Vánoce u moře jen pro zdravé, pro nemocné je to riziko

  6:00aktualizováno  6:00
Vánoce strávené koupáním v teplém moři a sluněním na pláži jsou snem mnoha lidí. Podle lékařů by si je ale neměli dopřávat pacienti s chronickými chorobami, nemocným srdcem a senioři.
Hlavní sezona exotických zájezdů začíná právě nyní.

Hlavní sezona exotických zájezdů začíná právě nyní. | foto: Profimedia.cz

Jejich tělo se totiž špatně vyrovnává s teplotním šokem. Výlet do jižních zemí v době, kdy ve střední Evropě vládne zima, není ze stejného důvodu vhodný ani pro malé děti. K teplému moři přitom každou zimu míří stále více Čechů, jejich počty podle odhadů cestovních kanceláří výrazně přesahují 100.000.

Klimatický šok
"Nebral bych velmi malé děti a nedoporučoval bych to starším lidem, kteří těžko snášejí přechody z tepla do zimy a naopak," řekl praktický lékař Jan Jelínek. Z vlastní zkušenosti může doporučit pobyt u moře lidem zdravým. "Pokud je člověk fyzicky zdatný, na dovolené sportuje a plave, tak mu pobyt u moře prospěje," řekl. Pokud se ale člověk jen přesune na pár dní za teplem, tělo se špatně vyrovnává se skokem teplot z nuly na 30 stupňů Celsia a zpět. "V tom případě bych vážil, zda zážitky z výletu za tu zátěž stojí," řekl Jelínek.

Před klimatickým šokem varoval také dětský lékař Milan Kudyn. Dítě si na teplé klima zvykne za tři čtyři dny, pár dní si užije a vrací se. Snadno pak nachladne a dostane virózu. "Když už cestovat, tak alespoň na tři týdny, to už podpoří imunitu," poradil pediatr. Delší pobyt dělá podle něj dobře dětem z velkoměst a oblastí inverze, ulevuje pacientům s astmatem a ekzémem. Vhodnější je ale podle Kudyna cestovat v teplejších dnech roku, tak od května, kdy už rozdíly teplot v různých pásmech nejsou tak dramatické.

Sezóna začíná
"Proti gustu žádný dišputát," shrnul psycholog Karel Humhal. Pobyt u moře si podle něj užije člověk, který miluje koupání, ale asi z něj nebude nadšený vášnivý milovník lyžování a pobytu na zasněžených horách. Za teplem se určitě rádi vydají lidé, kteří nesnášejí zimu. Dobře udělá i těm, kterým chybí slunce, doplní tělu "světelnost", což povzbudí i jejich psychiku. Ani Humhal ale nedoporučuje cestování za teplem lidem zdravotně oslabeným, seniorům a velmi malým dětem.

Kouzlo koupání v teplém moři v době, kdy doma panuje mráz, objevili Češi v posledních letech. Očekávání předčila především uplynulá zima, kdy v polovině ledna byly všechny zájezdy téměř vyprodány. Velké poptávce se přizpůsobují cestovní kanceláře a každoročně rozšiřují nabídku. K nejoblíbenějším místům patří oblast Karibiku, Thajsko, Spojené arabské emiráty nebo nejmenší indický stát Goa. Hlavní sezona exotických zájezdů začíná právě nyní, výjimkou nejsou ani lidé, kteří do tepla míří během vánočních a novoročních svátků. Výletům do tepla nahrává i cenový vývoj. Cena srovnatelných zájezdů se každým rokem snižuje. Důvodem je větší nabídka přímých charterových letů z Prahy a také sílící kurz koruny vůči dolaru. Nejlevnější zájezdy je možné pořídit již od 20.000 korun.

Podle odborníků na cestovní ruch bude zájem o exotické země, díky zvyšující se životní úrovni, růst i v dalším letech.

Autoři: ,

Nejčtenější

O holky se postarám, slíbil Mirek snoubence, která zemřela v den svatby

Miroslavova přítelkyně zemřela v den svatby. Jemu zůstaly její dcery Nikola...

Simona zemřela pár hodin před vlastní svatbou a zoufalému snoubenci zůstaly její dvě dcery a třetí půlroční společná....

O 10 let mladší: když se manželství unaví, je třeba radikální změna

Monika Absolonová s manželi Danou a Vladimírem na začátku jejich proměny

Manželé Dana a Vladimír vychovávají kromě svých vlastních dětí i vnuka Míšu, který jim byl svěřen do péče. Péče o...

Moje přítelkyně se stala mužem, ale stále ji miluji, říká Američanka

Aidan se svou manželkou Heather

Heather Silva z Texasu se před šesti lety zamilovala do ženy. O tři roky později se musela smířit s tím, že se její...

Mýty o alkoholismu: závislý patří do léčebny a poznáte ho na první pohled

Ilustrační fotografie

Češi patří mezi největší pijáky alkoholu nejen v Evropě, ale i ve světě. Většinou však potíže se závislostí zlehčují, a...

Deset let jsem tajila lupénku, protože jsem se styděla, říká moderátorka

Moderátorka Louise Roe si na předávání Oscarů vybrala broskvové šaty s...

Britská moderátorka a fashion blogerka Louise Roe (36) veřejně přiznala, že se natolik styděla za své kožní onemocnění,...

Další z rubriky

Deset zajímavostí, které jste o spermiích možná nevěděli

Ilustrační fotografie

Spermie je nejmenší buňka v lidském těle, která slouží k vyhledání a oplodnění vajíčka. Každý ví, že je potřeba k...

Lékař: Imunitu posílí otužování, pohyb, ale i přírodní pomocníci

Při nachlazení vyzkoušejte osvědčené recepty.

Podzimní střídání teplot příliš neprospívá našemu zdraví. S těmito změnami se totiž oslabuje imunita a častěji tak v...

Koho to víc bolí? Muži mají vyšší práh bolesti, ženy ji lépe snášejí

Silné bolesti hlavy, nevolnost a vysoké teploty mohou signalizovat nebezpečná...

Bolí mě hlava, tak zní údajně nejrozšířenější výmluva partnerek. Ano, nejen sex, ale i bolest patří k životu. Snesou ji...

Najdete na iDNES.cz