Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Své datum narození znáte. Ale kolik je vám doopravdy?

  1:00aktualizováno  1:00
Většina lidí je starších, než by se podle data narození mohlo zdát. Jejich organismus stárne rychleji, protože si ubližují nezdravým životním stylem. Nejdůležitější ze všeho je podle lékařů péče o srdce, které je motorem celého organismu.
Kardiogram, tep srdce

Kardiogram, tep srdce | foto: Profimedia.cz

Nemoci srdce a cév jsou stále největším zabijákem v České republice, ročně jim podlehne přibližně 60 tisíc lidí. Mají také na svědomí největší počet hospitalizací a invalidních důchodů.

Muži se sice dožívají v průměru 72 let a ženy 78 let, ale mnozí trpí oběhovými nemocemi, které zhoršují kvalitu jejich života. S tím souvisí i fakt, že mnozí padesátníci mají starší tělo, než by odpovídalo jejich roku narození.

Rozdíl mezi kalendářním a biologickým věkem může být podle prezidentky Asociace medicíny proti stárnutí Moniky Golkové až deset let.

Krása nebo skutečné mládí
Vysoký cholesterol, vysoký krevní tlak, nezdravé jídlo, kouření a stres přispívají k opotřebovávání organismu a k jeho rychlejšímu stárnutí.

Přitom právě boj s přibývajícími léty je mezi lidmi v poslední době stále populárnější. Skutečné udržování mladistvosti se však často zaměňuje za vnější krásu a omlazování pomocí estetické dermatologie nebo plastické chirurgie.

"Jenže mládí a vitalita nespočívá jen v našem hezkém obalu, ale i v tom, co je uvnitř nás samých - ve stavu organismu, vnitřních orgánů a fungování našeho těla jako celku. Právě tomu se věnuje nově vznikající a rychle se rozvíjející obor medicíny nazvaný medicína proti stárnutí neboli anti-aging medicína," vysvětluje lékařka Golková.

Mnohem důležitější, než kolika let se dožijeme, je to, zda strávíme poslední čtvrtinu života aktivně. Zkušenosti z jiných zemí, například Japonska, ukazují, že lidé se mohou dožít vysokého věku v plné síle.

Čím si krátíte život?
Medicína proti stárnutí dokáže stanovit, jaký je váš biologický věk, a ten cíleně ovlivňovat. Zjištění biologického věku je komplex mnoha lékařských vyšetření a rozsáhlého dotazníku.

"Pacient se dozví, jaký je jeho skutečný biologický věk, kde jsou jeho nejslabší stránky a jakou má perspektivu a prognózu. Pokud bude postupovat v souladu s doporučením lékařů, může získat navíc pět, nebo i patnáct let života," tvrdí Lubomír Novák z pražské GHC kliniky, která se tomuto oboru věnuje.

Je však třeba počítat s tím, že takovou péči pojišťovny neplatí a že výdaje půjdou do tisíců.

Čím si svůj biologický věk lidé nejčastěji zkracují? Ovlivňuje ho životní styl, prostředí a geny. "Kromě genetických faktorů, které ovlivnit nejdou, určuje délku našeho života to, co jíme, jak odpočíváme, zda kouříme, a také vnější vlivy jako životní prostředí, sluneční záření a podobně," vysvětluje lékař.

Na stárnutí se dále podílí fungování hormonálního systému, změny struktury nukleových kyselin, změny metabolismu kyslíku a zejména působení volných kyslíkových radikálů, které dokážou přímo poškozovat buňky lidského těla.

Čím je člověk starší, tím více volných radikálů na něj útočí, přičemž obranná schopnost jeho těla klesá. A ze všeho nejdůležitější je v tomto směru zdravé srdce.

Vaše srdce je příliš staré
Jak podobná péče vypadá v praxi? Do ordinace specialisty na medicínu proti stárnutí přišel pětapadesátiletý architekt, kterého trápila mírná nadváha, mnoho krevních tuků, vysoký tlak a také únava a podrážděnost.

Vyšetření ukázalo, že biologický věk jeho srdce je 70 let. Lékaři mu doporučili změnu stravovacích návyků, pomocí léků srovnali hladiny hormonů a doporučili mu, aby se pravidelně hýbal.

Po jednom měsíci cítil pacient zlepšení, cítil se veselý, klidný a plný síly. Při následné kontrole po třech měsících ho už netrápily žádné obtíže, kvůli nimž původně přišel, klesl mu cholesterol a krevní tlak se vrátil do normálu.

Čím prospějete svému srdci

Hlídejte si cholesterol
Měli byste poprosit vašeho praktického lékaře, aby vám zjistil hladinu cholesterolu pomocí jednoduchého krevního rozboru. Maximální hladina, která vám ještě neškodí, je 5,9 mmol/l.

Jaký je váš krevní tlak?
Pokud vám lékař naměří hodnotu 140/90 a více, je váš krevní tlak vysoký a vy trpíte hypertenzí. Ta sama o sobě nijak nebolí, ale kvůli ní se více opotřebovává oběhový systém a stoupá riziko vážných komplikací, jako je třeba infarkt a mozková mrtvice.

Pozor na kouření!
Mnoho lidí spojuje kouření především s nemocemi dýchacích cest a obávanou plicní rakovinou, avšak kouření škodí i kardiovaskulárnímu systému.

Dbejte na životní styl
Součástí zdravého životního stylu je i zdravá strava, v níž není nadbytek soli, živočišných tuků a cukrů. Zdravý jídelníček kromě snížení rizika vzniku srdečních chorob snižuje i riziko, že vás postihne cukrovka, která sama o sobě rovněž zvyšuje pravděpodobnost potíží se srdcem.

Autoři:Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách: hlasujte pro vítěze druhého kola!

Léto v plavkách - Kos

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

Potraviny, které byste rozhodně neměli omývat před vařením

Ilustrační snímek

Takřka každý ví, že si má před jídlem umýt ovoce či zeleninu. Možná vás však překvapí, že jsou potraviny, které byste...Dress code nemusí být v létě peklo. Pět tipů, jak na něj vyzrát

Výrazné kousky a doplňky mají na pracovišti stopku. Zbytečně by odváděly...

Formální oblečení může být pro někoho v parném horku jako noční můra. Dlouhé rukávy a upnutá sukně můžou rapidně...

K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Kamila Boudová, módní designérka

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak působila v zahraničních firmách, pro které šili...

KVÍZ: Co víte o ženském orgasmu?

Cesta za orgasmem může být i velmi nebezpečná.

K Mezinárodnímu dni ženského orgasmu, který připadá na středu 8. srpna, jsme pro vás společně se sexkoučkou Julií Gaiou...

Další z rubriky

VIDEO: I se silikony můžete na mamograf. Jak takové vyšetření vypadá?

Vyšetření poprsí se silikony probíhá stejně jako u žen bez silikonové výplně.

Mamografické vyšetření pomůže u žen včas odhalit rakovinu prsu a může jim zachránit život, ale některé ženy se ...

Pitný režim v horku: pijte častěji, nejlepší jsou voda a minerálky

Ilustrační fotografie

Pít, pít, pít. Rady odborníků, jak bez úhony přežít současnou vlnu veder, se shodují: každý by měl přijímat dostatek...

OBRAZEM: Britka je závislá na plastikách, utratila za ně miliony

Aimi Venessová

Třiačtyřicetiletá Aimi Venessová z britského Východního Sussexu pracovala jako tanečnice, a tak si v 25 letech poprvé...

MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!Najdete na iDNES.cz