Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Chcete být uvolnění? Pište psacím písmem i v dospělosti

aktualizováno 
Psací písmo vyučované na základních školách používá v dospělosti jen málokdo. Podle odborníků má přitom na člověka spoustu pozitivních vlivů, třeba podporuje uvolněnost. Moderní písmo zvané Comenia Script ale grafologové tolik nechválí, i když s ním děti lépe čtou.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Ruku na srdce – kolik z nás dokáže správně napsat všechna velká i malá psací písmena tak, jak jsme se před roky učili ve škole? Málokdo. Většina lidí si svůj styl písma v průběhu života vytříbí, zejména některá velká vázaná písmena automaticky nahradí tiskacími a ani vázanost všech znaků ve slově nedodržuje stoprocentně. Nemluvě o tom, že řada lidí píše výhradně „tiskacím“.

Podle odborníků je však i přes tato nesporná fakta důležité, aby se i současné děti, které budou většinu života psát především na nejrůznějších klávesnicích, pilování ideální podoby písmen věnovaly.

Podle Štěpánky Čechové z Institutu celostní grafologie má totiž učení vázaného písma pro děti nesporný význam. „Pokud o něj děti ochudíme, přijdou o jednu z podpor, spojovaných se spojitým písmem – schopnost syntetizujícího, globálního myšlení, smysl pro zvyky a vztahy k sociálnímu okolí, stálost a tak dále,“ říká.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, historických událostech, nevšedních akcích.

Spojité písmo údajně také podporuje uvolněnost. „To můžete poznat prostou zkouškou a udělat si názor z vlastní zkušenosti. Postačí, když si napíšete několik vět spojitým a stejný počet vět nespojitým písmem. Pozorujte vlastní prožitek dříve, než přijmete za vlastní pouhý názor zvenku,“ radí.

Oblíbené, ale kontroverzní

V posledních letech se na některých českých školách začíná prosazovat nový styl písma, takzvaný Comenia Script, který připomíná zjednodušené tiskací písmo. Na jeho výuku podle dat z roku 2014 přistoupilo na 140 škol. Děti si tento styl zatím oblíbily a učí se jej překvapivě snadno.

„Mimoděk jsme zjistili, že děti, které se učily psát nevázaným písmem, lépe četly,“ uvedla prorektorka pro koncepci a kvalitu ve vzdělávání Univerzity Karlovy Radka Wildová.

Grafička a kaligrafka Radana Lencová, která nové písmo vytvořila v rámci své disertační práce, vsadila na jednoduchost a na individuální přístup k psaní. „Moje písmo prostě není norma, je to spíš model, návrh, který si každé dítě uzpůsobí tak, aby se mu dobře používalo,“ uvedla před časem.

To, že by Comenia Script mohl jednoho dne definitivně nahradit písmo vázané, ale Štěpánka Čechová vidí jako problém. „Doufám, že k takovému nerozumnému ‚pokroku‘ nedojde. Trend Comenia Scriptu považuji z pohledu grafoložky za dětem neprospívající při nácviku psaní a považuji jej za danajský dar i špatnou volbu do budoucího života,“ míní grafoložka.

Autor:Nejčtenější

Máma neví, že mě baví zabíjení, řekla dvanáctiletá dcera ve Výměně manželek

Blanka s přítelem Valentýnem a jejich nejmladší dcerka Saša.

Mia žije s přítelem a dvěma dětmi v Kladně. I když je jí teprve 25 let, o jejich výchově má docela přesnou představu....

VIDEO: Jak se ze služky Gottwaldové stala první dáma. A lidé se jí smáli

Marta Gottwaldová (Na snímku z roku 1948)

Toužila být obdivována jako její předchůdkyně Hana Benešová. Jenže Martě Gottwaldové, která začínala jako služka a...Šestadvacetiletá žena vážila jen sedmnáct kilo, dávali jí rok života

Kristina Karyaginová

Kristina Karyaginová (26) z Ruska byla na pokraji smrti. Vážila jako čtyřleté dítě a začaly jí selhávat orgány a...

Doktorka mi řekla, ať „to“ dám radši pryč, řekla matka zdravé holčičky

Tchyně Martina a zeť Ján se v porodnici, kam doprovázeli Marii k porodu, hodně...

Některá maminka porod císařským řezem nechce, ale stejně to tak nakonec skončí. Jiná o něj žadoní, ale nakonec porodí...

Máma spala s Hitlerem, tvrdila krásná Romy, která by oslavila 80 let

Romy Schneiderová v roli císařovny Sissi, Alžběty Bavorské.

Kdyby nezemřela ve 43 letech, oslavila by 23. září osmdesátku. V 17 letech zazářila jako císařovna Sissi, našla...

Další z rubriky

Nedávejte dětem boty po sourozencích, ničíte jim nohy, varuje odbornice

Ilustrační fotografie

Je to paradox. Přestože se většina dětí rodí se zdravými nožičkami, třetina prvňáků má ploché nohy. Potíže se pak...

Šest příznaků rakoviny slinivky, které byste neměli ignorovat

Rakovina slinivky (ilustrační fotografie)

Rakovina slinivky patří mezi nejzákeřnější a nejagresivnější typy nádorů. Často je hlavně kvůli anatomickému uložení...

Zánět močových cest trápí hlavně ženy. Jak na něj vyzrát?

Ilustrační snímek

Zánět močových cest většinou začne nečekaně. Bolí vás v podbřišku nebo pociťujete pálení při močení. Jak těmto potížím...

Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku
Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají Češi, je pád do dluhové pasti. A může za to hlavně nedostatečná finanční gramotnost, na kterou se ve školách trochu zapomíná. Trénujte ji se svými dětmi už od předškolního věku a ušetříte jim tak v budoucím životě spoustu potíží. Kdy a jak můžete děti finančně vzdělávat?Najdete na iDNES.cz