Stoupá s výškou u žen i riziko rakoviny? Podle odborníků ano

  2:24aktualizováno  2:24
Závidíte modelkám jejich výšku? Nejspíš není o co stát. Podle vědců s výškou stoupá nejen atraktivita ženy, ale také riziko rakoviny.
U vyšších žen bylo zaznamenáno i vyšší riziko rakoviny prsu (ilustrační snímek)

U vyšších žen bylo zaznamenáno i vyšší riziko rakoviny prsu (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Při posuzování rizika rakoviny po menopauze vědci zjistili, že vyšší ženy mohou čelit zvýšenému riziku rakoviny než jejich menší vrstevnice. S každými deseti centimetry navíc se podle nového výzkumu zvyšuje u starších žen riziko rakoviny o 13 procent. U některých druhů rakoviny se riziko zvětšuje dokonce o třetinu.

Vysvětlení pro tento jev zatím neexistuje

"V tuto chvíli proběhlo už dost studií, které ukazovaly stejným směrem, abychom si byli dostatečně jistí, že mezi těmito ženami existuje zvýšené riziko rakoviny spolu se zvyšující se výškou," řekl spoluautor studie doktor Thomas Rohan, předseda oddělení epidemiologie a veřejného zdraví z Albert Einstein College of Medicine v New York City.

"Ačkoli je to velmi zajímavý postřeh, ve skutečnosti nevíme, jak to vysvětlit," dodal doktor Rohan, který se domnívá, že by to mohlo být větší velikostí orgánů nebo změnou v hladině některých hormonů.

Rozsáhlá studie sledovala ženy po menopauze

Pro studii publikovanou v srpnovém vydání magazínu Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention autoři pečlivě prozkoumali data posbírané společností Women's Health Initiative. Data se týkala téměř 145 000 žen ve věku 50 až 70 let, které byly najaty pro studii během devadesátých let.

Autoři studie se však soustředili na skupinu téměř 21 000 žen po menopauze, u kterých se během dvanáctiletého sledovacího období objevila nejméně jedna forma rakoviny.

Po zvážení věku pacientky, jejího vzdělání, váhy, užívání alkoholu, cigaret či antikoncepce došli vědci k závěru, že vyšší výška je pravděpodobně spojená se zvýšením rizika rakoviny.

S vyšší výškou stoupalo riziko rakoviny prsu, tlustého střeva, ledvin, vaječníků, konečníku, štítné žlázy a rakoviny kůže.

Konkrétně s každými deseti centimetry navíc vzrostlo riziko rozvinutí melanomu, rakoviny prsu, vaječníků nebo tlustého střeva o 13 až 17 procent. Riziko rakoviny ledvin, konečníku, štítné žlázy a rakoviny krve vzrostlo dokonce o 23 až 29 procent.

Vysoké ženy by neměly panikařit

Zatím není jasné, zda se vyšší výška bude brát nějak v úvahu při vyšetření na rakovinu. Podle doktora Rohana je to příliš široký faktor na to, aby byl užitečný, ale při dalším zkoumání může pomoci více osvětlit biologii rakoviny a roli genetiky při zvyšování rizika rakoviny u některých žen a mužů.

Podle odborníků by však vysoké ženy rozhodně neměly začít panikařit. I když výzkum odhalil spojitost mezi výškou a rakovinovým bujením, nedokázal přímý vztah příčiny a důsledku.

Autor: pro iDNES.czNejčtenější

Říkali, že je na ni moc starý. Ona se s ním rozhodla mít dítě

U porodu byli Karolíně oporou sestra Kristýna a partner Petr.

Rodina byla proti, cizí lidé je pomlouvali, ale jim bylo jedno, že je mezi nimi šestnáctiletý věkový rozdíl. Seriál...

Husákovy manželky: první mu byla nevěrná, druhá nepřežila pád vrtulníku

Tragédie Husákových žen: obě zemřely předčasně

Poslední komunistický prezident Gustáv Husák byl chladným mužem, který nedával najevo své city. Přesto ho tragická smrt...Po kritice ve StarDance se mi nechtělo na trénink, říká Veronika Arichteva

Veronika Arichteva a Michal Necpál

Život herečky Veroniky Arichtevy momentálně ovládly tréninky na StarDance. Porotce Zdeněk Chlopčík na ni byl v prvním...

Kvůli extrémní chuti k jídlu váží roční holčička čtyřiadvacet kilo

Chahat Kumarová váží stejně jako desetileté dítě. A to jí ještě není ani rok a...

Chahat Kumarová z Indie váží v pouhých šestnácti měsících neuvěřitelných čtyřiadvacet kilogramů. Rodiče stále netuší,...

Máš doma tyrana, vypadni od něj, radila vyměněná manželka

Martina žije s Jiřím přes rok, do partnerství s sebou přivedla dvě děti -...

V jedné domácnosti z Výměny manželek si tentokrát zkusili spolu deset dnů žít dva dominantní partneři a ve druhé ti...

Další z rubriky

Na zuby lze umřít, řekl v Rozstřelu stomatolog Jiří Šedý

Stomatolog Jiří Šedý v diskusním pořadu Rozstřel (2. října 2018)

Zuby mají pět plošek a každou z nich je třeba denně očistit, řekl v Rozstřelu stomatolog Jiří Šedý. Lidé často skončí...

Cytologie není úplně spolehlivá, moderní test odhalí rakovinu lépe

Vyšetření pomocí ThinPrep Pap testu už mnohde ve světě běžně používají.

Zatímco mamografické vyšetření dává ženám opravdu velkou naději, že případnou rakovinu prsu zachytí včas. O klasickém...

OBRAZEM: Vzácná onemocnění, která mění lidi k nepoznání

Lékaři dnes znají celkem sedm tisíc vzácných onemocnění a asi 80 procent z nich...

Lékaři dnes znají celkem sedm tisíc vzácných onemocnění a asi 80 procent z nich je způsobeno odchylkou v lidskému genu....Najdete na iDNES.cz