Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Shoďte do plavek zimní špeky. Začněte hned

  1:00aktualizováno  1:00
Chcete být do léta o pět nebo dokonce o deset kilo lehčí? Proč ne. Možné to je, ale právě nyní nastává nejvyšší čas začít pracovat na vysněné letní postavě. Zapomeňte na hubnutí jako na období utrpení. Přestaňte na shazování kil myslet, kudy chodíte.
Zdraví, sport, fitness, hubnutí - ilustrační foto

Zdraví, sport, fitness, hubnutí - ilustrační foto - Zdraví, sport, fitness, hubnutí - ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

ČTĚTE TAKÉ:
Vyhněte se při hubnutí zbytečným chybám

Nevnímejte jídlo jako hřích, kterého by se člověk snad ani neměl dopouštět. Pokud si tato doporučení vezmete za své, mělo by vám jít zbavování se přebytečné váhy snáze.

"Člověk by měl hubnout kvůli sobě a nikoli proto, že to po něm chce okolí nebo módní diktát," říká psycholožka Zdena Sládečková, která vede kurzy hubnutí.

"Pokud se rozhodnete zhubnout, je dobré si uvědomit, jak jste ke kilům navíc přišli, dále si ujasněte, proč míníte zhubnout a nakonec si stanovte, za jak dlouho, o kolik kilogramů a jakým způsobem," radí pražský internista Petr Sucharda.

Neměl by být problém do léta bezpečně zhubnout pět až deset kilogramů, je třeba vycházet z toho, že optimem je přibližně půl kila za týden.

Hormony, geny nebo vlastní vina
Při zjišťování příčin nadváhy nebo obezity s největší pravděpodobností zjistíte, že si za ni můžete sami. A to přesto, že se mnoho lidí vymlouvá na zděděná kila navíc nebo, což je také populární výmluva, problémy třeba se štítnou žlázou.

"Ty má asi jedno procento lidí, kteří jsou obézní," uvádí věc na pravou míru Luboslav Stárka z pražského Endokrinologického ústavu.

Nedávno proběhla tiskem zpráva, že za nadváhu mohou také hormony a látky podílející se v těle například na přenosu informací o tom, že už je syté.

"Ano, pokud chybí receptor pro hormon leptin, který hraje při podobných procesech zásadní roli, mohou mít lidé problémy s váhou, za které nemohou," potvrdil Stárka. Ovšem, podle něj se tohle dá říct o jedné z deseti tisíc obezit.

Přejděte Antarktidu
Konkrétní příčiny, proč se někomu kila nasčítala víc, než je mu libo, se pak samozřejmě mohou lišit. "Vždycky ale nakonec jde o to, že člověk má vyšší energetický příjem než výdej," shrnuje endokrinolog Stárka.

A nezáleží podle něj až tolik na tom, kolik a čeho člověk pozře. "Hubnout totiž můžete, i když sníte 30 000 kilojoulů denně, což odpovídá příjmu tří horníků, a vaše jídlo budou tvořit ze dvou třetin tuky. Musíte však při tom pěšky přejít Antarktidu," připomíná stravu polárníků.

Není však nutné za každou cenu počítat každé snědené deko, zvláště pokud vám tento postup nevyhovuje.

"Důležité je radikálně změnit přístup ke stravování a pohybu, a to pokud možno ze dne na den, postupné změny jídelníčku nejsou totiž moc účinné, protože tělo si na ně zvykne a váha se nehne," radí pražská obezitoložka Naďa Barešová.

Pozor však, počítejte s tím, že změna vašeho životního stylu by měla být trvalá, proto se nepouštějte do žádných extrémních diet.

 

Šest rad pro hubnutí

Poznejte svůj hlad
Několik dní zapisujte, nejen co sníte, ale hlavně za jakých okolností, například když máte vztek či třeba z nudy. Až vás bude zase honit mlsná, zkuste spolknutí čokoládové tyčinky za pochodu odložit nebo soustřeďte pozornost na něco jiného.

Změňte myšlení
Představujete si správné stravovací a pohybové návyky jen jako hlad a dřinu? Zkuste se na věc podívat jinak, s nadhledem. Udělejte si na sebe čas, abyste si uvědomili, proč je pro vás redukce váhy tak důležitá.

Nakupujte s rozumem
Udělejte si rozpis na týden dopředu, napište seznam a můžete vyrazit na nákup. Nejezděte nakupovat hladoví nebo naopak přejedení, ovlivnilo by to váš výběr potravin. Pokud je vám smutno nebo řešíte konflikt, odložte nákup na dobu, kdy budete klidní.

Ignorujte výtah
Pro začátek vystupte o patro níž a zbytek dojděte. Zaparkujte co nejdále od domu, abyste se trochu prošli, vyměňte auto za kolo, eskalátory za schody, místo v tramvaji přenechte starším. Auto umyjte venku, místo aby ho za vás umyla myčka, zkrátka vyhledávejte co nejvíce příležitostí k přirozenému pohybu. Jen kvůli používání dálkového ovladače můžete přibrat kilo za rok!

Najděte si motivaci
Potupné narážky partnera vás sice donutí podívat se na sebe kritičtěji, ale psychicky vám nepomohou. A vy potřebujete hlavně povzbuzení, pochvalu. Zapojte se do kurzů snižování nadváhy.

Nezapomeňte na odměnu
Je zvykem potěšit se dobrým, tedy zejména velmi kalorickým jídlem. To je přesně něco, čemu byste se měli vyhýbat. Za odměnu si dopřejte nějakou maličkost v podobě svíčky, knížky, návštěvy kina.
Autoři:Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách: hlasujte pro vítěze druhého kola!

Léto v plavkách - Kos

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

Dress code nemusí být v létě peklo. Pět tipů, jak na něj vyzrát

Výrazné kousky a doplňky mají na pracovišti stopku. Zbytečně by odváděly...

Formální oblečení může být pro někoho v parném horku jako noční můra. Dlouhé rukávy a upnutá sukně můžou rapidně...K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Kamila Boudová, módní designérka

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak působila v zahraničních firmách, pro které šili...

Vendula se těšila na nový účes. Proměna byla tak radikální, že se nepoznala

Proměna Venduly byla velmi razantní. Sama sebe v první chvíli vůbec nepoznala.

Od střední školy Vendula nezměnila účes. Ve svých šestadvaceti letech se rozhodla pro změnu, a proto se vydala do...

Svět mě dřív štval, dospěla jsem teprve nedávno, říká Simona Babčáková

Simona Babčáková

Proměna herečky Simony Babčákové na blondýnu se promítla i do chování lidí vůči ní. Na okolí působí jemněji, muži jsou...

Další z rubriky

Dětí s psychickými potížemi přibývá. Chybí nám odborníci, řekl lékař

Ilustrační fotografie

Deprese, bipolární porucha a další duševní nemoci se netýkají pouze dospělých, ale také dětí. Navíc je nyní postihují v...

Zachránili mi život, říká pacientka. Na podporu Aktipu sepsala petici

Alžběta Labounková, pacientka institutu AKTIP.

Po odvysílání televizního dokumentu Obchod se zdravím nevěřila Alžběta Labounková svým očím. Psychosomatický institut...

Rostlinná rádoby mléka obsahují éčka i cukr, říká profesorka Dostálová

Profesorka Jana Dostálová z Ústavu analýzy potravin a výživy Vysoké školy...

Nad mraženou pizzou či polévkou z pytlíku můžeme ohrnovat nos, přesto si tato jídla občas na dovolené dá každý. „Žádný...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.Najdete na iDNES.cz