Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rakovina prsu ohrožuje stále mladší ženy

  1:00aktualizováno  1:00
Každý rok se pět tisíc žen v Česku dozví, že onemocněly rakovinou prsu. A z generace těch, které už oslavily padesátiny, onemocní každá pětadvacátá. Pro představu: znamená to, že v každé školní třídě plné dívek je jedna, která v budoucnu onemocní.
ňadra, tělo, prsa - ilustrační foto

ňadra, tělo, prsa - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

ČTĚTE TAKÉ:
Rakovina u nás zabíjí víc než jinde

Žen s touto diagnózou rok od roku přibývá. Za posledních třicet let je jich více o 120 procent.

Dobrá zpráva však je, že se nezvyšuje počet úmrtí. Rakovinu prsu lékaři díky speciálním přístrojům a dobrému systému bezplatných pravidelných prohlídek odhalí včas, dokud je nádor malý a je šance na vyléčení.

Potíž je, že nic z toho se netýká mladých žen do pětatřiceti let. Pro ně neexistuje systém preventivních prohlídek prsu. "Přicházejí pak pozdě, s velkým nádorem, kdy už je léčba obtížná. Nenapadne je totiž, že ve svém věku by se taky mohly stát obětí rakoviny," vysvětluje onkolog Luboš Petruželka.

Proto se onkologové z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze rozhodli, že zapojí lékaře z celé republiky do projektu s názvem Eva 35.

Jeho cílem je přimět mladé ženy, které mají rakovinu prsu v rodině, a tedy i vyšší riziko, že také onemocní, aby se nechaly otestovat, zda nemají jeden ze dvou genů, který rakovinu prsu může vyvolat. 

Zní to děsivě, ale ženy, které jeden z těchto genů mají, jsou v podstatě čekatelkami na ortel, kdy u nich lékaři rakovinu objeví. A nejde jen o rakovinu prsu, ale i o vyšší riziko rakoviny vaječníků.

"Mají osmdesátiprocentní pravděpodobnost, že nádorem onemocní. Proto je dobré vědět o tomto vysokém riziku včas. Až deset procent rakoviny prsu je totiž podmíněno geneticky," říká Petr Pohlreich z Ústavu biochemie a experimentální onkologie Všeobecné fakultní nemocnice.

Mladých žen, které rakovinou prsu onemocní před pětatřicátým rokem života, sice není příliš (v Česku jen sto nových případů ročně), ale jednak jich přibývá a jednak se u nich rakovina chová agresivněji.

Výsledky léčby nejsou tak dobré, takže mladé ženy častěji umírají. A těm, které se už vyléčí, se může nádor vrátit.

Daň za odložené děti?
Potíže mladších žen jsou tak trochu daň za odkládané mateřství, nebo dokonce rezignace na ně. "Zjistilo se, že mít první dítě až po třicítce nebo je nemít vůbec, jsou významné rizikové faktory pro vznik nádoru," popisuje onkolog Luboš Petruželka.

"Riziko rakoviny prsu zvyšuje i brzká menstruace, to znamená před dvanáctým rokem věku, nadváha a kouření. Naopak ženy, které kojily více než rok, mají větší naději, že se jim rakovina prsu vyhne," dodává.

Onkologové proto chtějí, aby ženy, které patří do rizikové skupiny, měly dost informací a chodily jednou ročně na prohlídky. "Když tyto ženy umíme identifikovat, tak nechceme, aby promarnily svou šanci na uzdravení," říká děkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Tomáš Zima.

Lékaři zároveň hledají nové metody a přístroje, které u mladých žen pomohou rakovinu najít.

"Pro tyto ženy není vhodný mamograf. V tomto věku se v těle ženy odehrává řada hormonálních změn, které se odrážejí v prsní žláze, a tak jím není snadné nádor najít," vysvětluje Jan Daneš, přednosta radiodiagnostické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice.

V Česku na rakovinu prsu umírá každý rok 102 žen na každých sto tisíc.
Nejčtenější

ALS: nemoc, na kterou zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross

ALS je nevyléčitelné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které se...

Začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává,...

Vzdala se cukru i lenošení a za 11 měsíců shodila 60 kilogramů

Josephine Desgrandová

Necelý rok stačil sedmnáctileté Josephine z Austrálie k tomu, aby shodila polovinu své váhy. Z nespolečenské obézní...Jak je ve dne oblečenej, tak chodí spát, zděsila se vyměněná manželka

Daniel (42) lidi moc nemusí. Ani ženy nejsou důležité. „Je jich všude spousta,“...

Jsme hovada z lesa, popsala svou rodinu Věra (29), která se přihlásila do Výměny manželek kvůli honoráři i proto, aby...

Byla to multikulturní země, říká Issová o Sýrii, kde trávila prázdniny

Herečka Klára Issová (prosinec 2016)

Dálek a cest se herečka Klára Issová nebojí. Jako malá jezdila s rodiči na prázdniny do Sýrie, odkud pochází její otec....

Příběh Jany: Přítel pořád chtěl dítě, pak mě těhotnou opustil

ilustrační snímek

Už od puberty jsem věděla, co chci, ale i co nechci. Chtěla jsem mít po boku fajn chlapa, pohodovou práci a žít...

Další z rubriky

Z obchodu s parukami jsem utekla s pláčem, vzpomíná Marie na svou nemoc

Paní Marii nová paruka udělala radost.

Když paní Marie onemocněla rakovinou prsu, už věděla, co ji čeká. Stejnou diagnózu totiž měla i její maminka. Kromě...

Katku trápí hidradenitida. Nemoc, která způsobuje jizvy na těle i duši

Kateřina trpí vzácnou kožní chorobou zvanou hidradenitida.

Čtyřiadvacetiletá Kateřina už několik let bojuje s hidradenitidou, těžkým chronickým onemocněním kůže. Tato vzácná...

Lékař: Změna času škodí. Sovám víc na jaře, skřivanům na podzim

Ilustrační snímek

Koncem března nás čeká změna středoevropského času na letní. Zdraví člověka to neprospívá, shodují se lékaři. „I když...

Zastanou práci rtěnky, tvářenky i očních stínů. Multifunkční přípravky se vyplat...

Zastanou práci rtěnky, tvářenky i očních stínů. Multifunkční přípravky se vyplat...

Arome.cz Multifunkční produkty mají hned několik výhod. Nestane se vám, že budete v duhovém rozjasňovači a oranžové rtěnce vypada...

Najdete na iDNES.cz