Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

S vyšetřením u odborníka neváhejte

  0:01aktualizováno  0:01
Juvenilní idiopatická artritida je závažné dětské revmatické onemocnění, které obrátí naruby život celé rodiny. Předcházet se jí dá jen velmi omezeně, důležité je dodržovat správnou životosprávu a neváhat s vyšetřením u specialisty, řekla v on-line rozhovoru dětská lékařka Dana Němcová.

ON-LINE ROZHOVOR
Odpovědi dr. Dany Němcové z dětské kliniky Všeobecné fakultní nemocnice najdete ZDE Příběh Simonky Bílkové
Do svých osmi let se Simona Bílková nijak nelišila od svých vrstevníků. Až do doby, kdy se jí po jedné prázdninové vyjížďce na kole udělaly na kyčlích boule. Začala být unavená, ráno trvalo, než se vůbec rozhýbala, a bolesti kyčlí byly častější.

Na podzim si lékaři všimli, že Simoně otékají i drobné klouby na rukou, a diagnóza byla na světě: juvenilní idiopatická artritida, chronické kloubní onemocnění.

Takhle nemocným dětem hrozí invalidita, protože záněty mohou klouby nezvratně poškodit. Ani lékaři dosud nevědí, proč nemoc vzniká, zřejmé však je, že při ní obranný systém těla nesprávně bojuje proti vlastním tkáním a buňkám. Chorobou trpí přibližně jedno dítě z tisíce.

Bílkovým v uplynulých pěti letech úplně převrátila rodinný život. Nejvíce je šokoval nástup nemoci.  "Když chtěl manžel ráno odvézt Simonu do školy, nemohla vstát, v ručičce neudržela ani tužku a plakala," vzpomíná na těžké chvíle Jitka Bílková, matka dívky.

Malá pacientka užívala léky v tabletách, později v injekcích, ale její tělo lék špatně snášelo. Měla špatné jaterní testy, stále hubla, klouby na rukou i nohou byly ztuhlé a únavou prospala i celé dopoledne. Šestou a sedmou třídu zvládla s pomocí dědečka, který se s ní doma učil, takže do školy chodila jednou za měsíc na zkoušky.

Nový lék, nová naděje
Všechno se změnilo až loni v listopadu, kdy dívka začala užívat takzvaný nový biologický lék. Dvakrát týdně jí injekci píchá otec a celá rodina i lékaři drží palce, aby výsledky léčby byly pořád tak slibné. "S lékem úplně vymizela ranní ztuhlost kloubů, Simona přibrala, není už tak pobledlá a také není tak unavená," vypočítává Jitka Bílková zlepšení.

Simona teď začíná chodit do osmé třídy a moc ráda by tam chodila každý den. "Ve škole mě baví matematika a dějepis a taky se těším na kamarády, kterých tady moc nemám. Moji kamarádi jsou z lázní v Poděbradech, kam jezdím," říká dívka.

Biologická léčba ovlivňuje vlastní škodlivý zánět na úrovni buněk. "Juvenilní artritida je nemoc mnoha podob. Velmi často postihuje více kloubů najednou a zasáhnout může také šlachy, vazy, svaly, oči nebo kůži," říká lékařka Dana Němcová z dětské kliniky pražské Všeobecné fakultní nemocnice, která dívku ošetřuje.

Stává se sice, že s nástupem dospělosti příznaky vymizí, nicméně i tak mají tito lidé větší sklon k osteoporóze nebo artróze.

Nadějí pro dětské pacienty je již zmíněný nový biologický preparát. "Nový lék dnes dostává přes 30 dětí. Odhaduji, že dětských adeptů pro tuto formu terapie je v zemi asi 70," říká docent Josef Hoza, přednosta kliniky dětského a dorostového lékařství.

Podle něho mají s novým lékem naději, že se ještě více zlepší jejich prognóza, budou mít větší šanci na kvalitnější život. Navíc se jim vyhnou nežádoucí účinky rutinně podávaných léků. Záleží však na ochotě pojišťoven léčbu platit, roční terapie stojí téměř půl milionu korun.

Juvenilní idiopatická artritida

• zánětlivé onemocnění kloubů neznámého původu

• patří mezi revmatická onemocnění jako revmatoidní artritida a podobně se také léčí

• trpí jím děti do 18 let, většinou postihuje více kloubů najednou

• revmatoidní artritida postihuje asi jednoho člověka ze sta, projevuje se bolestivými oteklými klouby s omezenou pohyblivostí

• pokud není včas a účinně léčena, může být příčinou invalidity

• prvním projevem onemocnění obvykle bývají bolestivé otoky kloubů prstů na rukou, zejména po ránu

• při nemoci se imunitní systém obrací proti vlastnímu tělu

• nemocní se cítí celkově špatně, stěžují si na únavu, nechutenství, horečky, pocení, nechuť k práci a k životu vůbec

• novinkou v léčbě je biologická léčba, která míří přímo proti buňkám imunitního systému, pacienti ji musí užívat doživotně

• kromě ní se používají protizánětlivé léky, kortikoidy atd.

Autoři:Nejčtenější

Rodina přišla o dům, synům hrozí dětský domov. Pomozme jim

Štěrbovi se svými čtyřmi syny

Adam (11) chce být farmářem, i když od naší návštěvy už možná raději filmařem. Když jsme u nich ve starém řadovém domku...

Jsi koště. Ty zase liberecká nula. Janu ve Výměně musel zachránit štáb

Výměna manželek: Napadení a zásah štábu!

Roman (46) je koště, alias budižkničemu, a Jana (32) zas liberecká nula, zaznělo tentokrát v televizní Výměně manželek....Zbavila se nevzhledného nosu a je konečně šťastná. Už nemusí nosit ofinu

Fotky z profilu pro Báru nejsou žádný problém. Pomohla jí plastická operace.

Velký nos byl pro Báru po mnoho let symbolem utrpení. Až operace jí pomohla začít nový život a získat nikdy nepoznané...

V mužském těle byla nešťastná, dnes má krásná Erin ňadra i lásku

Poprvé poznala Jareda ještě jako Aaron. Dnes s ním Erin prožívá lásku svého...

Narodila se jako chlapec jménem Aaron, ale už od tří let věděla, že do klučičího těla nepatří. Před dvěma lety se...

Trpěla anorexií: Věděla jsem, že umírám, ale nedokázala jsem jíst

Michala Jendruchová v Rozstřelu

Anorexie, bulimie, ale i ortorexie jsou závažná psychiatrická onemocnění, která postihují stále více lidí a dokonce i...

Další z rubriky

Sedm výhod listové zeleniny. Prospívá srdci, zraku i mozku

(Ilustrační foto)

Pro takzvané superpotraviny nemusíte vyrážet do exotických krajin ani do specializovaných obchodů. Některé z těch...

Šest mýtů, které možná brání k získání vysněné postavy

Ilustrační fotografie

Existuje mnoho mýtů z oblasti zdravého životního stylu a fitness. My jsme vybrali jedny z nejrozšířenějších, které už...

Kokrhání, zvracení. Černého kašle opět přibývá, může i zabíjet

Ilustrační fotografie

Namísto desítek případů ročně jsou jich v posledních letech stovky až tisíce. Černý kašel byl pokládán takřka za...

Highlighter za tisíce? Rozjasněnou pleť zvládnete i bez make-upu

Highlighter za tisíce? Rozjasněnou pleť zvládnete i bez make-upu

Arome.cz Projasněná pleť působí svěže, mladě a zdravě. Většina z nás proto používá třpytivé pudry, lesklé stíny a rozjasňovače. N...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz