Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vakcíny proti chřipce seženu, mírnil Julínek obavy

  12:51aktualizováno  15:55
Důchodci si můžou oddechnout. Nakonec se přece jen dočkají vakcín proti chřipce, která ročně zabíjí v Česku stovky starších lidí. "Dávám záruku, že to seženu," sdělil iDNES.cz ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Ještě v pondělí hrozilo, že se senioři k očkovací látce nedostanou.

"Pokud jde o vakcínu pro důchodce a lidi v sociálních ústavech, garantuji, že to bude vyřešeno," prohlásil ministr Julínek v úterý před polednem.

Na otázky iDNES.cz, zda jako ministr zdravotnictví může lidem jednoznačně slíbit, že bude vakcíny dost, Julínek souhlasně přikyvoval. "Ano, ano, vakcína pro běžné očkování je zajištěna, a o ty domovy důchodců bojujeme, ale já dávám záruku, že to seženu," řekl doslova.

Dodal, že o dodávce vakcín právě v těchto hodinách usilovně jedná. "Je to velmi nesnadné, jsem pod velkým časovým tlakem a právními problémy," řekl iDNES.cz.

Julínek: Dvě sabotáže exministra Ratha
Podle Julínka se v této věci dopustil dvojí sabotáže jeho předchůdce David Rath. Mimochodem, tito dva pánové se do sebe pouštějí takřka každý den od chvíle, kdy si vyměnili na ministerstvu svá křesla.

První sabotáž prý spočívala v tom, že Rath vydal takové předpisy, které komplikovaly očkování proti chřipce. A druhou sabotáž vidí Julínek konkrétně v očkování v sociálních ústavech a domovech důchodců. Spočívá podle něj v tom, že jeho předchůdce David Rath zrušil výběrové řízení na dodávku 65 tisíc dávek vakcíny.

"Děláme všechny kroky pro to, abychom vypsali nové výběrové řízení a mezitím vakcínu zajistili. A to tak, aby nebyla pro tuto skupinu obyvatel nedostupná," vysvětloval Tomáš Julínek s tím, že se mu takto zřejmě Rath mstil.

"Já vůbec nechápu, proč zrušil toto výběrové řízení a proč vytvořil tuto krizovou situaci. Já si dokážu představit jenom slovo sabotáž, aby tak vytvořil problémy následujícímu ministrovi," tvrdil nový šéf resortu zdravotnictví.

Podle něj měla zakázka hodnotu pouhých sedm milionů korun. "Taková částka nehraje ve státním rozpočtu žádnou roli. Jestli chtěl pan doktor šetřit na důchodcích, no tak potěš pánbů," sdělil Julínek.

Rath: Julínek by se mohl dostat do vězení
Podle Davida Ratha si Julínek říká o trestní oznámení. Sociálně demokratický exministr je přesvědčen, že jeho nástupce nemá právo vypisovat výběrové řízení na nákup vakcín.

"Když jsem zrušil dřívější tendr kvůli předražení zakázky, okamžitě jsem vypsal nové výběrové řízení. Pokud tedy chce pan Julínek dělat novou zakázku, mrhá penězi, za což by si mohl vykoledovat trestní oznámení, stíhání a nakonec odsouzení. Mohl by se dostat do vězení, " prohlásil Rath.

Zároveň odmítl, že by se dopustil jakékoli sabotáže. "Žádné ohrožení důchodců, o kterém mluvil ministr Julínek, nehrozilo. Zařídil jsem to tak, že do poloviny listopadu by byly vakcíny k dispozici, což by pohodlně stačilo," řekl bývalý ministr iDNES.cz.
Nejčtenější

ALS: nemoc, na kterou zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross

ALS je nevyléčitelné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které se...

Začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává,...

Spalničky se vrací. Nemoc začíná jako viróza, ale může skončit i smrtí

Uplakaný výraz v obličeji je typickým příznakem spalniček.

Případů spalniček nebezpečně přibývá. Choroba, která se před lety měla za „vyhubenou“, se od loňského roku objevuje u...Vzdala se cukru i lenošení a za 11 měsíců shodila 60 kilogramů

Josephine Desgrandová

Necelý rok stačil sedmnáctileté Josephine z Austrálie k tomu, aby shodila polovinu své váhy. Z nespolečenské obézní...

Línému rodiči se volná výchova nevyplatila. Syn kouří trávu a nic nedělá

Tom Hodgkinson - autor knihy Líný rodič

Před deseti lety oslnil české čtenáře svou filozofií líného rodičovství. Jestli se šéfredaktorovi britského časopisu...

Byla to multikulturní země, říká Issová o Sýrii, kde trávila prázdniny

Herečka Klára Issová (prosinec 2016)

Dálek a cest se herečka Klára Issová nebojí. Jako malá jezdila s rodiči na prázdniny do Sýrie, odkud pochází její otec....

Další z rubriky

Čínské houby mohou posílit imunitu i pomoci při ekzému, říká lékař

Ilustrační fotografie

Pohledem starých Číňanů si za drtivou většinu zdravotních potíží můžeme sami. „Čínská medicína tvrdí, že jejich...

Genetička: Zjistěte si nemoci vašich předků, může vám to zachránit život

MUDr. Renata Gaillyová, Ph. D.

Geny nesou nejcitlivější informace o každém z nás. Jdou z nich vyčíst dispozice k velmi vážným chorobám napříč...

Sedm příčin vrásek, za které nemůžete vinit věk

Ilustrační fotografie

Vrásky jsou přirozenou součástí procesu stárnutí a dříve či později ozdobí každou tvář. I když velkou roli hrají...

Test 6 rtěnek, o kterých se nejvíce mluví

Test 6 rtěnek, o kterých se nejvíce mluví

Arome.cz Škála barev je stále stejná, ale na čem by kosmetický průmysl vydělal, kdyby ji každý rok trochu nepomíchal a neudal nov...

Najdete na iDNES.cz