Tajemství ženské sexuality

  • 8
Ženská sexualita je obestřena mýty i hloupými vtipy. Jedno nicméně zůstává jisté: ženské sexuální chování se od mužského liší. A to i přes změny, kterými v posledních desetiletích prošlo. Emotivnější a podřízenější. Takové jsou ženy, respektive jejich sexualita ve srovnání s mužskými protějšky.

"Je to samozřejmě hodně individuální, ale mezi mužským a ženským pojetím sexu existují určité obecné odlišnosti," tvrdí pražský gynekolog a sexuolog Zlatko Pastor. Kromě výše zmíněných vlastností je podle něho ženám vlastní, že tíhnou k monogamním svazkům.

Ženský sexuální život je navíc na rozdíl od mužského ovlivňován menstruačním cyklem. Hormony, které jej řídí, ovlivňují vlastní sexuální touhu, ale mimoto třeba také náladu nebo vzhled pokožky.

Hormony mění svět
Jak se ženská sexualita za uplynulých řekněme sto let změnila? Dá se říci, že je podobně jako celý moderní život rychlejší. "Dnešní ženy sexuálně dospívají dříve," potvrzuje pražský gynekolog a sexuolog Zlatko Pastor. Ženy dříve menstruují, jsou vyšší, ale také více vědí o pohlavním životě nebo o antikoncepci. "Říkáme tomu sekundární pohlavní akcelerace," dodává lékař.

Ke zrychlenému sexuálnímu dospívání žen přispělo hned několik faktorů, jedním z nich je kvalitnější výživa. A nahrává mu také sexuální otevřenost ve společnosti. Sexuální chování žen hodně výrazně ovlivnil ve druhé polovině minulého století vynález hormonální antikoncepce. Ženy tak získaly možnost samy rozhodovat o početí, což mělo zásadní vliv i na jejich sexuální chování.

Začínají v sedmnácti
Kde se vlastně bere sexuální odlišnost obou pohlaví? Začínají se od sebe lišit velmi záhy, již od okamžiku oplodnění vajíčka spermií. Dítě samo si svou pohlavní odlišnost začíná uvědomovat mezi druhým a třetím rokem života.

A už někdy mezi šestým a osmým rokem života ženy začíná fáze pohlavního dospívání - z nadledvinek se uvolňují hormony, díky nimž dívkám roste kostra a rozvíjí se ochlupení.

Na vývoj někdy kolem dvanáctého roku naváže vlastní puberta. "Nejčastějším věkem při prvním pohlavním styku je sedmnáctý až osmnáctý rok," vyčísluje Pastor. Průměrná Češka pak za život pozná v průměru asi šest sexuálních partnerů.

Když se objeví potíže
Ne vždy všechno běží hladce. "Asi 30 až 50 procent žen trpí různými sexuálními dysfunkcemi," tvrdí sexuolog Pastor. Příčiny těchto potíží, které ženám znemožňují plnohodnotný sexuální život, mohou být různé - nejčastěji jde o problém související jak s psychikou, tak třeba s tělesnými poruchami.

Ženy: jak si zachránit zdraví

Stejně jako u mužských poruch vše zhoršuje věk, kouření a vysoký cholesterol. Snížená sexuální touha přitom mezi tyto poruchy patřit nemusí - pokud tedy ženě samé nijak nevadí.

A co když je jí sex vyloženě nepříjemný? "Averze může být vázána na určitého partnera, například manžela, nebo naopak na muže, kterého si žena váží, dále na situaci, psychický stav nebo období," vysvětluje Pastor.

Pokud sex bolí, je cesta k lékaři na místě. Pomůže totiž odhalit, zda jde o psychosomatický problém, nebo spíše o důsledek zánětu, nějakého zranění, anebo zda už se tímto způsobem hlásí klimakterium.

Ženská sexualita je obestřena mýty i hloupými vtipy. Jedno nicméně zůstává jisté: ženské sexuální chování se od mužského liší. A to i přes změny, kterými v posledních desetiletích prošlo. Emotivnější a podřízenější. Takové jsou ženy, respektive jejich sexualita ve srovnání s mužskými protějšky.

I menopauza nastupující zhruba kolem padesátky neodmyslitelně souvisí s ženskou sexualitou. Zjednodušeně řečeno, začíná tehdy, když ženskému tělu dojde zásoba vajíček, a není tedy důvod k dalším ovulačním cyklům, během nichž by bylo možné početí. V dobách, kdy lidé umírali podstatně mladší, ženy menopauzu zřejmě vůbec neznaly.

Tím, jak klesá hladina ženských hormonů, mění se i vztah žen k sexu. "U žen klesá zájme o sex výrazněji po pětačtyřicítce," vysvětluje Pastor. U mužů se vztah k sexu láme až později, zhruba po šedesátce. Příznaky menopauzy i její negativní dopady může zmírnit hormonální léčba, zdaleka se však nehodí pro každou ženu.

Každopádně ani menopauza neznamená konec sexuálního života. "Neexistuje žádná hranice, kdy by končila lidská sexualita. V podstatě nekončí nikdy. I při ukončení partnerského sexuálního soužití nebo po rezignaci na autoerotické aktivity vždy zůstávají alespoň občasné sexuální sny a představy," uzavírá Pastor.

VNÍMAJÍ DNES ŽENY SEXUALITU JINAK?

Zuzana Norisová, herečka: 
"V poslední době se o sexu mluví otevřeněji. Nedávno mě babička požádala, abych jí vysvětlila nějaký sexuální pojem, protože vůbec netušila, o co jde. Myslím, že zkušenost s babičkou mluví sama za sebe. " 

Thea Remundová, režisérka:
"Jak se to vezme. Člověk jako takový se nemění, ale současná generace je mnohem informovanější v otázkách sexu. Dneska už třináctileté dívky vědí všechno, mne tyhle otázky ve třinácti ani nezajímaly. Asi jsem konzervativní."  

Diana Kobzanová, modelka:
"Myslím, že vnímání sexuality je individuální věc. Před revolucí byl problém mít třeba antikoncepci, takže z tohoto hlediska jsou na tom dnes ženy líp. Mají větší možnost svobodně žít a rozhodovat se."