Devět důvodů, proč je dobré meditovat. Bude se vám lépe spát i učit

Mračíte se už při čtení titulku, jelikož vám vyskočí na mysl ezoterika, budhismus či alternativní nebo šarlatánské metody? Možná byste měli vědět, že podle odborných vědeckých studií meditace prospívá i těm největším skeptikům a pragmatikům.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zdá se to být tak jednoduché, až je to podezřelé. Ze všech stran slýcháme, jak nám meditace může změnit život, zvýšit jeho kvalitu, jak dokáže zklidnit naši mysl a pomoci k tomu, abychom konečně poznali sami sebe, objevili svůj nový vnitřní svět a byli šťastní.

Celé to zavání „sluníčkářstvím“, šarlatánstvím, východním mysticismem a vysoce populárními esoterickými, náboženskými či new age prvky. Tedy praktikami, které nemají s vědou nic společného.

Domácí lékař

Nejnovější vědecké experimenty a studie potvrzují pozitivní účinky meditace a tréninku „mindfulness“ (česky všímavost, uvědomění, bdělost, anebo pozornost zaměřená na přítomný okamžik) na různé oblasti lidského života. A počet výzkumů stále narůstá. Výsledky mimo jiné ukazují, že meditace pomáhá lépe zvládat stres, zlepšuje spánek a emoční vyrovnanost, rozvíjí kreativitu a zmírňuje úzkostné stavy a negativní myšlenky. Pomáhá zlepšovat i fyzické zdraví – snižuje krevní tlak, zlepšuje činnost imunitního systému a snižuje hladiny stresového hormonu kortizolu.

Pravděpodobně jste se již setkali se slovem „mindfulness“. Podle Václava Krejčíka, instruktora jógy z Power Yoga Akademie se pojem ,,mindfulness“ dá zjednodušeně charakterizovat jako schopnost cílit pozornost na to, co se děje v přítomném okamžiku, ale bez posuzování, hodnocení, bez očekávání. Pozornost se zkrátka soustředí na přítomný okamžik s omezením pojmového myšlení, přičemž si otevřeně uvědomujeme, co přichází do našeho vědomí, ale neposuzujeme to, neulpíváme na tom, neusilujeme o to. Díky tomu pak můžeme lépe porozumět souvislostem mezi myšlenkami, pocity a chováním.

„Nejjednodušším způsobem, jak začít, je přihlásit se do nějakého programu, kde praktikování mindfulness učí. Pro osvojení tohoto typu meditace je totiž zapotřebí trénink. Jelikož je tato metoda podepřená vědeckými výzkumy - prokázalo se, že skutečně ovlivňuje funkci mozku - nabízejí ji i v terapeutických centrech, stala se totiž osvědčenou cestou, která pomáhá zvládat silný stres, závislosti, psychické poruchy a tak dále,“ uvedl Krejčík.

Možná jste nabyli dojmu, že praktikování mindfulness není žádná věda. Ale zkuste si jen tak sednout a pozorovat své myšlenky a uvidíte, že tok vašich myšlenek je prakticky nezastavitelný a vaše mysl je velmi neklidná. Soustředit se na přítomný okamžik totiž není tak jednoduché, jak se může zdát.

Naše mysl se neustále zaobírá vzpomínkami, obavami, plánováním a prostě čímkoli jiným než tím, co právě děláme (více jsme o tom psali zde).

Teprve pravidelným tréninkem, pevnou vůlí a časem se vaše mysl dokáže utišit a tehdy se konečně můžete ocitnout v přítomnosti. Tehdy se také začnete cítit celkově klidněji a vyrovnaněji.

Pokud jsme vás dosud nepřesvědčili, možná vás zaujme devět důvodů, proč meditaci dát šanci.

Snižuje stres

Výzkum publikovaný minulý měsíc v časopise Health Psychology ukázal, že praktikování mindfulness nejen pocitově snižuje stres, ale rovněž snižuje hladiny stresového hormonu kortizolu. Václav Krejčík dodal, že pokud se (všímavost) provádí správně a efektivně, pak dokáže zklidnit mysl, utišit emoce, odbourat negativní myšlenky a posílit pozitivní záměry.

Jógou proti stresu. Zkuste meditaci a cviky, radí lektorka Bára

Posadíme se na zem, zkontrolujeme rozložení váhy na hýždích, nohy máme natažené...

„Tím se minimalizuje stres, který je i častou příčinou řady závažných onemocnění – např. kardiovaskulárních, ale i psychických (deprese, úzkost, nespavost),“ řekl Krejčík.

Může vám vylepšit známky

Výzkumníci z University of California v Santa Barbaře zjistili, že vysokoškoláci, kteří byli vyškoleni v metodě všímavosti, podávali lepší výkony ve zkouškách verbálního myšlení a také se zlepšili v jejich krátkodobé (pracovní) paměti.

Američtí vědci ve své studii, která byla publikovaná v časopise Psychological Science, zdůraznili, že jejich výsledky naznačují, že praktikování všímavosti je efektivní a účinná technika pro zlepšení kognitivních funkcí.

Chrání proti duševním chorobám

Meditace může vést k blahodárným změnám v mozku a tím vás ochránit před duševními onemocněními. Takové poznání přinesla studie vědců z University of Oregon.

Meditující jedinci totiž zažívají méně psychologického strádání a úzkosti, protože meditace vzbuzuje pozitivní emoce a náladu a pomáhá lidem, aby nebyli tak zranitelní vůči stresům a problémům každodenního života.

Lépe si vychutnáte hudbu

Hudba sama o sobě má velkou moc nad lidskými emocemi a patří mezi hlavní faktory, které dovedou významně ovlivnit náladu. Každý má jiné preference, co se hudby týče, a na každého působí daný typ hudby jinak.

Nicméně podle studie zveřejněné v časopise Psychology of Music, meditace všímavosti zlepšuje naši soustředěnost na hudbu a tak nám pak ještě lépe zní a dovedeme si ji intenzivněji vychutnat.

Pomáhá vám, i když ji aktivně neprovádíte

Meditace vám nepomáhá jen v tom okamžiku, kdy se jí soustředěně věnujete.

Studie publikovaná v časopise Frontiers in Human Neuroscience totiž ukázala, že pozitivní změny na mozek, které způsobuje meditace, přetrvávají, i když člověk aktivně nemedituje.

Dělá z vás lepšího člověka

Meditace neprospívá jen vám, ale i lidem ve vašem okolí. Díky praktikování meditace totiž budete soucitnější, milejší, ctnostnější a budete mít větší tendenci konat dobro. K takovým závěrům dospěli výzkumníci z univerzit Northeastern a Harvard. .

Pomůže seniorům necítit se tak osaměle

Mnoho lidí se ve stáří potýká s osamělostí, která může být nebezpečná pro jejich duševní i fyzické zdraví.

Vědci z University of California v Los Angeles ve svém výzkumu zjistili, že meditace všímavosti pomáhá snižovat tyto nepříjemné pocity osamělosti mezi staršími lidmi a také posílit jejich duševní zdraví.

Přijde vhod během období chřipek a nachlazení

Meditace všímavosti by mohla zmírnit i nepříjemné důsledky nachlazení. Výzkumníci z University of Wisconsin School of Medicine and Health prokázali, že lidé, kteří se věnují meditaci, chybí méně dní v práci, když je na lůžko upoutala akutní respirační infekce, než jedinci, kteří meditaci nepraktikují.

Vědci rovněž u meditujících osob zaznamenali zkrácení trvání nachlazení a snížení závažnosti příznaků.

Pomůže vám lépe spát

Podle studie odborníků z University of Utah vám může meditace všímavosti nejen pomoci lépe ovládat své emoce a nálady, ale také díky ní rychleji usnete a lépe se vyspíte. Kvalita spánku je velice důležitá pro zvládání stresových situací a lepší kontrolu nad emocemi.

Václav Krejčík souhlasí s tím, že meditace prováděná za soumraku může napomoci lepšímu usínání i spánku. „Nejenže při ní dochází k lepšímu prodýchání a okysličení těla, ale zároveň se dostavuje již zmíněné zklidnění mysli, což je jedním z klíčových faktorů ovlivňujících správné spaní,“ dodal.

11. července 2013

Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

25. dubna 2024  8:18

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

Život s nemocí ALS. Prvním příznakem bylo mluvení nosem, vzpomíná Josef

25. dubna 2024

Ještě před pár lety pracoval třiapadesátiletý Josef v telekomunikační společnosti jako vedoucí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pozor na přehnanou hygienu. Kdy sprchování může škodit zdraví?

28. dubna 2024

Asi to zní zvláštně, ale i přehnaná hygiena může škodit zdraví. Časté intenzivní sprchování vám...

Nuda v ložnici? Sedm zaručených tipů, jak oživit vášeň a skoncovat s rutinou

2. května 2024

Sex je v drtivé většině nezbytnou součástí dlouhodobého harmonického soužití. Jenže jak to tak...

Daniel trpí hemofilií. Nemoc mi víc dala, než vzala, říká

2. května 2024

Když jsem se jako miminko otáčel v postýlce a narážel do bočnic, začaly se mi dělat modřiny. Rodiče...

Mužské nápady se cení, ženské jako by neexistovaly. Je za tím „onpakování“

2. května 2024

Když žena začne mluvit před skupinou mužů, je několikrát vyšší pravděpodobnost, že bude přerušena....

Slyšíte víc vulgarit v seriálech? Tvůrčí pohled, jdeme s dobou, tvrdí televize

1. května 2024

Premium Taky to s vámi někdy v obýváku cukne a nevěříte vlastním uším, co jste z televize slyšeli? Přestože...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40 bez posilovače...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...

Do Bolívie jsem odešla kvůli smrti rodičů, přiznala sestra Romana Vojtka

Mladší sestra herce Romana Vojtka (52) Edita Vojtková (49) je módní návrhářkou a žije v Bolívii. Do zahraničí odešla...