Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

UV záření je nebezpečnější, než se myslelo

  0:01aktualizováno  0:01
Sotva nastalo krásné letní počasí, už se ozývají varovné hlasy. Spálení poškozuje pokožku a zvyšuje riziko rakoviny. Pro mnohé lidi může být sluneční ultrafialové záření podle nové studie dokonce ještě větší, než se dosud soudilo, napsala agentura DPA.

Síla záření je v dosavadních výpočtech hodnot UV-Indexu, vyjadřujícího biologický efekt slunečního ultrafialového záření na lidské zdraví, často podhodnocována, říká Peter Höppe.

S kolegy z univerzity Ludwiga Maximiliana v Mnichově proto tři roky pracovali na studii alternativních metod měření UV-Indexu.

Mezinárodně platný UV-Index je definován na horizontální povrch. Síla záření však může být snadno dvojnásobně vysoká oproti hodnotám uváděným v indexu, říkají vědci z mnichovské univerzity. Dosavadní měřící metoda například do značné míry opomíjí zátěž záření UV při nízko stojícím slunci - jak je tomu časté v severních zemích. 

Höppe kriticky poukazuje na to, že UV-Index nebere v úvahu paprsky dopadající na vertikální plochy - jako například na stojícího, běžícího nebo kráčejícího člověka. Podceňuje se tak i riziko, jemuž jsou vystaveny určité profesní skupiny lidí, například stavební dělníci pracující širým nebem.

Tělesné partie jako obličej, šíje nebo oblast kolem výstřihu jsou často vystaveny mnohem vyšší dávce záření, než uvádí UV-Index, potvrzuje Henning Staiger, medicínský meteorolog z Německé meteorologické služby (DWD) ve Freiburgu.

Za klasické "sluneční terasy" platí dosud hlava, ramena nebo hřbet nosu. "Problém je v tom, že UV-Index se dosud vypočítává z hodnot naměřených na celém světě, takže je stejný pro subtropické i pro severské země," říká Höppe, který je nyní vedoucím geofyzikálního rizikového výzkumu u mnichovské pojišťovny Rück. Ve skandinávských zemích, kde Slunce často stojí nízko, se už uvažovalo o doplnění UV-Indexu o výsledky měření na vertikální plochy.

Hlavním faktorem ovlivňujícím sílu ultrafialového záření je i tloušťka ozonové vrstvy. Na jeho intenzitu mají ovšem vliv i mraky, mlha a právě postavení slunce nad obzorem, vysvětluje Peter Winkler, ředitel meteorologické observatoře v Hohenpeissenbergu.

Nechte si poradit s opalováním - ZDE

Jak citlivě jednotliví lidé na záření UV reagují, to navíc silně závisí i na typu jejich kůže. "Světlovlasý člověk, který není zvyklý na slunce a má světlou pokožku, se může při hodnotě 7 UV-Indexu spálit už po několika málo minutách; tmavý typ pak o dost později," říká Winkler.

Aktuální hodnota UV-Indexu se dá zjistit na webových stránkách DWD, pracovníci telefonická poradny pak zájemcům doporučí, jak nejdéle by se měli vystavovat slunci. 

Výzkumníci Höppeho týmu vyhodnotili ve své tříleté studii sílu záření, dopadajícího na různě nakloněné plochy. Kromě toho zhotovili na počítači trojrozměrný model lidského těla a na něm simulovali účinky záření při různém postavení slunce a pozici těla. "V mnoha případech dermatologové tento celkový účinek podcenili," konstatoval Höpe.

Autor:Nejčtenější

Zbavila se nevzhledného nosu a je konečně šťastná. Už nemusí nosit ofinu

Fotky z profilu pro Báru nejsou žádný problém. Pomohla jí plastická operace.

Velký nos byl pro Báru po mnoho let symbolem utrpení. Až operace jí pomohla začít nový život a získat nikdy nepoznané...

V mužském těle byla nešťastná, dnes má krásná Erin ňadra i lásku

Poprvé poznala Jareda ještě jako Aaron. Dnes s ním Erin prožívá lásku svého...

Narodila se jako chlapec jménem Aaron, ale už od tří let věděla, že do klučičího těla nepatří. Před dvěma lety se...Trpěla anorexií: Věděla jsem, že umírám, ale nedokázala jsem jíst

Michala Jendruchová v Rozstřelu

Anorexie, bulimie, ale i ortorexie jsou závažná psychiatrická onemocnění, která postihují stále více lidí a dokonce i...

Jsi koště. Ty zase liberecká nula. Janu ve Výměně musel zachránit štáb

Výměna manželek: Napadení a zásah štábu!

Roman (46) je koště, alias budižkničemu, a Jana (32) zas liberecká nula, zaznělo tentokrát v televizní Výměně manželek....

Kvůli barvě očí téměř oslepla. Modelka varuje před nebezpečnou operací

Modelka Nadinne Bruna kvůli plastické operaci očí málem přišla o zrak.

Je jí dvaatřicet, na Instagramu ji sleduje skoro 200 tisíc lidí. A má zrak devadesátileté ženy. Nadinne Bruna si za to...

Další z rubriky

Sebevraždu spáchají v Česku tři lidé denně, nejčastěji v pondělí

Ilustrační fotografie

Náchylnost lidí řešit problémy sebevraždou znepokojovala vědce už před 150 lety. T. G. Masaryk o tom dokonce napsal...

Kokrhání, zvracení. Černého kašle opět přibývá, může i zabíjet

Ilustrační fotografie

Namísto desítek případů ročně jsou jich v posledních letech stovky až tisíce. Černý kašel byl pokládán takřka za...

Syn má juvenilní idiopatickou artritidu, diagnózu odhalili až za půl roku

Matěj se snaží stále rehabilitovat.

První náznak toho, že se synem Matějem není něco v pořádku, jsme zaznamenali v jeho dvou letech při cvičení. Diagnózu...

Červené rty nikdy nevyjdou z módy. Ani na Silvestra

Červené rty nikdy nevyjdou z módy. Ani na Silvestra

Arome.cz Červené rty sluší výrazným brunetám i křehkým blondýnkám. A z módy nevycházejí už pěknou řádku let. Že je na vás křiklav...

Najdete na iDNES.cz