Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vyberte pro své dítě nejlepší školu

  1:00aktualizováno  1:00
Základní školy se od sebe čím dál více liší. Už dávno neplatí, že dítě automaticky chodí do té nejbližší. S šíří výběru však také roste možnost, že rodiče zvolí špatně. Právě teď je doba, kdy je možné a nutné si o školách zjistit maximum informací.

Zápisy sice bývají až v lednu, ale to už by měla mít rodina jasno v tom, proč dítě vede zrovna do jedné konkrétní školy.

Jednou z možností, jak se dozvědět co nejvíce, je využít nabídky Dne otevřených dveří. Ten dnes již pořádá téměř každá škola. I tam by už rodiče měli jít připravení.

"Než tam půjdou, měli by o škole sbírat to, čemu se říká drby. Nejrůznější informace ze všech zdrojů, které mohou, ale třeba nemusí být přesné a pravdivé. Do školy pak přijdou připraveni," doporučuje dětský psycholog Václav Mertin.

Rodiče pak podle něj mohu klást mnohem cílenější otázky a méně hrozí, že se takzvaně nechají opít rohlíkem.

"Každá škola se ráda pochlubí počítačovou učebnou. Když vám však někdo dopředu řekne, že děti z prvního stupně se do ní téměř nedostanou, můžete se na to hned zeptat a škola vám musí jasně odpovědět," dává Václav Mertin příklad takové komunikace.

"Stejně tak je na místě dotaz, jak škola řeší, když je dítě neklidné nebo když mu něco výrazně nejde. Rodič by se neměl spokojit s odpovědí, že je posláno do psychologické poradny, ale měl by chtít vědět, co konkrétního škola pro dítě dělá," dodává psycholog. 

Většina škol vítá děti s otevřenou náručí - potenciálních žáků je málo a ředitelé se bojí, že budou muset propouštět. A platí do dokonce i o jazykových školách.

"Dříve jsme museli dávat přednost dětem z naší spádové oblasti, letos to vypadá, že nikoho poslat pryč nebudeme muset," říká Milan Hausner, ředitel vyhlášené jazykovky v pražské Lupáčově ulici.

Kdy začít se čtením?
"Rodiče často vědí, co nechtějí. Nechtějí, aby dítě zažilo to, co oni. O tom, co by chtěli, mají představu mnohem méně konkrétní," říká pražský školní inspektor Zdeněk Bělecký.

On sám říká rodičům, kteří se na něj obrátí, že si musí ujasnit, co od školy očekávají. "Když si pak nějakou vyberou, měli by se pořádně seznámit s jejím programem. Nebo pak dají dítě do waldorfské školy a budou se divit, jak to, že ještě ve třetí třídě neumí číst. Čtení se tam totiž učí záměrně později a nikdo se s tím netají," upozorňuje na možná rizika.

Vybírejte podle učitele
K tomu, jak získat o vyhlédnuté škole maximum informací, existuje řada cest. Je možné si přečíst inspekční zprávu, prohlížet školní stránky na internetu, mluvit s rodiči, kteří do školy své děti už posílají. To nejdůležitější, atmosféra školy, je ale nesdělitelné.

"Asi nejlepší je jít se tam podívat přímo do vyučování. Dobrý ředitel a dobrý učitel proti návštěvě ve třídě nic nenamítají, naopak, často takový zájem vítají," doporučuje Zdeněk Bělecký.

Největší přínos pro rodiče má, když uvidí právě toho učitele, který bude učit jeho dítě. "I na dobré škole se totiž vyskytne špatný učitel," dodává inspektor.

Vědí na školách v době zápisu, kteří z učitelů se v září ujmou prvních tříd? "U zápisu to už víme. A rodiče si mohou vybrat. Klidně mohou strávit několik hodin ve třídě při výuce a pak se rozhodnout, který z vyučujících jim a jejich dítěti lépe vyhovuje," říká Pavel Němeček, ředitel školy na Bezdrevské ulici v Českých Budějovicích. 

Podle čeho vybírat školu

Kdo bude mé dítě učit? To je určitě to první, na co by se měl rodič budoucího prvňáka ptát. Pak zbývá několik praktičtějších otázek, na které by se také nemělo zapomenout.

1. Jak pracuje družina?
Někde nemá školní družina vyšší cíl než uhlídat, aby si děti navzájem neublížily. Jinde se dětem skutečně věnují i odpoledne a připraví pro ně tak atraktivní program, že se jim ani jít domů nechce.

2. Jaká je školní jídelna?
Možnost výběru z několika jídel už pomalu začíná být standard, nikoli horká novinka. Pokud jste ve škole v době oběda, nebojte se dětí zeptat, jak jim chutná. Jestli váš potomek odmítne ve škole jíst, znamená to pro rodinu další komplikace. Zajímejte se také, zda je pro děti zajištěn dostatek tekutin.

3. Jaké jsou kroužky?
Většina škol si finančně pomáhá tím, že své prostory večer pronajímá. Odpoledne by školní prostory měly být využity pro zájmovou činnost dětí. Od věci není ani dotaz, kolik kroužky stojí. Někde jsou zdarma, jinde se platí tisícikorunové částky.

4. Jak často se jezdí ven?
Většina současných rodičů zažila školu v přírodě ve čtvrté třídě a lyžařský výcvik v sedmičce. Dnes se jezdí ven mnohem častěji. Nabízí škola výměnné pobyty v zahraničí, sportovní kurzy, zájezdy na hory?

5. Jak je škola vybavená?
Počítačová učebna je dneska už asi v každé škole. Důležitější než výčet zařízení je však to, jestli učitelé skutečně naučí děti počítače používat. Mnoho napoví pohled na školní internetovou stránku. Rozhodně by neměly připomínat mrtvého brouka a žáci by na nich měli mít svůj prostor.

6. Co když má dítě problémy?
Vyplatí se zjistit si, jak se škola chová v případě, že by se u dítě objevily problémy třeba s dyslexií či dysgrafií - má speciální třídy? Nebo speciálního pedagoga, který se dítěti bude věnovat nad rámec běžné výuky?

Autoři:Nejčtenější

Máma neví, že mě baví zabíjení, řekla dvanáctiletá dcera ve Výměně manželek

Blanka s přítelem Valentýnem a jejich nejmladší dcerka Saša.

Mia žije s přítelem a dvěma dětmi v Kladně. I když je jí teprve 25 let, o jejich výchově má docela přesnou představu....

VIDEO: Jak se ze služky Gottwaldové stala první dáma. A lidé se jí smáli

Marta Gottwaldová (Na snímku z roku 1948)

Toužila být obdivována jako její předchůdkyně Hana Benešová. Jenže Martě Gottwaldové, která začínala jako služka a...Doktorka mi řekla, ať „to“ dám radši pryč, řekla matka zdravé holčičky

Tchyně Martina a zeť Ján se v porodnici, kam doprovázeli Marii k porodu, hodně...

Některá maminka porod císařským řezem nechce, ale stejně to tak nakonec skončí. Jiná o něj žadoní, ale nakonec porodí...

Devadesátkový trend znovu na scéně. Čtyři tipy, jak nosit džíny do pasu

Jak nosit džíny čtyřikrát jinak?

Džíny patří k základním kouskům šatníku. Stačí jen najít střih, který si bude rozumět s naším typem postavy, a máme...

Pětkrát o očekávání: Submisivní muž ženě neimponuje, říká psycholožka

Ilustrační snímek

„Bez ohledu na proměnu společnosti a generační rozdíly očekává stále žena většinou muže, který bude vůdčí osobností,...

Další z rubriky

Má tři autistické děti a sama onemocněla. Pomozte a přijďte na Jarmark

Paní Blanka žije s postiženými dvojčaty v nájemním bytě na okraji Liberce.

Mnohé rodiny s obtížemi zvládají péči o jedno postižené dítě. Paní Blanka má tři syny a všichni jsou autisté. Dva z...

Zánět močových cest trápí hlavně ženy. Jak na něj vyzrát?

Ilustrační snímek

Zánět močových cest většinou začne nečekaně. Bolí vás v podbřišku nebo pociťujete pálení při močení. Jak těmto potížím...

Manuál pro vytížené matky: stanovte si pravidla a neříkejte musím

Ilustrační fotografie

Pokud máte děti, pracujete na dvojnásobný úvazek už jen tím, že se o ně staráte a že pečujete o domácnost. A když k...Najdete na iDNES.cz