Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mám dál zkoušet umělé oplodnění?

  0:01aktualizováno  0:01
Dříve se to zdálo jasné - za problémy s početím může nějaká potíž s rozmnožovacími orgány. V posledních letech se však objevil nový viník - imunitní potíže. Mám za sebou pět pokusů o umělé oplodnění, začíná líčit svůj příběh mladá žena z Prahy.

Při posledních dvou přenášeli lékaři zamrazená embrya, ani ty však nevyšly.

Jméno pacientky na její přání je nezveřejňujeme. Hlavně proto, že jde o intimní problém, ale je zde i další důvod: "Ženám, které se léčí kvůli neplodnosti, hrozí, že přijdou o práci, kdyby to zaměstnavatel zjistil," vysvětluje sociální pracovnice Lenka Šimková z poradny Ratolest.

Důvod? Léčba znamená častou absenci, navíc pokud žena otěhotní, své místo nejspíše rychle opustí kvůli rizikovému těhotenství.

Hrazené cykly? Ne tak docela
Další problém - první tři cykly sice hradí pojišťovna, ale... "Některé věci stejně musí doplácet klienti, třeba zmrazení a rozmrazení vajíček," říká mladá žena. A nejsou to malé částky, jde o sumy čítající pět a více tisíc korun za jeden úkon.

"IVF neboli asistovaná reprodukce je skvělá metoda, ale nemusí pomoci všem," vysvětluje imunobiolog Jindřich Madar z pražského Ústavu pro péči o matku a dítě. Zabývá se právě souvislostmi mezi imunitou a problémy s početím. A jeho klientů přibývá.

Tahle potíž nejspíše má na svědomí i zatím neúspěšnou léčbu mladé ženy z tohoto příběhu. Nemá vejcovody, takže žádnou šanci otěhotnět přirozeně, ale právě asistovaná reprodukce by pro ni měla být ideálním řešením.

Jaký je život s touhou po dítěti

"Potíže s imunitou dominují až u dvaceti procent párů, kterým se nedaří otěhotnět nebo opakovaně potrácejí," soudí. A potvrzuje, že donedávna se o tomhle vlivu nic netušilo. Může se přitom projevit hned několika způsoby - mužovo tělo ničí vlastní spermie jako cizorodé, ženino ničí vlastní vajíčka a pak, což je asi nejtypičtější, odmítá počatý zárodek.

Existuje i vysvětlení pro odmítání zárodku. "Lidé zkrátka souloží mnohem častěji, než je v přírodě obvyklé. Přitom v době mimo ovulaci je v hlenu děložního hrdla velké množství bílých krvinek, a tělo tak pomocí nich reaguje na spermie jako na cizorodou látku a podobně pak reaguje i na zárodek," říká Madar.

Bohužel, centra, která by se zabývala vyšetřováním imunitní reakce, jsou zatím jen dvě, v Praze a v Plzni, a vyšetřovat plošně všechny neplodné páry by bylo nesmírně náročné. "Rozhodně je to však namístě tam, kde se nenajde zřejmá příčina obtíží, a přesto se oplodnění nedaří," říká lékař.

Je třeba počítat s tím, že léčba je dlouhodobá a zahrnuje mimo jiné - trochu paradoxně - sexuální abstinenci nebo styk s kondomem, aby si tělo ženy odvyklo reagovat na spermie přehnaně.

Teď už musím platit
"Mě bohužel na tuhle možnost nikdo neupozornil, takže jsem si ‚vyplácala' placené pokusy, než se začalo zjišťovat něco více a zjistilo se, že moje tělo odmítá spermie i trofoblast," lituje mladá žena, kterou nyní čeká další léčba.

A také rozhodování: "Vzhledem k tomu, že už mám hrazené pokusy vyčerpané a další si musím celé platit sama, musím zvažovat, kolikrát to ještě zkusit a jestli vůbec - jeden nehrazený pokus vyjde cca na 60 000 až 80 000 korun."

A k tomu se jí honí hlavou myšlenky, jak se na jejím zdraví projeví množství léků a hormonů, které užívala a užívá. "Mezi lidmi panuje představa, že lidi jdou do centra, absolvují IVF a za pár týdnů jim doktor potvrdí těhotenství a narodí se jim ideálně zdravá dvojčata. Jenže takhle to zdaleka vždycky nebývá," uzavírá s tím, že se pomalu smiřuje s představou, že děti mít nebude.

Autoři:Nejčtenější

Co s vámi udělala? řvala po Výměně Kristýna na své děti a opustila je

Kristýna žije s přítelem Filipem a společně vychovávají její dvě děti.

O své minulosti Kristýna (23) z Výměny manželek mluvila málo. A když už, tak jen mezi řečí. „Až teď jsem si uvědomila,...

Děti rozeznám, i když brečí, říká maminka čtyřčat

Chvilka klidu je pro maminku čtyřčat opravdu vzácná.

Svému synovi chtěli pořídit sourozence, ale příroda tomu chtěla jinak. Místo jednoho má tříletý Vojta hned tři sestry a...Máma neví, že mě baví zabíjení, řekla dvanáctiletá dcera ve Výměně manželek

Blanka s přítelem Valentýnem a jejich nejmladší dcerka Saša.

Mia žije s přítelem a dvěma dětmi v Kladně. I když je jí teprve 25 let, o jejich výchově má docela přesnou představu....

Žena věří, že je opravdovou elfkou a pochází z jiného světa

Takto se Kimberel Eventide obléká běžně.

Šestatřicetiletá Kimberel Eventide z Illinois věří, že je elfkou a má na světě zvláštní poslání. Rozdává totiž lidem...

Devadesátkový trend znovu na scéně. Čtyři tipy, jak nosit džíny do pasu

Jak nosit džíny čtyřikrát jinak?

Džíny patří k základním kouskům šatníku. Stačí jen najít střih, který si bude rozumět s naším typem postavy, a máme...

Další z rubriky

Nedávejte dětem boty po sourozencích, ničíte jim nohy, varuje odbornice

Ilustrační fotografie

Je to paradox. Přestože se většina dětí rodí se zdravými nožičkami, třetina prvňáků má ploché nohy. Potíže se pak...

Jak se vyznat v informacích na obalech. Méně je někdy více

Ilustrační fotografie

Jestli se jen trochu zajímáte o zdravou výživu, asi víte, že už při nákupu potravin byste měli pozorně číst etikety....

Může tetování ovlivnit zdraví? Barvy často obsahují nebezpečné chemikálie

Ilustrační fotografie

Tetování má dnes každý pátý Američan a každý devátý Evropan. U mladých lidí jsou pak čísla ještě vyšší. Stále se však...Najdete na iDNES.cz