Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Správná léčba pomůže epileptikům od záchvatů

  18:00aktualizováno  8. září 13:00
V České republice žije sto tisíc lidí s chronickou epilepsií a mnoho dalších někdy v životě epileptický záchvat prodělá. Léčba epilepsie přitom udělala v poslední třech desetiletích obrovský pokrok.
Léky, prášky, pilulky, zdraví

Léky, prášky, pilulky, zdraví - Léky, prášky - ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Až 80 procent pacientů nyní může při správné léčbě žít bez záchvatů v podstatě plnohodnotný život jen s malými omezeními. Novinářům to řekla Jana Zárubová z neurologické kliniky Thomayerovy nemocnice.

Nejdůležitější je zvolit léčbu šitou na míru. Například jiné léky potřebují mladé ženy, které by v budoucnu chtěly otěhotnět, a jiné senioři, kteří mají řadu dalších nemocí.

V současné době je na českém trhu šestnáct antiepileptik pro farmakologickou léčbu. Jsou mezi nimi i nejmodernější, velmi účinné léky. Uchrání pacienta od řady možných komplikací, jako je poškození jater, odvápnění kostí a poruchy krvetvorby při dlouhodobém podávání.

Takový postup je v konečném efektu výhodnější i pro pojišťovny. Většina pacientů si musí na léky připlácet, protože není možné všem podávat jeden lék, který je plně hrazený.

Kromě podávání léků existuje pro některé pacienty naděje v podobě chirurgického zákroku, při němž je odstraněna část mozku, kde jsou buňky vyvolávající epileptické záchvaty.

Některým nemocným je možné zavést do podpaží takzvaný vagový stimulátor, který v pravidelných intervalech stimuluje mozek, aby sám vyplavoval látky působící proti záchvatům.

Jak vypadá záchvat
Podle Zárubové je známo 40 druhů epilepsie. Při chronické formě nemoci se záchvaty opakují. Někdy může být záchvat vyvolán ojediněle za nějakých výjimečných okolností, jako jsou úraz, nedostatek spánku nebo i bouřlivý večírek.

Záchvat může být také prvním příznakem jiných onemocnění mozku, jako například zánětu mozku či cévní mozkové příhody.

Příznaků záchvatu je celá řada. Většina lidí zná velký epileptický záchvat - bezvědomí, pád, křeče a slinění.

"Takzvané malé záchvaty mohou vypadat i jako náhlé přerušení činnosti. Člověk třeba zůstane stát a divně se kouká. Když na něj budete mluvit, nebude reagovat. Po pár vteřinách může znovu pokračovat v rozhovoru, ale na tu chvilku si třeba nepamatuje," řekla Zárubová.

"Mohou vypadat také tak, že člověka brní polovina těla nebo má záškuby na polovině těla. Někdy má jen divné pocity, že něco už prožil, slyšel nebo viděl," vysvětlila lékařka.

Odborník musí odlišit, zda se jedná o epileptický záchvat nebo o fyziologickou reakci například unaveného těla, dodala.

Přesto, že většina nemocných má jen malé zdravotní problémy, setkávají se ve svém životě s řadou omezení, která jsou důsledkem přežívajících mýtů. Například mnohdy jen těžko hledají práci.

Jak má vypadat první pomoc

Velký epileptický záchvat obvykle vyleká přihlížející a ti se v dobré vůli snaží nemocného pevně svírat a vkládat do úst roubík. Ani jeden z těchto postupů není správný, například sevření čelistí je tak silné, že bychom jejich rozvíráním nemocnému uškodili.

Co je tedy potřeba udělat? Nejlépe bude, když člověka při záchvatu položíte, podložíte hlavu něčím měkkým a odstraníte z jeho okolí předměty, o které by se mohl zranit. Trvá-li záchvat déle než pět minut nebo objeví-li se více záchvatů za sebou, zavolejte lékaře. Po odeznění záchvatu potřebuje nemocný čas na nabrání sil, může být zmatený a unavený, není dobré ho v tomto stavu opouštět.

Zdroj: MF DNES
Autoři: ,Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách: o vítězi hlasujte až do pondělí

Léto v plavkách - Kos

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Kamila Boudová, módní designérka

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak působila v zahraničních firmách, pro které šili...Vendula se těšila na nový účes. Proměna byla tak radikální, že se nepoznala

Proměna Venduly byla velmi razantní. Sama sebe v první chvíli vůbec nepoznala.

Od střední školy Vendula nezměnila účes. Ve svých šestadvaceti letech se rozhodla pro změnu, a proto se vydala do...

Svět mě dřív štval, dospěla jsem teprve nedávno, říká Simona Babčáková

Simona Babčáková

Proměna herečky Simony Babčákové na blondýnu se promítla i do chování lidí vůči ní. Na okolí působí jemněji, muži jsou...

Co má hot dog společného se psy a kde se vlastně vzal?

Hot Dog

Dlouhá uzenina v housce se všemožnou oblohou je kandidátem na nejdokonalejší rychlé jídlo na světě. Podobně jako jeho...

Další z rubriky

Pitný režim v horku: pijte častěji, nejlepší jsou voda a minerálky

Ilustrační fotografie

Pít, pít, pít. Rady odborníků, jak bez úhony přežít současnou vlnu veder, se shodují: každý by měl přijímat dostatek...

Pět věcí, kterých se vyvarovat, abyste neonemocněla vaginální mykózou

Ilustrační fotografie

Léto je nejčastějším obdobím, kdy ženy bojují s vaginální mykózou. Toto nepříjemné onemocnění postihne za život téměř...

VIDEO: I se silikony můžete na mamograf. Jak takové vyšetření vypadá?

Vyšetření poprsí se silikony probíhá stejně jako u žen bez silikonové výplně.

Mamografické vyšetření pomůže u žen včas odhalit rakovinu prsu a může jim zachránit život, ale některé ženy se ...Najdete na iDNES.cz