Trápí vás bolest ve svalech? Možná za ni můžou spoušťové body

Mnoho z nás nemá o jejich existenci ani tušení. Přitom způsobují právě ony celou řadu bolestivých problémů, s nimiž se potýkají nejen běžci. Zjistěte, co to jsou spoušťové body a jak je odstranit.
Spoušťové body mohou u sportovců vznikat z důvodu přetížení.

Spoušťové body mohou u sportovců vznikat z důvodu přetížení. | foto: Marie Sehnálková, Rungo.cz

Každý má zajisté ještě v paměti obrázky z učebnic přírodopisu, kde sval představoval červenou pruhovanou část našeho těla. Tyto obrázky do jisté míry odpovídají skutečnosti, sval se opravdu skládá z vedle sebe uložených pruhů svalové tkáně. Při poranění se tyto pruhy stáhnou a ztratí svou elasticitu. A právě tato poškozená vlákna jsou spoušťovými body. „Spoušťové body vznikají na základě úrazu nebo opakovaného přetěžování tkáně. To bývá způsobeno statickou zátěží, při níž nedochází k pohybu, například dlouhým sezením v práci. Příčinou může být ale i přetížení pohybového systému neoptimálně dávkovanou sportovní zátěží,“ vysvětluje fyzioterapeutka Kateřina Honová.

Body o sobě dávají vědět bolestí nebo záškuby při stlačení. Jejich zrádnost tkví však v tom, že jsou příčinou přenesené bolesti. Bolest tedy často cítíme i na jiných místech než jen v samotném bodě. I když problémy ze začátku v zásadě neomezují naše fungování v běžném životě, léčbu bychom rozhodně neměli podceňovat. 

„Spoušťový bod vysílá neustálý proud informací o bolesti, který vede k tomu, že mozek přeprogramovává pohyb tak, aby zbytečně nedráždil místo, které bolest vyvolalo. To vede k začarovanému kruhu, kdy bolest mění pohyb - a tím způsobuje přetížení dalších tkání a vznik nových bolestivých míst a spoušťových bodů,“ popisuje Kateřina Honová

Postupů léčby je hned několik. Častá je technika řízeného protažení nebo metoda „spray and stretch“. Při ní je nutné svalové vlákno nejprve zchladit sprejem nebo kostkou ledu a poté protáhnout. Další technikou, kterou můžeme provést i v domácích podmínkách, je ošetření kompresí, tedy zatlačením rukou nebo míčkem přímo na spoušťový bod. Při vleklých problémech je nejlepším řešením navštívit odborníka. Ten může do problémového místa aplikovat kolagenové nebo znecitlivující látky nebo zavést jehlu. 

Fyzioterapeutka Kateřina Honová však připomíná, že stejně důležité jako samotná léčba je i hledání příčiny jejich vzniku. „Na ošetření by měla navázat léčba celková, kdy řešíme, proč spoušťový bod vznikl a jak zamezit, aby se jeho vznik zase opakoval. To spočívá v diagnostice pohybového aparátu a kompenzačních cvičení. Bez cvičení to zkrátka nepůjde,“ říká.

Jak na odstranění častých spoušťových bodů u běžců

1. Peroneální svaly

Tyto svaly najdeme na vnější straně bérce. Spoušťové body v této oblasti se mohou tvořit při vymknutí kotníku, který během tréninku zažil nejeden běžec. Typická je také bolest na jeho vnější straně, která se často šíří dolů směrem k chodidlu. Na rozdíl od poraněných vazů nejsou spoušťové body doprovázeny otokem. 

Vhodnou metodou je v tomto případě řízené protažení. My jsme k tomu použili posilovací gumu, kterou jsme přehodili přes chodidlo. Pokud ji nemáte, poslouží vám také ručník nebo starší triko. Protahujete-li levou nohu, zatáhněte pravou rukou a chodidlo vytočte směr k sobě. V této pozici vydržte 20 sekund.

Protažení peroneálních svalů pomocí posilovací gumy.

2. Napínač stehenní povázky

Tento sval hledejte na vnější straně nohy v oblasti pánve. Často se však bolest šíří z tohoto místa směrem dolů po vnější straně stehna až ke kolenu. Spoušťové body může způsobit zejména běh po nakloněných rovinách. 

Pokud v této oblasti nahmatáte zatvrdlá místa, můžete použít masáž pomocí tenisáku. Stoupněte si ke stěně a místo, na kterém se napínač nachází podepřete míčkem. Následně pohybem tam a zpět oblast masírujte. Pokračovat můžete protažením. Opřete se o ruce, pravou nohu skrčte pod sebe a levou zanožte. Následně přeneste váhu doprava, aby pokrčená noha směřovala na druhou stranu.

Protažení
Masáž míčkem

3. Sval hruškovitý

Tento sval máme pod velkým svalem hýžďovým. Zapojuje se při rotaci kyčelního kloubu například při náhlé změně směru. Pokud dojde k vytvoření spoušťových bodů, hruškovitý sval tuhne a utlačuje sedací nerv. Z tohoto důvodu může bolest vystřelovat až do zadní strany stehna nebo dokonce lýtka. 

K promasírování použijte opět míček. Na ten si sedněte jako na fotce a krouživými pohyby místo masírujte. Zdali je balónek položený správně, poznáte podle citlivosti místa, ve kterém se spoušťový bod nachází. Pokud cítíte brnění, pozici změňte, míček totiž utlačuje sedací nerv. Po masáži je vhodné zařadit jednoduchý strečink.

Masírování hruškového svalu míčkem.
Protažení hruškového svalu

4. Hluboký sval lýtkový

Bolest v těchto svalech budou znát především milovníci horských výběhů. Spoušťové body tohoto svalu se totiž mohou vytvořit kvůli přetížení způsobeným například během do příkrých svahů. Důvodem bývá také běh s dopadem na špičku. Časté je vytvoření spoušťových bodů v dolní partii tohoto svalu, které způsobuje citlivost oblasti Achillových šlach a paty. 

V těchto případech vyhledejte prsty nejcitlivější místo v dolní partii na vnitřní straně nohy a tento bod stlačte. Postupně ucítíte, jak se místo uvolňuje. Následovat by měl opět strečink. Ten můžete provádět například na schodech tak, že spustíte patu protahované nohy dolů, pod úroveň špičky. Cvik můžete provádět i oběma nohama zároveň. V této pozici vydržte zhruba 20 sekund.

Zmáčknutí spoušťového bodu v hlubokém svalu lýtkovém
Protažení hlubokého svalu lýtkového.
  • Nejčtenější

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

20. dubna 2024

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sexy, průhledné i s rozparkem. Šaty pomsty zvedají slavným ženám sebevědomí

24. dubna 2024

Co udělá žena, když se jí nedaří nebo ji zradí muž? Změní účes nebo si pořídí nové šaty. Róby,...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

25. dubna 2024  8:18

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

Mladí se dnes příliš zaměřují na vnitřní prožitky, je to nezdravé, míní socioložka

26. dubna 2024

Premium „Žijeme v době, kdy se extrémně zaměřujeme na své emoce a prožitky. Historicky je to velmi...

OBRAZEM: Slavní, kteří mají indiánské předky

26. dubna 2024  13:08

Podívejte se do galerie na slavné osobnosti, kteří se hrdě hlásí k indiánským předkům. U některých...

Ufňukaní křehcí individualisté. Nefér nálepky si Sněhové vločky nezaslouží

26. dubna 2024

Jsou prý křehcí a ufňukaní, jakýkoli nesouhlas je rozhodí. Striktně zaměření na sebe a přesvědčení...

V pětašedesáti je žena fit jako nikdy předtím, vděčí za to kulturistice

26. dubna 2024  6:30

Marlene Flowersová začala s cvičením teprve před sedmi lety. Tehdy se potýkala s poruchou příjmu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...