Chcete být uvolnění? Pište psacím písmem i v dospělosti

aktualizováno 
Psací písmo vyučované na základních školách používá v dospělosti jen málokdo. Podle odborníků má přitom na člověka spoustu pozitivních vlivů, třeba podporuje uvolněnost. Moderní písmo zvané Comenia Script ale grafologové tolik nechválí, i když s ním děti lépe čtou.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Ruku na srdce – kolik z nás dokáže správně napsat všechna velká i malá psací písmena tak, jak jsme se před roky učili ve škole? Málokdo. Většina lidí si svůj styl písma v průběhu života vytříbí, zejména některá velká vázaná písmena automaticky nahradí tiskacími a ani vázanost všech znaků ve slově nedodržuje stoprocentně. Nemluvě o tom, že řada lidí píše výhradně „tiskacím“.

Podle odborníků je však i přes tato nesporná fakta důležité, aby se i současné děti, které budou většinu života psát především na nejrůznějších klávesnicích, pilování ideální podoby písmen věnovaly.

Podle Štěpánky Čechové z Institutu celostní grafologie má totiž učení vázaného písma pro děti nesporný význam. „Pokud o něj děti ochudíme, přijdou o jednu z podpor, spojovaných se spojitým písmem – schopnost syntetizujícího, globálního myšlení, smysl pro zvyky a vztahy k sociálnímu okolí, stálost a tak dále,“ říká.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, historických událostech, nevšedních akcích.

Spojité písmo údajně také podporuje uvolněnost. „To můžete poznat prostou zkouškou a udělat si názor z vlastní zkušenosti. Postačí, když si napíšete několik vět spojitým a stejný počet vět nespojitým písmem. Pozorujte vlastní prožitek dříve, než přijmete za vlastní pouhý názor zvenku,“ radí.

Oblíbené, ale kontroverzní

V posledních letech se na některých českých školách začíná prosazovat nový styl písma, takzvaný Comenia Script, který připomíná zjednodušené tiskací písmo. Na jeho výuku podle dat z roku 2014 přistoupilo na 140 škol. Děti si tento styl zatím oblíbily a učí se jej překvapivě snadno.

„Mimoděk jsme zjistili, že děti, které se učily psát nevázaným písmem, lépe četly,“ uvedla prorektorka pro koncepci a kvalitu ve vzdělávání Univerzity Karlovy Radka Wildová.

Grafička a kaligrafka Radana Lencová, která nové písmo vytvořila v rámci své disertační práce, vsadila na jednoduchost a na individuální přístup k psaní. „Moje písmo prostě není norma, je to spíš model, návrh, který si každé dítě uzpůsobí tak, aby se mu dobře používalo,“ uvedla před časem.

To, že by Comenia Script mohl jednoho dne definitivně nahradit písmo vázané, ale Štěpánka Čechová vidí jako problém. „Doufám, že k takovému nerozumnému ‚pokroku‘ nedojde. Trend Comenia Scriptu považuji z pohledu grafoložky za dětem neprospívající při nácviku psaní a považuji jej za danajský dar i špatnou volbu do budoucího života,“ míní grafoložka.

Autor:

Nejčtenější

Se třemi dětmi rezignujete na spoustu věcí, říká pediatrička Karolová

Kateřina Karolová se svými třemi syny

Jako dětská lékařka odešla Kateřina Karolová sbírat zkušenosti na kliniku do Německa, kde zažila velmi náročné služby....

Žena se po porodu dva týdny mazlila s předčasně narozenou mrtvou dcerou

Emma s manželem v porodnici s dcerkami

Emma Woodhouseová musela podstoupit akutní císařský řez kvůli poškozené pupeční šňůře, když byla v devětadvacátém týdnu...

Polohy pro zdravý spánek: nejlepší je na zádech, na klubíčko zapomeňte

Ilustrační fotografie

Člověk stráví v posteli až dvě pětiny svého života. I proto je podle odborníků důležité se dobře vyspat. Dlouhodobě...

Sexting provozuje každé desáté dítě, varuje odborník

Ilustrační snímek

Lidská sexualita není věcí veřejnou. To říká docent Kamil Kopecký z Centra prevence rizikové virtuální komunikace...

Proměna Gábiny, která je opět single. Změnila účes i šatník

Gábina před a po proměně

Před nedávnem se rozešla s přítelem, přesto Gábina nechce truchlit. Do nového života touží vykročit s novým účesem a...

Další z rubriky

Nemoci u dětí často odrážejí atmosféru v rodině, říká lékařka

Ilustrační fotografie

Dokud jsme zdraví, bereme to jako samozřejmost. Zpozorníme, až když je problém. Nemoc přitom zpravidla nevzniká jen...

Češi nemají kondici, ale neřeší to. Přehlíží i stres a lékařské prohlídky

Ilustrační fotografie

Mladší Češi neřeší zdravotní prevenci a jen tři ze sta ve věku nad 25 let se cítí v dobré fyzické kondici. Přitom...

Polohy pro zdravý spánek: nejlepší je na zádech, na klubíčko zapomeňte

Ilustrační fotografie

Člověk stráví v posteli až dvě pětiny svého života. I proto je podle odborníků důležité se dobře vyspat. Dlouhodobě...

Najdete na iDNES.cz