Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sedm výmluv, proč ženy nebaví kolo. Co vy? Napište blog a vyhrajte

  4:30aktualizováno  4:30
Kadeře skryté přilbou, nelichotivé oblečky na tělo, zadek vycpaný i mimo "své dny", prsa nezdobí, ale spíš vadí, šminky smývá řinoucí se pot... Kterou ženu by lákalo jezdit na kole? Přesto jich přibývá, kola Češky baví čím dál víc a podle odhadů už tvoří čtvrtinu všech cyklistů.
Na městském kole můžete být šik třeba i při obrážení farmářských trhů.

Na městském kole můžete být šik třeba i při obrážení farmářských trhů. | foto: Profimedia.cz

Důvody, proč jsme s kolem ještě nezačaly, umíme vysypat z rukávu, ale každý se při konzultaci s odborníky nakonec jeví spíš jako výmluva.

1.Na kole nám to nesluší

Jsou sportovkyně, které výše uvedený popis vzhledu neděsí. Respektive radost z výkonu, z pohybu a relaxu při šlapání přebíjí cosi tak marginálního, jako je ženský vzhled a elegance. Chápeme ty, které odradí funkční dres, ale jako výmluva to neobstojí. Existují totiž městská kola. Mají vpředu nákupní košík a sedí se na něm pěkně vzpřímeně. Na takovém kole můžete nadělat parády při obrážení farmářských trhů v docela elegantním outfitu včetně sukní, šatů a helmy připomínající spíš sexy klobouček než přilbu.

Napište a vyhrajte

Napište nám blog na téma Kolo a já a tři z vás mohou vyhrát starter kit na kolo (brašna, hustilka, nosič na lahev s pitím), helmu Propero s hairportem (prostor na culík) a tričko. Soutěžní blogy na dané téma přijímáme do neděle 27. 4. 2014. PIŠTE ZDE!

Cyklistická helma s hairportem

Cyklistická helma s hairportem

Starter kit na kolo

Starter kit na kolo

Cyklistické tričko

Cyklistické tričko

2.Je to nuda a dřina

Ženy v zásadě proti cyklistice nic nemají, ale jízda pro ně většinou není cíl sám o sobě. Netouží po výkonu. Považují kolo buď za dopravní prostředek, jak se rychleji dopravit z jednoho místa do druhého a zároveň udělat něco pro svoje tělo, anebo za možnost, jak "na pohodu" strávit volný čas s kamarádkami. "Ženy berou cyklistiku víc jako zábavu, pohodu s benefitem, že zhubnou, zformují postavu, pomohou si psychicky...," říká Kateřina Fadljevičová ze serveru damynakole.cz. "Kolo si oblíbí, když zjistí, že je to zábava a ne povinnost, že i základní servis zvládnou samy."

3.Chlapy zdržovat nechci a sama nepojedu

Žádná žena nechce marně dohánět svého kolo zbožňujícího partnera. Na druhou stranu ho také nerada na trase zdržuje a připadá si kolikrát vyloženě nemožně, pokud na ni na vrcholu stoupání ležíc v trávě hodinu čeká a zpocenou a uřícenou ji na vrcholu vítá úsměvem se slovy: "Tak jak se ti jede, miláčku?" Zároveň se ženám často nikam nechce samotným, a tak jim zaprášená kola stojí v kůlnách a sklepech. Přitom by stačilo si najít alespoň jednu kamarádku, anebo i pár dalších a vyrazit v partě. Pokud nemají svou partu, mohou se zúčastnit některého z Bike Ladies víkendů, o které je čím dál větší zájem.

4.Cyklistika je pro muže

Na rozdíl od zahraničí je cyklistika v Česku ukazována spíše jako mužský sport. "Když se v televizi někdo objeví na kole a je to žena - tak vrcholová sportovkyně, když přijdou do cykloobchodu, jsou tam většinou muži. Nic z toho atraktivitu tohoto sportu v očích žen nezvyšuje," říká Radka Koudelová, marketingová manažerka cyklistické značky a nadšená cyklistka. Její rada zní: "Na kole, které vám ´padne´, nikoliv na tom zděděném, si užijete krásnou vyjížďku a vrátíte se domů s úsměvem na rtech a psychicky odpočatá."

5.Není to zdravý sport

Páteř v kříži ohnutá, zadnice bolavá, zdá se, že ruce nedělají nic, zato na nohách se rýsují mužské svaly. Nic pro nás, říkají si ženy a dají přednost běhu nebo józe. "Přitom při cyklistice formujeme nejen ruce a nohy, ale šlapáním aktivujeme i posturální svaly, které udržují vzpřímený postoj našeho těla," říká Radka Koudelová s tím, že klíčové je, aby si žena své kolo vybrala sama s ohledem na své individuální dispozice i s ohledem na to, kde chce jezdit a jak často. "Pro maximálně příjemnou jízdu musí být kolo  také dobře nastavené: správně zvolené sedlo, jeho šířka, výška sedla, délka představce a dámská geometrie jsou základními atributy. Pokud si správně nevybereme, čelíme možným problémům, které vyplývají z nesprávného nastavení pozice na kole a špatné techniky šlapání."

6.S kolem si neporadím a je moc drahé

Pokud nejde o kabelky, boty, šperky nebo oblečení, mívají ženy s investicí do sebe problém větší než muži. Pánové nelitují peněz vydaných do sportovního vybavení, ale žena vidí, co všechno je třeba ještě nakoupit do domácnosti, kde má rodina jaké výdaje. Má v hlavě kalkulačku přes platby za děti. Investice do kola je na žebříčku hodnot kdesi na chvostě. Takže i co se pohybu týče dá raději přednost levnějším variantám.

Když už má mít kolo, spokojí se s takovým, které jí přenechá partner, protože si koupil vytuněnou nejnovější verzi. "Model - Miláčku, na tomhle kole ti to bude jezdit samo - nefunguje," varuje cyklo specialistka. "Špatné kolo nás často odradí, protože nás z něj pak všechno bolí." Nemusíme mít nejdražší kolo, ale v každé cenové kategorii, podle toho, kolik máme peněz, bychom si měly vybrat takové, které respektuje jak dámskou stavbu těla, tak náš vkus. Neobstojí ani námitka, že si s kolem na cestách neporadíme. Řídíte auto? Kolo je proti němu hračka, mechanika rozhodně nepotřebujete," směje se Radka Koudelová.

7.Nemám čas, raději se věnuji dětem

Z práce na nákup, domů, vařit, úkoly s dětmi, o víkendu uklidit, moc volného času na cyklovýlety nemá žádná z nás. A když už jsou povinnosti splněny, tak jdeme většinou raději dělat s dětmi něco, u čeho si povídáme, nebo společně něco tvoříme a hrajeme si. A kolo není právě kolektivní sport.

Když už, tak ať s dětmi na kolo vyrazí tatínek, abychom mohly doma v klidu uklidit. Ale i s dětmi se dá cyklovýlet užít a děti může bavit. Vstřícní tatínkové vědí, že dvě tři hodinky jízdy jsou až až a je třeba dojet k oblíbenému hradu, jeskyním, prolézačkám, nebo za odměnu k cukrárně. Spokojené jsou jak děti, tak maminky.

Napsaly jste nám v Kavárničce a na Facebooku:

Povídáte si v Kavárničce a na Facebooku

Plaminek: Jezdila jsem často, hodně, krátké trasy, dlouhé trasy, šílené terény i silnici, v partě, s kamarádkou i sama a musím říct, že je to nudný sport. Dala jsem tomu hodně, ale nechytlo mě to ani po dvou letech. Navíc, nemůžu si pomoct, cyklisti, alespoň ti zapálení, mi přijdou tak trochu jako blbci. Hltaj kilometry a z okolí mají houbeles. Kolo mám, ale svůj lepší celoodpružený cannondale jsem prodala a občas si vyjedu na svém letitém horském, ale max.15 km, víc by mě otrávilo.

Zlata: Kolo je super, já jezdím na kole do práce. MHD jedu půl hodiny, na kole 10 minut. Nerada jezdím bezcílně, často mívám za cíl 40 km vzdálené rodiče a i tuhle trasu obměňuju, co kdyby se na některém kopečku něco změnilo. Miluju rozhledny a zříceniny, je fajn, že se s kolem dá dostat celkem všude, stejně jako pěšky. A za měsíc jedu na dovolenou na kola do Maďarska přes den túry, večer termály. P.S.: vycpaný zadek je fakt nutnost, že to nevypadá efektně, je celkem jedno.

Debra: Mě kolo nikdy nebralo. Přetrpěla jsem s jedním tehdejším chlapem jeden výlet a utvrdila jsem se v tom, že to je prostě hroznej sport. V tom cyklo oblečku jsem si připadala jak debil, v helmě taky, jeli jsme skupinka, vždycky, když jsem je dojela, tak se zase hned pokračovalo. Možná tak sama si někam vyjet se kochat, ale na to zase se dvěma dětmi nemám moc čas.

Michaela M.R.: V Praze nejezdím, protože tady nejsou stojany na kola, teda jsou, ale poskrovnu, což je škoda.

Fialka: Kolo tak jedině do Polabí, nebo někam, kde je rovinka a potřebuju jezdit na trh nebo navštívit rodinu do sousední vsi. Do hor ani náhodou: do kopce dřina, nic si neužiju, z kopce hrůza, stačí jeden kámen a letím... Uff, raději hezky pěšky a pokochat se okolím.

Jezdíte rádi na kole?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 24. dubna 2014. Anketa je uzavřena.

Ano 3281
Ne 1178
Autor:


Nejčtenější

Maďarský guláš z vepřového masa
Guláš nejen předvolební. Dejte si klasiku z hovězího či vepřového masa

Za několik dnů tu máme volby a s tímto obdobím býval už za dob Rakouska-Uherska spjatý zvyk podávat voličům předvolební guláš uvařený nebo aspoň podávaný...  celý článek

ilustrační snímek
Tři přesvědčení, která získáme v dětství, a neseme je až do dospělosti

I když si to občas nechceme připouštět, naše dětství mělo nepochybně velký vliv na to, jací lidé se z nás později stali. Podle odborníků v dětství vznikají tři...  celý článek

Ellen DeGeneresová na People's Choice Awards (Los Angeles, 7. ledna 2015)
Měla jsem deprese a navštěvovala jsem terapeuta, přiznala DeGeneresová

Ellen DeGeneresová (59) patří mezi nejúspěšnější ženy Hollywoodu. Má vlastní televizní show, je šťastně zadaná a nebojí se mluvit o své sexuální orientaci....  celý článek

Muži tanga milují, ženy jim příliš nefandí. Důvodem je to, že nejsou úplně...
Tanga přestala být sexy. Ženy dávají přednost rafinovanějším střihům

Už žádný diskomfort a „ypsilon“ vykukující zpod lemu džín. Místo toho pohodlí a elegance. Šňůrková tanga nahradily střihy, jenž zadek alespoň trochu zahalují....  celý článek

Ilustrační snímek
Naše pocity se promítají na našem zdraví, říká psycholožka Janáčková

Veselá mysl - půl zdraví. Platí to ovšem i naopak. Splíny a smutek na nás působí také. Emoce prostě mají na náš organismus větší vliv, než jsme si ochotni...  celý článek

Další z rubriky

(Ilustrační foto)
Jezte podle hodinek. Biorytmy můžou ovlivnit hubnutí i trávení

Náš denní rytmus a rozvržení jídel můžou být důležitější než počet kalorií, které přijmeme. Promítnou se do metabolismu, tělesné váhy i složení krve. Co...  celý článek

Ilustrační fotografie
Pět tipů, jak zlepšit fyzickou kondici. Na začátku pomůže rychlá chůze

Uvědomujete si to pokaždé, když dobíháte autobus, protože se ještě několik zastávek snažíte maskovat své funění. Vaše fyzická kondice je na bodu mrazu. Chtěli...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Jak je to s módními probiotiky? Neškodí, ale o výhodách zatím víme málo

Probiotické potraviny jsou zpátky. Už ne ve formě slazených kysaných nápojů, které frčely v době po roce 2000. Teď se jí korejské kimči, islandský skyr, pije...  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

Jemné metalické líčení: Jediný třpytivý makeup, se kterým můžete i do práce
Jemné metalické líčení: Jediný třpytivý makeup, se kterým můžete i do práce

Patříte mezi milovnice třpytek, ale nemůžete si dovolit nosit do práce příliš výrazné líčení? Sáhněte po metalických očn... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.