Lékařka: U dětí se mohou potíže se štítnou žlázou projevit poruchou růstu

aktualizováno  13:59
Onemocnění štítné žlázy patří mezi nejčastější choroby současné doby. Postihuje až pětkrát častěji ženy než muže a nevyhýbá se ani dětem. "U dětí se kromě běžných příznaků objevují navíc ještě poruchy růstu a poruchy puberty," upozornila v on-line rozhovoru lékařka Alice Zadražilová.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Čtenáře také informovala o tom, že žádná zásadní dietní omezení u lidí s nemocnou štítnou žlázou nejsou. „U pacientů, kteří ale mají zvýšenou funkci štítné žlázy nedoporučujeme doplňky s jodem či některá léčiva,“ řekla endokrinoložka Zadražilová.

A jak to je s příjmem jodu obecně? Podle zkušeností odborníků platí, že ve středoevropských zemích je v běžné stravě jodu nedostatek, proto se přidává do kuchyňské soli.

„K pokrytí denní potřeby je lepší přirozená cesta - mořské produkty (ryby, řasy, atd.). Potraviny s přidaným jodem či přímo doplňky pak jsou vhodné při vyšší potřebě jodu (u těhotných) či máte-li nějaká dietní omezení,“ odpověděla lékařka.

Odpovědi endokrinoložky si můžete přečíst zde

Štítná žláza je malý orgán na krku, uložený pod chrupavkou štítnou, který se zakládá v časné fázi nitroděložního vývoje. Produkty štítné žlázy, hormony thyroxin T4 a trijothyronin T3, ovlivňují výrazně metabolismus člověka. Účastní se celé řady procesů v organismu, jako je růst, svalová či nervová činnost.

Nemocemi štítné žlázy v našich krajích trpí kolem 5 procent populace. U žen středního a vyššího věku je ale výskyt až 15 procent.

„Autoimunitní zánět vyvolává chybně namířená činnost imunitního systému, který místo toho, aby štítnou žlázu toleroval, vytváří proti ní protilátky. Ty pak vyvolávají sice neinfekční, ale prakticky trvalý zánět, který tkáň štítné žlázy poškozuje,“ říká lékařka Alice Zadražilová.

Varovat může únava, hubnutí i přibírání

Projevy zánětu mohou být různé a ve většině případů se jedná o hypothyreosu, tedy nedostatek hormonů štítné žlázy. Projevuje se zvýšenou únavností, zimomřivostí, sklonem k zácpě, zpomalením psychických funkcí, časté je i zvýšené padání vlasů a zhoršená kvalita kůže, u žen nepravidelnosti menstruace a někdy i problémy s otěhotněním.

O lékaři

MUDr. Alice Zadražilová

MUDr. Alice Zadražilová

V roce 1994 promovala na 1. Lékařské fakultě Univerzity Karlovy (všeobecné lékařství). Má atestaci z vnitřního lékařství a atestaci a licenci ČLK v oboru endokrinologie. Po studiích pracovala několik let v nemocnicích (Nemocnice Městec Králové a FN Na Bulovce) a od roku 2010 působí v endokrinologické ambulanci Polikliniky Budějovická, MEDICON na Praze 4.

„Příznaky se často vyvíjejí plíživě a nemocný je na ně zčásti adaptován. Rozhodně není dominantním příznakem obezita. Tedy nevěřte stopadesátikilové dámě, která poté, co dojedla dortík v cukrárně, svádí svou nadváhu na nemocnou štítnou žlázu,“ uvádí endokrinoložka.

Odstranit zánětlivý proces ve štítnici současná medicína zatím neumí, velmi dobře ale umí léčit vlastní nedostatečnost funkce štítné žlázy. Podávají se tabletky thyroxinu, které nemocný užívá vždy ráno nalačno.

Pravidelně podle potřeby, ale nejčastěji jednou za půl roku, se kontroluje hladina thyroxinu v krvi a podle ní se dávka upravuje.

„Spolupracující pacient, který léky řádně užívá a dodržuje doporučení lékaře, nemá žádné omezení kvality života,“ vysvětluje lékařka Zadražilová.

Na imunitním podkladě vzniká i opačný problém, tedy když je hormonů štítné žlázy příliš. Jedná se o Grawes-Basedovovu chorobu. Zde se klinické příznaky objevují bouřlivěji. Pacient hubne, pociťuje rychlý tep, špatně snáší horko a hodně se potí. Může se objevit i tlaky v oblasti štítnice a někdy i postižení očí, tzv. exoftalamus (vystoupení očních bulbů z očnice).

„Zde je nutné podávat léky, které činnost štítné žlázy brzdí. Někdy se však obtíže urputně vracejí nebo stav na léčbu nereaguje, a proto tento typ onemocnění musí být někdy řešen operačním odstraněním štítné žlázy,“ popisuje endokrinoložka.

Zvláštní skupinou chorob štítnice jsou uzly. Jejich výskyt je poměrně častý, větší či menší uzlík má ve štítnici asi 30 až 40 procent žen nad 50 let. Převážná většina uzlů (asi 90-95%) jsou nezhoubné.

Všechny však vyžadují sledování, v případě růstu pak ověření, jakými buňkami jsou tvořené, což se zjistí pomocí biopsie tenkou jehlou pod kontrolou ultrazvukem. Je-li cytologický nález nepříznivý, pokud uzel roste, nebo pokud se v něm nadměrně tvoří tyroxin, je rovněž na místě operační odstranění poloviny či celé štítné žlázy.

„Definitivní histologické vyšetření je pak rozhodující pro další postup. Pacienti s potvrzeným karcinomem štítné žlázy jsou v některých případech poté doléčováni podáním radioaktivního izotopu jodu. Systém celoživotního sledování těchto pacientů je založen na spolupráci endokrinologa, odborníka na nukleární medicínu a ORL či jiného specialisty,“ dodala lékařka Alice Zadražilová.

Onemocnění štítné žlázy se zjišťuje ze základního vyšetření krve, důležité je i sonografické vyšetření, které zhodnotí její velikost a možné změny struktury.

Autor:
  • Nejčtenější

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

25. dubna 2024  8:18

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Život s nemocí ALS. Prvním příznakem bylo mluvení nosem, vzpomíná Josef

25. dubna 2024

Ještě před pár lety pracoval třiapadesátiletý Josef v telekomunikační společnosti jako vedoucí...

Pozor na přehnanou hygienu. Kdy sprchování může škodit zdraví?

28. dubna 2024

Asi to zní zvláštně, ale i přehnaná hygiena může škodit zdraví. Časté intenzivní sprchování vám...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sedmačtyřicetiletá žena se pyšní tělem dvacítky, může za to tanec

1. května 2024  8:40

Alice Hatcherová z Kalifornie mnohé šokuje svou dokonalou postavou, kterou si udržuje i před...

Žena začala rodit v autě, ačkoli lékaři porod vyloučili

2. května 2024  8:59

Chelsea z New Yorku začala rodit v šestatřicátém týdnu těhotenství v autě. Bylo to pro ni nečekané,...

Nuda v ložnici? Sedm zaručených tipů, jak oživit vášeň a skoncovat s rutinou

2. května 2024

Sex je v drtivé většině nezbytnou součástí dlouhodobého harmonického soužití. Jenže jak to tak...

Daniel trpí hemofilií. Nemoc mi víc dala, než vzala, říká

2. května 2024

Když jsem se jako miminko otáčel v postýlce a narážel do bočnic, začaly se mi dělat modřiny. Rodiče...

Mužské nápady se cení, ženské jako by neexistovaly. Je za tím „onpakování“

2. května 2024

Když žena začne mluvit před skupinou mužů, je několikrát vyšší pravděpodobnost, že bude přerušena....

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40 bez posilovače...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...

Do Bolívie jsem odešla kvůli smrti rodičů, přiznala sestra Romana Vojtka

Mladší sestra herce Romana Vojtka (52) Edita Vojtková (49) je módní návrhářkou a žije v Bolívii. Do zahraničí odešla...