Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Česku má vzniknout síť center pro léčbu rakoviny

  1:00aktualizováno  1:00
Už žádná nejistota, zda dostáváme v nemocnici dostatečnou léčbu a léky. Žádné shánění informací, které zdravotnické zařízení účinněji léčí zhoubné nádory. V Česku by totiž měla vzniknout síť špičkových onkologických center.
Skalpel, lékař, ilustrační foto

Skalpel, lékař, ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

ČTĚTE TAKÉ:
Léčba rakoviny se vydává novým směrem
I Češi dostávají moderní léky proti nádorům
V Česku rychle přibývá případů rakoviny kůže

V nich budou pod jednou střechou nejlepší lékaři, špičkové přístroje a léky na konkrétní onemocnění rakovinou.

Pacienti už nebudou muset cestovat na vyšetření do jedné nemocnice, na rozbory do druhé a na léčení zase úplně jinam. Po vzniku sítě center volají už dlouhou dobu onkologičtí lékaři.

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek navíc slibuje: Síť by měla začít fungovat v rámci nové úhradové vyhlášky, tedy k 1. lednu 2007.

Podle šéfa České onkologické společnosti Jiřího Vorlíčka je totiž soustředění léčby nádorů do center výhodné jak ekonomicky, tak hlavně pro pacienty.

"Kdo léčí zhoubné nádory častěji, léčí je lépe. Rakovinu u nás léčí všech dvě stě nemocnic. Úroveň pracovišť se ale výrazně liší, v některých mají pacienti výrazně vyšší šance přežít," řekl Vorlíček.

Lidé by tak nyní měli mít jistotu, že když u nich lékař objeví některý druh nádoru, pošle je rovnou do některého z center. Nehrozí tak, že by byl léčen na pracovišti, které má například jen dva druhy přístrojů k léčení a nedostatek peněz na léky.

Ministr Julínek navíc tvrdí, že jejich vznik je v plánech už dávno. "Síť onkocenter musí vzniknout ve spolupráci ministerstva a pojišťoven. Ne tedy, jak zamýšlel ministr Rath, že natvrdo nadiktuje, kde by měla vzniknout. Víme, jak by to mělo fungovat, příprava se tím urychlí," tvrdí Julínek.

"Léčba je účinnější, ale i dražší"
"Hlavně v onkologii jde léčba stále dopředu. Dnes už jsou natolik dobré léky, že když přijde pacient včas, často ho dokážeme uzdravit," uvedl Jiří Vorlíček.

Podle jeho slov však jde s kvalitou léčby nahoru i cena za léky a za přístroje. Léčba těmi nejlepšími léky se může u jednoho pacienta za rok vyšplhat až na milion korun.

"Proto je nezbytné koncentrovat péči o onkologické pacienty do specializovaných, vybavených klinik, aby peníze na léčbu byly využívány efektivně a účelově," dodal šéf onkologické společnosti.

Ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavel Horák projekt podporuje: "Peníze na léčbu by se z menších nemocnic přesunula právě do odborných center."

Změnit by se díky síti center mělo i financování onkologických pracovišť. Zatímco dnes rozděluje peníze oddělením ředitel nemocnice, který má často více priorit, se vznikem sítě by si s penězi hospodařila rovnou onkocentra.

Jejich vznik vítají i pacientská sdružení. "Často se stane, že v některé nemocnici, která nepatří mezi nejlepší, je péče o pacienty zanedbávána. Centra jim dají jistotu a větší naději na uzdravení," řekla Lída Šimáčková ze sdružení Lymfom Help.

V současné době jsou zhoubné nádory jedním z nejčastějších důvodů úmrtí v Česku. Ročně umírá na rakovinu více než osmadvacet tisíc lidí, což představuje třiadvacet procent z celkové úmrtnosti.

Naděje pro nemocné
"Nemocných rakovinou stále přibývá. V roce 1995 onemocnělo přes čtyřiapadesát tisíc lidí. V roce 2003 jich bylo už téměř šedesát sedm tisíc. Důvodem je i to, že lidé chodí k lékařům na vyšetření pozdě a zhoubné nádory se nepodaří zachytit v počátku," vysvětlil Jiří Vorlíček.

Za poslední roky se zvýšil výskyt rakoviny prsu u žen. Muži zase nejčastěji trpí rakovinou průdušky a plíce, prostaty nebo tlustého střeva. U obou pohlaví sice "vede" rakovina kůže, ale na tu se neumírá tak často jako na ostatní onemocnění.

I přes tato neradostná čísla je tu pro nemocné s nádorovým onemocněním jedna dobrá zpráva. Léčba v posledních letech natolik pokročila, že se lékařům daří stále více prodlužovat pacientům život a mnohem častěji je také vyléčit.

Autoři:Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách: hlasujte pro vítěze druhého kola!

Léto v plavkách - Kos

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

Potraviny, které byste rozhodně neměli omývat před vařením

Ilustrační snímek

Takřka každý ví, že si má před jídlem umýt ovoce či zeleninu. Možná vás však překvapí, že jsou potraviny, které byste...Dress code nemusí být v létě peklo. Pět tipů, jak na něj vyzrát

Výrazné kousky a doplňky mají na pracovišti stopku. Zbytečně by odváděly...

Formální oblečení může být pro někoho v parném horku jako noční můra. Dlouhé rukávy a upnutá sukně můžou rapidně...

K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Kamila Boudová, módní designérka

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak působila v zahraničních firmách, pro které šili...

KVÍZ: Co víte o ženském orgasmu?

Cesta za orgasmem může být i velmi nebezpečná.

K Mezinárodnímu dni ženského orgasmu, který připadá na středu 8. srpna, jsme pro vás společně se sexkoučkou Julií Gaiou...

Další z rubriky

Rostlinná rádoby mléka obsahují éčka i cukr, říká profesorka Dostálová

Profesorka Jana Dostálová z Ústavu analýzy potravin a výživy Vysoké školy...

Nad mraženou pizzou či polévkou z pytlíku můžeme ohrnovat nos, přesto si tato jídla občas na dovolené dá každý. „Žádný...

Zachránili mi život, říká pacientka. Na podporu Aktipu sepsala petici

Alžběta Labounková, pacientka institutu AKTIP.

Po odvysílání televizního dokumentu Obchod se zdravím nevěřila Alžběta Labounková svým očím. Psychosomatický institut...

Češi se zabíjejí solí. Spořádáme jí až šest kilogramů ročně

Ilustrační fotografie

Pohádka Sůl nad zlato děti učí, že bez soli se obejít nedá. Dnes se nedostatku sodíku, jehož hlavním zdrojem je právě...Najdete na iDNES.cz