Čtyři zdravotní komplikace, které může způsobit přechod na letní čas

  • 174
Potrat, větší riziko srdečního selhání, ale i sebevražedné tendence. Přechod ze zimního času na letní může pro tělo znamenat značnou zdravotní zátěž. S čím vším může mít potíže?
Ilustrační snímek

Už v neděli 25. března začne v Česku opět platit letní čas a my budeme spát o hodinu méně. Posunutí času o 60 minut dopředu s sebou přinese pozdější rozednívání, ale také pozdější stmívání. 

Odborníci však varují, že změna času je pro lidské tělo nepřirozená a rozbíjí vnitřní sehraný biorytmus. Navíc u citlivějších jedinců může dojít k vážnějším zdravotním komplikacím. Přečtěte si, které to jsou.

Kvasinková infekce může znepříjemnit život i mužům.

Psychické potíže

Právě psychické potíže se po změně času objevují podle lékařů velmi často. Dokazuje to i zjištění australských vědců, kteří ve svém výzkumu zaznamenali zvyšující se počet sebevražd vždy v prvních týdnech po přechodu na letní čas. 

Důvodem je patrně změna v chronobiologických rytmech, která má na citlivé jedince negativní vliv. 

Nejvíce jsou pak ohroženi lidé, kteří již nějakým psychickým onemocněním trpí. Psychickou nepohodu ale mohou pociťovat i zcela zdraví lidé. 

Ilustrační snímek

Srdeční záchvat i mrtvice

Další častou komplikací po narušení chronobiologických rytmů je podle odborníků zvýšení výskytu srdečních záchvatů a mrtvice, které přicházejí právě na jaře po posunutí ručičky o hodinu dopředu. Američtí vědci ve své studii zjistili nárůst infarktů dokonce o 25 procent a u mrtvice o 2 procenta.

Může za to hlavně zhoršení kvality spánku a stres. Nejvíce rizikovým dnem pak bývá podle lékařů hned pondělí po změně času.

Dobrou zprávou však je, že na podzim, kdy se opět ručička posouvá o hodinu zpět, počet infarktů naopak klesá.

V Čakovicích se čelně střetla dodávka s vozem SUV (4.5.2016).

Zhoršení pozornosti

O hodinu kratší spánek má vliv i na naši pozornost. Proto podle odborníků právě v době přechodu na letní čas přibývá dopravních nehod, což se potvrdilo i v několika studiích. 

Američtí vědci ve svém studiii zjistili, že první dny po změně času na letní prudce stoupá počet havárií. Ke stejnému závěru dospěli i jejich kanadští kolegové, podle nichž narostl počet dopravních nehod o osm procent. A podle švédského výzkumu se dokonce bezprostředně po změně času na letní zvýšil počet havárií o jedenáct procent.

Na vině je opět nedostatečný či nekvalitní spánek, který je se změnou času spojován. Špatné soustředění a nepozornost ale neovlivňuje jen řidiče.

„Při přechodu na letní čas stoupá i počet pracovních úrazů,“ řekl iDNES.cz lékař Petr Šós. 

Jeho tvrzení podpořila i americká studie, která udává, že první dny při přechodu na letní čas se počet pracovních úrazů zvýšil o šest procent a navíc šlo o závažnější poranění. „I když to tak sice nevypadá, tak i ztráta hodiny spánku může mít výrazný vliv na schopnost lidí, zůstat ostražitými,“ říkají autoři vědecké práce.

Ilustrační snímek

Potraty

Změna času může způsobovat potíže i těhotným ženám. Američtí vědci totiž ve svém výzkumu zjistili, že právě v období přechodu na letní čas se zdvojnásobil počet potratů u žen, které podstoupily umělé oplodnění.

Ačkoli není zcela jasné, co nárůst potratů v tomto období způsobuje, vědecký tým se domnívá, že je to opět ztracená hodina spánku, která ženám naruší vnitřní přirozený biorytmus.