Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Chcete být uvolnění? Pište psacím písmem i v dospělosti

aktualizováno 
Psací písmo vyučované na základních školách používá v dospělosti jen málokdo. Podle odborníků má přitom na člověka spoustu pozitivních vlivů, třeba podporuje uvolněnost. Moderní písmo zvané Comenia Script ale grafologové tolik nechválí, i když s ním děti lépe čtou.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Ruku na srdce – kolik z nás dokáže správně napsat všechna velká i malá psací písmena tak, jak jsme se před roky učili ve škole? Málokdo. Většina lidí si svůj styl písma v průběhu života vytříbí, zejména některá velká vázaná písmena automaticky nahradí tiskacími a ani vázanost všech znaků ve slově nedodržuje stoprocentně. Nemluvě o tom, že řada lidí píše výhradně „tiskacím“.

Podle odborníků je však i přes tato nesporná fakta důležité, aby se i současné děti, které budou většinu života psát především na nejrůznějších klávesnicích, pilování ideální podoby písmen věnovaly.

Podle Štěpánky Čechové z Institutu celostní grafologie má totiž učení vázaného písma pro děti nesporný význam. „Pokud o něj děti ochudíme, přijdou o jednu z podpor, spojovaných se spojitým písmem – schopnost syntetizujícího, globálního myšlení, smysl pro zvyky a vztahy k sociálnímu okolí, stálost a tak dále,“ říká.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, historických událostech, nevšedních akcích.

Spojité písmo údajně také podporuje uvolněnost. „To můžete poznat prostou zkouškou a udělat si názor z vlastní zkušenosti. Postačí, když si napíšete několik vět spojitým a stejný počet vět nespojitým písmem. Pozorujte vlastní prožitek dříve, než přijmete za vlastní pouhý názor zvenku,“ radí.

Oblíbené, ale kontroverzní

V posledních letech se na některých českých školách začíná prosazovat nový styl písma, takzvaný Comenia Script, který připomíná zjednodušené tiskací písmo. Na jeho výuku podle dat z roku 2014 přistoupilo na 140 škol. Děti si tento styl zatím oblíbily a učí se jej překvapivě snadno.

„Mimoděk jsme zjistili, že děti, které se učily psát nevázaným písmem, lépe četly,“ uvedla prorektorka pro koncepci a kvalitu ve vzdělávání Univerzity Karlovy Radka Wildová.

Grafička a kaligrafka Radana Lencová, která nové písmo vytvořila v rámci své disertační práce, vsadila na jednoduchost a na individuální přístup k psaní. „Moje písmo prostě není norma, je to spíš model, návrh, který si každé dítě uzpůsobí tak, aby se mu dobře používalo,“ uvedla před časem.

To, že by Comenia Script mohl jednoho dne definitivně nahradit písmo vázané, ale Štěpánka Čechová vidí jako problém. „Doufám, že k takovému nerozumnému ‚pokroku‘ nedojde. Trend Comenia Scriptu považuji z pohledu grafoložky za dětem neprospívající při nácviku psaní a považuji jej za danajský dar i špatnou volbu do budoucího života,“ míní grafoložka.

Autor:Nejčtenější

Z oplácané puberťačky fitness ikonou s pekáčem buchet na břiše

Stefanie Macherhammerová

Příběh Stefanie Macherhammerové je důkazem, že i s takzvaně tlustými geny se můžete stát hvězdou sociálních sítí i...

Příběh Emy: Už tři roky jsem doma s dětmi, mateřskou nenávidím

Ilustrační snímek

Mám fajn manžela a dvě krásné děti. Když jsem otěhotněla poprvé, těšila jsem se, jak si budu s děckem užívat, jak budu...Čtyřčata přišla na svět v osmém měsíci. Rodiče si přejí soukromí a klid

V porodnici Fakultní nemocnice v Motole se před týdnem narodila čtyřčata, tři...

Čtyřčata, která se narodila 11. června v pražské motolské nemocnici, přišla na svět v pořádku ve 32. týdnu těhotenství...

První bedýnky jsme skládali v obýváku, říká podnikatelka Jana Bínová

Jana Bínová založila s manželem vlastní firmu na rozvoz bedýnek s farmářskými...

Když před osmi lety zjistila, že v zahraničí si lidé běžně objednávají dovoz zeleniny a dalších farmářských potravin až...

Jak snížit hladinu cukru v krvi? Jezte vlákninu, na smažené zapomeňte

Skvělým zdrojem vlákniny je celozrnné pečivo a zelenina (ilustrační snímek)

Zvýšená hladina cukru v krvi je příčinou řady zdravotních problémů. K udržení krevního cukru ve správných mezích může...

Další z rubriky

Kolaps ledvin mi lékaři zjistili náhodou, skončil jsem na domácí dialýze

Díky peritoneální dialýze chodím nadále do práce, věnuji se sportovním...

Žil jsem běžným životem až do doby, kdy mi můj obvodní lékař při preventivní kontrole naměřil nezvykle vysoký tlak. To...

Z oplácané puberťačky fitness ikonou s pekáčem buchet na břiše

Stefanie Macherhammerová

Příběh Stefanie Macherhammerové je důkazem, že i s takzvaně tlustými geny se můžete stát hvězdou sociálních sítí i...

Potraviny pro zdravé kosti. Jezte sardinky, čedar i fíky

Ilustrační snímek

Zdravé kosti = vápník. Tuhle rovnici známe všichni už od dětství. Ne každý ale ví, že klíčové jsou i další živiny:...

Soutěž: Získejte dvouhodinové rozmazlování a spoustu kosmetiky

Soutěž: Získejte dvouhodinové rozmazlování a spoustu kosmetiky

Arome.cz Chcete zažít dvě hodiny péče od profíků? Odnést si skvělé zážitky i kosmetiku, vyzkoušet dokonalý make-up a získat nádhe...Najdete na iDNES.cz