Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Poradna lékárníka a dietologa PharmDr. Martina Staňka

Poradna

Léky

Na otázky odpovídá

Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk

Lékárny jsou plné doplňků stravy a volně prodejných léků, ale jak se v nich orientovat? Jak vybrat ten nejvhodnější přípravek? Tyto otázky a mnoho dalších z oblasti volně prodejných léčiv a parafarmaceutik vám zodpoví lékárník s dlouholetou praxí PharmDr. Martin Staněk.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Parafarmacie
Dobrý den, nedávno jste mi doporučoval Femoralex a Biomin H.vzhledem k výsledkům testu na osteoporózu pro mou matku. Podstoupila jsem stejný test a výsledky vyšly podobně - dvě hodnoty nízké - Beta-Crosslaps 0,145 (norma 0,3-0,7) a vitamin D 54,4 (norma je více než 75). Je mi 33 let, nejím moc mléčných výrobků, ale nebráním se jim, pokud byste mi doporučil množství/druh. Mám dvě děti, žádné léky neberu, ale mám velké problémy s klouby (v lednu mě čeká vyšetření na revmat.artritidu). Matce jste doporučoval 1/2 sáčku Biominu H a jednu tabletku Femoralexu za den. Měla bych si nasadit stejné doplňky? Za Vaši radu vám předem moc děkuji!
Martina
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano. Můžete postupovat obdobně. Jen mě zaráži ta koncetrace vitaminu D.  Doporučuji udělat kontrolní analýzu  v jiné laboratoři a případně se pak zamyslet nad příčinou, proč jste na tom s maminkou obdobně. V případě vitaminu D se to určitě nedalo očekávat. Vitamin D nyní " frčí" a je třeba být trochu na pozoru. Nejsem si jist, zda jej všechny laboratoře dokáži správně stanovit a zda jsou výsledky vždy správně interpretovány
Parafarmacie
Dobrý den ,
je mi 55 let a dlouhodobě užívám doplňky stravy Lecitin od firmy GS a Vápník-hořčík -zinek od firmy Walmark. Chci se zeptat , zda je možno tyto připravy užívat trvale , nebo zda je dobré užívání na nějakou dobu úplně přerušit . Pokud bych chtěla pokračovat v užívání Lecitinu v kombinaci s Biosilem -plus po jaké době .
Děkuji za odpověď . Lída
Lída Palečková
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano, Lído. V doporučeném dávkování určitě. Tělo se na zvýšený příjem adaptuje a případně sníží využitelnost těchto prvků z potravy. Není v tom problém. Lecitin je látka mimořádně zdravá a zvýšený příjem je na místě.
Parafarmacie

Kolostrum bych užívala na celkové posílení organismu,
hlavně teď na podzim na posílení imunity. Prý je nej-
kvalitnější kozí kolostrum.
-
Eva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Přsvědčivé důkazy o smyslupnosti kolostra chybějí, Evo. Je třeba si uvědomit, že jej příroda  vytvořila pro novorozence. Po narození nemají savci vytvořenu střevní barieru a střevo se teprve začíná osidlovat mikroorganismy. Dá se předpokládat, že propustnost střeva je relativně vysoká, a že se uplatňují obsažené imunoglobuliny (zejména IgG) mnohem více a jinak, než je tomu u dospělých lidí a zvířat. Kolostrum má také velmi rozdílné složení než vlastní mléko v době kojení. Určitě to není náhoda.  Doplňky stravy s obsahem kolostra mohou mít opravdu velmi rozdílnou kvalitu. V jedná dávce může být také dosti rozdílný obsah imunoglobulinů. Jinak určitě neexistuje důkaz, že by kozí kolostrum bylo vhodnější a dost o tom pochybují. Lidské povědomí má ale kozu spojenu s něčím zdravějším a v obchodě se toho zneužívá. Jestliže ale trpíte častějšími infekcemi, doporučuji kolostrum také zkusit. Domnívám se však, že  není ani zdaleka smysluplné pro každého.
Léky na předpis
Dobrý den pane doktore, prosím o radu: postupně mi byly od kardiologa pro srdeční aritmii podávány léky-Sectral, Nebivolol, Tritace, pro velkou dušnost mi ani jedny nevyhovovaly. Protože jsem spíše přes alternativní medicínu, navštívila jsem lékaře, který mi doporučil léky vysadit a předepsal Cardilan 1/2-0-0. Problémy se mi skutečně upravily ale nevím, zda Cardilan už mám užívat celoživotně (je mi 65let) nebo se dají vysadit a za jakých okolností. Jinak neužívám žádné léky a bohu díky nemám žádné jiné potíže.Děkuji za odpověď.
Jana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Jano, pokud bylo předepsání léků oprávněné, můžete si jejich vysazením výrazně zkrátit život. Jiná věc je, užívat takové léky na řešení srdeční arytmie a zvýšeného krevního tlaku, které vám vyhovují a které vám nezpůsobují zdravotní komplikace. Užívání Cardillanu může mít určitý smysl, zejména u seniorů.. 1/2 tabletky nemůže ublížit nikomu. Podle mého názoru a zkušeností neoprávněné a zbytečné preskripce léků bohužel přibývá a léky se plýtvá. Přibývá asi také zdravotních komplikací způsobených nevhodným léčebným postupem a nedostatečnou péči o pacienta, přestože jsou možnosti současné mediciny úžasné.
Parafarmacie
Na mykózu nechtov som zatial neuživala nič.Je to iba v počiatočnom štádiu. Úzky žltkavý pásik na ploche nechta veľkého palca na nohe.
Mária
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Zkuste začít klotrimazolem krémem, který je levný a často dostatečně účinný. Dbejte na dostatečné osušení nohy po koupeli. Nohy klidně osušte i fénem. Nehet pilujte. Desinfikujte obuv, která je opakovaným zdrojem infekce ( Demycan). Vyhýbejte se sprchování ve veřejných prostorách a plavání ve veřejných bazénech Je dobré, že řešíte problém včas. Onychomykózy jsou velmi rezistentní na jakoukoliv léčbu, pokud ji nezahájíme včas..
Léky na předpis
Dobry den , na bolest zad a krční páteře.Děkuji
Marie
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Napište mi o vašich problémech více a co si myslíte, že je způsobilo.. Potřebuji také vědět, kolik je vám let a jaké léky pravidelně užíváte.
Parafarmacie
Je mi 73 let,trpím dlouhodobě problémy s páteří, nyní
se přidal i žaludek. Mohu trvale užívat B komplex Forte?
Pane doktore,jaký je váš názor na Kolostrum?
Děkuji za odpověď.
Eva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Na jaře a na podzim bývají problémy se žaludkem vždy větší, Evo. Užíváte-li pravidelně léky s protizánětlivých účinkem, sliznici žaludku je třeba chránit ( doporučuji ranitidin dlouhodobě 150mg na noc). Colostrum se může svým obsahem a kvalitou biologicky aktivních látek velmi lišit a záleží také na serióznosti výrobce a jeho zkušenosti s výrobou této složité suroviny. Za jakým účelem byste ho chtěla užívat?
Volně prodejné léky
Dobrý deň,
poraďte mi prosím niečo účinné na mykózu nechtov. Ďakujem.
Mária
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Jaká léčiva jste zatím vyzkoušela?
Volně prodejné léky
Dobry den, beru jako prevenci Anopyrin, chtěla bych se czeptat jaké prášky od bolesti mohu brát. Cetla jsem , že by se neměl užívat Ibalgin a podobné léky. Děkuji
Marie
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Na jakou bolest chcete prášky užívat, Marie?
Volně prodejné léky
Dobrý den, s partnerem pracujeme na početí miminka, těhotenství v současné době ještě nepotvrzené. Lékař mi na kašel předepsal Mucosolvan pro dospělé - sirup. V příbalovém letáku se píše, že se v prvním trimestru nedoporučuje. Lékaře jsem o příp. těhotenství informovala. Myslíte, že mohu Mucosolvan bez obav užívat? Jak by mohl plodu ublížit? Děkuji Pavlína
Pavlína
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Nyní ho určitě používat můžete, Pavlíno. Není třeba se znepokojovat. Mucosolvan však pouze umožňuje lepší vykašlávání a zbavuje nadbytečného hlenu na průduškách.
Léky na předpis
Může se současně užívat lék Amedo a Lagosa ?
Děkuji Alice
fi.alka@seznam.cz
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano. Je to dokonce vhodná kombinace a může mít smysl.
Parafarmacie
Dobrý den.Mám velmi citlivou pokožku,proto jsem si zvykla kupovat kosmetiku v lékárně.Myslím si,že v lékárně bývá složení kosmetiky šetrnější než v drogérií-je to pravda?Mohl by jste mi ale vysvětlit jaký je rozdíl mezi hypoalergenní kosmetikou,dermokosmetikou a dermatologicky testovanou kosmetikou? Nebo je to vše jedno a jedná se pouze o obchodní tah? Děkuji.
Věra
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
V kosmetologii  je klamání spotřebitele na denním pořádku, Věro a často je slibováno nemožné. Bohužel je to tolerováno i v televizní reklamě. Je to i z důvodu, že se výrobě kosmetiky ev. jejímu  prodeji věnují často naprostí laici bez dostatečného biologického či farmacetického vzdělání. Někdy nemají ani tušení, že se klamání spotřebitele dopouštějí. Nedávno mě navštívili zástupci jedné italské firmy a prezentovali mi svojí kosmetiku s tím, že neobsahuje parabeny a silikon. Požádal jsem je, aby se podívali na složení uvedené na krabičce jednoho  z jejich výrobků a oni nebyli schopni ve složení parabeny ani polysilikony poznat. Pokud máte citlivou pokožku,musíte se vyvarovat některých složek jako je třeba lanolin nebo zmíněné parabeny. Doporčuji také používat vhodné  dermatologické léčivé přípravky. Řada z ních je volně prodejná. Jinak se neubráníte metodě pokusu a omylu. Temíny které jste uvedla nemají v legislativě žádnou podporu a je možné s nimi nákladat dosti volně a záleží pouze na serióznosti výrobce či prodejce.
Parafarmacie
Dobrý den viz má předchozí zpráva k vyšetření na osteoporózu: Maminka pije každý den kefír, užívá lněný olej, nevyhýbá se mléčným výrobkům, ale nejí je ani ve velkém množství, nesnáší ryby, nemá žádné vážnější zdravotní obtíže ani nebere žádné léky. Základní krevní testy na nedávné pravidelné prohlídce dopadly dobře. Za Vaši radu Vám moc děkuji.
Martina
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Doporučil bych tedy k šestiměsíčnímu užívání 1/2 sáčku Biominu H a jednu tabletku Femoralexu za den. Po šesti měsících by bylo dobré provézt další denzitometrické vyšetření a podle výsledku buď nadále pokračovat, či zvolit jiný postup..
Parafarmacie
Dobrý den, moje maminka (54 let) podstoupila odběr krve na vyšetření řídnutí kostí. Všechny hodnoty byly v pořádku kromě dvou - Beta-Crosslaps - nízká hodnota - 0,182 (normu uvádějí jako 0,3-0,7) a nízký Vitamin D total (0,25-OH) - 46,3 (norma min.75). Můžete prosím doporučit vhodné řešení (strava, vitamíny, příp.doplňky stravy)? Děkuji za radu.
Martina
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Konzumuje prosím maminka mléčné výrobky? Má nějaké jiné zdravotní obtíže? Užívá nějaké léky? Napište mi o ní více.
Parafarmacie
Dobrý den, myslíte že je vhodné, aby dcera 3,5 roku užívala nějaké doplňky stravy na imunitu? Vzhledem k bacilům ve školce apod... Je to k něčemu, nebo jen marketingový tah? Děkuji za názor. Eva
Eva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Myslím si, že pokud  nemá problém s konzumací pestré stravy vhodné pro její věk, určitě ne. Je však důležité, aby presonál ve školce dodržoval určité hygienické postupy, které by eliminovaly hromadný výskyt  infekcí horních cest dýchacích ( tím se eliminuje často zbytečné předepisování antibiotik, které oslabují přirozenou obranychopnst). Děti by měli trávit dostatek času na vzduchu. Místnosti by měly být často větrané a mělo by se dbát na hygienu rukou. V opačném případě jsou děti vystaveny extrémnímu  infekčnímu prostředí ve kterém je riziko nákazy přirozeně vysoké. Se sníženou imunitou to nemá   nic společného.
Parafarmacie
Dobrý den, bude mi 14 let a měřím 155 cm a mám 38 kg. Nezdá se mi, že bych byla příliš hubená, ano, jsem vzrůstově menší, ale nevidím se nějak moc hubená. Co si o tom myslíte vy? Matka měří 168 cm a otec nad 185 cm, vyrostu ještě? Stravuji se pravidelně, nestíhám snídat, ale zato vydatně svačím a samozřejmě obědvám a večeřím. Začala jsem užívat pangamin, prý podporuje chuť k jídlu a je dobrý i na pleť a na vlasy.
Františka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Jak se prosím stravujete, Františko? Můžete mi prosím popsat váš jídelníček za poslední 2 dny? Sportujete? Popište mi prosím také fyzické aktivity. Jídelníček potřebuje změnu a měla byste si jej plánovat.
Podváha
Pokud chcete přibrat tak je to jednoduché:
Ovesné vložky Emco balení cca 28 kč na týden. Ráno zalít horkou ,nechat odstát 5 minut nebo déle,pak tam dát jogurt a máte snídani. Vážil jsem 15 let v kuse kolem 65kg , po dvou a půl měsíci co jsem vyměnil snídani za vložky jsem nabral najednou na 74 kg, prostě úžasné... pak už stačí jen udržovat třeba obden mini porce vloček nebo třeba 2 krát týdně protože jsem pak začal přibírat více než jsem chtěl.
KS
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Rada čtenáře poradny.
Léky na předpis
Dobrý den pane doktore. Prosím o radu. Tatínek(88 let) v r.2011 prodělal lehkou mrtvici (přechodná expresivní fatická porucha na podkladě tranzitorní ischemické ataky) - užívá preventivně Godasal. Původně užíval každý den, poté co se mu potřetí spustila z nosu krev a tekla více než půl hodiny (potřetí ji zastavovali až v nemocnici) - užívá Godasal jen 3x týdně.
Na neurologii (přavděpodobná Alzheimerova choroba) nyní předepsán Geratam 1200 ráno a večer. Geratam ovlivňuje srážení krve - prosím o informaci, zda oba tyto léky užívat, případně Godasal zredukovat? Děkuji.
Silva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Pokud tatínek trpí zvýšenou krvácivostí, užívání Godasalu nemá smysl a je třeba opakovanou kontrolu hematologickým vyšetřením.. Dávkování 3x týdně nemusí mít dostatečný antiagregační účinek.a podle mého názoru smysl nemá. Geratam může být v pořádku, pokud se tatínkovi nezhoršil spánek. Z toho co uvádíte se domnívám, že vhodnějším lékem by byl Enelbin.
Léky na předpis
Dobrý den,
Beru druhý měsíc antidepresivum Seropram.... Mohu na tyto léky užívat apoibuprofen a xyzal?
Děkuji za odpověď.
Vali
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano.
Léky na předpis
Dobrý den,
ráda bych se informovala o vitamínech, doplňcích stravy, které mohou mít neblahý účinek na spolehlivost antikoncepce. Vím, že třezalka snižuje účinnost.
Beru běžné doplňky jako je B-complex či Multivitamín od Centrum.
Děkuji za odpověď
Iva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Nevidím v tom problém, Ivo. Multivitamíny nepříznivě interagovat s estrogeny a gestageny nemohou.
Parafarmacie
padají mi vlasy,lékařka doporučila Methionin komplex,chvíli to zabíralo,ale nyní opět padají.Beru to poctivě:-)máte pro mě radu,děkuji moc Dáša
Dáša
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Zkuste pokračovat s kombinací Paralékárna Methionin Plus + Biosil Plus. Použivejte zároveň řadu Capillan. Jestli máte problém, že se i vlasy lámou, používejte Gelantina prášek. Výrobky jsou k dostání za rozumnou cenu. Věřím, že se stav vlasů zlepší.
Parafarmacie
je možne kombinovat biogaia a aktiferin
leny
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano. Ne vždy má ale užívání probiotika pro miminko smysl. Pokud po půl roce užívání aktiferinu nebude zaznamáno zlepšení v rámci kontroly krevního obrazu, doporučuji volit jiný přípravek s obsahem železa. Neobjevily se zažívací problémy v souvislosti s užíváním Aktiferinu?
Parafarmacie
Dobrý den, mám problém již několik dni (4dny). Caste močení, pomočování se, bolest v podbřišku, řezání a pálení při močení a dnes k tomu došlo i bolest v oblasti zad, okolí beder. Podle mého názoru se jedna o zánět močových cest, mohla bych se zeptat jak se to da vyléčit, aniž bych musela k lékaři nebo k lékaři musím? Stále verim, že to čaji a teplem odezní a budu zdrava jako rybička. A nemohlo by to byt něco jiného? Děkuji za odpověď.
Tereza
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Viz niže.
Parafarmacie
Zapomněla jsem pane doktore dodat, že jsem mela s přítelem nechráněny sex a zrovna v den největšího rizika otěhotnění, plodných dni jsem zapomněla vzít jednu tabletku antikoncepce. Jsem Teda tehotna když jsem zapomněla jen jednou nebo se více priklanite k tomu zánětu ? Děkuji, Tereza
Tereza
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Vidím to spíše na zánět močových cest a možná i ledvin. Je třeba co nejdříve navštívit lékaře, nejlépe urologa. Přeji vám co nejrychlejší uzdravení, Terezo..
Parafarmacie
Dobry den,
užívam Eliquist .
jaky lek muzu pouzit pri nachlazení?
dekuji
František
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Jaké obtíže prosím máte?
Léky na předpis
dobrý den,
jsem půl roku po operaci srdce (náhrada aortální chlopně biologickou protézou+bypass) ,beru léky-pravidelně rivodaron(moduretic),concor,trandolapril,kalnormin(kalium chloratum),milurit, godasal,torvacar,hořčík+B6,neuritogen občas užívám exoderil, furon,biopron, belogent,duphalac,voltaren,bepanthen,excipial,zaldiar, novalgin. chtěla bych se zeptat na kombinaci těchto léků a mastí, jaké jsou nežádoucí účinky. otékají mi nohy, navečer mi pravidelně trnou, jsou necitelné, při ohýbání nártu kůže zbělá - pocit dřevěných nohou, padají mi vlasy.špatně se mi hojí rána na lýtku, odkud lékaři brali žílu - léčili podtlakovou terapií, po půl roce není rána zhojená, pořád se vytváří strup (1cm), u rány mám začervenalý 10cm široký pruh kolem celého lýtka + horkost v lýtku.
mockrát děkuji za odpověď.
zuzanna
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, medikace je extrémní a je  nutné užívání léků omezit na nezbytné minimum. Poškození organismu způsobené touto směsí léků nelze vyloučit a domnívám se, že prospěch z této kombinace je menší než rizika.  Při odstraňování zdravotních komplikací mohou pomoci i dietní opatření. Máte-li větší nadváhu, je třeba váhu snížit. To může být cesta z bludného kruhu ven. Může pak dojít  například k částečné úpravě krevního tlaku, ke snížení zánětlivé odpovědi organismu i například k zlepšení prokrvení dolních kočetin, které jsou postiženy zánětem a nedostatečným prokrvením...
Parafarmacie
Dobrý den, dostala jsem Ascorutan na zastavení špinění na začátku těhotenství. Pak jsem si přečetla letáček a píše se tam, že lék se nesmí v těhotenství užívat. Svému lékaři věřím, ale mám strach. Je týdenní léčba v pořádku? Děkuji a pěkný den.
Lena
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano, Leno. Nemusíte mít obavy.
Léky na předpis
dobrý den,

nyní beru clarinase na nosní sliznici. mám ted špatné svědomí, protože po požití léku pátý den ráno jsem večer šla na zábavu a požila alkohol 2 piva a 2 panáky. mohu z toho mít nějaké následky?

děkuji za odpoved
jana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
To, že jste mi napsala, Jano, je dostatečným důkazem, že následky žádné nemáte a že riziko poškození organismu je  ve vašem případě minimální. Předpokládám, že netrpíte onemocněním jater.
Léky na předpis
Dobrý den,
několik měsíců užívám Itakem a vidím na sobě,že přibírám na břichu a v pase. Existuje nějaký lék po kterém bych nepřibírala?
Děkuji
Božena
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Jestli vám lék  jinak vyhovuje, doporučuji jej neměnit, Boženo. Je to lék výtečný. Důležité je včas upravit jídelníček, aby k nárůstu váhy nedocházelo. Nemusí souviset s mechanismus účinku tohoto léku, ale i s pouhým faktem, že se cítíte lépe a jíte více. Do jídelníčku je možné zařadit výrobky redukčních diet jako je třeba Guareta či Redita. Tím snížíte snáze energetický příjem, aniž byste nějak snižovala výživovou hodnotu celodenního jídelníčku. Zpravidla se naopak výživová hodnota  jídelníčku zvýší a optimalizuje. Doporučuji tedy: 1. Pokud vám lék  jinak vyhovuje  zatím bych jej neměnil. 2 Snažil bych se  o výraznější úpravu jídelníčku, který by měl nyní obsahovat snížené množství energie, nebo by měl být na 1-2 týdny nízkoenergetický ( pokud jej po psychické stránce zvládnete) a váhu bych dostal na původní úroveň.
Léky na předpis
Vážený pane Staňku, minulý týden na dovolené jsem musela jet na pohotovost kvůli horečce 40°C a bolesti hlavy. Ani jedno se nelepšilo po podání ibuprofenu. V nemocnici mi byla podána infuze paracetamolu a Ringerova roztoku. Velice se mi po tom ulevilo. CRP mi bylo naměřeno 119 a byla mi stanovena diagnóza infekce močových cest (kvůli udanému pálení při močení, které předcházelo hospitalizaci). Nasadili mi ATB Ciphin, která jsem dobrala a kontrolní hodnota CRP 1 den po dobrání je stále 32. Bolesti v podbřišku jsou jen velmi lehké, cítím je jen občas. Jsem stále unavená a neschopna běžného výkonu. Moje otázka zní, zda by se hodnota CRP měla v době po dobrání ATB vrátit do normálních mezí, nebo se tam vrátí postupně až třeba po týdnu?
Markéta
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Je to nepravděpodobné. Hodnota CRP může přetrvávat zvýšená velmi dlouhodou dobu a není nijak specifická. Zvýšené CRP se objevuje u zánětlivého procesu obecně a je třeba brát tuto hodnotu s nadhledem při posuzování zdravotního stavu. Paralelně může být přičinou jejího stagnování zcela jiný zánětlivý proces ( infekce je doprovázená zánětem  v postiženém místě), se kterým každodenně tělo někde bojuje, aniž bychom si to nějak více uvědomovali a řešili to léky.  To, že hodnota výrazně klesla je ale dobrá zpráva. Nemusí to však vůbec znamenat, že byla infekce definitivně překonána. Přeji 100% uzdravení a dobrou kondici co nejdříve.
Léky na předpis
Zdravím vás,
jsem půlroku po odstranění ŠŽ,beru letrox 100 a75,střídavě,bylo mi zprvu zle tak mi lékařka napsala cynomel čtvrtku denně.
Co je vlastně cynomel a lze ho brát místo letroxu?
Irena.
Irena
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano. Obsahuje také hormon štítné žlázy a je určen k substituční léčbě. Stává se, že pacienti obdobný lék jiného výrobce snášejí lépe a je to možná tento důvod, proč se takto paní doktorka rozhodla. Počátek léčby hormony štítné žlázy nebývá snadný a je třeba obtíže překonat a s lékářem co nejlépe spolupracovat. Dejte si prosím pozor na nárůst váhy a sledujte pečlivě, abyste nezvedala energetický příjem ( častější a úpornější pocit hladu je běžný vedlejší účinek). Pokud váha povyskočí, je třeba jideníček včas upravit. Například tak, že některá hlavní jídla nahradíte výrobky redukční diety jako je např. Guareta.
Léky na předpis
Dobrý den, beru antikoncepci a doktor mi předepsal léky sirdalud a xeforapid na bolest krční páteře. Mám antikoncepci vysadit, nebo to na sebe nemá žádný vliv? Děěkuji. hezký den
Markéta
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Medikacii bych raději změnil, Markéto, jestli vaše obtíže skutečně nejsou závažnějšího rázu a výrazně vás neomezují .Kombinace je riziková. Sirdalud může, podle mého názoru, snížit účinnost antikoncepce a zasahuje do biotransformace kontraceptiv. Xefo Rapid by určitě neměl být lékem první volby. Nemohu však v tomto směru míru vašich obtíží posoudit a neznám také jejich historii..Došlo-li by ale k neplánovanému otěhotnění,  může být uživání Xefo-Rapidu také rizikové. Minimálně  po vývoj plodu. Xefo-Rapid nedoporučuji používat dlouhodobě.
Parafarmacie
Děkuji Vám za rychlou odpověď a přeji hezký den a ještě hezčí nadcházející teplý víkend :-)
Lenka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Díky, Lenko. Já vám také.
Parafarmacie
Dobrý den pane Staňku, děkuji za všechny čtenáře/čtenářky za Váš čas a vyčerpávající odpovědi.
Také bych se ráda poradila - jsem ve 20tt a začínám mít denní "pálení žáhy". Kolegyně mi doporučila Bílinskou kyselku, že prý ji opravdu moc pomáhala při jejm těhotenství. Kyselku jsem si koupila a piju cca 1,5 dcl denně při potížích. Mohu říct, že opravdu pomáhá. Co mě však trápí je složení, konkrétně obsažené konzervanty sorban draselný a benzoát sodný. Snažím se jíst zdravě a vyhýbat se produktům s konzervanty a nechápu, proč tato minerální voda musí obsahovat tuto chemii. Vincentka nic takového neobsahuje. Může mi denní popíjení kyselky škodit? Děkuji za názor. - otázka upravena poradcem
Lenka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Lenko, Bílinská kyselka je unikátní minerální vodou, která je vhodná pro některé poruchy trávení. Nemá, podle mého, na trhu minerálek přímého konkurenta.  Co se týká použitých konzervantů domnívám se, že jsou tam proto ( sám o tom ale nevím, že je skutečně obsahuje), že má trochu vyšší pH a tím je náchylnější ke kontaminaci některými mikroorganismy (plísně?). Jinak kyselina benzoová a sorbová včetně jejich solí jsou látky, které se v lidském těle velmi snadno odbourávají a nejsou tedy pro tělo zátěží, pokud je tělo toleruje. V doporučeném dávkování, které se pohybuje od 100-300ml za den není příjem těchto látek cestou pití minerálky nijak velký. Přesto každá antimikrobilání látka nějakým způsobem ovlivńuje střevní mikrofloru trávicího ústrojí. To platí i o alkoholu, celé řadě koření a stovkách a stovkách přírodních látek, které nás nijak neznérvozňují. Za běžných okolností se střevní mikroflóra   dokáže s příjmem látek s antimikrobiláním účinkem  vypořádat. Něco jiného může být uživání antibiotik, každodenní konzumace tvrdého alkoholu či každodenní užívání ústních vod s obsahem antiseptik.  Adaptační schopnosti střevní mikroflóry jsou ale obrovské a zejména s pravidelným příjmem určité stravy s obsahem antimikrobilních látek jakéhokoliv původu si dokáže hravě poradit, jeli v "dobré kondici".  Osobně  nevidím v použití antimikrobiálních látek v kyselce jako problém, netrpíte-li nesnášenlivosti těchto látek. Ve výživě je to zkrátka vždy jen o zdravé míře a hanlivě míněné slovo chemie mi do ní moc nepasuje, budou-li se lidé chovat odpovědně ke svému zdraví a zdraví ostatních. Že tomu tak vždy není víme všichni a nadával bych těm, co za to mohou. Vždyť vše co konzumujeme má nějakou chemickou strukturu a naše tělo je složeno jen z chemických sloučenin. 
Parafarmacie
Dobrý den, chtěla bych se zdptat, poslední dobou se cítím pořád plná, nemám vůbec pocit hladu a i po jednom jogurtu si připadám, jakokdybych snědla celé plato. Nevíte, co by to mohlo být, nebo čím způsobené? Taky mě začalo bolet břicho i podbříšek, tak přemýšlím, jestli je to ve spojitosti se střevy nebo možné i gyn. problémy. Předem moc děkuji
Barbara
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Jak dlouho se takto cítíte? Trpíte větší nadváhou?  Užíváte nějaké léky? Těhotenství je možné vyloučit? Trpíte průjmy nebo nadýmáním?
Léky na předpis
lekar mi predpisuje androfin uz 2roky je to vporiadku dakujem
vlado
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Nic o vás nevím, Vlado. takže opravdu netuším.
Léky na předpis
Dobrý den, je mi 19 let a před týdnem jsem prodělala trombozu tepen , nasadili mi domácí léčbu píchání clexanu do břicha dvakrát denně 0,04 ,snížují mi to na jednou denně,ale lékařka mi napsala dopředu clexan 0,02 jednou denně plus Godasal,každopádně chtěla abych si ho brala i při denní dávce 0,04 ,není to moc? A může se na Godasal pít alkohol v menší míře(rodinné oslavy atd.,)?Děkuju ,krásný den
Sára
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Užívala jste antikoncepci, Sáro? Můžete mi případně napsat jakou? Medikaci nemohu posoudit. Nemám žádné hematologické výsledky. V každém případně je nutné, abyste byla pečlivě sledována. Alkoholu bych se momentálně raději vyhnul, než se stav stabilizuje. Zdravotní riziko je příliš velké a nerozvážnost se nemusí vyplatit. Může vážně ovlivnit  celý váš další život . Alkohol  je enzymový induktor a zasahuje do farmakokinetiky mnoha léků.  
Parafarmacie
Zdravím,
prosím Vás můžete mi vysvětlit proč jsem vždy v druhé části cyklu nafouklá, nateklá a mám velké břicho, celkově se cítím jako velryba? Existují potraviny, které tento stav podporují? Jde to nějak ovlivnit? Nadváhu nemám. Díky
Ája
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
V předposlední fázi menstruačního cyklůe dochází k většímu zadržování vody, Ájo. Děložní sliznice  také tvoří glykogen, který je schopen vázat poměrně velké množství vody. Je také stále více prokrvena. Právě z toho by mohl pramenit pocit velkého břicha. Stravou je možné tyto obtíže určitě zmírnit. Střídmý jídelníček s přiměřeným množstvím soli by měl být  pro vás dostatečným opatřením, jste-li zdravá. Můžete také zkusit  osvědčenou "protiotokovou" kombinaci: Paralékárna Flavonoidy 2x1 tabletu a Paralékárna Kalium Plus 2x2 tablety se zahájením užívání v polovině cyklu. Je možné je koupit u nás v Paralékárně, Karolíny Světlé 11, Praha 1.
Parafarmacie
Dorý den,můj otec (85 let) na doporučení lékaře po operaci užíval tablety Phlogenzym. Otec se během užívání cítil velmi dobře, je možné, že mají účinek i na paměť a působí proti únavě? Je možné přípravek užívat delší dobu?Děkuji za odpvěď.
Hana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Nepřímo to možné je, Hano. Phlogenzym tlumí zánětlivé procesy v těle  a snížuje hladinu látek, které podporují zánětlivé reakce.  Mohou ustoupít bolesti všeho druhu, zlepší se pohyblivost, sníží se svalová únava. Zvýšený pohyb, i když se může zdát mladému člověku nevýznamný,  má pak vliv na dýchaní, na kardiovaskulární systém a zlepší se také prokrvení a okysličení mozku. Tento lék je možné užívat dlouhodobě.
Parafarmacie
Dobrý den. Dcerce byla dg. sideropenie, hyp. anemie. Naše milá Dr. nám předepsala 3x1 tbl. Sorbiferu. Dcerka má ale potíže s trávením, má zácpu. Proto jsem se zaměřila na její jídelníček a zvýšila příjem masa, ovoce (zeleninu mimo okurky odmítá).Ráno nalačno pije zelený ječmen (naturalis), užívá tbl. chlorely a spiruliny. Dále bere železo od firmy favea (superželezo forte s kys. listovou). Poté ještě večer pije 200 ml hlinky- Schindelleho minerálů...Sama bere biosil. Ještě k tomu železu jí dávám hesperutin. Takže denně užívá několik potravinových doplňků.....Je to asi příliš mnoho , mohla bych jí tím ublížit? Krevní testy ukázaly optimální hodnoty..z původího HB 110 se zvýšil na 131 a Mch z 26 na 29,3....Jenže se zvýšila i urea 3,9 na 5,3 a kreatinin z 69 na 87. Nezatěžuji ledviny dcery???Nebo na zvýšení kreatininu může mít vliv i změna jídelníčku? Více masa, vajec??? co obecně si prosím myslíte o zeleném ječmenu a Schindelleho minerálech? Děkuji velice za váš čas.
Martina
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, kolik je prosím dceři let? Jak vypadá její jídelníček? Železo z potravy není snadno využitelné  a je to špatně vstřebatelný prvek. Nejhůře se vstřebává to, co je obsaženo v rostlinné stravě. Neznamená to tedy, že pokud chemickou analýzou zjistíme, že určitý rostlinný materiál obsahuje hodně železa, že bude 100% vstřebáno. Příkladem může být železem proslavený špenát. Nejlépe se vstřebává tzv.hemové železo, které je obsaženo v mase. Maso by tedy nemělo v jídelníčku v rozumné míře chybět. Sorbifer považuji za nejlepší lék s obsahem železa. Na druhé straně je to lék starý, neinovovaný a svět za tu dobu co byl vyvinut značně pokročil. Legislativa pak také a přípravky s obsahem železa se běžně jako léčiva již neregistrují a uvádějí se do oběhu jako doplňky stravy či potraviny určené pro zvláštní výživu. Proto celá řada doplňků stravy má pravděpodobně mnohem lepší dostupnost železa jako např. Ferrocento , než  Sorbifer. Zelený ječmen, chlorella, spirulina může snižovat využití železa, pokud by byl příjem vysoký a vyhnul bych se jim. Jsou to doplňky stravy s poměrně malou výživovou hodnotu v běžném dávkování a je důležité vědět odkud pocházejí a co skutečně obsahují. Železo tedy mohou pevně vázat a snižovat jeho biologickou dostupnost. Většina informací na internetu je klamavých. Co se týká Schindelleho minerálů, těžko říci. Je to docela oblíbený doplněk stravy v Rakousku a Německu po desetiletí. Zda jsou však  minerální látky obsažené v přípravku dostatečně využitelné a zda má jejich užívání pro doplnění minerálních látek a stopových prvků nějaký smysl nevím. Nikdy jsem žádný rozumný důkaz neviděl. Stejné pochybnosti mám třeba o u nás oblíbeném Dologranu či Dolomitu. Prodej často zprostředkovávají  prodejci, bez jakéhokoliv  hlubšího biologického vzdělání (ti důkazy nevyžadují a milují povídky o zázračných uzdraveních) a mě samotnému se nepodařilo najít přesvědčivá odborná data. Momentálně bych se Schindelleho minerálům  raději vyhnul také. Mohly by rovněž zapříčinit tvorbu nevstřebatelných komplexů železa s organickými látkami obsaženými ve stravě a stopovými prvky. Nyní bych tedy podřídil vše aktuálnímu problému s nedostatkem železa a soustředil bych se na vyvážený jídelníček bez užívání doplňků stravy s nejasným  vlivem na vstřebávání důležitých výživných látek v trávicím  ústrojí a na trávicí procesy v něm. 
Léky na předpis
Nolpazu 40 mg užívám krátkou dobu. Vždy ráno před snídani. Dlouhá léta mám bolesti břicha, někdy dovršena kolikou. Mám za sebou akutní zánět slinivky břišní, operaci žlučníku. Protože poslední kolika břicha byla teď v červenci a procházela jsem předoperačním vyšetřením před (gynekol. oper.), podstoupila jsem endoskopické vyšetření žaludku. Byla mi zjištěna žaludeční kýla a chronická gastritida. Proto beru tento nový lék na zmenšení tvorby kyseliny. Na kontrolu mám jít za tři roky. Děkuji za odpověď!
Adéla Senecká
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobře. Díky za upřesnění. Doporučuji Nolpazu zaměnit za ranitidin 300mg např.. Ranisan 150mg, 2 tabletky na noc. Je to pro vás šetrnější lék a nebude vám zhoršovat přirozené trávení  základních látek (narušené již operací žlučníku), díky nadměrnému snížení acidity během dne, kdy přirozeně přijímáte potravu. Poraďte se prosím o této změně s lékařem. Nyní je pravý čas. Blíží se podzim a  právě na podzim bývají obtíže intenzivnějšího rázu.
Parafarmacie
na bolesti kolena beru tyden colafit mohu k nemu brat jeste doplnek stravy florex jinak jsem rok po operaci prsa kvuli nadoru
helena
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano.
Parafarmacie
Dobrý den, přes rok mě trápí ekzém. Celou dobu byl jen na posledním článku ukazováčku levé ruky, ale poslední měsíc se začíná rozšiřovat. Fáze klidu netrvá déle než týden, poté se začínají tvořit puchýřky a loupající se kůže. Co konkrétně kůži dráždí se mi nedaří vysledovat a předepsané kortikoidy z kožního nepomáhají, proto bych se chtěla zeptat, zda by nebyly vhodnější homeopatika a jaké vybrat. Děkuji za odpověď
Markéta
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Jste levák, Markéto? Zatěžujete levou ruku více nějakou manuální prací?  Objevil se ekzém v minulosti na jiném místě? Jste si jista, že se jedná o ekzém? Potvrdila to lékařka?
Parafarmacie
Není to na 1 místě, ale vždy na bradě nebo v okolí, ty boláky nejsou také vždy stejné, ale společné mají to, že se tvoří hlouběji pod kůží, ne jako pupínky na povrchu, jsou rozsáhlejší, i do plochy, nejen do výšky a jsou tvrdé (bolí při dotyku). i když se mi tvoří 1 až 2 do měsíce, než se zahojí dělá se už další. Místa která jsou zahojená, jsou rovná, max. nepatrný červený flek. Bradu ošetřuji každé ráno a večer Akneroxidem, jinak používám noční a denní krém balea (DM) s ochranným faktorem a kvalitní make up přes den - zkoušela jsem se i nelíčit vůbec ale vliv to nemělo. Odličuji se micelární vodou dermacol, jinak nepoužívám nic. Jím úplně všechno v doporučovaném množství. Maso méně, větš. krůtu, někdy roštěnou, telecí..Ryby 1-2 x týdně . Z luštěnin (cca 2x týdně) čočku, hrách, fazole, i soju..Dělám z nich i placky. Spíše zeleninu než ovoce, rýži, těstoviny, i jáhly, pohanku. Jogurt 1 denně, acidofilní mléko 200 - 500 ml denně, někdy ovocný tvaroh, sýry cca 3x týdně. jím co vařím dětem
alena
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Myslím si, Aleno, že se jedná o hlubokou dlouhodobě přetrvávající infekci kůže v tomto místě s tím, že mikroorganismy mohou v místě  postižené tkáně migrovat a postihovat více nebo méně jen určitou její část .Její projevy se výrazněji objevují tehdy, kdy je imunita snížena a kdy tělo tvoří i více prozánětlivých látek. V tomto smyslu vidím propojení s menstruačním cyklem a aktuálními hladinami estrogenů a gestagenů. Mikrobiologické vyšetření by mohlo moji domněnku potvrdit. Pokud by tomu tak bylo, je možné problém léčit užíváním vhodného antibioitika v dostatečné dávce. Naslepo bych doporučil použít cefuroximaxetil. Za vhodnější a účinnější však považují léčbu lokální s použitím vhodné krémového základu, který dostatečně proniká kůži plus použitím vhodného lokálního antibiotika. Pokud by lékař volil léčbu naslepo, myslím, že nejvhodnějším  antibiotikem by byl nystatin. Lokální léčba by měla trvat 10 dní. Hromadně vyráběné léčivé přípravky ve formě mastí či krémů nebudou dostatečně účinné.  PS: informace, které jste dále uvedla v dalších příspěvcích jsem  z poradny smazal. Jedná-li se skutečně o infekci kůže nelze vyloučit, že bude přenesena na děti a považuji to vzhledem k lokalizaci za velmi pravděpodobné.
Parafarmacie
pěkný den, ráda bych se s Vámi poradila ohledně akné. Mám ho od 12 let, s první menstruací. Vždy v polovině cyklu (ovulace) se mi na bradě vytvoří zánětlivé ložisko (nelze nazvat pupínek), které se hojí dlouho a samo o sobě se nemá tendenci měnit. Je mi 34 let, stravuji se celý život zdravě, snad s výjimkou puberty, ale projevy jsou stále identické. S výjimkou období, kdy jsem zhubla-na VŠ (55 kg na 174 cm), MS nebyla, hladina ženských hormonů velice nízká a neproměnlivá. Nyní 60 kg, mám 3 děti. Od kožní mám krémy s benzoylperoxidem a isotretinoinem. Používám pouze Eclaran nebo Akneroxid, nic jiného, vše ale bez efektu. Kožní říká, že úplně zabránit tomu nelze, nemůžu smířit. Než se jeden bolák úplně zahojí, tvoří se další, takže i když to jsou 2 za měsíc, je to hodně vidět. Nevím co s nimi, když už se vytvoří - nechám být-zůstanou ve stejném stavu, vymačkávám-nejde, sloupne se kůže, strup, hojí se dlouho a opětovně se plní. jizvy nemám, jen červené fleky, které po čase zmizí.děkuji
Alena
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Odpovězeno níže.
Parafarmacie
ještě jsem ke své předchozí otázce zapomněla dodat že antikoncepci samozřejmě neberu, v minulosti jsem ji několik let brala, projevy výrazně lepší, stejně jako v těhotenstvích - byla by asi řešením, ale raději bych se bez ní obešla...žiji a stravuji se opravdu zdravě, sportuji, spím dost...chodím na kosmetiku, která mi trochu pomáhá....moc Vám děkuji za Váš čas
Alena
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Aleno, jestli jsem pochopil správně, projevy jsou stále na stejném místě na bradě. Je místo v době klidu zcela rovné? Jak jej během této doby ošetřujete? Můžete mi prosím napsat co tvoří převážnou čast vašeho jídelníčku?
Parafarmacie
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli je nějaká kloubní výživa, která se může užívat i v průběhu těhotenství. Jsem hypermobilní, už v prvním těhotenství mě bolely ramena, lokty, záda, kyčle, kolena a často i celé tělo, ale to začalo až tak kolem 25tt. Teď jsem v 15tt a už několik týdnů mě všechno a pak zas chvilku nic. Mám také lehkou dysplazii kyčelních kloubů a už teď přibírám víc než poprvé. Děkuji
Terka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano, Terko. Doporučuji  užívat Gelantinu Intensive prášek. Prášek se romíchá v šejkru s vodou a jedná dávka představuje 10g kolagenu. Tuto dávku  užívejte každodenně. Dbejte ale také na správný jídelníček, který by nevedl k zvýšené produkci prozánětlivých látek. I v těhotenství je možné jíst skromně, aniž by jídelníček postrádal všechny důležité látky jak pro maminku, tak pro miminko. Nárůst váhy během těhotenství by měl být přiměřený a neměl byl podle mého názoru překročit 12kg. Větší nárůst váhy představuje zvýšené zdravotní riziko pro oba.
Parafarmacie
Odpovídám na Vaši odpověď.
Je mi 21 let, Antikoncepci jsem užívala, ale před rokem a půl jsem ji vysadila. Děti žádné nemám, toto bylo mé první těhotenství. Jinak žádnými nemocemi ani obtížemi netrpím. Nadváhu nemám a žádné léky neberu. I v minulosti bylo vše v pořádku bez jakýchkoliv problémů. V nemocnici při revizi říkali že potrat byl ovlivněn přírodou
Jana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Jano, pokud se trápíte tím, co se stalo, snažte se to pustit co nejvíce z hlavy. Jezte pestře a střídmě. Mějte dostatek pohybu na zdravém vzduchu. Cestujte.  Věřím, že napodruhé vše dopadne zcela jinak a vy se budete těšit ze zdravého miminka. Žádné zvláštní dietní opatření bych nedělal, jestliže jsou všechny běžné biochemické hodnoty z  laboratorního vyšetření krve a moči v pořádku.
Parafarmacie
Dobrý den, potřebovala bych radu. Před dvěma týdny jsem samovolně potratila, před týdnem jsem byla na revizi dělohy... Až to bude možné a doktor nám to povolí tak se budeme znovu snažit o miminko. Kolegyně v práci mi říkali ať začnu brát nějaké vitamíny a hlavně kyselinu listovou. Prý je to lepší pro početí a udržení plodu. Co přesně by jste mi poradil Vy? Děkuji za odpověď
Jana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Samovolný potrat má své příčiny, Jano. Ty by bylo dobré znát. Ne vždy se to ale podaří zjistit. Máte nějaké jiné zdravotní obtíže? Kolik je vám let? Užíváte nějaké léky? Trpíte nadváhou? Máte děti? Užívala jste antikoncepci? Měla jste v minulosti vážnější zdravotní obtíže?
Léky na předpis
Dobrý den, chtel jsem se zeptat jestli jsou nake leky na astma volne prodejne , mam obrovzke problemi a pani doktorka mi odmitla predepisovat ventolin,i kdyz mam presto velke potize a vedoma si toho je, jednou sem uz byl hospitalizovan v nemocnici diky tomu, dekuju predem za odpoved
Martin
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Jestli máte skutečně astma, Martine, je nutné užívat léky. Žádný volně prodejný lék, či doplněk stravy váše zdravotní obtíže nevyřeší a jsou to vyhozené peníze. Pokud máte pocit, že lékařka nepostupuje správně a jste si jist, že problém není na vaší straně, obraťte se na svoji zdravotní pojišťovnu, aby vám doporučila jiného lékaře, na kterého byste se mohl obrátit.

mobilní verze
© 1999–2016 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je součástí koncernu AGROFERT ovládaného Ing. Andrejem Babišem.