Ve špičkové běžkařské výzbroji běžný turista mrzne, klouže a trpí

Architekt a herec David Vávra a člen týmu iDNES.cz Petr Pravda jsou v plné přípravě na lyžařský maraton Marcialonga. Závod berou vážně a zkusí si ho díky sponzorům i ve špičkové výzbroji, podobné té, kterou používá světová běžkařská elita.
Profesionální vybavení vyjde na desítky tisíc

Profesionální vybavení vyjde na desítky tisíc | foto: Dalibor Puchtapro iDNES.cz

Závodní běžecká výzbroj a výstroj se odlišuje od turistické přímo dramaticky. Podobně a v něčem ještě více než u sjezdového lyžování. Běžkař začátečník by byl z takového vybavení zoufalý a moc by se v něm nepovozil.

Lyže jsou velmi úzké, tvrdé a pro běžného turistu špatně ovladatelné. Kromě malých výjimek (speciální lyže s mikrokontaktem pro vlhký lepivý sníh) mají hladkou skluznici, která se musí mazat vosky pro stoupání i pro jízdu z kopce. Stoupací vosk se maže v několika tenkých a relativně krátkých vrstvách tak, že by se běžkař turista z takto upravené lyže prakticky neodrazil a stále by podkluzoval.

Marcialonga - vybavení

Závodní boty jsou extrémně pevné a nezateplené, pro turistu velmi nepohodlné. Špičkové kombinézy jsou pak tak tenké, že by v nich normální běžkař při výletním tempu a při teplotě pod nulou za chvíli zmrzl.

Běžky stojí i 15 tisíc

Jan PirkJan Pirk, pravidelný účastník Jizerské padesátky:

"Na začátku každého sportovního výkonu máte pociťovat lehký chlad, protože poté se zahřejete. Mně je při normální teplotě, řekněme do mínus 5-7 stupňů Celsia, příjemnější běhat v široké čelence než v čepici, protože valná část tepla se odpařuje z hlavy a pokud máte teplou čepici, je za chvíli zcela mokrá, zatímco široká teplá čelenka vám chrání čelní dutiny a z vlasaté části hlavy (i z plešaté) se teplo může krásně odpařovat. Jsem také choulostivý na studené prsty, takže při teplotách pod mínus 7 až 10 stupňů Celsia běhám ve speciálních běžkařských palčákách."

Top běžky pro dálkové běhy klasickým stylem, jako je právě italská Marcialonga, jsou zcela shodné s nářadím, které používají nejlepší závodníci světového poháru. Muži jezdí závody klasickým stylem nejčastěji na lyžích dlouhých 201 až 207 cm, ženy používají délky lyží hlavně 190 až 197 cm. Běžky pro bruslení jsou o cca 10 až 15 cm kratší, zatímco turistické lyže jsou co do délky jakýmsi hybridem mezi těmito délkami.

Závodní běžky jsou široké nejčastěji 44 až 45 mm (turistické až 55 mm) a jeden pár váží méně než jeden kilogram (turistické jsou víc než dvakrát těžší). Jádro lyže bývá ze speciální tvrzené pěny nebo z dřevěné voštiny (podobná struktura jako včelí plást), vnější část lyže je vyrobena z uhlíkových kompozitů, karbonu a kevlaru. Skluznice jsou z velmi kvalitního polyetylénu s různými přísadami grafitu, nejnověji nanovláken. Do její vnější části se vyřezává diamantovým kotoučem speciální struktura podle druhu sněhu. Grafitová skluznice tvoří jednu z nejdražších částí celé lyže.

Jak uvádí český SkiMagazín, nejlepší závodní běžky dnes vyrábějí firmy Atomic, Fischer, Madshus, Peltonen, Rossignol a Salomon. Musí splňovat několik zadání, která jdou často proti sobě. Perfektní skluz, ale i odraz, musí dobře vést ve stopě, ale musejí být i dobře ovladatelné mimo ni, například v zatáčkách ve sjezdech. Musí také dobře tlumit vibrace, být dostatečně pevné a zároveň co nejlehčí. Lyže se vyrábějí ve dvou základních typech - pro studenější a teplejší sněhové podmínky (rozdíl je v množství grafitu ve skluznici a v typu struktury skluznice) a zároveň vždy ve třech variantách, tvrdé, středně tvrdé a měkké (závodníci se je vybírají podle své hmotnosti). Nejlepší běžky stojí podle SkiMagazínu od 9 do 15 tisíc korun.

Marcialonga - vybavení

A boty až 6 tisíc

Závodníci používají dva druhy vázání. Systém Salomon SNS Pilot (pro boty Salomon nebo Atomic) a NNN Rottefella (pro boty Madshus, Fischer, Rossignol). Ve spojení s botami umožňuje závodní vázání dokonalé vedení lyže, přesný přenos síly při odrazu, skluzu i při zatáčení.

Špičkové boty na klasiku jsou dnes středně vysoké, mají nižší skořepinu z karbonu, pevně obepínají nohu, ale zároveň umožňují i relativně velký rozsah pohybu kotníku při klasickém stylu běhu (karbonová skořepina je nastavena jakousi neoplenovou punčoškou, která zatepluje horní část achilovy šlachy). S turistickými botami na běžky se dají srovnat jen těžko, jsou mnohem tvrdší, pevnější, lehčí a také méně pohodlné. Nejčastěji se závodí v botách Atomic, Fischer, Madshus, Rossignol a Salomon. Top závodní boty na klasiku jsou k dostání kolem 5 až 6 tisíc korun.

Ty nejlepší běžecké hůlky pro klasický styl (pro bruslení jsou delší cca o 10 cm) sahají závodníkům přibližně k rameni a jsou extrémně lehké. Vyrobeny jsou opět z kompozitových materiálů, často jsou aerodynamicky tvarované, mají anatomickou rukojeť spojenou s různými druhy pevných anatomických poutek. Převratný systém vyvinula před časem firma Leki, která nabízí hůlky dohromady s rukavicemi, obé spojuje speciální nacvakávací systém. Nejlepší závodní hůlky s rukavicemi vyjdou až na pět tisíc korun.

Vrstev pod kombinézou je minimum

Na tělo si pak špičkoví závodníci oblékají jednodílné nebo dvoudílné tenké kombinézy, které bývají sešité nebo i lepené z několika materiálů. Kombinéza musí zpředu chránit před větrem a mrazem, zároveň musí být perfektně prodyšná, aby odváděla pot.

Marcialonga - vybavení

Pod ni se většinou bere na vrchní část těla jen jedna, maximálně dvě tenké vrstvy funkčního prádla, na spodní se pak využívají slipy s krátkými nohavičkami doplněnými windstopperovými vložkami.

Takové oblečení je však určeno prakticky jen pro vysoké závodní a tréninkové tempo. Pro normální výlet na běžkách by to bylo krutě málo. Ostatně i při běžném lehkém tréninku nebo rozježdění si závodníci přibírají další vrstvy navíc.

Na hlavě pak nosí tenké čepičky nebo čelenky. Nejlepší špičkové závodní oblečení pro běžky dnes nabízejí firmy Adidas, Björn Dahlie, Craft, Odlo, Salomon nebo Swix. Jen čistá špičková běžecká kombinéza bez funkčního prádla a teplejších vrchních vrstev vyjde asi na 5 tisíc korun.

Je vidět, že špičkové běžecké vybavení není žádná láce. Pokud bychom počítali jen jedny běžky (každý závodník jich však musí mít jak pro klasiku tak pro bruslení několik), vyjde to na 25 tisíc. Do toho je však třeba počítat ještě různé doplňky a vosky, které jsou dnes velmi drahé.

Kdo našim borcům ještě radí

Stanislav ŘezáčRádcem při lyžařském tréninku se stal jeden z nejlepších světových maratonců na lyžích, český reprezentant Stanislav Řezáč, vítěz slavné italské Marcialongy z roku 2005.

Jiří NovotnýZátěžové testy provedl a odborný dozor nad fyzičkou a tréninkem si vzal na starost sportovní biochemik a specialista na běh na lyžích Jiří Novotný, také výborný maratonský lyžař.

Jan JakubíčekDohled nad kondičním cvičením bude mít trenér Jan Jakubíček, který se od roku 1998 věnuje závodně modernímu pětiboji a od roku 2000 je členem státní reprezentace. Působil i jako osobní trenér.

Jan PirkOdborné a hlavně praktické rady ohledně zdraví a správného oblečení poskytl profesor Jan Pirk z pražského IKEMu, sám náruživý dálkový běžec.

O závodu

Marcialonga

Marcialonga se koná v neděli 31. 1. 2010. Závod se jede na 70 km klasickou technikou údolím Val di Fassa a Val di Fiemme v Dolomitech italského Trentina. Závod je specifický tím, že se ze 70 až 80 % jede pomocí soupažů. Trénink musí být proto hodně zaměřen na posilování horní poloviny těla, hlavně paží.

Hlavní výzbroj a výstroj poskytl časopis SkiMagazín - ZDE

Pomohl i Sportkoncept - ZDE

Oficiální stránky závodu - ZDE

Turistické stránky Trentina - ZDE

Všechny informace o přípravě na lyžařský maraton najdete ZDE.

Autor:
  • Nejčtenější

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

20. dubna 2024

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sexy, průhledné i s rozparkem. Šaty pomsty zvedají slavným ženám sebevědomí

24. dubna 2024

Co udělá žena, když se jí nedaří nebo ji zradí muž? Změní účes nebo si pořídí nové šaty. Róby,...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

25. dubna 2024  8:18

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

V pětašedesáti je žena fit jako nikdy předtím, vděčí za to kulturistice

26. dubna 2024  6:30

Marlene Flowersová začala s cvičením teprve před sedmi lety. Tehdy se potýkala s poruchou příjmu...

Jak se vyznáte v alergiích? Vyzkoušejte znalosti v kvízu a vyhrajte knihu

26. dubna 2024

Alergií trpí v České republice každý pátý člověk. I proto jsme se během dubna snažili v tématu...

Sexy korzet se špičatými košíčky. Před Madonnou ho oblékal plyšový medvídek

26. dubna 2024

Seriál Ačkoli byla doba upnutých šněrovaček dávno ta tam, jedním z nejslavnějších módních kousků 90. let...

Jak vycvičit tělo k dokonalému orgasmu. Vnímejte dech a stabilizujte páteř

25. dubna 2024

Premium Způsob, jakým dýcháte, vám může komplikovat život nejen v běžných situacích. V posteli může mít...

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...