Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Česku prudce ubylo jedovatého olova

  1:00aktualizováno  1:00
Olovem kdysi zamořené Česko patří dnes k zemím, v nichž se tento těžký kov skoro nevyskytuje. Ve vzduchu, půdě a vodách ho ubylo až sedmdesát procent. Vyplývá to z dlouhodobých a nyní zveřejněných měření Geologického ústavu Akademie věd z let 1989 až 2004.
Olovo poškozuje tvorbu spermií.  Ilustrační foto.

Olovo poškozuje tvorbu spermií. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Zdravotníci s ekology to považují za jednu z nejvýznamnějších zpráv o zlepšování životního prostředí, a tedy i zdraví lidí.

Jeden z autorů výzkumu, geolog Tomáš Navrátil, říká, že na prudkém úbytku olova se nejvíce podílí pokles prodeje olovnatých benzinů, snížení emisí z tepelných elektráren a útlum zpracování olovnatých rud.

Studii Geologického ústavu o ubývání olova v přírodě přikládá značný význam i nezávislý ekolog Ivan Dejmal.

"Olovo je totiž jedna z nejhroznějších látek, jejíž přítomnost v krvi narušuje mentální vývoj dětí. Lehce se váže na prach, takže jsme ho léta dýchali. Pronikalo i do povrchových půd, takže jsme ho - sice v malých dávkách, ale hodně dlouho - i jedli," vysvětluje.

Geolog Navrátil se ve své zprávě odvolává na studie Evropské unie, podle nichž existuje přímá souvislost mezi poklesem olova v atmosféře a jeho citelným úbytkem v krvi lidí.

Olovo i další těžké kovy narušují nervový systém, spouštějí degenerativní změny, způsobují dýchací potíže vyúsťující v otoky plic a značný vliv mají i na sterilitu mužů. Jejich neplodnost přerůstá v poslední době ve vážný problém.

Primář Vladimír Kubíček, jenž se zabývá mužskou plodností, říká, že zatím neexistují výzkumy sexuologů, které by zkoumaly souvislost mezi znatelným úbytkem olova v přírodě a plodností mužů.

"Olovo ale bezpochyby poškozuje tvorbu spermií. To je neoddiskutovatelné. Doufám tedy, že i znepokojivý trend ve vzrůstající neplodnosti mužů (asi 15 procent Čechů je sterilních - pozn. autora) se začne postupně zpomalovat," tvrdí primář Kubíček.

Prudký úbytek olova v životním prostředí je podle lékaře příznivou zprávou zejména pro dnešní čtyř- či pětileté chlapce, kteří se narodili do již "bezolovnatého prostředí".

"Plodnost dospívajících anebo těch, kteří prožili větší část života s olovem, to ovšem podle mne příliš neovlivní," odhaduje primář.

Špatnou zprávou nicméně je, že v půdě se olovo obvykle váže na výživnou organickou hmotu. Navrátil proto varuje, že olovo se tudíž stále akumuluje zejména v lesích.

"Lesníci by na to neměli zapomínat. Když totiž vykácejí les a vytvoří holiny, olovo 'odteče' a znovu se tak dostane do potravinového řetězce," varuje vědec.

Autor:Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách: o vítězi hlasujte až do pondělí

Léto v plavkách - Kos

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

Dress code nemusí být v létě peklo. Pět tipů, jak na něj vyzrát

Výrazné kousky a doplňky mají na pracovišti stopku. Zbytečně by odváděly...

Formální oblečení může být pro někoho v parném horku jako noční můra. Dlouhé rukávy a upnutá sukně můžou rapidně...K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Kamila Boudová, módní designérka

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak působila v zahraničních firmách, pro které šili...

Vendula se těšila na nový účes. Proměna byla tak radikální, že se nepoznala

Proměna Venduly byla velmi razantní. Sama sebe v první chvíli vůbec nepoznala.

Od střední školy Vendula nezměnila účes. Ve svých šestadvaceti letech se rozhodla pro změnu, a proto se vydala do...

Svět mě dřív štval, dospěla jsem teprve nedávno, říká Simona Babčáková

Simona Babčáková

Proměna herečky Simony Babčákové na blondýnu se promítla i do chování lidí vůči ní. Na okolí působí jemněji, muži jsou...

Další z rubriky

Potraviny, které byste rozhodně neměli omývat před vařením

Ilustrační snímek

Takřka každý ví, že si má před jídlem umýt ovoce či zeleninu. Možná vás však překvapí, že jsou potraviny, které byste...

Češi se zabíjejí solí. Spořádáme jí až šest kilogramů ročně

Ilustrační fotografie

Pohádka Sůl nad zlato děti učí, že bez soli se obejít nedá. Dnes se nedostatku sodíku, jehož hlavním zdrojem je právě...

Rostlinná rádoby mléka obsahují éčka i cukr, říká profesorka Dostálová

Profesorka Jana Dostálová z Ústavu analýzy potravin a výživy Vysoké školy...

Nad mraženou pizzou či polévkou z pytlíku můžeme ohrnovat nos, přesto si tato jídla občas na dovolené dá každý. „Žádný...Najdete na iDNES.cz