Rakovina prsu ohrožuje i mladé. Nejen samovyšetření může zachránit život

Na preventivní prohlídky pravidelně dochází zhruba jen třetina lidí a pandemie toto číslo ještě o něco snížila. U žen hrozí, že zanedbají především zhoubné onemocnění prsu. Právě včasná diagnóza jim přitom může zachránit život.

Snadné samovyšetření prsu je jednou z metod, jak zavčasu zachytit možný karcinom. | foto: Profimedia.cz

Zavřená zdravotnická zařízení a nejistota často doprovázená existenčními problémy v posledních třech letech způsobily, že čekárny u lékařů značně prořídly. Zatímco před akutními problémy utéct nešlo, na vyšetření v rámci preventivních prohlídek se zapomínalo mnohem snáz.

Přitom jsou to právě pravidelné kontroly, které díky včasným diagnózám nezřídka pomohou zachránit život, což platí zejména u onkologických onemocnění. Bohužel, počet pacientů s rakovinou během pandemie vzrostl.

Šest varovných příznaků, že můžete mít rakovinu prsu

„Někteří lidé se domnívají, že preventivní vyšetření lze odkládat, takže přišli pozdě, jiní zanedbali kontroly v rámci léčby. U pacientek s karcinomem prsu se setkáváme s případy, kdy přicházejí po deseti, dvanácti, patnácti letech na kontrolu, která byla doposud jen ‚společenskou návštěvou‘. Ale najednou se odhalí návrat choroby. Většina těchto nemocných měla před nálezem nových metastáz (druhotná ložiska nádorových buněk, která se šíří po těle – pozn. red.) karcinomu prsu nepříznivě probíhající infekci koronavirem. Jedná se tedy o pravděpodobný důsledek infekce,“ uvádí onkoložka Petra Tesařová z Onkologické kliniky 1. LF a VFN v Praze.

Nebojte se mamografu

Pro ženy je rakovina prsu velkým strašákem. Začíná to obavou ze samotného mamografického vyšetření, kvůli níž některé péči o své zdraví trestuhodně zanedbávají. Odborníci, kteří se vyšetření prsů, diagnostice a případné následné léčbě chorob věnují, se v tomto ohledu stále setkávají s řadou mýtů.

Rakovina v číslech

Každoročně je u nás zachyceno okolo 8 tisíc nových případů onemocnění, tedy více než 130 pacientek na 100 tisíc českých žen. Na následky karcinomu prsu každý rok zemře přibližně 1 600 českých žen, což je více než 30 úmrtí na 100 tisíc žen.

Pacientky se bojí, že záření vydávané mamografem je škodlivé a může způsobit rakovinu, mají strach z bolesti při vyšetření samotném, ale také z toho, že pokud by se u nich rakovina vyskytla, automaticky to znamená, že nemoci podlehnou.

V případě včasného záchytu je však úspěšnost léčby až devadesát procent. Vyšetření je sice nepříjemné, neboť při něm dochází ke stlačení prsů, aby byla lépe viditelná tkáň, ale rozhodně nijak výrazně bolestivé. Probíhá vestoje, kdy jsou ženě postupně zrentgenovány oba prsy, přičemž snímky posuzují dva lékaři. Pokud je nález nejednoznačný, je žena následně pozvána k doplňujícímu ultrazvukovému vyšetření, případně k provedení biopsie (odebrání vzorku prsní tkáně – pozn. red.).

Jestliže výsledky prokážou zhoubný nádor, je zahájena léčba, jejíž součástí bývá vedle operace také chemoterapie (podávání farmak) a radioterapie (ozařování). Tento druh léčby s sebou nese i řadu nepříjemných vedlejších projevů, jako je žaludeční nevolnost, bolest kostí, svalů a kloubů, zhoršená kvalita nehtů a pokožky, váhové, hormonální či psychické výkyvy.

Riskantní hra o čas

Prokáže-li se přítomnost karcinomu, neznamená to však nutně fatální následky. Náročnost léčby a prognóza její úspěšnosti závisí na konkrétní formě onemocnění, na fázi, ve které se na něj přišlo, a také na celkové zdravotní kondici pacientky.

„Po zhodnocení mamografie mě lékař screeningového centra ujistil, že hmatné ložisko vpravo je nezhoubné. Na levé straně však mamografie odhalila drobné podezřelé ložisko, které bych pouhým samovyšetřením nemohla najít. Poté již šlo všechno velmi rychle. Byla mi provedena biopsie, která potvrdila počínající zhoubné ložisko. Za další tři týdny jsem už byla po drobném chirurgickém zákroku zpět doma – a po následném ozáření a tabletkové hormonální léčbě jsem zdravá,“ popisuje na portálu mamo.cz svou zkušenost Zdena, které včasné vyšetření zachránilo život.

Ženy podceňují rakovinu prsu. Co se děje v těle, když ji neléčíte?

Ne každá pacientka však má takové štěstí. Petra Tesařová upozorňuje, že přibývá mladých žen s agresivními formami rakoviny: „Máme spoustu mladých pacientek se špatnou prognózou, u kterých se karcinom objeví v průběhu těhotenství či kojení. Některé z těchto nemocných neumíme úplně uzdravit, protože jejich nemoc už pokročila do jiných orgánů, léky nám ale umožňují prodloužit jim život. Měříme to podle toho, jak jim rostou děti. Jestli se dožijí jejich nástupu do první třídy, tanečních či maturity,“ popisuje onkoložka Tesařová, která je předsedkyní Projektu 35, určeného mladým pacientkám s rakovinou.

Pohyb jako součást léčby

Nejnovější studie dávají ženám naději, že zabránit vzniku zhoubného nádoru nebo zpomalit průběh nemoci může přiměřený pohyb. „Přibývají nové informace o tom, že fyzická aktivita je ochranný faktor před vznikem zhoubného nádoru prsu a že snižuje pravděpodobnost návratu nemoci. Dokonce prodlužuje život i ženám s metastázami karcinomu prsu,“ upozorňuje lékařka Petra Tesařová.

OnaDnes

Odkud se rakovina prsu bere, není zatím zcela jasné, bylo však prokázáno, že mezi rizikové faktory patří stres, nezdravý životní styl, obezita, kouření, ale také brzký začátek menstruace, dlouholeté užívání hormonální antikoncepce, oslabená imunita, různé hormonální změny a v neposlední řadě genetická dispozice.

Pokud se rakovina objevila u ostatních žen v rodině (matka, teta, babička), je zde vyšší pravděpodobnost vzniku nádoru. V takovém případě je vhodné začít chodit na pravidelné prohlídky už před dosažením čtyřiceti let. Nejvíce ohrožené jsou ženy s genovými mutace BRCA 1 nebo BRCA 2, u kterých hrozí až desetinásobné riziko onemocnění v porovnání se zbytkem populace. A právě u této skupiny žen se objevují velmi agresivní formy onemocnění v mladém věku.

Autor:
  • Nejčtenější

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

5. května 2024

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku...

Beru to jako svůj úkol. Simona Postlerová o synově nemoci i smrti manžela

21. května 2021,  aktualizováno  5.5 15:48

Premium Herečka, žádaná dabérka a žena s podmanivým hlasem Simona Postlerová pocházela z herecké rodiny. Po...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nenuťte děti do turistiky, takový pohyb jim není přirozený, kárá ortoped rodiče

3. května 2024

Premium Chůze je nejzdravější pohyb pro lidské tělo, říká ortoped Martin Stárek. Běžná turistika podle něj...

Mozek po padesátce už nereaguje jako dřív. Co se s tím dá dělat?

3. května 2024

Ať chcete nebo ne, právě po padesátce začne orgán zajišťující hlavně myšlení stárnout. Jde často i...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zbavte se nafouklého břicha. Jednoduché triky, které vám pomohou

5. května 2024

Pocit nafouklého břicha trápí skoro čtvrtinu populace, u některých jde dokonce o pravidelný a...

Žena chtěla dokonalé tělo, místo toho v nemocnici bojovala o život

10. května 2024  8:47

Třiadvacetiletá Chloe Quicková si po narození syna chtěla dopřát štíhlejší tělo a vsadila na...

Jedna z nejhloupějších otázek vůbec. Proč se neptat dětí, čím by chtěly být

10. května 2024

Pamatujeme si to všichni. Taky se nás na to ptali, když jsme byli malí a my tu otázku pokládáme...

O dítě se snažila 16 let, pak lékaři zjistili, že má špatný tvar dělohy

10. května 2024

Premium Chybělo málo, aby touhu po vlastním dítěti vzdala. Po dlouhých letech marných pokusů se nakonec...

Šokovaly a zastínily i Oscary. Jaký je příběh labutích šatů zpěvačky Björk

10. května 2024

Seriál Vlastně to nebyly vůbec hezké šaty, spousta lidí by je i dnes označila za kýčovité. Přesto – nebo...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...