Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sedm mýtů o očích a zraku

  1:00aktualizováno  1:00
Kolem očí a zraku se vznáší celá řada mýtů. Spousta lidí je například přesvědčena, že jejich oči dostávají nejvíce "zabrat" při sledování televize nebo při práci u počítače. Jiní nechtějí nosit čočky, protože se bojí, že jim zapadnou dovnitř oka. Jak je to doopravdy?
Oko, zrak - ilustrační foto

Oko, zrak - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

1. Kontaktní čočka může zapadnout dovnitř za oko
Je technicky nemožné, aby se něco podobného stalo. Tenká blána, která pokrývá oko a je spojená s vnitřní stranou očního víčka, nedovolí čočce sklouznout z povrchu přední části oka.

2. Sledování televize nebo počítače zblízka pokazí zrak
Pokud bude člověk sedět blíže, než je nutné, bude ho možná bolet hlava, ale nepokazí si tím oči. "Neprokázalo se poškození zraku při sledování televize nebo monitoru počítače. Pravda je, že při obou činnostech se může projevit zraková únava, ta se však dá zmírnit použitím vhodných brýlí," říká Ivan Schlemmer, primář očního oddělení Šumperské nemocnice.

3. Nošením kontaktních čoček si poškodím zrak
Pokud dotyčný dodržuje všechna hygienická pravidla pro používání čoček, měly by se mu infekce oka vyhnout. Výjimkou jsou lidé se silnou alergií a těžcí diabetici, kteří se musí spokojit s nošením brýlí.

4. Používáním brýlí se kazí oči, které se na nich stanou závislými
Oči nezeslábnou používáním brýlí. Člověk s oční vadou by měl počítat s tím, že v průběhu života se bude počet dioptrií kvůli nemoci nebo stárnutí měnit.

5. Kontaktní čočka může vypadnout z oka
Taková nehoda se mohla stát u staršího typu čoček. Dnes se ve velké většině používají měkké čočky s vysokým obsahem vody, které v oku dobře drží, ale zároveň pod nimi oko i dobře "dýchá". Pro plavání jsou vhodnější jednodenní čočky, jelikož představují menší riziko vzniku infekce.

6. Oslepnutí se nedá předejít
To naštěstí není z velké části pravda. Prevencí jsou pravidelné prohlídky a návštěva lékaře pokaždé, když se náhle zhorší zraková ostrost, objeví se záblesky, vypadávají části zorného pole nebo dotyčný vidí jakoby zdeformovaně. Pokud přijde nemocný k lékaři včas, ten může v závislosti na diagnóze průběh choroby zvrátit, zastavit nebo alespoň zpomalit.

7. Děti ze šilhání vyrostou
Občasné zašilhání miminka do šesti měsíců věku je normální a je součástí vývoje. Primář oční kliniky motolské nemocnice Milan Odehnal však upozorňuje: "Šilhání by se nemělo podceňovat, může se za ním mimo jiné skrývat i vážnější vada nebo nádor. Rodiče by měli vzít dítě na vyšetření očním lékařem."

ČTĚTE TAKÉ:
Postupné zhoršování zraku je nevyhnutelné
Očím hrozí nebezpečí i při běžných činnostech
Lékař: Strach z očního laseru je zbytečný

Autoři:Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách: hlasujte pro vítěze druhého kola!

Léto v plavkách - Kos

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

Potraviny, které byste rozhodně neměli omývat před vařením

Ilustrační snímek

Takřka každý ví, že si má před jídlem umýt ovoce či zeleninu. Možná vás však překvapí, že jsou potraviny, které byste...Dress code nemusí být v létě peklo. Pět tipů, jak na něj vyzrát

Výrazné kousky a doplňky mají na pracovišti stopku. Zbytečně by odváděly...

Formální oblečení může být pro někoho v parném horku jako noční můra. Dlouhé rukávy a upnutá sukně můžou rapidně...

Příběh Luboše: Přítelkyně mě sprostě využila

Ilustrační snímek

Před pár lety jsem se zamiloval. Byla krásná, milá a měla dítě. Brzy se z nás stala rodina. Já vydělával peníze,...

KVÍZ: Co víte o ženském orgasmu?

Cesta za orgasmem může být i velmi nebezpečná.

K Mezinárodnímu dni ženského orgasmu, který připadá na středu 8. srpna, jsme pro vás společně se sexkoučkou Julií Gaiou...

Další z rubriky

Češi se zabíjejí solí. Spořádáme jí až šest kilogramů ročně

Ilustrační fotografie

Pohádka Sůl nad zlato děti učí, že bez soli se obejít nedá. Dnes se nedostatku sodíku, jehož hlavním zdrojem je právě...

Karcinogenní akrylamid: pozor na připálenou kůrku i snídaňové cereálie

Chléb s tmavou kůrkou sice vypadá lákavě, ale právě ten si nekupujte. Raději si...

Také si z pečiva nebo hranolků vybíráte ty nejvíce propečené? Raději byste měli sáhnout po světlých kouscích. Nejsou...

Plavání je zdravé. Ale pozor na tyto mýty, které vašemu tělu škodí

Ilustrační fotografie

Plavání patří k nejoblíbenějším letním aktivitám, zvláště v těchto horkých dnech. Pro tělo je nejen příjemným...Najdete na iDNES.cz