Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Šest kosmetických procedur, které vám zničí zdraví

  6:00aktualizováno  6:00
Doživotní bolest, deformace, otoky, infekce a další nepříjemné následky. Pokud uvažujete o vylepšení svého vzhledu, podívejte se, u kterých šesti kosmetických procedur hrozí značné nebezpečí, že jejich výsledek nebude odpovídat vašim představám.

Nežádoucím efektem nekvalitních výplňových injekcí může být trvalá deformace obličeje. | foto: Famous

Lidé jsou ochotní vydat stále více peněz za kosmetické procedury a operace, které jim mají zajistit lepší vzhled. Jen v USA například v loňském roce vzrostl počet osob, které absolvovaly kosmetickou operaci, na víc než dvanáct milionů, uvádí magazín ABC News.

Ovšem zároveň s tím, jak vzrůstá důvěra pacientů ve všemocnost lékařů, odborníci varují, že se v nabídce některých klinik začíná objevovat stále víc zákroků, na které by si měli dát lidé pozor a velmi dobře si rozmyslet, než je podstoupí. Tady je seznam nejrizikovějších kosmetických zákroků, tak jak je seřadili v ABC News, u kterých rizika výrazně převyšují zisk:

1. Mesoterapie
Dermatologové a kosmetičtí chirurgové jsou rozděleni na dva tábory, z nichž jeden je přesvědčen, že nejhorší metodu, jakou můžete zvolit pro odstranění podkožního tuku, je mesoterapie. Jde o zákrok, v jehož rámci se tenkou jehlou do podkoží aplikuje směs chemických látek, které rozpouštějí nežádoucí tuk.

"Neexistuje ani jedna průkazná vědecká studie, která by dokazovala, že tato metoda funguje," říká Malcolm Roth, ředitel Maimondes Medical Center v New Yorku. "A v případě této procedury zůstává celá řada nezodpovězených otázek: Jsou tyto chemikálie pro organismus bezpečné? Co se stane s tukem, který mají údajně rozpouštět? Kam zmizí? A jak dlouhou má údajný výsledek vydržet?"

Doktorka Carolyn Jacobová, vedoucí dermatologického oddělení v Chicagské nemocnici, k tomu podotýká: "Pokud se použijí nevhodné látky, důsledkem může být bolest, otoky, hnisání, nepravidelnosti pokožky a další nepříjemné efekty."

I přes rizika, která s sebou tato procedura podle odborníků nese, se ve světě stává stále populárnější. Obrovskou oblibu si získala nejen ve Spojených státech, ale skutečný boom vypukl například i v Brazílii a dalších zemích. Mesoterapii, coby způsob redukce podkožního tuku, nabízejí i některé kliniky v České republice.

2. Plastika chodidel
Ženy, které chtějí nosit módní úzké boty s nesmyslně vysokými podpatky, nebo i ty, jež nejsou spokojené s tvarem svého chodidla, se stále častěji uchylují k plastice chodidel. Jde o sérii chirurgických zákroků, jejichž výsledkem má být hezčí noha.

I když před tímto zákrokem varuje většina lékařů, ženy si nechávají nechávají píchat do chodidel kolagenové injekce, osekávat poslední články prstů nebo kompletně předělat tvar celé nohy.

Křištálová lupa "Žádné varování před tímto typem operací není dost důrazné," tvrdí prezident americké ortopedické asociace Glenn B. Pfeffer. "Ženy by měly vědět, do čeho jdou, ještě než ulehnou na operační stůl. Po takovém zákroku totiž hrozí celá řada závažných komplikací, které sahají od infekce, poranění nervů, permanentních otoků až k chronické bolesti při chůzi, které se už celý život nezbaví."

Podle údajů asociace jsou například v USA nejžádanější operace, při nichž se zkracují prsty na nohou, nebo se kompletně zúží celé chodidlo. Hned poté následují kolagenové injekce, které mají vylepšit vzhled nohy a umožnit ženě, aby byla lépe schopná chodit na supervysokých podpatcích.

3. Výplňové injekce
Výplňové injekce, které obsahují speciální gely nejrůznějšího složení, se aplikují pod kůži a s jejich pomocí se například tvarují rty, vyhlazují vrásky nebo kontury obličeje. Laicky řečeno vyplní prázdný prostor v obličejových partiích, kde je potřeba dodat objem.

Většina výplňových injekcí, které se v současné době ve světě používají, má dočasný efekt. Po nějakém čase je látka absorbována do těla (to se týká například kolagenových injekcí). Existují však i výplňové injekce s delším účinkem (jde například o produkt známý pod jménem Aquamid).

Tyto vyhlazující látky však mohou způsobit trvalé poškození tkání. "Vědci provedli výzkum a zjistili, že injekce proti vráskám, které účinkují tak, že uvolňují stažené svaly, mohou poškodit tkáň obličeje natrvalo," uvedl britský list Daily Mail.

"Asi jeden z dvaceti klientů, kteří si nechají aplikovat injekce, může skončit s nevratným poškozením podkožní a vazivové pojivové tkáně. Všechny tyto trvalé výplně způsobují, čas od času, vážné problémy s boulemi a deformitami a někdy se musí operovat," tvrdí francouzský expert, doktor Daniel Marchac, jeden ze spoluautorů výzkumu.

4. Prodlužování nohou
Jak daleko byste byli ochotní zajít, aby se vaše výška zvětšila o několik centimetrů? Ačkoli vám tato procedura bude nejspíš nejvíc ze všeho připomínat béčkový horor, existují lidé, kteří ji jsou ochotni podstoupit. Člověku, který touží po majestátnější postavě a najde lékaře ochotného zákrok udělat, jsou nejprve zlomeny obě dvě nohy a potom je na ně aplikováno zvláštní šroubovací zařízení, které postupně protahuje kosti.

Není sporu o tom, že jde o extrémní zákrok, jeho obliba je však značná zejména v Číně a dalších asijských zemích, kde se mladí nadějní kariéristé snaží vzhledem přiblížit co nejvíc Evropanům. V poslední době však získává své přívržence i ve Spojených státech.

Není třeba explicitně upozorňovat na to, že jde o velmi bolestivou a nebezpečnou proceduru, která je navíc extrémně drahá. Průměrně se klienti nechávají "natahovat" o sedm až osm centimetrů, přičemž 2,5 centimetru stojí čtyřicet tisíc dolarů.

5. Hýžďové implantáty
Zatímco někteří lidé tráví hodiny v posilovnách, aby velikost svých hýždí zmenšili, jiní si jdou lehnout pod chirurgický skalpel, aby jejich pozadí bylo větší a okrouhlejší. Hitem posledních let se stávají hýžďové implantáty. Za vyklenuté pozadí však zaplatí část pacientů velmi vysokou daň.

Kvůli vysokému riziku komplikací část světových klinik dokonce hýžďové implantáty vyřadila ze své nabídky. Velké nebezpečí představuje především infekce. Aby totiž nebyly vidět na první pohled jizvy, provádí se řez obvykle "mezi půlkami." Rána je tak nebezpečně blízko konečníku, a tedy i blízko mikrobů.

A i v případě, že se rány zahojí v pořádku, implantáty jsou umístěné do části těla, která je dennodenně velmi namáhaná. S každým posazením či zvednutím se ze židle se tak vystavujete riziku komplikací.

6. Permanentní make-up
Mnoho žen sní o tom, že jednou budou moci vypustit ze svého života ranní líčení a zdlouhavé večerní odličování. Jako ideální řešení se v takovém případě jeví permanentní make-up. Jenže místo úžasného neustále nalíčeného obličeje může být výsledkem permanentní noční můra.

"Na naší kliniku chodí neustále spousta žen, které by si rády nechaly odstranit nepodařený permanentní make-up. Jenže jeho odstranění je mnohem komplikovanější a bolestivější než jeho vytvoření," říká Roth.

Někdy jeho odstranění dokonce ani není možné, protože se v podstatě jedná o tetování, které je však provedené na velmi choulostivých a jemných tkáních, jako jsou oční víčka nebo rty. A ani v době moderních laserů, které jsou schopné tetování odstranit, vám nikdy žádný odborník nemůže stoprocentně zaručit, že make-up zmizí navždy a kompletně.

Pokud se tedy svěříte do péče nepříliš schopnému tvůrci permanentního make-upu, musíte počítat s variantou, že výsledek jeho práce budete vídat na svém obličeji až do smrti.

Autoři:


Nejčtenější

Vyzrálejší, chuťově výraznější až pikantnější sýry si nejlépe rozumí se...
Sýry pravé i falešné, kolik obsahují vápníku a s jakým vínem je párovat

Málokterá potravina je tak samozřejmou součástí českých ledniček a prostřených stolů. Sýry milujeme k snídani, obědu, svačině, večeři nebo třeba večer jen tak...  celý článek

Iva Frühlingová (11. října 2017)
Iva Frühlingová: Každá máma si občas potřebuje odpočinout od dětí

Bývalá modelka a zpěvačka Iva Frühlingová (35) se ukázala po delší době ve společnosti. Rozpovídala se o mateřství na plný úvazek, nové knize a nápadech na...  celý článek

ilustrační snímek
Poradna: Dcera má účes na ježka. Jak reagovat na sexistické poznámky?

Nechala jsem své sedmileté dceři ostříhat vlasy nakrátko a strašně mě překvapila reakce některých lidí z našeho okolí. Nevím vůbec, jak na jejich nemístné...  celý článek

Ilustrační fotografie
Nechte děti se nudit, podpoříte jejich rozhodnost, radí odborníci

Není dobře, když se dnešní rodiče snaží od rána do večera zabavovat svoje děti. Ony se totiž nenaučí nudit, což pro ně později může být na škodu, varuje...  celý článek

ilustrační snímek
Není vaše dítě osamělé? Víme, jak mu pomoci získat nové kamarády

Pokud je vaše dítě spíše introvertnější typ, možná jste si již někdy položili otázku, zda se necítí osaměle a neprospělo by mu víc kamarádů. Přinášíme vám...  celý článek

Další z rubriky

Ilustrační fotografie
Srdce se náhle zastaví až 70 lidem ze sta tisíc. Do 10 minut je pozdě

Když náhlá zástava srdečního oběhu potká někoho s dobrou fyzickou kondicí, jeho okolí je zděšeno. Obecně se totiž má za to, že sportem si zdraví utužujeme, tak...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Meditace umí zmírnit deprese, předcházet infarktu i posílit imunitu

Prastará technika pořád funguje a vědci objevují nové a nové důvody, proč nám vlastně meditace prospívá. Nejen že redukuje stres a zlepšuje náladu, prospívá...  celý článek

Alkohol (ilustrační foto)
Pět věcí, které způsobí rychlejší opilost. Dlouhý let i vyšší věk

Možná patříte mezi ty, co si myslí, že svou míru alkoholu velmi dobře znají a nestane se jim, že by se opili víc, než je vhodné. Ale jsou situace, kdy obvyklé...  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

Tajemství dokonalého make-upu odhaleno! Nanesete ho vycpávkou podprsenky
Tajemství dokonalého make-upu odhaleno! Nanesete ho vycpávkou podprsenky

Nanést na pleť make-up tak, aby dokonale seděl? Pořádná alchymie. Beauty blogerky i obyčejné smrtelnice proto sahají k m... celý článek

Advantage Consulting, s.r.o.
PRŮMYSLOVÝ INŽENÝR SENIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 45 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.