Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ženy s rakovinou prsu mají lepší vyhlídky

  1:00aktualizováno  1:00
Zhoubné onemocnění prsu je nejčastější formou rakoviny u žen. Ročně uslyší tuto diagnózu kolem čtyř a půl tisíce Češek a zhruba patnáct set jich zemře. Jejich vyhlídky se ale díky mamografii a moderním léčebným metodám zlepšují.
prsa, ňadra - ilustrační foto

prsa, ňadra - ilustrační foto | foto: CorbisProfimedia.cz

ČTĚTE TAKÉ:
Jak vypadá den tam, kde se léčí rakovina
Běžte včas k doktorovi, můžete si zachránit život
Rakovina prsu ohrožuje stále mladší ženy

"Zvýšený výskyt karcinomu prsu byl zaznamenán ve většině vyspělých zemí, mezi něž patří i Česko," říká Luboš Petruželka, přednosta onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice. 

"Je určitou daní za prodlužování délky života a za změnu životního stylu," vysvětluje.

Vpadlá místa nebo výtok z bradavky jsou podezřelým znamením. Dnes však ženy mezi 45 a 69 lety mohou svou nemoc objevit dlouho před těmito příznaky, ale jen za předpokladu, že chodí na pravidelná mamografická vyšetření.

Plošný program začal v roce 2002 a jeho přínos je evidentní. Přednosta Radiologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice Jan Daneš vyčíslil, že díky němu je osmdesát procent zachycených nádorů v raném, a tudíž snáze léčitelném stadiu.

"Před rokem 2002 to bylo jen 40 procent zachycených nádorů," doplnil. Většina žen se tehdy k lékaři dostala až s pokročilou rakovinou prsu.

Mladé pacientky mají horší prognózu
Zatímco přínos mamografického screeningu je zřejmý, kolem metody samovyšetření prsu panují mezi odborníky neshody. Většina klinických studií totiž neprokázala zásadní vliv samovyšetření na odhalení rakoviny.

Přesto gynekologové samovyšetření nezavrhují úplně. Žena se naučí lépe se vyznat ve svém těle a dříve pozná, že se s jejím prsem něco děje.

Je také důležitá doba, kdy se karcinom prsu u ženy objeví. Mladší ženy onemocní méně často, ale pokud se u nich najde nádor, bývají na tom hůře.

Pavel Strnad, vedoucí lékař Centra pro nemoci prsu, vysvětluje: "Pacientky v tomto věku mají obecně horší prognózu, jelikož jejich nádory rychleji rostou, častěji postihují lymfatické uzliny a hůře u nich zabírá hormonální léčba."

V mladším věku se nádor většinou vyskytuje u žen, které sklony k němu zdědily. A z toho je třeba vycházet při prevenci této nemoci.

Ženy by měly vědět, zda je v jejich příbuzenstvu tato choroba častá. Riziko se ještě zvyšuje tím, pokud měl nějaký předek nález v obou prsech nebo ve velmi mladém věku.

Jestliže má žena takovéto podezření, měla by jít po poradě se specialistou na genetické vyšetření.

"I přes to, že se aktivně snažíme o genetickém vyšetření šířit informace, odhaduji, že ho podstoupí méně než 30 procent lidí, kteří by ho potřebovali," soudí Jan Novotný z Komplexního onkologického centra. Avšak ani toto vyšetření se nehodí pro každou mladou ženu.

Projekt Eva 35
Odborníci se snaží v rámci Projektu Eva 35 založit databázi pacientek s karcinomem prsu do 35 let a nabádají řadové gynekology, aby se připojili.

Jeden z tvůrců projektu, onkolog Bohuslav Konopásek, vysvětluje: "O tyto pacientky by se nadále staral jejich lékař, kterému bychom zajistili speciální vyšetření na našem pracovišti. Například my bychom udělali genetické vyšetření, ale výsledek by pacientce sdělil její gynekolog."

Pomoc, moje žena je nemocná!
Každá vážná choroba poznamená kromě nemocného i celou jeho rodinu. Manželé, děti nebo rodiče by rádi pomohli, ale tápou v množství nesrozumitelných informací, potýkají se s intimními problémy a rozpačitými situacemi spjatými s rakovinou prsu.

"Nevařte ženě při chemoterapeutické léčbě její oblíbené jídlo. Jídlo, které měla vždycky ráda, se jí v mysli nenávratně spojí s chemoterapií."

Takové a podobné postřehy a rady mohou nejen manželé nemocných najít v knize Marca Silvera Moje žena má rakovinu prsu.

Muži a další blízcí v ní najdou vysvětlení odborných termínů lékařských zpráv, blíže si představí různé zákroky, lépe pochopí neobvyklé reakce své ženy.

Kniha přináší i seznam mamografických pracovišť a občanských sdružení, jež se věnují pacientkám s rakovinou prsu.

Předejděte zhoubné nemoci

Vyznejte se ve svém těle
Můžete se vyšetřovat jednou za měsíc sama, nejlépe kolem osmého dne po začátku menstruace. Vyšetřujte se vestoje a vleže krouživými pohyby, nevynechejte bradavku ani podpaží. Všímejte si zabarvení nebo změny struktury kůže, výtoku z bradavky, vpadlých míst.

Nepanikařte, ale neváhejte
Ne každý útvar, na který v prsu narazíte, musí nutně znamenat nádor. Až osmdesát procent bulek, které si ženy objeví, nejsou rakovinné povahy. Mohou to být cysty naplněné tekutinou. Nejen kojící ženy se mohou potýkat se zánětem prsu, který se projeví tvrdnutím, zarudnutím a zvýšenou teplotou.

Choďte na prohlídky
Pokud je vám více než 45 let, máte nárok každé dva roky na speciální rentgenové vyšetření neboli mamograf. Kontrolu hradí pojišťovna, pokud byste chtěla chodit dříve nebo častěji, zaplatíte za jedno vyšetření zhruba 300 až 500 korun. Ženy, které měly nemoc v rodině, by měl lékař sledovat od mládí.

Zeptejte se příbuzných
Jen u desetiny pacientek s rakovinou prsu je jejich nemoc geneticky podmíněna, jenže ženy z této skupiny také onemocní často v nižším věku, tedy ještě před čtyřicátinami. Průběh nemoci je pak rychlejší a má horší prognózu. Měla-li rakovinu prsu matka, sestra nebo dcera již před menopauzou v obou prsech, zřejmě byste mohla mít i vy zvýšené riziko pro její vznik. Obraťte se na pracoviště, která genetická vyšetření provádějí.

Autoři:Nejčtenější

Deset otravných zlozvyků, které vám můžou zničit manželství

Ilustrační snímek

Bylo by krásné, kdyby všem, kteří si u oltáře slibovali věrnost a lásku až za hrob, tohle předsevzetí opravdu vydrželo....

Fotka ze svatby jí změnila život. Obtloustlá družička zhubla 50 kg

Družička, která vážila 117 kilo, z této fotky moc velkou radost neměla. Na...

Jestli byl někdo živoucím důkazem toho, že mateřství kazí ženám postavu, tak to byla Kayla Hatcherová z Alabamy. Po...Jak je ve dne oblečenej, tak chodí spát, zděsila se vyměněná manželka

Daniel (42) lidi moc nemusí. Ani ženy nejsou důležité. „Je jich všude spousta,“...

Jsme hovada z lesa, popsala svou rodinu Věra (29), která se přihlásila do Výměny manželek kvůli honoráři i proto, aby...

Rodina přišla o dům, synům hrozí dětský domov. Pomozme jim

Štěrbovi se svými čtyřmi syny

Adam (11) chce být farmářem, i když od naší návštěvy už možná raději filmařem. Když jsme u nich ve starém řadovém domku...

Holčičí vizáž i po čtyřicítce? Reese Witherspoonová ví, jak na to

Reese Witherspoonová na Glamour Women of the Year Awards (New York, 9....

Zdá se, že pravá blondýna vůbec nestárne. Má rozjasněnou pleť bez nedokonalostí a vrásek i štíhlou a drobnou postavu....

Další z rubriky

ALS: nemoc, na kterou zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross

ALS je nevyléčitelné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které se...

Začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává,...

Čínské houby mohou posílit imunitu i pomoci při ekzému, říká lékař

Ilustrační fotografie

Pohledem starých Číňanů si za drtivou většinu zdravotních potíží můžeme sami. „Čínská medicína tvrdí, že jejich...

Infarktu se nebojte, sex je dobrý pro srdce. Prospívá mu na pět způsobů

(Ilustrační foto)

Na srdce nejsou jen Poděbrady, ale i zdravý životní styl. Když je jeho součástí také pravidelný a uspokojivý sexuální...

Zastanou práci rtěnky, tvářenky i očních stínů. Multifunkční přípravky se vyplat...

Zastanou práci rtěnky, tvářenky i očních stínů. Multifunkční přípravky se vyplat...

Arome.cz Multifunkční produkty mají hned několik výhod. Nestane se vám, že budete v duhovém rozjasňovači a oranžové rtěnce vypada...

denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni
denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni

Myslíte si, že všechny mamimky jsou dokonalé?

Najdete na iDNES.cz