Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rakovina prsu ohrožuje stále mladší ženy

  1:00aktualizováno  1:00
Každý rok se pět tisíc žen v Česku dozví, že onemocněly rakovinou prsu. A z generace těch, které už oslavily padesátiny, onemocní každá pětadvacátá. Pro představu: znamená to, že v každé školní třídě plné dívek je jedna, která v budoucnu onemocní.
ňadra, tělo, prsa - ilustrační foto

ňadra, tělo, prsa - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

ČTĚTE TAKÉ:
Rakovina u nás zabíjí víc než jinde

Žen s touto diagnózou rok od roku přibývá. Za posledních třicet let je jich více o 120 procent.

Dobrá zpráva však je, že se nezvyšuje počet úmrtí. Rakovinu prsu lékaři díky speciálním přístrojům a dobrému systému bezplatných pravidelných prohlídek odhalí včas, dokud je nádor malý a je šance na vyléčení.

Potíž je, že nic z toho se netýká mladých žen do pětatřiceti let. Pro ně neexistuje systém preventivních prohlídek prsu. "Přicházejí pak pozdě, s velkým nádorem, kdy už je léčba obtížná. Nenapadne je totiž, že ve svém věku by se taky mohly stát obětí rakoviny," vysvětluje onkolog Luboš Petruželka.

Proto se onkologové z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze rozhodli, že zapojí lékaře z celé republiky do projektu s názvem Eva 35.

Jeho cílem je přimět mladé ženy, které mají rakovinu prsu v rodině, a tedy i vyšší riziko, že také onemocní, aby se nechaly otestovat, zda nemají jeden ze dvou genů, který rakovinu prsu může vyvolat. 

Zní to děsivě, ale ženy, které jeden z těchto genů mají, jsou v podstatě čekatelkami na ortel, kdy u nich lékaři rakovinu objeví. A nejde jen o rakovinu prsu, ale i o vyšší riziko rakoviny vaječníků.

"Mají osmdesátiprocentní pravděpodobnost, že nádorem onemocní. Proto je dobré vědět o tomto vysokém riziku včas. Až deset procent rakoviny prsu je totiž podmíněno geneticky," říká Petr Pohlreich z Ústavu biochemie a experimentální onkologie Všeobecné fakultní nemocnice.

Mladých žen, které rakovinou prsu onemocní před pětatřicátým rokem života, sice není příliš (v Česku jen sto nových případů ročně), ale jednak jich přibývá a jednak se u nich rakovina chová agresivněji.

Výsledky léčby nejsou tak dobré, takže mladé ženy častěji umírají. A těm, které se už vyléčí, se může nádor vrátit.

Daň za odložené děti?
Potíže mladších žen jsou tak trochu daň za odkládané mateřství, nebo dokonce rezignace na ně. "Zjistilo se, že mít první dítě až po třicítce nebo je nemít vůbec, jsou významné rizikové faktory pro vznik nádoru," popisuje onkolog Luboš Petruželka.

"Riziko rakoviny prsu zvyšuje i brzká menstruace, to znamená před dvanáctým rokem věku, nadváha a kouření. Naopak ženy, které kojily více než rok, mají větší naději, že se jim rakovina prsu vyhne," dodává.

Onkologové proto chtějí, aby ženy, které patří do rizikové skupiny, měly dost informací a chodily jednou ročně na prohlídky. "Když tyto ženy umíme identifikovat, tak nechceme, aby promarnily svou šanci na uzdravení," říká děkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Tomáš Zima.

Lékaři zároveň hledají nové metody a přístroje, které u mladých žen pomohou rakovinu najít.

"Pro tyto ženy není vhodný mamograf. V tomto věku se v těle ženy odehrává řada hormonálních změn, které se odrážejí v prsní žláze, a tak jím není snadné nádor najít," vysvětluje Jan Daneš, přednosta radiodiagnostické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice.

V Česku na rakovinu prsu umírá každý rok 102 žen na každých sto tisíc.
Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách: o vítězi hlasujte až do pondělí

Léto v plavkách - Kos

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Kamila Boudová, módní designérka

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak působila v zahraničních firmách, pro které šili...Vendula se těšila na nový účes. Proměna byla tak radikální, že se nepoznala

Proměna Venduly byla velmi razantní. Sama sebe v první chvíli vůbec nepoznala.

Od střední školy Vendula nezměnila účes. Ve svých šestadvaceti letech se rozhodla pro změnu, a proto se vydala do...

Svět mě dřív štval, dospěla jsem teprve nedávno, říká Simona Babčáková

Simona Babčáková

Proměna herečky Simony Babčákové na blondýnu se promítla i do chování lidí vůči ní. Na okolí působí jemněji, muži jsou...

Příběh Věry: Nedokážu se vyrovnat s rozvodem

Ilustrační snímek

Rozvedla jsem se po desetiletém naprosto nefunkčním vztahu. Mám teď skvělého přítele, ale na svého exmanžela nemůžu...

Další z rubriky

Dětí s psychickými potížemi přibývá. Chybí nám odborníci, řekl lékař

Ilustrační fotografie

Deprese, bipolární porucha a další duševní nemoci se netýkají pouze dospělých, ale také dětí. Navíc je nyní postihují v...

Češi se zabíjejí solí. Spořádáme jí až šest kilogramů ročně

Ilustrační fotografie

Pohádka Sůl nad zlato děti učí, že bez soli se obejít nedá. Dnes se nedostatku sodíku, jehož hlavním zdrojem je právě...

Když vás bolí záda, změňte životní styl. Jednorázová pomoc nefunguje

Ilustrační snímek

Znáte to hezké české přísloví: tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne? Tak přesně to sedí na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz