Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jógou proti stresu. Zkuste meditaci a cviky, radí lektorka Bára

  0:48aktualizováno  0:48
Stres kvůli penězům, nedostatku volného času, že máte moc nebo málo práce nebo z toho, co si o nás kdo myslí. Zná to snad každý z nás. „Když se cítíte ve stresu, ptejte se sami sebe: co mě opravdu ohrožuje a je kvůli tomu užitečné se stresovat?“ radí Barbora Hu, lektorka jógy a jóga terapie.

Při položení nohou na stěnu stačí jen dýchat a poslouchat své tělo. | foto: Alžběta Diringerová

Co je stres

Pojem stres byl do biologických věd zaveden endokrinologem Selyem roku 1956 jako nespecifická, stereotypní reakce organismu, tzv. adaptační syndrom. Zjednodušeně jej chápeme jako souhrn biologických reakcí na nepříznivé podněty, které zasahují do rovnováhy organismu. Nejobecnějším projevem stresu je pak celková psychosomatická tenze.

Běžně prožívaný stres se dnes podle lektorky často netýká toho, kvůli čemu vlastně vzniká - tedy pudu sebezáchovy, ale spíše subjektivních hodnot a nároků ega.

Opatrnost pomáhá, stres ochromuje

Z evolučního hlediska není stres jednoznačně negativní. Jako sebezáchovná reakce má naopak za úkol mobilizovat fyzické i mentální síly při pocitu ohrožení. Fyziologický stres má svůj význam, jen nám tyto zautomatizované mechanismy těla komplikuje nadstavba v podobě ega a emocí.

Obvykle totiž neřešíme jen věci týkající se základního pudu sebezáchovy, ale stresuje nás to, že nestíháme, že nemáme před návštěvou uklizeno, tuhneme v mrtvolné paralýze z očekávané inflace...

Jak se zbavit stresu?

Lektorka jógy a jóga terapie nabízí několik účinných cviků.

VIPARÍTA ŠAVÁSANA - nohy o zeď  Lehneme si na zem čelem ke zdi a zdvihneme nohy kolmo k zemi tak, abychom je mohli natažené opřít o zeď před sebou skrze paty, a nohy přitom byly zhruba v úhlu 60-90 stupňů. Bedra jsou v kontaktu se zemí a jsou uvolněná. Pokud se prohýbají (anebo v těhotenství), nohy lze pokrčit v kolenou (zhruba pravý úhel mezi lýtky a stehny) a opřít o zeď celá chodila v šíři boků. Paže jsou volně podél těla, vnitřkem dlaní otočené vzhůru. Zavřete oči a vnímejte plynutí svého dechu. Zkuste zůstat v roli pozorovatele, všímat si toho co se děje uvnitř vás, ale chvilku se pozdržet v hodnocení a analýze. Jen se dívejte.
APÁNÁSANA  Vrátíme záda a pánev s výdechem na zem, přitiskneme znovu bedra a chodidla do země. S dalším nádechem přitáhneme stehna k trupu a holeně obejmeme pažemi. Pokud nemáme problémy s krční páteří, opatrně s výdechem přiblížíme čelo ke kolenům. V opačném případě necháme hlavu na zemi. Stehny mírně tlačíme proti pažím a naopak. Dech je nosem, setrváváme minimálně na 3 dechové cykly. Těhotné mohou provádět s koleny od sebe, ve třetím trimestru nezůstávají v lehu na zádech dlouho.
UTTANÁSANA (hluboký předklon)  Otevřeme oči v tadásaně, s výdechem rolujeme páteř obratel po obratli do hlubokého předklonu. Paže můžeme nechat viset dolů, anebo položit dlaně na zem (případně si jemně pokrčit kolena). Hlava je uvolněná, ramena mírně stahujeme od uší. Dýcháme nosem, setrváváme alespoň na 3 dechové cykly. Lidé s hypotenzí / hypertenzí nebo těhotné ženy dělají poloviční variantu (ardha uttanásana) s pokrčenými koleny, dlaněmi na stehnech a trupem paralelně se zemí.UTTANÁSANA (hluboký předklon)  Otevřeme oči v tadásaně, s výdechem rolujeme páteř obratel po obratli do hlubokého předklonu. Paže můžeme nechat viset dolů, anebo položit dlaně na zem (případně si jemně pokrčit kolena). Hlava je uvolněná, ramena mírně stahujeme od uší. Dýcháme nosem, setrváváme alespoň na 3 dechové cykly. Lidé s hypotenzí / hypertenzí nebo těhotné ženy dělají poloviční variantu (ardha uttanásana) s pokrčenými koleny, dlaněmi na stehnech a trupem paralelně se zemí.
TADÁSANA (pozice palmového stromu)  Postavte se tak, aby vaše chodidla byla paralelně v šíři boků. Stoj ukotvěte zatlačením palcových, malíkových kostí a pat do země. Pokud se vám prolamují kolena dozadu, jemně je pokrčte. Pánev je neutrálně, neprohýbejte se v bedrech. Vytáhněte za korunou hlavy s bradou lehce u krku. Uvolněte paže podél těla. Uvědomte si plynutí dechu. Několikrát nadechněte nosem a vydechněte ústy, dále pokračujte v dechu nosem. S nádechem vytáhneme paže podél uší nad hlavu, propleteme prsty na dlaních a vnitřek dlaní namíříme vzhůru. Vytáhneme se na špičky chodidel a chvíli provádíme maximální extenzi s nádechem, s výdechem jemně uvolníme. Setrváme alespoň na 3 dechové cykly, s dalším výdechem vrátíme paty na zem, uvolníme paže podél těla. Můžeme zavřít oči a vnímat efekt pozice v těle, dechu i mysli.

Zobrazit fotogalerii

Tenhle druh stresu se kupí jeden za druhým až se stává permanentním a místo toho, aby nám pomohl, nás spíše paralyzuje. A mnohdy už při pouhém pomyšlení a očekávání okolností, s nimiž máme zkušenost z minula. Přičemž opatrnost a předvídavost vedoucí k rozvážnosti není ke škodě, na rozdíl od chronického stresu, který nás naopak ochromuje.

„Každopádně stojí za to si položit otázku: do jaké míry jsou pro nás stresové podněty reálnými nositeli hrozby,“ radí Barbora Hu. „Nejsou to jen naše nafouklé domněnky a očekávání, které vychází většinou z toho, co nám našeptává vlastní ego a na co jsme zvyklí?“

Jak se zbavit stresu: Čmeláčí dech (pro začátečníky)

„Najděte klidné místo a zůstaňte sedět se zavřenýma očima. Pokud je pozice nepohodlná, upravte ji. Uvědomte si své mimické svaly a celý obličej uvolněte, jako byste jej ponořili pod příjemně teplý proud vody,“ nabízí lektorka jógy návod, jak se zbavit stresu.

„Zdvihněte paže k hlavě, ale ramena nechte uvolněná. Palci opatrně a zlehka zacpěte své uši, ostatní prsty na dlaních opřete o hlavu. Jemně pootevřete ústa a povolte čelisti. Zuby se velmi lehce dotýkají. Nádech proveďte nosem, výdech následuje rovněž nosem, ale za doprovodu zvuku ́mmmmm ́,“ popisuje Barbora čmeláčí dech a radí jej opakovat minimálně 8 -12 krát.

Meditujte všímavostí

Rozhovor s lektorkou jógy Barborou Hu

Lektorka jógy a indoložka Barbora Hu.

„Usaďte se tak, aby páteř byla vzpřímená, ale záda bez napětí. Bradu jemně přitáhněte ke krku, uvolněte ramena, paže nechte složené v klíně či opřené o hřbety na kolenou, nebo si k sobě spojte palce a ukazováky obou rukou,“ popisuje lektorka jógy, jak si nacvičit meditací tím, že si budete všímat.

„Pokud sedíte na židli, chodila položte na zem oběma ploskami v šíři odpovídající bokům, nedávejte si nohu přes nohu. V sedu na zemi lze nohy složit do tureckého nebo jiného meditačního sedu. Zavřete oči,“ radí Barbora a nabízí další postup:

1.Nejprve si uvědomte pocity ve svém těle, jen je vnímejte.

Uvědomte si vjem doteku. Kontakt dlaní, kontakt těla s podložkou (židlí). Uvědomte si kontakt kůže a oblečení tam, kde je citelný.

2.Posléze se zaposlouchejte do zvuků, které kolem sebe slyšíte.

Vyberte si jeden ze zvuků, které slyšíte. Vnímejte jej bedlivě, ale zkuste nepřemýšlet nad jeho původem, jen jej pozorujte. Pak se zaměřte na zvuk vlastního dechu, jemnou rezonanci v hrdle.

4.Nyní se zaměřte na pohyb.

Vnímejte pohyb vzduchu u svých nosních dírek v nádechu a výdechu. Vnímejte pohyb břišní stěny. Vše pouze pozorujte, ale s maximálním zaujetím.

5.Stejným způsobem můžete začít pozorovat pohyby své mysli.

Pozorujte vlastní myšlenky jako oblaka na nebi, bez potřeby je rozvíjet či potlačovat.

Jóga je natolik populární, že má i své místo v kalendáři:


Autoři:
Hlavní zprávy

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.