Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Správná léčba pomůže epileptikům od záchvatů

  18:00aktualizováno  8. září 13:00
V České republice žije sto tisíc lidí s chronickou epilepsií a mnoho dalších někdy v životě epileptický záchvat prodělá. Léčba epilepsie přitom udělala v poslední třech desetiletích obrovský pokrok.
Léky, prášky, pilulky, zdraví

Léky, prášky, pilulky, zdraví - Léky, prášky - ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Až 80 procent pacientů nyní může při správné léčbě žít bez záchvatů v podstatě plnohodnotný život jen s malými omezeními. Novinářům to řekla Jana Zárubová z neurologické kliniky Thomayerovy nemocnice.

Nejdůležitější je zvolit léčbu šitou na míru. Například jiné léky potřebují mladé ženy, které by v budoucnu chtěly otěhotnět, a jiné senioři, kteří mají řadu dalších nemocí.

V současné době je na českém trhu šestnáct antiepileptik pro farmakologickou léčbu. Jsou mezi nimi i nejmodernější, velmi účinné léky. Uchrání pacienta od řady možných komplikací, jako je poškození jater, odvápnění kostí a poruchy krvetvorby při dlouhodobém podávání.

Takový postup je v konečném efektu výhodnější i pro pojišťovny. Většina pacientů si musí na léky připlácet, protože není možné všem podávat jeden lék, který je plně hrazený.

Kromě podávání léků existuje pro některé pacienty naděje v podobě chirurgického zákroku, při němž je odstraněna část mozku, kde jsou buňky vyvolávající epileptické záchvaty.

Některým nemocným je možné zavést do podpaží takzvaný vagový stimulátor, který v pravidelných intervalech stimuluje mozek, aby sám vyplavoval látky působící proti záchvatům.

Jak vypadá záchvat
Podle Zárubové je známo 40 druhů epilepsie. Při chronické formě nemoci se záchvaty opakují. Někdy může být záchvat vyvolán ojediněle za nějakých výjimečných okolností, jako jsou úraz, nedostatek spánku nebo i bouřlivý večírek.

Záchvat může být také prvním příznakem jiných onemocnění mozku, jako například zánětu mozku či cévní mozkové příhody.

Příznaků záchvatu je celá řada. Většina lidí zná velký epileptický záchvat - bezvědomí, pád, křeče a slinění.

"Takzvané malé záchvaty mohou vypadat i jako náhlé přerušení činnosti. Člověk třeba zůstane stát a divně se kouká. Když na něj budete mluvit, nebude reagovat. Po pár vteřinách může znovu pokračovat v rozhovoru, ale na tu chvilku si třeba nepamatuje," řekla Zárubová.

"Mohou vypadat také tak, že člověka brní polovina těla nebo má záškuby na polovině těla. Někdy má jen divné pocity, že něco už prožil, slyšel nebo viděl," vysvětlila lékařka.

Odborník musí odlišit, zda se jedná o epileptický záchvat nebo o fyziologickou reakci například unaveného těla, dodala.

Přesto, že většina nemocných má jen malé zdravotní problémy, setkávají se ve svém životě s řadou omezení, která jsou důsledkem přežívajících mýtů. Například mnohdy jen těžko hledají práci.

Jak má vypadat první pomoc

Velký epileptický záchvat obvykle vyleká přihlížející a ti se v dobré vůli snaží nemocného pevně svírat a vkládat do úst roubík. Ani jeden z těchto postupů není správný, například sevření čelistí je tak silné, že bychom jejich rozvíráním nemocnému uškodili.

Co je tedy potřeba udělat? Nejlépe bude, když člověka při záchvatu položíte, podložíte hlavu něčím měkkým a odstraníte z jeho okolí předměty, o které by se mohl zranit. Trvá-li záchvat déle než pět minut nebo objeví-li se více záchvatů za sebou, zavolejte lékaře. Po odeznění záchvatu potřebuje nemocný čas na nabrání sil, může být zmatený a unavený, není dobré ho v tomto stavu opouštět.

Zdroj: MF DNES
Autoři: ,Nejčtenější

ALS: nemoc, na kterou zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross

ALS je nevyléčitelné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které se...

Začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává,...

Spalničky se vrací. Nemoc začíná jako viróza, ale může skončit i smrtí

Uplakaný výraz v obličeji je typickým příznakem spalniček.

Případů spalniček nebezpečně přibývá. Choroba, která se před lety měla za „vyhubenou“, se od loňského roku objevuje u...Vzdala se cukru i lenošení a za 11 měsíců shodila 60 kilogramů

Josephine Desgrandová

Necelý rok stačil sedmnáctileté Josephine z Austrálie k tomu, aby shodila polovinu své váhy. Z nespolečenské obézní...

Línému rodiči se volná výchova nevyplatila. Syn kouří trávu a nic nedělá

Tom Hodgkinson - autor knihy Líný rodič

Před deseti lety oslnil české čtenáře svou filozofií líného rodičovství. Jestli se šéfredaktorovi britského časopisu...

Byla to multikulturní země, říká Issová o Sýrii, kde trávila prázdniny

Herečka Klára Issová (prosinec 2016)

Dálek a cest se herečka Klára Issová nebojí. Jako malá jezdila s rodiči na prázdniny do Sýrie, odkud pochází její otec....

Další z rubriky

Ženy si myjí ruce lépe než muži, zjistili vědci. Chybují ale všichni

Ilustrační fotografie

Žloutenka, chřipka či opary. Tím vším se můžete nakazit, pokud si nemyjete ruce. A i když to možná vypadá jako...

Sedm příčin vrásek, za které nemůžete vinit věk

Ilustrační fotografie

Vrásky jsou přirozenou součástí procesu stárnutí a dříve či později ozdobí každou tvář. I když velkou roli hrají...

Čínské houby mohou posílit imunitu i pomoci při ekzému, říká lékař

Ilustrační fotografie

Pohledem starých Číňanů si za drtivou většinu zdravotních potíží můžeme sami. „Čínská medicína tvrdí, že jejich...

Škola líčení: Stíny podle barvy očí

Škola líčení: Stíny podle barvy očí

Arome.cz Říká se, že každé barvě očí sluší určité odstíny. Kéž by to bylo tak jednoduché. Modroočky, hnědoočky a majitelky očí ze...

Najdete na iDNES.cz