Ronhill Trackster Evolution, Ronhill Trail Microlight, Ronhill Pursuit

Ronhill Trackster Evolution, Ronhill Trail Microlight, Ronhill Pursuit | foto: archiv Filipa Marvana

TEST: Škrtí vás elasťáky? Zkuste kalhoty Ronhill

  • 4
Troje kalhoty, tři různé materiály, stejná značka. Kalhoty Ronhill vám umožní běhat za každého počasí a budete se v nich cítit dobře.

Nemám rád elasťáky. Při běhání mi kazí pocit z volnosti pohybu a kromě toho si v nich připadám trochu jako baletka. Když jsem proto vybíral nové kalhoty do sychravých jarních a podzimních dnů, padla volba na volné kalhoty Ronhill.

Ronhill Trackster Evolution: do zimy

Znáte ten pocit, kdy je venku taková kosa, že by v kraťasech ven psa nevyhnal? A že když se navléknete do tepláků či šusťáků, je vám po prvním uběhnutém kilometru najednou děsný vedro? Přesně pro takové počasí jsou dělné kalhoty Ronhill Trackster Evolution.

Na první pohled vypadají trochu jak z teplákové soupravy, ale zdání klame. Materiál, ze kterého jsou vyrobeny, má označení Thermalite, ve vedru chladí, v zimě hřeje. Díky vynikající prodyšnosti je v nich při teplotách kolem nuly a níž opravdu příjemně, a to jak při volném klusu, tak při pořádné zátěži. Dá se s nimi bez problémů běhat celou zimu i na horách.

Materiál Thermalite je přirozeně vodoodpudivý (není potřeba impregnovat), nemá tendenci nasáknout. Jediné, co kalhotám nesvědčí, je prudký (nejhůře mrazivý) vítr, který jimi prolétne jak mezi zuby osmdesátiletého hokejisty. Pořídíte je za 850 korun.

Ronhill Trail Microlight: do větru

Do větrného počasí se mnohem lépe hodí kalhoty Ronhill Trail Microlight za 1 360 korun. Ty jsou vyrobeny ze speciální tkané látky s názvem Activelite. Jednotlivá drobná vlákna jsou na sobě tak natěsno, že vytvářejí tenkou šustivou látku, kterou neprofoukne ani Kyrill. Díky tomu, že jsou tenké a tmavé, navíc stačí jen pár slunečních paprsků a okamžitě vás zahřejí.

Ronhill

O značce Ronhill jsem slyšel poprvé teprve před dvěma lety, ale sportovní oblečení nabízí již více než 40 let. Nese jméno Rona Hilla, britského vytrvalce, který jako druhý běžec v historii dokázal zaběhnout maraton pod 2:10. V roce 1964 o více než jednu minutu překonal světový rekord Emila Zátopka na 15 mil a světový rekord se mu na různých tratích podařil ještě třikrát. Ronovi to zkrátka běhalo a běhá mu to i dnes v jeho 75 letech, kdy podle svých slov běhá alespoň jednu míli každý den. Ve stejném roce, kdy se narodil Eminem a zavináč se poprvé dostal do e-mailové adresy, tedy právě před jednačtyřiceti lety, navrhl své první běžecké kalhoty Trackster, které byly tak oblíbené, že se v postupně upravovaných variantách vyrábí dodnes.

Kalhoty váží jen 118 gramů a na těle je téměř neucítíte. Jejich nejlepší vychytávka je zadní kapsička na zip, do které se dají celé kalhoty složit a která obsahuje i pásek na připnutí takto smotané "ledvinky" kolem pasu. Ideální doplněk výbavy na delší výběhy do nepředvídatelného počasí. Kolem kotníků se dají nohavice rozepnout, navíc jsou zde pásky suchého zipu, kterými lze nohavice stáhnout těsně na tělo (takže neplandají a nezamotají se třeba do řetězu na kole). Snad jedinou nepříjemnou vlastností těchto kalhot je poměrně silný šustivý zvuk, který při běhu vydávají.

Ronhill Pursuit: na odpočinek

Třetí kalhoty Ronhill Pursuit jsou mé nejoblíbenější kalhoty na převlečení po doběhnutí. Jsou neuvěřitelně pohodlné a skvěle vypadají. Materiál sice nemá žádné speciální cool jméno, ale je příjemný na dotek, má vodoodpudivou úpravu a je odolný i proti větru. Používám je nejen na běhání, ale i k běžnému nošení. Nohavice jsou velmi široké a obsahují kotníkový zip, který je dlouhý až téměř ke kolenům. Jeho účel mi není úplně jasný, rozepnutí pomáhá, snad jen pokud si chcete kalhoty obléknout přes nazuté boty.

Běhání v nich je příjemné, jen je potřeba pamatovat na to, že pokud fouká boční vítr, promění se široké nohavice v plácačky, které se pletou mezi nohama (a kamarádi v elasťácích se vám budou vysmívat). Stojí 780 korun.