Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Poradna lékárníka a dietologa PharmDr. Martina Staňka

Poradna

Léky

Na otázky odpovídá

Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk

Lékárny jsou plné doplňků stravy a volně prodejných léků, ale jak se v nich orientovat? Jak vybrat ten nejvhodnější přípravek? Tyto otázky a mnoho dalších z oblasti volně prodejných léčiv a parafarmaceutik vám zodpoví lékárník s dlouholetou praxí PharmDr. Martin Staněk.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Parafarmacie
Dobrý den pane doktore, po krátké střevní viróze mi doma zbyly 2 lahvičky kapek Hylak, skoro plné. Mohu to nějak preventivně užívat jako posílení střevní mikroflory (třeba 1x denně), nebo to mám vyhodit? Děkuji předem za radu. Přeji hezký den.
Helena
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Klidně je využívejte, Heleno. Není v tom problém a mohou se projevit jeho příznivé zdravotní účinky.. Kdyby  se náhodou dostavil průjem či nadýmání, používání ukončete.
Parafarmacie
Dodrý den pane doktore,
prosím o odpověď na otazku. Mám neteř/20let/ a druhým rokem pravidelně ve stejnou dobu prijde
o vlasy, ty vypadají behem 1měsíce a potom dorostou a opět to samé! Byla na všech možných vyšetřeni, vše negativní! Je to pro ni velká, psychická zátež! - otázka upravena poradcem
Marketa
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
To je podívné, Markéto. Do jaké míry jí padají? Je to v období prázdnin? Nepoužila v této době nějaký hormonální antikoncepční přípravek?  V čem jsou si oba případy ještě podobné ( místo, období, změna klimatu,...) ?
Léky na předpis
Dobrý den,
chci se zeptat beru Tiritico 100 na noc, kvůli problémům se spaním. Zajímá mě, zda působí uvolnění svalů (jako mnyorelaxanc). Jde mi o to, že mě dlohodobě bolí záda, hlavně trapézové svaly, zprvu se to přičítalo stresu, pak se to zlepšilo, ale ok to není. Na rehabkách mi často tvrdily, že mámhypermobilní klouby (velký rozsah v kloubech). Pro hypermobiliky prý nejsou vůbec vhodné právě myorelaxancia a také celá řada činností (např protahování, joga, manipulační techniky v rehabilitaci) - otázka upravena poradcem
Alice
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Alice, Tritico nemá významné myorelaxační účinky. Ovlivnění mobility kloubů maprosto vylučuji. Špatný spánek se ale může podílet i na problémy se zády a opět bych určité zhoršení nepřičítal Triticu a hledal přirozenější vysvětlení, protože jsem se s přímou souvislostí zatím nesetkal.. Často je třeba změnitt banální návyky jako je třeba způsob sezení či správné upravení postele na které spíte. Zejména madrace pro "zdravé spaní" udělají  často více škody než užitku. Záda bych při rehabilitaci vystavoval pouze suchému teplu po které může následovat masáž přiměřené síly a intenzity. vyhýbal bych se působení rozdíllných teplot a působení klimatizačních zařízení.
Léky na předpis
Dobrý den,
chci se poradit ohledně kapek Gynex. Po revizi dělohy mám gynekologem naordinován Utrogestan na pravidelný cyklus, ale zatím se moc nedaří - 1. měsíc. Slyšela jsem pozitivní reakce na Gynex. Doporučujete je přidat k Utrogestanu? Říkám si, že je to přírodní cesta a nic se tím nezkazí. A co kontryhelový čaj? - otázka upravena poradcem
zuzana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Někdy méně znamená více, Zuzano a neexperimentoval bych. Zůstaňte prosím zatím jen u Utrogestanu. Věřím, že lékař udělal správné rozhodnutí a že se vše brzy napraví. Buďte trpělivá. Hormonální regulace jsou mimořádně složité a to, co nefungovalo měsíce nelze napravit za měsíc.
Léky na předpis
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jestli můžu užívat chlorelu a zelený ječmen, když beru léky na ředění krve (anopyrin,trombex). Někde jsem četla, že ZP zahušťují krev. Děkuji za odpověď. - otázka upravena poradcem
Zdeňka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Můžete je užívat Zdeňko. Při běžném dávkování nemohou způsobovat interakci s léky které uvádíte, pokud přípravky obsahují to, co mají.
Parafarmacie
Dobrý den,chtěla jsem se zeptat na chuť lněného oleje.Jeden jsem si koupila u nás ve zdravé výživě,a má takovou hořko-vlašskoořechovou chuť a zajímalo by mně,zda je to v pořádku,nebo je ten olej špatný?Děkuji s pozdravem Veronika
verunkakreslu@seznam.cz
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Myslím si Veroniko, že olej podlehl chemickým změnám a že byste jej neměla užívat. Výživová hodnota je výrazně snižena a jeho užívání vám může způsobit zažívací obtíže.
Parafarmacie
Vážený pane dokrote, prosím o radu. Nevím sice, zda mi budete schopen poradit, ale alespoň to zkusím. S přítelem se snažíme o dítě, používáme gel podporující početí Preseed gel. Znáte jej? Zavádí se pomocí plastových aplikátorů na jedno použití. Má otázka zní: aplikátorů je v balení dosti málo, bylo by tedy možné aplikátor po použití např. vyvařit nebo umýt v horké vodě a použít znova? Vím, že je to asi hloupá otázka, ale snad mi dokážete poradit. Lubrikant potřebujeme, jelikož zvlhčení není optimální a způsobuje tak nepříjemné pocity. Lubrikanty bežně k dostání jsou údajně pro spermie nevhodným prostředím, a znesnadňují tedy početí. Děkuji Vám za odpověď.
Anička
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Tento gel bohužel neznám, Aničko. Byl vám doporučen gynekologem?  Nějak se mi to nezdá. Jste-li s partnerem zdraví a není-li s otěhotněním větší problém, kvůli vážnějšími lékařskému nálezu, doporučuji užívat lubrikační gel Doer. Nekomplikoval bych si život tímto přípravkem v jehož smysluplnost osobně nevěřím.
Léky na předpis
Začala jsem brát lék na vysoký tlak Miril. beru ho druhý měsíc a mám pocit , že mi začaly padat vlasy. Předtím jsem užívala Inhibace a Loradur. Jiné léky neužívám. Děkuji za odpověd. Eva
Eva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Nelze souvislost zcela vyloučit, Evo, ale myslím si, že důvod bude jiný. Bylo vám provedeno v poslední době biochemické vyšetření krve a moči? Je vše v pořádku?
Léky na předpis
Dobrý den, v pondělí mě něco štíplo a beru duomox. Zároveň mě vše bolí tak mám dotaz, zdy k duomoxu mohu užít např. ibalgin. Děkuji. R.
Renata
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Ibalgin je možné použít společně s Duomoxem, bude-li to nutné.
Léky na předpis
Dobrý den, pane doktore, ozývám se kvůli 8 letému chlapci ADHD - přesunuly jsme stratteru z večera na ráno. Spaní se opravdu zlepšilo, spí víc, ale zatím každý den mezi 8 a 9 ranní na 1 - 2 hodiny usne. Myslím, že spánek je pro něj velmi důležitý, ale co až bude škola? Myslíte, že tím dohání spánkový deficit a že se to srovná? Děkuji moc za odpověď.
P.
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, může tomu tak opravdu být. Je třeba vyčkat delší čas. Lék má významné farmakologické účinky a změna doby podání léku určitě hraje svoji roli. Mohou se uplatňovat i další faktory. Bohužel vašeho synka neznám. Třeba bychom ještě něco vymysleli. Nyní  buďte trpělivá a vyčkejte tak do konce září. Kdy prosím obykle snídá  a co?
Parafarmacie
Dobrý den pane doktore, dovoluji se na Vás obrátit s dotazem ohledně vitamínů na podporu otěhotnění. Konkrétně se mi jedná o výrobky zn. Nosifol, Inofolic, atd. Má jejich užívání nějaký smysl? A jaký máte názor na braní kyseliny listové před otěhotněním? Doporučil byste popřípadě nějaký dobrý doplněk stravy? Velice děkuji za odpověď a přeji Vám příjemný den. S pozdravem Veronika.
Veronika
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Veroniko, určitě nejsou paušálním řešením pro každého a je třeba vycházet ze znalosti zdravotního stavu a jídelníčku konkrétní ženy. Jejich užívání může mít určitý smysl.
Léky na předpis
Dobrý den, prosím o radu, užívám Trittico AC 150, a to 2/3 na noc z důvodu nespavosti. Mohu k tomuto užít během dne 1 šálek čaje z třezalky? Děkuji.
Hana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Hano, nekombinoval bych tyto dva přípravky dohromady. S touto kombinací nejsou žádné pozitivní klinické zkušenosti. Proč prosím nepoužíváte běžná hypnotika a lékař volí Tritico? Užíváte Tritico každodenně? Můžete mi napsat o vašem problému více? Užíváte  nyní více léků ?
Parafarmacie
Dobry vecer,
uzivam Pangamin (12 tablet denne) na plet a maminka Selen a Zinek proti artroze. Radi bychom take zacaly uzivat tabletky Centrum, ale nejsme si jiste, zdali by nemohlo dojit k predavkovani, jelikoz jak vitamin B, tak i selen a zinek jsou v Centrumu obsazeny, jen ne v takovem mnozstvi. Mnohokrat dekuji za Vas nazor. - otázka upravena poradcem
Eva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Evo, užívání selenu a zinku proti artróze považuji za neopodstatněné. Doporučuji jinak používat Centrum nebo Pangamin. U seniorů bych doporučoval užívat Centrum či jiný multivitamin-multiminerál každý den. O ostatních dospělých 2-3x do týdne, podle pestrosti jídelníčku a zdravotního stavu. V den, kdy si tabletku Centrumu nevezmete, je možné užívat Pangamin.
Léky na předpis


Pokracuji jidelnickem za tri dny jak jste si pral. 1.den snidane pul krajicku chleba s maslem a syrem a pul s maslem a medem, caj. Presnidavka pacholik a dve broskve. Obed porkova polevka, veprove v mrkvi, brambor, svacina svestkovy kolac. Vecere chleba s lucinou a pazitkou.2.den snidane stejna, presnidavka selsky jogurt a nekolik merunek.Obed zelen.polevka s vejcem, hovezi na cerv.vine,br.kase. svacina kolac, vecere sopsky salat.3.den snidane stejna, pribinacek a banan, obed rajska polevka, cina s ryzi, hlavk.salat.Vecere oblozeny chleba se sunkou a zeleninou. Tak to je snad vsechno a moc vam dekuji. Jana - otázka upravena poradcem
Jana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Jano, přestože jste mi nenapsala váhová množství jednotlivých pokrmů, domnívám se, že má váš jídelníček nevhodné složení vzhledem k  zdravotním problémům , které máte. Pribinák či pacholík doporučují nekonzumovat. Je pro vás příliš tučný: Píši to nerad, protože je mám také v oblibě. Nahraďte je nízkotučnými tvarohy z Polabských mlékáren ( Ovofit, Svačinka). Zdá se, že jíte i příliš ovoce. Jednoduché sacharidy, zejména fruktóza, pokud se konzumují v nepřiměřeném množství, ovlivňují negativně hladinu krevních tuků. Jezte menší porce ovoce a preferujte takové, které má méně sacharidů ( citrusové plody, některá jablka, ananas). Bílý chléb omezte , konzumujte  chléb v množství do 100g za den ( např.Dietline). Jezte  tedy chléb celozrnný. Masa volte libová, dělejte si bezmasé dny a maso nahraďte luštěninami ( vegetariánštější způsob stravování je pro vás mnohem vhodnější, nebudete-li konzumovat nepřiměřené množství rostlinných olejů). Tepelně upravené luštěniny se snažte používat i jako přílohy. Skvělou přílohou jsou zelené fazolové lusky. Maso bych konzumoval 3x do týdne. Jezte více syrové zeleniny či zeleniny připravené v páře. Nejvíce jezte zeleninu listovou. Košťálové a plodové jezte přibližně stejně, pokud vám košťálová zelenina nebude způsobovat zácpu. Ve vašem případě nelze postupovat podle obecných výživových doporučení a jídelníček je třeba, vzhledem ke zdravotnímu stavu a velkému mnnožství léků které užíváte, mnohem více vyprecizovat, aby se zdravotní stav  zlepšil a citila jste se co nejlépe..
Léky na předpis
Pane doktore, dekuji za odpoved a ja odpovidam na vase dotazy. Kalcium beru proto, ze jsem opakovane mela nizsi hladinu vapniku v krvi. Denzitometrie ukazala slabou osteoporezu. Zlucnik mi odebrali pred 8 lety, protoze v nem byly kameny. Otec a bratr zemreli na ca strev,Matka na ca vajecniku, sestra a neter ca prsu a ja sama v roce 1991 ca strev. Jsem pod pravidelnou kontrolou, kazdy rok podstupuji kolonoskopii. Jana
Jana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Tak to je dobře, Jano. Pravidelné kontroly jsou naprosto nezbytné. Cholecystektomie zvyšuje riziko rakoviny tlustého střeva. je také dobře, že si udržujete přměřenou hmotnost. Jidelníček však musí mít  jiný poměr základních látek než doposud. Jinak, zda má smysl vápník doplňovat touto cestou, ukáží laboratorní výsledky. Existují však studie, že vyšší příjem vápníku snižuje riziko rakoviny tlustého střeva, a proto bych vápník v dietě ponechal.
Léky na předpis
Dobry den p. Sta nek
t.c. beriem lieky:
TLAK: TENAXUM/alternativne RILMEX 1 mg.
oba lieky maju velmi silne vedlajsie ucinky - padaju mi vlasy, resp. prestali uplne rast.

beriem iba 1/2 tbl. ale po nej som doslova totalne odrovnana a nemozem nic robit a boli ma z nej hlava.

STIT.ZLAZA: L-THYROXIN 50 - 1 tbl. rano
Berlin-Chemie

CHOLESTEROL: VASILIP - 1 tbl. vecer

Za 1 rok som prisla o viac ako 3/4 vlasov a neviem ako dalej. Som uplne v koncoch. Navyse som celiaticka. Za kazdu radu budem velmi, velmi povdacna. - otázka upravena poradcem
Bea
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, pokud se po léku špatně citíte, není problém volit jinou léčbu pomocí léku s jínou chemickou strukturou i mechanismem působení. Kontrolujete si tlak denně?  Jak dlouho užíváte  L-thyroxin? Padání vlasů se projevuje rovnoměrně po celé kštici? Máte nadváhu? Víte které hodnoty krevních tuků máte zvýšené?
Léky na předpis
Dobry den, pane doktore dekuji vam za odpoved a chci upresnit proc beru tolik leku a treba bych jich mohla brat mene jak pisete. Jsem po operaci stitne zlazy, takze Letrox 125 a kalcium brat musim. Je mi 70 roku, merim 165 cm a vazim 64 kg, stravuji se spravne a mam dost pohybu, jezdim na kole, delam dlouhe prochazky a do nedavna jsem pracovala v rodine jako chuva a hospodyne. Podle me. mam vysoky tlak a cholesterol a i paleni zahy ze stresu. Pred nekolika lety mi zemrela cela puvodni rodina. Matka, otec, sestra, bratr, jeho zena a jejich dcera. Vsichni na rakovinu, ke vsem jsem mela velmi silny citovy vztah a o vsechny jsem pecovala. Potom se objevil vysoky tlak, cholesterol a travici potize. Ted kdy onemocnel rakovinou i manzel, zacala jsem byt depresivni a tak mi lekar nasadil Zoloft. Mimochodem Rosumop beru pouze 2,5 mg.denne a staci to k udrzeni spravne hladiny. Myslite ze bych mohla medikaci jeste nejak zmenit nebo snizit, nerada leky beru. Nezlobte se, ze tak obtezuji, ale kazda rada, zvlaste od odbornika je dobra. Dekuji vam Jana
Jana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Proč užíváte kalcium, Jano? Byla vám zjistěna osteoporóza? Jinak  přiměřená tělesná zátěž je nejlepší prevenci" řídnutí" kostí. Nemusí bohužel  někdy ani zdaleka stačit. Denzitometrické vyšetření je ale nutné, aby bylo kalcium racionálně indikováno. Neznamená to automaticky, že  se stav zlepší a je třeba za určitý čas měření zopakovat, aby se prokázalo, že léčebný postup je efektivní. Správné dávkování Letroxu, je extrémě důležité. Předávkování má metabolické dopady a  může zhoršovat všechny   hlavní zdravotní problémy, které máte ( TK, deprese, poruchy  metabolismu krevních tuků, trávicí problémy). Úprava medikace může být odpovědně provedena pouze na základě   perfektní znalosti vašeho zdravotního stavu a správného vyhodnocení všech provedených vyšetření.
Léky na předpis
ADHD Stratera
Dobrý den, díky za odpověď, pane doktore. Kéž by to pomohlo. Zkusím přechodovou fázi:O,5- 0- 0,5 - je to v pořádku? Prázdniny by na změnu byly dobré.
Ještgě jednou děkuji. P. - otázka upravena poradcem
P.
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Zkuste to, ale nejsem pro večerní dávku vůbec. Má lékař k večernímu dávkování nějaký důvod? Já jej nevidím, ale nejsem  žádný odborník na tento problém a lékař může vycházet z nějakých studií, které mi nejsou známy.
Léky na předpis
Dobrý den, mímu tatínkovi je 65 let před rokem mu zjistily že má nádor na plicích. Chodil na chemoterapie a poté mu nazlezli metastáze v mozku tak šel do Prahy na operaci odstranění metastáz Gama nožem. Nyní mu zjistily že metastáze má už v celém těle a vykašlává hlen s krví protože se mu rozthávají plíce. Našla jsem že plíce můžou být zvápěnatělí. Když podstoupí tuto operaci co se bude dít dále?.. Předem děkuji za odpověď.
Gábina
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Gábino, je mi to líto, že tatínkův stav  je tak vážný. Zázraky se občas dějí i u tak závažné nemoci. Podle toho, jak jste tatínkův stav popsala se obávám, že současná medicina již nemůže dokázat více. Nádory plic patří k těm nejhorším a průběh je bohužel i v tomto případě učebnicový. Je mi to líto, že nemohu napsat nějakou pozitivní informaci, která by vám dala naději.
Léky na předpis
Dekuji za odpoved a upresnuji. Mam 165 cm a 63 kg. Pohybu hodne, do nedavna jsem pracovala jako chuva a hospodyne, zahrada, kolo, turistika. Pricinou bude asi stres. Behem dost kratke doby mi zemreli na rakovinu otec, matka, sestra, bratr, jeho zena a jejich dcera. Ke vsem jsem mela velmi silny citovy vztah a potom se objevil vysoky tlak, cholesterol a obtize s travenim. Rosumop beru v minimalni davce 2,5 mg a staci to. Rada bych se zbavila co nejvice leku, hlavne Ortanolu, ale kdyz si ho nevezmu, nemohu vydrzet s palenim zahy. Nevim jestli mi budete moci neco poradit a predem dekuji. Jana
Jana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Jano, doufám, že se postupně s tak extrémně stresujícím prožitkem vyrovnáte. Muselo to být hrozné období a nějaké zdravotní problémy se musely objevit. Pokud vám nebyla zjištěna vředová choroba žaludku či duodena, doporučuji Ortanol zaměnit za Ranisan 150mg. Užívejte pak 1-2 tabletky pouze na noc. Ortanol vám může zhoršovat trávení bílkovin a sacharidů a obtíže se pak často vracejí, protože vám zvýší pH v žaludku během dne, kdy konzumujete stravu. Ranisan se dá koupit v balení 75mg volně. Doporučuji  tu změnu na 14 dní zkusit a následně informovat lékaře. Většinou s touto změnou nesouhlasí, protože následné trávicí obtíže jiného původu zpravidla nezaregistrují a domnívají se, že  stále souvisí jen s problémem původním. Bylo by možné mi napsat zda otec, matka,sestra a bratr zemřeli na stejný typ rakoviny? Máte potíže se žlučníkem? Máte ještě nějaké biochemické hodnoty zvýšeny? Pokud budete mít zájem, popište mi prosím jídelníček za poslední 2-3 dny.
Léky na předpis
Dobry den, pane doktore nejprve vam chci podekovat za odpoved na dotaz o uzivani geriavitu mym onkologicky nemocnym manzelem. Mne totiz kdysi jedna starsi a zkusena lekarka rekla, ze pokud je pestra strava, tak neni duvod uzivat potravinove doplnky, ktere naopak mohou nekdy uskodit. Pry co posiluje to dobre, muze posilit i to spatne co v organismu je. Jaky je vas nazor? Ale hlavne jsem se s vami chtela poradit o uzivani leku. V lekarne mi reknou vzdycky vsechno jinak. Uzivam tyto leky:-) Ortanol, Letrox, Zorem, Zoloft, Vasocardin, Rosumop, kalcium. Jak mam prosim vas tyto zkombinovat a
Dobry den, pane doktore nejprve vam chci podekovat za zodpovezeni dotazu o uzivani geriavitu mym onkologicky nemocnym manzelem. Mne kdysi jedna starsi a zkusena lekarka rekla, ze pokud je pestra strava, tak se zadne potravinove doplnky nemaji brat, pry mohou spise uskodit. Kdyz posiluji to dobre, mohou posilit i to spatne co v organismu je. Co si o tom myslite vy? Ale hlavne se vas chci zeptat jak spravne uzivat leky tak, aby se jejich ucinky netloukly. V lekarne mi to reknou pokazde jinak. Beru tyto leky' Letrox, Ortanol, Zorem, Zoloft, Vasokardin, Rosumop, Kalcium. Dekuji vam za odpoved. Jana- otázka upravena poradcem
Jana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Doplňování vitamíny a dalšími důležitými látkami, může mít smysl, Jano . Zvlášťě těch, kterých si neumí tělo udělat dostatečnou zásobu. Aktuálně pak mohou chybět hlavně některé vitamíny skupiny B a zřejmě v naší stravě i poměrně často chybějí. Čím dál více lidí je velmi obézních a potřeba celé řady výživných látek se u nich zvyšuje. Například užívání B-komplexu 2-3x týdně u většiny české populace považuji za racionální chování. Aktuálně může také velmi často chybět některý stopový prvek či některá minerální látka. Třeba u seniorů je tomu určitě velmi často. Je pravděpodobné, že přestárlí lidé trpí  různými poruchámi vstřebávání důlrežitých látek. Řada z nich využívá ke svému průniku do těla aktivní transportní mechanismy. To platí i na úrovni tkání a jednotlivých buněk. Nádorové buňky mají často jiný metabolismus a určitě i jinou potřebu biologicky aktivních látek. Proto je nutné aby výzkum šel i touto cestou a tak bylo možné dělat správná dietní opatření i vůči nádorové tkáni konkrétního nádorového onemocnění. Takový výzkum ale není možné platit ze soukromých zdrojů, protože výsledky nelze nijak ochránit a nepovedou nikdy k návratnosti investice. K tomu by měly sloužit peníze veřejné a výzkum by měl být prováděn státními institucemi. Přestože nyní existují skvělé protinadorové léky, výživa je zanedbávána a určitě by mohly být terapetické výsledky ještě lepší, pokud by byla nutriční intervence individualizovaná a cílenější. Léků užíváte hodně a je třeba hledat stále možnosti jak medikaci omezit. Minimálně nižším dávkováním. Neznám,ale dobře váš zdravotní stav a nemohu se k medikaci konkrétněji vyjádřit. Máte-li nadváhu či jste obézní je klidně možné, že po dosažení normální váhy nebudete potřebovat léky na vysoký krevní tlak, na zvýšenou hladinu cholesterolu  i na snížení acidity žaludku ( reflux?). Naši pacienti velmi často odcházejí od nás (Centrum pro poruchy metabolismu a výživy) bez medikace či s medikací minimální, která je zcela nezbytná jako je tomu například u vás u substituční léčba hormony štítné žlázy(Letrox). Například Ortanol a Rusumop  ( či obdobné léky) užívají často lidé zcela zbytečně a mohou si pomoci sami jen úpravou jídelníčku a změnou stravovacích návyků.
Léky na předpis
Dobrý den, doplňuji informace:
- bere strateru o-o-1. (Ritalin jsem uvedla jako nejznámější lék této kategorie). Účinky jsou jasně pozorovatelné a pozitivní. Během noci se vzbudí pouze na WC a ihned usne. Kofeinové nápoje velmi vjímečně - když na výletě mají všechny děti colu. Černý čaj vůbec. Občas zelený čaj a šťávu, minerálku.
Předem děkuji za odpověď. - otázka upravena poradcem
P.
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Díky za upřesnění. Dávkování na noc považuji za nevhodné. Látka stimuluje CNS a ovlivňuje spánek. Je velmi pravděpodobné, že to vede k časnému probouzení i k nedostatku odpočinku. Zkuste nejdříve prosím 1-0-0. Pokud se spánek nezlepší, je třeba pátrat po příčině.
Léky na předpis
Dobrý den,
chlapec, 8 let, diagnostikována porucha ADHD, bere Ritalin. Usíná dobře, ráno se hrozně brzy budí-i před 6 hodinou. Takže v půl osmé, když má jít do školy, je již unavený. Jak bychom mohli prodloužit spánek a nezatěžovat dalšími medikamenty?
Velmi děkuji.
P. - otázka upravena poradcem
P.
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Jak je prosím Ritalin dávkován? Měnili jste již někdy jeho dávkování? Pozorujete příznivý účinek Ritalinu na jeho chování?  Nepije nápoje s obsahem kofeinu? Pije pravý čaj?  Probouzí se během noci?
Léky na předpis
Dobrý den.Mám zvýšený cholesterol mezi 5-6 (ten špatný). Byl mi doporučen lék Torvazin 10 mg. Nechci zbytečně brát léky, pokud by se můj stav dal zlepšit správnou životosprávou. Jinak neberu žádné léky, pouze Miril 5 mg na zvýšený krevní tlak. Je mi 67 let, jsem fyzicky aktivní, pravidelně cvičím ( cvičení pro ženy 2x týdně ), plavu v bazénu i v zimě, jezdím na kole. Vážím 60 kg, výška 163 cm, nekouřím, jím vše, stravuji se zdravě. Doporučujete lék spíše brát nebo nebrat.Děkuji za radu.
Marie
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Marie, uvedená hodnota není nic alarmujícího a léčba statiny by neměla být první volbou. Domnívám se, že z odborného hlediska  lze zdůvodnit předepsání tohoto léku pouze v případě, pokud vaší rodiče či prarodiče zemřeli v časnějším věku na kardiovaskulární onemocnění a dietní opatření po dostatečně dlouhou dobu nepřinesla požadovaný efekt. K samotné léčbě nelze přistupovat pouze byrokraticky bez posouzení všech souvislostí. Jedině tak  mohou být rizika léčby méně významná než samotný prospěch pro vás. Co se týká dietních opatření, nesnažte se snížit příjem cholesterolu potravou ( jatra zareagují jeho zvýšenou syntézou), ale snažte se trochu ušetřit na příjmu nasycených tuků a jednoduchých sacharidů.  Vajíčka tedy v jídelníčku určitě ponechte. Neznamená to, že ale sníte 30 vajec týdně. Jedno až dvě vajíčka denně  není žádný problém, přizpůsobí-li se tomu celý celodenní jídelníček.Tuk šetřete hlavně na pamlscích ( sušenky,  pečivo...) a volte libová masa. Jezte přiměřené množství ovoce. I zvýšený příjem jednoduchých sacharidů ( zejména fruktózy)ovlivňuje nepříznivě hladinu krevních tuků. Za tělesné aktivity zasloužíte určitě pochvalu a nepolevujte! Biochemické parametry kontrolujte 2x ročně. Nepodceňujte přípravu před odběrem krve ( 12 hodin nalačno). Pečlivě dbejte na příjem vody 2-3 dny před odběrem ať mají  naměřené výsledky dostatečnou výpovědní hodnotu.. Z informací, které jste uvedla vyplývá,  že není žádný důvod k dalším léčebným opatřením.  Pokud si ale myslíte, že je třeba  informaci o zdravotním stavu upřesnit, určitě se ozvěte.
Parafarmacie
Dobrý den, pane doktore. Mohl byste mi prosím říci, jaký je Váš názor na přírodní přípravky z řady "glucan" z NATUR APATYKY? Mám na mysli konkrétně NATUR GLUCAN forte - zda je opravdu vhodný jako prevence proti parkinsonově nemoci atd., jak je uvedeno v katalogu i na internetu. Máte s těmito přípravky nějaké zkušenosti? Děkuji za odpověď. - otázka upravena poradcem
Jana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Jano, beta glukany jsou určitě zdravé polysacharidy. Většinou se však slibuje více, než čeho jsou  skutečně schopni. To platí i o výrobku který jste uvedla. Tvrzení na webu jsou v rozporu s oficiálně schválenými výživovými tvrzeními, které byly zpracované evropskou autoritou a lze je považovat minimálně částečně za klamavá s přihlednutím k tomu, co o nich zatím víme a co je dostatečně a věrohodně ověřeno. Nelze také směšovat vědecké informace , které se týkají betaglukanů z ovsa či ječmene s informacemi, které jsou publikovány ve vědeckém tisku o betaglukanech z hlívy ústřičné. Co se týká prevence parkinsonovi nemoci, mám o použití betaglukanů velké pochybnosti a nedovedu si představit jakým mechanismem by mohly vzniku Parkinsonovi nemoci předejít. Betaglukany různého původu se liší od sebe nejen chemickou strukturou, ale také fyzikálně chemickými vlastnostmi. Chovají se rovněž rozdílně při kontaktu s vodou.  I to je třeba rozlišovat při vývoji výrobků s obsahem betaglukanů, které mají mít konkrétní účel použití a nemají být  " na všechno" jak je u zázračných přírodních výrobků často prezentováno.
Parafarmacie
Dobrý den.Jsem čerstvá důchodkyně a potřebuji poradit jak zlepšit pozornost,soustředěnost.Nedokážu myslet na to co je třeba.Např. čtu,koukám na film a za chvíli se přistihnu,že jsem myšlenkami úplně jinde a vůbec nevím o čem knížka nebo film je.Nejvíce mne to ale zlobí,když si s někým povídám,můj protějšek má delší řeč a já se přistihnu,že téměř nevím o čem mluví,protože jsem myšlenkami jinde.Můžete mi poradit jak se líp soustředit? Mám slabší formu osteoporozy a lékařka mi předepsala z toho důvodu vigantol a moduretic.Jiné choroby nemám.Děkuji za radu.Veronika
Veronika
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Veroniko, neřešil bych to léky, ale úpravou životosprávy. Dostatečně odpočívejte. Snažte se najít dostatek fyzických aktivit, které budou přiměřené věku a zdravotnímu stavu. Vyhýbjete se co nejvíce televizi a snažte se spíše více číst. Volte třeba zatím povídky, do kterých je snažší se začíst. Dělejte co vás baví a buďte aktivní. Scházejte se s lidmi které máte ráda a kteří mohou obohatit váš život. Vyhýbejte se lidem, kteří jen neustále generují  nové a nové problémy a  vyprávěním o svých potížích  pouze zatěžují ostatní. Není jim pomoci. Odchod do důchodu je mimořádnou události v lidském životě a není snadné se s ním vypořádat, přinášela-li vám práce určité uspokojení a radost. Je třeba hledat nové uplatnění v životě, nezahálet, zbytečně nejíst a  také neutíkat do nemoci.

Léky na předpis
Dobry den, chtela bych se zeptat, dostala jsem Maxitrol, antibiotika do oci na zanet. Muzu na tyto leky pozivat alkohol? Dekuji
Veronika
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Ano, Veroniko. Je to možné.
Parafarmacie
Dobry den pane doktore, prosim vas muzete mi rici, jestli uzivani Geriavitu muze zhorsit rakovinu. Manzel 70 roku ma karcinom prostaty a k vanocum dostal od syna Geriavit, ktery uzival dva mesice. Potom byl na kontrole a zjistili prudke zhorseni nadoru. Nemohl to zpusobit Geriavit? Dekuji vam za odpoved. Jana
Jana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Jano, výživa onkologických pacientů se stále podceňuje a je na okraji zájmu nejen v naší zemi. Hodně se o ní mluví, že je důležitá, ale to je tak asi všechno. Máme celou řadu skvělých léků a "banality" zanedbáváme ( v poslední době například  jedinečné Xtandi). Uživání Geriavitu ( obecně mutivitamínu-multiminerálu) by nemělo být zahájeno pro nic za nic kvůli tomu, že je třeba využít vánoční dárek: Onkologičtí nemocní mají větší potřebu celé řady výživných látek a pokud třeba manžel ztrácel na váze více než je žádoucí, použití Geriavitu bylo na místě. O jeho použití  u onkologicky nemocných musí rozhodnout nutriční terrapeut zaměřený na výživu onkologicky nemocných, který musí posoudit výhody a rizika pro nemocného.  To, že se stav vašeho muže zhoršil má určitě více příčin a nelze je znednodušeně přičítat Geriavitu: Přeji vašemu muži hodně zdraví a věřím,   že si bude užívat spokojeně života další léta. Má smysl bojovat a nevzdávat to. Určitě mu můžete hodně pomoci a být mu oporou.
Parafarmacie
Dobrý den. Je mi 19 a od malička trpím na tuhou stolici. Dříve mi vyprazdnování nezpůsobovalo zádné potíže, ale v posledním půl roce mi po vyprázdnění bolí konečník, někdy najdu i krev n stolici nebo na papíře. Byla mi provedena sygmoskopie, kde mi zjistili vnitřní hemeroid 1. stupně. Snažím se jíst dostatek zeleniny, ovoce, dostatečně piju tekutiny a zakysané výrovky ale nepomáhá mi to. Jediný co mi pomáhá je Zaječická minerálka, kterou ale piju už půl roku každý den v dávkách ccc 80 ml. Není to škodlivý? Nebo mám dávku snížit a pít minerálku třeba obden? Děkuji za odpověd.
Marta
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Marto, bylo by dobré aby gastroenterolog zjistil, zda je jedná o nějakou funkční poruchu či jen o zácpu způsobenou dietními chybami. Právě nepřiměřená konzumace některé zeleniny může zácpu způsobovat či ji prohlubovat. Platí to hlavně pro zeleninu košťálovou. Při konzumaci ovoce a zeleniny se držte obecných výživových doporučení zpracovaných Společností pro výživu. Zaječická minerálka je dobrou volbou. Můžete zkusit  také Glauberovu sůl, která působí také osmotickým mechanismem a je ještě šetrnější. Máme ji k dispozici na našich stránkách www.lekarnaurotundy.cz..můžete tam také najít Paralékárna Flavonoidy, které v dávkování 2x2 tabletky pomohou vyřešit akutní problémy s konečníkem. udržovací dávka 2x1 tableta pak problém zlepší. Používal bych dále i glycerinové čípky. Osmotická projímadla postupně strácejí účinnost, protože se střevo na změněné poměry trochu adaptuje a i při používání projímadel je dobré si vytvořit určitý systém..
Léky na předpis
Dobrý den. Trpím dlouhodobou chronickou bolestí způsobenou Sudekovou chorobou. Proti bolesti užívám Gabagamma 300 mg, OxyContin 10 mg , podle potřeby Paralen a Melovis. Melovis 15 mg 1 denně mám předepsaný z ambulance léčby bolesti ale lékařka na neurologii a diabetologii je proti jeho dennímu užívání vzhledem k posledním informacím
o jeho vedlejších účincích. Je mi 75 let, mám diabetes. Užívám ještě Stadamet, APO-Venlafaxin,
MinirinMelt, Tezeo, Amlodipin Mylan. Děkuji Vám za Vaši ochotu pomáhat lidem. Veronika - otázka upravena poradcem
Veronika
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Veroniko, medikace je extrémní a je třeba hledat možnosti jak ji omezit. Rizikaa vedlejší účinky, které z léčby vyplývají, mohou převyšovat prospěch, který z léčby máte. Nejpřirozenější způsob jak se dostat z bludného kruhu ven jenajít vhodný způsob stravování a volit také vhodný pitný režim.  Nadměrný příjem sacharidů a tuku podporuje zánětlivé reakce a je třeba si udržovat normální váhu velmi skromným, ale pestrým jídelníčkem. Normální váhu je třeba udržovat i vzhledem k diabetu a urologickým obtížím, které asi máte ( Minirin). Jinou cestu ke zlepšení zdravotního stavu nevidím.

 
Podváha
Dobrý den,mám podváhu.Měřím 160cm a vážím 40kg.Je mi 46let .Mám oslabenou slinivku,bezlepkovu dietu a nemám cukrovku.Průjmy nemám.Cukr a med nesnáším a nekoncumuji,rovněž i uzeniny nejím.Tuku mohu jen malinké množství.Jsem unavenější a mám málo síly.Do práce už nechodím.Nějaké nutridrinky a jiné umělé přípravky nesnáším.Prosím o radu jak přibrat,když mám oslabenou slinivku,abych si neublížila a nepodráždila si ji.Maso moc nejím ,bojím se kůli slinivce.Zeleninu jím ovoce také kromě banánů,nesedí mi.Mléčné výrovky jím jen kozí sýr občas a bílý jogurt holandia nebo madeta tak dvakrát do měsíce. Děkuji
Dáša
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Dášo, musím znát přesně váš současný jídelníček., abych mohl poradit. Masu není dobré se vyhýbat. Obsahuje celou řadu biologicky aktivních látek, které není možné nahradit jiným způsobem či jen částečně.Konzumujte maso mleté, aby bylo dobře stravitelné. Jezte pravidelně polévky obsahující masový vývar. Užívejte trávicí enzymy podle toho, jaké pokrmy jíte (jaký podíl bílkovin, sacharidů a tuků mají). Byla vám prokázana nesnášenlovost lepku? Pijete čerstvé plnotučné mléko? Jaké potraviny či pokrmy máte ráda a dobře je snášíte?
Podváha
Môj priateľ meria 185 cm a váži 52 kg. Pred 4 rokmi zraku schudol zo 76 na 50 kíl, strávil 2 mesiace v nemocnici, na nič neprišli. Alternatívne si naordinoval MMS a prestal chudnúť avšak nevie nijako pribrať, je slabí a sexuálne nevýkonný. Lekári nevedia zistiť príčinu- vraj je zdraví. Čo robiť?
zuzana a rudo
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Zuzano a Rudo, příčinu rychleho snížení váhy je třeba odhalit. Klidně to může být jen kombinací stresu a nízkoenergetického jídelníčku. Pokud mi napíšete přesně co Rudo jí (  nejlépe přesný celotýdenní jídelníček), pokusím se vám  poradit, aby se vše změnilo k lepšímu. Můj mail je guareta@drstanek.cz.
Parafarmacie
Dobrý den, můžete mi prosím poradit nějaký přípravek (nejlépe mast) na tzv. metličky na nohách ? Křečové žíly nemám (tedy alespoň nejsou viditelné), ale "metličky" se mi objevily nejprve na stehnech a nyní jsem si všimla, že se mi objevily i na bércích. Je mi 30 let, beru na štítnou žlázu Letrox. Pokud je mi známo, můj dědeček trpěl na křečové žíly. Děkuji. - otázka upravena poradcem
Helča
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Helčo, můžete vyzkoušet výrobek od firmy Allgasan viz. hyperlink. Dále doporučuji pravidelně vnitřně užívat Paralékárna Flavonoidy-2 tablety za den. Věřím, že se stav trochu zlepší. Nepodceňjte ale ani obuv a snažte si udržovat normální váhu.
Léky na předpis
Dobrý den.Moje maminka zemřela na tříštivé mozkové krvácení.Měla i vysoký tlak.Já již 3roky užívám godasal 100,tlak mám normální.Dle lékaře preventivně.Godasal ředí krev,,,,,embolii v rodině nemáme,tak mi prosím poradte,zda není užívání léku zbytečné,v mém případě naopak nebezpečné.Děkuji za odpověd.
Ela
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Může být zbytečné, Elo a nemusí být pro vás ani prospěšné.   Nemohu to ale posoudit. Musím znát dobře váš zdravotní stav. Důkladná znalost rodinné anamnézy ke správnému rozhodování také patří.   Jaké zdravotní obtíže jinak máte? Kolik je vám let? Užíváte nějaké léky?
Parafarmacie
Augmentin 1g beru sedm dní,po třech dnech užívání se mi potíže výrazně zlepšily ale teď mi příjde,že nejsem úplně doléčená. Pořád mám rýmu a jsem zahleněná, kašlu a vykašlávám hleny. k Atb užívám ještě mucosolvan retard po celou dobu. ATb užívám pro akutní zánět dýchacích cest- suchý dráždivý kašel, rýma, zahlenění,tíživý pocit na prsou
Lucie
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Užíváte vysokou dávku, Lucie a týdenní léčba je dostatečná, je-li respirační infekce způsobena dostatečně citlvými bakteriemi. Samozřejmě příznaky onemocnění budou dále přetrvávat a postupně vymizí. Přiměřeně se oblékejte a vyhýbejte se klimatizovaným mistnostem. Vyhýbejte se také prostředi kde je větší riziko infekce ( dopravní prostředky, supermarkety...), aby nedošlo k reinfekci.
Parafarmacie
Dobrý večer pane doktore. je mi 50 let a výrazně se mi zvětšil obvod paží. Existuje na snížení obvodu něco jiného než liposukce. Moc děkuji za odpověď.
Doplňuji, že váhu mám stejnou (na 162 cm 58 Kg), fyzicky pracuji pouze na zahrádce, zaměstnání jsem nezměnila(pedagog). Děkuji za odpověď. - otázka upravena poradcem
Alena
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Máte paže pevné a svalnaté, a nebo svaly a kůže vypadají trochu povisle, Aleno? V druhém případě by možná mohla mít liposukce určitý význam. Něco lepšího ale poradit nedokáži.
Parafarmacie
Dobrý den,
užívám dlouhodobě Euthyrox 112 na štítnou žlázu. Teď mi pan doktor našel nedostatek železa a předepsat Sorbifer. V letáku jsem si přečetla, že není vhodné brát při léčbě Euthyroxu. Ale také tam stojí, že se tomu někteří pacienti nevyhnout. Od jara do září užívám ještě Flonidan (jsem pylový alergig). Můžete mi napsat, kdy je nejlepší užívatFlonidan a Sorbifer, aby se nesnižoval účiněk jednotlivých léků. Euthyrox užívám ráno na lačno půl hodiny před snídaní.
Děkuji za odpověď. - otázka upravena poradcem
Blanka Hrdinková
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Flonidan užívejte ráno s Euthyroxem nalačno, Blanko a dobře zapijte vodou. Sorbifer pak mezi jídly odpoledne nebo večer.
Parafarmacie
Prosím Vás o radu.Užívám Varfarin,jaké léky,nebo doplňky stravy mohu užívat na dlouhodobou žaludeční nevolnost?
Iveta
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Můžete mi prosím Iveto, napsat o vašich zaživacích problémech něco bližšího? Jak se nevolnost projevuje a kdy?
Léky na předpis
Dobrý den, chci se zeptat. Dobrala jsem celé balení Augmentinu 1g ale stále mi nejsem úplně vyléčená. Mohu si vzit ještě pár dávek leku z dalšího balení a nedobrat ho? Nebo i druhé balení musím dobrat celé?
Lucie
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Za jakým účelem Augmentin užíváte, Lucie? Užívání delší než 10 dní zpravidla nemá žádný smysl.
Volně prodejné léky
Dobrý den, měla bych dotaz, jestli je nějak nebezpečné, když místo toho, abych si zavedla tabletu do pochvy, omylem jsem ji spolkla? Jedná se o Clotrimazol AL 100 vaginální tabletu. Děkuji.
Ilona Vychodilová
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Teď už s tím nic nenaděláte, Ilono. Jedna tableta by vám ale neměla poškodit zdraví.
Léky na předpis
Dobrý den muj syn dostal od lékaře lék Arktis na fobii ale je ve věku kdy chodí na různé diskotéky atd. a tam si dá i nějaký ten alkohol nepřehání to a z alkoholu pije pouze pivo ale i tak bych se chtěla zeptat na učinky s alkoholem.Vím že by se léky neměli kombinovat s alkoholem ale na internetu jsem se dočetla že antidepresiva typu ssri se z alkoholem nějak neovlivňují že daleko horši jsou třeba léky na uklidnění typu lexaurin a podobně. Muj syn je na kolejích a je ve věku kdy nějaký ten alkohol patři k studentskému životu a dohlížet na něj bohužel nemůžu tak bych aspoň chtěla poradit jak alespon co nejvíce snížit riziko děkuji za odpověd
Jana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Jano, nemohu doporučit nic jiného, než jaká jsou obecná výživová doporučení. Za normální  lze považovat vypití jednoho půllitru piva za den i když alkohol příznivě  ovlivňuje i fobii. Bohužel je návykovou látkou, která může zhoršit mimo jiné i funkci jater a nepřízniově ovlivnit látkovou výměnu. Léčbě ihibitory SSRI nijak prospět nemůže a větší dávky alkoholu, podle mého názoru, mají významný vliv na terapetický efekt a léčba se může zbytečně prodloužit, či být zbytečně neúspěšná. Při posuzování vzájemné interakce nelze vycházet jen z mechanismu účinku či osudu jednotlivých látek v organismu.
 
Léky na předpis
Dobrý den,

Užívám SERETIDE DISKUS 50/250. Kvůli dýchacím problém, musím chodit tak co 3 měsíce na kontrolu, kde si fouknu do přístroje a pak čekám tak 2-5 hodin v čekárně, jelikož na plicním je vždy hodně lidí. U paní doktorky si sice pěkně popvídám, ale opravdu nemám čas ani náladu čekat tolik hodin kvůli tomu, že se mě paní doktorka zeptá jak se mám. Každopádně daný přípravek Seretide Diskus je na předpis, každopádně jsem si našel na internetu (Státní ústav pro kontrolu léčiv), že tento lék cituji "Dále se uvádí, že ačkoli se jedná o léčivý přípravek, jehož výdej je dle rozhodnutí o registraci vázaný na lékařský předpis, nebude jeho výměna pacientovi v lékárně podmíněna předložením lékařského předpisu. "

Chápu tedy dobře, že když mi v foukátku dojdou dávky, stačí zají do lékarny s starým foukátkem a paní lékarnice by mi měla dát nový bez předpisu?

Děkuji mnohokrát, že si uděláte ve svém volnu čas na zdejší odpovědi. - otázka upravena poradcem
Radim
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milý Radime, toto stanovisko SÚKL souvisí jen se závadou v kvalitě tohoto přípravku.  Osobně bych to řešil tak, že bych poslal mail do ordinace a požadádal předem o vystavení RP a recept si tam jen vyzvedl. Neměl by s tím být problém. Jinak lékárnici v celé Evropě usiluji o to, aby mohli chronickou medikaci předepisovat. Aby to ale mělo hlavu a patu, musí se všechny 3 strany dostat k potřebným informacím ( s IZIPEM k tomu bylo velmi blízko). Samozřejmě lékaři se tomu brání z odborného hlediska i z obavy o ztrátu svých kompentencí ( v řadě soukromých nemocnic v zahraničí jsou odpovědni za medikaci lékárníci).. My lékárnici zase vidíme, že lékaři nejsou v současné době schopni uhlídat veškerou farmakoterapii a že léčba poměrně často  přináší více rizika než prospěchu pro pacienta.
Parafarmacie
Dobry den, opět odepisuji já už léky mela na stres a mě to nedělalo upřímně vůbec dobre a byla sem víc ve stresu než před nasazením.
Michaela
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Odpovězeno níže.
Parafarmacie
Prasky mi nasadili ale zhoršilo se mi to. Vysadila sem je protože více jsem byla pod stresem než bez prášků.
Netrápí, trápí mě ze vůbec nepribiram a moje kila jdou dolu mnohem rychleji.
snažíme se najit i centrum pro tuto nemoc aby mi pomohli.
Dekuji Vám ;) - otázka upravena poradcem
Michaela
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Je třeba najít takový lék, Michaelo, který vám bude vyhovovat. Nám se osobně osvědčuje Prozac. Jste v kontaktu s vaším praktickým lékařem? Někdy je opravdu farmakoterapie nutná. Ne vždy je možné sám všechny obtíže překonat. Jestli jste z Prahy, je možné se za mnou zastavit. Pokusil bych se vás potom někam nasměrovat.
Parafarmacie
Vážený pane doktore, prosím o radu. S přítelem se snažíme již 8 měsíců neúspěšně o dítě. Z výsledku spermiogramu vyplývá, že partner má málo pohyblivých spermií. Ráda bych koupila vitamíny pro zlepšní spermiogramu, a to konkrétně přípravek Reproman + na diskuzích jsem se dočetla o přípravku pro zlepšení pohyblivosti a to neo carnitargin. Mohu se zeptat na názor, zda tyto přípravky může partner užívat současně a jaké by bylo v případě neo carnitarginu dávkování pro tento účel? Děkuji, přeji hezký večer.
Janka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Janko, Reproman může trochu pomoci, pokud se váš přítel nestravuje dostatečně pestře. O karnitinu(Carnitarginu) mám pochybnosti, pokud váš přítel nepreferuje vegeteriánský způsob stravování. Hlavním zdrojem karnitinu je maso a lidé mají  v těle karnitinu spíše nadbytek. Játra si ho navíc dokáží v případě potřeby sama vytvořit. Racionální použití karnitinu v humánní medicíně vidím jako extrémně omezené. Zaměřil bych se tedy spíše na způsob stravování a změnu životního stylu. Důležité je mít normální váhu a dostatek pohybu. Doporučuji také omezit alkohol na minimum.  Snažte se  cestovovat. Změna klimatu se může  velmi příznivě projevit.  Nemusíte zrovna do Karibiku. Stačí měnit jen protředí ve kterém nyní žijete. Jste-li z Prahy či velkého města, cestujte po horách a žijte aktivně bez zbytečného přejídání a lenošení.
Parafarmacie
Dobry den, mam problémy už delší dobou s nechutenství z jídla, ráno se probudim ani chut nemam a když se chci najíst tak se mi jakoby zcvrkne žaludek. Nejím i z toho 3dny, stresu az na hlavu.
Někdy se bojim ze opět zkolabuji.
Moje váha je 50kg v 18letech se 178cm, a nejen já se obávám ale i přítel mi chce pomoci najit kliniku a abych alespon začala jist. Už se to táhne delsi dobou a já už se stresuji i z maličkosti.
Budu Vám velmi vděčná jestli byste mi nějak poradil. :)
Dekuji Vám ;) - otázka upravena poradcem
Michaela
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Spíše bych volil psychoterapeutické pracoviště, Michaelo. Přehnaného stresu a obav je třeba se zbavit. Někdy je nutné předepsat i léky, abyste se dokázala s problémy lépe vypořádat a postupně nabyla větší jistoty. Trápí vás také obavy z přibírání na váze?
Léky na předpis
Doplňuji informaci:Euthyrox uživám od roku 1995 a to 100 mikrogram. 1 x ráno.Jsem z malého okres.města a u nás nebylo možné vyšetření sonografické tak jsem byla v Praze.Závěr zněl"echogenita žlázy je dosti snížená,textura je však homogenní,bez uzlové přestavby.Zá:dosti hypoechogenní žláza,nelze vyloučit imunopatii.pan Dr.Vlček,CSc.doporučil přeléčit Carbimazolem na pár měsíců.Moje domáci endo-ordinace mně objednala na vyš.do Prahy bez odběru krve.Dlouholetá diag.ŠŽ Thyreoiditis-zánět ŠŽ,na subst.Poslední hodnoty ŠŽ TSH 1,185 FT4 15.9.Uvedené hodnoty ŠŽ jsou prakticky několik let stejné.Už v roce 1995 po cca půlroční léčbě jsem v ordinaci zdejšího endokr.si stěžovala,že se začína váha pohybovat bez mého přičinění(původ.váha 62 stoupla na 72 kg během 5lerého užívání hormonu jsem dosáhla váhy 82 kg.To byla největší váha v mém životě.Jako máv.kouzelného proutku bez mého (drast.dieta) se váha sama začala snižovat až na 69 kg.(souč.váha)ale nastal probl. s ranní glyk., - otázka upravena poradcem
Eva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Evo, praktická lékařka má o vás nejvíce informací a nejlépe vás zná. Měla by být schopna vás léčit nejlépe. Já bohužel v tomto moc pomoci nemohu. Třeba by ale šlo něco udělat s jídelníčkem. Napište mi prosím, pokud budete mít zájem, co jste jedla v sobotu a neděli. Třeba najdeme nějakou  závažnější dietní chybu, kterou děláte často. Měříte si krevní tlak a glykemii denně? Měříte glykemii nalačno před použitím Euthyroxu?
Léky na předpis
Používám lék Mydocalm -beru 2 tablety denně,předepsán lékařem kvůli bolesti paže.
Vybráno 2/3 prášků,ale objevila se mi silná kopřivka.
Pokud lék vysadím-sníží se jeho účinek? - otázka upravena poradcem
Jarka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Jste si jista Jarko, že kopřivka  souvisí s užíváním Mydocalmu?  Nesouvisí s nějakou dietní chybou ( například nepřiměřená konzumace ovoce)?  Kopřivka nyní ustupuje, nebo je výraznější a svědění intenzivnější?
Léky na předpis
Dobrý den,zapomněla jsem se v dotazu zeptat"je správna volba léků Euthyrox,Inhibace a Sifor :
První dva léky obsahuji laktózu. - otázka upravena poradcem
Eva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Odpovězeno níže.
Léky na předpis
Děkuji za odpověď.Euthyrox 100 ug utívám od roku 2005 l tab.ráno.I když mám dle obvod.lék.ŠŽ bez uzlů a hodnoty zdrav.člověka jsem na subst.léčbě.Při preven.zdravot.proh.u obvod.lék. měla jsem zvýš.glyk.na lačno 7,1 další týden 8,1.Dle obvod.lék.prý se jedná o metabol.syndrom.Ihned nasadila Oltar 2 mg.Pří dalším odběru byla glyk.na lačno 8,1 ,obdržela jsem Siofor 500 x za den.Z nepochop.důvodu paradoxně místo snížení glyk.se začala zvyšovat 8,1 a paní doktorka Siofor zvýšila na 2 x 1000 mg.a při TK 140/80 předepsala lék na TK Inhibace 2,5 mg.Nemám nadváhu(72 let) mám krev.skup.B s mínus.RH faktorem.Nemůžu odhalit probl.proč při vyš.dávkách Sioforu místo snížení na původ.7.1 se glyk. na lačno zvyšuje.Byla jsem 3 x na GTT s normál.výsledkem(konečný 6 mmol).Dotaz "jaké vyš.mám požadovat aby se konečně odhalilo proč je glyk.pohyblivá. - otázka upravena poradcem
Eva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Je to nějaké podívné, Evo. Pokud nemáte sníženou funci štítné žlázy, proč užíváte substituční léčbu?  100 mikrogramů je navíc významná dávka. Hormony štítné žlázy se podílejí také na regulací glykemie a mají hyperglykemizující účinek ( zvyšují hladinu krevního cukru). Pokud si vezmete tabletku před odběrem krve(sice nalačno) je pravděpodobné, že se hodnota zvýší dosti výrazně ( neužíváte ji před odběrem?). Nadměrná dávka Euthyroxu se může podílet i na zvýšení krevního tlaku. Jinak množství laktózy v tabletách je pro diabetika zanedbatelné. Není třeba ho započítávat. To co uvádíte metabolickému syndromu vůbec neodpodvídá. Nezapomněla jste prosím nějaké další důležité informace uvézt? Trpěla jste sníženou funcí štítné žlázy v roce 2005  kdy vám byl  Euthyrox předepsán?mobilní verze
© Copyright 1999–2015 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je součástí koncernu AGROFERT ovládaného Ing. Andrejem Babišem.