Se zdobením sama sebe začali lidé už opravdu velmi dávno. Šperky ale měly i jiné funkce, i když se dnes můžeme jen dohadovat, které z nich převažovaly nejdříve. Předně bylo potřeba uchytit pevně oděv, k čemuž sloužily spony.
Kromě toho ale naši předkové věřili v magickou moc nejrůznějších tvarů a materiálů. Nošení amuletů a talismanů je mělo ochránit před zlými silami a zajistit jim přízeň osudu. Připadá vám to jako dávno překonaná pověra? Tak ruku na srdce, opravdu nemáte ani jste nikdy neměla například malý přívěsek na krk pro štěstí?
Ze zlata i z plexiskla
Tradičními materiály pro výrobu šperků byly v minulosti drahé kovy, tedy zlato, platina, stříbro, a celá řada drahých kamenů. Zhruba před 200 lety se ale móda klenotů rozšířila i mezi měšťany, kteří si často nemohli dovolit šperky z drahých kamenů a tak se objevily náhražky v podobě levnějších kovů.
Vyhrajte šperky Swarovski a parfém VersaceAž do 2. prosince letošního roku můžete na stránkách České pojišťovny Myslíme na ženy vyhrát hodnotné ceny od světoznámého výrobce šperků Swarovski a parfémy Versace. Účast je snadná - stačí jen se zaregistrovat pomocí jednoduchého formuláře. Parfém můžete vyhrát každý týden a po ukončení soutěže proběhne slosování o hlavní ceny. Úplně všichni zúčastnění navíc získají zajímavé slevy na některá pojištění u ČP. |
"Nikdy jsem nepociťovala k žádnému muži takovou nenávist, abych mu vrátila diamanty." Toť jeden ze slavných citátů maďarsko-americké herecké hvězdy zlaté éry hollywoodského filmu, Zsa Zsa Gaborové.
Zlato je ovšem v klenotnictví dodnes nestárnoucím hitem, a kromě dobře známých variant bílého a žlutého zlata se poslední dobou začíná prosazovat i zlato růžové, zejména díky svým dobrým vizuálním vlastnostem.
Pokud vám ale nejde přímo o to, mít zlatý či stříbrný prsten a fascinuje vás spíše zajímavý design a originalita, vězte, že v současnosti se šperky vyrábí opravdu téměř z čehokoliv.
Můžete si koupit krásný a stylový šperk i z naprosto netradičního materiálů, například z hliníku, plexiskla, plastu, pryže, corianu (také nazývaného umělý kámen) či třeba niklu nebo carbonu.
Zajímavosti ze světa šperku - rekord
V létě roku 2011 byl v Kyjevě představen šperk Labutí carevna (Tsarevna Swan) jako prsten vykládaný největším počtem diamantů. Rekord si připsala ukrajinská společnost Lobortas Classic Jewelry House a letos byl oficiálně zapsán do Guinessovy knihy rekordů. V prstenu je dohromady 2 525 diamantů a jeho hodnota je přibližně 180 000 amerických dolarů (v přepočtu tedy necelých 3 a půl miliónu korun).
Drtivá většina žen při pohledu na klenoty světoznámých značek, jako jsou Cartier, Dior či Swarovski jen povzdychne, protože jejich cena většinou značně přesahuje jejich minulý, současný i budoucí celoživotní výdělek dohromady.
Není však třeba zoufat - krása šperku a jeho cena mezi sebou nemusí mít vždy nutně znaménko rovná se. Slušivé šperky mohou být vyrobené třeba i z textilu, z kůže, či dřeva a hodnotu u nich vytváří hezký design. Navíc mohou být šperky našimi malými pokladničkami vzpomínek, třeba na babičku, po které jsme podědily zlatý řetízek.
Jedno je však jisté - ať už darované, koupené či snad dokonce vlastnoručně vyrobené, šperky zaujímají mezi módními doplňky výsostné postavení a jsou ozdobou každé ženy.