Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Česku má vzniknout síť center pro léčbu rakoviny

  1:00aktualizováno  1:00
Už žádná nejistota, zda dostáváme v nemocnici dostatečnou léčbu a léky. Žádné shánění informací, které zdravotnické zařízení účinněji léčí zhoubné nádory. V Česku by totiž měla vzniknout síť špičkových onkologických center.
Skalpel, lékař, ilustrační foto

Skalpel, lékař, ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

ČTĚTE TAKÉ:
Léčba rakoviny se vydává novým směrem
I Češi dostávají moderní léky proti nádorům
V Česku rychle přibývá případů rakoviny kůže

V nich budou pod jednou střechou nejlepší lékaři, špičkové přístroje a léky na konkrétní onemocnění rakovinou.

Pacienti už nebudou muset cestovat na vyšetření do jedné nemocnice, na rozbory do druhé a na léčení zase úplně jinam. Po vzniku sítě center volají už dlouhou dobu onkologičtí lékaři.

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek navíc slibuje: Síť by měla začít fungovat v rámci nové úhradové vyhlášky, tedy k 1. lednu 2007.

Podle šéfa České onkologické společnosti Jiřího Vorlíčka je totiž soustředění léčby nádorů do center výhodné jak ekonomicky, tak hlavně pro pacienty.

"Kdo léčí zhoubné nádory častěji, léčí je lépe. Rakovinu u nás léčí všech dvě stě nemocnic. Úroveň pracovišť se ale výrazně liší, v některých mají pacienti výrazně vyšší šance přežít," řekl Vorlíček.

Lidé by tak nyní měli mít jistotu, že když u nich lékař objeví některý druh nádoru, pošle je rovnou do některého z center. Nehrozí tak, že by byl léčen na pracovišti, které má například jen dva druhy přístrojů k léčení a nedostatek peněz na léky.

Ministr Julínek navíc tvrdí, že jejich vznik je v plánech už dávno. "Síť onkocenter musí vzniknout ve spolupráci ministerstva a pojišťoven. Ne tedy, jak zamýšlel ministr Rath, že natvrdo nadiktuje, kde by měla vzniknout. Víme, jak by to mělo fungovat, příprava se tím urychlí," tvrdí Julínek.

"Léčba je účinnější, ale i dražší"
"Hlavně v onkologii jde léčba stále dopředu. Dnes už jsou natolik dobré léky, že když přijde pacient včas, často ho dokážeme uzdravit," uvedl Jiří Vorlíček.

Podle jeho slov však jde s kvalitou léčby nahoru i cena za léky a za přístroje. Léčba těmi nejlepšími léky se může u jednoho pacienta za rok vyšplhat až na milion korun.

"Proto je nezbytné koncentrovat péči o onkologické pacienty do specializovaných, vybavených klinik, aby peníze na léčbu byly využívány efektivně a účelově," dodal šéf onkologické společnosti.

Ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavel Horák projekt podporuje: "Peníze na léčbu by se z menších nemocnic přesunula právě do odborných center."

Změnit by se díky síti center mělo i financování onkologických pracovišť. Zatímco dnes rozděluje peníze oddělením ředitel nemocnice, který má často více priorit, se vznikem sítě by si s penězi hospodařila rovnou onkocentra.

Jejich vznik vítají i pacientská sdružení. "Často se stane, že v některé nemocnici, která nepatří mezi nejlepší, je péče o pacienty zanedbávána. Centra jim dají jistotu a větší naději na uzdravení," řekla Lída Šimáčková ze sdružení Lymfom Help.

V současné době jsou zhoubné nádory jedním z nejčastějších důvodů úmrtí v Česku. Ročně umírá na rakovinu více než osmadvacet tisíc lidí, což představuje třiadvacet procent z celkové úmrtnosti.

Naděje pro nemocné
"Nemocných rakovinou stále přibývá. V roce 1995 onemocnělo přes čtyřiapadesát tisíc lidí. V roce 2003 jich bylo už téměř šedesát sedm tisíc. Důvodem je i to, že lidé chodí k lékařům na vyšetření pozdě a zhoubné nádory se nepodaří zachytit v počátku," vysvětlil Jiří Vorlíček.

Za poslední roky se zvýšil výskyt rakoviny prsu u žen. Muži zase nejčastěji trpí rakovinou průdušky a plíce, prostaty nebo tlustého střeva. U obou pohlaví sice "vede" rakovina kůže, ale na tu se neumírá tak často jako na ostatní onemocnění.

I přes tato neradostná čísla je tu pro nemocné s nádorovým onemocněním jedna dobrá zpráva. Léčba v posledních letech natolik pokročila, že se lékařům daří stále více prodlužovat pacientům život a mnohem častěji je také vyléčit.

Autoři:Nejčtenější

ALS: nemoc, na kterou zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross

ALS je nevyléčitelné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které se...

Začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává,...

Vzdala se cukru i lenošení a za 11 měsíců shodila 60 kilogramů

Josephine Desgrandová

Necelý rok stačil sedmnáctileté Josephine z Austrálie k tomu, aby shodila polovinu své váhy. Z nespolečenské obézní...Jak je ve dne oblečenej, tak chodí spát, zděsila se vyměněná manželka

Daniel (42) lidi moc nemusí. Ani ženy nejsou důležité. „Je jich všude spousta,“...

Jsme hovada z lesa, popsala svou rodinu Věra (29), která se přihlásila do Výměny manželek kvůli honoráři i proto, aby...

Byla to multikulturní země, říká Issová o Sýrii, kde trávila prázdniny

Herečka Klára Issová (prosinec 2016)

Dálek a cest se herečka Klára Issová nebojí. Jako malá jezdila s rodiči na prázdniny do Sýrie, odkud pochází její otec....

Fotka ze svatby jí změnila život. Obtloustlá družička zhubla 50 kg

Družička, která vážila 117 kilo, z této fotky moc velkou radost neměla. Na...

Jestli byl někdo živoucím důkazem toho, že mateřství kazí ženám postavu, tak to byla Kayla Hatcherová z Alabamy. Po...

Další z rubriky

Bez paruky bych nevyšla, říká Petra. Před šesti lety onemocněla alopecií

Paruku z pravých vlasů vytvořili Petře, která již šest let trpí alopeciích, v...

Paní Petra přišla před šesti lety kvůli nemoci o všechny vlasy, což pro ni jako ženu byla těžká rána. Postupně si...

ALS: nemoc, na kterou zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross

ALS je nevyléčitelné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které se...

Začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává,...

Ženy si myjí ruce lépe než muži, zjistili vědci. Chybují ale všichni

Ilustrační fotografie

Žloutenka, chřipka či opary. Tím vším se můžete nakazit, pokud si nemyjete ruce. A i když to možná vypadá jako...

Červené rty nikdy nevyjdou z módy. Ani na Silvestra

Červené rty nikdy nevyjdou z módy. Ani na Silvestra

Arome.cz Červené rty sluší výrazným brunetám i křehkým blondýnkám. A z módy nevycházejí už pěknou řádku let. Že je na vás křiklav...

Najdete na iDNES.cz