Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Poradna lékárníka a dietologa PharmDr. Martina Staňka

Poradna

Léky

Na otázky odpovídá

Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk

Lékárny jsou plné doplňků stravy a volně prodejných léků, ale jak se v nich orientovat? Jak vybrat ten nejvhodnější přípravek? Tyto otázky a mnoho dalších z oblasti volně prodejných léčiv a parafarmaceutik vám zodpoví lékárník s dlouholetou praxí PharmDr. Martin Staněk.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Léky na předpis
Dobrý den,

Užívám SERETIDE DISKUS 50/250. Kvůli dýchacím problém, musím chodit tak co 3 měsíce na kontrolu, kde si fouknu do přístroje a pak čekám tak 2-5 hodin v čekárně, jelikož na plicním je vždy hodně lidí. U paní doktorky si sice pěkně popvídám, ale opravdu nemám čas ani náladu čekat tolik hodin kvůli tomu, že se mě paní doktorka zeptá jak se mám. Každopádně daný přípravek Seretide Diskus je na předpis, každopádně jsem si našel na internetu (Státní ústav pro kontrolu léčiv), že tento lék cituji "Dále se uvádí, že ačkoli se jedná o léčivý přípravek, jehož výdej je dle rozhodnutí o registraci vázaný na lékařský předpis, nebude jeho výměna pacientovi v lékárně podmíněna předložením lékařského předpisu. "

Chápu tedy dobře, že když mi v foukátku dojdou dávky, stačí zají do lékarny s starým foukátkem a paní lékarnice by mi měla dát nový bez předpisu?

Děkuji mnohokrát, že si uděláte ve svém volnu čas na zdejší odpovědi. - otázka upravena poradcem
Radim
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milý Radime, toto stanovisko SÚKL souvisí jen se závadou v kvalitě tohoto přípravku.  Osobně bych to řešil tak, že bych poslal mail do ordinace a požadádal předem o vystavení RP a recept si tam jen vyzvedl. Neměl by s tím být problém. Jinak lékárnici v celé Evropě usiluji o to, aby mohli chronickou medikaci předepisovat. Aby to ale mělo hlavu a patu, musí se všechny 3 strany dostat k potřebným informacím ( s IZIPEM k tomu bylo velmi blízko). Samozřejmě lékaři se tomu brání z odborného hlediska i z obavy o ztrátu svých kompentencí ( v řadě soukromých nemocnic v zahraničí jsou odpovědni za medikaci lékárníci).. My lékárnici zase vidíme, že lékaři nejsou v současné době schopni uhlídat veškerou farmakoterapii a že léčba poměrně často  přináší více rizika než prospěchu pro pacienta.
Parafarmacie
Dobry den, opět odepisuji já už léky mela na stres a mě to nedělalo upřímně vůbec dobre a byla sem víc ve stresu než před nasazením.
Michaela
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Odpovězeno níže.
Parafarmacie
Prasky mi nasadili ale zhoršilo se mi to. Vysadila sem je protože více jsem byla pod stresem než bez prášků.
Netrápí, trápí mě ze vůbec nepribiram a moje kila jdou dolu mnohem rychleji.
snažíme se najit i centrum pro tuto nemoc aby mi pomohli.
Dekuji Vám ;) - otázka upravena poradcem
Michaela
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Je třeba najít takový lék, Michaelo, který vám bude vyhovovat. Nám se osobně osvědčuje Prozac. Jste v kontaktu s vaším praktickým lékařem? Někdy je opravdu farmakoterapie nutná. Ne vždy je možné sám všechny obtíže překonat. Jestli jste z Prahy, je možné se za mnou zastavit. Pokusil bych se vás potom někam nasměrovat.
Parafarmacie
Vážený pane doktore, prosím o radu. S přítelem se snažíme již 8 měsíců neúspěšně o dítě. Z výsledku spermiogramu vyplývá, že partner má málo pohyblivých spermií. Ráda bych koupila vitamíny pro zlepšní spermiogramu, a to konkrétně přípravek Reproman + na diskuzích jsem se dočetla o přípravku pro zlepšení pohyblivosti a to neo carnitargin. Mohu se zeptat na názor, zda tyto přípravky může partner užívat současně a jaké by bylo v případě neo carnitarginu dávkování pro tento účel? Děkuji, přeji hezký večer.
Janka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Janko, Reproman může trochu pomoci, pokud se váš přítel nestravuje dostatečně pestře. O karnitinu(Carnitarginu) mám pochybnosti, pokud váš přítel nepreferuje vegeteriánský způsob stravování. Hlavním zdrojem karnitinu je maso a lidé mají  v těle karnitinu spíše nadbytek. Játra si ho navíc dokáží v případě potřeby sama vytvořit. Racionální použití karnitinu v humánní medicíně vidím jako extrémně omezené. Zaměřil bych se tedy spíše na způsob stravování a změnu životního stylu. Důležité je mít normální váhu a dostatek pohybu. Doporučuji také omezit alkohol na minimum.  Snažte se  cestovovat. Změna klimatu se může  velmi příznivě projevit.  Nemusíte zrovna do Karibiku. Stačí měnit jen protředí ve kterém nyní žijete. Jste-li z Prahy či velkého města, cestujte po horách a žijte aktivně bez zbytečného přejídání a lenošení.
Parafarmacie
Dobry den, mam problémy už delší dobou s nechutenství z jídla, ráno se probudim ani chut nemam a když se chci najíst tak se mi jakoby zcvrkne žaludek. Nejím i z toho 3dny, stresu az na hlavu.
Někdy se bojim ze opět zkolabuji.
Moje váha je 50kg v 18letech se 178cm, a nejen já se obávám ale i přítel mi chce pomoci najit kliniku a abych alespon začala jist. Už se to táhne delsi dobou a já už se stresuji i z maličkosti.
Budu Vám velmi vděčná jestli byste mi nějak poradil. :)
Dekuji Vám ;) - otázka upravena poradcem
Michaela
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Spíše bych volil psychoterapeutické pracoviště, Michaelo. Přehnaného stresu a obav je třeba se zbavit. Někdy je nutné předepsat i léky, abyste se dokázala s problémy lépe vypořádat a postupně nabyla větší jistoty. Trápí vás také obavy z přibírání na váze?
Léky na předpis
Doplňuji informaci:Euthyrox uživám od roku 1995 a to 100 mikrogram. 1 x ráno.Jsem z malého okres.města a u nás nebylo možné vyšetření sonografické tak jsem byla v Praze.Závěr zněl"echogenita žlázy je dosti snížená,textura je však homogenní,bez uzlové přestavby.Zá:dosti hypoechogenní žláza,nelze vyloučit imunopatii.pan Dr.Vlček,CSc.doporučil přeléčit Carbimazolem na pár měsíců.Moje domáci endo-ordinace mně objednala na vyš.do Prahy bez odběru krve.Dlouholetá diag.ŠŽ Thyreoiditis-zánět ŠŽ,na subst.Poslední hodnoty ŠŽ TSH 1,185 FT4 15.9.Uvedené hodnoty ŠŽ jsou prakticky několik let stejné.Už v roce 1995 po cca půlroční léčbě jsem v ordinaci zdejšího endokr.si stěžovala,že se začína váha pohybovat bez mého přičinění(původ.váha 62 stoupla na 72 kg během 5lerého užívání hormonu jsem dosáhla váhy 82 kg.To byla největší váha v mém životě.Jako máv.kouzelného proutku bez mého (drast.dieta) se váha sama začala snižovat až na 69 kg.(souč.váha)ale nastal probl. s ranní glyk., - otázka upravena poradcem
Eva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Evo, praktická lékařka má o vás nejvíce informací a nejlépe vás zná. Měla by být schopna vás léčit nejlépe. Já bohužel v tomto moc pomoci nemohu. Třeba by ale šlo něco udělat s jídelníčkem. Napište mi prosím, pokud budete mít zájem, co jste jedla v sobotu a neděli. Třeba najdeme nějakou  závažnější dietní chybu, kterou děláte často. Měříte si krevní tlak a glykemii denně? Měříte glykemii nalačno před použitím Euthyroxu?
Léky na předpis
Používám lék Mydocalm -beru 2 tablety denně,předepsán lékařem kvůli bolesti paže.
Vybráno 2/3 prášků,ale objevila se mi silná kopřivka.
Pokud lék vysadím-sníží se jeho účinek? - otázka upravena poradcem
Jarka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Jste si jista Jarko, že kopřivka  souvisí s užíváním Mydocalmu?  Nesouvisí s nějakou dietní chybou ( například nepřiměřená konzumace ovoce)?  Kopřivka nyní ustupuje, nebo je výraznější a svědění intenzivnější?
Léky na předpis
Dobrý den,zapomněla jsem se v dotazu zeptat"je správna volba léků Euthyrox,Inhibace a Sifor :
První dva léky obsahuji laktózu. - otázka upravena poradcem
Eva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Odpovězeno níže.
Léky na předpis
Děkuji za odpověď.Euthyrox 100 ug utívám od roku 2005 l tab.ráno.I když mám dle obvod.lék.ŠŽ bez uzlů a hodnoty zdrav.člověka jsem na subst.léčbě.Při preven.zdravot.proh.u obvod.lék. měla jsem zvýš.glyk.na lačno 7,1 další týden 8,1.Dle obvod.lék.prý se jedná o metabol.syndrom.Ihned nasadila Oltar 2 mg.Pří dalším odběru byla glyk.na lačno 8,1 ,obdržela jsem Siofor 500 x za den.Z nepochop.důvodu paradoxně místo snížení glyk.se začala zvyšovat 8,1 a paní doktorka Siofor zvýšila na 2 x 1000 mg.a při TK 140/80 předepsala lék na TK Inhibace 2,5 mg.Nemám nadváhu(72 let) mám krev.skup.B s mínus.RH faktorem.Nemůžu odhalit probl.proč při vyš.dávkách Sioforu místo snížení na původ.7.1 se glyk. na lačno zvyšuje.Byla jsem 3 x na GTT s normál.výsledkem(konečný 6 mmol).Dotaz "jaké vyš.mám požadovat aby se konečně odhalilo proč je glyk.pohyblivá. - otázka upravena poradcem
Eva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Je to nějaké podívné, Evo. Pokud nemáte sníženou funci štítné žlázy, proč užíváte substituční léčbu?  100 mikrogramů je navíc významná dávka. Hormony štítné žlázy se podílejí také na regulací glykemie a mají hyperglykemizující účinek ( zvyšují hladinu krevního cukru). Pokud si vezmete tabletku před odběrem krve(sice nalačno) je pravděpodobné, že se hodnota zvýší dosti výrazně ( neužíváte ji před odběrem?). Nadměrná dávka Euthyroxu se může podílet i na zvýšení krevního tlaku. Jinak množství laktózy v tabletách je pro diabetika zanedbatelné. Není třeba ho započítávat. To co uvádíte metabolickému syndromu vůbec neodpodvídá. Nezapomněla jste prosím nějaké další důležité informace uvézt? Trpěla jste sníženou funcí štítné žlázy v roce 2005  kdy vám byl  Euthyrox předepsán?
Hubnutí
Dobrý den, rozhodla jsem se, že bych chtěla pár kil zhubnout.Už jsem začala se cvičením,různě sportuji a hýbu se jak jen to jde.Snažím se jíst pětkrát denně,hezky po dvouch hodinách a večer už nejíst vůbec.Ale problém je v tom, že jsem se ještě před dietou naučila hodně jíst a ted mi dělá problém vydržet ty dvě hodiny bez jídla.Mám pořád hlad, aspon mám takový ten pocit hladu, ale nevím jestli si to jenom třeba nenamlouvám a nemám to v hlavě vsugerovaný.Snažím se přetrpět ty dvě hodiny ale i tak to jsou pro mě muka.Na druhou stranu by se ale při hubnutí nemělo hladovět takže otázka zní mám nějak překonávat ty dvě hodiny než si na to tělo zvykne anebo prostě jíst?Děkuji za odpověd.
Lenka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Lenko, hlad je při hubnutí přirozeným jevem a je třeba ho překonat. Pro dospělého  a zdravého člověka by to neměl být problém. Nekoncetrujte  prosím svoji mysl zbytečně na jídlo a snažte se nutkavé myšlenky ihned zahnat. Zabavte se jinou činností, kterou máte ráda. Rozhodnete-li se stravovat častěji, musíte volit skromnější porce. Celodenní jídelníček také nesmí obsahovat nepřiměřené množství sacharidů a tuků. Tělesná zátěž pak musí odpovídat zvolenému jídelníčku a zdravotnímu stavu. Jste-li z Prahy, doporučuji navštěvovat naši ordinaci, která se snižování váhy 20 let věnuje. Pravidelné kontroly jídelníčku by vám napomohly dietní režim zvládnout. Lépe byste se také vyvarovala dietních chyb a zbytečnému neúspěchu. Na www.drstanek.cz se můžete dozvědět více. 
Parafarmacie
Dobrý den,
mám od lékaře doporučeno používat výplachy Aflovag nebo Clogin(1-2x týdně) a chci se zeptat jaký je váš názor na tyto přípravky? Již jsem se s vámi nejednou radila, doporučil jste mi vysadit sladidla aspartam a acetsulfam a para ořechy, to jsem udělala, problém zatím stále trvá (kyselý výtok a svědění pošecního vchodu), ale jsou dny bez problémů (znamená to že se to snad lepší??) Používám ten Doer a sladím občas sladidlem Candys. Otázka č. 1 viz ty výplachy, otázka č. 2 napadá Vás ještě něco, co bych mohla vylepšit? - otázka upravena poradcem
Alice
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Alice, domnívám se, že použití výplachu 1x týdně ničemu pomoci nemůže. Věřím, že to nemůže ale ani stav zhoršit a zkusil bych to. Díval jsem se na přesné složení a asi bych dal přednost Aflovagu. Doufám, že postupně dojde k vymizení problému. Nekoupejte se ve vaně. Pouze se sprchujte. vyhýbejte se koupání na koupalištích a všude tam, kde se koupe více lidí. Intimní hygienu moc nepřehánějte. Volte jen nezbytně nutnou. Vaginální mikroflóra se musí dát sama dohromady. Výplachy tomu většinou nijak nepomohou a o fyziologickém prostředí po aplikaci nemůže být ani řeči. Za určitých okolností, mohou pomoci fyziologické prostředí na povrchu vaginální sliznice  postupně navodit , a proto bych Aflovag zkusil.
Parafarmacie
Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda se nutridrinky dají použít i jako prostředek k hubnutí jako náhrada stravy nebo jestli se používají pouze na opačný účinek. Případně jak nutridrinky užívat aby se po nich hublo a nepřibíralo. Děkuji
Marcela
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Teoreticky je to možné, Marcelo. Zaleží na tom, jaké složení budou mít  další pokrmy v rámci dne. Takový jídelníček by vám měl pomoci sestavit odborník, který o vás bude mít dostatečné informace. Proč chcete použít zrovna Nutridrinky?
Léky na předpis
Dobrý den, pane doktore. Léčila jsem se na psychiatriii, kvůli úzkostným stavům a depresi.Vyzkoušela jsem několik kombinací léků, které mi psychiatr předepsal, ale připadalo mi, že nic nezabírá a navíc jsem začala přibírat na váze. Což bylo o důvod k depresi víc. Takže jsem s léčbou přestala a problémy řeším Neurolem.Vím, že je to špatně, ale bohužel. Prostě tlustá být nesnesu. Existují nějaká AD, po kterých se netloustne? Děkuji za odpověď.Jana
Jana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Určitě existují,  Jano a psychiatři o nich dobře vědí. Farmakologická léčba ale nemusí být vždy pravým důvodem. . Mnoho lidí, jakmile se začnou citit lépe, zvýší energetický příjem. Važte se 1x týdně a jídelníček včas korigujte. Vysazení léků považují za velkou chybu. Určitě se s lékařem spojte. Je třeba to včas napravit.  Budete-li potřebovat váhu snížit, je možné využít informace z našich stránek www.drstanek.cz. Dietní režim je ale dobré naplánovat v takovém období,, kdy se budete citit lépe a kdy budete mít více sil přisný jídelníček dodržet.
Podváha
Dobrý den,

úspěšně se léčím po prodělané anorexii, začala jsem i s posilováním. A chtěla bych se optat, stále potřebuji nabrat několik kilogramů - Začala jsem užívat Amix Anabolic Masster (jako gainer při cvičení) - doporučená denní dávka 100g. Co je lepší pro nabrání kilogramů - zda pokračovat v užívání 100g dávky gaineru nebo pít jeden Nutridrink (z lékárny) denně?? Předem děkuji za odpověď. - otázka upravena poradcem
Veronika
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Veroniko, v tomto gaineru není zdaleka ideální složení základních látek pro vaši potřebu. Hodí se pro kulturistiku.Obsahuje 45g bílkovin, 39g sacharidů a pouze 3g tuku ve 100g. Při jeho používání není snadné získat  takový poměr výživných látek, který v celodenním jídelníčku potřebujete. Doporučuji aby podíl základních látek na celkového energetické hodnotě jídelníčku vypadal takto: Bílkoviny 20%, Sacharidy 20%, Tuky 20%.. Snažte se postupně dosáhnout energetického příjmu cca 2500kcal/10500kJ, dokud nedosáhnete normální váhy.  Vlákninu jako zdroj energie nezapočítávejte do celkového energetického příjmu. Jako zdroj sacharidů můžete použít Dietline Megapower prášek, nebo můžete použít výrobky enteterální výživy, které jsou výživově kompletní ( Resouce, Nutridrink, Fresubin, Ensure). Do jídelníčku je možné zařadit tyčinku Dietline Sport Megapower, která má  pro vás vhodný poměr základních látek.
Parafarmacie
Dobrý den pane doktore, jsem alergik a zřejmě se u mě projevuje astma. Chtěla jsem Vás poprosit, zda byste mi neřekl, jestli potřebuji potvrzení od mojí paní doktorky nebo si mohu někam zajít sama, abych se dozvěděla jestli je to astma. Moje paní doktorka není moc sdílná, řekla mi, že můj kašel je z alergie a že odezní,ale i po 3-4 měsících ho mám stále. Děkuji za odpověď
Monika
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Moniko, je možné se přímo objednat na alergologii bez doporučení praktického lékaře, pokud to příslušný specialista nebude požadovat. Určitě zdravotní problém řešte a snažte se najít společně s lékařem ten nejlepší léčebný postup, abyste se cítila lépe..
Parafarmacie
Dobrý den pane doktore, máte skvělou poradnu. Prosím též o radu, i když není úplně ohledně léků. Lékařka mi zakázala užívání proteinových nápojů kvůli ledvinám. Zatím žádné problémy nemám, ale podcenit to nechci. Doplňky mám nakoupené. Co teď? Mohu je užívat nebo raději ne? Co mi případně hrozí ? Pokud nemohu protein drinky, mohu jíst proteinové tyčinky? Předem děkuji za radu. Přeji krásné léto.
Šárka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Šárko, i při vážnějším poškození ledvin, je třeba dbát na nezbytný příjem bílkovin (0,5g/kg/den) a v jídelníčku se musí objevit bílkoviny co nejlépe stravitelné a co nevyšší biologické hodnoty. Pokud nemáte funkci ledvin sníženu, zákaz je  zcela neopodstatněný. Celodenní příjem bílkovin by se měl pohybovat zpravidla v rozmezí 0,6-0,8g/kg a den, pokud nesportujete. Nelze však předpokládat, že využítí bílkovin z různých potravin je 100% a že příjem odpovídá součtu výživových hodnot jednotlivých potravin z nůzných nutričních tabulek. 
Parafarmacie
Dobrý den,
mohla bych se zeptat jaké jsou nejúčinnější cviky na nohy? Děkuji a zdravím z Vysočiny - otázka upravena poradcem
Sandra
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Jaké problémy máte, Sandro? Čeho chcete cvičením dosáhnout?
Volně prodejné léky
Dobrý den,ráda bych se zeptala zda je nějaký volně prodejný lék proti trémě a jaký?
Lea
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano, Leo. Zkusil bych přípravek Hova nebo Guajacuran.
Léky na předpis
Dobrý den, prosím kolik tablet Phlogenzymu užívat a jak dlouho. Mám cca rok diagnostikovanou psor. artritidu, beru Trexan 10 mg, Prednison 2,5 mg, Lanzul, Acidum fol. Nyní asi 2 měsíce velké zhoršení, otoky a větší zatuhlost, tak chci zkusit tento lék. U revmatologa jsem dostala pouze léky na bolest, mám doma na výběr Aulin, Zaldiar a Brufen, zabírají sice všechny, ale nechci mít brzy žal. vředy. Který z nich můžu brát dlouhodobě /jen 1tbl.cca 4x týdně/, aby mě to vážněji neohrozilo. Moc děkuji Marie
Marie
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Marie, užívejte 6 tablet za den nalačno a rozdělte si je do dvou denních dávek. Uživání analgetik-antirevmatik se snaže omezit co nejvíce. Může tomu napomoci i vhodný jídeníček. Ten by neměl obsahovat příliš jednoduchých sacharidů a tuku, aby byla tvorba prozánětlivých látek co nejmenší. Na trhu se objevil nový volně prodejný lék s obsahem harpaga. Jmenuje se Flexiharpan. Možná by stálo za to jej někdy užívat místo Aulinu či Brufenu.
Volně prodejné léky
Dobrý den, minulý týden jsem se na Vás obrátila s dotazem, týkajícím se nepříjemného povlaku v ústěch a na jazyku. Doporučil jste Tantum Verde a Parodontax s tím, že se mám po 10 dnech ozvat.
Sděluji tedy, že můj problém je cca o 80 % lepší, ale úplně ideální stav to není. Dle Vašeho názoru se zřejmě jedná o bakterie či kvasinky, což je docela dobře možné, protože v poslední době jsem se léčila s těmito problémy, byť v gyn. oblasti. - otázka upravena poradcem
Lída
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Díky za zprávu, Lído! S Parodontaxem bych pokračoval a Tantum bych zaměnil za Bioparox po dobu jednoho týdne. Ozvěte se zase a uvidíme co dále. Doufám, že se stav zase o něco zlepší.
Léky na předpis
Dobrý den,trpím na časté záněty oka způsobené ucpáním slz.kanálku,proplach udělat nelze z důvodu otoku.Už jsem používala Tobrex,Floxal,Maxitrol kapky i masti a vždy to pomůže jen na pár dní..Myslíte že by pomohlo komplexní nasazení antibiotik v tabletách? Děkuji za odpověď
Beata
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Neznám bohužel příčinu, Beato. Určil ji nějak lékař? Nepracujete v prašném prostředí? Jak dlouho tímto problémem trpíte?
Hubnutí
Dobrý den,
je mi skoro 13 let, vážila jsem 70 a teď vážím 67 a měřím 160 cm. Jsem dost vyspělá. Chtěla bych zhubnout. Rozhodla jsem se zhubnout jedno kg za týden. Začala jsem sportovat (kolečkové brusle, běh a kolo) a začala jsem pravidelně a snažím se zdravě jíst. Ptám se proto kolik bych měla mít kilo? Poradil by jste mi něco ohledně hubnutí? nebo nějaké typy na cvičení? Jsem vám vděčná za každé typy. Děkuji - otázka upravena poradcem
Lenka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Myslím si Lenko, že jste začala  velmi správně. Jen nevím, co se skrývá pod vaší představou zdravého jídelníčku. Jídelníček je třeba vhodně upravit tak, aby příjem sacharidů a tuků byl adekvátní denní potřebě. Momentálně je třeba volit jídelníček se sníženým obsahem energie, který povede ke snížení váhy. Doporučuji snížit váhu o 6kg. Váhou se ale nijak přehnaně netrapte. Jste určitě cílevědomá a dosáhnete toho. Važte se pak pravidelně 1x týdně a jídelníček si podle výsledků upravujte. S přiměřeným sportováním nepolevujte. Do jídelníčku je možné zařadit některé výrobky Guareta, které jsou výživově kompletní a pomohou vám zajistit přiměřený příjem energie a dostatečný příjem důležitých výživných látek.  
Parafarmacie
Dobrý deň. Mám taký problém, keď idem na veľkú potrebu často sa mi stalo, že ma na konci konečníka niečo bolelo. Bolesť mám iba pri veľkej potrebe, a nedávno keď som bola v sprche som sa šla dôkladne umyť, a cítila som v okolí konečníka takú ako trhlinku ktorá ma bolí pri potrebe. Viete mi poradiť, ako to mám zahojiť? Poprípade poraziť nejaké lieky či mastičky. Ďakujem no som už zúfala.
Janka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Zkuste konečník ošetřovat mastí Faktu nebo lubrikačním gelem Doer. Mělo by to pomoci, Janko.
Léky na předpis
Dobrý den ,manžel 61 let má Parkinsonův syndrom,zatím bez medikace.Na internetu jsem našla přípravek NADH od profesora Birkmayera z Rakouska.Je to doplněk ,který u nás není. Jen přes Kamatre.Je to poměrně drahé,a navíc mám strach to manželovi objednat,když to u nás není ověřené.Je nějaký dostupný přípravek u nás na Parkinsona nebo se nemám bát to objednat.Děkuji moc.Věra
VĚRA
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Antiparkinsonika určitě u nás jsou, Věro. Poraďte se prosím s lékařem-neurologem. NADH bych za tímto účelem nekupoval.
Léky na předpis
Dobrý den, proč se říká, že jestliže se jednou začne užívat Atoris, musí se brát do konce života? Ráda bych ho vysadila a pokusila se o jiný způsob snížení cholesterolu. Vedlejší účinky nemám, ale zdá se mi, že mi byl předepsán jako první volba. Děkuji za odpověď. Eliška
Eliška
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
V některých případech je to nutné, Eliško. Je to tehdy, pokud je porucha metabolismu krevních tuků vrozená. Ve většině případů se dá  příznivě ovlivnit hladina krevních tuků a cholesterolu úpravou jídelníčku a životního stylu.
Parafarmacie
Dobrý den,
našla jsem doma magnesii lactici 0,5tbl. 60 tbl my zbyli s těhotenství. Ted kojím mohla bych to brát neublížili to miminku? Mužů to užit sama nebo je to nebezpečné kvůli kojení? Je to jen hořčík by mi nemohli nějak ublížit. Hořčík je také na křečové žili ne. Kdybych magnesko dala mamince n křečové žili bych se nic nestalo pokud je to tedy jen obyčejní hořčík. Vyhazovat se mi to teda nechce takové peníze jsem za to dala a teď to půjde s domu! A vrátí to do lékárny když mi vrátí korunky klidně! Děkují vám za radu. - otázka upravena poradcem
Vlasta
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Vlasto, užívejte 2 tabletky týdně a maminka také, pokud není k zvýšení příjmu žádný  důvod. 
Parafarmacie
Dobrý den pane doktore, objevila se mi na rukách malá ložiska atopického ekzému. Kožní lékař mi předepsat Advantan krém. Jsou v něm kortikoidy. Mám se bát nebo byste mi prosím doporučil něco šetrnějšího. Lék jsem si vyzvedla, ale zatím nemažu :-) Moc děkuji za odpověd a přeji pěkný den. a.
Adriana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Mast s kortikoidem  většinou nahodilá ložiska rychle odstraní, Adriano. Často se ale jedná o krátkodobé řešení a je dobré si najít mástnější jenoduché krémy, pro každodenní používání a ty třeba střídat. Dobrá je třeba řada Eucerin Atopic Control.
Parafarmacie
Dobry den,na jednom internet portale pro maminky jsem cetla,ze pry pokud neni reakce na ockovani-napr. zarudnuti v miste vpichu nebo teplota,tak ze nenastala imunitni odpoved a vlastne dite neni chraneno,nevite prosim,jestli je to pravda (tvrzeni nekterych maminek)?Dcera je ockovana hexou ve schematu 3+1,ma za sebou 2 davky,dle pediatra je jiz chranena,je tomu tak?Dekuji moc.
Jana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano, je tomu tak. To co popisujete bylo obvyklé u starších druhů vakcin. Nyní jsou mnohem šetrnější a riziko nežádoucích účinků je výrazně sníženo. Také způsob aplikace je šetrnější. Od dob socialismu  naše zdravotnictví výrazně pokročilo po materiální stránce. Po té lidské je pokrok o poznání menší.
Léky na předpis
dobry den chtela jsem se zeptat zda mohu užívat leky flavobion a železo femibion dohromady dekuji za odpoved
Lucie
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano, Lucie, je to možné. Tato kombinace ničemu nevadí.
Léky na předpis
Dobrý den,před pár měsíci jsem dostala na alerkologii prášky Helicid kvůli pálení žáhy.Už přes týden léky neužívám,protože mi došly a nebyl čas si pro ně dojít (hodně pracuji).Již třetí den zvracím,bolí mě žaludek a pořád spím.Myslíte,že je to kvůli vysazení prášků??Děkuji moc za odpověď.
Radka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Je to možné,Radko. Tak rychlá reakce na vysazení není ale obvyklá, nejsou-li obtíže skutečně závažnějšího rázu. Helicid 10mg je jinak možné koupit bez lékařského předpisu. Jestliže obtíže přetrvávají, je třeba urychleně navštívit praktického lékaře. Je možné vyloučit těhotenství?
Léky na předpis
Dobrý den, prosím vás může se společně užívat Prednison a Clarinase repetabs. Děkuji Renata Stříbrná
renatastribrna@seznam.cz
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
je to teoreticky možné, Renato. Ne vždy má ale tato kombinace opodstatnění. Jaké zdravotní problémy máte?
Parafarmacie
Dobrý večer pane doktore. je mi 50 let a výrazně se mi zvětšil obvod paží. Existuje na snížení obvodu něco jiného než liposukce. Moc děkuji za odpověď.
Alena
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Zvýšila jste také váhu, Aleno? Kolik vážíte a měříte? Pracujete fyzicky? Změnila jste zaměstnání?
Léky na předpis
Dobrý den,mám dotaz:
je vhodná kombinace léku :Euthyrox 100(ŠŽ ńormál.hodnoty jako zdra.člověk,pouze vyší Antipo-zánět)Při prevenci u obvod.lékaře náhodně zjištěná vyš.glyk.na lačno 7,1 mmol.Nasazený Siofor 2x500 mg a lék na původ.TK(140/80 Inhibace 2.5 mg.Po 3 měs.užívání uved.léků místo snížení ranní glyk.se metabol.asi zblátnil a glykemie stoupla 8,5 mmol.navíc se snížila těles.teplota z letité normál.teploty 36.1 na 35.3C.Nemám nadváhu,jím 3 x denně(posled.jídlo 17.hod.).Bez odhalení zvýš.glyk.jsem byla fyzicky i psychicky Ok.Dnes je to opačně.Výsledky ranní glyk.jsou stejné .Měla jsem i Siofor 1000 x 2 denně ale výsledek byl stejný.Lék na TK obsahuje laktozu a na ŠŽ taky.Prosím o radu co dělat ,vyměnit léky ??? - otázka upravena poradcem
eva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Nepochopil jsem Evo, proč užíváte Euthyrox, pokud vám nebyla jištěna hypofunkce štítné žlázy.  Nebo se mýlím? Zvýšíte-li hladinu hormonů štítné žlázy, aniž by to bylo nutné, dochází k obrovským změnám v látkové výměně. Hormony štítné žlázy mají také tendenci zvyšovat hladinu krevního cukru.  Použití Euhytoxu k jiným účelům než k substituční léčbě nepřichází v úvahu a je třeba se ho vyvarovat.
Léky na předpis
Zdravím, je pravda že tablety LANZUL mají vedlejší účinek že ubírají kostem vápno? Děkuji
Alžbětka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Vápno ne, Alžběto, ale snížení vstřebávání vápníku je možné. Je to tím, že Lanzul snižuje kyselost žaludku a to má  určitý vliv na trávení některých živin jako jsou bílkoviny, sacharidy, vápník  nebo třeba železo. U někoho více, u někoho méně. Platí to o všech lécích, které patří mezi tkzv. inhibitory protonové pumpy.
Parafarmacie
ad dětský exém
Dobrý den pane doktore, děkuji za radu. Lupénku kožní lékařka zatím vyloučila a ani mě se nezdá, že by šlo o vyloženě lupénkové projevy, alespoň v porovnání se mnou. Ta červená suchá ložiska nemá malý nijak výrazně ohraničena, pod bradou má jen jeden veliký flek, na zádech více, ale taktéž nijak výrazně ohraničené. Nevypadá, že by jej to svědilo, nesnaží se škrábat. Stejné projevy, jako má na zádech, měl pár měsíců nazpět na bříšku, tam to ale postupně zmizelo a znovu se neobjevilo - zůstala jen sušší kůže okolo pupíku. Nikde jinde (ohyby ručiček, nožiček, třísla) zatím projevy nemá. Děkuji Vám za odpověď :) - otázka upravena poradcem
Eva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Volil bych tedy něco z toho, co jsem uvedl, Evo. Klidně můžete i promazávat čersvě vyškvařeným sádlem bez stabilizátorů a antioxidantů. Kortikoidy určitě neaplikujte. Všímal bych si i kvality vody. Kdyby voda obsahovala hodně chlóru, převařil bych ji, nechal stát a potom před koupaním ohřál znovu. Vysráží se tím i minerální látky, které mohou také pokožku dráždit a stav zhoršovat. 
Parafarmacie
Dobrý den, kamarádka mně doporučila na jaře detox organismu pomocí Kinoki - detox foot pads.Jsem docela skeptická, ale když jsem skutečně viděla druhý den, že náplasti kamarádce zčernaly, zajímalo by mne, zda se tedy organismus přes noc "čistil " nebo zčernaly jen teplem apod.Ctěla bych znát Váš názor, děkuji.Ráda bych rovněž věděla, kdy budete přítomen v době prázdnin v lékárně, protože jsem Vám asi před rokem slíbila poděkovat za odpovědi na dotazy moje i mé švagrové valašským " S vitamínem " tekutým. I přes to, že jsem v Praze několikrát byla, nedostala jsem se do lékárny, mrzelo mne to, protože sliby dodržuji a plním. - otázka upravena poradcem
Hanka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Hanko, že by se organismus "čistil", o tom pochybuji. Teoreticky by bylo možné urychlit eliminaci takových  látek z těla, které se vylučují  částečně či úplně potem. Mechanismus si však představit neumím. Z legislativního hlediska, pokud by něco takového bylo možné, by musel být výrobek schválen jako léčivo, protože by ovlivňoval prostup látek přes kožní barieru. Jinak celý červenec mám pracovní.  V srpnu mám dovolenou od 4-15.8. Přeji příjemné léto.
Parafarmacie
Dobrý den pane doktore, ráda bych se poradila ohledně nějakého, nejlépe přírodního přípravku na dětský exém. Syn (8 a půl měsíce) má podle kožní lékařky exém, který podle ní souvisí se stravou ať mou, nebo malého. Podotýkám, že jím od porodu pořád to samé (exém se u malého objevil po 5 měsících), nevypozorovala jsem ani reakci na jeho dětská jídla - problémy měl i když byl plně kojený. Je možné, že exém může souviset s mojí lupénkou?Doktorka nám předepsala Imacort a Fenistil kapky, krém bohužel nezabral vůbec. AKtuálně se malému projevy zhoršily na suché, červené fleky pod bradou a na zádech, podle doktorky máme pořád mazat Imacortem. Nechci ale zbytečně tímto krémem malému dítěti natírat poměrně velké plochy, zvláště, když nepozorujeme žádné zlepšení. Suchá místa zatím mažeme měsíčkovou mastí. Nemáte tip na nějaký přípravek, který by mu pomohl, ať už volně dostupný, nebo nějaký, který si můžeme nechat předepsat? Děkuji a přeji pěkný den
Eva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Výrobků je velké množství, Evo. Předepsání Imacortu nemůže být absolutně první volbou a doporučuji jej nepoužívat. Můžete například zkusit Excipial Lipolotio, řadu Eucerin Atopic či řadu Physiogel. Suchá místa můžete natírat i obyčeným rostlinným olejem ze supermarketu( řepkový, slunečnicový) neobsahuje-li přídatné látky. Byla vyloučena lupenka? Jsou červené fleky pod bradou a zádech ostře ohraničené? V ohybech nohou, tříslech a ručiček se zatím nic neobjevilo?
Parafarmacie
dobrý den mám prosbu,narodila jsem se s Herterovou nemocí ( dnešní - celiakie),já osobně nedržím dietu přijala jsem své uzdravéní zázrakem,ale vím že potřebuji doplňovat látky : zinek,vápník a magnésium-jen nevím jaká je ideální doba mezi nimi k užití.děkuji
Danka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Jak jste na to Hanko přišla? Jak se stravujete? Tyto minerální látky je možné používat společně.  Snížit jejich využitelnost může  třeba některá zelenina nebo oříšky.
Parafarmacie
Dobrý den, jsem v devátém měsíci těhotenství. Mudr. mi na povrchový zánět žil doporučila užívat DIOHES Micro v dávkování tři dny 3-0-3, další tři dny 2-0-2, poté udržovací dávku 2-0-0. Je opravdu tohle dávkování v těhotenství bezpečné, na krabičce Diohesu je davkování podstatně nižší.
Děkuji za odpověď. Marie - otázka upravena poradcem
Marie
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Je to určitě bezpečnější, Marie, než nechat povrchový zánět žil bez této medikace. Osobně bych volil dávkování podobně, pokud jste jinak zdravá.
Parafarmacie
Dobrý den pane doktore. Beru hořčík už více než tři roky, kvůli tetanii. Bez něj mám trnutí v obličeji, záchvaty bušení srdce,závratě a pocity slabosti, mravenčení končetin.( tetanii mám potvrzenou neuroložkou a vyšetřením EMG ) Jelikož mám také začínající makulární degeneraci, byl mi oční lékařkou doporučen Avilut.Ten ale obsahuje vit. D3 v několikanásobné DDD. Proto když jsem zakoupila samotný D3 vitamín ( zmasírovaná reklamou, že dnes téměř každému D vitamín chybí... )a dočetla se tam o kombinaci s hořčíkem,napsala jsem firmě ať mi odpoví.. Nerada bych kombinovala něco co mi ještě zhorší moje žití, už tak se s mi s tetanií žije ne moc dobře. Děkuji za vaši ochotu a odpovědi. Přeji hezký slunečný den.
Slávka - otázka upravena poradcem
Slávka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Avilut pokud vím, obsahuje 5 mikrogramů vitaminu D v denní dávce, Slávko. Žádný problém v tom opravdu nevidím. To co firma uvedla opravdu nehrozí při běžném dávkování hořčíku t.j.  cca 300mg za den. Není třeba podléhat panice.
Parafarmacie
Dobrý den pane doktore, neznáte nějaký přípravek nebo nemáte nějakou radu na to, jak podpořit nastartování porodu, respektive zabránit výraznému přenášení? Obávám se indukce. Předchozí děti jsou narozené 2 týdny před termínem, nevím, kde může být nyní problém. Miminko už má delší dobu normální porodní váhu. Nevím co mohu sama dělat. Moc Vám děkuji za odpověď.
Radana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Žádný rozumný postup neznám, kromě standartního postupu na gynekologicko-porodnických pracovištích. Nevidím také žádný důvod tento postup na kvalifikovaném pracovišti nepoužít. Doufám, že jste v péči odpovědného gynekologa a věřím, že vše dopadne bez jakýkoliv problémů a komplikací.
Parafarmacie
Dobrý den, pane doktore. Chtěla bych se Vás zeptat, zda můžu pít ráno na lačno zelený ječmen a pak si vzít dopoledne vitamíny B5 a B10? Děkuji Mirka
Mirka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Pokud vám to vyhovuje, Mirko, pak můžete. Zdraví to nemůže uškodit, budete-li se držet doporučeného dávkování.
Parafarmacie
Domnívám se, že mám nedostatek mědi , kvůli špatné kvalitě vlasů a nehtů, problémům s pojivovou tkání únavou, občasným nedostatkům železa a v krvi, ztrátou pružnosti pokožky, rychlému šedivění vlasů, pocitu nedostatečného nadýchnutí a též kvůli chuťové posedlosti meruňkama, které prý z ovoce měď jako jedny z mála obsahují. Maso jím jen omezeně a mušle vůbec. Takže zbýají jen luštěniny, ořechy apod. a to se nedá jíst každý den:(. Díky za reakci.Pavla
Pavla
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Nedostatek mědi při běžném stravování nepřichází v úvahu. Zvyšite-li její příjem, má to velký vliv na metabolismus zinku, což může mít i vážné zdravotní dopady ( zinek je součástí obrovského množství enzymových komplexů, které zprostředkovávají stovky biochemických reakcí v našem těle). Hledal bych jinou příčinu a vyvaroval se jakékoliv jednostrannosti ve stravování, včetně časté konzumace meruněk mimo sezónu. Informace o obsahu mědi bych nesledoval, protože jsou zavádějící a nelze na ně spolehnout. Obsah mědi v potravinách závisí i na na jejich púvodu.  V místě kde je půda na měď bohatší, tam rostliny a zvířata(/pastva) obsahují mědi více. Fazole z Číny z oblasti, kde se těží nerosty s obsahem mědi mohou tedy obsahovat  několikanásobně mědi více  než  fazole české.
Parafarmacie
Dobrý den, na otázku jestli toleruju ovoce mohu jednoznačně říct ANO. Problémem je ono spomínané mléko. Výsledek z kostní denzitometrie si moc nepamatuju, byla jsem tam asi 2 měsíce dozadu. Pan doktor mi dal pak ten kalciový prášek a seznam jídel obsahující vápník. říkal něco o sekundární osteoporóze. Nevím teď přesně ale tehdy mě kosti strašně boleli a nemohla jsem pořádně chodit. Pak se to zlepšilo, já brala ten prášek a své léky. Ptala jsem se po internetu na pilulky chlorella, taky alloe vera gél, prý to moc pomáhá. jak ste psal, skusím rýžové kaše a obilninové, taky chci dodat že jím domácí výživu a pouze domácí marmelády. Samozřejmě když u jsme u toho, ovoce obsahující drobná zrníčka bych neměla, ale vím že jsou v nich vitamíny a přece beru léky tak si občas dopřeju ze zahrádky. Dřívě mi paní doktorka předepsala tabletky na železo protože jsme taky moc bledá a chudokrevná. Než jsem začla mít potíže s onemocněním o kterým jsem ještě tehdy nevěděla, brala jsem ferro folgama pilulky
Lucie
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Vybírejte si takové ovoce, které zrníčka tolik nemá. Není také zrníčko jako zrníčko. Mohou vám vadit spíše zrníčka drobná a pokud jsou ve velkém množství. Nekonzumoval bych tedy třeba rybíz či angrešt. Určitě si dopřejte banány. Momentálně by bylo dobré sníst každý den alespoň jeden banán. Je to vydatný zdroj energie a zánětlivé střevo může pomoci zklidnit, díky obsahu rozpustných polysacharidů.. Pijte také čerstvé  ovocné štávy v množství cca 200ml za den. Ideální by bylo s nimi zapíjet vápnikový přípravek. Zlepšíte tak jeho využitelnost. Zvýšit příjem železa můžete Ferrocentem. Momentálně jej považuji za nejlepší přípravek, přestože to není léčivo, ale doplněk stravy. Do chlorely bych neinvestoval. Výživová hodnota je pro vás v běžném množství naprosto zanedbatelná. Pokud se pro ni ale rozhodnete volte japonský zdroj. Chlorela z jiných zdrojů může snížovat vstřebávání vitaminu B12 a může způsobovat anemii, budou-li denní dávky vyšší. Ne každý producent chlorely se antinutričními látkami zabývá, protože to obchodnící nepožadují. Cena je pro ně často jediným kriteriem. Také aloe může být pro vás nebezpečná. Některé látky silně dráždí trávicí ústroji (aloin). Je tedy třeba znát zdroj a složení. I výrobky z aloe patří do rukou kvalifikovaných lidí, kteří ví co nakupují a kteří jsou  dostatečně odpovědní.
Parafarmacie
Dobrý večer, moc vám děkuju za odpověď. Píšu vám tedy obratem když sme rozebírali moji ulcerózní kolitidu jako největší problém. Dieta je bílkovinová - bezezvyšková. Moje denní strava obsahuje ryby, zelí, vše domácí strava (žádnej fast food), také jím vše bez slupky a jader. problém mi dělá mléko, i když ho mám moc ráda tak si ho dám ale pak musím do hodiny na záchod, s jogurtama nebo sýrama nemám ale problém. Medikamentózní léčba: ráno 2 mg salofalk 500 + 50mg imunoprin a večer to samé. Já ani nevím kde začít, teď mi je dobře vnitřne. Nemávám bolesti ani potíže. jen vlasy mi moc padají, mám problematickou pleť. Hlavne se snažím jíst zdravě a pravidelně. Jsem dost smutná rovněž z toho že se mi zastavil menštruační cyklus. Taky jsem byla na měření hustoty kostí a polikám prášek rozpustný ve vodě - calcium. Moje doktorka mi dala IBD práškovou výživu.
Lucie
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Lucie, zdravě se nestravujete, trpíte-li podváhou. Zdravý jídelníček pro jednoho, nemusí být zdravým jídelníčkem pro druhého. Je třeba zvýšit energetický příjem  zvýšením příjmu složených/jednoduchých sacharidů. Zařazoval bych třeba do jídelníčku rýžové kaše nebo obilninové kaše, pokud je snášíte. Jak snášíte ovoce? Například banány, mango, jablka? Nemyslím si také, že je vhodné volit stravu  pouze bezezbytkovou. Fyzikální bariera a dostatek střevní mikroflóry chrání zánětlivé střevo před působením dráždivých a agresivních látek včetně alergenů, které  polykáme potravou či při dýchání.Některé polykáme i používáním ústních vod či zubních past. Je však rozdíl zda budeme volit potraviny jejichž balastními látkámi je převážně celulóza a lignin nebo látky pektinové povahy. Znáte výsledek kostní denzitometrie? 
Léky na předpis
Dobrý den, upřesním svůj dotaz. Je mi 53let, měřím 172cm, vážím 77 kg- díky tabletám Prednisonu jsem přibral. Úraz jsem žádný neměl, začaly mě před rokem bolet ramena tím způsobem, že to byla ostrá bodavá bolest, která mně budila i v noci. Nedokázal jsem zvednout v leže ruce, abych se mohl obrátit, nebo posunout deku. Při raním vstávání jsem zvedl ruce s obtížemi do pasu. Po několika dnech se přidala i bolest kyčlí. Byl jsem léčen na chřipku, po 14 dnech jsem byl léčen na boriliozu - to přestali bolet kyčle, ale ruce ramena ne. Pak nevěděla co, tak mi nasadila prednison 20, který jsem bral jednu tabletu ráno a druhou v poledne. Dohromady tedy 40mg denně. zabralo to úžasně, ale jak rychle mizela bolest ramen, tak jsem cítil, jak se to stěhuje z ramen dolu k loktům, ale to byla jen taková tupá bolest. Po 14 dnech mně tablety Prednisonu byly sníženy postupně na 20mg rozdělených do dvou dávek a byl jsem přesměrován k doktorce na revmatologii.
ZDENĚK
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Odpověď níže.
Léky na předpis
Dnes beru Prednison v dávce 5mg pouze ráno. Bodavá bolest polevila, ale vzbudí mně, vzápětí usnu. Je zvláštní, že hlavní problém mám teď v zápěstí a prstů obou rukou. Bolest je taková, že mám ráno problém si zavázat boty, na tuto bolest mi pomůže Melovis 15mg jednu tabletu večer. Stačí Melovis vzít dva dny a jsem zhruba na 15 procentech bolestivosti zápěstí. Pokud mi v ramenou začne víc bodat, zníží se bolest zápěstí a prstů nebo téměř vymizí, ale to trvá jen pár dní v měsíci. Po požití tablet Melovis jsem celkem v pohodě maximálně týden, pak je musím opět vzít. Revmatoložka neví co by to mohlo být, nechala mi před měsícem udělat rengen obou zápěstí a prstů. Výsledek zatím neznám. Všechny výsledky krve jsou v pořádku, byl jsem i u ortopeda, taktéž v pořádku.
Děkuji za možnou radu
Zdeněk - otázka upravena poradcem
zdeněk-pokračování
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Jak to vypadá s léčbou bereliózy, Zdeňku? Jste po této stránce kontrolován?  Jaké je vaše povolání? Může problém souviset s jednostrannou zátěží? Prednisonu (kortikoidům) je třeba se vyhnout jak jen  to je možné. Dopad na látkovou výměnu je obrovský a měl by se skutečně použítvat jen v případech kdy je to nezbytné.
Parafarmacie
Dobrý den, již několik měsíců mám ten problém, že když se ráno probudím, mám v celých ústech takový nepříjemný povlak. Když si ho setřu z jazyka kapesníkem, po uschnutí je kapesník takový jakoby nažloutlý a naškrobený. Podotýkám, že nemám vůbec žádné trávící problémy, jím všechno, netrpím na nadýmání a zuby mám také v pořádku. Zmiňovala jsem se obvodnímu lékaři, ale ten to tak nějak přešel. Dříve jsem to pozorovala občas, nyní to mám každý den. Zkoušela jsem před spaním jíst různé potraviny a v různou dobu před spaním, ale vůbec jsem nepozorovala, že by se to zlepšilo či zhoršilo. Beru na tlak Lozap a Letrox na štítnou žlázu, obojí ráno,. Měla jsem pocit, že nejhorší to bylo v době, kdy jsem měla psychické vypětí, to jsem se v noci budila s tím, že jsem měla úplně sucho v ústech a musela se napít, protože se mi jazyk úplně lepil na patro.Cukrovku nemám. Napadá Vás něco, čím je můj problém způsoben ? Děkuji moc.
Lída
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Lido, na jazyku pravděpodobně přerostly určité bakteríe či kvasinky. Požádejte prosím lékaře o mikrobiologické vyšetření pokud problém nezmizi či se nezlepší po užívání Parodontaxu extra 0,2% po dobu 10dní ( ráno a večer)a  pastilek Tantum Verde 3-4x za den. Budu rád, když se za 10 dní ozvete, zda došlo ke zlepšení.
Parafarmacie
Dobrý den pane doktore, poprosila bych vás o radu. Je mi 21 let, měřím 173 cm, váha 53 kg a mám nízké BMI podle mího gastroenterologa. Abych uvedla vše na prvou míru, trpím autoimunitním onemocněním - ulcerózní kolitida asi 9 měsícu. Zhoršil se menstruační cyklus a navíc medikamentózní léčba mi nedělá dobře na vlasy - padají, taky mám pupínky a všeho možného. Mám speciální dietu...I když se snažím jíst zdravě a chuť do jídla mám celkem slušnou, pořád tělu chybí vitamíny... jak múžu ovlyvnit své zdraví aby bylo lepší, čeho mi tedy chybí nejvíc?
Lucie
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Lucie, ulcerózní kolitidu doprovázejí časté průjmy a ty jsou příčinou, že je zhoršené využití většiny výživných látek. Také zánětlivé části sliznice tlustého střva střev neplní  dostatečně svoji funkci a dochází tak ke ztrátě minerálních látek i  k ovlivnění střevní imunity, Můžete mi prosím napsat jakou speciální dietu máte? Jaké potraviny vám momentálně vyvolávají větší obtíže? Jaké léky užíváte?
Parafarmacie
Dobrý den, je mi 19, měřím 173cm vážím 52kg. Chtěla bych přibrat, zdravotně jsem v pořádku. Za dva roky jsem přibrala 5kg a dál ani ťuk. Často nemám chuť k jídlu. Můj běžný jídelníček tak vypadá: Nesnídám, ovoce na svačinu, na oběd polévka, hlavní chod např. zapečené těstoviny se zeleninou/pečené kuře s rýží, na večeři pečivo třeba 2 rohlíky se sýrem. A pak mám dny, kdy bych snědla na co přijdu, jsem schopná sníst: ráno rohlík se šunkou, na svačinu přesnídávku, piškoty, ovoce, na oběd velké porce, na svačinu nějaké pečivo se sýrem a na večeři pořádný kus pizzy. Jenomže tohle se neustále střídá a většinou hlad nemám. Nemáte nějaký tip, jak chuť k jídlu zvýšit? A taky mám pocit, že je můj jídelníček hrozně jednotvárný, že pořád jím to samé dokola a to mě ubíjí, že to neumím změnit. Mamka se v tom příliš neangažuje. Chci si vařit sama ale nemám nápady. Děkuji za odpověď.. Rodina je spíš zavalitější.
Kamila
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Kamilo, přestože je kolem nás spoustu skvělých potravinářských surovin, stovky  kuchařek v regálech a desítky pořadů o  vaření, lidé se stejně nestravují nijak zvlášť pestře. Když jsem před lety poprvé slyšel, že v amerických supermarketech ( plné kvalitnějších a rozmanitějších výrobků než u nás) existují "poradci" kteří lidem radí co si mají koupit, ťukal jsem si na čelo. Do té doby, než jsem osobně tyto markety navštívil  a viděl, jak lidé mají v koši naprosto nesmyslně naházené potraviny,  které jim zajišťovaly velmi jednostranné stravování a velmi omezené kulinářské možnosti. Obávám se, že tato neschopnost se orientovat dojde i k nám, pokud se opět nezačně s výukou vaření na základních školách, která by mohla být nejlevnější prevencí zdravotních komplikací způsobených  špatnými stravovacími návyky.  Doporučuji si tedy jídelníček plánovat a dopředu si jej sestavit alespoň na 10-14 dní. Je dobré si jej sestavit tak, aby obsahoval všechny důležité potravinářské výrobky či suroviny a tak zajistit jeho maxilnální pestrost. Doporučuji vám také,  abyste si pokrmy připravovala co nejvíce sama . Nejchutnější jsou pokrmy jednoduché, pokud jsou připravený z kvalitních surovin. Ve vašem případě by měly být i dobře stravitelné. V jídelníčku by nemělo chybět libové maso, přiměřené porce zeleniny, dostatek ovoce, přílohy všeho druhu, obilné a rýžové kaše, luštěninové kaše,  plnotučné mléčné výrobky všetně plnotučného mléka, sušené ovoce, oříšky. Jestli jste z Prahy, můžete se za mnou stavit v lékárně a chvili si o vašem jídelníčku popovídáme.mobilní verze
© Copyright 1999–2015 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je součástí koncernu AGROFERT ovládaného Ing. Andrejem Babišem.