Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

UV záření je nebezpečnější, než se myslelo

  0:01aktualizováno  0:01
Sotva nastalo krásné letní počasí, už se ozývají varovné hlasy. Spálení poškozuje pokožku a zvyšuje riziko rakoviny. Pro mnohé lidi může být sluneční ultrafialové záření podle nové studie dokonce ještě větší, než se dosud soudilo, napsala agentura DPA.

Síla záření je v dosavadních výpočtech hodnot UV-Indexu, vyjadřujícího biologický efekt slunečního ultrafialového záření na lidské zdraví, často podhodnocována, říká Peter Höppe.

S kolegy z univerzity Ludwiga Maximiliana v Mnichově proto tři roky pracovali na studii alternativních metod měření UV-Indexu.

Mezinárodně platný UV-Index je definován na horizontální povrch. Síla záření však může být snadno dvojnásobně vysoká oproti hodnotám uváděným v indexu, říkají vědci z mnichovské univerzity. Dosavadní měřící metoda například do značné míry opomíjí zátěž záření UV při nízko stojícím slunci - jak je tomu časté v severních zemích. 

Höppe kriticky poukazuje na to, že UV-Index nebere v úvahu paprsky dopadající na vertikální plochy - jako například na stojícího, běžícího nebo kráčejícího člověka. Podceňuje se tak i riziko, jemuž jsou vystaveny určité profesní skupiny lidí, například stavební dělníci pracující širým nebem.

Tělesné partie jako obličej, šíje nebo oblast kolem výstřihu jsou často vystaveny mnohem vyšší dávce záření, než uvádí UV-Index, potvrzuje Henning Staiger, medicínský meteorolog z Německé meteorologické služby (DWD) ve Freiburgu.

Za klasické "sluneční terasy" platí dosud hlava, ramena nebo hřbet nosu. "Problém je v tom, že UV-Index se dosud vypočítává z hodnot naměřených na celém světě, takže je stejný pro subtropické i pro severské země," říká Höppe, který je nyní vedoucím geofyzikálního rizikového výzkumu u mnichovské pojišťovny Rück. Ve skandinávských zemích, kde Slunce často stojí nízko, se už uvažovalo o doplnění UV-Indexu o výsledky měření na vertikální plochy.

Hlavním faktorem ovlivňujícím sílu ultrafialového záření je i tloušťka ozonové vrstvy. Na jeho intenzitu mají ovšem vliv i mraky, mlha a právě postavení slunce nad obzorem, vysvětluje Peter Winkler, ředitel meteorologické observatoře v Hohenpeissenbergu.

Nechte si poradit s opalováním - ZDE

Jak citlivě jednotliví lidé na záření UV reagují, to navíc silně závisí i na typu jejich kůže. "Světlovlasý člověk, který není zvyklý na slunce a má světlou pokožku, se může při hodnotě 7 UV-Indexu spálit už po několika málo minutách; tmavý typ pak o dost později," říká Winkler.

Aktuální hodnota UV-Indexu se dá zjistit na webových stránkách DWD, pracovníci telefonická poradny pak zájemcům doporučí, jak nejdéle by se měli vystavovat slunci. 

Výzkumníci Höppeho týmu vyhodnotili ve své tříleté studii sílu záření, dopadajícího na různě nakloněné plochy. Kromě toho zhotovili na počítači trojrozměrný model lidského těla a na něm simulovali účinky záření při různém postavení slunce a pozici těla. "V mnoha případech dermatologové tento celkový účinek podcenili," konstatoval Höpe.

Autor:Nejčtenější

Máma neví, že mě baví zabíjení, řekla dvanáctiletá dcera ve Výměně manželek

Blanka s přítelem Valentýnem a jejich nejmladší dcerka Saša.

Mia žije s přítelem a dvěma dětmi v Kladně. I když je jí teprve 25 let, o jejich výchově má docela přesnou představu....

VIDEO: Jak se ze služky Gottwaldové stala první dáma. A lidé se jí smáli

Marta Gottwaldová (Na snímku z roku 1948)

Toužila být obdivována jako její předchůdkyně Hana Benešová. Jenže Martě Gottwaldové, která začínala jako služka a...Doktorka mi řekla, ať „to“ dám radši pryč, řekla matka zdravé holčičky

Tchyně Martina a zeť Ján se v porodnici, kam doprovázeli Marii k porodu, hodně...

Některá maminka porod císařským řezem nechce, ale stejně to tak nakonec skončí. Jiná o něj žadoní, ale nakonec porodí...

Devadesátkový trend znovu na scéně. Čtyři tipy, jak nosit džíny do pasu

Jak nosit džíny čtyřikrát jinak?

Džíny patří k základním kouskům šatníku. Stačí jen najít střih, který si bude rozumět s naším typem postavy, a máme...

Když dlouho necestuji, hýbu aspoň nábytkem, říká žena velvyslance Kmoníčka

Indira Gumarová

Produkovala show na Broadwayi, v Česku řídila partu chlapů v dopravní firmě, pracovala pro dovozce džusů. To všechno by...

Další z rubriky

Může tetování ovlivnit zdraví? Barvy často obsahují nebezpečné chemikálie

Ilustrační fotografie

Tetování má dnes každý pátý Američan a každý devátý Evropan. U mladých lidí jsou pak čísla ještě vyšší. Stále se však...

Zánět močových cest trápí hlavně ženy. Jak na něj vyzrát?

Ilustrační snímek

Zánět močových cest většinou začne nečekaně. Bolí vás v podbřišku nebo pociťujete pálení při močení. Jak těmto potížím...

Nespokojenost nás posouvá dál. Kdy nám prospívá a kdy škodí?

Ilustrační fotografie

Málokdo by řekl, že touží být nespokojený. Ale je to často právě nespokojenost, která nás motivuje k pozitivním...Najdete na iDNES.cz