciální riziko  nežádoucího či vedlejšího účinku při užívání Triprimu.
Parafarmacie
Pane doktore,špatně spím asi 1 rok, kávu si dám (2x za den), chodím spát celkem pravidelně v 21hod (déle nevydržím) a vstávám v 6:30hod. Pracuji doma, takže pracovní doba podle sebe (účetnictví). Léky mi předepsala moje pneumoložka (plicní ambul.). Dýchám těžce s pískáním (ale ne stále), nejhorší je to v noci. Mám cca 5 let antialergické matrace a měním povlečení často. Mám alergii asi na roztoče, máme doma psa. Také se starám o starého taťku a snažím se pomáhat dceři s miminkem-stihám toho celkem hodně.Možná to bude tím??Ale jsem unavená "stále"-večer úplně "na smrt".Děkuji za odpověď.
Iva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Možná by byl unavený úplně každý Ivo, při tom, co všechno děláte a co stačíte. Špatné dýchání a málo pobytu na čerstvém vzduchu  vede ale určitě k horšímu okysličení organismu a únavě to napomáhá. Práce u počítače, námaha očí a  nepřiměřené dráždění centrálního nervového systému je je také zdrojem větší únavy. Kofein přijatý  pitím kávy dráždí centrální nervový systém také a pokud pijeme kávu i  v odpoledních hodinách , může  u citlivých osob zásadně narušovat spánek a prohlubovat tak únavu. Únava je  velmi často spojená s virovými Infekcemi, (např. herpetickými), které probíhají mnohdy skrytě a nijak , než zvýšenou únavnosti, se neprojeví. Doporučují udělat imunologické vyšetření a tuto možnost vyloučit .  Práce účetního je velmi náročná i na psychiku a neodkladné termíny často znemožňují odpočinek i plánování delší dovolené. Nemáte to snadné a je třeba něco změnit. Já osobně bych si udělal kancelář mimo domov a oddělil jasně povinnosti rodinné a pracovní. Věřím, že budete pracovat efektivněji a že se najde nějaký čas na odpočinek a na pobyt v přírodě a na tělesné aktivity. Léky bych ale vaši situaci neřešil a hledal bych nějakou rozumnost cestu z bludného kruhu ven.
Parafarmacie
Dobrý den,beru na vyšší spodní tlak (130/80) denně půl tablety Micardisu a také beru proti alergii Xyzal a na průdušky Montelukast Mylan. Jsem hodně unavená a navíc špatně spím. Může to být touto kombinací léků?Děkuji za odpověď a přeji hezký den.
Iva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, špatný spánek vede k únavě a je třeba řešit příčinu. Je velmi nepravděpodobné, aby byl způsoben léky. Jako první krok bych tedy řešil problémy se spánkem.  Jak dlouho přetrvávají? Pijete kofeinové nápoje? Kouříte? Máte nepravidelnou pracovní dobu? Chodíte spát pravidelně? Kdy chodíte spát a kdy vstáváte?  Kdo vám Xyzal a Montelukast předepsal? Jaké obtíže s dýcháním přesně máte? Kdy máte obtíže větší a kdy naopak se vám dýchá lépe?
Parafarmacie
Stres a napětí mám občas, hlavně před důležitým jednáním anebo před projevem před více lidmi. Ale také, když se nahromadí hodně práce a sotva to stíhám. Děkuji
Kája
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Asi bych to neřešil léky Kájo. Není to nic neobvyklého. Pomůže lepší příprava a lepší organizace pracovních aktivit. Musíte získat větší jistotu. Nic víc. Navštívil jsem ve světě hodně kanceláři , ale nestíhají z více důvodů jenom češi... V prvním případě bych  si z počátku pomohl Guajacuranem, nebo Novo-Passitem. V druhém případě je možné použít Hova tabletky. Oba léky jsou volně prodejné.
Parafarmacie
Dobrý den. Už asi 3 měsíce užívám potravinový doplněk z chmele, na chron. zánět žaludku. Příjemně mě překvapilo, že se mi urovnal menstruační cyklus a zmírnily se příznaky PMS, ustalo špiň. před MS a také se po něm dobře spí. Z toho usuzuji, že nějak působí na hormonální soustavu. Nemůže bránit otěhotnění?
jarka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Extrakty z chmele mají celou řadu účinků. Obsahují  dost antioxidantů různé chemické struktury patříci do skupiny polyfenolů. Bránění otěhotnění je velmi, velmi nepravděpodobné. Chmelový extrakt má příznivé účinky na naše zdraví.
Parafarmacie
Dobrý den, ráda bych se zeptala na Vaše doporučení na nějaké volně dostupné léky nebo rostlinné přípravky proti stresu, úzkosti, na uklidnění, ale ne, abych pak byla unavená a ospalá. Děkuji!
Kája
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Jaké problémy přesně máte Kájo? Můžete mi je lépe popsat?  Trpíte jimi občas nebo stále? Co si myslíte, že je příčinou?
Léky na předpis
Dobrý den, chci se zeptat, zda antidepresivum Elicea může snížit účinek antikoncepce, v mém případě Chloe. Děkuji předem za odpověď.
Alena
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Přípravek Elicea je možné kombinovat s Chloe, Aleno.
Parafarmacie
Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli jsou nějaké přípravky na obtíže v klimakteriu - velmi silné návaly pocení, horka, nespavost, ... které ale neobsahují ani hormonální estrogeny ani fytoestrogeny, protože lékař mi tyto látky nedoporučil. Lze tedy takovéto velmi nepříjemné stavy potlačit pomocí preparátů, které tyto látky neobsahují a jsou vůbec nějaké? Moc děkuji!
Lucy
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Lucy, na klimakterium se svádí ledaccos. Skutečné příčiny zdravotních problémů, které jste uvedla ,jsou však často někde jinde. Nejlepší prevencí je udržování normální váhy, lehký jídelníček a dostatek tělesných aktivit. Dobrá psychická a fyzická kondice je hlavní podmínkou, aby se ženy s klimakteriem přirozeným způsobem vypořádaly. Mírně zvýšit hladinu estrogenů pomoci doplňku stravy s fytoestrogeny může mít někdy na určitou dobu smysl. Sám osobně ale ženám fytoestrogeny nijak nedoporučuji a snažím se hledat racionálnější řešení. Protože neznám váš zdravotní stav, nemohu nijak valně poradit. Naslepo si dovoluji jen doporučit volně prodejný lék Hova, který má mírně sedativní účinky a který se nám osvědčuje. Stojí okolo 60Kč. Zkuste jej používat v dávce 2 tablety za den. První tabletku si vezměte kolem čtvrté hodiny odpoledne a další přibližně hodinu před spaním. Budu rád když se ozvete, zda cítíte nějaké zlepšení. Dbejte také na dostatečný příjem vody. Dehydratace je častou příčinou obtíží, které uvádíte. Pokud třeba pracujete ve špatně klimatizovaných a větraných místnostech (což je skoro pravidlo), můžete ztrácet mnohem více vody než si myslíte a špatné složení vzduchu může problém ještě prohloubit. Své může natropit i nepřiměřené pití kávy a vysoký příjem kofeinu. Zejména, přidáme-li i nikotin pomocí cigarety. Farmalologický účinek této kombinace je velmi významný a má své dopady na zdraví. Budu rád, když mi napíšete , zda užíváte nějaké léky. I některé léky mohou napomoci k problémům které jste uvedla.
Potraviny a zdravá výživa
Prosím o radu pŕi sestavení jídelníčku při onemocnění jater. Jaterní cirhoza. Čím je podpoŕit třeba vitminy. Byliny piji dávám pozor na sacharidy tuky. Nedělaji mi dobře mléčné výrobky.Děkuji moc.
Anna. P.
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Anno, jídelníček si musíte naučit sestavovat s přihlédnutím na obecná výživová doporučení (viz.společnost pro výživu) a na vaši individuální snášenlivost jednotlivých potravin, potravinářských výrobků a doma tepelně připravených pokrmů. Jednotlivé porce musí být skromné, ale dostatečně výživné. Celodenní jídelníček musí obsahovat co nejoptimálnější množství bílkovin, sacharidů a tuků. Měla by jste si udržovat normální váhu. Jídelníček je často nutné doplnit trávicími enzymy a vitamíny. Připravíte-li si pečlivě jídelníček na 7-10 dní s pěti pokrmy za den, pokusím se vám ho upravit tak, aby měl pro vás optimální složení a nezpůsoboval vám zažívací problémy. Měl bych ale znát co nejlépe váš celkový zdravotní stav a výsledky posledního biochemického vyšetření krve a moči. Informace je možné zaslat na : guareta@drstanek.cz.
Léky na předpis
Mohu brát Luivac, když beru Doxybene, Prednison, Miflonid,Erdomed,Eutyrox a Apo-Atovarstatin a nebo mám Luivac začít užívat po vybrání Doxybene, Prednisonu,Miflonidu??? Děkuji.
Helena
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Heleno, předpokládám, že trpíte minimálně astmatickými obtížemi, sníženou funcí štítné žlázy a vysokou hladinou cholesterolu. Přitom Prednison, Euthyrox a Atorvastatin zásadně ovlivňují látkovou výměnu ve vašem těle. Zlepšit váš zdravotní stav nebude snadné, protože vedlejší účinky některých léků mohou častečně antagonizovat účinky jiných. Zejména při nevhodném stravování. Pokud máte výraznější nadváhu, normalizace váhy a vhodná úprava jídelníčku může být cestou jak z bludného kruhu ven. Dalším krokem pak musí být optimalizace farmakoterapie a dávkování jednotlivých léků. Luivac bych však již do vašeho spektra léků momentálně nepřidával. Pokud nyní trpíte akutní respirační infekcí(Doxybene?), ke zkrácení doby léčby ani k omezení astmatických obtíží určitě nepřispěje. Jestliže jsem váš aktuální zdravotní stav podle medikace neodhadl, prosím o upřesnění.
Parafarmacie
Dobrý den, má smysl kombinace kolagenu od Rosen Pharma a přípravku s Q 10 ? S prvním výrobkem jsem spokojená, kamarádka tvrdí, že účinnost lze "potuplovat" právě také doplňkem Q10. Můžete mi poradit prosím ?
Naďa
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Naďo, nevím za jakým účelem chcete přípravky používat. Jejich kombinace je možná. Myslím si ale, že neexistuje žádná vědecká studie která by potvrzovala lepší využití kolagenu (či aminokyselin, které obsahuje), díky současnému používání koenzymu Q10. Na druhé straně koenzym Q 10 je nezbytný pro každou buňku. Je to důležitý antioxidant a přenašeč elektronů uvnitř buněčných struktur , kterým říkáme mitochondrie. Podílí se tedy na zcela nezbytných procesech látkové výměny. Pravidelné dlouhodobé užívání může mít za určitých okolnosti smysl ( například při nevhodné a málo pestré výživě) a může se podílet na zlepšení fyziologických funkcí chrupavky či kůže společně s kolagenem, pokud jsou obě látky užívány v dostatečném množství a po dostatečně dlouhou dobu.
Léky na předpis
Děkuji za podanou informaci a přeji hezký den.
Hana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Přeji hodně zdraví, Hano.
Léky na předpis
Dobrý den, jsem v 6tt těhotenství a začaly mi silné nevolnosti. Protože mám mírnou hypofunkci štítné žlázy, mám předepsaný euthyrox 25 (resp 50 půl tablety denně) nalačno ráno půl hodinu před jídlem. Vydržet nalačno po ránu je ale velmi nepříjemné, dělá se mi zle, myslíte, že bych mohla lék brát v jinou dobu? nechci snížit jeho účinnost, abych neohrozila těhotenství. Děkuji.
marie
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Marie, endokrinní systém nevylučuje během dne stále stejné množství hormonů, odpovědných za regulaci rozličných metabolických pochodů v lidském těle. Podléhají tzv.cirkadiánnímu rytmu. Koncentrace hormonů štítné žlázy je vyšší právě v ranních hodinách. Hormony štítné žlázy, mimo jiné, významně ovlivňují i účinnost a funkci vegetativního nervového systému a i malé rozdíly v jejich dostupností mají obrovské metabolické dopady. Proto má dávkování léku ráno nalačno svůj smysl a považuji je za výrazně vhodnější, než podání během dne, i když třeba existují dávkovací režimy, kdy se dávkuje lék jen třeba 2-3x týdně. Osobně doporučuji obtíže překonat. Doufejme, že se vaše tělo rychle s těhotenstvím vypořádá a že počáteční obtíže ustoupí.
Podváha
Děkuji moc za radu,za 14 dní se ozvu jak natom jsem.
Lucie
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Budu se těšit Lucie. Chce to dlouhodobou důslednost v dodržováním správně sestaveného jídelníčku. Jiná možnost není.
Parafarmacie
JÁ VÁS PANE DOKTORE MEDECÍNY.MARTINE STANKU. ŽÁDÁM Z CELÉHO SRDCE A VAŠI LIDSKOST.O PÁR MINUT VAŠEHO ČASU. JDE O ŽIVOT MLADÉHO CHLAPCE..I KDYŽ KAŽDÝ JE VZÁCNÝ.MAMINKA MĚLA OBSTRUKCI PLIC 4. STUPNĚ A UMŘELA..ALE TED MĚ UMÍRÁ BRATR MÁ 28 LET A 3 DĚTI..A PŘESTAL JSEM DŮVĚŘOVAT LÉKAŘŮM..NÉ VŠEM, S VLASTNÍCH DUVODŮ... OBRACÍ SE NA VÁS VÁŽENÝ PANE SPOUSTU LIDÍ.. VĚŘÍM VAŠIM ODPOVĚDÍM. ASI JE VŠE O DODRŽOVÁNÍ LEČEBNÉHO POSTUPU,....PROSÍM VÁS O PÁR MINUT VAŠEHO ČASU NEMÁM NA VÁS KONTAKT A MŮŽU VÁM TO VYSVĚTLIT JEN ÚSTNĚ PO TELEFONU..JINAK TO ANI NEJDE.,JE MÁLO ČASUTAK VÁS PROSÍM ZATELEFONUJTE NÁM JEDEN HOVOR.VÁŠ ČAS NĚCO STOJÍ...NEJMÉNĚ TEN HOVOR..DÁM CO ŘEKNETE.,ALETÍM VÁS NECHCI URAZIT..ŽE BY JSTE SE NA TOM OBOHACOVAL...PÍŠI TO UŽ ZE ZOUFALSTVÍ..A JEN ZA KAŽDOU MALIČKOU RADU VÁM BUDEM VŠICHNI RODINA KRAUSOVA VELICE VDĚČNA. NA NIKOHO JINÉ JSEM SE NEOBRACEL TAK VÁM NAPÍŠI DVĚ TEL.ČÍSLA PROSÍM PĚKNĚ 728123888,H. KRAUS,606481914 ERIKA KRAUSOVÁ.NEUVĚDOMIL JSEM NIKOHO VĚŘÍM VÁM KRASNÉ RÁNO.
HENRICH KRAUS
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, je třeba si najít takového lékaře, kterému věříte. Komu jinému důvěřovat v otázkách zdraví než lékařům, případně lékárníkům? Je možné mi zavolat zítra do poradny v 7.30 na telefon 602 24 20 87. Věřím, že něco vymyslíme.
Podváha
Děkuji za radu,piši vám muj jídelníček jak jste psal za 10dní ohledně přibrání.1d,snídaně rohlík a jogurt,svačina rohlík a sýr,oběd kuře s ríží,večeře chleba se salámem,2d,chleba s marmeládou,rohlík s paštikou,smažený patizon s brambory,chléb s párky.3d,rohlík se syrem,jogurt,ryzoto s vepřového masa,chleba se slaninou,rohlík s paštikou.4d,rohlík s debrecínkou,ovocný tvaroh,přírodní řízek bramborová kaše,rohlík s gervais.5d,chleba smarmeládou,rohlík s kefírem,vaječná omeleta s hráškem,rohlík s klobásou,rajčata s mocarelou.6d,rohlík s jogurtem,rohlík se šunkou,kuřecí na štavě s těstovinami,chléb s máslem a rajčaty,rohlík s nutelou.Tyto jídla pořád střídavě,ovoce jen mezi tím občas a polévky taky jen vívary.Sýry a tvarohy pouze jím tučné i jogurty.Piji sladké sirupy a štavy,Občas si dám i hamburgr k večeři.
Lucie
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Lucie, díky za zaslaný jídelníček. Bohužel jej nemohu příliš posoudit, protože neznám konzumovaná množství. Mohu si udělat představu jen o velikosti rohlíku. Plánování jídelníčku musí být tedy v prvé řadě mnohem preciznější a dlouhodobé. jednotlivé porce je třeba zvětšit a zvětšit také jejich energetickou denzitu, pokud nevedou k nárůstu váhy. Jeden další pokrm přidejte. Pokrmy s nižší energetickou denzitou je třeba zaměnit za pokrmy s vysokou energetickou denzitou, aniž by jste příliš zvedala příjem tuku. Ráno konzumujte převážně stravu kašovitou ( rýžová kaše - rýži rozemelte a potom uvařte kaši s plnotučným mlékem, luštěninová kaše-také rozmixujte, krupičná kaše). Konzumace zeleniny nesmí být na úkor konzumovaného množství jídla(bohužel), zvětšete porce příloh, kupujte si větší rohlíky (například staročeský cca 80g místo tukového cca 40g). Pijte čerstvé plnotučné mléko. Třeba pozvolna během dne 500-1000ml za den. To mi v jídelníčku hodně chybí. Je výživné a můžete jím snadno zvýšit energetický příjem, aniž by jste zvyšovala nepřiměřeně příjem tuku. Snažte se sníst jeden banán za den. Preferujte jej před jiným ovocem. Je možné ho rozmixovat v mléce. Dělejte si ovocné štávy z ovoce, které je k dispozici. Mohou také , díky kyselosti, zvyšovat chuť k jídlu, což je u vás žádoucí. Mohou pomoci trávení. U pokrmů kde je to vhodné, přislazujte. Doporučuji si sednou k počítači a pomoci kalorických tabulek si připravit jídelníčem na jeden týden s denní energetickou hodnotou 3000kcal(12600kJ).Sacharidy by měly tvořit 60% celkové energetické hodnoty, bílkoviny 15%, zbytek zbývá na tuky a alkohol. Omezte tělesnou zátěž. Ta by neměla zatím zvyšovat výdej energie. Po 14 dnech tohoto jídelníčku se ozvete, zda ho zvládáte a zda vám nepřináší zažívací problémy.
Léky na předpis
Dobrý den,chci se zeptat,jestli mohu užívat léky,když beru sportovní výživu typu-proteiny,BCAA,Ionstarr a gainer a ty léky jsou Leponex-100 g tableta-3 krát denně a Abilifi-15 mg-jednou denně,není to zdraví nebezpečné užívat s léky?
Ládík
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Určitě není. Sport vám navíc může pomoci zvládat zdravotní obtíže. Volte kvalitní výrobky sportovní výživy. Pokud kupujete výrobek pod značkou BCAA, dbejte aby obsahoval jednotlivé rozvětvené aminokyseliny, nikoliv pouze bilkovinný hydrolyzát. Zvýšený příjem bílkovin by měl být kryt bílkovinou syrovátkovou či vaječným albuminem, nikoliv částečně kolagením hydrolyzátem jak někdy děje. Pokud přidáváte ještě gainer, dbejte aby byl příjem bílkovin a sacharidů ve správném poměru. Nemělo by docházet zbytečně k nárůstu tukových zásob, ale pouze svalové hmoty.
Parafarmacie
Dobrý den! Děti loni nastoupily do školky, vydržely ve zdraví, jen drobnější virózy. Zato my s manželem celý loňský rok marod, manžel několik ATB, já věčné bolesti v krku, i měsíc v kuse, po vyléčení opět nanovo (výtěry i krev u mne pokaždé v pořádku). Co byste nám doporučil na imunitu? Letos zatím užíváme rakytníkový sirup Welleda, zelený ječmen, oscillococcinum, probiotika biopron, já pangamin, a manžel koupil kvalitní odšťavňovač a vyrábí co druhý den čerstvé zeleninové a ovocné šťávy. Dětem nechci dávat žádné umělé vitamíny, pokud na ně něco leze, použiji kalobu a homeopatický spray do nosu, užívají také imunoglukan. Mám také nakoupeny echinaceové kapky, pokud bude nejhůř. Co vím, tak bývají s příchodem do školky nemocné děti, ale u nás jsme to odnesli my s manželem. Bojím se, co bude letos, nastupuji do práce. Plánovali jsme ještě jedno dítě, ale snažení bylo zřejmě vlivem nemocí neúspěšné..Děkuji za jakoukoliv radu!
Milena
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Těžko se radí Mileno bez znalosti vašeho celkového zdravotního stavu. Oslabený imunitní systém ( pokud se o něj vůbec jedná) nemusí být způsoben jen častým používáním antibiotik, ale třeba také skrytými virovými infekcemi ( herpes zoster, cytomegalovirus, E-B virus) či limeskou boreliózou. Byly tyto infekce vyloučeny? K prevenci běžných respiračním infekcí se nám velmi osvědčuje přípravek Paralékárna Flavonoidy. Je to přípravek velmi zdravý a prakticky každý pacient zaznamenal významný pokles problémů, které uvádíte v dávkování 2x1 či 2x2 tablety za den po dobu 2-3 měsíců za rok. Velmi dobré zkušenosti máme i s Wobenzymem. Léčivo doporučujeme používat ve třech kúrách za rok v dávce 3 x 5 tablet za den. Jednotlivé kúry doporučujeme rovnoměrně rozložit v rámci celého roku a absolvovat je v čase, kdy se se dobře citíme a kdy žádnou infekcí netrpíme.
Parafarmacie
Dobry den, protoze nejim ryby,chtela bych poradit nejaky doplnek stravy s vytazky z ryb.Dekuji za zpravu
Sylva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Doporučuji Paralékárna Rybí olej, Sylvo. Obsahuje pravděpodobně nejvíce omega-3 mastných kyselin v jedné tobolce.
Podváha
Dobrý den je mi 46 let a má řadu let oslabenou slinivku a nyní bezlepkovou dietu.Měřím 160cm a 40kg je váha.Potraviny od mléka mi nedělají dobře - od másla,smetanu po tvaroh.atd.Vyzkoušený mám jogurt holandia - občas.Používám olivový olej a máslo.Tuku za celý den musí být malé množství,jinak cítím žlučník.Tvrdý sýr eidam občas ano.Nutridrinky jsem zkoušela,ale dostala jsem průjem.Potraviny obsahující cukr mi nedělají dobře a tak jsem cukr vyřadila.Občas jím sušené ovoce,ale jen malé množství a to co mám vyzkoušené.Ovoce,zelenina jím co snesu každý den.Ořechy a semena mohu jen ochutnat.Je to sice zdraví tuk ,ale moje slinivka ho netoleruje.Užívám Kreon 25000 plus vitamíny. Chodím na pravidelné kontroly. Přibrala jsem tři kg jen v lázních po pití karlovarského prameneOpravdu si nevím rady,ale váha se nehne.Všechny potraviny jsou asi kaloricky prázdné,nevím. Děkuji Dáša
Dáša
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Dášo, ve vašem případě se asi musíte z nízkou hmotností smířit a snažit se vytvořit co nejpestřejší jídelníček. Abych vám mohl trochu poradit, musel bych vás vidět zpočátku 1x týdně, abychom mohli jídelníček korigovat. Musel bych také dobře znát váš zdravotní stav včetně aktuálních výsledků biochemického vyšetření krve a moči. Obecně musíte konzumovat potraviny velmi dobře stravitelné a pomáhat si trávicími enzymy které obsahuje třeba Kreon. Nemusí být ale lékem ideálním. Energetický příjem musíte zvyšovat zejména složenými sacharidy ( škrobem či maltodextrinem viz. Dietline Megapower prášek). Jste-li z Prahy, je možné se za mnou zastavit a pokusíme se sestavit týdenní jídelníček. To by znamenalo, že by jste si jej dopředu podle svého připravila a já bych ho na základě svým dotazů směrem k vám, následně korigoval. První konzultace by byla pro vás určitě zdarma, ať víte, do čeho případně půjdete.
Podváha
Psala jse vám ohledně přibrání,ptal jste se co jím a jestli sportuji.Nesportuji jsem po operaci krční plotýnky,takže pohyb minimální.Jím běžné pečivo a sýry,maso málo,Chut na jídlo moc nemám takže třikrát denně menší porce,na oběd spíše polévky.Piji sladké minerálky.Těch pět kilo jak jsem Vám psala že jsem přibrala už jsou dole.Píšete mi zvýšit příjem bílkovin a tuků,Mužete mi napsat konkrétně jaké jídla by to měli bít.Děkuji Lucka
Lucie
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Lucie, musíte zvýšit zejména příjem složených sacharidů(škrobu) a adekvátně pak i bílkovin a tuků ( tuky je třeba preferovat nenasycené). Denní energetický příjem musíte zvýšit o 1000-1500kcal ( 4200-5040kJ). Třeba i postupně, pokud s tím budete mít zpočátku problémy. K dietnímu režimu musíte přistupovat velmi odpovědně a je třeba jej dodržovat dlouhodobě každý den. Pokud mi pošlete detailně rozepsaný jídelníček na 10-14 dnů s 5-6 pokrmy za den, poradím vám jak ho změnit. Tento režim pak budete stále opakovat. To je jediný způsob, jak moje rada může k něčemu být.
Léky na předpis
lze při užívání warfarinu varfarinu pít ensure plus? Děkuji za odpověď.
Hana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano, Hano. Určitě. Interakce vitaminu K s Warfarinem je významná, ale vše záleží na dávce. Mnohem významnější je interakce Warfarinu s jinými léčivy ( např. antidiabetika, antirevmatika). Jen se prosím nevyhýbejte zelenině jak docela často lékaři v souvislosti s Warfarinem radí. I tu je však třeba konzumovat v přiměřeném množství a v co nejpestřejším zastoupení.
Léky na předpis
chci se zeptat,plicní lékařka mi doporučila Erdomed,je na předpis?
škorvanková
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano. Není ale problém ho nahradit stejně účinným přípravkem s obdobným farmakologickým působením. Můžete si například koupit bez předpisu Ambrosan. Je levný a působí skvěle, pokud se správně užívá.
Parafarmacie
Dobry den,lze prosim neco doporucit s blizicim se podzimem na posileni imunity pro 2 trimestr tehotenstvi? Vhodne oblekani,vyhybani se velkemu poctu lidi,zakourenemu prostredi apod. je samozrejmosti,trpim na anginy a nachlazeni,lze neco uzivat,abych byla i klidnejsi,ze pro sebe delam co nejvic?Nyni jsem ve 12tt a asi se mi udelal opar na rtu,gynekolog i v lekarne doporucili mazat Herpesinem,ze se muze,na netu jsem cetla,ze spis ne,jaky na to mate nazor vy?Co byste pripadne doporucil?Zacla jsem brat take Bkomplex.Moc dekuji za odpoved.
Jana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Jano, máme výborné zkušenosti s doplňkem stravy Paralékárna Flavonoidy. Tento přípravek můžete i v těhotenství. Doporučuji užívat 2 tabletky za den po dobu 2-3 měsíců. Obsahuje kromě vitaminu C flavonoidní látky, které ovlivňují propustnost tkání, zlepšují mirkocirkulaci a látkovou výměnu. Působí také antioxidačně a protizánětlivě. Je to doplněk stravy velmi zdravý.
Parafarmacie
Dobrý den,pane doktore,před dvěma dny jsem absolvovala koloskopii,průběh byl značně bolestivý(z nálezu: V sigmatu četné i objemné divertikly,obtížně pronikáme přes sigma,sliznice zde zejména kolem 20cm lehce prosáklá,minim.zarudlá,dále již volně na dno caeka, B.ch jemná,dobře konfig.). Před kontrolním vyšetřením budu brát nyní 2-0-2 Entizol po dobu 15 dní.Jsem alergická na PNC a Doxybene,Prosím o informaci,zda jsou při této léčbě střeva vhodná probiotika,případně která byste mi se znalostí mé situace mohl doporučit,Magistr v "mé" lékárně mi příliš neporadil...Děkuji moc za radu,Janča.
Janča
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Jančo, trpíte-li divertikulózou, nemusí být probiotika vždy ku prospěchu věci. Zejména pokud se kombinují s prebiotiky v účinném dávkování. Můžete mi prosím popsat vaše současné obtíže, které vás dovedly na gastroenterologické vyšetření? Budu rád, když mi rámcově také popíšete jak se také stravujete a zda jste dostala od gastroenerologa nějaká konkrétní výživová doporučení.
Léky na předpis
Dobrý den,dostala jsem APO-MELOXICAM 7,5mg pro psa na kluby.Chtěla bych vědět složení.děkuji
Oldřiška Olomouc
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Apo-Meloxicam je generický lék a obsahuje meloxicam, Oldřiško. Musí to být uvedeno v pžíbalovém letáku. Ten získáte odtržením etikety. Je složen pod ní. Oxikámová antiflogistika se předepisují psům proto, že běžné protizánětlivé léky, jako jsou ibuprofen a diklofenak, se odbourávají v těle psa a kočky jinak než u člověka. V běžných dávkách jsou proto pro ně mnohem toxičtější a může dojít k vážnému poškození trávicího ústrojí a ledvin mnohem snáze než, u člověka. Preskripce je tedy v pořádku. Může však dojít snadno k předávkování, pokud je lék nevhodně kombinován s jinými léky. Má totíž tendenci se hodně vázat na bílkoviny krevní plazmy, které zajišťují přenos léčiva do jednotlivých tkání. Mohou tak vytěsnit z vazby jiné léky ( pokud mají vazbu slabší), které se pak stávají účinnějšími a případně i toxičtějšími. Jakoukoliv kombinovanou preskripci je tedy třeba posuzovat ze všech stránek aby případná rizika nepřevažovala nad benefity podávaných léčiv. PS: Kolik kg váš pejsek váží?
Léky na předpis
Dobry den. Dostala jsem antibiotika Triprim 100mg. A chtela bych se zeptat zda mohu namisto techto uzivat co 12 hod Triprim 200mg? Dekuji
Gabriela
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Teoreticky ano, Gabrielo. Nemohu to ale z odborného hlediska posoudit. Nic o vás nevím. V současné době, kdy rezistence na antibiotika a chemoterapeutika stoupá, to může být dávkování i vhodnější. Záleží také jak případně dopadl test citlivosti. Kolik je vám let? Kolik vážíte a měříte? Jaké obtíže máte? Užíváte ještě jiné léky?
Podváha
Dobrý den,je mi 42let,měřím168cm,vážím45kg.Dva měsíce jsem měla stravu pravidelnou s přídavkem bílkovin,ale přibrala jsem 5kg,které je velmi těžké si udržet.Musela bych se pořád doslova cpát,jinak hned hubnu.Vyšetření veškeré mám a vše je vpořádku.Tak jak mám přibrat už nevím.Jsem pořád unavená.
Lucie
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Lucie, dlouhodobé navýšení energetického příjmu je nutné. Musíte zvýšit zejména příjem složených sacharidů (škrobu). Adekvátně je třeba zvýšit i příjem bílkovin a tuků. Jinak zvýšit váhu za 2 měsíce o 5kg je výtečný výsledek! Můžete mi prosím napsat jak vypadá váš současný jídelníček ( popište mi prosím třeba tento víkend a nezapomeňte i na nápoje)? Sportujete? Pracujete manuálně?
Podváha
Dobrý den,je mi 22 let měřím 172 cm a vážím 46 kg.Před třemi lety jsem vážila 62 kg.Z nějakého neznámého důvodu (asi ze stresu)jsem zhubla na 46 a pořád se mě to drží.Nevím si už rady,brala jsem B12 a nic.Jím jak nejvíc můžu schválně zákusky a maso vepřové a hovězí a stále nic.Závisí na tom všechno poradte prosím.
Denisa
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Deniso, doporučuji provést důkladné interní vyšetření, aby se na příklad vyloučila zvýšená funkce štítné žlázy. Mohla by jste mi prosím popsat váš celodenní jídelníček za tuto sobotu a neděli? Snažte se také kvantifikovat co nejpřesněji velikost porcí.
Volně prodejné léky
Dobrý den, dříve jsem málo pila max 0,5 l denně a nakonec jsem z toho zkolabovala. Teď už sice svědomitě popíjím alespoň 2 litry, ale mám pořád takový nepříjemný pocit, že bych zase někde mohla omdlít a jsem z toho neklidná a pořád na to myslím. Zkusila jsem brát doplněk stravy Allegra, ale nepomohlo to. Neznáte něco přírodního na zklidnění?
Fleur
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Zkuste prosím léčivý přípravek Hova. Ten se nám osvědčuje. Je přírodního původu a cena je také skvělá (cca 60Kč).
Parafarmacie
Je mi pořád nevolno a většinou ráno po jidle ale i na lačno mě to přinutí na dusivý dávivý kašel.Toto mně provází z různými obměnami zdravotního stavu už několik let.
Václav R
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Nezbývá , než udělat důkladné interní vyšetření a navštívit proto lékaře. Jste kuřák? Všiml jste si, že to souvisí s konzumací určité stravy? Trpíte častými průjmy? Máte dostatečný příjem vody? Užíváme nějaké léky?
Léky na předpis
dobrý den, magnesium už nemůže předepsat bez doplatku žádný odborný lékař?Díky za odpověď Hana H.
Hana Hulíková
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Hano, předepsat to nyní jednoduše nejde a žádný lék, s obsahem horčíku není částečně hrazen. Na druhé straně, pokud lékař uzná, že je předepsání racionální (např.v některých neurologických indikacích) může předepsat léčivý přípravek připravený magistraliter. To lékaři opomíjejí. Je ale většinou třeba,aby lékař takový postup předem projednal s některou lékárnou, aby si mohla nakoupit příslušné suroviny a lék připravit, aby jste se po lékárnách nenaběhala do té míry, že lékař bude muset předepsat ještě něco dalšího. V našem zdravotnictví, je většina věcí snadno řešitelných. Chybí jen dobrá vůle a zdravý rozum. PS: některé doplňky stavy s obsahem hořčíku jsou velmi levné a bez problémů nahradí léčivé přípravky s obsahem hořčíku, které nejsou nijak sofistikované a předpokládám, že většina z nich se stane po ukončení platnosti registrace doplňky stravy , nikoliv léčivy.
Léky na předpis
Dobrý den, chci se zeptat, jestli léky na snížení tuků v krvi - Suprelip, mohou snížit účinek antikoncepce, děkuji za odpověď
Gita M.
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Fibráty nesnížují vstřebání pohlavních kormonů, ani nezasahují významně do jejich biotransformace, Lenko. Nemusíte mít obavy.
Doplňky stravy
Dobrý den, děkuji za Vaši poradnu, našla jsem tady od Vás plno zajímavých postřehů i smysluplných rad. Také se chci zeptat - moje známá mi začala "vnucovat\" kolostrum, prý jak je dobré na klouby a žíly ,imunitu...Tak nevím, co si o tom myslet, když mi to nenabídl k užívání ani ortoped ani obvodní lékař.Mohl byste mi poradit ? Děkuji za Váš čas. Blanka
Blanka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Blanko, kolostrum je velmi zajímavý doplněk stravy. Je však otázkou, co doplňky stravy deklarující obsah kolostra, skutečně obsahují a zda se opravdu o kolostrum jedná. Kvalitní kolostrum vyrábí jen několik firem na světě a množství suroviny je relativně omezené. Kolostrum bych doporučil třeba lidem, kteří často trpí infekcemi horních cest dýchacích. Doporučil bych ho rovněž u idiopatických střevních zánětu, pokud běžná léčba částečně selhává či u potravinové intolerance. U bolestí kloubů a zánětech žil bych neočekával významný efekt a nemám s tímto účelem použití zkušenosti. Jaké zdravotní problémy máte?
Parafarmacie
Dobrý den, pane doktore, chtěla bych se jen zeptat, jestli je normální, že se mi v mých 47 letech poprvé v životě udělal opar na rtu. Dokonce moje dcera na opary dost trpěla v dětství a nikdy jsem ho ani od ní nechytla a najednou se mi sám od sebe utvořil a ještě ke všemu se ne a ne zahojit, pořád zůstává uprostřed černá tečka s krví. No to je asi normální, ale spíš by mě jen zajímalo, čím to je? Může to třeba nějak souviset s "přechodem"? že mi třeba chybí nějaké vitamíny nebo tak? Díky za odpověď. Radka
Radka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Radko, opar je způsobený herpetickým virem. Jím je méně či více infikovaná velká čast populace. Aktivní infekce se projevuje většinou únavou či pouze projevem, který jste uvedla. Často jsou infikovány všichni členové rodiny. Skrytá infekce může mít na každého jiné zdravotní dopady. U někoho se neprojeví za celý život. Velkou roli při tom hraje imunitní systém. Momentálně neexistuje dostatečně účinná léčba infekcí způsobených herpes zooster.
Parafarmacie
Před rokem jsem prodělala nákuzu plicními chlamýdiemi, bylo to mylně diagnostikováno jako zápal plic. Od té doby jsem unavená, mám bolesti kyčlí, vyrážku na obličeji. Poraďte mi prosím nějaký přípravek na vyčištění organismu (dle lékařky jsem zdáva). Děkuji Jana
Jana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Jano, nemohu váš zdravotní stav bohužel posoudit. Citíte-li se neúměrně unavená, je třeba hledat příčinu. Neutrácejte však peníze za přípravky "na vyčištění organismu", aniž by jste měla jasno co přesně od daného výrobku očekáváte. Nesmyslných výrobků, které podobné věci slibují je kvanta. Doporučuji provést důkladné interní vyšetření a vyloučit i jiné infekční onemocnění, jako jsou například infekce virové. Ty často probíhají skrytě a jsou původci nadměrné únavy a ztráty vitality. Pokud bylo vše řádně provedeno a jste z Prahy, zastavte se. Pokusíme se společně najít nějaký racionální postup ke zlepšení zdravotního stavu.
Parafarmacie
Afty mají původ infekční, Pavčo. Trpíte často infekcemi horních cest dýchacích? Kolikrát ročně afty máte? Byla jste tento rok na lékařské prohlídce ( interní vyšetření, vyšetření krve a moči)? Máte zvětšené mandle? Odpověď: Netrpím časti infekcemi dých.cest, Afty se mi dělají téměř každý měsíc,ale myslím ,že to souvisí s růstem moudrých zubů a také s potravou. Ano na prohlídce jsem byla v zimě a výsledky byly v pořádku. Teď již 4 den užívám riboflavin a flekatý jazyk zmizel.
Pavča
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Zkuste tedy užívat 2x týdně B-komplex forte. To může být racionální postup, pokud vidíte změnu po užívání riboflavinu. Lidské tělo si nedokáže vytvářet větší zásoby nekterých vitamínů skupiny B a vaše strava nemusí krýt dlouhodobě jejich aktuální potřebu.
Parafarmacie
Dobrý den, pane doktore, přestože žiji zdravý život - sportuji 3-4x týdně a dodávám tělu vše co potřebuje zkrze pestrou a zdravou stravu (hodně zeleniny, ovoce, libové maso, celozrnné pečivo, oliv. olej, kysané mléčné výrobky, ořechy atd.) a snažím se spát min. 7h - vůbec nemám pocit zdraví. Často mne trápí zažívání, bolesti kloubů, roztřepené nehty a vlasy, únava apod. Jednoduše stav mého zdraví vůbec neodpovídá tomu, jak o něj pečuji. Jako by se z potravy nic prospěšného do těla nedostávalo. Mohou být na vině nějaké hormony? Nebo snad překyselení organismu? Nic jiného mě nenapadá. Děkuji
sonia
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Byla jste tento rok na lékařské prohlídce Sonio? Trpíte nadváhou? Jíte přiměřeně? I potraviny, které považujeme za zdravé nemůžeme jíst neomezeně. S acidobazickou rovnováhou si poradí ledviny, pokud jste zdravá. Vážné poruchy pak řeší lékaři. Často na jednotkách intenzivní péče. pH krve a moči můžeme ovlivnit jen velmi omezeně přiměřeným jídelníčkem a přiměřeným příjmem vody.
Parafarmacie
Dobrý den, neustále se mi v ústech dělají afty , a všimla jsem si červených fleků na jazyku. Může to souviset s růstem moudrých zubů? Jaké vitamíny mám užívat? Děkuji za odpověď
Pavča
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Afty mají původ infekční, Pavčo. Trpíte často infekcemi horních cest dýchacích? Kolikrát ročně afty máte? Byla jste tento rok na lékařské prohlídce ( interní vyšetření, vyšetření krve a moči)? Máte zvětšené mandle?

mobilní verze
© Copyright 1999–2014 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je součástí koncernu AGROFERT ovládaného Ing. Andrejem Babišem.