Diskuze

Příběh Evy: Otec tají rakovinu. Jak mu můžeme pomoct, když nic nevíme

Rodiče vždycky drželi hodně při sobě. Někdy jsme se sestrou a bratrem měli pocit, že mají sami k sobě blíž než k nám dětem. Táta mámu nosil na rukou a ona vždy dělala všechno pro to, aby byl doma šťastný. Teď táta onemocněl, má rakovinu. Chtěla bych mu pomoct, být mu oporou, ale jak, když je jeho nemoc pro okolí tajemstvím.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

Víte, pomoci můžete jenom tomu, kdo o pomoc požádá. Ona vůbec generace našich rodičů to má nastaveno tak, že jsou tu od toho aby nás chránili, byli tu pro nás, a vůbec nejsou připraveni na přijímání pomoci (většinou). Moje dcera o mé mamince říká že je jako sokolka - vše zvládne sama, nic nepotřebuje, jako správná hrdinka vše zvládne i ve svých 80 a očekává obdiv. I když se přes 30 let snažíme na ni působit že my jsme tu pro ni, nebere to. Stejně to měl můj otec, můj tchán - jako přes kopírák.

0 0
možnosti
Foto

Mému muži je „jen“ čtyřiašedesát, ale kdyby mi jednoho dne řekl, že má rakovinu, ale nepřeje si, aby to náš syn věděl, řeknu mu, že je to nesmysl, že jsem před synem nikdy nic důležitého netajila a rozhodně nemám v plánu hrát před ním divadlo, že je všechno růžové a rodiče tu budou ještě léta. A že i kdybych to měla v plánu, tak nejsem dlouhodobě takového hereckého výkonu schopna.

Neexistuje žádné morální právo na to, aby partner nemohl probrat se svými dětmi fakt, že možná brzy bude vdovec/vdova...

Navíc je dobré si uvědomit, že duševní síly některých starých lidí už dávno nejsou, co bývaly a někdy v takové míře, že je třeba jejich tvrzení a rozhodnutí brát s rezervou. Moje matka mi měsíc před smrtí (měla rakovinu ale přišlo se na to až když měla mrtvici a ochrnula jí tvář a levá ruka, bylo jí třiaosmdesát let), když sotva stála na nohou, zakazovala, abych se k ní nastěhovala a starala se o ni. Chtěla, abych vždycky jen tak obden přišla a zase odešla, přičemž ona už prakticky nebyla schopna ani dojít na toaletu. Zůstala jsem u ní i přes její zákaz a zhruba za den a půl uznala, že je to dobře...

2 0
možnosti

Já bych se domluvila s maminkou. Rozhodně bych tátovi neříkala, že to vím, když mi to maminka řekla s tím, že to vědět nemám. A ještě víc rozhodně bych to neříkala ještě sourozencům. Tisíckrát s tím rozhodnutím nemusím souhlasit, ale není to mé rozhodnutí ne?

0 2
možnosti

Doporučuji stranky www. umirani.cz, je tam velmi dobře napsáno, jak hovořit s nemocnými atd. Spousta cenných rad.

1 0
možnosti

Rakovinu často prožívají blízcí daleko více a hůře, než samotní postižení. Vím dobře, o čem mluvím.... Jestli nechce o tom mluvit, má k tomu jistě důvod. Třeba jen ten, že nechce své blízké trápit .

1 0
možnosti

Tím, že o nemoci nechce mluvit, trápí daleko víc sám sebe. Já to tedy chápu, já taky nechci být okolí na obtíž a hlavně nesnáším, když mne někdo lituje. Ale zase sdílená starost se říká že bývává poloviční starostí.

4 0
možnosti

Taky bych nedávala najevo, že to třeba i se sourozenci víme. Ale snažila bych se pomoct matce s provozem domácnosti, aby se jí maximálně ulevilo a mohla pečovat o manžela. Ale když to otec nechce s rodinou probírat, nemá cenu mu to cpát.

2 0
možnosti

Můj otec zemřel na rakoviu. Všechny jsme to věděli jen on pořád tvrdil že má chřipku a že nemusíme mít strach že se z té chřipky dostane. Tvrdil to i několik hodin před smrtí. Až časem jsem pochopila že mu říct že má rakovinu nechtěl. CHtěl se s sní poprat sám a né mu to připomínat. Neříkejte mu to , nechce to slyšet. Když mu řekne vaše sestra, bratr, vy a vaše matka bude si myslet že ho už odepisujete.

0 0
možnosti

Jak asi tatínkovi chcete pomoci? Litovat ho? Dodávat mu pozitivní náladu? Nemyslíte, že to je pro řadu lidí ještě horší, když najednou všichni kolem mluví o tom, co chce mít jako niternou věc?

A samozřejmě - pokyn mamince, "nic nikomu neříkej", je jako, kdyby to dal do televize! Nemyslíte, že nejlepší pomoc je taková, chovat se k tatínkovi přirozeně, jako byste na něm nic nepozorovali? A léčbu nechat lékařům?!

2 3
možnosti

Jako sorry, ale ani nemocní rakovinou nemají nárok na tak neskutečné sobectví jako je požadavek, aby trápící se příbuzní, kteří něco vidí, hráli, že nic nevidí..

3 1
možnosti

Víme.ze jednou musíme odejit všichni. Těžko rict co je lepší.smířit se s tím.ze už tu tak dlouho nebudu a nebo si život prodloužit ozařováním, ,chemoterapii.někdy mám pocit, ze moderní medicína prokleti a vim ,ze dlouhé čekání na smrt je horší.než smrt samotna.

1 0
možnosti

Je fakt, že v 80 prakticky nemá chudák moc perspektivu. Co nezvládne nemoc, dorazí náročná léčba, která člověka (obzvlášť v jeho věku) zanechá zcela vyřízeného a často odkázaného na pomoc druhých. A naději na nějaké uzdravení už stejně moc nemá, spíš se bude potácet po nemocnicích a bude to na nic. Není to jednoduché.

0 0
možnosti
Uživatel požádal o vymazání
19 0
možnosti

Ano, souhlas. Ale jak můžete urovnat své věci a zemřít mezi svými, aniž byste jim řekl, že jste např. nevyléčitelně nemocný. Navíc...rakovina bude pokračovat a jednou prostě ulehne a bude potřebovat pomoc okolí. Tohle nejde tajit.

To, zda bude podstupovat léčbu nebo ne, je věc jiná - a okolí by mělo jeho přání respektovat.

2 0
možnosti
  • Nejčtenější

Jak poznat černý kašel

9. listopadu 2013,  aktualizováno  15.3 11:04

Záchvaty kokrhavého, zajíkavého kašle, které mohou trvat až půl roku. Mnohdy je nemoc spojena se...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

13. března 2024  21:50

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Příběh Zdeňka: Chci se stát otcem, moje žena je proti. Kamarádka nabízí řešení

18. března 2024

Vždycky když slyším o tom, jak si ženy stěžují na muže, kteří nechtějí mít děti, tak se musím...

Zhubla 35 kilogramů. Připadám si teď mladší a plná energie, říká Petra

12. března 2024

Petra vyzkoušela spoustu diet. Dokonce docházela i za výživovým poradcem, ale zhubla jen částečně....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Orgasmus zažijete i při sportu a další zajímavosti ze světa ženského vyvrcholení

14. března 2024

V sexuálním životě sice orgasmus nemusí hrát hlavní roli, ovšem jestli něco vede ke šťastnému...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Žena měla dost domalovávání obočí, tak si ho nechala transplantovat

19. března 2024  8:16

Devětadvacetiletá Siham Cyrine utratila v přepočtu téměř sto dvacet tisíc korun za transplantaci...

Muffiny z velikonoční nádivky

Muffiny z velikonoční nádivky
Recept

Střední

60 min

Upečte letos na Velikonoce místo klasické nádivky tyto slané muffiny.

Jehněčí hřbet s kroupami

Jehněčí hřbet s kroupami
Recept

Střední

60 min

Máte rádi jehněčí maso? Pokud ano, vyzkoušejte recept na jehněčí hřebínky.

Pošírovaná vejce s játry na víně a bramborovou omáčkou

Pošírovaná vejce s játry na víně a bramborovou omáčkou
Recept

Lehké

35 min

Snadný a velmi chutný recept na játra v bramborové omáčce.