Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Chcete být uvolnění? Pište psacím písmem i v dospělosti

aktualizováno 
Psací písmo vyučované na základních školách používá v dospělosti jen málokdo. Podle odborníků má přitom na člověka spoustu pozitivních vlivů, třeba podporuje uvolněnost. Moderní písmo zvané Comenia Script ale grafologové tolik nechválí, i když s ním děti lépe čtou.

Ilustrační fotografie | foto: Profimedia.cz

Ruku na srdce – kolik z nás dokáže správně napsat všechna velká i malá psací písmena tak, jak jsme se před roky učili ve škole? Málokdo. Většina lidí si svůj styl písma v průběhu života vytříbí, zejména některá velká vázaná písmena automaticky nahradí tiskacími a ani vázanost všech znaků ve slově nedodržuje stoprocentně. Nemluvě o tom, že řada lidí píše výhradně „tiskacím“.

Podle odborníků je však i přes tato nesporná fakta důležité, aby se i současné děti, které budou většinu života psát především na nejrůznějších klávesnicích, pilování ideální podoby písmen věnovaly.

Podle Štěpánky Čechové z Institutu celostní grafologie má totiž učení vázaného písma pro děti nesporný význam. „Pokud o něj děti ochudíme, přijdou o jednu z podpor, spojovaných se spojitým písmem – schopnost syntetizujícího, globálního myšlení, smysl pro zvyky a vztahy k sociálnímu okolí, stálost a tak dále,“ říká.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, historických událostech, nevšedních akcích.

Spojité písmo údajně také podporuje uvolněnost. „To můžete poznat prostou zkouškou a udělat si názor z vlastní zkušenosti. Postačí, když si napíšete několik vět spojitým a stejný počet vět nespojitým písmem. Pozorujte vlastní prožitek dříve, než přijmete za vlastní pouhý názor zvenku,“ radí.

Oblíbené, ale kontroverzní

V posledních letech se na některých českých školách začíná prosazovat nový styl písma, takzvaný Comenia Script, který připomíná zjednodušené tiskací písmo. Na jeho výuku podle dat z roku 2014 přistoupilo na 140 škol. Děti si tento styl zatím oblíbily a učí se jej překvapivě snadno.

„Mimoděk jsme zjistili, že děti, které se učily psát nevázaným písmem, lépe četly,“ uvedla prorektorka pro koncepci a kvalitu ve vzdělávání Univerzity Karlovy Radka Wildová.

Grafička a kaligrafka Radana Lencová, která nové písmo vytvořila v rámci své disertační práce, vsadila na jednoduchost a na individuální přístup k psaní. „Moje písmo prostě není norma, je to spíš model, návrh, který si každé dítě uzpůsobí tak, aby se mu dobře používalo,“ uvedla před časem.

To, že by Comenia Script mohl jednoho dne definitivně nahradit písmo vázané, ale Štěpánka Čechová vidí jako problém. „Doufám, že k takovému nerozumnému ‚pokroku‘ nedojde. Trend Comenia Scriptu považuji z pohledu grafoložky za dětem neprospívající při nácviku psaní a považuji jej za danajský dar i špatnou volbu do budoucího života,“ míní grafoložka.

Autor:Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Ivan by mě klidně nechal spát i na skříni, říká manželka šéfa Pirátů

Lydie Bartošová, manželka Ivana Bartoše, šéfa pirátské strany

Přezdívá se jí Kněžka chaosu a Lydii France Bartošové to připadá trefné. „Neřídí mě lineární systémy, a i když se zdám...Sexuoložka: MeToo je štvanice na muže, která se obrátí proti ženám

(Ilustrační snímek)

Když byla před pár dny americkým magazínem Time vyhlášena Osobností roku 2017 kampaň MeToo upozorňující na problematiku...

Šikanovaného kluka se zastaly celebrity Bieber, Perry i Beckhamová

Školák Keaton Jones na videu své matky promluvil o šikaně.

Maminka školáka Keatona Jonese z amerického města Knoxville ve státě Tennessee na sociálních sítích zveřejnila video,...

Příběh Blanky: S manželem jsme dítě nechtěli, teď ho má s kolegyní

(Ilustrační snímek)

Až donedávna jsem si myslela, že se s manželem na všem shodneme a že budeme parťáky navěky. Už na počátku vztahu jsme...Další z rubriky

Nejčastěji jako genetickou vadu odhalíme Downův syndrom, uvedla lékařka

Ilustrační fotografie

Je to takový malý zázrak. Vaše dítě se ještě nenarodilo, ale lékaři už jsou schopni poznat, zda je nemocné....

Nepravidelnou menstruaci nepodceňujte. Tělo říká, že něco není v pořádku

Ilustrační fotografie

Průměrný menstruační cyklus trvá 28 dní. Pokud je ale perioda nepravidelná, obvykle je to znamení, že s vaším tělem...

Vánoční drinky je lepší nemíchat. Nejlepší volby? Červené a šumivé víno

(Ilustrační foto)

Jíst i pít zdravě, hlídat si hladinku a vyhýbat se kocovinám je v prosinci pořádná výzva. Copak v lednu, to půjdou...

Popraskané a suché rty? Rozlučte se s nimi nadobro

Popraskané a suché rty? Rozlučte se s nimi nadobro

eMimino Bez "jeleního loje" nedáte ani ránu a mažete ho i několikrát do hodiny. Vyzkoušela jste snad už všechny druhy. Zklidňují...Najdete na iDNES.cz